Alle raadsleden akkoord met liotelbouw in Ceres-poldertje MAAR TEGENSTANDERS GEVEN DE MOED NIET OP combi Brand: 2066 Alle leden van de gemeenteraad heb ben dinsdagmiddag de bouw van het hotel in het poldertje „Ceres" gesteund door accoord te gaan met een daarvoor noodzakelijke wijziging van het be stemmingsplan en door het ongegrond verklaren van een reeks bezwaarschrif ten die tegen de plannen waren inge bracht. De raadsleden onderschreven de uitvoerige argumenten die B. en W. tegenover de bezwaren hadden gesteld, zodat de discussie over dit punt in wei nige minuten achter de rug was. Degenen, die tegen het Ceresplan be zwaar hebben gemaakt, hebben inmid dels laten weten dat zij verdere stappen tegen de voorgenomen hotelbouw zullen ondernemen. Burgemeester Sprenger lichtte de mening van B. en W. uitvoerig toe. „Het is een kwestie van realiteit om met zekere ontwikkelingen rekening te ihouden. Men kan nu eenmaal niet alles behouden zoals men eigelijk zou wil len". Mr Sprenger benadrukte dat in het gebied van de Prins Hendrikpolder dergelijke bebouwing gewenst is, maar dat hieraan geen konsekwenties voor andere gebieden van Texel moeten worden verbonden. Men heeft begrip voor de bezwaren, maar zij werden niet van voldoende gewicht geacht om de bouw te weigeren Het te realiseren ob ject is inderdaad vanuit enkele plaat sen van het landschapsreservaat De Hogeberg duidelijk zichtbaar, maar vanaf de meeste plaatsen niet. Even tuele storende invloeden kunnen tot het uiterste worden beperkt. Zelfs is de aanwezigheid van een gebouw in landschappelijk opzicht aanlokkelijk, gezien het strakke beeld dat door de dijkverhogingen zal ontstaan. Niet in Oudeschild Dat het hotel beter in Oudeschild zou kunnen worden gebouwd, wordt door B. en W. zeer twijfelachtig ge noemd. Het gebouw zal daar niet min der storend zijn; bovendien past een dergelijk gebouw niet in Oudeschild. Dat juist het hotel een 9terk vergrote verkeersdrukte nabij het poldertje zou veroorzaken, ontkennen B. en W. Druk ker wordt het ook zonder hotel als na de dijkverhoging de wegen ter plaatse zullen worden verbreed en verlegd. B. en W. gaan met een bepaald onderdeel van het Ceres-plan overigens niet ac coord, nl. met het benzinestation dat aan de eilandzijde van de polder is ge projecteerd. Hiervoor zal geen toestem ming worden gegeven. Dat het plan in strijd is met het recreatiefacetplan, is wel juist maar het is altijd de bedoe ling geweest het fact'tplan soepel toe te passen. Het is een richtsnoer, geen dwingend voorschrift. B. en W. geloven niet in het poldertje als werkelijk be langrijk vogelreservaat. Strenge eisen De ingediende bezwaren waren voor B en W aanleiding om er zich zeer ernstig rekenschap van te geven welke gevolgen de hotelbouw in Ceres zal hebben, maar waren niettemin van me ning dat ze allen ongegrond moesten Hét moderne, efficiënte schrijfgereedschap waar élke man écht blij mee is. Een bezit van blijvende waarde! ff Naar keuze te gebruiken a Is: M b kleuren-ballpoint i= U kleuren-potlood of gecombineerd ff vol-automatische kleurwissoling f= 17.50 15.75 12.50 Ook in zilver of doublé en in 2- en 3 kleuren combinaties. worden verklaard. Aan het te bouwen hotel zullen overigens strenge wel- standseisen worden gesteld terwijl ook aan de beplanting de nodige aandacht zal moeten worden geschonken. In hun schriftelijke argumenten had den B. en W. o.m. aangevoerd dat het Ceres-hotel tot een aparte klasse be hoorde waarvan de bezoekers zich min der goed zouden aanpassen aan de