Extra eieren rapen met UTD-LEGyOEDER W///////j»™r////////A ycels Groene Kruis loopt voor op grote verbeteringen Gemakkelijker hooien BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER Firma A. BAKKEN Azn rubriek Voor I LANDBOUW en VEETEELT ,.„JZ voert tot winst VERKRIJGBAAR BIJ Oudeschild H. Kuip, De Koog - 02228-225 J. Kuip, Oudeschild - *0* 02220-2532 Pakhuis en kantoor - 02220-2601 Nu ook fotoroute op Texel y iTrXELrOTORQUTEf/EMft it jaar 1911, toen dokter Wage- zijn patiënten nog met een koets- ,cht, werd op zijn initiatief aan ;enkant van Den Burg het Witte >dbouw gezet. Het diende als een Jaats van venplegingsartikelen gezusters Meijer, in dienst van remene Texelse Wijkverpleging, Jen het. Pas in 1946 traden zus- dienst van het Witte Kruis en de Algemene Texelse Wijk ver- op te bestaan. De eerste uitbreiding e vijftiger jaren begon het Teso i gaan, de onderneming maakte direkteur en commissarissen van mening dat die winst „voor gd doel'' gebruikt moest worden, grote behoefte aan een badhuis eiland en voor de bouw ervan Teso een bedrag van ƒ5.000, Sbaar. Bij het oude Witte Kruis- t werd toen een ander gebouw t, waarin men behalve een bad- ok een Consultatiebureau voor ngen onderbracht. De officiële l vond plaats op 10 januari 1953, p de gevelsteen te lezen staat. Consultaties in café's badhuis voorzag aanvankelijk in gemene behoefte. Maar enkelin- ïlden er thuis een badkuip op na, dhuis was voor velen een uit- er werd dan ook druk gebruik •maakt. Met de toeneming van de rt kregen veel nieuwe woningen s, het gebruik van het badhuis (iteruit. Op het ogenblik worden [eld toch nog 100 douches per ;enomen. Ook het Consultatiebu- oor Zuigelingen voorzag in een het was naar de eisen des ngencht en niet langer behoefde café „Den Burg", later in het van „De Oranjeboom, geraad- te worden. Uitbreiding taken Ie loop der jaren is de taak van itte Kruis steeds meer omvattend flen, Toen in 1967 het Groene ontstond, was reeds lang een Bu- ter bestrijding van Tuberculose 1 Witte Kruislaan gevestigd, een a voor Rheumabestrijding zou De zo gewaardeerde gezusters hebben altijd in het gebouw ge- toename van de bevolking en de iding van de aken hadden tot ge- at de gebouwen te klein werden, acht aan een uitbreiding, die voor jaren voldoende zou zijn. Reeds 2 nam men het besluit het con- pbureau te vergroten en een dok met flats voor de zusters en ncierge te stichten. Er zou nog 'at water door het Marsdiep moe romen, vóór de plannen gereali- konden worden. Onlangs is de jouw, naar plannen van architect Alkema en uitgevoerd door de mer B. Gieze, gereed gekomen. Het is een lust om te zien wat aan de Witte Kruislaan tot stand gekomen is. Het badhuis bleef onveranderd, het Consultatiebureau voor Zuigelingen heeft nu de beschikking over de loka liteiten, die vroeger ook voor andere taken werden gebruikt. In de nieuw bouw is een grote Röntgenkamer geko men annex donkere kamer. Vier kleed kamers, een laboratorium, een ruimte voor sputumonderzoek, een spoelkamer een ruime dokterskamer en een flinke ruimte voor de administratie zijn even zoveel verbeteringen, zowel voor de pa- tienten als voor het behandelend per soneel. Het nieuwe magazijn voor ver- plegingsartikelen zoals alles, up to date ingericht, is wel heel wat anders dan wat men gewend was. Alle „artikelen worden stofvrij opgeborgen. Bovendien is er nog een grote kamed, waar moei lijk op te bergen voorwerpen zoals in validenwagentjes, closetstoelen e.d. een plaats gevonden hebben. Een uiterst hygiënische kamer is bestemd om uit geleende voorwerpen te desinfecteren. Medisch verzorgingscentrum Als wij vertellen dat ook de sport keuringen, de zittingen van het Bureau voor Geestelijke Volksgezondheid, het Kraamcentrum van het Groene- en het Wit-Gele Kruis en ook het Bureau voor de Alcoholbestrijdiing er terecht kunnen en dat één keer per jaar in het gebouw een moederoursus wordt