Cjrocn *2warLsJexeU in het harL, ctiecomité: spreekbuis van de ierlandse polder Hartelijk afscheid van dominee die geen kwaad kon doen 3144 indeling om leefbaarheid polder te vergroten Ds. Koopmans: kerken groeien op Texel weer uit elkaar fochterwil 10 van krimplan exploiteren Liever niet op De Hors V oetbalwedstrijd uitgesteld ELECTR0HUIS Jonge landlopers voor officier geleid Dronken chauffeur ingesloten I :T"' Vormingsinstituut voor meisjes wordt opgeheven Brommer kreeg geen voorrang 22 AUGUSTUS 1969 82e JAARGANG No. 8395 N.V. v/h Langeveld De Roo'O 11 Deo Burg, Texel Tel. 2741 ,y de Graaf, Keesomlaan 43, Den [02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. MiddenstanAsbank; Coop Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prjjs ƒ3,90 p. kw. 40 ct. incasso. Advcrt.i 18 ct. per mm. excl. 4°/# BTW COCKSDORP „Het werd hoog lat er meer samenwerking kwam. Ierland zullen belangrijke plannen itvoering worden gebracht, vooral >t gebied van de recreatie. Het is dat de bevolking daarbij een vin- n de pap houdt. Ons doel is de f) larhcid in de polder te vergroten". regt de heer R. R. Siebinga, voor- Ij van het „Actiecomité Polder and" over de organisatie die nu iim vier maanden bestaat, maar laar streven nog weinig ruchtbaar- J heeft gegeven. De leden van de 1 lisatie hebben de oprichting van toroitc niet op grootse wijze aange- ligd, bang dat ze verwachtingen en wekken die niet konden worden [gemaakt. Het comité heeft echter stilgezeten. In de afgelopen weken i verschillend gebied actie gevoerd. :t comité is een uitvloeisel van itane actie. De plannen ervoor ont- len tijdens een forumavond op 26 rt van dit jaar waarbij gemeente en vertegenwoordigingen van sfracties aanwezig waren. Bij die 'enheid kwam het vraagstuk van ameiwoeging van de verschillende re scholen in de polder aan de orde al van andere Eie'rlandse aangele- leden waarbij de bevolking zeer k belanghebbende is. Een vertegen- idigend lidhaam, waarnaar de ge- itelijke autoriteiten zouden kunnen eren en dat zonodig zelf bepaalde ingens naar voren zou kunnen gen, werd node ontbeerd. Geen sterke band lede als gevolg van de uitgestrekt- van het dunbevolkte gebied is de irlinge band van de polderbevol- niet bijzonder sterk en derhalve it het zelden tot gezamelijke initia- en. De polder miste een spreekbuis, orgaan waarmee de autoriteiten re- ing zouden moeten houden. En dat cht het gevaar met zidh mee dat bij Op handen zijnde belangrijke beste en over Eierlandse aangelegenhe- de polderbewoners zelf weinig ïn- aak zouden hebben. p 3 april van dit jaar kwam het tité voor het eerst bijeen. De leden ren niet gekozen maar de versahil- le onderdelen van de polder (Zuid- (advertenties I.M.) LEKKERE BROODJES ONDERWEG BOLLEN EN PUNTJES Ons telefoonnummer is gewijzigd. Draai niet 2000, maar CJ Eierland, MkMen-Eierland en De Cooksdorp) waren vertegen woordigd. Sindsdien wordt één keer per maand vergaderd waarbij de meest uiteenlopende zaken ter tafel komen. Actie Al verschillende keren is het comité namens de polder opgetreden. Zo werd bij de gemeente gepleit voor een par- keerstrook bij het vliegveld, werd (met succes) gevraagd om naamborden bij de woonkernen, werd medewerking ge vraagd bij het reinigen van het strand bij de vuurtoren eruz. In de afgelopen raadsvergadering werd een brief van het comité voorgelezen waarin drin gend werd gevraagd hoe het stond met het zg. Krimplan. Het gemeentebestuur heeft het comité inmiddels laten weten dat in de komende raadsvergadering opening van zaken zal worden gegeven. Geen protest Het actiecomité Eierland moet beslist riet worden gezien als een protestco mité. Er zal misschien wel eens ergens tegen geprotesteerd moeten worden, maar de opzet is in de eerste plaats positief. Het comité wil behoeften en meningen in Eierland onderkennen en deze ter kennis brengen van de betref fende autoriteiten. Tot dusver moest men