Cjrocn 2,rwartsjexelsin het harL, Naturistenstrand op Texel lijkt haalbare kaart 3144 IrEEP UIT TIENTALLEN MENINGEN Afgifte identiteitskaarten voor niet geregistreerde voertuigen Racist enthousiasme ook principiële bezwaren en vooroordeel „VAN TIENERS; Amateursavond op 17 oktober Drie huizen werden publiek verkocht Douane 6 september in Den Burg VOOR TIENERS Auto's botsten frontaal; twee gewonden naar het ziekenhuis Alleenwonende man dood aangetroffen Duitse vrouwen maakten brokken Nederlands Duitse openluchtdienst ELECTR0HUIS Lg 19 AUGUSTUS 1969 82e JAARGANG No. 8394 i N.V. T/h Langeveld De RoojJ n ii Den Burg, Texel - Tel. 2741 de Graaf, Keesomlaan 43, Den L (02220) 2741, avonds (02220) 2403 Verschijnt dhisdags en vrddags. Bank: Ncderl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prüs ƒ3,90 p. kw. -f 40 ct. incasso. Advert.i 18 cL per mm. excl. 4*/# BTW het naturistenstrand voor Texel haalbare kaart? Zal de meerder- van de qemeenteraad vóór stern en op welke argumenten zullen tegenstemmers hun afwijzende ding baseren? Er is waarschijnlijk eerder een kwestie aan de orde est, waarbij het zo moeilijk is op vragen een antwoord te geven. al of niet willen bevorderen van uisme is niet gebonden aan een jjalde politieke levensbeschouwing deL' Fjjl onze plaatselijke politieke par- J* 3 er nooit over hebben gerept, staan gepleit. De discussie er- zal Texel echter in de landelijke igstelling brengen. Nu al is alge- en bekend dat de gemeenteraad hierover straks zal moeten uit één; ons artikel in de krant van dag werd voor een groter of klei- qedeelte door alle landelijke dag- len overgenomen. nze verwachting dat de publicatie ilgd zou worden door veel reacties en contra, werd evenwel niet be iheidHet naaktstrand was onder- voor het gesprek van de dag, er 'kwam geen enkel ingezonden i Bloot is blijkbaar al niet meer omstreden zaak. Of 'het uitblijven anti-reacties is te verklaren door breek woordelijke Texelse verdraag nheid (Groen zwart Texels in het 1; wij huldigen het goede!), dan wel angst om voor „bekrompen" te wor- aangezien, is uiteraard niet te zeg- Meesten voor )m na te gaan of het naturisten- op Texel een kans heeft werke- had te worden hebben we de afge- en dagen enkele tientallen Texe- rs opgebeld van allerlei „kleur" en gie, zoveel mogelijk representatief •r hun groepering. Er waren meer- k raadsleden bij. Voorlopige indruk: ruime meerderheid is vóór. Wat de dsleden betreft is het echter een tëkere zaak omdat men rekening houden met een eventueel afwijzen- houding van de kiezersaanhang Die itang is voor een deel wellicht be voordeeld of onjuist inigelidht en irom tegenstander. In één geval een raadslid te zijn benaderd or leden van zijn partij met het ver- niet vóór het naturistenstrand te ramen. Men vond dat naaktlopen ar een „vieze" affaire en verwachtte demoraliserende invloed op op- tiende jeugd. Het raadslid zelf had 1 enkel bezwaar tegen een naturis- trand maar zal nu moeten peilen of onder zijn aanhang veel van derge- e telgenstanders zijn. Overleg htzelfde raadslid legde er de nadruk dat hij vrij is bij het bepalen van i standpunt, maar hij wil zich toch 1 laten leiden door overleg met ove- i fractiegenoten en partijbestuur, n 't bestuur van de plaatselijke KVP worden gevraagd naar het oordeel i de geestelijke adviseur. Als deze n moraal-theologisrhe bezwaren zal het moeilijk zijn een afwijzend radpunt in te nemen. We belden een geestelijke op, waaibij bleek dat nog geen standpunt had imgeno- Hij zag (nog) geen bezwaren en zover hij kon nagaan heeft de ftolieke kerk geen negatieve uitspra- n gedaan ten aanzien van naturisme, fcrbij de betroikken geestelijke uiter- "d doelde op de kerk zoals zij zddh laatste jaren presenteert