aarscliijnlijk spoedig bouw van 70 woningen in Den Burg-oost Acht overwegingen om uw salaris te storten op een AM RO-Privé-rekening: 8 AMRO BANK 52 premie- en 18 woningwetwoningen PLANNEN VOOR DEN HOORN HELAAS VERTRAAGD FILMNIEUWS AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Schrijfmachines de blad TEXELSE COURANT VRIJDAG 13 JUNI 1969 opdracht van de woningbouwvcr- Jring Texel zullen mogelijk binnen (ienbarc tijd aan de Oostzijde van Burg 70 woningen worden ge- Lffd. Het gaat om 18 woningwctwo- wen en 52 premiewoningen. Het plan t momenteel bij de Provinciale Pla- [lögische Dienst; goedkeuring wordt Xnenkort verwacht, waarna het werk n worden aanbesteed. Over de grond ig is reeds overeenstemming bereikt. Ihoopt wordt dat gezien het grote [ntal de bouwprijs binnen redelijke z*n zal kunnen blijven zodat het jojcct deze keer niet op een te hoge lurprijs afstuit. ■Dit belangwekkende bouwplan werd nsdagmiddag tijdens de rondvraag i de raadsvergadering door wethou- L J. Daalder bekend gemaakt. Ilij Irtelde dat het totale terrein plaats [edt aan 99 woningen. Er kunnen er L 29 door aannemers worden ge luwd voor de verkoop aan particu- IDe heer Daalder had ook een teleur- llende mededeling. Men zal er dit r niet in slagen woningen te bouwen Den Hoorn. Oorspronkelijk bestond I plan er daar tien neer te zetten, dit is verijdeld door moeilijkhe- len bij de grondverwerving. Van de |noemde 18 woningwetwoningen bc- er tien tot het magere contingent jat voor dit jaar aan Texel was toege- Jgd. Zoals bekend tekende de ge- leenteraad hiertegen protest aan. Er Cjn er nu dus acht bijgekomen wat »ral is veroorzaakt door de gestegen ig naar woningen als gevolg van de ist van de kunstmatige mosselver- laterplaats naar Texel. Ander plan De heer Daalder deed zijn medede- ing naar aanleiding van een vraag van heer F. Standaart (Texels Belang) lie had gehoord over het plan van een ïexelse aannemer om aan de westelijke ijde van Den Burg (tussen Beatrixlaan, Tontweg en Akenbuurtsweg) een groot [antal betrekkelijk voordelige womn- jen van bijzonder type te bouwen. De leer Standaart vond dat dit plan steun lerdiende. Blijkens mededelingen van Jlr. Sprenger ligt de zaak niet zo een- loudig Het is een kwestie van ruimte lijke ordening. Voorlopig wil men de litbreiding van Den Burg nog in Oos- lelijke richting zoeken. Inpassen van let door Standaart genoemde plan in let Oostelijke uitbreidingsplan is, ge nen het woningtype waar het hier om |aat, niet mogelijk. Aanfluiting Mevrouw J. Koning-Bruin (PvdA) ioemde het een aanfluiting dat bij het Industrieterrein van Oudeschild in de loop der jaren een soort vuilnisbelt is geworden. Het terrein wordt onder beer misbruikt voor opslag van auto wrakken. Volgen de spreekster- „leefde" |het er van de ratten en moest er met iets aan worden gedaan. Dat lond Mr. Sprenger ook en hij kondigde maatregelen aan. Desgevraagd kreeg de heer S. Keijser Ie horen dat over 'het verpleeghuis bij Irene de besprekingen nog gaande zijn. |Er kan in het huidige stadium niets over worden gezegd. De heer Koorn (CHU) bracht nog eens naar foren dat mensen die zich op Texel pillen vestigen en „voorlopig" worden idergebracht in een zomerwoning of Jhingalow die dan in het voorjaar noet p'orden ontruimd, duidelijk wordt ge waakt dat zij er niet op moeten reke nen tijdig een woning toegewezen te phjgen. Dat moest volgens de heer Koorn gebeuren als de nieuwkomers peh laten inschrijven in het bevol- '"igsregister. Mr. Sprenger verleide Jdat de gemeentesecretarie opdracht ■heeft gekregen aldus te handelen. Lawaai