be volking van Oudeschild; reden waarom een zekere beslotenheid te prefereren viel. Volgens de heer Standaart (Texels Belang) rook dat naar klasse-onder scheid en hij meende dat die passage geschrapt moest worden. Belang voor Texel Mej. A. G Luijsterburg verwachtte dat het hotel met congresruimte van grote betekenis zou zijn voor de eco nomie van Texel. De heer Standaart bracht zijn waardering tot uitdrukking voor de initiatiefnemers van de hotel bouw De heer C. Timmer vertelde dat de bezwaren tegen de bouw aanvan kelijk op hem wel enige indruk hadden gemaakt maar dat hij toch voor de ar gumenten van B. en W. was bezweken. Hij veronderstelde dat men er later spijt van zou hebben als de vergunning voor de bouw niet zou worden gege ven. Een dergelijk project zou voor de leefbaarheid van het eiland van grote betekenis kunnen worden. Ander beginsel De raad stelde vervolgens een bouw- grondexploitatieverordening vast op grond van artikel 42 van de wet op de ruimtelijke ordening De heer Westdorp had de ingewikkelde materie bestu deerd en was tot de conclusie gekomen, dat men blijkbaar afziet van het voor nemen om de voor recreatie bestemde grond eerst in overheidshanden te krij gen en pas daarna voor recreatie uit te geven. Dat is geen haalbare kaart ge bleken en de nu voorgestelde verorde ning maakt het mogelijk, dat de over heid toch een vinger in de pap houdt als de grond in particuliere handen blijft, waardoor het deelnemen aan centrale voorzieningen gewaarborgd wordt. Dat laatste was juist, zo zei Mr. Sprenger, maar men moest er niet de conclusie aan verbinden dat men over stag is gegaan en dat de gemeente er niet meer naar streeft de gronden in eigendom te verwerven De verordening is bedoeld voor de gevallen waarin de grondverwerving niet mogelijk is. Centrale werkplaats Het ziet er naar uit dat de centrale werkplaats De Bolder binnen afzien bare tijd moet worden uitgebreid in verband met het stijgende aantal werk nemers. De heer Westdorp stelde voor daarvoor een deel van de ruimte te be nutten, die vrijkomt als gemeentewer ken naar het nieuwe raadhuis overgaat. Hij vroeg de mogelijkheden te willen onderzoeken. Wethouder Daalder be vestigde dat het aantal werknemers sneller groeit dan men had verwacht. Er zijn er nu 54, terwijl er 6 op de wachtlijst staan. Er kunnen hoogstens 75 man in De Bolder te werk worden gesteld, zodat bij voortzetten van deze ontwikkeling de noodzaak tot uitbrei den zich inderdaad spoedig zal voor doen, vooral ook met het oog op bepaal de werkzaamheden, die veel ruimte vragen. De heer Westdorp vond het onjuist, dat er momenteel een wachtlijst van gegadigden voor vuilcontainers is. Mr. Sprenger zei, dat men nu geen grote aantallen containers wil aanschaf fen, omdat wordt overwogen op een ander type over te schakelen. Koninklijk bezoek De heer Westdorp zei het zeer op prijs te stellen, dat de Koningin een bezoek brengt aan Texel, maar had er toch bedenkingen tegen, dat dit de gemeente ƒ4000,gaat kosten. „Als je ziet wat een moeite we moeten doen om de financiën van de gemeente een beetje op peil te houden om in het noodzake lijkste te kunnen voorzien, dan doet het toch wel zeer om zomaar ƒ4000,uit te geven. We zijn toch'deel van het rijk. Van die kant kan toch ook wel worden bijgedragen?" Mr. Sprenger wees er op, dat beslist niet meer wordt uitgegeven dan strikt noodzakelijk is om de taak als ontvan gende gemeente naar behoren te kun nen vervullen. Hij vond dat hierover niet gediscussieerd behoefde te wor den, vooral