Storm bracht veel kampeerdersleed Bungalows in EierlaiK te groot gebouwd Prinselijk gezin vermaakte zich incognito Gemeentelijk toezicht faalde BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER Houderden vluchtten huiswaarts Zondagavond weer strandloop Zaterdag zeepkistenrace op de Hogeberg Vreemde voetbalwedstrijden in Den Hoorn 68 jarige Duitser bij De Koog verdronken Dokter Boswijk op 10 ju 50 jaar arts B. en W. nemen maatregelen „De Texelaartjes" maken langspeelplaat m r-? Dozijnen en olie s.v.p De vliegende storm, die gistermiddag om half drie plotseling opstak, heeft vooral onder kampeerders veel verdriet veroorzaakt. Tientallen tenten konden de enige tijd met windkracht elf woe dende rukwinden, die met hevige buien gepaard gingen, niet weerstaan en scheurden aan flarden. Honderden an dere tenten liepen min of meer ernstige beschadigingen op. Op de kleinere, beschut liggende campings in de omgeving van De Koog viel het mee, maar op Kogerstrand en Loodsmansduin was sprake van een noodtoestand. Het slechte weer had hier ook een uittocht van toeristen tot ge volg. Binnen enkele uren zagen de ter reinen van de recreatiestichting onge veer 1700 kampeerders vertrekken. Op „Loodsmansduin" werden 25 ten ten totaal vernield. Vooral de fraaie, maar niet bijzonder sterke bungalow tenten waren niet te houden. De plastic ramen sloegen eruit, waarna ze als een parachute de lucht ingingen tot grote schrik en ontsteltenis van de verregende en met nat zand bestoven bewoners. Van de 1800 kampeerders pakten er 350 hun biezen om zo snel mogelijk hun veilige huis op het vasteland op te zoe ken. Een twintigtal meisjes van een jeugdkamp uit Hilversum, dat hun grote „circustent" niet had kunnen houden, werd ondergebracht in de bol lenschuur van de heer S Hin. Andere gedupeerden vonden onderdak in een der bunkers van de camping en weer anderen gingen in hun auto overnach ten en zochten een hotel of pension op. Ongeveer hetzelfde beeld leverde „Kogerstrand", waar men het tot laat in de avond druk had met het uithoeken van vertrekkende kampeerders. Van de 5200 bewoners van de camping ver trokken er maar liefst 1300. Met ver eende krachten slaagde men erin de huisjes in tact te houden. De garages en schuren van de camping werden door de gedupeerden dankbaar- als noodonderkomen aanvaard. De uittocht betekende voor de stich ting een niet geringe financiële schade post. Aan voortijdig vertrekkende kam peerders werden voor duizenden gul dens kampgeld gerestitueerd. Total loss Het storm- en regengeweld maakte het ook de automobilisten moeilijk. Op de hoek Pontweg-Akenbuurtsweg bot ste een naar de ponthaven ijlende Fiat- bestuurder op een uit de Akenbuurts- weg komende Renault 4 De bestuurder van laatstgenoemde wagen had de van rechts komende Fiat door de regenvla gen en het water op zijn ramen niet ge zien. Beide wagens raakten total loss. Twee inzittenden moesten naar het zie kenhuis worden gebracht om te worden behandeld. Zaterdagmiddag om twee uur wordt op de Hogeberg een zeepkistenrace ge houden, in het kader van het zomerre- creatiewerlk van de heer J. M. de Vries. Het belooft een spannende en leuke wedstrijd te worden. Verschilllendé jongens zijn al druk aan hun wagens te sleutelen maar er zijn er ook die nog een zeepkist moeten maken. Enfin, ze hebben nog vier dagen de tijd en zo'n ingewikkelde constructie is zo'n wagen tje nliet, zéker niet als vader een handje helpt. Gestart wondt op het hoogste punt van de Hogeberg, voor de ingang van jeugdherberg „Panorama". De weg wordt voor deze gelegenheid voor het verkeer afgesloten. Er wordt gereden met grote en kleine wagens. De grootte van de wielen is bepalend voor de klas se waarin wordt gereden. Diverse mid denstanders hebben prijsjes beschik baar gesteld voor de winnaars. Onze archieffoto toont de start van een eerder op de Hogeberg gehouden zeepkistenrace. VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van dc raad der ge meente Texel op dinsdag 15 juli 1969, n.m. 2.30 uur te gemcentehuize. Texel, 4 juli 1969. De burgemeester van Texel, VV. II. Sprenger 1. Notulen 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Mededeling inzake het bouwen van zomerhuizen meit een groter oppervlak te dan de maximaal toegestane. 