\GENDA Cf roen <2wartrjexels in het hart. Premie voor uitschakelen van „gevaarlijke overkanter" Record aantal illegale kampeerders op Jexel AB-cross (6000 bezoekers!) slaagde uitstekend Jonge bromfietser ernstig gewond naar ziekenhuis Brandweer snel bij brandend schuurtje Zaterdag derde zeepkistenrace Engelsman bij De Slufter verdronken Meesten slapen in de open lucht Hengelaarsschip door pech veel le laat thuis Dinsdag 5 augustus Koog, Speurtocht vanaf de Speel de, leeftijd 7-14 jaar. Aanmelden op elweide om 10 00 uur. >g, 14.00 uur, strandspelen einde Iweg, leeftijd 7-14 jaar. Aanmelder» sje badmeesters. Koog, 19.00 uur, volleybal en volks- isen op voetbalveld, leeftijd 16 jaar ouder. Aanmelden op het veld. Hoorn, Strijd om de man en de uw, op het Klif achter De Narcis, tvang 20.00 uur. h Burg, Sarasani, Cuby and the Hards. Woensdag 6 augustus 0 Burg, Folklore, 14.00 uur, oude bachten, ponywagentjes; 19.00 uur rg Sinclair drumband, volksdans- >ep, boerenkapel, opvoering UDI van e Strooppot", dansen in Casino. Koog, tenttheater, Beierse avond t groot Tiroler orkest „Oberbayern", 'vang 8 uur (naast VVV) Donderdag 7 augustus Cocksdorp, kinderspelen terrein tftervallei, 10.00 uur, leeftijd 7-14 aanmelden op het terrein. Cocksdorp, 14.00 uur strandspelen de Vuurtoren, leeftijd 7-14 jaar. wnelden bij strandpaviljoen. Koog, tenttheater, Beierse avond 1 groot Tiroler orkest „Oberbayern", nvang 8 uur (naast VVV) Vrydag 8 augustus Hoorn, 14.00 uur, strandspelen bij al 9, leeftijd 7-14 jaar. Aanmelden bij 'isje badmeester. Zondag 10 augustus Koog, strandloop, 19.00 uur, einde weg. jN.V. v/h Langeveld De Roojj 11 Den Burg, Texel Tel. 2741 defl ty de Graaf, Keesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 G 5 AUGUSTUS 1969 82e JAARGANG No. 8390 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nedcrl. Middenstandsbank; Coop Raif* fcisenbank; Amro-bnnk. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ3,90 p. kw. -+- 40 ct. incasso. Advert.» 18 ct. per min. excl. 4»/# BTW ontsnappende benzinedamp. Ook de EHBO-ploeg hoefde niet op te treden; niemand werd gewond. .Afgezien van de voorronden, waarin de coureurs bijzonder tam tewerk gingen, was de cross over het algemeen zeer spannend. Ervaring Het was duidelijk dat de Texelse cross-mannen veel van eerder gehouden races hebben geleerd. Steeds meer zoe ken ze hun heil in listige trucjes, in (Zie vervolg achterpagina) Aanrijding met TESO-bus Zaterdagavond onts.tond door onopge helderde oorzaak brand in het achter de woning van de heer J. Gomes Mo lendwarsstraat) staande houten schuur tje. Buurtbewoners alarmeerden de brandweer, die in vier minuten ter plaatse was. Het vrij felle brandje was inmiddels al bijna geblust met emmers water, die door omstanders werden aangevoerd. Op verzoek van zowel de jonge cou reurs als hun ouders wordt zaterdag middag op de Hogeberg weer een zeep kistenrace gehouden, aanvang 2 uur. Er kunnen nog premies beschikbaar wor den gesteld. De 32-jarige J. E. Annets uit Lea mington (Engeland) is vrijdagmiddag omstreeks vier uur bij De Slufter ver dronken. De man, die de zwemkunst niet goed meester was, was in gezel schap van een landgenoot naar het strand gegaan. Laatstgenoemde speelde met zijn zoontje in het water, toen hij Annets die verderop was gaan baden, hoorde roepen. Hij schonk daar geen aandacht aan maar werd ongerust toen zijn vriend niet meer kwam opdagen. Een half uur later zag een andere strandbezoeker het lichaam van de heer Annets in het water drijven. Hij bracht het op het droge waarna nog werd ge tracht door mond op mond-beademing de levensgeesten op te wekken. De po gingen bleken vruchteloos. Hoewel exacte cijfers uiteraard ont breken, mag worden aangenomen, dat het aantal clandestiene of illegale kam peerders in de afgelopen week een re cord heeft bereikt. De bossen en duinen van ons eiland bieden momenteel nach telijke verblijfplaats aan honderden jongelui, voornamelijk afkomstig uit de Randstad. Het is riskant wat zij doen, want de politie trekt iedere ochtend zeer vroeg er op uit om de nodige bonnen uit te schrijven. Moeite om de slapende jon gelui te vinden heeft men niet. „Je struikelt gewoon over ze", zei een po litieman. De politieactiviteit