en niet op i vroegere periode waarin veel van is niet verplicht was, was verboden Bijbelwoord Ook in CHU en ARP is nog geen de- ütief standpunt ingenomen. De GHU- adsleden hebben geen bezwaren tegen 1 naturisme op zichzelf maar zijn Bveitig voor de „image'' die Texel mogelijk met deze primeur be st. 3nze ARP-zegsman had wèl duidelijk zwaar tegen het naturisme en wel op told van Genesis 3 21 „En de Here °d maakte voor de mens en voor zijn touv klederen van vellen en bekleed- hen daarmee". Daaruit wordt gecon- "deerd dat het in de situatie na de ftdeval een Goddelijke wens is dat ft gekleed gaat en aangezien de Hiaheid nog steeds in deze situatie ft, wordt het onjuist geacht dat een 'ogeniheid wordt geschapen waar mensen geheel naakt gaan. Zowel bij ARP en CHU laat men het commer ciële voordeel dat het naturistenstrand zal bieden nadrukkelijk buiten de be schouwing. Geen bezwaar Dat doet men niet in fractie van Texels Belang. De leden die wij konden bereiken lieten weten geen enkel be zwaar te zien. Het naturisme is een levensbeschouwing die tegenwoordig nauwelijks meer weerstanden opwekt. Iemand die er niet voor voelt behoort de verdraagzaamheid op te brengen dat anderen dat wel doen. Tegenstanders zu'llen zich met hoeven ergeren, gezien de opzet die de Naturistenfederatie voor ogen staat. Als de zaak zo gere geld wordt dat anderen niet buiten hun wil met de naturisten worden gecon fronteerd, kan het initiatief alleen maar worden toegejuicht. Het naturisten strand zal een geheel nieuwe categorie toeristen naar Texel brengen, meren deels bestaand ulit naar rust en stilte verlangenden die ook buiten het top- seizoen in groten getale zullen komen. Het aanwijzen van een naturisten strand zou derhalve een ontwikkeling •van het toerisme kunnen veroorzaken, waarop Texel al jaren zit te wachten. In tegenstelling tot sommigen in andere partijen, verwachten de Texels Belang- mensen, dat weinig toeristen zich zul len laten afschrikken als zij horen over „Texel, het nudisteneiland". Er is vol gens hen geen twijfel aan dat er veel meer toeristen om zullen komen dan •wegblijven, waarbij zij denken aan de miljoenen buitenlanders die hun va kanties op naaktstranden doorbrengen en tot dusver niet in Nederland tereöht konden. De stemming ten aanzien van het Texelse naturistenstrand is ook in de P|vdA-gelederen overwegend posi tief. Een opmerking van een der frac tieleden; „Ik zal er niet heen gaan maar als anderen dat willen, waarom niet?". Eindelijk initiatief Een Texelse bungalow-exploitant „Natuurlijk ben ik voor een naturisten strand op Texel. Het is goed dat einde lijk eens zo'n initiatief genomen wordt. Uit het feit dat de naturisten het oog juist op Texel hebben laten vallen moeten we afleiden dat de omstandig heden hier blijkbaar ideaal zijn. We zouden heel dom zijn als we die moge lijkheid met zouden aangrijpen, odk al omdat er geen grote sommen geld mee gemoeid zijn. Het is te hopen dat het niet blijft bij een toestemming alleen, maar dat de autoriteiten de naturisten met raad en daad zullen helpen om hen het verblijf zo aangenaam mogelijk te maken". Een Texelse arts: „Glad voor! Laat ze blij zijn dat die mensen juist hier willen komen en ontvang ze met open armen". Een Texelse WV-direkteur (wie zou dèt nu toch zijn?): „Een naturisten strand zou het vreemdelingenverkeer ongetwijfeld sterk bevorderen. Dage lijks 'krijgen wij aanvragen van adspd- rantngasten die naar de aanwezigheid van een naturistenstrand informeren". VVV-bestuur vergadert Het dagelijks bestuur van de WV Texel heeft nog geen standpunt inge nomen en zal de zaak hedenmiddag be spreken. Het is de bedoeling dat ook het hoofdbestuur zich voor de komende raadsvergadering (2 september) over