Verder vond de heer Koorn dat de ■bar-dancings in Den Burg nogal wat lawaaioverlast voor de omwonenden [veroorzaken. Hij vroeg de onlangs aan- [genomen bepaling in de politieveror dening waanioor het mogelijk is hier- streng op te treden, toe te pas jan De heer Koorn 9prak van een on leefbare toestand. Hij noemde de bar- Pancing j'Elleboog waarbij volgens ad- |viez£n van TNO geluidwerende con structies zijn toegepast. Volgens de heer |Koorn was gebleken dat de geluidswe- Inng weinig effectief was zodat men laan de adviezen van TNO niet te veel Paarde moest hechten. Volgens hem het met „Sarasani" waar helemaal |geen TNO aan tepas is gekomen heel |jat beter gesteld. Mr. Sprenger: De IDiO-adviezen zijn wèl deugdelijk, maar lawaaioverlast wordt er niet door uit- I gesloten. Als in een op zichzelf geluid- I dichte muur een raam open staat komt Ihet lawaai naar buiten; ook het gaande |eft komende publiek kan het nodige gerucht veroorzaken. Mevrouw Koning- Bruin vond dat er niet te zwaar aan ge tild moest worden. „We willen graag mensen naar Texel halen maar als we dan wat hinder ondervinden, zijn we niet meer thuis. Je moet in die zomer periode wat kunnen hebben. Om één uur zijn de zaken toch gesloten? Je kunt met een beetje goede wil best aan geluid wennen en anders ga je maar met je oor op het kussen liggen!" De heer Koorn: Maar dan ligt het andere oor boven. Mevrouw Koning: Daar doe je dan maar een watje in. Excessen De heer Daalder wees erop dat de klachten niet alleen het seizoen betref fen. Ook Mr. Sprenger tilde aan het lawaaipröbleem zwaarder dan mevrouw Koning. Hij sprak zelfs van exessen en vond dat er wat aan moet worden ge daan. Mej. A. G. Luijsterburg wees op een vergrote verkeersintensiteit in de Vo gelenzang te Den Burg waardoor zich op de hoek met de Kogerstraat her haaldelijk gevaarlijke situaties voor doen. Zij vroeg om maatregelen. De heer J. Witte (KVP) herhaalde zijn twee jaar geleden geuite verzoek om naamborden te plaatsen ter aandui ding van de woonkernen Zuid- en Mid- den-Eierland. Nu komt het veel voor dat toeristen die hier moeten zijn, door rijden naar (De Cocksdorp. Plaatsing van naamborden bij de komgrenzen zou dan moeten samengaan met een snelheidsbeperking (50 km) ter plaatse. De heer Witte' wilde ook een deel van de Slufterweg „promoveren" tot recre atiegebied waardoor ook hier de maxi mum snelheid op 50 km zou kunnen worden gebracht. Zwembad De heer Witte had voorts bedenkin gen tegen het zwembadplan. In eerste instantie zal een niet overdekt ver warmd bad worden gebouwd dat ge bruikt kan worden van 1 mei tot eind oktober. Deze periode vond de spreker te kort om aan de schooljeugd behoor lijk onderricht te kunen geven (de schoolvakantie zit ook in deze periode. Hij pleitte voor de bouw van klei ne overdekte instructiebaden in alle dorpen. De kosten daarvan zouden waarschijnlijk niet hoger zijn dan die van het geplande grote niet overdekte bad in Den Burg alleen. Mr. Sprenger voelde er niets voor de bestaande plan nen te dooikruisen vooral nu bij de realisering behoorlijke voortgang wordt geboekt. Hij wees erop dat de tweede bouwfase van het zwembad te Den Burg voorziet in een overdekt instruc- tiebad, maar ook het aanvankelijk te 'bouwen open bad is zeer geschikt voor instructie; de zomerperiode wordt voor dergelijk onderricht niet te kort geacht. Spijt De heer Witte zei voorts spijt te heb ben van zijn instemmende houding je gens de door B en W. voorgesteLde regeling v.w.b. de omslag van de kos ten van waterleiding naar het strand op de exploitanten. Hij