P voor u 3 en voor u... I P -w P P P Dreigt het kamperen uit de hand te lopen? Munten uit de Lutine op Terschellinger strand P P p P P P P F P P P p P P P P P P P P P P P P P P P P P P P P man BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER STEEDSjMEER ANIMO VOOR ZEEPKISTENRACES Q 'In mj Judo in Ooslerend begint weer Van wie zijn de ponyhalsters KRUISWOORDPUZZEL 3 9 19 f2000,- 18 maanden f123,17 p.m. aflossen of f5000,- 24 maanden f234,12 p.m. aflossen de bank waar ook zich thuis voelt - Benoemd tot heemraad >0! J e animo voor de zeepkistensport is >iende, dat bleek weer eens bij de j, strijden, die de vorige week op de ebeig werden gehouden. De jonge leurs beramen samen met hun va- allerlei plannen om de snelheid de vehikels op te voeren. Eén van rucs is het aanbrengen van gewich- maar dat daarmee ook te ver kan i bleek toen een der karretjes zijn :n gewicht niet kon torsen en ver- elukte tot hilariteit van de toeschou- s. Het zijn vooral de vaders, die de jiische uitvoering voor hun reke- g nemen. De organisatoren hebben 'ten beloven tenminste nóg een race louden, vooral omdat in deze vakan- jjd voldoende tijd is om te sleutelen, ijc zij medewerking van jongelui van Schuilhut", recreatieconsulent De es en een team hard meewerkende ers, liep alles zaterdag letterlijk op etjes Bij de prijs- en premietoeken- g begint de zeepkistenrace op een ss te lijken. Er werden premies uit- iofd voor de grootste pechvogel, voor aflegger van de kleinste afstand enz. ikhandel J. Nauta zorgde deze keer de prijzen in de vorm van boeken- ien. De heer Collou van de wasserij de zeer royaal enkele extra prijzen vo, chikbaar. Ook Toon Smidt, W. v.d scht en A. G. v.d. Berg bleven niet ter. fen remmende factor was zaterdag zeer warme en daardoor zacht ge- ;den wegdek. Desondanks legde de npioen in de categorie grote wielen, er Sikkeleras een afstand van 833 ter af. Addie de Boer legde met 780 Ier beslag op de tweede plaats en •t Adriaan Janssen, met zijn hele ilie als supporter, werd derde met meter. Niels Koorn, vierde, kwam ir met 743 meter, maar net onder, 'o Witte bereikte de vijfde plaats 726 meter. d de categorie kleine wielen was de jd niet minder spannend, al waren afgelegde afstanden hier beduidend OSTEREND Vrijdagavond 1 Justus beginnen te Oosterend weer de blessen voor ouderen. De jeugd be- thet nieuwe judoseizien op zaterdag- hi itend 2 augustus. Nieuwe leden zijn eraard welkom. Desgewenst geeft n in het dorpshuis ,,De Bijenkorf" tme nadere inlichtingen. Men kan nummer (02223) 227 bellen. kleiner. Maarten Koorn kwam dank zij veel smeerolie en juiste bandenspan ning op 550 meter. Hans Strick, met een gloednieuwe kist, kwam niet verder dan 508 meter, echter voldoende voor een tweede plaats. Eelko Collou nam de derde prijs voor zijn rekening met 489 punten Peter Haak sloot de reeks prijswinnaars met een afstand van 476 meter. DEN HELDER Een waarschijnlijk van Texel afkomstige man is dinsdag op het station van Den Heidór geweest om daar vier pony-halsters af te halen. Ze bleken er niet te zijn, zodat de be trokkene onverrichterzake huiswaarts keerde. Kort daarop kwamen de halsters echter met de trein aan en nu zoekt het NS-personeel naar de onbekende Texe laar om hem de halsters alsnog ter hand te stellen. "fcSv Brieven van lezers - buiten verantwoordelijkheid van de redaktie oneven van lezers - Duiten verantwooraeiijnneia van ae reaamie Er zijn in de loop der eeuwen hon derden schepen voor de Nederlandse kust vergaan, maar geen scheepsramp heeft ooit zo sterk de aandacht getrok ken als de ondergang van het goudschip Lutine, dat op 9 oktober 1799 ten noor den van Vlieland een prooi van de zee werd. Dit schip heeft vrijdag een deel van haar lading, zij het dan in beschei den mate, prijsgegeven. De onderwijzer W. Conijn, oud-Texelaar, tevens ama teur-historicus, is in zijn vrije tijd bijna dagelijks te vinden op het strand van de Noordvaarder. Vrijdag deed hij geen omvangrijke vondst, maar wel een be langrijke. De heer Conijn vond daar een stukje koperen huidplaat, afkomstig van de vergane Lutine. Het stukje is een vierkante decimeter groot en is gemerkt met MR WAR D JAN 1795 met daaronder het cijfer 32. Uit de gegevens, die de heer Conijn ten dienste staan is gebleken, dat het op schrift betrekking heeft op een werf- beurt, die het Franse schip in 1795 op een Britse werf heeft ondergaan. De Conijn vond dit seizoen ook