HANOMAS Bakker's ijzerhandel Automobielbedrijf Jan Rey ROTATOR EEN NIEUW WERKTUIG BIJ DE VOEDERWINNING IN GEBRUIK Den Burg Texel gar'^nsieertt een mooi cpaaeoirs CENTRALE VERWARMING zo'n 1-4,5 ton nuttige economische vracht-na-vracht wegwerker LANDBOUW en Bietevlieg plaatselijk aktief Late voorjaar nog duidelijk merkbaar In alles in Uw tuin weer groeit en bloeit, besteden wij. samen met luropa's grootste fabrikant van tuinartikelen WOLF-Gerate. extra Indacht aan liet onderhoud van Uw gazon. Tijdens de WOLF-tuin- Itie 1969. die duurt tot 31 augustus a.s., helpen wij U bijvoorbeeld bij L; maaien van Uw gazon. I Regelmatig maaien maakt elk gazon mooier! Vaneen regelmatig gemaaid gazon hebt U met Uw kinderen elke dag later plezier. Een goed verzorgd gazon wordt stralend groen, stevig en lloopvast; U mag er met recht trots op zijn. Wij nemen U veel moeizaam Iwerk uit handen: met een compleet, veelzijdig programma WOLF- motormaaiers om het U makkelijk te maken! I Met de WOLF-Kabclfix gazonmaaier zijn snoerproblemen verleden tijd. I Het snoer van deze fantastische elektro-maaier rolt automatisch op en af terwijl de motor loopt. Het zit U nooit in de weg en is steeds precies zolang als U nodig vindt. Een geruststellend idee vooral als Uw I vrouw of kinderen ermee werken! Door de praktische hulpstukken kunt I U de WOLF-Kabelfix zesmaal veranderen en aanpassen aan ieder gazon. I Zijn veiügheid overtreft de strengste voorschriften. I Voor deze voortreffelijke WOLF-ntaaier met 30 m snoer betaalt U in onze zaak tot 31 augustus slechts f 606.— Demonstratie, advies en verkoop: GROOTEBROEK Olie- en gas gestookt. Ook voor zslfmaniage. Vrijblijvend prijsopgeva. Industrieweg 26 - Tel (02285) 1282 (DEMONSTRATIEWAGEN BESCHIKBAAR) HANOMAG-DEALER voor Texel De» Buig - Telefoon (02220) 2345 Omjor rtnluMpS ,Vm» :',<X ,>ai* Lts minden Diverse veehouders hebben ons de laatste dagen gevraagd naar de moge lijkheden, die de veldhakselaar bij de voederwinning geeft. Dit in verband met het feit, dat dit werktuig j.l. maan dag op de markt te zien was en een ad vertentie in de Texelse Courant de veldhakselaar heeft aangekondigd. Laten we direct zeggen, dat we ,,de wijsheid" omtrent de mogelijkheden van de velkhakselaar niet van ons zelf hebben. Toen we hoorden, dat het de bedoeling was, dat 'dit werktuig op ons eiland zou gaan werken, is er bij ons de vraag geweest: ,,Wat is de functie van de velkhakselaar naast de aanwe zige maaikneuzers en opraapwagens?" Vastgesteld kan worden, dat met name in het zuiden van ons land het aantal veldhakselaars de laatste jaren flink is toegenomen. Onze werktuigen specialist meent, dat de voordelen van de veldhakselaar vooral gezocht moe ten worden in het klein maken van te grof materiaal. Daarbij gaan zijn ge dachten vooral uit naar het maken van voordroogkuilen. Het is bekend, dat het al of niet slagen van een voordroogkuil voor een flink deel afhankelijk is van de fijnheid van het materiaal. Bij kort, bladrijk gras heeft men de grootste kans van slaging Het toepassen van de voordroogmethode bij Italiaans raai- gras, dat bovendien al in een ouder stadium is, geeft het risico, dat de kuil bij het open maken gaat broeien of schimmelen. De toetreding van lucht verloopt te gemakkelijk in dit grove materiaal. Gaat men gras, dat in feite te grof is om volgens de voordroogmethode te worden ingekuild, met de veldhakselaar verkleinen, dan zal de kans op broei en schimmel kleiner woren. Dit zou een zeer groot voordeel zijn. Voor het overige is het naar onze mening een kwestie van economie. In dien de kosten per ha. weinig hoger liggen dan bij het werken met de op- raapwagen, dan kan het voordeel van de verfijning van het materiaal voor een veehouder aanleiding zijn om in plaats van met de opraapwagen het voorgedroogde materiaal