HAVO-diploma nodig voor toelating tot kweekschool NA MARS NAAR VENUS Maatschappelijk werk; berot met veel perspektieven Kans op onderwijzerstekort in toekomst Broeikas onder de planeten Vergadering van de Raad Geen geestelijke adviseur bij KVP-Texel Welke richting? Afscheid ds. Koopman* VORIG JAAR is de overgangswet op het voortgezet onderwijs in werking getreden en dat heelt o.a. ook konse- kwenties voor de onderwijzersoplei ding. Vroeger konden de kweekscholen leerlingen toelatendie in het bezit waren van een mulo-diploma of die drie jaar middelbaar onderwijs had den gevolgd. Door de invoering van de Mammoetwet, die de kweekschool bij het hoger beroepsonderwijs indeelt, samen met o.a. de sociale academies, conservatoria, e.d., zullen aanstaande leerlingen van de kweekschool nu in elk geval een Havo-diploma moeten halen. De Mavo-gediplomeerden wor den niet tot de kweekschool toegela ten, tenzij zij natuurlijk alsnog een Havo<liploma halen. Enerzijds betekent dit een verbete ring, omdat de toekomstige onderwij zers nu een betere vooropleiding zul len moeten hebben om hun verant woordelijke taak uit te oefenen, maar anderzijds moet men vrezen dat vele Havo-gediplomeerden niet naar de kweekschool willen, zodat het niet on mogelijk is dat we in de toekomst met een tekort aan onderwijzers komen te zitten, evenals de eerste tien jaar na de tweede wereldoorlog. Nu alle onderwijsgeledingen zich in toenemende mate voor de taak zien ge steld om het onderwijs meer aan te pas sen aan de eisen van deze tijd, wordt ook van de leerkrachten van de lagere school een grotere bekwaamheid en een soepeler aanpassingsvermogen gevergd. De ouderwetse onderwijsmethode, die voornamelijk gebaseerd is op het stipt uitvoeren van het „heilige" lesrooster, voldoet niet meer. In een maatschappij, waarin de vrije tijd steeds meer als een eigen grootheid gaat fungeren, moet de jeugd worden voorbereid op een be staan, waarvan werk en studie slechts één facet vormen Aan de Onderwijzer zullen steeds hogere pedagogische eisen worden gesteld en aan die eisen zal hij niet kunnen voldoen, wanneer zijn voor opleiding niet toereikend is. Tot voor kort konden mulo-gedi plomeerden (zowel A als B) tot de kweekschool worden toegelaten, alsook scholieren, die het niet verder hadden gebracht dan drie jaar middelbaar on derwijs. Blijkens een proefschrift van dr. P. Rhenes, zelf kweekschoolleraar, worden de meeste onderwijsplaatsen in ons land bezet door mannen en vrouwen die een mulo-diploma bezitten. Uit de door hem verschafte gegevens en cijfers bleek, dat bijvoorbeeld van de manlijke kweekschoolleerlingen liefst 60% een mulo-A-opleiding had gevolgd, mulo-B-onderwijs was door 15% geno ten, terwijl 19% van de manlijke kweekschoolleerlingen drie jaar mid delbaar onderwijs achter de rug had. Bijna 11% van de manlijke leerlingen was in het bezit van een diploma mid delbare school. Bij de vrouwelijke leer lingen domineerden de mulo-opleidin gen eveneens sterk (51%). Maar 14% van de meisjes had een m.m.s.-diploma en 10% een h.b.s.