4. Beantwoording van de vraag van de heer Westdorp over bejaardenhuisves ting te Oosterend. 5. Garantieverlening ten behoeven van de bouw van een complex bejaarden- woningen door de Stichting Bejaarden zorg Texel. 6. Opdracht tot stemming in de alge mene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Texelse Electriciteitsmaat- schappij tot vaststelling van de balans per 31 december 1967 en de verlies en winstrekening over 1967. 7. Wijziging van de verordening op de heffing en invordering van leges. 8. Opheffing destructor. 9 Aankoop van grond nabij Den Hoorn van de heer J. F. Zijm, wonende al daar. 10. Aankoop van grond met schuur te Den Hoorn van de heer P. D. Drijver, wonende aldaar. 11. Regeling pachtafkoop inzake een perceel gronld te Den Hoorn met de keer P. D. Drijver, wonende aldaar. 12. Uitgifte in erfpacht van een per ceeltje grond te Den Burg aan de heer G. Rump, aldaar. 13. Verkoop van grond te Den Burg aan de heer J. Buis, wonende aldaar. 14. Wijziging van de gemeentebegroting voor 1968. 15. Wijziging van de begroting van de sociale dienst voor 1969. 16. Wijziging van de begroting van het grondbedrijf voor 1969. 17. Wijziging van de gemeentebegroting voor 1969. DEN HOORN Wie een dolle avond wil beleven, moet donderdag op het ZDH-terrein in Den Hoorn zijn Om kwart over zeven begint daar een voct- balwedsnjd tussen twee dameselftallen Een elftal, dat is samengesteld uit Hoornder vrouwen en meisjes zal de strijd aanbinden met een elftal van toe ristenvrouwen. Om acht uur begint op hezelfde terrein een wedstrijd gecostu- meerd spuitvoetbal, met medewerking van de brandweer. DE KOOG De 68-jarige August Johannes Martin uit Düsseldorf is zon dagochtend bij het zwemmen in zee na bij paal 22 verdronken. Omstreeks tien uur was de Duitser het water ingegaan Vanaf het strand werd gezien hoe hij door een hoge golf werd overspoeld toen hij zich ongeveer dertig meter uit de kant bevond. Daarna werd hij niet meer gezien. Er werd alarm geslagen waarop bad meesters van De1 Koog een boot in zee brachten en een zoekaktie begonnen. Het duurde geruime tijd alvorens men de plaats waar de Duitser was gezien (bijna twee kilometer ten noorden van het bewaakte strandgëdeelte) had be reikt. Het zoeken leverde geen resultaat op. Een uur later werd het lijk van de heer Martin vanaf het strand ontdekt, 500 meter ten noorden van de plaats waar hij verdronken moet zijn. Het slachtoffer, een goed zwemmer., bracht mot zijn echtgenote de vakantie door op de camping „Kogerstrand". Op donderdag 10 juli zal het vijftig jaar ge leden zijn dat de heer Boswijk zijn studie in de medicijnen af sloot en als dokter Bos wijk verder door het leven ging. Op 7 septem ber 1919 vestig de dokter Bos wijk zidh op Texel, waar hij de praktijk ovenï van dokter Adr. Wagemaker die 25 jaar op Texel had gewerkt. Doki Boswijk werkte er aanzienlijk lang* Op 15 maart 1950 verliet hij het eih na de praktijk te hebben overgeda aan dokter A. van Loon, afkomstig Oude Tonge. Per 1 januari 1951 \v« dokter Boswijk benoemd tot gemeen: arts te Amstelveen. Na zijn pension ring in 1960 is hij nog werkzaam g bleven als controle- en keuringsarts 1Ü ijn Op het bungalowterrein van de heer G. van der Star nabij dc Sluftcrweg is in de afgelopen drie jaar herhaaldelijk en op vrij grote schaal gebouwd