met de veld hakselaar bij elkaar te laten halen. AKKERBOUWERS ATTENTIE We geven hieronder een kort „ver slag" van zaken, die we de laatste we ken tegenkwamen op akkerbouwbedrij- ven. Nog steeds te veel kweek We hebben de indruk,, dat het in de toekomst zonder de chemische be strijding van het onkruid kweek beslist niet meer gaat. Er zijn nog al wat be drijven, waar de aanwezigheid van kweek in het gewas bieten de tijd, die er per ha. nodig is voor het bewerken veel te lang maakt. Daarom willen we nog eens wijzen op de mogelijkheid, die er speciaal bij bieten is om in het voorjaar een chemische bestrijding te gen kweek uit te voeren. Het proefveld bij J. de Visser toont duidelijk aan, dat hier ongedachte mogelijkheden naar voren komen. Daarom willen we er nu al op wijzen om bij leven en welzijn volgend voorjaar tijdig Uw maatregelen te nemen. En voor het overige zult U bij het voorkomen van kweek in percelen, waar in 1970 een ander gewas dan bieten komt, in de komende herfst goed moeten nagaan of U het met de mecha nische bestrijding redt om de kweek er onder le houden. Chemische bestrijding is een belangrijk hulpmiddel. Zes hectare per man Weet U nog hoe de mededeling van voorlichtingszijde, dat bij een goed ge lukken van de chemische onkruidbe- strijding en gebruik van een goede zaad soort de mogelijkheid aanwezig was, dat één man zes hectare bieten bewerken kon, door de praktijk ontvangen werd? Het klonk de akkerbouwers even „bar baars" in de oren als bij veehouders de voorspelling, dat een veehouder 30 melkkoeien voor zijn rekening zou moe ten nemen. Die „zes hectare" zou op dit moment al heel anders worden ontvangen. Want er zijn intussen al een flink aan tal akkerbouwers waar 't werkelijkheid is geworden. En we mogen rustig vast stellen, dat het bij een goed gelukte on- kruidbestrijding en gebruik van nieuwe zaadsoorten helemaal geen heksentoer meer is. Er zit aan deze enorme arbeidsbe sparing ook een bezwaar, nl. dit. Het vele werk in de bieten was voorheen een rem op de uitbreiding van de op- ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt op 15 juni op om 4.19 uur cn gaat onder om 21.01 uur; 18 juni op om 4 19 uur en onder om 21.03 uur. Maan: 15 juni N.M.; 23 juni E.K. Hoog water ter rede van Oudcschild 13 juni 718 cn 19.36; 14 juni 8.04 en 20.18; 15 juni 8.48 cn 20.59; 16 juni 9.27 cn 21.41; 17 juni 10.02 cn 22.21; 18 juni 10 37 en 22.58; 19 juni 11.10 en 23.34; 20 juni 11.41 cn 21 juni 0.07 cn 12.11. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. pervla'kte. Nu die rem weg is, zal het gevaar van een te groot areaal suiker bieten met als direct gevolg een hoe veelheid „magere" suiker, zonder maat regelen» van overheidszijde ieder jaar weer aanwezig zijn. Het bezwaar van automatisering Het is ook dit jaar weer duidelijk te zien, dat de automatisering van het werk op de boerderij ook weef om an dere werkwijzen vraagt. We denken aan het vol-automatische poten van de aardappelen. Als we op diverse plaat sen zien welk verschil in ontwikkeling van het gewas er is tussen het half- automatisch en vol-automatisch poten van knollen van eenzelfde partij, dan zet dit je aan het denken. Het is dan wel heel duidelijk, dat een groot deel van de zorg, die aan het pootgoed is besteed, bij het vol-automatisch poten verloren gaat. Als vaststaat, dat het vol-automatisch poten in de toekomst de werkwijze gaat worden, dan zal een bezinning op de voorbehandeling van het pootgoed een eerste opgave worden voor de komende jaren. Wateroverlast Ook dit jaar zijn er weer diverse per celen, waar de gewassen in de afge lopen maanden te lijden hebben gehad van wateroverlast. Het was er het voor jaar dan ook naar. Dit ontslaat de akkerbouwers niet van de noodzaak om na te gaan hoe in de toekomst schade kan worden voor komen. We moeten