kan echter niet voorkomen, dat velen onontdekt blijven en meerdere dagen hun avon tuurlijk bestaan temidden van de onge repte natuur kunnen rekken. Meer cffekt dan de patrouillerende politie zou waarschijnlijk een stevige donderbui hebben, want het gros van de „illega len" heeft alleen een slaapzak bij zich en maft onder de open hemel. Die don derbuien blijven tot dusver uit, met het gevolg dat de avontuurlijke jongeren hun vakantie nog een tijdje voort zetten. Merkwaardig is het dat de schapen boeten, in vorige jaren zeer in trek, veel minder worden benut als illegale over nachtingsgelegenheid; het is er te warm. Een belangrijk deel van de clandestie- nen bestaat uit jongeren, die op de er kende campings geen plaats meer heeft kunnen vinden, maar verreweg de meesten zouden niet eens naar een officieel terrein willen. Ze vinden dat ze daar niet vrij geneog zijn en zien wel wat in het guerilla-achtige leven in de duistere bossen. Of de vakantie voor hen even ontspannend is als voor de brave toeristen valt zeer te betwijfelen. In de nacht voelen ze zich niet erg ge rust en zwerven urenlang rond. In de praktijk komt het erop neer, dat zij overdag meer slapen dan 's nachts. Dat is veiliger; de politie kan hen overdag niets maken. Het is niet moeilijk clandestiene kampeerders te herkennen. Door hun voorkomen en spaar zame bagage (slaapzak) vormen ze een typi sche verschoning. Vooral in De Koog en om geving beheersen ze het straatbeeld. De roep van Texel als het eiland waar alles schijnt te kunnen, is tot in de uiterste hoekjes van Nederland doorge drongen. Onze fotograaf kwam in De Koog een groep van dertien jongelui te gen van 16 tot 20 jaar, afkomstig uit het Limburgse Swalmen (5 km. ten noorden van Roermond). Ze waren nooit eerder op Texel geweest; wisten alleen dat het er „gezellig" was en dat Sarasani er zo'n beetje het einde moest zijn. Dus gingen ze, met een minimum aan geld en bagage De ouders verkeerden in de waan, dat de jongens een keurige va kantie gingen doorbrengen. Texel werd echter opgenomen in een zwerftocht. Eerste pleisterplaats was Amsterdam, waar ze trachtten te overnachten op de trappen van het monument op de dam. De politie greep echter in en hield hen enkele uren vast op het bureau. Heilsoord De volgende dag trokken ze verder, naar het heilsoord Texel, waar blijkens de verhalen van kameraden die er eer der waren geweest, „wat te versieren" zou zijn. Wat Sarasani betreft waren ze niet teleurgesteld. De forse entreeprijs bleek geen bezwaar „Voor dat orkest („Big Wheel" red.) is het niet teveel", zei een hunner. Het geld dat zij aan Sarasani besteedden, was een forse hap uit hun zeer bescheiden budget. Want, gaven ze toe, het grootste voordeel van een dergelijke vakantie waren de gerin- kosten. „Je kunt van een paar tientjes weken lang leven, als je maar handig bent", hoorden we. Voor zover dat uit de verhalen viel op te maken, waren onze illegalen niet uit asociale milieus afkomstig. Er wa ren twee scholieren bij, vier bankwer kers, een bouwvakker en een gemeente ambtenaar. De jongelui waren zeer over Texel te spreken. „Een fijn eiland; we komen er vast nog eens terug!" JSTEREND De angst dat een rij- ïan het vasteland weer met cle d prix zou gaan strijken, bepaalde agmiddag de sfeer tijdens de twee- IAB-autocross van dit seizoen. Zo- iekend werd de eerste cross gewon door Peter van Muyen uit Callants- een uitstekend coureur die ook nu e finale doordrong en een goede had op de lauwerkrans, beker en Dat mocht niet gebeuren, zo de Texelse rijders zich voor. De len werden bij elkaar gestoken en iten werd dat degene, die erin zou tn de overkanter de voet dwars te ;d, daarvoor met een forse premie worden beloond. Een collecte onder jureurs bracht voor dit doel ƒ115, Dit geld werd later opgestreken P. Koopman, die er tijdens het inendste deel van de finale in slaag- Muyen vast te laten lopen. Daar- verspeelde hij ook zijn eigen kans het kampioenschap, want hij kwam eloos vast te zitten tussen de hooi- Als uitvloeisel van dezelfde uit- ikelingsmanoeuvre schoot de grote iriet Piet Dam met zijn van L. Ba ds geleende Ford de sloot in, terwijl C. J. Pol en J. Halsema vastraakten lun kans op een overwinning in stof tn