(from <2wartrjexels in het harL Texel kon stroom kampeerders niet „officieel" opvangen 4 Politie liet terrein J. v. dBerg ontruimen Waarom Watertekort dreigt; toeristen moeten zuinig zijn demonstratie voor raadhuis bleef zonder resultaat m - Mededeling burgemeester Meisje na aanrijding overleden Dreigende kampeerder werd ingesloten Jonge toerist uit de bocht gevlogen Aanrijdingen op haven IAG 29 JULI 1969 82e JAARGANG No. 8388 N.V. v/h Langcveld De RooQ i li Den Burg, Texel Tel. 2741 {anr de Graaf, Kcesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdag* en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstundsbank; Coop. Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ3,90 p. kw. -f- 40 ct. incasso. Advert.i 18 ct. per ram. excl. 4<>/o BTW Wat men al lang had zien aankomen in het afgelopen weekend gebeurd, t begin van de bouwvakvakanties icht meer kampeerders naar Texel er vertrokken en omdat de terrei- vorigc week al vol waren, beteken- dat, dat er voor honderden op de ficiële campings geen plaats meer was. ndat het gemeentebestuur beslist en verblijf wilde toestaan op andere neinen, zat er niets anders op dan de Den Helder op overtocht wachtende mpeerders op deze situatie te wijzen hen tc verzoeken niet naar Texel te an. Sommigen gaven daaraan gevolg i trachtten ergens anders in Noord- illand een kampeerplaatsje te vinden rat niet lukte, omdat ook daar de impings vol waren) maar de meesten aagden het erop en gingen toch naar èxel. Daar merkten ze dat de situatie iderdaad zeer nijpend was. Enkelen terden na een vergeefse tocht langs de exelse campings terug naar het vaste- md, maar het merendeel voelde daar iets voor en bleef. In het bos, op boerenerven, in de dui- en en aan het strand werden zaterdag- vond tientallen tentjes opgezet. De olitie, de bijzondere noodsituatie in anmerking nemende, trad er (nog) niet 0d tgen op. Wèl tegen de jongelui, die ennelijk. op deze verblijfsvorm waren ïtgeweost en alleen met een slaapzak ir Texel waren gekomen. Vooral in omgeving van De Koog werden ze ondagochtend bij tientallen in het bos angetroffen. Ze werden gelast op te reken, maar dat had slechts tot resul- aat dat ze een stuk verderop weer leerzakten om verder te maffen. Op Texel bestaat nogal wat opposi- ie tegen het gemeentelijk beleid dat rap is gericht het kamperen buiten de rkende terreinen te verbieden. Toen «kend werd dat de gemeente in Den guelder foldertjes liet uitreiken met het 'erzoek terug te keren, vonden sommi- gen dat een onverantwoorde gang van deen, waarmee de naam van Texel als jastvrij vakantieoord ernstig zou wor- len geschaad. Dat leidde er toe dat op Oppositie Den Helder wachtende jonge kampcer- lers lezen ontzet het foldertje, dut ben is uit reikt door gemeente-ambtenaar Jan Oostijen OS llinks). De mededeling, in twee talen, luidde lis volgt „De beschikbare kampecmiimte op Texel op dit niomeut vol. Dit is een moment- ipnamc, maar bet is niet tc verwachten dat lierin vandaag nog verandering komt. Het ïou bijzonder onaangenaam zijn, wanneer U, n een wellicht lange reis, onverrichter zake luiswaarts zou moeten keren. Kamperen bui- ten de officiële terreinen is op Texel namelijk t toegestaan. Probeert U dus (tijdelijk) Mers een plaats te vinden en stelt U zich één he van de eerstkomende dagen nog eens met de f\\ Texel in verbinding, telefoon (02220) 2844 of (02228) 218. Het is mogelijk dat er dan weer plaats is". Weinigen stoorden zicli aan liet bericht en 5 Kilden verder, zodat de waarscbuwingsaktie *«inig cffekt sorteerde. rfl in lö; kc initiatief van een der raadsleden zater dagmiddag in het gemeentehuis spoed beraad werd gehouden, waarbij o.a. ge meentebestuur en VVV vertegenwoor digd waren. De burgemeester voelde er niets voor om van de gekozen beleids lijn af te wijken, maar voor de reeds op Texel aanwezige, vergeefs zoekende kampeerders moest een oplossing ge vonden worden. Noodcamping Besloten werd daarom in Den Burg een tijdelijke noodcamping in te