drie koperen munten met de beeltenis van George III. Een deskundige uit Enge land van het rijkspenningenkabinet heeft bevestigd dat de munten afkom stig zijn van het vergane goudschip Lutine. De heer Conijn, die nu twee jaar op Terschelling woont, zoekt regelmatig op zijn knieën het strand af. Hij heeft ook nog tachtig oude munten, die afkomstig zijn uit Skandinavië en Sleeswijk Hol- stein. Deze munten dateren uit de ze ventiende eeuw. Ook vond hij zilveren pennies van het jaar 1200. Verder heeft 1 2 4 5 6 7 a »u 11 12 14 15 16 17 *19 20 21 ZZ 23 TA 26 2U 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 AO Al 42 43 AA 45 46 47 48 49 50 51 52 S3 SA 55 se S7 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 74 Horizontaal I bep. afbeelding; 3. begin van ieder mensenleven; 10. buiten dienst, afk.; 12. en andere, afk.; 14. achteruitgang; 15. Turks heerser; 16. onmisbaar voorwerp bij borduren!; 19. hoogge boren; 20 -boom: bep. boom; 21. schrijver; 23. verwerven; 24 sluiter ie. leiding; 28. gewicht, afk.; 29. getijde; 31. tas met 2 oren; 33. ele ment, afk.; 35. afval bij het dorsen; 37. schaden, leed doen; 38. niet - naar: totaal geen interesse hebben voor; 40. werktuig voor boterberei- ding; 43. deel v.e. uitroep; 44. ge weldig; 45. bes; 48. Nederlands, afk.; 49. onze spoorwegen, afk.; 50. zonder geld; 52. element, afk.; 53. de dato, afk.; 55. iets nieuws; 57. soort vaar tuig; 61. in de dronken; 63. haalt ieder levend wezen 64. harde val; lidmaten; 68. aktie om opschud ding te verwekken; 69. plaats in Drente; 71. riviertje bij Dokkum; 72. meisjesnaam; 73. martelen; 74. Noach's vaartuig. Vertikaal 1. lidwoord; 2. opgave; 4. eerstvol gende, afk.; 5. Britse Luchtvaart Mij, afk.; 6. regelmaat; 7. gelijk; 8 lang zamer wordend (muz. afk); 10. drinkvat; 11. meisjesnaam; 13. vlegel; 15 afrollen; 17. zeevogel; 18. spinsel; 20. voegwoord; 22. jongens naam; 24. spil; 25. hatelijk instru ment, dat de tijd aangeeft; 27. Noord- Brabant, afk.; 30. betrekking; 32. elk; 33. bep. speelgoed; 34. plakken; 36. voorhoofdsriem, 39. een ogenblik; 41. nummers, afk.; 42. afvoerbuis; 45. duf, bedorven; 46. hemellichaam; 47. zeer vol; 51. een lange tijd aan houden; 53. verrichtten, 54. als bo ven,, afk.; 56 bep. gewicht; 57. bep. omroepver., afk.; 58. Duits geld, afk.; 59. Estlands eiland in de Oostzee; 60. telegraafband met beursberichten; 62. ingesloten waterbekken; 65. dit twéémaal: gevangenis; 67. achter zijde v.d, hals; 69. bep. onderwijs, afk.; 70. lidwoord „de" in het Frans. de amateur-historicus 150 knopen ver zameld, waaronder verschillende be dekt met bladgoud en een wapentje en een schildje. Ook een oude kanonskogel hoort tot de voorwerpen, die hij heeft gevonden. Al deze dingen zijn stille ge tuigen van scheepsrampen, die zich on der de kust van Terschelling hebben afgespeeld. Ieder, die, op Texel ziet wat er langs wegen, in bossen en duin gebeurt, heeft hierover zijn mening. Weldenkende mensen willen dit niet. Maar als de bevolking de gemeente aanbiedt om te helpen, smeekt, om als particulier iets te mogen doen, dan worden er zoveel bezwaren gemaakt, dat er net niets gebeurt. Bij de boeren wordt het „al" oogluikend door de vin gers gezien. Maar aan particulieren, die hun be drijf zien groeien (langzamerhand is de welvaart zo groot geworden, dat voor iedereen de mogelijkheid open ligt om met vakantie te gaan), particulieren, wiens broodwinning het is en er terrein voor kopen om deze ontwikkeling op te vangen, wordt constant „nee" verkocht. 2000? 5000 de heer J. W. Hoogeveen beheerder bijkantoor Amstelveen Contant geld nodig voor privé-doeleinden? Neem een persoonlijke lening bij de NMB. Dat gaat prettig en snel. Bijvoorbeeld: 3000,- in handen, betaling in 18 x i 183,15. Of: 10.000,- in handen, betaling i W. in 36 x 332,67. Loop eens binnen bij het dichtstbijzijnde NMB-kantoor. Men geeft u er graag alle inlichtingen over de persoon lijke lening. U zult zien, dat bij de NMB de persoonlijke lening samengaat met per soonlijke service. