Cjrom 2.wartsjexelsin het harL, oncours hippique was geslaagde iow van mens en dier Grasbaanrace bleek geen kasmagneet pspig VAKANTIESPREIDING VOLGEND JAAR GUNSTIG asten 'Henry Dunant' hadden fijn uitje Motorrijder uit de bocht gevlogen Financiële strop voor MAK club Texel 51 jarige vrouw omgekomen Motorrijder gewond ;1 was. „De zilveren zweep" ging de zweep later aan Beers door. 22 JULI 1969 82e JAARGANG No. 8386 N.V. v/b Langcveld De RooU 11 Den Burg, Texel Tel. 2741 ry de Graaf, Kcesomlaan 43, Deo [02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrüdags. Bank: Ncdcrl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. pr|js ƒ3,90 p. kw. -f- 40 ct. incasso. Advert.i 18 ct. per ram. excl. 4°/# BTW jaarlijkse hoogtepunt van hip- sport op Texel, het concours hip te Den Burg, kan geslaagd wor- genoemd. Weliswaar ontbraken tot de verbeelding sprekende punten, maar de paardensportdag [och een zeer onderhoudend evene waarvan vooral veel toeristen a genoten. Het percentage toeris- inder de belangstellenden was ho- gewoonlijk. We zouden ook kun- tcggen dat de Texelse paardenlief- ers enigszins verstek hebben laten Het totaal aantal betalende be- trs bedroeg ruim duizend. gewoonlijk trok het middagpro- ima het meeste publiek. Hoogte- was het carrouselnummer, schitte- uitgevoerd onder leiding van de K. du Porto. Ook het optreden van jnyclub De Kleppertjes, juist terug lobeldijk waar ze aan de streek- trijd hadden deelgenomen, was aansprekend. Blijkens de reacties ook het concours van éénspannen jouwtuigpaarden voor luxe rijtui- zeer op prijs gesteld Zilveren zweep laatstgenoemd onderdeel ging het le door de gemeente Texel be- baar gestelde ereprijs „De zilveren p". Eerste werd de 12-jarige ruin- Zampa, blijkens het programma- je eigendom van de heer P. Beers n gemend door P. Beers jr. Zampa echter buiten mededinging mee, at dit paard nog niet lang genoeg op daarom naar nummer twee, de 7-jarige Don Quichot, van Jan Kiljan jr. Burge meester Sprenger overhandigde het ere- blijk en maakte samen met Kiljan een ere-rondje. Naderhand gaf de heer Kil jan de zweep echter door aan de heer Beers. Derde werd de 4-jarige Gracia van J. C. Roeper, berijder R Veenstra, vierde Foxola met mej. G Speets, be rijder H. Spigt en vijfde Caroline van J C. Roeper, tevens berijder. Foxola succesvol Het concours van éénspannen land- bouwtuigpaarden (nieuwelingen) voor 2-wielig voertuig werd een zege voor Foxola van mej. Speets, berijder H. Spigt sr. Weliswaar werd Zampa II eerste, maar ook nu deed dit paard buiten mededinging mee. 3 Gracia van J. C. Roeper, berijder R. Veenstra; 4. Gea van D. Keijser, tevens berijder; 5. Sjors van F. Glorie, berijder Jac. de Graaf; 6. Camille van D. Boerhorst, be rijder J. Lap A. J.zn. Dit onderdeel werd gevolgd door een bijzonder leuk optreden van de pony club met het spel Tally-Ho. Corrie Dros (le), Harma Hoogerheide (2e) en Simon Burgemeester Sprenger overhandigt de zilve ren zweep aan Jan Kiljan jr., die niet Don Quichot nummer 2 werd in het concours voor eenspannen landbouwtuigpaarden voo(r luxe rijtuig. De heer P. Beers jr. (op de voorgrond) werd met Zampa II nummer één ,maar dat was buiten mededinging. Niettemin gaf Kiljan Pieter du Porto (3e) onderscheidden zich bijzonder. Muzikale medewerking werd deze keer gegeven door de drumband Mar- garetha Sinclair o.l.v. de heren W. J. Gombert en KI. Modder. De meisjes ga ven om twee uur een openingsmars en verzorgden een uur later een geslaagd exercitie-shownummer. Het optreden van de kleine ponyruiters, ook o.l.v. de heer Jac. Schoorl was zeer vertederend. Het carrouselnummer, vrucht van langdurig oefenen, maakte diepe indruk. Mens en dier demonstreerden hier een hechte teamgeest, die het karakter had van dressuur. Bij het concours van éénspannen landbouwtuigpaarden voor luxe rijtuig, gereden door dames zonder mannelijke assistentie, werd Gracia van J. C. Roe- per, bereden door mevrouw G. Roeper- Keijser winnaar; 2. Alova van A. J. Lap, bereden door mevrouw D. de Graaf-Zijm; 3. Don Quichot van J. Kil jan, bereden door mevr. Kiljan-Goënga; 4 Baron van Jac. de Graaf, bereden door mej. Ans de Graaf. Springen Na een tweede showexercitie van de drumband volgde een spectaculair on derdeel: het springconcours door Texel se