Cjroen '/warL-Jexels in het harL, Elektriciteitstarief op Texel is hoogste van Nederland PWN bracht met auto's water naar Texel Werkgedeelte raadhuis is thans gereed ELASTING OP GASOLIE EEN DER OORZAKEN VERVOER T.E.S.O. BLEEF GEMATIGD GROEIEN t tweede onderzoek Consumentenbond bleek: In eerste zeven maanden van dit jaar lekkere broodjes ^■11 4 - Pastor Bollerman naar Haarlem 18 jarige Duitser op slag gedood bij aanrijding Geen voorrang Zuigpomp dreigde uit te vallen Gemeentediensten kunnen verhuizen bollen en puntjes Griekse vaas gestolen Jeugdige bromfietser veroorzaakte schade Gebruik Uw gezond verstand NIEUW f498,— ELEGTR0HUIS I AUGUSTUS 1969 82e JAARGANG No. 8391 N.V. v/h Langeveld De Roo(J 11 Den Burg, Tcxcl Tel. 2741 ,y de Graaf, Kcesomlaan 43, Den 02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 ftkens een vergelijkend onderzoek e Nederlandse Consumenten Bond j elektriciteitstarieven van Texel andere Waddeneilanden de hoog- i Nederland. Bij een soortgelijk ^zoek, in 1957, kwam de N.C.B. ook 1 die conclusie. Bij het onderzoek Ikte men zich tot de tarieven, die Ihuishoudelijk gehruik worden bc- Vooral daardoor steekt de ll. nogal schril bij de andere maat- Ipijcn af, want de tarieven die op [Ivoor bedrijfsdoeleinden worden ind zijn in vergelijking met andere i niet zoveel hoger. het onderzoek ging men uit van mogelijkheden, geval A, B en C. jl A komt het meest voor. Het be- het jaarlijks elektriciteitsgebruik een gezin van vier personen in een ezinswomng. De elektriciteit wordt n gebruikt voor verlichting en ïoudelijke toestellen, géén heetwa- servoir. Het totaal gebruik wordt ild op 1200 kWh, hetgeen als een iddelde kan worden beschouwd. Kcsjel200 kWh kosten op Texel ƒ210, 43% meer is dan gemiddeld elders et land wordt berekend. :t ook veel voorkomende geval B in van vier personen, dat meer elek- teit gebruikt voor verlichting en houdelijke apparaten en bovendien een elektrische boiler beschikt) een jaarverbruik van 3200 kWh t een dergelijk groot verschil aan. kV. TEM brengt daarvoor 361,in ining, 42% meer dan het gemiddel- In geval C (verbruik hetzelfde als in al B maar er wordt ook nog elek- :h gekookt, zodat het jaarverbruik (4400 kWh komt) wordt door de gemiddelde. Voor Nieuwenhagen raagt het C-tarief ƒ418,en de Pezem, Middelburg, berekent Gezinstarief ns gemakshalve beperkend tot het voorkomende geval A, dat zoals ;d op Texel een elektriciteitsreke- van ƒ210,per jaar inhoudt, de ;ende bedragen van andere elektri- itsmaatschappijen ter vergelijking schelling ƒ188,(28% meer dan ge- deld elders); Leeuwarden ƒ141, iminder dan gemiddeld elders); Coe- fen ƒ135,(8% minder); chede ƒ129,(12% minder); Utrecht V- (25% minder); Den Helder 1,— (12% meer); Oud Beijerland (9% meer); Middelharnis ƒ177, meer); Rotterdam ƒ137,(7% der), Bergen op Zoom ƒ147,(pre- het gemiddelde). )e N.C.B. geeft in haar uitgave De umentengids nog veel meer cijfers komt tot de conclusie dat de elektri- goedkoopst is; de Waddeneilanden til in Utrecht in alle drie gevallen het duurst. Niet nodig te consumentengids zegt het over- 't niet te willen geven om de mensen ip Ie wijzen waar zij het voordeligst i elektrische energie kunnen betrek ken zal er niet om verhuizen!), ar door het vestigen van de aan- ht op de vaak zeer grote verschillen, I men bestuurders van gemeenten kker schudden en de kiezers in iatsen met hoge tarieven adviseren hun vertegenwoordigers in de ge- witeraad om een verklaring te vra- Voor de lezers op Texel is dat niet want de tarieven van de TEM hebben reeds de zeer kritische aandacht van de raadsleden. Zoals bekend wordt momenteel onderzocht of overname van de TEM door de provinciale elektrici- teits maatschappij tot een gunstiger situatie zal leiden Dit is een bijzonder moeilijke kwestie, in financieel-tech- nisch opzicht Opheffen van de centrale op Texel en het leggen van kabels door het Marsdiep is een minder eenvoudige zaak dan