Cjroen rwarL-Jexels in het harL, PvdA verwijt gemeentebestuur rnstige beleidsfouten Het gaat slecht met de garnalenvisserij v 'mmi v electrohuis FILMNIEUWS Iroom kampeerders had opgevangen kunnen worden Iiscussie gevraagd in gemeenteraad NIEUW 1498,— Oliebollenbaksters deden weer goede zaken Flessen en scherventocht op Terschelling Weer wandeltocht rond Texel Minder belangstelling voor spuitvoetbal Leren leven met chemische bestrijdingsmiddelen Verdiensten met de helft geslonken Door tal van oorzaken Bouwvergunningen in de afgelopen maand [)AG 1 AUGUSTUS 1969 82e JAARGANG No. 8389 ive N.V. T/h Langeveld De RooU I 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den (02220) 2741, avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrjjdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop- Raif- fciscnbank; Amro-bunk. Postgiro 652. Abonn. prjjs ƒ3,90 p. kw. -f- 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per ram. excl. 4% BTW tfcdc namens de overige leden van de dA-fractie in de gemeenteraad heeft heer J. J. Westdorp het college van en W. een aantal vragen gesteld over moeilijkheden in de kampeersector, ds die zich in het algelopen weekend bben geopenbaard. De heer Westdorp wijt het college ernstige beleids- iten en is van mening, dat de moei- iheden voor een groot deel voorko- n hadden kunnen worden. Het schrijven van de PvdA-fractie- orzitter luidt als volgt Geacht College, shet juist, dat op vrijdagavond 25 - '69 de bezetting van de kampeer- :reinen van dien aard was dat ze als I beschouwd moesten worden en was bij het gemeentebestuur bekend Is het juist dat op de zaterdag daar- volgend er gesproken kon worden n een chaotische toestand daar er zo el gasten in de kampeersector "kwa- •n en er geen plaats meer was op de liciële terreinen Is het juist dat van die gasten een wt aantal ten einde raad hun tenten Kcaravans op alle mogelijke of onmo- lijke plaatsen neergezet heeft, on- Inks dat dit niet toegestaan is en er or de gemeente in het recente ver- ien nog op is gewezen Is het juist dat het College toch nog i het laatst (zaterdagavond om 8.30 ir) een terrein beschikbaar gesteld eft met de bepaling dat het zondag- (advertentie I.M.) Een wasautomaat van Zanker voor slechts O morgen om 9 uur weer ontruimd moest zijn7 Dat van dit terrein maar door een 70-tal gasten gebruik gemaakt is om dat de andere al de niet toegestane plaatsen ingenomen hadden Het was toch bekend, dat dit weekend de grote stroom zou komen i.v.b. met de bouwvakvakantie. Het was toch te voorzien dat er zich moeilijkheden met de plaatsruimte zouden voordoen, onze fractie heeft in de laatste raadsverga dering daarop geattendeerd. We zitten in een situatie die zeer moeilijk is, ook voor die instantie die op de naleving van de verordening moet toezien en deze hele zaak doet de naam van Texel geen goed. Wij zijn van mening dat deze gang van zaken voor een groot deel voorko men had kunnen worden. Wij zijn van mening, dat het College in deze niet voldoende onderkend heeft wat hier uit voort zou vloeien en dat het verzuimd heeft vroegtijdig die maatregelen te nemen, die o.i. nodig geweest waren, te meer daar .U zelf, in een zaterdag uitge reikt stencil in Den Helder, stelde dat het waarschijnlijk zou zijn dat er in de komende twee of drie dagen wel weer ruimte zou zijn. Wij zijn van mening, dat de publikatie in de pers dat het niet toegestaan zou worden om overal tenten neer te zetten juist was. Dat hield echter in (met de gedachte