maar raden wat men in Eierland wilde of niet wilde. Het comité is uit de volgende perso nen samengesteld: R. Siebinga (voorz.), J. C. Dros (vice voorz.), B. v. d. Beek (secretaris-penningmeester), M. Boon, H Flens, J. C. Graaf, J. van Heerwaar den, H Hooijsdhuur, Th. v. d. Laan, mevrouw Langeveld-Keijser, G. Moo- nen, B Paaigman, K Roeper en J Wit te Pzn. „Dochters Het aktiecomité heeft inmiddels en kele dochterorganisaties gebaard. Zo is er een groep, aangevuld met vele niet- Kippen, sigaretten en bromfietsen gestolen De 19-jarige J.W. uit Tubbergen en de 20-jarige W.O. uit Borne, die vorige week door de politie werden gegrepen nadat zij in de nacht van zaterdag op zondag uit Sarasani vijf sloffen siga retten hadden gestolen, hadden heel wat meer op hun kerfstok. Bij het on derzoek bleek dat het tweetal dat met recht aanspraak mag maken op de titel „langharige werkschuwe elementen" al geruime tijd een zwervend bestaan leidde en zich elders in het land meer dere malen aan diefstal had schuldig gemaakt. Met de politie waren zij in aanraking geweest in verband met wdnkeldiefstal- letjes en het ontvreemden van twee bromfieten. Op Texel hadden zij een illegaal onderkomen gevonden in een schuurtje nabij de Technische School. Ze voorzagen in hun levensonderhoud door in Sarasani wat karweitjes op te knappen. Blijkbaar leverde dat niet ge noeg op, want niet alleen haalden ze uit hetzelfde Sarasani 's nachts de si garetten weg maar ook gebruikten ze de beatdancinig als slachtplaats voor twee kippen die ze in de nacht van vrijdag op zaterdag hadden weggehaald uit het kippenhok van de poelier A. N. Plaatsman. Ze maakten het kippenhok met een schroevendraaier open waarna ze erin slaagden de hennen zonder ge rucht en derhalve ongemerkt mee te nemen. De geslachte kippen werden ge braden in de automatiek van de heer Paul van der Vis te De Koog, die van de herkomst van dit „jachtwild" niet op de hoogte was. Na enkele dagen gastvrijheid te heb ben genoten in de cellen van het poli tiebureau te Den Burg zijn W. en O. dinsdag voor de offioier van justitie te Alkmaar geleid. In de nacht van zondag op maandag omstreeks 2.00 ui^r hield de politie op de Pontweg een dronken autobestuur der aan. Het was de 26-jarige V. uit Eierland die na rijkelijk drankgebruik met zijn wagen in een slip was geraakt en in de berm was beland. De nacht tevoren wilde V. na drankgebruik ook in zijn auto stappen maar dat had de politie weten te voorkomen door hem een rijverbod op te leggen en de sleu tels van de wagen mee te nemen naar het bureau, waar ze de volgende dag mochten worden afgehaald. leden van het aktiecomité, die zich hij de gemeente heeft gemeld met het ver zoek de gemeentelijke 10 ha van het Krimplan te mogen aankopen en ex ploiteren. Op deze wijze heeft men dui delijk willen laten blijken dat de bewo ners van Eierland zelf bereid zijn de nodige initiatieven te ontplooien- Men zou het bijzonder jammer vinden als hierover bij de gemeente andere denk beelden zouden worden gehuldigd waardoor men een ol ander niet-Eier- lands lichaam met de exploitatie zou belasten. Een andere „dochter" van het aktie comité is een groep die streeft naar een gemeenschapscentrum in de polder. In tegenstelling tot de gang van zaken in de verschillende dorpen op Texel wil men een vereniging en niet een stich ting met oprichting, beheer en exploi tatie belasten. De verenigingsvorm maakt meer inspraak van belangheb benden mogelijk. De eerste stappen op- weg naar een „Eierlands dorpshuis" (dat een nieuw gebouw zou moeten v/oiden) zijn reeds gezet. „Vriendenkring" over naturistenstrand Het bestuur van de vereniging „Vriendenkring Texel" heeft zich met het volgende schrijven tot het gemeen tebestuur gericht. Via de persorganen namen wij kennis van het bij U binnengekomen verzoek van de Nederlandse Federatie van Na turistenverenigingen, waarin de voren genoemde organisatie