er op rekenen, dat 1969 niet het laatste natte voorjaar is. Het draineren van de grond is op het moment een kostbare zaak. Maar nog altijd minder kostbaar dan verlies van een deel van de opbrengst. Om van de moeilijkheden bij het werk nog niet eens te spreken. Maak nu al een plan welke percelen in de komende herfst een beurt moeten hebben bij het voor het eerst of opnieuw draineren en stel U in verbinding met een firma, die het werk voor U kan doen. Kostbaar werk vraagt een degelijke voorbereiding. Bepaalde insecten, de voorheen maar sporadisch voorkwamen zie je nu vrij wel ieder jaar in mindere of meerdere mate aan het werk. Eén van die insec ten is de bietevlieg. De vlieg zelf ken nen de meeste agrariërs niet, omdat deze geen schade doet. De schade wordt gedaan door de larven, of nog juister gezegd door de maden van de vlieg. Het begin van het werk van de bie tevlieg wordt aangegeven door de hoop jes witte eieren, die op de achterzijde van de bietebladeren worden afgezet. Na enkele dagen komt uit deze eitjes een made, die zich direct in het blad vreet. Daar wordt het bladmoes als voedsel gebruikt. Alleen dc buitenzijde van onder- en bovenkant van het blad blijft over. Het bladgedeelte, dat op de ze manier is bewerkt sterft af. Het is duidelijk, dat wanneer dit in erge mate gebeurt de schade vrij groot kan zijn. Op dit moment is op de meeste per celen de schade nog niet groot genoeg om tot een bestrijding over te gaan. Toch is 'het zaak de bietenpercelen in de gaten te houden. Als een flink ge deelte van de bladeren is aangetast en er bovendien nog heel wat eierenhoop- jes aanwezig zijn is het zaak een be spuiting uit te voeren De specialist voor plantenziekten van het rijkslandbouwconsulentschap te Schagen adviseerde om de bestrijding uiit te voeren met parathion, omdat hiermee tegelijk eventueel aanwezige luizen worden bestreden. Ook dit jaar weer stekels We zullen het zo langzamerhand wel moeten aanvaarden De gedachte, dat •het zo ver zal komen, dat ons eiland praktisch stekelvrij is, blijkt een illusie te zijn. We hebben de indruk, dat er dit jaar zelfs weer belangrijk meer ste kels de kop opsteken dan in het verle den het .geval is geweest. Op veel per celen grasland zie je ze weer en hoe wel het in de meeste gevallen plekken zijn, zie je hier en daar toch ook per celen, die er vrijwel van vergeven zijn. Gelukkig hebben we kunnen consta teren, dat er ook iets aan gedaan wordt Op één bedrijf zagen we zelfs de man met de stekelhakker nog in aktie. Op andere bedrijven gebeurde het met de rugspuit. Hoewel we uiteraard voor de aktiviteit om zo spoedig mogelijk tot bestrijding van de stekels over te gaan waardering hebben, menen we toch dat het goed is die aktiviteit in sommige gevallen wat af te remmen. We kunnen er heel goed in 'komen, dat e'en veehouder zo gauw mogelijk van de schade van een grasland met stekels af wil komen. En dat het daarom een hele toer is om te wachten totdat de bloeiknop zichbaar wordt. Toch is gebleken, dat het nodig is dit geduld op te brengen. Wil men een goed effect hebben, dan moet men wachten totdat de bloei zich aankon digt. In de ijver om de bestrijding goed uit te voeren komt men er dikwijls ook toe om dit onkruid met een extra zware dosis van het bestrijdingsmateriaal te lijf te gaan. Men heeft dan 'het genoe gen, dat de stekels al na enkele dagen duidelijk zwart gaan kleuren. Toch schiet men op deze wijze z'n doel voor bij. De bestrijding van stekels wordt uit gevoerd met zgn. groeistoffen. De be doeling is, dat de stekels zich dood- groeien. Maar de kans ontneemt men het onkruid als zoveel van het bestrij dingsmiddel wordt toegediend, dat het onkruid geen kans meer krijgt om te groeien. Daarom is het zaak zich aan de voorgeschreven concentratie te hou den. Tenslotte moet men nog het