dat het een paar moeilijke da gen zouden worden) dat er van gemeen tewege iets achter de hand moest zijn daar is door onze fractie op gewezen, maar wij moeten vaststellen dat U dat naast U neergelegd heeft. Wij hebben er op geattendeerd, dat als er van tevoren geen maatregelen genomen zouden worden, voor een groot deel die kampeerders gedupeerd zouden worden, die na een jaar werken naar deze veertien dagen toeleven: de bouw vakkers en wat daarmede samenvalt. Mede c&nk zij het sombere weer was belangstelling voor de folkloristische itiviteiten woensdag groter dan ooit voren. Dat merkten ook de vrouwen m diverse verenigingen, die in De aag oliebollen bakten voor het zwem- id. De dames verkochten voor ƒ652,69 laar hadden zeker het dubbele kunnen rdienen, als zij voldoende beslag had- in gehad. De woensdag tevoren was t weer juist bijzonder warm, waar- »r minder beslag werd verwerkt. De en gebakken kleinere hoeveelheid iebollen ging overigens vlot van de ènd. Opbrengst ongeveer ƒ400, iverse Texelaars zorgden weer voor ie en rozijnen. OPENLUCHTKERKDIENST IN DE DENNEN Zaterdagavond 2 augustus, aanvang ïlf acht, zal op de speelweide bij de *ning van de familie W. Visser aan i Ploegelanderweg in de Dennen een •enluchtdienst worden gehouden, ge- §amseerd door de jeugddienstcom- issie van de N.H. Kerk te Den Burg. e speelweide is bereikbaar van de -Tiping 't Woutershok, Dennenrust en tnnennoord, via Dennenweg en Ploe- flanderweg. Spreker op deze open- ichtbijeenkomst is de heer J. C. Graaff it Den Helder. Muzikale medewerking crleent een ca. 20 leden tellende jon- frengroep, eveneens uit Den Helder en torts een koperensemble uit Den Burg. der is welkom, in het bijzonder or>ge) toeristen. Ook wij willen graag dat Texel in de media van het nieuws de voorpagina's haalt, maar dan liever op een manier zoals b.v. de gemeente Callantsoog. College, wij zijn van mening dat er hier ernstige beleidsfouten gemaakt zijn. Wij nemen aan dat U dat met ons eens zal zijn. Gaarne zouden we deze zaak ter discussie gesteld zien in de eerstvolgen de raadsvergadering. Idee voor Texel Evenals Texel ondervindt ook Ter schelling de nare gevolgen van toeris ten, die zich vermaken met het stuk gooien van aangespoelde flessen op het strand. Herhaaldelijk melden bad gasten zich bij de dokter met soms ernstige verwondingen aan de voeten. Onlangs drong een glasscherf dwars door een voet Onder auspiciën van de stichting „Ons Schellingerland" werd 23 juli een deel van het Noordzeestrand glasvrij gemaakt door het houden van een z.g. scherventocht Donateurs van de stich ting en anderen, die wilden meehelpen, trokken in een rij over de volle breedte van het strand en raapten alle glas en andere gevaarlijke rommel op. Dat ver dween in karretjes en de gemeente zorgde voor een auto om het glas verder af te voeren. Idee voor Texel GESLAAGD Te Baarn slaagde mej. Nelly Huis man voor het diploma kraamverzorg ster. Zij werd opgeleid door het kraam- centrum van het Wit-Gele Kruis te Den Helder. Zaterdag 30 augustus Op 30 augustus wordt dit jaar het „Rondje om Texel" gelopen. De route voert evenals de vorige keren langs de gehele buitenkant van het eiland Texel, een afstand van ruim 66 kilometer. In tegenstelling tot de vorige keren wordt niet gestart om vier uur, maar om half zes 's morgens bij het gemaal van De Cocksdorp. In verband met de voorbereidingen is het nodig dat gegadigden zich spoe dig laten inschrijven en wel voor 24 augustus. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ6,Wandelaars kunnen zich melden bij P. W. Rijkers, Wagemakerstraat 12, te Den Burg. Het inschrijfgeld kan wor den voldaan door storting op giroreke ning 359044 t.n.v. P. W. Rijkers te Den Burg of door overschrijving op diens rekening bij de AMRO-bank te Den Burg. DE KOOG De tweede gecostu- meerde spuitvoetbalwedstrijd te De Koog heeft belangrijk minder publiek getrokken dan de eerste. De recette be droeg nu krap ƒ1000,de vorige keer ƒ2000,De wedstrijd was georgani seerd door de Texelse brandweer in samenwerking met de sportvereniging De Koog. Om half acht trokken brand weer en medespelenden in optocht naar het terrein. Excelsior gaf muzikale medewerking. Na afloop verzorgde deze muziekvereniging nog een kort optreden op het plein voor de R K kerk. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 23 tot en met 29 juli 1969 Geboren: Rinse Pieter, zv. Willem Stark en Aagje Noorwinden; Gretha Cornelia Mary Emma, dv. Willem A. Barhorst en Frederika Bruin; Maria Johanna Catharina, dv. Cornelis D. Maas en Anna J. A. de Porto; Maria Catharina Margaretha, dv. Jacobus Th. J. Hoedjes en Maria M. Witte. Overleden: Johannes Hopman, oud 69 jaar; Tijs Witte, oud 76 jaar. g>WHi llv. Z-tViVAlIIV WSJX Sis. i. Ik meende uit het artikel over che mische bestrijdingsmiddelen in de Texelse Courant van 25 juli j.l. begre pen te hebben, dat de schrijver hiervan (de heer C. van Groningen in zijn land- bouwrubriek red.) het boek „Zilve ren sluiers en verborgen gevaren" van dr. C. J. Briejer, waar hijzelf over spreekt, ook zelf heeft gelezen, maar nadat ik de conclusie aan het eind van het betoog verwerkt had, ben ik hier toch aan gaan twijfelen. Hoe kan iemand, die vele levensge vaarlijke nevenverschijnselen van insec ticiden en herbiciden voorgeschoteld heeft gekregen, doodleuk zeggen, dat „wij ermee moeten leren leven", enkel en alleen omdat mogelijke andere ma nieren niet of nauwelijks zijn onder zocht. Enkele waardevolle opmerkingen zijn te vinden in „Silent Spring" van miss Rachel Carson, een boek dat ieder een, evenals „Zilveren sluiers", gewoon móet lezen. De vergelijking tussen A-bom en chemische bestrijdingsmiddelen aan het eind van het artikel kwam mij ook enigszins merkwaardig voor. Wij leven helemaal niet met een A-bom: wij leven onder de dreiging van de A-bom. Hij wordt dus niet gebruikt. (Enkele uitzonderingen, die dan ook direct de meest afgrijselijke gevolgen hadden, daargelaten). Chemische bestrijdingsmiddelen wor den echter wel gebruikt Dus dit dreigt niet te gebeuren: het gebeurt Gelukkig zijn gechloreerde koolwa terstoffen met ingang van het najaar verboden. Er blijft echter meer dan ge noeg over om zo voorzichtig mogelijk mee om te springen. Ik hoop nu maar dat er weinig lezers iets zullen zeggen in de geest van „wat slaat hij weer door". Mochten er toch mensen zijn, die iets dergelijks denken, mag ik hen dan aanraden de beide eer der genoemde boeken te gaan lezen. De beide biologen, die hierin aan het woord komen, zijn echt geen „onwerke lijke idealisten". K. de Jong, Amsterdam Het gaat niet best met de Texelse garnalenvisserij. De negen vissers, die er zich mee bezig houden, klagen steen en been, want hun verdiensten zijn de helft minder dan vorig jaar om dezelfde tijd. Ook uit andere vissersplaatsen komen alarmerende berichten. Vissers in Har- lingen hebben de eerste zes maanden van dit jaar acht tot tienduizend gulden minder verdiend dan in dezelfde periode van 1968. Er