richten, op het sportveld achter het gebouw van Gemeentewerken. Daar konden was- en toiletgelegenheid van de sportvereni ging worden gebruikt en bij grotere drukte stonden ook de sanitaire voor zieningen van het gebouw van Ge meentewerken ter beschikking. De maatregel werd rijkelijk laat getroffen. Pas tegen de avond werd de noodcam ping geopend en slechts een vijftigtal kampeerders liet zich hier opvangen. De honderden anderen, onbereikbaar, zochten inmiddels al naar een officieus plekje.... Wat de npodcamping be treft was uitdrukkelijk gesteld dat de kampeerders hier de volgende dag om tien uur verdwenen moesten zijn. Ze hebben zich daar stipt aan gehouden, maar alleen de gezinnen slaagden erin de inmiddels vrijgekomen spaarzame plekjes op officiële campings te bezet ten. De jongelui zochten toen maar weer hun heil in bossen en duinen, want zondagavond, zo was uitdrukke lijk gezegd, zou deze noodoplossing niet worden geboden. De grootste Texels grootste „clandestiene camping" was gevestigd op een terrein van de heer v.d. Berg, („Dennenoord", aan de Grensweg. Voor dit terrein is (nog) geen kampeerexploitatievergunning afgege ven. De ruim 300 jongens, die er zondag avond hun tent hadden opgezet waren dus in overtreding, evenals de heer v.d. Berg zelf, die op het terrein voor een toiletwagen en wasgelegenheid heeft gezorgd. De exploitant werd zondag avond gewaarschuwd: de volgende dag om tien uur moest het terrein zijn ont ruimd. Door middel van de geluids wagen werd deze boodschap ook aan de Zo werd (en wordtop Texel gekampeerd. Deze jongelui zetten bun tenten op aan de rand van de eenzame Hors aan de zuidpunt van Texel, na vergeefse pogingen om op een officiële camping een plaatsje te vinden. Hon derden anderen deden hetzelfde, want slechts weinigen voelden ervoor om terug te gaan. Het clubje op de foto is afkomstig uit Nij megen en omgeving. Wetende dat het bijzon der druk zou zijn, gingen ze vrijdagavond al om 11 uur van huis. Om vier uur waren ze in Den Helder, vanwaar ze na twee boten wachten konden worden overgezet. Dat op de Texelse campings geen plaats meer was, wis ten ze niet, want pas later werd in Den Hel der begonnen met het uitdelen van waarschu- wiugsfoldertjes. Twee uur wachtten ze bij het kantoor van „Kogerstrand", waarna ze tc bo ren kregen dat er geen plaats meer was en ze liet maar moesten proberen op „Loodsmans duin". Maar ook daar klopten zc vergeefs aan en vernamen ze dat de kans op succes elders op Texel ook bijzonder klein was. Niettemin maakten de jongelui een tocht langs alle campings en pas toen besloten ze bet advies van een sportvisser op te volgen en ecu stil stuk strand op te zoeken. Daar werden de tentjes tussen de stuifrijzen neer gezet en werd het tekort aan slaap ingehaald. De jongelui vertelden ons, dat zc zullen blij ven pogen op een echte camping terecht te komen. Ze wisten dat ze in overtreding wa ren, doch hoopten, dat de politie begrip voor de moeilijke situatie zou hebben en niet al tc hard naar hen zou zoeken. Het verblijf in hun fraai gelegen clandestiene camping vonden zc overigens zeer aangenaam. Wasgelegenheid biedt het naburige Marsdiep en ook andere natuurlijke sanitaire voorzieningen worden niet ontbeerd. „Dit is aangenaam behelpen", zei een der jongens. kampeerders gegeven. De jongens wa ren hierover zeer verbolgen. Van me ning zijnde dat voor hen nergens an ders op Texel ruimte was en dat de heer v.d. Berg desnoods voor enkele dagen een vergunning zou moeten heb ben, besloten ze aan het bevel geen ge volg te geven. In plaats daarvan trok ken ze gisterochtend naar het gemeen tehuis in Den Burg om bij burgemees ter Sprenger te protesteren tegen het beleid en hem te vragen de hand over het hart te strijken. Opschudding In het gemeentehuis ontstond enige opschudding toen daar tweehonderd jongens trachtten binnen te komen. Op het verzoek om naar buiten te gaan en alleen een afvaardiging van vier man binnen te laten werd evenwel direkt ge