gegeven, dan wordt het duidelijk welk een voortref felijk medisch-verzorgingscentrum Texel thans heeft. Men vertrouwt dat in de toekomst mensen, lopend in de Ziektewet, zich tot de controlerende geneesheer in het centrum kunnen wenden. Het reizen daarvoor naar Den Helder zal dan niet langer nodig zijn. Het zusterhuis Tenslotte noemen wij nog het ruime en keurige „zusterhuis", waar behalve drie wijkzusters, ook de concierge, lich te en ruime flats gekregen hebben. De flats van de zusters bevatten een zitka mer, een keuken, twee slaapkamers en een douchegelegenheid. Bovendien staat een garage tot hun beschikking. Practisoh alle Texelse gezinnen zijn lid van het Groene Kruis. Algemeen is het besef van hoe grote betekenis de instelling voor onze bevolking is. En gaan we vergelijken mot soortgelijke andere instellingen in het land, dan mag, niet zonder trots worden vastge steld, dat men op Texel ook op dit ge bied allesbehalve aohter loopt. Inte gendeel, het Groene Kruis in onze ge meente loopt men zijnvoortreffedijke gebouwen en met zijn veelheid van ta ken, vóórop. MAGAZIJN „HET GROENE KRUIS" Met ingang van maandag 23 juni is het magazijn in Den Burg uitsluitend op werkdagen geopend van 17 - 18 uur. Uitgezonderd spoedgevallen. Tevens houdt de wijkverpleegster op dat uur spreekuur. In Oosterend blijft de tijd van 18 - 19 uur gehandhaafd. U als pluimveehouder heeft één doel voor ogen: zoveel mo gelijk eieren rapen. UTD stelde VOLLEDIGE LEG VOEDERS samen, die in de praktijk bewezen een prima resultaat te geven; U raapt extra eieren en daar gaat het om. Bestel nu UTD-Legvoeder Waddenzee ^.De^Scksdorp YliegveW iKÓverstooi Oost*. Oosterend "j/jvDe Koog DeWdal>- 5* n DEN BURG Russe FbnteinsnoW sschild W DenHoorrrw fejx HORS;-:. fwhaven Een paar weken qeleden wezen we er in deze rubriek op, dat twee be langrijke zaken bij het hooien zijn het winnen van goed hooi en een wijze van werkendie geen overmatige krachtinspanning vraagt. Wat dit laat- f betreft wezen we op d latie van een hooiaanzuigblazer, uit- „Het publiek ziet het mooie dat waard is om gefotografeerd te worden meestal niet uif zichzelf", aldus de heer J. Kleijn van de Stichting ter be vordering van de Amateur fotografie, maandag tijdens een persconferentie in het havenrestaurant. „De mensen moeten dus op het mooie worden ge wezen en over het algemeen is men dan graag bereid de gegeven tips ter harte te nemen. Bij de stichting spreekt men van het Garthofeffektnaar een bekende radiomedewerker die op de vroege zondagmorgen nogal eens pleegt te wijzen op bezienswaardighe den in den lande. Menigmaal leidde dit tot een stormloop van het publiek met alle daaraan verbonden moeilijk heden. De Stichting maakt dankbaar gebruik van dit verschijnsel van mas sapsychologie en heeft in verschillen de mooie gebieden in het land foto routes uitgezet. De fotograferende toeristen (en welke toerist heeft geen camera bij zich?) wordt geadviseerd deze routes te gaan volgen. Bordjes langs de route geven de plaatsen aan waar een goede foto valt te maken, de zg. kijk-kiek-punten. De routes zijn een succes gebleken. Men reageerde zoals werd verwacht. Ook Texel heeft sinds maandag een fotoroute en het was ter gelegenheid van de introductie daarvan dat maan dagochtend door de Stichting en de VVV Texel een persconferentie werd belegd. Stichting en VVV hebben nauw samengewerkt en als gevolg daarvan is het uitzetten van de route een koud kunstje geworden. Er was immers al een Texel-route en die voerde nu juist en niet toevallig langs die foto genieke plekjes van het eiland. De Stichting had dus niets anders te doen dan een aantal Texel-route-borden van gekleurde schildjes te voorzien. Schildjes Groene schildjes (met de afbeelding van een fotograferend mannetje) wijzen op plekjes waar een goede foto kan worden gemaakt en rode schildjes ge bieden verhoogde waakzaamheid want hier zijn de omstandigheden voor