veel leken denken. Het risico van kabelbreuk moet worden uitge sloten en dat betekent dat in ieder ge val meerdere kabels, zover mogelijk uit elkaar moeten worden gelegd en ook dan zijn allerlei extra voorzieningen nodig om de kans op een breuk (een ramp, want met reparatie zal dagen zijn gemoeid) minimaal te maken. De aan leg van een kabel door een „makkelij ker" stuk van de Waddenzee, naar Wie- ringen, is zinloos, omdat hier zoveel energie niet kan worden afgenomen. Acceptabel De Consumentenbond twijfelt er niet aan dat de tarieven op Texel zo laag mogelijk zijn gehouden. Men vindt het acceptabel dat de bewoners van de Waddeneilanden voor hun elektriciteit meer betalen dan de bewoners van een grote stad. die hun energie betrekken van een centrale ter plaatse. In tegenstelling tot sommige andere plaatsen in Nederland wordt het elek triciteitsbedrijf op Texel niet gebruikt voor het maken van winst ter welkome aanvulling van de gemeentelijke inkom sten. Evenmin worden zo vertelde ons directeur B. Kleinhuis op Texel extra hoge tarieven berekend voor be drijven om op die manier de tarieven voor gezinsverbruik te drukken. Het ge middeld tarief op Texel verschilt wei nig van dat van Den Helder, ondanks de geringere bevolkingsdichtheid van Texel Een belangrijke oorzaak van het feit, dat de tarieven van de Waddeneilanden belangrijk hoger zijn dan die in andere Nederlandse plaatsen, is de belasting op gasolie. Texel en de andere eilanden zijn aangewezen op dieselmotoren bij de elektriciteitsopwekking. De (grotere) centrales elders werken met turbines, die draaien op zware olie. Alleen op de voor dieselmotoren benodigde gasolie wordt tegenwoordig ƒ4,50 per 100 liter belasting geheven. Dat betekent per jaar een bedrag van rond ƒ200.000, dat uiteraard aan de elektriciteitsver- bruikers op Texel moet worden doorbe rekend. Zelfs kan worden gezegd, dat de TEM helemaal niet ongunstig bij zeer vele andere bedrijven in het land zou afste- ONDERWEG ken, als deze belasting zou wegvallen Bij voortduring wordt de minister van financiën dan ook benaderd met het verzoek om kwijtschelding van deze be lasting, tot dusver vergeefs. Andere factoren, die de forse TEM-tarieven hebben veroorzaakt zijn het geringe aantal aansluitingen in vergelijking met de lengte van het kabelnet en de afwe zigheid van grote (industriële) verbrui kers en dat de elektriciteitsvoorziening van Texel berekend moet zijn op een hoge piekbelasting veroorzaakt door het toerisme; de netten moeten daarom bij zonder zwaar worden uitgevoerd Het geïnvesteerde bedrag, per aansluiting omgerekend, ligt ca. 40% hoger dan el ders. Vandaar het grote tariefsverschil; de kapitaalslasten moeten worden opge vangen. Pastor P. J. C. Bollerman is per 10 augustus door de bisschop benoemd te Haarlem, waar hij gaat werken in de binnenstad. Eind augustus zal hij Texel verlaten. Pastor Bollerman gaat met een collega de zielzorg uitoefenen in twee parochies, die tot één zullen worden ge combineerd. Het nieuwe arbeidsterrein is hem niet vreemd, aangezien hij in Haarlem is geboren en opgegroeid. De opengevallen plaats in het pasto rale team op Texel zal worden ingeno men door de neomist J. Granneman (28) uit Slootdorp. Er zal in „De Witte Burcht" driemaal gelegenheid worden geboden om af scheid te nemen van pastor Bollerman en wel op zaterdagavond 23 augustus om 20.30 uur, zondagochtend 9.30 uur en 11.30 uur. Pastor (aanvankelijk kape laan) Bollerman is vier jaar op Texel werkzaam geweest. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nedcrl. Middcnstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Ainro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ3,90 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.i 18 ct. per mm. excl. 4% BTW DE KOOG Op de Pontweg nabij „Tubantia" werd dinsdagavond om 23.40 uur de 18-jarige Dieter Werner uit Keulen op slag gedood toen hij door een Volkswagenbusje werd aangereden. Het slachtoffer stond met zijn even oude kameraad op de rijweg te liften. Ze waren op weg naar Den Hoorn, waar zij met andere jongelui de vakan tie doorbrachten in de kampeerboerderij „De Stolp". Uit de richting Den Burg kwam het Volkswagenbusje, bestuurd door G. de J. (19) uit Eierland. Deze was bezig een andere wagen in te halen, waardoor hij op de linkerweghelft kwam. Daar stonden de jongens, die door hun donkere kleding door de chauffeur te laat werden gezien. Beiden werden door het busje gegrepen en op het fietspad geslingerd. Dieter Werner liep daarbij zo ernstige verwondingen aan hoofd en borstkas op, dat hij direct overleed. Zijn kameraad mankeerde vrijwel niets. De chauffeur van het busje treft waarschijnlijk geen schuld. Toen de automobilist J. S. uit Am sterdam dinsdagochtend om 10 45 uur uit de Witte Kruislaan kwam en de Kogerstraat wilde oprijden, verleende hij geen voorrang aan de daar rijdende toerist C. Boot uit Wormerveer. Een aanrijding volgde, waarbij beide wagens werden beschadigd. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt op 10 augustus op om 5.15 uur en gaat onder om 20.14 uur; 13 augustus op om 5.20 uur en onder om 20.08 uur. Maan 13 augustus N.M 20 augustus E.K Hoog water ter rede van Oudeschild 8 aug. 3.26 en 16.09; 9-aug. 4 50 en 17.35; 10 aug. 6.09 en 18.48; 11 aug. 7.14 en 19.50; 12 aug 8.08 en 20 42; 13 aug. 8.56 en 21.26; 14 aug 9.35 en 22.03; 15 aug 10.07 en 22.36; 16 aug. 10.38 en 23.07. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Het vervoer door de TESO-veerdienst blijft groeien, maar aanmerkelijk min der snel dan tot vorig jaar. Dat blijkt uit de cijfers over de maanden januari tot en met juli. In deze periode werden 987.062 per sonen vervoerd (vorig jaar in dezelfde periode 948.329), een toename met 38.733 of 4%. Vorig jaar bedroeg de stijging van het personenvervoer 12%. Er werden de afgelopen zeven maanden 182.441 (172.240) auto's overgezet, een toename van 10.201 of 6% (was 13%. Er werden 1949 (1820) autobussen ver voerd, een groei van 129 of 7% (21%). Alleen de toename van het vervoer van vrachtwagens versnelde. Er werden nl. 20.979 (18.543) vrachtwagens overgezet, een toename met 2436 stuks of 13% (10%). Het vervoer van rijwielen liep terug. Het aantal fietsen bedroeg 40.648 (43.937), een vermindering derhalve van 3289 of 7%. Ook in dezelfde periode vorig jaar ging het rij wielen ver voer met 7% achteruit. Vreemde auto's Het grootste aantal vreemde auto's, dat zich op een bepaald moment op Texel bevond was aanmerkelijk hoger dan vorig jaar, nl. 8479 Dat aantal werd geregistreerd op zaterdag 26 juli (bouw vakzaterdag). Vorig jaar werd de top bereikt op 19 juli, toen 7852 auto's van niet-Texelaars op het eiland waren. Begin deze weck beleefde men in het pompstation van het PWN te Den Burg enkele spannende ogenblikken. De va- euümpomp, waarmee het ruwe water vanuit het duingebied bij Den Hoorn wordt aangezogen, vertoonde onregel matigheden. Men hield er rekening mee dat Texel ftf 'n deel ervan geheel zonder water zou komen te zitten en direct werden maatregelen getroffen om de ge volgen van een dergelijke ramp zoveel mogelijk te verzachten. Vanuit Schager- brug werden zondag en maandag twee De werkvleugel van het nieuwe raad huis is nu zover gereed, dat de verschil lende gemeentediensten erin kunnen worden ondergebracht. Het zal tot me dio januari duren voordat ook het re presentatieve gedeelte (raadzaal, trouw zaal) in gebruik kan worden genomen. Niettemin zal spoedig met het slopen van het oude raadhuis worden begon nen. Voor raadsvergaderingen en huwe lijken zal weer enige maanden van de vergaderzaal van het polderhuis wor den gebruik gemaakt. Vandaag verhuizen Vandaag begint de verhuizing van de gemeentediensten, te beginnen met ge meentewerken, grondbedrijf, sociale dienst en bureau huisvesting. Ook de maandag zal daarmee gemoeid zijn. Dinsdag 12 augustus volgen