Groen kwartsJexels in het harL, H 1 fandelpaden Staatsbosbeheer dwars door broedterreinen Speeltuin Groentje feestelijk door jeugd in gebruik genomen k Publiek moet zelfdicipline opbrengen au kaaswinkeltje naar uoep winkeltje Engelsman met gehuurd VW busje over de kop Baby gestikt rechtstreekse radiouitzending „Op slag van zondag" „TAVERNE RICHE" WANDELROUTE Meisje (17) dodelijk verongelukt Wandelaar (56) door bromfietser aangereden Buurtbewoners sloegen de handen ineen Vogelsterfte veroorzaakt door chemische bestrijdingsmiddelen J'Elleboog Bar Dancing -- )AG 17 JUNI 1969 mi. V'Ü lijk tc, Vösi 82e JAARGANG No. 8376 N.V. v/h Langcvcld De Rooi) ijjj 11 Den Burg, Texel Tel. 2741 |]arry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tL (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstan dsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,90 p. kw. 40 ct incasso. Advert.: 18 cL per mm. exd. 4% BTW Al eens eerder hebben wij geschre- •n over de inspanningen die Staats beheer zich getroost om haar bezit- ïgen voor het publiek te ontsluiten, ok op Texel zijn de laatste jaren gro- bedragcn uitgegeven aan recreatieve lorzieningcn en het eind is nog niet zicht. Een tamelijk vérgaande con- ssie aan het publiek is de aanleg van rij te betreden wandelpaden dwars oor vogelkolonies die tot dusver her- etisch waren afgesloten en alleen nder leiding van een vogelwachter en kleine groepen kon worden bezocht, tn pad van ongeveer 800 meter is ge laakt door De Muy en een wat langer ld loopt van de camping Loodsmans- tun door de zuidelijke punt van De eul. Beide paden komen uit op het rand en ze zullen, zo wordt verwacht, an ook vooral worden gebruikt door Irandbezoekers. Vooral het pad van De Muy loopt oor een schitterend duingebied, vooral mtrëkkelij'k is door zijn varatie in lantengroei, die samenhangt met het t dat plaatsen met sterk uiteenlopen- milieufactoren worden doorkruisd. zijn natte en droge plekken, stukken ie dicht met struiken zijn begroeid bij het naderen van het strand it men door een zone van kalkmin- ende vegetatie. Vogelrijkdom Ook de wandelaar die» alleen maar aar het strand wil, zal zich verbazen ver de enorme vogelrijkdom. Reeds bij !et betreden van het pad, nabij de laats waar de 's Hertogenboschweg in Wandelaars betreden het pad in de Muij. Het Kaaswinkeltje van mevrouw kkker (Weverstraat 104) werd in het «gin van dit jaar gekocht door de •eer P. Swarthof en wordt momenteel diens opdraoht verbouwd tot wat hij :o?mt „een snoepwinkeltje in de meest uigebreide zin". Niet alleen zal er over toonbank snoep worden verkocht, er zullen ook automaten staan °or ijs en frisdranken en een noten- lar Momenteel is men met de ver ruwing doende. Over enkele weken het snoepwinkeltje in gebruik ge- rmen worden. De heer Swarthof ver- dde ons dat het niet de bedoeling is patates frites te gaan bakken. Van mevrouw Bakker kocht de heer varthof ook de panden Warmoes- haat 69 en 71. Nummer 69 werd in- juddels doorverkocht aan de heer A. Veij. De heer Swarthof is onlangs eige- geworden van Weverstraat 64, ud huisje dat gelegen is tussen Boons ^'velhandel en Rieswijk. Het past qua hjl bij de woninkjes van het hofje er ^enover die de heer Swarthof vorig la*r al kocht. Het aan de straat gelegen J^Pand van dit hofje zal worden ge- 5-°opt en worden herbouwd in de stijl ^de historisch waardevolle huisjes Pachter. In het hoekpand hoopt de nieuwe eigenaar volgend jaar een ijs— te kunnen openen; het oude ge uite erachter zal tot pannekoekhuisje *°flden gemaakt. het duin uitkomt, zijn in het dichte struikgewas tal van vogels te horen en te zien, niet alleen de algemene soorten zoals rietzangers en paapjes, maar ook een vogel als de grauwe klauwier, waarvan het aantal broedparen op Texel op de vingers van een hand kan worden geteld. Wie het geluk heeft de wandeling in het gezelschap van een kenner te ma ken, ziet nog veel meer. Wij hadden dat geluk toen we met bosbouwkundig hoofdambtenaar M. Mantje de 800 boeiende meters naar het strand bij de Slufter aflegden. Vogelweide Hij wees ons op velduilen, kiekendie