de kwestie uitspreekt. De voorzitter van de WV Texel is in ieder geval geen tegenstander, maar hij kan zich voorstellen dat sommigen bang zijn dat bepaalde gasten worden afgesohrïkt als zij lezen over Texel met zijn naturis tenstrand. Een Ned. Hervormde dominee: „Ik heb geen bezwaar tegen natumsme, maar ik vind het wel jammer van die zuidpunt. Ik wandel daar graag en dat kan ik natuurlijk niet blijven doen als daar een naturistenstrand komt. Daar straks gekleed rondlopen zou onder mijn gemeenteleden onaangename ver bazing wekken maar dat zou oók het •geval zijn als ilk met de naturisten zou meedoen. Persoonlijk voel ik me dus wel in mijn vrijheid belemmerd. Onder de gemeenteleden zullen de meningen wel verdeeld zijn; daar zullen er ook wel bij zijn die hun afwijzende houding baseren op Genesis 3 21. Ik heb er geen idee van of dat een minderheid is of ndet". land spréékt zijn veto uit over „het ge val Jan Cremer", een ander deel smult. Een groot deel ook doet allebei. Niet alleen reklameontwerpers voelen de dubbelzinnige situatie feilloos aan, ook de ontwerpers van onze badmode heb ben in het „verbergend onthullen" van de geslachtskenmerken een uiterst raf finement bereikt. De halve oplossing van het „toploze badpak'' is kenmerkend. Zolang het naakte lichaam taboe blijft, zal het geassocieerd blijven met sek sualiteit en als sensatie worden ge bruikt. Resultaat: de stranden met „ge klede" mensen zijn vol seksuele span ning en daarom vol gegluur, de stran den met naakte mensen zijn bevrijdend en ontspannend. Wat jammer dat in onze civilisatie het terugveroveren van de meest vanzelfsprekende dingen zo ingewikkeld is!" Zuiverder En tenslotte een citaat uit een ver slag van onze oud-redacteur Jan Brus- se (Paris vous parle) die een bezoek bracht aan het bekende naturistenei- land I'le du Levant: „Men heeft vaak van het nudisme een vreemde indruk. Men denkt, dat het een perverse ge schiedenis is, omdat die naaktheden prikkelend moeten werken. Maar ik kan u verzekeren, dat zo'n nudistisch eiland heel wat zuiverder, heel wat na tuurlijker is, dat dat geparadeer met die bikini-badpakjes op het strand van Cannes". B. en W. Gezien de twijfelende houding van verschillende raadsleden kon de mening •van B. en W. in deze wel eens van doorslaggevend belang zijn. Daar heeft men de zaak edhiter nog niet besproken. Wethouder Daalder was wegens ziekte niet bereikbaar. Wethouder C. Joustra bleek persoonlijk geen ernstige bezwa ren tégen naturisme te koesteren, maar tilde vrij zwaar aan het gevaar dat de Texelse „stunt" vrij veel nieuwsgieri gen en sensatiezoekers naar het eiland zou lokken. Als Texel naet als eerste tot het aanwijzen van e'en naturisten strand zou overgaan, zou de kans daar op volgens hem geringer zijn.. Een de finitief standpunt had hij nog niet in genomen. Burgemeester Sprenger wilde zich nog van commentaar onthouden. Vies en stiekum? Dat naturisme en nudisme vooral aanhang zouden vinden onder mensen met ongezonde belangstelling voor bloot, wordt door de naturisten zelf overtuigend weerlegd. We laten één hunner aan het woord: „We leven in de eeuw van de seksualiteit. Bekijk maar eens in onze boekhandels een aantal geïllustreerde tijdschriften, de omslagen zijn doorgaans al sprékend genoeg. Of bekijk onze reklames. Ge heel naakt is verboden, maar met „veel bloot" valt blijkbaar wat te verdienen! Zijn wij volwassenen dan eigenlijk zo onvolwassen dat wij Ihiier inlopen? Blijkbaar wél. We zijn blijven steken in een maatschappelijke puberteit waar we maar niet doorheen kunnen groeien. Hoewel de seksualiteit een integrerend deel van ons bestaan is, heeft men hem van lieverlee geïsoleerd tot een apart •gebied. Men onderdrukt het leven ech ter