in af wijking van de bouwvergunning. De bungalows werden in 15 gevallen tot 5 ni2 groter gebouwd dan de 45 m2 die krachtens dc gemeentelijke verordening is toegestaan. In 19 gevallen werden de huisjes zelfs 5 tot 15 m2 groter ge maakt. Het gemeentebestuur antwoordt dit op vragen die de heer J. Witte (KVP) in de raadsvergadering stelde. B. en W. schrijven de raad dat zij na een uitvoerig onderzoeik tot genoem de conclusie zijm gekomen. Bovendien is hen gebleken dat verschillende bouw vergunningen van „eigenaar" zijn ver- Onder auspiciën van de Texelse Sportraad wordt zondagavond 13 juli, aanvang 7 uur, 'n strandloop gehouden bij het Hoornderslag (strandpaal 9). Voor de oude getrouwen onder de deel nemers is het een gelegenheid om hun trofeeënbezit uit te breiden, maar ook nieuwelingen zijn bijzonder welkom, zo wel toeristen als Texelaars. Een strandloop is een prestatieloop waar men niet te licht over moet den ken, maar die ieder met een normaal en gezond lichaam kan volbrengen. Binnen een uur moet een afstand van 8 km worden afgelegd; junioren tot 16 jaar lopen 6 km. Wie binnen de ge noemde tijd op firtisch afkomt ont vangt een herinneringstrofé. Deelne mers worden verzocht zich ruimschoots vóór 7 uur aan te melden bij paal 9 Het inschrijfgeld bedraagt ƒ1,50 per persoon. Deelnemers van de vaste wal wordt aangeraden de boot van 17.30 uur uit Den Helder te nemen. Met de boot van 21.00 uur kan men Texel weer verlaten. Wie zich tijdig tevoren op geeft (bij de heer C. W. Kok, Heren straat 45 te Den Hoorn, tel (02226) 362) wordt van de boot afgéhaald en naar paal 9 gébracht. Het bestuur van de sportraad hoopt dat velen hun drempelvrees overwin nen en deelnemen aan dit sportieve evenement. Het 23 leden tellende kinderkoor „De Texelaartjes" onder leiding van Henny Kok uit De Cocksdorp is vandaag naar studio Peeters in Alkmaar gegaan om 18 kerstliedjes te zangen. De liedjes zullen woiden vastgelegd op de (lang speelplaat, die in oktober of noverber in de handel zal worden gebracht. Aan hét koortje is een 11-jarige jongeman van elders toegevoegd die door sommi gen wordt beschouwd als „de tweede Nederlandse Heintje". Hij zal enkele solo's voor zijn rekening nemen. Ver meldenswaard is dat Wim Boon uit De CoCksdorp, tot dusver alleen bekend als accordeonist, het kerkorgel zal bespe len en daardoor een deel van de bege leidende muziek verzorgt. Het bovenstaande werd ons meege deeld door de heer Henny Kok die er aan toevoegde dat Phonogram de plaat zal uitbrengen en dat in de herfst van dit jaar „De Texelaartjes" wellicht voor de tv zullen optreden. GESLAAGD OOSTEREND Onze plaatsgenoot de heer J. Trap, Oranjestraat, deed met gunstig gevolg examen voor het diplo ma Melk- Zuivelproducten- en Levens middelenhandel. 225. In het Gravendrechtse Bos kwin keleerden de vogels en 's Konings ta- felwild huppelde onbezorgd rond, niet vermoédend dat het eind van de korte levensreis gevormd werd door slacht mes en braadpan van de Koninklijke kokEn in datzelfde bos gebeurde nu een ongeluk. Over de Hessenweg een oude grindweg reed een vracht auto. Met een kalm gangetje bewoog 'het voertuigje zich in de richting van Gravendrecht Het was de vrachtwagen van Guurt Olyhoeck, erkend voerman tussen GravertdreCht en Rijkhuyzen. Guurt reed vandaag in opdracht van smidje Verholen en in de vrachtruimte van zijn wagen bevond zich de smid met dr. Yökito en natuurlijk de sport- computer. Die waren op weg naar dc haven maar toen gebeurde dat on geluk. Uit een zijweg van rechts kwam namelijk met grote vaart een jeep, die weliswaar voorrang had...., maar dat nam niet weg dat de jeep wel wat te hard reed. „Kijk uit, ezelveulen!" brul de de kolonel, die in de jeep zat. Het jeepje remde uit alle maaht, doch kon de botsing niet meer helemaal vermij