ven, valken en tal van andere vogels maar ook op vlinders en andere insec ten die hun rol spelen in de ingewik kelde levensgemeenschap van het duin. Het pad voert ook langs een stukje weidegebied. Met de pachter ervan is overeengekomen dat hier geen kunst mest wordt gestrooid een maatregel die is beloond met een enorme drukte van grutto's en andere weidevogels. Verderop, bij het naderen van het strand loopt het pad langs twee meeu wenkolonies. Eerst een 300 paren tel lende kolonie zilvermeeuwen en dan een 500 paren tellende stormmeeuwen- kolonie. Nestje kijken De vogels zijn reeds aan de passe rende bezoekers gewend want ze ver laten hun eieren niet of op hel laatste moment. Vooral hier is het zeer ver leidelijk om letterlijk van het goede pad af te dwalen en het door ornitho logen zo verfoeide „nestje kijken" te gaan beoefenen. „Van het publiek wordt veel zelfdiscipline verlangt", zegt de heer Mantje. Als blijkt dat de mensen het vertrouwen beschamen gaat het pad weer dicht". Om van het na- tuursdhoon te genieten is het beslist niet nodig het pad te verlaten. Dat zou bovendien bijzonder schadelijk zijn voor de begroeiing. Gehoopt wordt dat de mensen geen rommel op het pad zullen achterlaten. Te vrezen is dat de hoop ijdel is. Tijdens de korte wande ling konden al tal van plastic bekertjes, zakjes en andere verpakkingen worden opgeraapt. Het publiek realiseert zioh meestal niet dat vooral plastic proble men geeft omdat het in tegenstel ling tot „ouderwetse" verpakkingsma terialen nauwelijks vergankelijk is en dus jarenlang zijn ontsierende wer king behoudt. De wandelroute, voor zover deze door droog duinzand loopt, wordt met hooi begaanbaar gemaakt. Het aangrenzende zand wordt met helm beplant. Dit werk is nog niet geheel gereed. Het pad door de Geul is wèl voltooid. Langer Laatstgenoemd pad is aanmerkelijk langer, begint bij de camping Loods mansduin en loopt o.a. door het vogel- rijke waterwinningsgebied. De kam peerders maken er al dankbaar gebruik van om naar het strand te lopen. Wan delen over de klinkerweg was geen pretje door de telkens passerende auto's. Gehoopt wordt dat veel vakan tiegangers van het pad gebruik zullen maken; dat betekent ook ontlasting voor de parkeerplaats bij het strand. Die parkeerplaats is overigens onlangs aanmerkelijk vergroot, óók al met geld van Staatsbosbeheer. De heer Mantje trok een hele och tend voor zijn pers-excursie uit. Gaan de van De Muy naar De Geul werd ook een bezoekje gebracht aan de speelwei de te DcJ Koog waar de staat speeltoe stellen voor kinderen heeft geplaatst. De jeugd kan er zich kostelijk verma ken, zelfs bij slecht weer want zojuist is een klim- en speelschuur gereed ge komen die er uitziet als een geweldige blokhut. Op het lage dak mag naar har telust geklauterd worden. Morgen komt de Koningin hier een kijkje nemen en de speelwei zal dan volop in gebruik zijn, als de hoge bezoekster tenminste niet méér aandacht trekt dan de recre atieve voorzieningen die de Staat hier heeft getroffen. Barbecue Noemenswaard is ook de braadroos terplaats die Staatsbosbeheer op een terrein aan de Randweg in de Dennen heeft ingericht. Toeristen die een ge zellige barbecue willen aanrichten te midden van de natuur kunnen gebruik maken van de hier gemetselde con structies. Ze moeten natuurlijk wel zelf houtskool, spiritus en vlees meene men. Blijkens de houtskoolresten onder de roosters hebben reeds mensen van de hier geboden gelegenheid gebruik gemaakt. Zondagmiddag sloeg de Engelsman W.H.H. op het kruispunt Ponfcweg- Akenbuurtsweg bij Den Burg met een gehuurd Volkswagenbusje driemaal zij delings over de kop. Hij was uit de richting Ponthaven gekomen en wilde op het kruispunt de Duitse OpelJbe- stuurder A.T. uit Keppwig passeren. Laatsgenoemde wilde linksaf de Wes- terweg oprijden en stond volgens eigen verklaring voorgesorteerd met aange geven richting. De Engelsman ontkende dit. Hij was de wagen links gepas seerd waarbij -hij door de afslaande Opel werd geraakt. De Opel liep nau welijks schade op, maar het busje rolde over zijn lengteas naar de rechterzijde van