niet ongestraft. De seksualiteit 'kreeg enerzijds het etiket van vies en stiekum. Anderzijds het bloed kruipt waar het niet gaan mag kon hij nu door handel en amusement als de best werkende prikkel worden gebruikt De gevolgen versieren onze etalages, ónze kiosken, onze reklamezuilen. Door de seksualiteit op het ene front te ver dringen en tegelijk op het andere de vrije loop te laten, lossen wij de zaak niet op, maar blijven wij halverwege steken. De daaruit voortkomende uit wassen zien wij overal. Werken van jonge nog onbekende schrijvers worden plotseling bestsellers als er maar een stevige dosis „seks" in wordt ontladen. Literaire waarde lijkt hier nauwelijks een rol te spelen. Een deel van Neder- Op initiatief van dc heren J. van Gogh en H. Tjonk te Den Burg en in nauwe samenwerking met het bestuur van de jongerensocieteit zal op vrijdag 17 oktober een amateursavond „Van tieners voor tieners" gegeven worden in Den Burg, in welke zaal zal nog worden bekend gemaakt. Tot medewerking verklaarden zich reeds bereid een beatgroep gevormd door Wilfried Nauta, Bram de Visser, Aart v. d. Brink en Jaap Dros en een beatgroep bestaande uit Hans de Bloois Jan Pansier en Pdet Backer. Solistische medewerking werd toege zegd door Piet Backer, Bart Heijnen, Nel Bruin, Frits Bonne, Jolanda Me- De heer P. Swarthof te Den Burg is donderdagmiddag tijdens een publieke verkoping in „Casino" voor ƒ55.000, eigenaar geworden van de woning van de erven S. Ros, staande aan de voet van de Hogeberg. Het huis, dat kort na de oorlog werd gebouwd, omvat een woning met aangebouwde schuur en staat op 13,5 are grond. De familie Swarthof zal waarschijnlijk zelf in het huis gaan wonen. Het aan het erf van deze woning grenzende perceel grond van bijna één hectare dat op verzoek van de heren Scholten en Coevert in openbare verkoop was gebracht, werd na tot ƒ15.000,te zijn opgeboden, op gehouden. De verkoping trok veel belangstelling Zeker driehonderd adspirant-kopers en nieuwsgierigen waren present Bij de zelfde gelegenheid werd op verzoek van de heer P. Dros het woonhuis met gara ge en erf E 34 a (aan de Hoofdweg in Eierland) geveild Dit gebouw werd ge kocht door de heer B. Gieze te Eierland voor ƒ41.100,Opgeboden was tot ƒ41.000,—. Het huis van de heer Jb Hooij (Gra venstraat 5 te Den Burg) werd ook eigendom van de heer Gieze. Opgeboden werd tot ƒ31.000,Gieze mijnde af bij ƒ100,en werd derhalve voor ƒ31.100,de nieuwe eigenaar. dema, Aart v. d. Brink en Pief Backer, Hans de Bloods en Wilma van Gogh, Tinéke Vlaming, Wim Boon, Annelies Uitgeest en Gelein Jansen. Aan de avond zal een tienermode- dhow worden verbonden, waarvoor de firma's Moerbeek, Mantje, v.d. Sdikké en kapper Prins hun medewerking toe zegden. Als mannequins zullen funge ren Nicolien van Egmond, Wally Htil- len, mej. Watsiers, Lida van Wijk en Vera Jaspers. Als lady-speaker zal Carla Schrama fungeren. •Het ligt in de bedoeling de avond af te sluiten mét een top-beatband van de vaste wal. Eventueel resterende baten van de avond zullen ten goede komen aan de jeugdsooieteit. Zij, die alsnog aan deze avond zou den willen meewerken kunnen zich op geven bij J. van Gogh, Bernlhardlaan 1 te Den Burg. Per 1 oktober a.s. moeten eigenaars van zg. niet geregistreerde één en twee-assige voertuigen beschikken over een identiteitskaart. Om deze kaart te krijgen dient men zich met het betrok ken voertuig en het bewijs dat deze in Nederland is gekocht te vervoegen, bij de douane. Texelaars zijn dus aange wezen op Den Helder. Om hen tijd, kosten en moeite te besparen is de dou ane van Den Helder echter bereid ge vonden naar Texel te komen voor het afgeven van de indentiteitskaarten. Alle bezitters van caravans, bagage