geduld opbrengen om de stekels zich dood te laten groeien. De dodelijke stof moet door de hele plant worden vervoerd. Dit brengt de onplezierige konsekwen- tie mee, dat men nog weken tegen de stekels noet aankijken. Maar alleen op deze manier krijgt men een goed re sultaat. De eerste weken van de voederwinning zijn voorbij als U deze regels leest. Er is weer een flink aantal kuilen gemaakt en we moeten er nogmaals op wijzen, dat dit voorheen, zeker in een laat voorjaar als 1969 ons heeft gegeven, niet zou zijn voorgekomen. Opnieuw een duideljjk bewijs, dat veel veehouders het belang van het inkuilen van gras, zowel voor het winterrautsoen als voor een goed beweidingsplan zijn gaan in zien. Ook het eerste hooi is in het vak. Hoewel we er vorige week nog aan twijfelden of de veehouders, die gewend zijn om in de eerste tien dagen van juni te hooien het ook dit jaar weer zouden treffen, lijkt het er op of ze ook nu hun D-day weer goed gekozen heb ben. Het hooi, dat in de eerste dagen van de week van 8-14 juni is gewon nen, is van prima kwaliteit. Hoewel de eerste dagen na het maaien het gras nauwelijks veranderde zijn enkele vee houders er toch in geslaagd het hooi één week na het maaien van het gras in te schuren. Waarbij wel moet worden aangetekend, dat dit hooi in het vak nagedroogd wordt met de hooiventila- tor.. Opbrengst valt niet mee Van diverse kanten krijgen we de me dedeling, dat de obrengsten van kuil- gras en hooi niet meevallen. We hebben de indruk, dat de opbrengst gemiddeld v/el 20% lager ligt dan we de laatste jaren gewend waren. Eerlijk gezegd hadden we dit er niet in gezien. Op veel percelen leek de bezetting goed te zijn. Als we daarnaast nog in aanmerking nemen, dat de oppervlakte, die dit voor jaar kan worden gemaaid beslist klei ner is dan wat we de laatste jaren nor maal noemden, dan moeten we er mee rekenen, dat aan het eind van de maand juni de voorradeh ruwvoer nog beperkt zullen zijn. Nu weten we heel goed, dat ook in de rest van de zomer nog veel gras kan groeien. Maar de ervaring heeft geleerd, dat in het begin van het sei zoen de grote slag moet worden gesla gen. Dat geldt niet alleen voor de hoe veelheid, maar ook voor de kwaliteit. Zelfs met de beste zorgen maak je van augustusgras geen zelfde kwaliteit kuilgras en hooi als van mei- en juni- gras. Tijdig maatregelen Het is goed te bedenken, dat een flink gedeelte van de bedrijven kwetsbaarder is dan in het verleden het geval was. We denken aan de sterk opgevoerde veebezetting. Weliswaar is deze nog al tijd lichter dan op veel plaatsen op het vasteland, waar, zoals dit voorjaar dui delijk is gebleken, een tekort aan ruw voer een regelmatig voorkomend ver schijnsel is. Maar ook op ons eiland zijn er op het moment vrij wat bedrijven, die niet veel tegenslag in de voeder winning kunnen hebben. Het zal in de eerste plaats zaak zijn om van het eigen bedrijf te winnen wat maar even mogelijk is. Dat betekent een goed gebruik van de stikstof. Percelen, die vrij komen mogen bij wijze van spreken geen dag zonder stikstof blijven liggen. En het is helemaal niet erg om in plaats van de gebruikelijke 200 of 300 kg. kalkammon per ha. nu bij het vrij komen maar een 400 kg. kalk ammon te geven. Een tweede punt, waarop we willen wijzen is dit. Ieder jaar gaat er al in de tijd van de voederwinning heel wat hooi van het eiland af. Dit hooi is voor geen enkele veehouder goedkoper dan voor de Texelse veehouders. Als U bang bent, dat de ruwvoedervoorraden op Uw bedrijf te klein blijven, dan is het zaak te profitren van het feit, dat collega's op het eiland hooi over heb ben. U hebt nu nog een goede gelegen heid om te beoordelen of het materiaal, dat U koopt van goede kwaliteit is. Laat deze kans niet voorbijgaan.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 7