is aanvoer geneog, maar de prijzen zijn slecht, zodat grote hoeveel heden worden doorgedraaid. De kopers hebben onvoldoende belangstelling voor het produkt. Pelmachinc De Waddenzeegarnalen zijn nl. klein en dat levert problemen op bij het pel len dat nog altijd met de hand moet ge beuren. Voor het pellen is men aange wezen op Volendam waar het als bijver dienste, thuiswerk, wordt uitgevoerd. Men heeft daar liever grote garnalen, zodat men minder hoeft te pellen. Bo vendien wil men niet teveel verdienen, omdat er dan teveel belasting van moet worden betaald. Een pelmachine zou een zege zijn. Er is er een geconstru eerd, die het uitstekend doet, maar er wordt (door TNO) nog gewerkt aan een machine met meer koppen en dus gro tere capaciteit. Dit blijkt een langdu rige affaire te zijn, waarover de vissers zich zeer opwinden. Zij wijzen erop dat inmiddels in Breda een pelmachine met behoorlijke capaciteit is uitgevonden en geconstrueerd, waarover de voorzitter van het produktschap voor vis en visse rijproducten, de heer Van Dijk, zeer te vreden is. Het apparaat is bovendien niet groter dan 40 x 60 centimeter en men hoopt nu maar dat deze machine in produktie wordt genomen. Minimumprijs De handelaren uit Volendam, die vo rig jaar nog in Harlingen kwamen en wekelijks 16 tot 18 ton garnalen koch ten, laten zich daar niet meer zien De gemiddelde prijs bedroeg vorig jaar ƒ2,50 a ƒ3,00 per kg. Nu ligt de prijs vlak boven het minimum, dat sinds 1 oktober vorig jaar ƒ1,10 per kg. be draagt. Nu bij de Harlinger afslag aan gevoerde garnalen (zes ton per 'dag) worden grotendeels doorgedraaid. De handelaren willen de kleintjes niet. In Harlingen hebben dan ook al zeven Waddenzeevissers hun schuit aan de kant gelegd; ze willen de sanering in. De West-Duitse vissers vangen op de Noordzee wel grote garnalen. De Duit sers hebben niet te klagen, want hun visserij wordt door de staat gesubsi- diëerd. Er geldt daar een garantieprijs van ƒ1,90 per kg. Wat over is komt voor een deel naar Holland en wordt daar voor minder dan de Nederlandse mini mumprijs aangeboden. Veel garnalen- vissers hopen dat Nederland hier iets tegenover stelt. De Nederlandse garna lenvisserij zal èf gesubsidiëerd moeten worden öf de grenzen zullen moeten worden gesloten als de prijs van de im port beneden de ƒ1,80 komt. Dan is er de zg. Sylt-visserij (bij de kust van Denemarken en Duitsland) die vorig jaar bijzonder overvloedig was. De koelhuizen zaten tegen de winter vol wat op zichzelf niet opmerkelijk is, maar de Syltvisserij ging de heel win ter door, waardoor de voorraden nog groter werden. Dat is met zo best voor de prijzen. Voorts heeft men te maken met de gevolgen van de opheffing van de be perkende maatregelen op de garnalen visserij per 1 december vorig jaar. Op aandrang van de Noordzeevissers werd toen besloten tot 1 mei ook grotere kot ters op garnalen te laten vissen. De kleinere Noordzeekotters maken van die mogelijkheid gretig gebruik, omdat zij zijn achtergebleven bij de snelle en zeer grote kotters, die tegenwoordig voor de Noordzeevisserij worden gebouwd. Op dit moment vissen al zo'n 25 Neder landse kotters meer op garnalen dan een jaar geleden, met het gevolg dat de aanvoer nog verder stijgt. Burgemeester en wethouders ver leenden aan de navolgende personen, ondernemingen en stichtingen de daar bij omschreven bouwvergunning. De heer J. A. van der Slikke te Den Burg, voor de verandering en uitbrei ding van zijn winkelpand aan de Park straat; de