wagens, vouwkampeerwagens en ande re niet geregistreerde aanhangwagens worden bij deze opgeroepen van deze éénmalige gelegenheid gebruik te ma ken. Op zaterdag 6 september komt de douane naar Den Burg. De controle be gint om negen uur 's morgens op het parkeerterrein aan de Emmalaan. Daar dient men met zijn wagen tijdig pre sent te zijn. Voorts moet worden mee gebracht een koopbewijs (faktuur) DEN HOORN In de nacht van za terdag op zondag omstreeks half vier deed zich op de Westcrweg nabij Den Hoorn een autobotsing voor, waarbij twee personen werden gewond die per extra boot naar het ziekenhuis moesten worden gebracht. De 22-jarige J. C. B. uit Enschede, rij dend in een Volkswagen, zag uit tegen gestelde richting in een bocht een Fiat naderen. Hij meende dat de Fiat aan de linkerzijde van de weg zat en om een aanrijding te vermijden week hij daar om ook maar naar links uit. Dat had hij nu juist niet moeten doen, want de te genligger zat wèl rechts.Een bot sing volgde, waarbij de andere auto, een door de 22-jarige Amsterdammer R. H. bestuurde Fiat, rijp werd voor de schroothoop. De Volkswagen werd zwaar beschadigd. B. liep in het ge zicht enkele zo hevig bloedende ver wondingen op, dat direct transport naar het ziekenhuis gewenst werd geacht. Ook een mede-inzittende raakte gebles seerd. H., de bestuurder van de Fiat, liep 'n ernstige verwonding op aan 'n voet en werd ook naar het ziekenhuis gebracht. Twee mede-inzittenden hiel den van het avontuur lichte ontvellin gen en kneuzingen over. 'De politie verschafte zich gisteroch tend toegang bot het woonhuis van de 67-jarige heer C. Backer in de War moesstraat te Den Burg. De buurtbewo ners hadden alarm geslagen nadat de man zich meer dan een dag niet had vertoond terwijl de gordijnen voor de vensters gesloten bleven. De vrees dat hem iets was overkomen bleek juist. De man werd dood in zijn bed aange troffen. In de naoht van zaterdag op zondag moet hij zijn overleden. waaruit blijkt dat de wagen in Neder land is gekooht. Komt de wagen uit het buitenland, dan dient het invoerbewijs van de douane te worden getoond. Ook moet men erop letten dat 't chassisnum mer van de wagen in de dissel (trek haak) is ingeslagen. Texelaars die van deze confrolegede- genlheid gébruik willen maken dienen tevoren bij de ANWB-consul de heer J. van Hoorn (organisator van de plaat selijke controle) een formulier af te ha len en in te vullen. Degenen die hun wagen zelf hebben gebouwd krijgen bo vendien een speciaal formulier. DE WAAL Veel materiële schade ontstond bij een botsing die zich zater dagmiddag op de (voorrangsJkruising) Lang waal de nvég - Oosterenderweg - Soanmeltjesweg voordeed en waarbij twee vrouwelijke Duitse automobilisten waren betrokken. Een uit de richting Oudesdhild komende Mercedes gaf geen voorrang aan de uit de richting Den Burg naderende Opel. De botsing kwam vrij hard aan. De Opel moest met de kraanwagen worden weggesleept en odk van de Mercedes was het nieuwe duidelijk af. Niemand werd ernstig ge wond. Donderdagavond 21 augustus, aan vang half acht, zal in de Wezentuin achter het raadhuis een Nederlands- Duitse openluchtdienst worden gehou den, georganiseerd door de Nederlands Hervormde jeugdcommissie te Den Burg en een werkgroep van de Evan gelische Jeugd uit Ludwigsburg-Bis- singen (Duitsland). Voorgangers zijn Pfarrer Kapp (toe spraak) en ds. Froentjes (vrije verta ling). Het thelma: „Magere kamelen le ven gelukkiger".pleidooi voor de ar moede. Muzikale medewerking verleent de evangelische jeugdgroep. Bij Slecht weer wordt dé dienst in de Nederlands Hervormde kerk gehouden. (advertentie I.M.) Ons telefoonnummer is gewijzigd. Draai niet 2000, maar

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1