opgaan. n|i e omschreven uitschakelingsma- iivre had plaats op de zuidwesthoek het terrein en de toestand na af- deed hier dan ook sterk denken M een autokerkhof. ct; Ie 20-jarige Henk Gieze kon dank zij het crossgevecht snel uitlopen en boekte een overtuigende zege. Behalve de hoofdprijs van ƒ300,kreeg hij ook de premie van ƒ50,voor de eerstaanko- mende Texelaar. Aangezien verder geen overkanters in de finale waren doorge drongen kwamen ook de tweede en derde prijs (resp ƒ200,en ƒ100,in Texelse handen: Frans Stolk en Simon Dijt. Uitstekend geslaagd DE KOOG Een harde klap ver scheurde in de nacht van zaterdag op zondag om half twee de stilte in de Ruijslaan te De Koog. Een uit de rich ting van de Badweg komende Volks wagen was op de uit tegengestelde rich ting naderende Ford Taunus van een Duitse toerist gebotst. De bestuurders hadden onvoldoende voor elkaar uitge weken. Beide wagens werden flink be schadigd. Grote ongerustheid Het was zonder twijfel de best ge slaagde autocross, die de MAB-club ooit organiseerde. Het aantal bezoekers sloeg alle records, volgens de mensen aan de kassa waren er tenminste 6000^ belangstellenden, 500 meer dan de| cross van de vorige maand. Het weer werkte schitterend mee. 's Morgens was het bewolkt, zodat weinigen plannen maakten om die dag naar het strand te gaan. Al om acht uur 's morgens reed de geluidswagen langs de toeristencon centraties om nog even op het evene ment van die middag te wijzen en deze aanpak van de propaganda wierp rijke vruchten op. Toen de cross eenmaal was begonnen, bleek het toch aardig strand weer te zijn geworden, maar de strijd was enerverend genoeg om de mensen vast te houden. Een heel wat prettiger toestand dus als bij de eerste cross, toen zowat de helft van de bezoekers zich door de regen voortijdig naar huis liet jagen. Veel brokken Waarschijnlijk zijn bij een Texelse autocross nooit zoveel brokken gemaakt als deze keer Hoewel de buitelingen op zichzelf niet bijzonder spectaculair wa ren, was na afloop bijna de helft van de 38 deelnemende wagens kapot, voor een deel zelfs total loss. Tweemaal schoot een wagen de sloot in. Tot verwonde ring van de bezorgd toekijkende brand weer raakte geen enkele wagen in brand ondanks de oververhitte motoren en de OUDESCHILD Vrijdagochtend r ontstond grote ongerustheid over het lot van de opvarenden van het sport vissersschip „Rival". Ilct schip had om acht uur 's avonds met een dertigtal hengelaars zee gekozen, maar was de volgende ochtend om vier uur nog niet in de Oudeschilder haven teruggekeerd. Derhalve sloegen de ongeruste familie leden alarm. De reddingboot van Den Helder werd gevraagd uit te varen. De hengelaars verkeerden echter in veilig heid. Gedwongen door de mist was de Rival nabij Borgzand, enkele kilometers ten oosten van Oudcschild, blijven lig gen met ontstoken lichten. Toen men huiswaarts wilde varen, waren de accu's leeg, waardoor de motor niet kon wor den gestart en ook de radio het liet af weten. De Rival werd echter gevonden door de WR 59, die de opvarenden over nam en naar Oudcschild bracht. De inmiddels uitgevaren reddingboot kon weer terugkeren. Wat tot teleurstelling van het publiek in de vorige cross niet gebeurde, gebeurde nu twee maal: een wagen die de sloot indook. Hier de Chevrolet van D. Rakker (nummer 26) die» door de kraan wagen weer op het droge wordt getrokken. De ceremonie protocollaire. Winnaar Henk Gieze wordt door de MAB-club voorzitter C. de Wit gefeliciteerd. Van links naar rechts: Frans Stolk (2e prijswinnaar), Henk Gieze, Simon Dijt (derde prijswinnaar), C. de Wit en „speaker" J. M. de Vries die de cross op voortreffelijke wijze van luidsprekercommen- taar voorzag. De 17-jarige bromfietser L. Brink uit Hecrhugowaard botste vrijdagmiddag tegen zes uur in de Molenstraat te Den Burg op een TESO-bus. De jongeman werd met zeer ernstige verwondingen, o.a. een schedelbasisfractuur, naar het ziekenhuis te Den Helder vervoerd. Zijn op de duo zittende vriendinnetje bleef ongedeerd. De botsing ontstond toen de uit de richting van het dorpscentrum komen de bromfietser de van rechts uit de Keesomlaan komende bus te laat op merkte. NACHTELIJKE AANRIJDING

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1