den. Met een lichte tik raakten de wa gens elkaar en er ontstond dus geluk kig niet veel schade. Dat nam echter niet weg, dat de kolonel zó tierde en raasde, dat de vogels er stil van wer den. ,Wat is er nou weer aan de hand? vroeg de smid. „Een ongeruk gebeurd, antwoorde dr. Yokito. En hij had de woorden nog niet uit de mond of daar werd de deur van de vrachtwagen al opengegooid. Buiten stond een sectie soldaten, de geweren dreigend in de hand „PI platvink-Jantje! En. Fr. frase Sjarl!" stamelde de smid. „Zo is het precies," grinnikte Jantje. ,,En Linke Lowietje en Bennie de Klapper benne d'r ook bij. Fijn in me kaar gezet, hè, dat ongelukkie. Kom d'r nou maar gauw uit, jongens! De sport- computer en de vraChtwage benne nou voor de baas!" Streng incognito werd het bezoek genoemd dat Prin ses Beatrix en Prins Claus, hun kinderen en enkele fa milieleden donderdag aan Texel brachten. Op Texel waren politie, rijkswater staat en anderen vertrou welijk op de hoogte ge steld: alles moest zich on opvallend voltrekken. De aankomst van het konink lijke jacht „Piet Hein" in de haven van Oudeschild is echter alles behalve een onopvallende gebeurtenis. De oranje standaard wap perde bovendien aan de mast zodat het publiek kon begrijpen dat het witte vaartuig niet voor een dok beurt naar Oudeschild was gekomen. Theorie Algemeen werd gedacht dat de koningin aan boord was. Het op het haventer rein toegestroomde publiek wist al precies het hoe en waarom. Bij het officiële werkbezoek dat dé koningin de vorige maand aan Texel had gebracht zou ze hébben opgemerkt: ik zou hier best eens iheenwillen zonder al die mensen om me heen. Nu had ze de daad bij het woord gevoegdAlleen de mensen die de afbeelding van vlaggen, standaarts en eretekens in hun Succes agenda raadpleegden wisten •beter en zagen hun afwij kende théorie bevestigd toen na lang wachten de prinses met haar echtgeno te, de jonge prins Alexan der en enkele familieleden van prins Claus de Piet Hein verlieten en in de twee op het voor publiek afgeslo ten stukje haventerrein bij de werfhelling voorgereden taxi's stapten Hofleverancier Het taxibedrijf A. A. Smidt was de eervolle op dracht tebeurt gevallen om het gezelschap over Texel rond te rijden. (Naar ver luidt zou hij het aangebo den praedicaat „hofleveran cier" echter hebben gewei gerd). Het ritje werd voor de hoge gasten een genoeg lijke belevenis. Tot hun ver bazing werden ze bijna ner gens herkend, ook niet toen bij De Slufter en de vuur toren de wagens werden verlaten. Daarop ging het terug naar dé Piet Hein. De prinses moest zich wegens de gezegende staat waarin zij zich bevindt enigszins ontzien. Om die reden had men ook deze cruise op de Waddenzee gemaakt; het oorspronkelijke plan was om een vakantie in hot bui tenland door fe brengen. Amusement De „Piet Hein" bleef die nacht in Oudeschild liggen. De politie hield een oogje in het zeil om al te opdrin gerige belangstelling te voorkomen. Voor onver wacht amusement zorgden enkele Texelse jongens die bij het zwemmen in de ha ven allerlei dolle capriolen uithaalden, waarvan de prinselijke vakantiegangers zichtbaar genoten. Bij Nieuweschild ver maakte het gezelschap zich enige tijd met waterskieen Daarop werd met twee rub berboten een bezoek ge bracht aan de Schorren waar opzichter Boot voor 'n rondleiding zorgde. Prins en be iep prinses vermaakten zich er kostelijk; publieke belang stelling ontbrak totaal. Prins Alexander was opge togen over de jonge vogel tjes waarmee hij mocht spelen. De volgende dag werd een vaartocht over de Wadden zee gemaakt. Het voorgeno men bezoek aan het zeéhon- denreservaat weid evenwel afgelast. 