gezien het feit, dat een be zoek van de Koningin een zeldzame gebeurtenis is. Drukte Aan het begin van de vergadering bood voorzitter Mr. W. H. Sprenger zijn verontschuldigingen aan, omdat een aantal vragen van de vorige raadsver gadering in deze bijeenkomst nog niet kon worden beantwoord; ook had men bepaalde agendapunten tot een volgen de vergadering moeten laten wachten. Oorzaak daarvan was het vrij grote aantal ziektegevallen onder ambtenaren en veel extra werk in verband met het komende bezoek van de Koningin, dat nogal plotseling was aangekondigd. Aan het Centraal instituut voor het midden- en kleinbedrijf, dat had ver zocht in de bestemmingsplannen zoveel duidelijkheid te betrachten, dat de ves tiging van zg. cash carry-bedrijven niet onnodig in de hand wordt ge werkt, zal worden geantwoord, dat met het verzoek rekening zal worden ge houden. Er was een brief binnengekomen van de heren G. v.d. Star en H. Holtman, waarin werd gewezen op de slechte staat van onderhoud van wegen in de buurt van de Slufterweg. B. en W. zul len over deze en soortgelijke kwesties in een volgende vergadering pré-advies uitbrengen na overleg te hebben ge pleegd met o.a. Staatsbosbeheer. De reactie van B. en W. op het door de heer Koorn gedane voorstel om het verkeer in de binnenring van Den Burg om te keren, was voor de heer Koorn niet bevredigend geweest. Hij vond lang niet alle argumenten steekhoudend, maar was bereid zich voor dit jaar bij de situatie neer te leggen en de toestand aan te zien. Na het seizoen zou hij echter graag een rapport zien, waarin de er varingen met het verkeer in Den Burg zijn neergelegd Fout van de architect Om de ramen van het in aanbouw zijnde raadhuis van een goede zonwe ring te kunnen voorzien, is het nodig dat de radiatoren van de centrale ver warming op enige afstand van het glas staan. Blijkens mededelingen van Mr. Sprenger stonden de reeds geplaatste radiatoren niet geheel juist, zodat ze eigenlijk zouden moeten worden ver plaatst. Dat zou echter vrij veel geld en tijd kosten, zodat B. en W. besloten hadden de toestand ongewijzigd te la ten en de „Luxaflex" niet verder neer te laten dan tot juist boven de radiato ren; alleen in bijzondere gevallen, als toch nog overlast van het zonlicht zou worden ondervonden, zou de Luxaflex tot voor de radiaoren mogen zakken. Het klonk allemaal nogal duister, maar de heer Westdorp constateerde met spijt dat kennelijk een architectonische fout was gemaakt. Mevrouw Koning-Bruin zei geen oordeel over de kwestie te kunnen vellen. Ze had het nieuwe raadhuis nog nooit van binnen gezien. Er zomaar eens een kijkje nemen, lag niet in haar lijn, zei ze. Hoewel mevrouw G M. Langeveld- Keijser uit Eierland als eerste op de aanbeveling stond, werd toch (met 11 van de 15 stemmen) mevrouw C. Stoep- ker-Noordijk gekozen als lid van het college van bijstand. Als lid van het centraal bestuur van de Stichting Cultureel Werk Texel werd de heer N. van Slooten met 11 stemmen benoemd. Desgevraagd werd verteld dat de heer Van Slooten woon achtig is op „Maria-hoeve" en als on derhoudsmonteur werkzaam is bij J. C. Rab N V. Belastingen Nog steeds bleken B. en W. er niet in te zijn geslaagd er de heer Westdorp van te overtuigen, dat het invoeren van woonforensenbelasting momenteel niet gewenst is. De spreker begreep niet waarom B. en W. een heel betoog had den gehouden om aan te tonen dat in voering van toeristenbelasting op dit moment niet zinvol is voor Texel, want daarover had de heer Westdorp hele maal niet