U vraagt eraan te willen meewerken dat op Texel een strook strand als „naturistenstrand" wordt aangewezen. Alhoewel onze organisatie geen en kele bezwaren heeft tegen de aanwij zing van een dergelijk strandgedeelte, menen wij toch de navolgende bezwa ren naar voren te moeten brengen. In het bedoelde verzoek is sprake van aanwijzing van een gedeelte van „De Horsplaat". Aangezien dit stuk strand langzamerhand de enige rustige plaats op Texel begint te worden, en de aan wijzing van dit gebied tot „naturisten strand" een verhoogde verkeersactivi- teit op de omgeving en de toevoerwegen zal veroorzaken, verzoeken wij U vrien delijk om een ander stuk strand voor dit doel te bestemmen. Wij denken hierbij aan het strand benoorden de Slufter. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 13 tot en met 19 augustus 1969 Geboren: Geritit Dirk Albert, zv. Dirk Dros en Aartje van den Brink; Ernst, zv. Harry Ellen en Cornelia C. Brouwer; Cornelia, dv. Cornells L. Ma kelaar en Jannetje Vlaming. Ondertrouwd: Arie van Hoorn en Wilhelmina J. Rijk; Johannes C. Groot en Carola E Sweere; Jan M. Sprenger en Dina S. Naeyé;Hendrik J. Flier en Lia A Veldwisoh. Overleden: Werner Zielfe, oud 44 jaar, wonende te Duitsland; Cornells Backer, oud 68 jaar, wonende te Den Burg. Het vormingsinstituut voor meisjes zal worden opgeheven en vervangen door een Vormingsinstituut voor Jong volwassenen. De omschakeling betekent dat ook jongens van 17 tot 24 jaar aan het vormingswerk kunnen gaan deel nemen en uiteraard is het cursuspro gramma daarom ingrijpend aangepast. De nadruk zal blijven liggen op het op doen van verschillende vaardigheden, informatie, verruiming van belangstel ling enz. Gehoopt wordt dat half sep tember met het nieuwe instituut kan worden gestart. Het is de bedoeling te werken met drie groepen van elk 12 personen. Maandagavond 25 augustus zal in de Witte Burcht over de nieuwe opzet worden vergaderd. De agenda vermeldt de verlening van eervol ontslag aan leidster en docentencorps van het Vor mingsinstituut voor meisjes, toelichting bij de nieuwe opzet, mededelingen door een gedelegeerde van het Nationaal' Centrum te Utredht en uitbreiding van het bestuur. Organisator Henny Kok uit De Cooksdórp liet ons gisteren weten dat de voetbalwedstrijd tussen een elftal van de AVRO-televisie en de Texelse kasteleins die zondagmiddag a.s. in De Koog zou worden gehouden, is uitge steld tot 6 of 7 september. Daartoe moest worden besloten omdat enkele belangrijke leden van het AVRO-elftal (Willem O. Duijs, Johnny Kraaikamp en Sjakie Schram) waren verhinderd. Zo als bekend komen de baten van de voetbalwedstrijd ten goede aan het Texelse bejaardenwerk en aan de zorg voor het gehandicapte kind. De kasteleins zijn intussen druk bezig met de training. Dat gebeurt in de Den nen onder leiding van recreatieconsu lent J, M de Vries. Het kasteleinselftal met reserves bestaat uit de volgende personen: R, Zijlstra, G. Eelman, J. v. d. Berg, B. Tap, J. Kikkert, W. Brug- mans, P. Saai, Th. Bakker, R. v. d. Kooi, J v. d. Kerkhof, R. Hoonderd, W. A. Visser, A. Adema, L. Kelner en S. Rijk. Op de foto: de kasteleins onder leiding van de heer De Vries (links) beziig de spieren los te werken. Woensdag omstreeks het middaguur verzuimde de uit de Duinweg komende bromfietser R.C.B. (26) voorrang te ge ven aan de op de Pontweg in de rich ting De Koog rijdende personenauto, bestuurd door veehouder N. Zoetelief. Toen de bromfietser, die de auto met had gezien, de weg overstak botste hij tegen de voorzijde van de wagen waar bij beide betrokken voertuigen werden beschadigd. Tijdens een maandagavond in de kerk gehouden receptie is op bijzonder hartelijke wijze afscheid genomen van Ds. L. Koopmans als predikant van de Doopsgezinde Gemeente Texel. Zoals bekend gaat ds. Koopmans naar Haar lem, waar hij op 7 september intrede zal doen. Het was de tweede gelegen heid waarop