een schitterende foto ideaal. De rode bordjes kan men aantreffen in de omgeving van het landschapreservaat Hogeberg. Texel is een buitengewoon aantrek kelijk fotogebied, vooral door het ge varieerde karakter van het landschap. Het is bovendien verantwoord er foto graferende toeristen heen te lokken want het wegennet is uitstekend. Ieder die er om vraagt krijgt van de Stichting gratis een mapje dat speciaal voor de Texelse fotoroute is samenge steld. Het bevat tal van nuttige tips, waarbij ook aan filmliefhebbers is ge dacht. De mapjes kunen bij de VVV worden afgehaald of worden besteld bij het bureau van de Stichting te Am sterdam (Singel 32). gerust met een dieselmotor, afkomstig van een hooipers. We deden toen de toezegging om van deze installatie iets meer te vertellen, zodra er mee ge werkt was. Dit is inmiddels gebeurd en we willen nu de gedane belofte na komen. Met één man De bedoelde installatie staat op heit bedrijf van de heer Jac. Bas, „Operen" nabij Den Burg. Hij is opgesteld bij een hooivak van 5x6 meter. De installatie bestaat naast de aanzuigblazer met die selmotor uit een pijp, die tot boven in •het vak gaat. Aan het eind van deze buis is een draaiende verdeler beves tigd, die het hooi over de oppervlakte van het vak moet verspreiden. De mond van de aanzuigblazer staat maar weinig boven de vloer van de deel (reeïng) en men behoeft het hooi slechts in de richting van deze opening te schuiven. De zuigkracht is vooral met deze vrij zware motor zo sterk, dat het hooi onmiddellijk wordt meegeno men als het bij de mond van de aan zuigblazer komt. Het zal duidelijk zijn, dat het aan voeren van het hooi op deze manier geen zware arbeid vraagt. Het hooi behoeft nl. niet te worden opgetild. Wij schatten, dat het verwerken van een 'hoeveelheid hooi, die met de opraap- wagen wordt aangevoerd om deze ma nier van één man een kwartier tot ma ximaal 20 minuten arbeid vraagt. De capaciteit van de blazer is aanmerke lijk groter Toen we van de week het werk bekeken en de ene man gedeelte lik door een tweede werd geassisteerd ging de hoeveelheid hooi van één op- raapwagen in 12 minuten door de blazer. Er is maar zeer weinig nawerk. Het hooi wordt goed verspreid en we heb ben de indruk, dat ook een vak van 7x7 meter tot in de uithoeken gevuld wordt. Zoals we al eerder hebben vermeld is het bij deze wijze van werken nodig dat het vak wordt afgeschermd. Op het bedrijf van de heer Bas is dit gedeelte lijk met zeer licht bouwstaal en voor een deel met een net van touw gebeurd. Aanval op het persen van hooi Het is geen 'geheim, dat de landbouw- voorlidhters over het algemeen niet wég zijn van het persen of balen van hooi. Dat heeft zijn reden. In de eerste plaats meent de Voorlichtingsdienst, dat hooi, dat klaar moet worden ge maakt voor het persen een langere veldperiode vraagt dan hooi, dat los in het vak ikomt en daarna wordt geven tileerd. Het is beslist niet zo, dat ge perst hooi niet kan worden geventi leerd, maar we' moeten er toch wel van uitgaan, dat het drogestofgehalte voor persen minstens 5% hoger moet zijn dan bij inschuren van los hooi. In de tweede plaats is de Voorlich tingsdienst van oordeel, dat het bedrag, dat moet worden uitgegeven voor het persen beter op een andere manier kan worden besteed. Het ziet er naar uit, dat de kosten voor aanvoer met de opraapwagen over een afstand van 2-3 km niet hoger zijn dan de kosten van het uitsluitend persen. In het eerste geval ligt het hooi voor een zelfde bedrag op de deel, als bij het persen in pakken op het veld. We vinden dit een zeer belangrijke waarneming, hoewel we ons beslist niet voorstellen, dat iedereen deze conclusie direkt zal willen onderschrijven. Waarom perst men het hooi Bij ons „verzet" tegen het balen van hooi is er bij mij persoonlijk altijd het gevoel geweest van een vechten tegen de bierkaai. De veehouders hebben een duidelijke voorkeur van geperst hooi