de afdelin gen financiën en onderwijs en het bu reau culturele zaken en woensdag alge mene zaken. Donderdag 14 augustus verhuizen burgemeester, wethouders en secretaris; vrijdagochtend volgt de ge meenteontvanger en 's middags bevol king en burgerlijke stand. Nieuw telefoonnummer Van 8-18 augustus kan men het kan toor van gemeentewerken en alle ande re diensten en afdelingen bereiken on der het huidige telefoonnummer voor het raadhuis (2141). Op 18 augustus wordt voor alle dien sten en afdelingen het nieuwe telefoon nummer van kracht, t.w. 3041. Het tele foonnummer voor meldingen inzake containers, ledigen van putten e.d. blijft ongewijzigd: 2441. Nog geen bezichtiging Het is om praktische redenen nog niet mogelijk het raadhuis ter bezichtiging voor het publiek open te stellen. Als het representatieve gedeelte gereed is, zal daarvoor echter ruimschoots gelegen heid worden gegeven. tankwagens met elk 25 m3 water naar Texel overgebracht. Met dit voorraadje zou bij eventueel uitvallen van de wa tervoorziening de eerste nood gelenigd kunnen worden. Intussen bleken de moeilijkheden met de vacuümpomp van onschuldige aard te zijn, zodat de water wagens weer konden worden terugge zonden. Overigens is de watervoorziening als gevolg van het aanhoudend droge weer een bron van toenemende zorg. De thans noodzakelijke zuinigheid zal door enkele regenbuien niet overbodig worden. Om weer volop water aan het wingebied te kunnen onttrekken, zal het dagenlang moeten regenen. Daar ziet het voorlopig niet naar uit, zodat zuinigheid geboden blijft Enkele ma len per dag loopt de druk op de water leiding aanmerkelijk terug. De meeste last daarvan wordt ondervonden op en kele hoge en veraf gelegen punten, Loodsmansduin en De Sluftervallei. Een nare bijkomstigheid daarvan is, dat gas- geysers, die om te ontsteken een zekere druk nodig hebben, veelal dienst weige ren. Overigens heeft men de genoemde toeristencentra laten weten, dat bij het onverhoopt geheel uitvallen van de watertoevoer direct alarm moet worden geslagen, zodat dan water met tank auto's kan worden aangevoerd. De heer F de Jong, „Torenhuis", De Westen, miste dinsdagochtend een koperen Griekse vaas, die hij op zijn erf had staan Het 12 kg. wegende ding is vermoedelijk meegenomen door een groepje jeugd, dat omstreeks midder nacht was gepasseerd. De politie stelt een onderzoek in. Een 15-jarig meisje uit Groningen veroorzaakte dinsdagmiddag een aanrij ding op de hoek Duinweg-Grensweg. Het meisje kwam uit de Grensweg en kwam bij het nemen van de bocht op de linkerweghelft, waardoor zij tegen de Opel Kadett van de toerist R. Kruit ^uit Zaandam botste en voor ƒ300, schade veroorzaakte. B>l«ta .an laiara baitan van da tadakila Bij deze wil ik bepaalde eilandgeno ten duidelijk tradhten te maken dat ze hun gezond verstand redelijk moeten gebruiken. Het betreft hier de zoge naamde geluidshinder waarover de laatste tijd veel is te doen. U begrijpt dat men gelegenheid geeft tot dansen en daahbij bepaalde muziek nodig heeft. Plet publiek eist het en gaat akkoord met het geluidsvolume. Het aantal dat hieihij regelmatig ontspanning vindt is veel groter dan het aantal mensen dat er zich aan ergert en ons wil belem meren in de uitoefening van ons toch al zware beroep. Daarom, mensen, laat ons rustig ons werk uitvoeren. Er zal een tijd komen dat het sluitingsuur naar een later tijdstip zal worden ver schoven, wat noodzakelijk is in zo'n groeiend recreatiegebied als Texel. Dat is alleen maar vooruitstrevend. Op die manier hóudt men de mensen niet al leen, maar men trékt ze ook. Practisah heel Texel leeft van het toerisme. Ik wilde alleen maar zeggen: zaken als Taverne Riche en J'elleboog zijn een grote aanwinst voor Texel, waar drin gend behoefte aan was. Een horeca-ondernemer S. J. Rijk, De Koog (advertentie I.M.) Een wasautomaat van Zanker voo. slechts O

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1