volg gegeven. De anderen gingen op de stoep en op straat zitten en hieven een gezang aan Burgemeester Sprenger ontving inmiddels de deputatie, be staande uit J. v.d Meulen (17) uit Kui lenburg, A. Wolfers (17) uit Mijdrecht, C. v.d. Dool (22) uit Rotterdam en M. Broere (19) uit Sliedrecht. De jongelui wezen op de situatie waarin zij ver keerden en vroegen nog op de niet er kende camping van de heer v.d. Berg te mogen blijven, desnoods voor een paar dagen. De burgervader zei zich de nare toestand uitstekend te kunnen voor stellen. Niettemin hield hij voet bij stuk, vooral met het oog op de consequenties ten opzichte van andere exploitanten, die graag kampeerders zouden opvan gen, maar daar evenmin vergunning voor hebben. De jongens hadden in zo verre succes, dat zij zich niet aan het inmiddels verstreken tijdstip van 10 uur hoefden te houden en de rest van de dag gelegenheid kregen om op te bre ken. (Zie verder pagina 2). Op Texel bestaat momenteel weinig waardering voor het be leid dat het gemeentebestuur voert ten aanzien van de kam peerders, waarvoor op de er kende kampeercentra geen plaats meer is. Wij vroegen burgemeester Sprenger waarom het niet wordt toegestaan dat kampeerders, desnoods tijdelijk, worden toegelaten op andere particuliere terreinen, waarvoor (nog) geen vergunning is afge geven maar waar wel redelijke sanitaire voorzieningen zijn ge troffen. Zijn antwoord Ongunstig jaar De capaciteit en voorzieningen zijn reeds jaren onvoldoende in de bouwvak weken Credieten voor verbetering (rioleringsplan en parkeergelegenheid) zijn wel ver leend, maar nog niet goedge keurd. Het jaar 1969 is buiten gewoon ongunstig, want er is een extra piek door het uitblijven van vakantiespreiding. In het voor seizoen is bovendien reeds vervui ling geconstateerd en bovendien dreigt een tekort aan drinkwater. Het noodterrein De Krim is uiter aard in gebruik maar ook volledig bezet. Een factor van belang is ook het mooie weer, waardoor de kans op „blijven" groter is. Slechte ervaring In 1968 is wel met particuliere noodterreinen gewerkt, maar de ervaringen daarmee zijn ongun stig. De medewerking van de ge meente is in veel gevallen be schouwd als toezegging, terwijl vaststaat dat de gemeente derge lijke „toezeggingen" niet kan waarmaken. Terecht hebben par ticulieren er bezwaar tegen dat de gemeente wèl hulp vraagt in nood, maar niet meewerkt aan defini tieve plannen. Daarom Daarom is besloten in 1969 geen beroep te doen op particulieren, maar a. het publiek te waarschu wen in Den Helder; b. zelf in uiterste geval noodmaatregelen te nemen; c. tevens: met kracht be vorderen van recreatieplannen met bijkomende voorzieningen. Op zaterdag j.l. is voor „ge- stranden" een noodterrein inge richt. Bij informatie bleek dat el ders (Waddeneilanden) nog plaats beschikbaar was. Eigen risico Wie dit gemeentebeleid bewust doorkruist, doet dit op eigen risi co. De slachtoffers zijn tijdig ge waarschuwd en in de gelegenheid gesteld elders kampeerruimte te verzoeken. Zou het gemeentebe stuur nu alsnog terugkeren op het ingenomen standpunt, dan zou het jegens andere belanghebbenden, die dit standpunt geëerbiedigd hebben, onjuist handelen. De Burgemeester van Texel, W. H. Sprenger Automobilist onder invloed DE KOOG De 16-jarige Adriana Elisabeth Neef uit Kortenhoef is zon dagavond om 11 uur op de Pontweg in De Koog aangereden door de automobi list P. Q. (26) uit Keulen en enkele uren later in het ziekenhuis aan haar ver wondingen bezweken. Het meisje wandelde ongeveer ter hoogte van de boswachterij met twee anderen in de richting van Den Burg. De achteropkomende Volkswagenbe stuurder zag het groepje te laat en schepte mej. Neef Deze liep daarbij o.m. een schedelbasisfractuur op en werd in zeer ernstige toestand naar het ziekenhuis Parkzicht te Den Helder ver voerd. Zij overleed daar om half drie 's nachts. De Volkswagenbestuurder is ingeslo ten. Nagegaan wordt of hij onder in vloed van alcohol verkeerde. De 20-jarige