men de predikant en zijn vrouw ten afscheid de hand kan schud den. De eerste gelegenheid was de dag tevoren, na de dienst. De voorzitter van de kerkeraad, de heer J. J. de Beurs, hield bij die gelegenheid als enige een toespraak en bood de predikant als af scheidscadeaus van de gemeente een bureau met schrijfmachine aan. Maandagavond werd de rij van spre kers geopend door burgemeester W. H. Sprenger. „Ook de gemeente Texel vindt het jammer, dat U weggaat hoe wel de contacten niet zo intensief waren en meer lagen in het randgebied van de gemeentelijke zorg". De burgemeester herinnerde aan het aandeel dat ds. Koopmans had in het Schuilhutwerk en wees met nadruk op Ds. Koopmans voorzitterschap van de studiecommissie ter voorbereiding van het buurthuis werk op Texel. Volgens Mr. Sprenger waren de contacten langdurig genoeg geweest om ds. Koopmans de naam te bezorgen van iemand die anderen de waarheid kan zeggen zonder dat die anderen daar boos om worden. Die eigenschap maakte hem bij uitstek ge schikt om het buurthuiswerk voor te bereiden. „In die functie", aldus de bur gemeester, „heeft U veel tijd aan de toekomst van Texel besteed". Namens het bestuur van de stichting Cultureel Werk dankte mr. Sprenger de scheiden de predikant voor zijn bemoeienissen en overhandigde hem een boekenbon. In de clinch De gevoelens van waardering waren wederzijds, zo bleek üit de reactie van de predikant. Hij herinnerde zich hoe hij destijds bij zijn intrede op Texel in het bijzijn van de toenmalige burge meester een scheve schaats reed door te zeggen, dat hij graag in de clinch lag met de overheid, een eigenschap die hij had overgehouden van de periode die hij bij de zending in Nieuw-Guinea had doorgebracht, waar zich herhaaldelijk kleine conflicten met de overheid voor deden. Op Texel, zo moest de predikant met kennelijke spijt erkennen, was het echter nauwelijks tot conflicten geko men, de contacten waren juist heel ple zierig, Het werk in de studiecommissie buurthuiswerk had hem in het afgelo pen jaar pas goed met Texel doen ken nis maken. Hij hoopte, dat het buurt werk van de grond zou komen, maar dat het zich kritisch ten opzichte van de overheid zou opstellen. Hartelijke woorden sprak Ds. Schip pers uit Den Helder. Deze predikante neemt op Texel waar, zolang nog niet in de vacature Koopmans is voorzien. Ds. Schippers veronderstelde, dat ds. Koopmans, die volgens haar zijn hart aan Texel verloren had, in Haarlem nog wel eens met heimwee aan het eiland zou terugdenken. „Moge het werk dal U daar doet gezegend worden", zo besloot zij haar toespraakje. Ds. Koopmans: „De gemeente is bij U in goede handen". Sopraantje Mej. A G. Luijsterburg, sprekende namens het dameskoor Den Burg, kwam met „een heel klein verwijtje". Dat ds. Koopmans naar Haarlem wilde gaan, was tot daaraan toe, maar dat hij ook een der beste sopranen uit het dames koor (mevrouw Koopmans) meenam, ging eigenlijk te ver Ds. Koopmans: „Maar 't is toch zeker m ij n allerliefst sopraantje!?" Dr. C. Rozemond, hervormd predi kante te Oosterend, kwam dank zeggen voor de goede samenwerking tussen beide gemeenten. Zij noemde de geza menlijke diensten, waarin soms ds. Koopmans voorging op een manier, die sommige hervormden deed opmerken: Ds. Koopmans zou net zo goed her vormd kunnen zijn. Ds. Rozemond zei ook veel waardering te hebben voor de tact die de scheidende predikant aan de dag legde en de stimulans, die van hem uitging bij de voorbereiding van de jeugddiensten. Doelende op het feit dat ook kapelaan Bollerman binnenkort naar Haarlem vertrekt, merkte ze op: „We moeten als Texelaars wel op Haar lem gaan letten. Gedicht Mevrouw A. C. vd. Kooij-Koorn, sprekende namens de federatie van Doopsgezinde zusterkringen, richtte zich speciaal tot mevrouw Koopmans, die nauw bij de zusterkringen was betrok- (vervolg naar pagina 2)

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1