's Avonds koos de Piet Hein ligplaats in de NlOZ-haven bij 't Horntje waar de nacht werd door gebracht. Honden Prins Claus liet hier zijn drie honden uit (een Golden retriever, een Dalmatische ihond en een kleiner dier van onduidelijk ras) na eerst even bij havenmeester H. Beumkes te hebben geïnfor meerd of dat op het NIOZ- terrein kon en mocht. Zaterdagochtend om acht uur vertrok de Piet Hein naar Harlingen, van waaruit tochten naar andere Wad deneilanden werden ge maakt waarmee aan dit zeer geslaagde incognitobe- zoek van het prinselijk ge zin een eind kwam. anderd. Toegegeven wordt dat het meentelijke bouwtoezicht in deze a voldoende is geweest. In de hand gewerkt Het verwisselen van eigenaar is in hand gewérikt door de omstandigh* dat in de periode 19643 - 1967 de boj van zomerhuizen van rijkswege is geremd. Het bouwen was alleen m<£ lijkN met rijksgoedkeuring en deze in verschillende gevallen wel drie I vier jaar op zich wachten. Als ïema in 1963 een verzoek om een bouwvs gunning indiende en deze i.v.m. de rijksgoedkeu ring pas in 1967 kr« dan gebeurde het dat de betrokka zidh intussen had bedacht omdat bouwkosten aanzienlijk waren geste^ of omdat hij geen interesse meer fci voer hét zomerverblijf. De vergunrc werd in dergelijke gevallen aan de 1 Van der Star geretourneerd die ze bruikte voor iemand anders. Er w dan dus gebouwd door iemand aam geen bouwvergunning was verleend! is echter nooit gebouwd zonder vergi ning. Ernstiger vinden B en W. het herhaaldelijk is gebouwd in afwijk: van de verleende bouwvergunning. Veel te groot Kamphuisjes mogen nl. geen grota oppervlakte hebben dan 45 m2, inwa dig gemeten. Op het terrein van V der Star werd in 15 gevallen in ova eenstemming met deze bepaling bouwd. In vijftien andere gevallen wa den overschrijdingen van maxima 5 m2 geconstateerd en in 19 geval) werd het toegestane' maximum met tot 15 m2 overschreden. Een afwijka van enkele meters is in het verleds wel getolereerd maar voor verderga^: de afwijkingen is nimmer toestemmi! verleend „Erkend moot worden dat het bot toezicht niet voldoende is geweest' dus B. en W. die er echter aan toew gen dat met een tekort aan persotëj wordt gekampt en dat op het bedoel terrein tot 1967 altijd is gebouwd overeenstemming met de goedgekeuK tekeningen. Maatregelen B. en W. delen de raad mee dat recentelijk geconstateerde overtreft gen de bouw is stilgelegd. In vier vallen weid proces verbaal opgemai! omdat men zich van dit gebod n* aantrok. Voor het overige zijn nog g« maatregelen genomen, in afwacht van nader onderzoek. B. en W. houw er rekening mee dat bij een aantal trokkenen een verkeerde indruk is wekt waardoor zij als te goeder tros kunnen worden aangemerkt. Maar zal met bij alle betrokkenen het gtf blijken, aldus B. en W. In ieder gtf zullen maatregelen getroffen word om voor de toekomst herhalingen voorkomen. De dienst van bouw- woningtoezidht zal gereorganiseerd uitgebreid moeten worden InmidtK zijn reeds sollicitanten opgeroepen. i Wie de totstandkoming van Texelse zwembad wil helpen bcvordi ren, kan dat op wel zeer simpele W doen. De leden van de vrouwenorgs" saties ,die elke woensdag in De W op de Vismarkt oliebollen bakken verkopen ten bate van het zwenft hebben daarbij dringend slaolie en r zijnen nodig. Voor de overige mgr diënten wordt zelf gezorgd. Wie wod dag een flesje olie of zakje rozijn: komt bezorgen, wordt met open arirt ontvangen. Misschien kan er zelfs oliebol af GESLAAGD De heer R. P. Kuyper deed te maar met gunstig gevolg examen 't diploma gezel schilder. De heer Kfl per is werkzaam bij dé Verenif Schilders. De heer Rob Dapper slaagde voor getuigschrift van de Ver. School Suikerindustrie te Amsterdam. De heer Kees Hin uit „De slaagde aan de LTS Den Helder het diploma automonteur. AbusiefU werd zijn naam niet vermeld in de# der gepubliceerde lijst van geslaagd ArJ

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 2