kampeerder J. R. uit Utrecht werd zondagavond in het po litiebureau van Den Burg ingesloten, nadat hij tegen zes uur 's middags in „Smullies Bar" met een dolkmes had ge dreigd. De jongeman was boos gewor den, omdat zowel de barkeeper als klanten smalende opmerkingen hadden gemaakt over zijn langharig uiterlijk. Hij greep toen uit een van zijn laarzen een dolk en riep: „De eerste de beste, die nog een verkeerd woord zegt, rijg ik aan mijn mes!" Daarna liep hij de straat op om uit een ander café vrienden te hulp te roepen. Tot een veldslag kwam het niet, want intussen werd de politie gewaarschuwd, die de dreigende jonge man in de kraag greep en in de cel zette. Hij bleek lichtelijk aangeschoten te zijn. In de nacht van vrijdag op zaterdag omstreeks één uur werd de jeugdige toerist J. V. gewond aangetroffen in de berm van de weg nabij de kruising Ruigedijksweg-Postweg. Men bracht hem naar de dokter, die de verwondin gen behandelde en de jongeman naar zijn camping „De Krim" liet brengen. De knaap verklaarde dat hij met zijn brommer uit de bocht was gevlogen na door een andere weggebruiker gesneden te zijn. De onfortuinlijke kampeerder gaf tekenen van geheugenverlies. De po litie zal trachten de toedracht van het ongeluk precies te achterhalen. Zaterdag deden zich op het haven terrein van 't Horntje twee aanrijdingen voor. Tegen één uur 's middags, toen de 21-jarige bromfietser F. E. F. uit Breu- ke de naar het havenrestaurant voeren de westelijke rijbaan voor auto's over stak, werd hij aangereden door een uit Den Burg komende taxi, bestuurd door J. K. Zowel F. als het 19-jarige meisje N. van O. uit Utrecht, dat op de duo zat, moesten per ambulance naar het zie kenhuis worden gebracht. F. kon na be handeling huiswaarts keren. De brom mer werd zwaar beschadigd. Om zeven uur 's avonds overkwam dezelfde taxichauffeur nog een ongeluk toen hij voor de taxistandplaats op het haventerrein achteruit wilde rijden en daarbij tegen de stilstaande auto van J. Nijholt (47) uit Elstloo botste: blik schade. Nu het aantal mensen op Texel is vervijfvoudigd, voorziet het P.W.N. moeilijkheden bij de watervoorziening. De toevoer kan alleen ongestoord blij ven functioneren als Texelaars en toe risten zuinigheid betrachten. Zij mogen het water gebruiken dat zij nodig heb ben, maar niet méér. Het onnodig lang laten lopen van waterkranen, meerma len douchen per dag, het nemen van kuipbaden, het spelen van kinderen met water en tuinspuiten moet men zoveel mogelijk achterwege laten, zéker in de piekuren (8 tot 10 uur 's morgens en 5 tot 7 uur 's avonds). Zoals bekend werd een tekort aan drinkwater al jaren voorzien. Het win- ningsgebied in de duinen bij Den Hoorn is voor de toekomst ontoereikend, zo dat naar een andere winmethode moest worden uitgezien. Gekozen zal worden tussen de bouw van een waterfabriek waar zeewater wordt gedistilleerd en een duiker, die van Wieringen naar Texel moet lopen. Het ziet er naar uit dat voor het duikersysteem zal worden gekozen. Kelder Dat het watertekort nu akkuut dreigt te worden, hangt echter vooral samen met de beperkte capaciteit van de rein- waterkelder, waardoor de grote pieken in het verbruik niet kunnen worde® opgevangen. In 1970 zal een nieuwe reinwaterkelder van 2000 m2 gereed ko men. Op; dit moment kan men niets anders doen dan de mensen vragen het water verstandig te gebruiken in de hoop zo de druk op de leidingen te kun nen houden. Op verschillende plaatsen op Texel heeft men tijdens de piekuren al sterk verminderde druk kunnen con stateren. Oproep Zaterdag heeft de hele dag een luid sprekerwagen op het haventerrein van Den Helder gestaan en werden de naar Texel reizende toeristen gewezen op de situatie. Ook via de omroepinstallaties op de veerboten werd op zuinigheid bij het drinkwatergebruik aangedrongen. Vooits hoopt men dat de exploitanten van logiesverstrekkende bedrijven een oogje in het zeil zullen houden.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1