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Den Burg: Binnenburg 11. Den Helder: Koningstraat 7. En als ze dan het recht in eigen han den nemen en provisorisch, maar ver antwoord, voorzieningen treffen om de kampeerders op te vangen, dan wordt de politie er op afgestuurd. Verbeeld je zoiets Voor de gemeente is het een princi piële kwestie. Er is bitter weinig samen werking tussen de gemeente en particu lieren. Of mag de gemeente alleen aan het toerisme verdienen? Kijk, wat de gemeente doet met de terreinen van het sociaal toerisme en wat de staat doet! En dat allemaal van onze belasting centen. Het zijn de zwaarste concur renten van de particulieren. Particu lieren hebben immers geen terrein voor het grijpen. Maar particulieren kunnen wel een stap verder gaan. Ze kunnen ook de gasten bezig houden. Een belangrijke factor in het toerisme. Wij hebben voor de kleinste gasten een speeltuin. Voor de iets en de veel groteren trampolines en voor iedereen staat de kampwinkel, de wasserette en de kantine ter beschik king. Dit is zeer, zeer moeizaam opge bouwd, niet volgens plannen van de gemeente, maar wel in het belang van het toerisme. Het laatste voorstel van de gemeente was, alles in deze buurt op te kopen, alles te perfektioneren en dan ons als beheerder erop te zetten. Leven wij in Rusland? Maar in dit geval, goddank, heeft de gemeente geen subsidie gekre gen. Mogen wij ook met voorstelen komen? Haalbare voorstellen? Betaalbare voor stellen? Mag een particulier ook iets verdienen? De gemeente mag met haar subsidies echt nog wel de riolering leggen, zoals dat haar zorg voor heel Texel is. Er zit ten in de zomer in deze omgeving, dui zenden gasten. Elck wat wils. De noodcamping was een model camping, dat moest iedereen toegeven, die deze camping gezien heeft. Want het kan heus wel, ook provisorisch. Was het echt nodig om de jongens van het ter rein te jagen met een politiemacht met paarden en honden, alsof het de groot ste misdadigers zijn? Jongens, die al leen maar opkwamen voor hun veertien dagen vakantie op Texel? Kon hier niet een oogje worden toegedaan? Heeft U de alarmerende berichten gelezen over de slechte vakantie-be zetting op het vasteland, b.v. in juni? Wees dankbaar dat Texel „nog" steeds in trek is ondanks de grote trek naar het buitenland. Maar, gemeente, stuur de jeugd toch maar van het eiland af en als ze dat niet willen, jaag hen dan het bos maar in. De jeugd heeft er een nationaal schan daal van gemaakt, wel een reclame voor Texel Een particulier, die opkomt voor zijn bedrijf, J. v.d. Berg, „Dennenoord" Bij Koninklijk Besluit werden, met ingang 1 oktober a.s., de heren H. Flens en H. W Stark, respectievelijk herbenoemd en benoemd als Heemraad van de polder Eijerland. S.V. TEXEL Toto. Deze week wordt bij de gere gistreerde leden een totoformulier thuisbezorgd. Met ingang van donder dag 7 augustus worden de formulieren op de gebruikelijke wijze weer opge haald. COPYRIGHT STUDIO AVAN - V, A 229. En nu eindigt het verhaal net zoails het begonnen is. Op een mooie ochtend stond smidje Verholen rustig een pijpje te roken voor de smidse, toen Justus Zeegelaer, de postbode, er ikwam aanstappen. „Ik heb een brief voor je Veilholen," zei hij. „Een brief met een vreemde postzegel uit buuten- lanid. Ik mag een boon wezen, als die brief niet van dezelfde dr. Yokito komt als de vorige keer. Jonge, jonge, jonge, wat is daar toen een ellende uit voort gekomen, hè? Als ik je nou een goeie raad mag geven, smid, lees die blief dan niet. Lees die brief niet, Verholen!" „Ik zou niet weten, waarom ik de brief niet zou lezen," mompelde de smid en hij scheurde hem open. „Hoog waardige vriend Verholen", stond er boven. „Het is je misschien wel opge vallen, dat ik altijd een R zei, als ik een L moest zeggen. Maar schrijven kan ik de L natuurlijk wel. Ik spréék dus de hoop uit, dat deze brief jou even veel vréugde mag schenken, als mij de kersebloesems in mijn verre land. Dodh hoe groot deze vreugde ook moge zijn, véél goter is nog de vreugde, die ik he den onderging, toen mij een grote kist werd bezorgd, afgezonden door de poli tie van uw onvolprezen hoofdstad Gra- vendrecht. In die kist zat mijn. ja wel! Mijn sport computer! Ik heb hem vernietigd, dodh intussen heb ik alweer een nieuwe uitvinding gedaan. Een veel grotere en mooiere! Zou ik bij jou mo gen komen om een proefmodel te ver vaardigen?" „NEE!" riep de smid. En dat riep hij nóg, toen hij 's avonds naar bed ging. „Voor mij voorlopig asjeblieft geen avonturen meer!'' En die wens is werkelijk in vervul ling gegaan, want smidje Verholen heeft tijdenlang bijna niets bijzonders beleefd. En wat hij wèl heeft beleefd, het staat nog niet eens vast of dit ooit getekend en verteld zal kunnen wor den EINDE

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 7