vond het on rechtvaardig dat de strandexploitant Th. v. d. Laan (paviljoen bij de vuurto ren) die zelf een belangrijk bedrag in aanleg van waterleiding heeft gestoken 1176,toch gelijk met de andere exploitanten moet meebetalen. Van B. en W. had de heer Witte de indruk ge kregen dat hierover met de heer v.d. Laan overeenstemming was bereikt, maar dat was niet het geval geweest, zo was hem gebleken. Mr. Sprenger zei niet over overeenstemming te heb ben gesproken; er was alleen overleg geweest met de exploitant. De heer Westdorp vulde aan dat de heer v. d. Laan best wil meebetalen maar dan moet het bedrag van 1176,als in breng worden aangemerkt. Ook mej. Luijsterburg vond dat de heer v. d. Laan niet billijk was behandeld. Zij had zelfs de indruk dat deze onderne mer steeds zit in de hoek waar de klap pen vallen. Grote hoeveelheden bij zijn paviljoen aangespoeld hout worden door de gemeente niet opgeruimd en het stro dat de gemeente op alle strandsla- gen keurig over het zand verspreid, wordt bij de vuurtoren als pakken ach tergelaten zodat de exploitanten dat karwei zelf maar moeten klaren. Het laatste woard over deze kwestie zal nog niet zijn gezegd want de heer v. d. Laan heeift inmiddels bezwaar aange tekend tegen de regeling van de water- leidingkosten. Gebrekkig bouwtoezicht De heer Witte wist verder te vertel len dat op een recreatieterrein in Eier- land huisjes zijn gebouwd in afwijking van de goedgekeurde tekening. De be trokken huisjes zijn te groot en de heer Witte wilde wel eens weten hoe dat mogelijk is geweest. Burgemeester Sprenger gaf toe dat het bij de bouw aan toezicht heeft gemankeerd; voor taan zal men beter opletten. De heer Barendregt (Texels Belang) had bedenkingen tegen de maatregelen van landschapsbescherming die de laat ste jaren zijn genomen. Boeren die in een tot landschapsreservaat aangewe zen gebied wonen zijn veelal gedupeerd omdat uitbreiding van de gebouwen wegens de bijzondere welstandseisen een dure affaire wordt. Bescherming van het landschap is een belang voor ieder, aldus de heer Barendregt, en ie mand die daardoor voor hogere kosten komt te staan moet financieel tegemoet worden gekomen. Dezelfde spreker wees op het aange spoelde hout bij De Cocksdorp, waar over mej Luijsterburg al had gespro ken. Wie 'heeft eigenlijk de taak die rommel op te ruimen? zo vroeg hij zich af. Burgemeester Sprenger zei dat de gemeente in deze formeel geen ver plichting heeft, maar men zal zich be ramen over maatregelen. De heer Witte ondeugend tot strandvonder Sprenger: Als er wat waardevols aanspoelt is de gemeente er wèl snel bij Mesthopen De heer J. J. Westdorp had beden kingen tegen enkele mesthopen binnen de bebouwde kom van Oosterend (aan de Achtertune). Vooral in de zomer kan dat tot zeer onhygiënische toestanden leiden. Volgens de heer P. Smit moes ten mesthopen vóór 1 mei opgeruimd zijn. iDe heer Westdorp wees op de slechte toestand van de dijk achter Dijkmanshuizen. Hij sprak ovot een „kleine dijkval" die zich daar on langs heeft voorgedaan. Hij vroeg zich af hoe lang het duurt voordat de nieuwe dijk klaar is. Mr. Spren ger beloofde dat B. en W. zich over de situatie zullen laten inlich ten. Volgens de heer C. H. Roeper was de toestand niet bijzonder ge vaarlijk. De regelmatige controle heeft niets ernstigs aan het licht gebracht. De heer Westdorp zei vernomen te hebben dat er aanvragen zijn van men sen die aan de Oostkust van Texel een recreatiebedrijf willen beginnen. Hij vroeg de raad hierover te informeren. Het is zaak dat men zich tijdig bezig houdt met de