de weg en bleef bo-ven op de tuin- wal liggen. De Engelsman kwam met de schrik vrij. Ook de Duitser, zijn vrouw en twee kinderen bleven onge deerd. Het VW-busje, eigendom van verhuurbedrijf Geus, werd zwaar ge havend en is mogelijk niet te repare- Begin en eind van de wandelroute door de vogelreservaten worden niet dit bord aangege ven. Zaterdag 21 juni waaraan meewerken Hetty Berger, Theo Stokking, Bob Bouber, George Tor en het kwartet TED POWDER Aanvang 8 uur. Gratis toegangskaarten afhalen in Wacht niet te lang. A DAARBUITEN GEEN TOEGANG DE WAAL De 17-jarige Gretha Bakker uit De Waal is gisterochtend om twintig minuten voor acht op de krui sing Waalderweg-Bomendiek op slag gedood toen zij door een vrachtauto werd aangereden. Mej. Bakker kwam op haar bromfiets van de Bomendiek en reed de (voorrangs)weg op. Uit de richting Den Burg naderde op dat moment e«en veewagen, bestuurd door de 37-jarige S. Dijt uit Oosterenld. Hij kon de bromfiets onmogelijk ont wijken. Als gevolg van de botsing werd mej. Bakker van de bromfiets geslin gerd en kwam 17 meter verder zwaar verminkt in de linker bermsloot te- reoht. Als gevolg van de uitwijkmanoe- vre die de heer Dijt maakte om te trachten de aanrijding te voorkomen, werd een achteropkomende vrachtwa gen, bestuurd door P. Kikkert uit Oosterend, gesneden en kwam in de rechter bermsloot terecht. GESLAAGD De heer Th. B. Zijm te Den Burg slaagde te Utrecht voor het examen MSA (Middelbare Sociale Arbeid). DE KOOG Zondagavond om streeks 11 uur werd op het fietspad na bij Bispinokhof de 56-jarige H. H. Baks uit Woudriohem door de 16-jarige bromfietser H.H. uit De Koog aangere den. Als gevolg daarvan liep de heer Baks een open beenbreuk op en moest per extra boot naar het ziekenhuis Parkzicht worden vervoerd. De brom fietser werd met schaafwonden naar huis gebracht. De heer Baks wandelde met zijn 52- jarige echtgenote aan de linkerzijde van het redhterfietspad. Op het moment van de aanrijding stonden zij echter stil, omdat zij een moment tevoren een andere bromfietser hadden laten passé- Het 4 maanden oude dochtertje Mar line Ilse van de familie N. J. Koomen te Den Burg is vrijdagochtend gestikt in de kinderwagen. De baby had zien op de buik gedraaid en is in haar eigen speeksel gestikt. ORANJE WIMPEL AAN DE VLAG Betrokkenen worden erop geatten deerd dat de vlaggen die morgen in verband met het bezoek van H.M. de Koningin op de openbare gebouwen zullen waaien behoren te zijn voorzien van oranje wimpel. Advertentie LM. „Het parool „Geen woorden maar daden" werd hier in praktijk gebracht op een manier die we geen van allen voor mogelijk hadden gehouden", aldus de heer G. Praamstra bij de feestelijke ingebruikneming, zaterdagochtend, van de speeltuin ,,'t Groentje" aan de Wa- gemakerstraat te Den Burg. Hij over dreef niet want de buurtbewoners le verden in de afgelopen weken inder daad een voorbeeldig staaltje van sa menwerking. Het resultaat is de moeite van het bekijken waard. Het speeltuin- tje ziet er keurig uit en de jeugd ver maakt er zich kostelijk. Een speelgelegenheid werd in deze kinderrijke nieuwe wijk (Wagemaker- straat, Bernhardlaan, Maricoweg en 'n deel van de Waalderstraat) al lang als een behoefte gevoeld. Het is tegen woordig niet meer verantwoord de kin deren op straat te laten spelen en de kleine tuintjes zijn daarvoor ook niet ideaal. Plantsoen Het idee om het ndet in gebruik zijn de grasveldje aan de Wagemakerstraat tot speeltuin te maken werd geboren op de avond van Koninginnedag. De grond had blijkens het uitbreidingsplan de bestemming „Openbaar groen" maar bij besprekingen met de gemeentelijke autoriteiten bleek dat de aanleg van een plantsoen voorlopig nog op zich zou laten waohten zodat er geen be zwaar tegen bestond er een speeltuin ONDERZOEK WIJST UIT Tenminste zestig procent van een willekeurige steekproef uit de in de afgelopen winter dood gevonden roof vogels en uilen blijkt te zijn omgeko men door chemische bestrijdingsmidde len. Dit is de conclusie van een onlangs afgesloten onderzoek, verricht door het Instituut voor Veterinaire