ruiters. Na barrage werd Hans van Swinderen met „Sjors" nummer één; tweede werd mej Ans de Graaf met „Diana"; derde J. Kiljan met „Gebora". Volgde het concours voor tweespan nen landbouwtuigpaarden voor luxe rijtuigen. Eerste werden Don Quichot en Zampa II; tweede Gracia en Hen- riette; derde Foxola en Gondina; vierde Goudster en Boudewijn; vijfde Baron en Alova en zesde Gea en Bea. Na het optreden van de Waddenrui- ters o.l.v. de heer Jac. Schoorl volgde een springconcours van pony's, waaraan door acht ruiters werd deelgenomen. Annemarie Schoorl verdiende dank zij het foutloos gereden parcours met glans de eerste prijs met „Dientje". De tweede plaats werd door vier ruiters ingeno men, die ieder 4 strafpunten lieten no teren en elkaar derhalve niets toegaven. Het waren Marian v d. Wal met „Duty", (vervolg naar pagina 2) Duitse vakanties tot 1 september Len spannend moment in het Texels" ge- Piet Dam en passeert als eerste de finish, deelte van de race. YVim Zegel (links; passeert Woensdag liep het Rode Kruis-schip Henry Dunant" de haven van 't rorntje binnen met aan boord 42 pa nton met ademhalings- en andere loruissen. Ondanks het feit, dat nie- md hunner zich zonder wagentje kan ortbewegen, werd besloten aan wal te an en een uurtje in de zonnige duinen bij de ponthaven door te brengen. Alle patiënten gingen dus met hun rretjes van boord. Mensen van de aatselijke Rode Kruisafdeling verleen- n assistentie. Zelfs een afvaardiging n de Folklore maakte zijn opwach- ig en hielp mee de karretjes door het ulle duinzand te duwen. Voor een on- rwachte, maar zeer gewaardeerde actatie zorgde de heer J. C. Stolk van 't havenrestaurant. In de duinen waar gehandicapte gasten genoten van het tzicht over Marsdiep en Mokbaai ird wat gegeten, waarna aan boord ton de Henry Dunant de volledige aaltijd werd gebruikt. Geen hinder De leider van het recreatieteam, de h er G. van Pinxteren vertelde ons dat it uitstapje op de wal juist op exel gebeurde, omdat het natuurge- De jeugdige Duitser J L. Althof nam 1 de nacht van donderdag op vrijdag tnstreeks half één met zijn motor de ocht Duinweg-Grensweg met te grote helheid. Hij slipte en viel, waarbij hij erwondingen opliep en naar zijn imping „Dennenoord" moest worden er voer d. bied hier dicht bij de haven was en om dat niet hoefde te worden gevreesd voor hinderlijke belangstelling van het pu bliek, een verschijnsel waarmee de op varenden van de J. Henry Dunant over al elders wel te maken hebben. Onder de 43 gasten bevonden zich tien zg. beademmgsgevallen. Deze men sen zijn niet in staat op eigen kracht adem te halen en zijn aangewezen op de apparatuur die bij hun wagen is inge bouwd. Verder waren er patiënten met ernstige hartafwijkingen en bepaalde spierziekten. Tot de ca. 50 man tellende staf aan boord hoorde dokter W. Rip ping, specialist op het gebied van adem halingsziekten. Op de foto ziet men hoe de patiënten, merendeels kinderen, de duinen aan de Watermolenwee worden eereden. In vergelijking met de afgelopen ja ren zal de spreiding van de vakanties in 1970 redelijk goed zijn. De bouwvak vakanties lopen dan van 27 juli tot en met 8 augustus, terwijl de school vakanties voor Nordrhein-Westfalen (de deelstaat waaruit het overgrote deel van de Duitse toeristen afkomstig is) lopen van 23 juli tot 2 september. Voor wat betreft de Nederlandse vakanties heeft de stichting van de Ar beid advies uitgebracht aan minister Roolvink. Het vollegei schema ziet er als volgt uit 29 juni t/m 11 juli: het gedeelte van Nederland bezuiden de grote rivieren (Brabant, Limburg en Zeeland), 13 juli t/m 25 juli: het westen van Nederland (Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland ten noorden en westen van de rivieren) plus de metaalindustrie; 27 juli t/m 8 augustus: het oosten en noorden van ons land plus de bouw- en nevenbedrijven en de textielindustrie. De Duitse schoolvakanties Baden-Württemberg 24/7- 8/9 Bavern 23/7- 9/9 Berlin 11/7-22/8 Bremen 26/6- 8/8 Hamburg 11/7-22/8 Hessen 16/7- 2/9 Niedersachen 25/6- 8/8 Nordrhein-Westfalen 23/7- 2/9 Rheinland-Pfalz 16/7-26/8 Saarland 16/7-26/8 Schleswig-Holstein 10/7-20/8 Voor het eerst werd op Texel een grasbaanrace voor lichte motoren ge houden. Het zal tevens de laatste keer zijn geweest, want de