boven los hooi. Zo'n duidelijke keuze schuif ik niet zo maar aan de kant. Het staat voor mij vast, dat de veehouders hiervoor hun reden hebben. Men hoort de volgende motieven. a. Het transport van geperst hooi is aantrekkelijker dan van los hooi b. Bij het o«pbergen in het vak kan men gebruik maken van ongeschoold per soneel, omdat het werken in balen hooi aantrekkelijker en gemakkelij ker is dan van los hooi, c. Van geperst hooi kan men in een zelfde ruimte meer bergen. d. In de wintermaanden verwerkt ge baald hooi gemakkelijker dan los hooi. We zouden hierop het volgende willen antwoorden. 1. Met de komst van de opraapwagen geldt het motief, dat los hooi minder gemakkelijk wordt verwerkt dan ge baald hooi voor het transport van het veld naar de schuur beslist met meer. 2. Bij gebruik van een transporteur vraagt het verwerken van het hooi van de deel naar het vak vrij veel arbeid en ook wel enige geschoold heid. Bij gebruik van de aanzuigbla zer geldt dit niet meer. De arbeid wordt tot een minimum beperkt en vraagt minder kennis en handigheid. 3. Het motief, dat van gebaald hooi in een zelfde ruimte meer kan worden geborgen dan van los hooi geldt al leen voor zolders en andere ruimten met weinig hoogte. Voor een hooivak gaat die niet op. 4 We zijn van mening, dat het voor deel van pakjes hooi boven los hooi in de wintermaanden wel speciaal geldt voor gebruik bij schapen. Als het hooi direkt tegen de stal wordt opgeslagen kunnen we het voordeel van pakjes hooi boven los hooi niet inzien. Nog één bezwaar van de aanzuigblazer We menen er als slot nog op te moe ten wijzen, dat voor een normaal Texels bedrijf de uitgave voor de aanzuigbla zer met toebehoren aan de hoge kant is. Vooral als we bedenken, dat dit werktuig maar enkele dagen per jaar wordt gebruikt. Voor grotere bedrijven, waar ieder jaar 15-20 ha. grasland wordt géhooid telt dit bezwaar minder. Het lijkt ons niet onmogelijk om een gedeelte van de installatie met één of twee collega-veehouders aan te kopen. Dat geldt speciaal voor de aanzuigbla zer plus de motor. Het verplaatsen van de pijp met eindverdeler zou te veel arbeid vragen. We vinden het belangrijk genoeg om dit na te gaan, omdat we van oordeel zijn, dat de aanzuigblazer een belang rijke stap vooruit is op weg naar ge makkelijker hooien. 222. „De Wortelsteeg en de toegang naar de Kerkbrink afzetten!!" brulde brandmeester Lodewijk Zoutzieder „En dan de Jan van der Heyden in stelling brengen!" Dat laatste was voor boer Knalle be stemd, die de Jan van der Heyden voortgetrokken had. Het verhaal wilde, dat deze spuit door Jan van der Hey den in de zeventiende eeuw eigenhan dig in elkaar gezet was. Het was dus wel een oude spuit, maar hij deed het nog héél best. Behendig koppelde boer Kolle de slangen dus aan de brandspuit en toen gaf hij druk. En jawel, hoor! Een machtige straal bluswater ontsnap te aan de spuitkop om in een sierlijke boog opwaarts te stijgen. Intussen wa ren de geamuseerde omstanders reeds door de andere brandweerlieden ach teruit gedrongen. „Een bliksems mooie taptoe!" lachte Japik Gortenbrei. „Een taptoe met gevedhtsoefeningen in bur ger! Als ze het volgend jaar weerko men gaat ik opnieuw kieken!" „Wij óók" vielen zijn kameraden hem bij. De arme kerelsze hadden er niets van begrepen Maar de slimme boer Kolle begreep het best. Nog méér druk gaf hij en toen richtte hij met een grote boog over de dikke haag van omstanders heen. Boer Kalle had goed gemikt, want nu was alles gauw afgelopen. Als een fameus helderziende had Boer Knolle zijn stra len precies laten terecht komen op de voor hem onzichtbare koppen van dik ke Sarha Jansonius en zijn trawanten. Daar hadden de heren natuurlijk niet van terug en in een wipje stortte de opstand in elkaarAis druipnatte katten zochten de „kunstenaars" ver volgens een goed heenkomen (wordt vrevolgd)

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 7