heer J. M. Witte te Oude- schild, voor de bouw van een dakkapel aan zijn woning aan de De Ruyter- straat; de heer C. W. Bakker te Den Burg, B 126a, voor de bouw van een landbouwschuur van de Driehuizerweg; de heer C Witte te Oosterend ('t Noor den) voor de bouw van een landbouw schuur; de heer F Oldenboom te Den Helder, voor de verbouw van de boer derij „Waaldam" aan de Bomendiek te De Waal; de heer C. H. Keijser te De Waal, voor de bouw van een woonhuis aan de Langwaalderweg; de heer A. C. Boon te Den Hoorn, voor de verande ring en uitbreiding van zijn woonhuis aan het Klif; de heer J. H. Vosjan, 't Horntje, voor de bouw van een woon huis aan de Middelweg bij Zuidhaffel; de heer D. van der Werf te De Koog, voor uitbreiding van een zomerhuis aan de Califormëweg; de heer G. Westerla- ken te Den Burg, voor de bouw van een schuurtje aan de Schilderweg B 41; de heer J C. Dros, Midden-Eierland, voor de bouw van een garage-showroom; de heer J. Hek te Oudeschild, voor de bouw van een garage aan de Loodssin- gel; de N.V. Luchtvaartterrein Texel, voor de bouw van een hangar op het vliegveld; de heer J. C. Hin te Ooster end voor de bouw van een stal aan de Spangerweg; de heer A. J. van 't Noord- ende te De Cocksdorp, voor de veran dering van een woonhuis aan de Kik- kertstraat. Vrijdag 1 en dinsdag 5 augustus 20.00 uur: „Lady and the tramp", de wereld beroemde tekenfilm van Walt Disney met Nederlands gesproken commentaar. Het zijn de vermakelijke en spannende avonturen van de stamboek cocker- spaniel Lady, die -met de straathond Tramp allerlei avonturen beleeft. Mu ziek van Oliver Wallace met zang van Peggy Lee en Theo Mello Men. In kleu ren Alle leeftijden. Zaterdag 2 augustus 20.00 uur: „De goede, de slechte en de gemene". (The good, the bad and the ugly), een realis tische western van de Italiaanse regis seur Sergio Leone. Het verhaal be schrijft de belevenissen van een drietal desperado's, die tijdens de Amerikaanse burgeroorlog op zoek zijn naar een schat. Met Clint Eastwood, Lee van Cleef en Eli Wallach. In kleuren; toe gang boven 18 jaar. Zaterdagavond 2 augustus 23.00 uur (nachtvoorstelling): „Liefdespel in Fin land" (Kapy selan alla), de belevenissen van twee halfrijpe paartjes uit de grote stad, die gaan kamperen aan een meer en daarbij de nodige levens- en liefdes ervaring opdoen. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag 3 augustus 15.00 uur: „Thunderbirds arc gode bekende science-fiction poppenfilm over Inter national Rescue, die deze keer de op dracht krijgt na te gaan wie er op uit is het reusachtige marslandingsvaartuig te saboteren. In kleuren; alle leeftijden. Operetteliefhebbers kunnen woens dagavond 6 augustus 20.00 uur in City theater terecht. Daar draait dan „Der Zigcunerbaron", de verfilming van Johann Strauss bekende operette, met Fritz Wunderlich, Heidi Brühl en Her- tha Talmar. In kleuren; alle leeftijden. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 2 aug. op om 5.04 uur en gaat onder om 20.27 uur; 6 aug. op om 5.09 uur en onder om 20.22 uur. Maan. 5 aug. L.K 13 aug. N.M Hoog water ter rede van Oudeschdd 1 aug. 11.15 en 23.19; 2 aug. 11.49 en 23,47; 3 aug. 12.17 en 4 aug. 0.14 en 12.42; 5 aug. 0,42 en 13.08; 6 aug. 1.17 en 13.50; 7 aug. 2.10 en 14,50; 8 aug. 3.26 en 16,09; 9 aug. 4,50 en 17,35. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. (advertentie I.M.) LEKKERE BROODJES ONDERWEG BOLLEN EN PUNTJES

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1