belangstelling voor dit enerverende evenement was teleurstellend klein. Slechts 850 toe schouwers passeerden de kassa, wat heel wat minder is dan de 5500 be langstellenden voor de autocross, die eerder op hetzelfde terrein bij Ooster end werd gehouden. Ongetwijfeld heb ben velen het strand boven de racebaan verkozen. De race werd uitgevoerd en voor een deel georganiseerd door de „50 cc. gras- baanrennersvereniging Friesland" uit Gorredijk, de enige club in Nederland, die zich met dit werk bezig houdt. Voor de race op Texel hadden zich 35 ren ners laten inschrijven: 15 nieuwelingen, 10 junioren en 4 senioren. Zes man liet verstek gaan. Ook een achttal jongelui van Texel kreeg gelegenheid om een paar rondjes te rijden. Ze deden het met veel élan en zorgden voor twee spannende inter mezzo's in het overigens niet zo specta- Vrijdagavond is in het Sint Lidwina- ziekenhuis te Den Helder de 51-jarige weduwe A. G. van Leeuwen uit Zeist overleden als gevolg van schedelletsel en inwendige bloedingen, die zij opliep bij een ongeluk dat zich donderdag om kwart over elf bij Den Burg had voor gedaan. Mevrouw Van Leeuwen hoorde tot een groepje van drie bromfietsers, die achter elkaar over het fietspad van de Pontweg op weg waren naar De Koog. Toen zij ter hoogte van de Elemert bij Den Burg een kennis tegenkwamen, stopten de voorste twee, maar de derde mevrouw Van Leeuwen remde niet tijdig en botste met vrij grote snel heid op de twee brommers voor haar. Zij viel zeer ongelukkig, waarbij zij, on danks een helm, het noodlottige letsel opliep. culaire gebeuren. Wim Zegel kwam als de beste Texelaar uit de bus. Hij won beide ronden. Tweede, ook in beide ronden, werd Piet Dam. Laatstgenoem de is geruime tijd lid van de grasbaan- rennersvereniging geweest. Wim Zegel bewaart als herinnering aan de zege een bekertje, beschikbaar gesteld door de MAB-club Texel, die als gastheer voor de grasbaanrennersvereniging fungeer de. Geld erbij Het „optreden" van de grasbaanren ners kostte de M.A.B.-club ongeveer ƒ2000,De verwachting, dat de recette dit bedrag ver zou overtreffen, werd niet bewaarheid. De M.A.B.-club zal een niet onaanzienlijk bedrag tegen de ƒ1000,op het evenement moeten toeleggen. Evenals bij een autocross zijn er flinke bijkomende kosten, die niet te vermijden zijn. Aanwezigheid van de brandweer was bijvoorbeeld als voor waarde gesteld voor de gemeentelijke toestemming. Kosten ƒ200,Deze keer hadden de vuurbestrijders van De Cocksdorp de eer; ze hoefden niet in actie te komen. Kwetsuren Dc EHBO-ploeg moest wel enkele ke ren de helpende hand bieden Racen met lichte motoren op een grasbaan is heel wat gevaarlijker dan meedoen met een autocross, zo bleek zondagmiddag enkele malen duidelijk. Bij een der renners schoot bij een val de arm uit de kom. Een ander bleef na een buiteling liggen en moest ook met de arm in een doek het veld verlaten. Op de rechte einden van deze voor gras baanraces tamelijk lange baan werden snelheden tot 80 km. per uur bereikt. Voor een der motoren was dat blijkbaar te erg. Deze brak middendoor: de be stuurder bleef ongedeerd.. Uitslag Bij de senioren werd tenslotte L. Paulusma uit De Wilgen nummer één. Tweede werd S. Hoekstra uit Ureterp en derde werd P. Veldkamp uit Gronin gen. Junioren: 1. John Jissink uit Lutjewinkel, 2. A. Paulusma uit Op- einde; 3. W. Halbersma uit Winkel. Nieuwelingen: 1. J. Nederveen uit Steenwijkerwold; 2. J. Valkena uit Joure; 3. A. Kuiper uit IJlhorst. De prijzen die de winnaars kregen, waren niet bijzonder kostbaar. De eer ste prijzen bestonden ieder uit 20, de tweede prijzen ƒ15,derde prijzen 7,50 Bovendien kregen alle deelnemers ƒ5,startgeld plus een klein extraatje voor de de bijzondere kosten, die aan de reis naar Texel waren verbonden. DE KOOG Vrijdagavond tegen elf uur werd de motorrijder Kees Schuil uit Den Burg gewond, toen hij op de Pontweg bij „Bispinckhof" op een Volkswagen van een toerist botste. De VW-bestuurder wilde linksaf slaan om het erf van Bispinckhof op te rijden. Op dat moment werd hij juist gepasseerd door de jongeman, die de VW dan ook in de flank ramde. Met een gebroken pols en een lichte hersenschudding werd hij naar het ziekenhuis gebracht. De motor werd vernield.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1