beperkte recreatiemoge lijkheden die de Oostkust biedt. De heer Standaart wees op de z.g. landarbeidersboerderijtjes van hec tare in Eaerland die te klein zijn om er nog rendabel op te boeren en daarom voor recreatie in aanmerking zouden moeten komen. Volgens de heer Stan daart ging het om niet meer dan 6 of 7 bedrijfjes, maar volgens de heer Smit waren het er veel meer, niet alleen in Eierland maar over heel Texel. De heer Standaart vond verder dat het hoog tijd wordt dat particulieren in de gelegenheid worden gesteld mee te doen in de gemeentelijke tien hectare van het Krimplan. Hij had de indruk dat er voldoende gegadigden voor zijn. Hoge bouwprijzen. De heer Westdorp klaagde over de op Texel zeer hoge bouwprijzen. Hij vroeg zioh af of het werkelijk onmogelijk is voordeliger te bouwen. In Schermer- horn had hij woningen gezien, onge veer ter grootte van de houtrijke wo ningen in Den Burg, die voor ƒ27.400, vrij op naam (na aftrek van premie) werden verkocht. De heer Daalder vond het een sterk geval maar beaamde dat de bouw op Texel belangrijk duurder is dan elders. De heer Standaart had gehoord dat Rijkswaterstaat heter in staat zou zijn het strand en de westelijke duinenrij te behouden als de stenen strandhoofden in de richting zeewaarts zouden kunnen worden uitgebreid. Dat gebeurt echter niet omdat 't te kostbaar wordt geacht. De heer Standaart verzocht B. cn W. stappen te ondernemen om de dammen- vergroting in zeewaartse richting toch gedaan te krijgen. Op die manier zou de kustafslag wellicht tot staan kunnen worden gebracht en kunnen belangrij ke recreatiegebieden zoals de Camping Kogerstrand worden behouden. Bij de huidige kustverdedinging houdt Rijks waterstaat bij voorbaat rekening met verdere afslag en brengt dan ook het zand van de buitenste duinenrij verder landinwaarts om dat tenminste te kun nen behouden. MUZIEKSCHOOL-EXAMEN Het examen van de muziekschool wordt dit jaar gehouden op zaterdag 14 juni. De kandidaten worden ver zocht om 9.45 uur op het plein van de Jac. P. Thijssesohool aanwezig te zijn. Verhinderingen moeten zo spoedig mo gelijk doorgegeven worden aan de di- rekteur van de muziekschool, de heer P. Heertjes, Jac. P. Thijsselaan 66, te lefoon 3159. gemakkelijk contant geld opnemen (ook door uw echtgenote b.v.); geen kpsten. Alle giro-mogelijk heden. En iedere boeking ziet u op het dagafschrift; 3^% rente. En spaar-mogelijk- heden met 4 t/m 6J4% rente; een voorschot is mogelijk. Maar belangrijker mogelijkheid: de AMRO-Lening; Betaalcheques, om contant te be talen zonder contant geld op zak; u kunt de bank de betaling van huur, verzekeringen, electriciteit e.d. laten verzorgen; alle overige diensten van de AMRO Bank staan tot uw be- schikking; uw geld is veilig en voordelig bij de AMRO Bank. Maak daar ge bruik van. Een „ruig" wild west-verhaal is „4 for Texas", een persiflage waaraan de bioscoopbezoekers vrijdag- en maan dagavond veel genoegen kunnen bele ven. De geschiedenis begint als een postkoets, waarin 100.000 dollar wordt vervoerd, door gangsters wordt over vallen. Het blijkt een doorqestoken kaart te zijn, want het is uitgerekend de bankdirecteur, die zich op deze ma nier van het geld wil meester maken. Het gebeuren is het begin van een reeks ingewikkelde verwikkelingen, waarin alle elementen waarmee Westerns appetijtelijk worden gemaakt, zijn verwerkt. De hoofdrollen worden gespeeld door zeer bekende sterren: Frank Sinatra, Dean Martin, Anita Ek- berg en Ursula Andress. (In kleuren toegang boven 14 jaar). Een zeer vermakelijke film, die men beslist moet