gesproken. Hij bleef het on juist vinden, dat B. en W. min of meer op invoering van de toeristenbelasting rekenen en er hun beloid op afstemmen. Dat de regering er naar streeft deze be lasting per 1 januari ingevoerd te krij gen, zegt niet zo veel. Dat het aantrek kelijk is wel tot invoering van woonfo rensenbelasting over te gaan, was uit de door B en W. gegeven cijfers wel ge bleken. Als het kleine Ameland al ƒ50.000,per jaar kan incasseren, wat zou Texel dan niet kunnen krijgen! Als de seizoenwoonverblij venverordening de heffing van woonforensenbelasting in de weg staat, moet deze verordening worden ingetrokken, zo vond de heer Westdorp. In deze verordening is onder meer bepaald, dat zomerwoningen bui ten het seizoen niet gebruikt mogen worden, wat voor de economie van Texel niet gewenst is, want dat is strij dig mei het huidige streven om ook in de winterperiode gasten aan te trokken. Westdorp was het met B. en W. eens dat invoering van de genoemde belas ting voor dit jaar geen financiële gevol gen kan hebben, omdat het daarvoor te laat is. Maar de PvdA-fractie heeft in voering al tijdens de begrotingsbehan deling in het afgelopen najaar bepleit; B. en W. zijn dus te traag geweest De heer Westdorp handhaafde zijn uitnodi ging om met een voorstel tot invoering van woonforensenbelasting te komen. De heer Standaart betreurde het dat niet een raming van de mogelijke in komsten was gemaakt en dat geen op gave was gedaan van wie de belasting zou kunnen worden geheven. Ook de heer P. Smit zou graag een inventari satie zien. Mr. Sprenger zei dat het er bij de begrotingsbehandeling in het najaar naar uitzag, dat begin 1969 zekerheid zou komen over de mogelijkheden tot invoering van toeristenbelasting. Daar om werd besloten nog niet te streven naar een woonforensenbelasting. Dat men in het beleid vooruitliep op belas tingmogelijkheden in de toekomst, ge beurde met toestemming van het Pro vinciaal bestuur. B. en W. moeten op dit moment afwachten welke mogelijk er straks uit de bus komen. Op basis daarvan zal een pakket van belasting heden voor plaatselijke belastingheffing maatregelen worden voorgesteld, waar bij onbillijkheden zoveel mogelijk kun nen worden voorkomen. Juist omdat in de huidige situatie onbillijkheden zou den ontstaan als woonforensen- en toe ristenbelasting zou worden geheven, is men' daartoe tot dusver op Texel niet overgegaan. De heer Westdorp bleef eraan vast houden, dat toeristenbelasting en woon forensenbelasting zaken zijn die niets met elkaar te maken hebben, maar was mèt Mr. Sprenger bereid voorlopig een streep onder de discussie te zetten en de belastingvoorstellen in het komende najaar af te wachten. ODE AAN TEXEL Nu is weer de tijd gekomen van vakantie en van rust. Om van zon te gaan genieten overal aan Texels kust. Ook is weer de tijd gekomen van de vogels overal, die men hier weer kan ontdekken, duizenden wel in getal. Nu weer dartelen de haasjes en konijnen in de hei, zoals ook de jonge schaapjes dit doen in de frisse we*. Texel kan weer alles bieden, waar de mens de lust toe heeft, zodat ieder zijn vakantie hier naar hartelust beleeft. Neem de hengel, ga wat vissen in de zee, die 't land omspoelt. Ga te paard, ga baden, zwemmen. Doe waar men het meest voor voelt. Texel is „de Waddenparel", waar een ieder wordt verwend. Het eiland, overal geprezen, en ook overal bekend. W. J. BOON LANDELIJKE COLLECTE VOOR MINDER VALIDEN Van 16 tot 23 juni zal op Texel collecte ten behoeve van de Nederland Vereniging Sociale Zorg voor mind^ validen, A.V.O., worden gehouden. A Arbeid, ook voor gehandicapt is in ons land een aanvaardt^ zaak. V Vervoer naar de plaats van arbeid is vrijwel als noodzaak kend. O Ontspanning heeft de gehand, capte meer dan menig ands nodig. Nu in het AVO-werk ook de recrea» en ontspanning van de gehandicapj wordt betrokken, mag worden ye. wacht, dat daarvoor in nog groter ma| een beroep op de geldmiddelen zal worden gedaan. Er valt op dit gt nog zeer veel te doen. Er wordt o.m. dacht aan een redelijke mogelijkheid, vakantiebesteding. Het is daarom dï een beroep wordt gedaan op alle tn^ ners van Texel om dit werk door royale gift te steunen. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de penoi 14 juni tot en met 20 juni, telefoj 2182, b.g.g. tel. 2406. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de bec zijn, worden op het bureau verwaca op de tijden dat hun eigen huisart zitting heeft. Deze tijden zijn als volgt dokter Siebinga, dinsdag 17 jus 15.00 uur. Doktoren Van Loon en Coutinho hos den woensdag geen zitting. In geval van brand altijd bellen (02220) 2066. Dit geldt zowel voor over dag als 's avonds en voor alle dorpen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot 10 juni 1969 Gevonden te Den Burg: bandbiljet van 25; bruin lederen kinderschoentje, rechter; foto toestel merk Certo in bruine led. tas; groene kentekenplaat HF 76-94; sierstrip van auto; damesportemonnce met knipsluiting, zwart, inh. 3,27 en boodschap briefje; bankbiljet van ƒ5,2 autosleuteltjes aan ring met han gertje lampje, herenpolshorloge merk Titus, no. 388780, rond model, zwart nylon bandje; damespolshorloge merk Avta, rond model mei zwart led bandje; jonge Duitse herdershond; zijden dameshoofddoek kleur overwegen rood, portemonnee inh. 0,26 en foto's; snelbinder voor rijwiel; geel teddybeertje; bos sleutels, 22 stuks met 3 ringen. Vttrloren te Den Burg: rechter hcrenhand- schoen, grijs skai; geel regenpak (broek en jas); herenpolshorlogc merk Marti, rond mo del, zwart led. bandje; herenpolshorloge merk Kienzlc met blauw led. bandje; rood lederen portemonnee met ƒ9,fietspomp; bruine led. étui inh. geelfilter en ultra-geelfilter; grijs mesijesvest; goukl, hangertje met 3 of 4 ste nen; donkerbl. portemonnee; vogelboeken „Vogels in kleur" en „Wat vliegt daar"; stuk van verrekijker (lens); herenhandschoen don kergrijs, rechter, bontvoering; 2 bruine lede ren bromfietshandschoenen; damcspolshorloge merk Omega, verguld, met zwart nylon band je; 1 paar groene rubber laarzen; groene over all met verfspatten; damcspolshorloge merk Candino, rond model met stalen kast; gouden damespolshorloge met zwart nylon bandje; portemonn. inh. 50,wollen sjaal groen, rode étui met 6 sleutels; blauwe overall; grijze herenhandschocn, linker; bruine portemonnee, knipsluiting inh. ƒ20,en wat klein geld, klein bordje met opschrift „verboden toegang" enz linker motorwant en grijze lederen hand schoenen; 1 kleinbeeld filmrol met 36 opna men; lichtbruine portemonn. ritsluiting, inh. ƒ7,damesbnl met double montuur in grijs blauw étui. WEEKENDDIENST ARTSEN van zaterdagochtend 8 uur tot maandagochtend 8 uur. Dokter COUTINHO, Den Burg, ttl (02220) 2023. Dokter R. R. SIEBINGA, De Cocksdorj telefoon (02222) 234. GROENE KRUIS ingaande vrijdag 24 uur tot en ik! maandag 13 00 uur Zr. FORTGENS, Oosterend, tel. (02221 250. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN zondag 15 juni 1969 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg, 10.00 uur, de heer De Vries „Meer ea 1 collecte voor „Meer en Bosch" De Cocksdorp, 10.00 uur, ds. Soesan collecte kinderbescherming Den Hoorn, 10.00 uur, ds. Visser oogstcollectc De Koog, 9 30 uur, ds. Waardenburg De Waal, 11.00 uur, ds. Waardenburg Oosterend 9^5 uur ds. Rozemond Oudeschild, 11.00 uur, eerw. heer Vddhuu GEREFORMEERDE KERK Den Burg, 10.00 uur, dienst 19.30 uur, ds, H. Procee van Wierinjn Oosterend, 10.00 cn 19.30 uur, ds. Kruidt^ GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend, 11.15 en 16.30 uur dienst in de Ned. Herv. kerk DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg, 9.30 uur, ds. Koopmans dienst voor alle wijken R.K. KERKDIENSTEN weekend 14 en 15 juni 1969 Den Burg: zaterdag 19.30 uur, zondag 8.30 en 10.30 uur. De Koog; zaterdag 20.00 uur zondag 9.00 en 10.30 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur zondag 8.30 en 19.30 uur Oosterend: zaterdag 19.30 uur zondag 10.00 uur Oudeschild: zondag 9.15 en 10.30 uur. Den Hoorn: zaterdag 19.30 uur zondag 9.00 en 10.30 uur TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,60; elke regel méér ƒ0,50. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 uur in de Boekh.) en onder nummer ƒ0,50 meer. Alles inclusief 4°/c B.T.W. Uw kinderen naar de Zondagsschool? Wij ont vangen ze graag. De Ge reformeerde Zondags school Den Burg. Ingang poort naast de kerk. 10 u. leeftijd 4-8 jr.; 11.15 u. leeftijd 9-12 jaar. Con tactadressen- G. Bakker, Boogerd 30, tel. 2838, of I. de Boer, Wilhelminalaan 43, tel. 2804 Alle soorten vogel kooien en -zaden, goud vissen en aquariums. Uw keus - bij Geus Voor oud ijzer, lompen, metalen en bruikbaar ijzer. J. W. Schagen, Wagemakerstraat 28, Den Burg tel. (02220) 2470 - Alle verzekeringen en financ. J. Dekker, Koger- straat 33, tèl. (02220) 2833 Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13252. Theorieles met films en kleurendia's vrijdags in pension Visser, Schoon oordsingel 17. Den Burg. Schoonmaakbedrijf Harm Spigt, tel. (02228) 311 - Voor al uw bloemen en planten, bruids- en graf- werk. Bloemenmagazijn Myosotis, H. P. Rijk, Waalderstraat 29, Den Burg, telefoon 3015 Voor machinaal bieten schoffelen en dunnen in één bewerking. Machine ook te huur. Kampstra, tel. (02223) 295 Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier- land. telefoon (02225) 297 Voor gebruikte en on geregelde meubelen. J. Jongedijk, Schilderend 60 tel. (02220) 2777. H.H. Schapenhouders. Wij kunnen Uw schapen »cheren. C. Harkmans, Groote Sloot 184, St. Maartensbrug, tel (02249) 328 Te koop antieke roffik tafel, toogkast cn antiek kleingoed. Adres te bevr bureau van dit blad Af te halen jong hond.f M% Vermeulen, Hoofde C 5, Eierland Maaien, schudden, n len en hooipersen. Hoo» met opraapwagen. Be voor dit werk A. Wuii 't Noorden, tel. (022# 338 Buitenbanden 560 met 40% korting. Zolacj de voorraad strekt. G* rage Dros, Eierland C 0 tel. (02225) 233 Met leedwezen geven wij kennis van hel plotseling overlijden van onze beste broer, zwager en oom Hendrik Broekman, in de leeftijd van 58 jaar. De Waal P. Broekman C. Broekman-Krol De Koog M. Kiewiet-Broekman J. Kiewiet Den Burg L. Dam-Broekman P. Dam 't Zand C. J. Troost-Broekman C. Troost Den Hoorn J. L. Witvliet-Broekman G. Witvliet Eierland D. Broekman T. Broekman-Quartel Gorredijk C. Oenema-Broekman K. Oenema Eierland M. Broekman J. J. Broekman-van Exe Eierland L. N. Broekman C. Broekman-Kuiper Bantega H. van Maldegem-Broekman J. van Maldegem neven en nichten Texel, 9 juni 1969.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 2