Farmacologie en Toxicologie te Utrecht en het Reac tor Instituut te Delft. In de laatste twee maanden van 1968 en de eerste vier maanden van dit jaar heeft zich op vele plaatsen in het land opnieuw een omvangrijke sterfte voor gedaan onder de in het wild levende roofvogels en uilen. Ze werden 'alleen al in Zeeland 185 en in Groningen 70 dode exemplaren aangetroffen, waarbij moet worden bedacht dat het aantal gevonden vogels slechts een deel is van het werkelijke aantal. Het onderzoek heeft aangetoond dat het insecticide dieldrin en kwikverbin dingen verantwoordelijk zijn voor ten minste zestig procent van de sterfte; beide worden in de landbouw gebruikt als zgn. ontsmettingsmiddelen van zaai zaad. iDe fatale doses werden aange troffen in lever, nieren en hersenen. De vergiften, afkomstig uit vergiftigde prooidieren als zaadetende vogels en muizen, worden in het lichaam van roofvogels en uilen opgeslagen. De Contact-Commissie voor Natuur- cn Landschapsbescherming waarin ruim honderd organisaties samenwer ken heeft in een brief aan de mi nister van Landbouw en Visserij haar ernstige verontrusting uitgesproken over dit verschijnsel. De Contact-Com missie heeft de minister dringend ver zocht de toepassing als zaaizaadont smettingsmiddelen van bepaalde ge chloreerde koolwaterstoffen cn methyl- kwikpreparaten thans geheel te verbie den. Naar aanleiding van de in 1966 en 1967 opgetreden vogelsterfte werd per 1 januari 1968 reeds een gedeeltelijk verbod van kracht. van te maken. Het idee sloeg aan in de buurt. Er werd vergaderd en er wer den definitieve plannen gesmeed. Vereniging Op woensdag 7 mei werd besloten een buurtvereniging te stichten die als voornaamste doel het stichten en on dersteunen van een speeltuin voor ogen zou hebben. Het bestuur van de vereniging werd alsvolgt samengesteld. Voorzitter de heer G. Praamstra, penningmeester mevr. J. van Beek-Koster, secretaris de heer E. Moojen en leden de heer J. van Heerwaarden en mevrouw A. Nooy-Bakker. Op woensdag 21 mei liet de gemeen te weten dat de speeltuinplannen geen bezwaar hadden ontmoet en drie da gen later staken tal van buurtbewoners de handen uit de mouwen. Er werd zo hard en enthousiast gewerkt dat het karwei binnen drie weken was ge klaard. Op 't Groentje staan kleine en grote schommels, wippen, klimboog, loopton en een kolossale zandbak. Met uitzondering van de zandbak die uit beton is gegoten, is alle speeltuig ge maakt uit metaal dat in frisse kleuren is geschilderd. Eigen geld Degenen die zich als lid van de buurtvereniging hadden opgegeven be taalden ƒ15,inschrijfgeld en 10,— contributie1. Zo werd genoeg geld inge zameld om alle benodigde materiaal te kunnen betalen. Overheidssteun is er niet aan tepas gekomen. Wat niet wil zeggen dat de buurtbewoners zich niet (Voor een bijdrage in de exploitatie kosten aanbevolen houden. Dat is geen onredelijk verzoek, vinden de leden van 't Groentje, want de gemeente zou an ders toch ook kosten hebben gehad aan onderhoud van het plantsoen. Honderd kinderen Ongeveer honderd kinderen zullen zioh regelmatig in de speeltuin verma ken, zo wordt verwacht. Zaterdag wa ren ze allemaal aanwezig om aan de feestelijke opening luister bij te zetten. Na het openingstoespraak je van voor zitter Praamstra lieten ze ballonnetjes op, die waren voorzien van naamkaart jes. Het bestuur had ook voor tracta- ties gezorgd, OOK GESLAAGD In de opsomming van geslaagde HBS-candidaten, ontbrak de naam van mej. A. M. Laan. Inplaats daarvan stond: A. M. van Loon. Mej. Laan slaagde voor het diploma HBS-A. A. M. van Loon komt in de registers van de Burgerlijke Stand niet voor. TEXELSE MARKT Gisteren werden 735 lammeren aan gevoerd die ƒ90,— tot ƒ132,50 per stuk opbrachten. De handel was stug. LEIDSE MARKT Op de Leidse lammerenmarkt wer- deny 680 Texelse en 620 Noordholland se lammeren aangevoerd. De Texelse brachten ƒ120,tot ƒ145,op; de Noordhollandse ƒ115,tot ƒ130,De handel was rustig. (advertentie^ IJVI^ dagelijks geopend. Ieder dag geopend. m.m.v. Disc-jockey FRANS VAN DIJK

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1