hebben gezien is „Een spookpiraat als maat" van Walt Disney. Deze rolprent draait zaterdagavond 14 juni, zondagmiddag 15 juni en dinsdag avond 17 juni. Hoofdfiguur in het on waarschijnlijke verhaal is Zwartbaard, een kaper, die 200 jaar geleden leefde, maar wiens geest nog altijd rondwaart in de herberg, die van de resten van zijn schip is gebouwd. De herberg wordt geëxploiteerd door vriendelijke oude dames, afstammelingen van de kaper, die destijds tien keer getrouwd is ge weest. Als Steve Walker, coach van een atletiekploeg in de herberg komt en bij toeval een toverspreuk opleest, wordt Zwartbaard's geest zichtbaar. Zwart baard vertelt dat hij als gevolg van een vloek van zijn tiende en laatste vrouw een ellendig bestaan lijdt. Maar als hij een goede daad doet, zal hij van deze vloek worden verlost. De kaper smeekt Steve hem daarbij te helpen, want ge zien zijn zwarte verleden is de piraat niet zelfstandig in staat een goede daad te doen. Steve helpt, maar daarvan heeft hij al gauw spijt, want hij raakt in allerlei onaangename avonturen ver zeild. Tussen de bedrijven door moet hij de atletiekploeg trainen, wat ook geen sinecure is. Gelukkig bewijst Zwartbaard dat hij ook nog wat anders kan dan narigheid veroorzaken en zelfs heeft Steve de liefde van een schone lerares aan Zwartbaards bemoeiingen te danken. (In kleur alle leeftijden). Zondagavond 15 juni en woensdag avond 18 juni: „Intiem rapport", een film, die een leidraad wil zijn voor men sen, die vragen hebben op sexueel ge bied. Er is onder meer de volledige ver filming van een geboorte in opgenomen. (Toegang boven 18 jaar). SCHIETOEFENINGEN Op 17 en 18 juni 1969 wordt gescho ten in Marinehaven Den Helder van 10.00 - 18.00 uur met 175 mm. kanon. Onveilige sector ten noorden afsluit dijk: sector vanuit Marinehaven be grensd door de richtingen 45 en 90° in richting Friesland tot een afstand van 30 km. en een hoogte van 6,5 km. Er wordt gevuurd en bij elk schot gaat er een sirene. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 4 juni t.e.m. 10 juni 1969 Geboren; Anna Maria, dv. Maarten Broekman en Johanna J. van Exel; Cornelis Anthony, zv. Cornells Winkler Prins en Geertruida A. Kikkert; Astrid, dv. Hendrik A. van Eersel en Francina Visser; Erik Jan, zv. Jan Fokker en Joanna S. Bouwman; Gezina Gerda, dv. Pieter Koopman en Jantje Scholtanus; Natalie Maria, dv. Jacobus M. van den Berg en Irene S. Teumssen; Judith Ma ria, dv. Maarten T. Zijm en Maria H. van Heerwaarden. Overleden: Jannetje Troost, wv. La- gerveld, oud 83 jaar; Hendrik Broek man, oud 58 jaar. INGEKOMEN PERSONEN Jannetje Dalmeijer, van Amsterdam, Quellijnstraat 471 naar Oudeschild, Van Neckstraat 1; Janna van het Laar, ev. van der Sar, van Vriezenveen, Oosteinde 171 naar De Cocksdorp, E 146; Arend van der Sar, van Grams- bergen, De Krim, Hoofdweg 61 naar De Cocksdorp, E 146; Cornelia Visser, van Alkmaar, Prinses Julianalaan 14 naar Den Burg, Hogerstraat 16; Jacob Breed, van Sohoorl, Munnikemveg 4 naar De Koog, K 78. Zaterdag 14 juni Regionale wedstrijdsport met paarden Den Hoorn, pupillen-tournooi Z.D H. Zondag 15 juni De Koog, eerste strandloop voor Texel, start Kogerstrand 14 00 uur. 't Noorden, zecvishengelwedstrijd om 19.00 uur bij Prins Hcndrikhotcl. Dinsdag 17 juni Den Burg, Nederlaagwcdstrijd Dc Mok-Tcx. Boys Den Burg, 20.00 uur, ,,De Lindeboom-Tcxel" bridgedrive voor gasten cn Texelaars. Woensdag 18 juni Bozoek H.M. dc Koningin aan Texel Donderdag 19 juni Den Burg, S.V.T.-veld, sportdag der lagere scholen.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 9