- of gymnasiumdiplo ma. Bovendien mag men uit de gege vens, die dit proefschrift bevat, gevoeg lijk afleiden dat de vrouwelijke kweek schoolleerlingen op de mulo gemiddeld grotere prestaties hadden geleverd dan de manlijke abituriënten. Geringe status Uit het zelfde proefschrift blijkt dat het merendeel van de manlijke kweek schoolleerlingen afkomstig is uit de la gere middenstand en de arbeidersstand. Bij de vrouwelijke leerlingen ligt dit anders. Ruim van de vrouwelijke kweekschoolleerlingen is afkomstig uit de hogere stand. Uit deze gegevens blijkt dat een on derwijzeres meer sociaal aanzien geniet dan een onderwijzer. Iemand uit de hoogste beroepsklasse ziet zijn zoon niet worden, maar voor zijn dochter vindt graag onderwijzer aan een lagere school hij dat beroep heel gewoon. Het zijn merkwaardige opvattingen, die nog eens Vrijdag 22 augustus Den Hoorn, 14.00 uur, strandspelen bij paal 9, leeftijd 7-14 jaar. Aanmelden bij huisje badmeester. Zaterdag 23 augustus Den Burg, Hotel ,,De Oranjeboom", feestavond m.m.v. t.v.-artiesten, aan vang 20.00 uur. Maandag 25 augustus Oudeschild, 14 00 uur, kinderspelen, bij slecht weer in dorpshuis; bij goed weer paal 12, (Jan Ayeslag), leeftijd 7-14 jaar. Dinsdag 26 augustus De Koog, Speurtocht vanaf de speel weide; leeftijd 7-14 jaar. Aanmelden op speelweide 10.00 uur. De Koog, 14.00 uur, strandspelen einde Badweg, leeftijd 7-14 jaar. Aanmelden huisje badmeesters. De Koog, 19.00 uur, volleybal en volks dansen op voetbalveld; leeftijd 16 jaar en ouder. Aanmelden op het veld. Donderdag 28 augustus De Cocksdorp, 10 00 uur, kinderspelen terrein De Krim, leeftijd 7-14 jaar. Aan melden op het terrein. De Cocksdorp, 14,00 uur, strandspelen bij de vuurtoren, leeftijd 7-14 jaar. Aan melden bij strandpaviljoen. Vrijdag 29 augustus Den Hoorn, 14 00 uur, strandspelen bij paal 9, leeftijd 7-14 jaar. Aanmelden bij huisje badmeester. Zaterdag 30 augustus De Cocksdorp, Wandeltocht rond Texel. Start om 5.30 uur bij Watergemaal te De Cocksdorp. weer bewijzen welk een overdreven betekenis in onze westerse maatschappij aan de sociale status wordt toegekend. Nu als gevolg van de invoering van de Mammoet-wet de vooropleidings eisen voor toekomstige onderwijzers zijn verhoogd, zullen de zwakke broe ders afvallen, die niet verder konden komen dan mavo-onderwijs. De vraag is alleen: zal men in de toekomst de vaka- tures bij het lager onderwijs nog wel voldoende kunnen bezetten? Meer richtingen Deze vraag wordt niet ten onrechte opgeworpen. Immers, jonge mensen die in het bezit van een havo-diploma zijn, kunnen vele kanten op. Zij kunnen niet aan een universiteit studeren, zoals de afgestudeerden van een h.b.s. wel was toegestaan. Oni tot de universiteit te worden toegelaten zal men een gymna sium- of een atheneumdiploma moeten bezitten. Maar toch hebben jongelui met havo-diploma meer perspectieven dan degenen, die in de afgelopen jaren een mulo-diploma hebben behaald. Zij kun nen bijvoorbeeld ook een andere hogere beroepsopleiding volgen, zoals bijvoor beeld de sociale academie of een h.t.s. De havo-afgestudeerden kunnen kie zen uit tal van mogelijkheden en daar om is het zeer de vraag of in de toe komst de kweekschool voor deze jonge lui nog wel zo aantrekkelijk is, mede omdat zij het ons inziens ten onrech te het beroep van onderwijzer blijk baar geen groot sociaal aanzien geniet. Bovendien kunnen havo-afgestudeerden cursussen gaan volgen, die later een le- raarspost garanderen en dat zullen zij liever doen dan een kweekschooloplei ding te volgen. Zo is het niet denkbeeldig, dat we in de naast toekomst meer onderwijzers zullen krijgen die een ruime algemene ontwikkeling hebben genoten, maar de kans is groot dat zij een te kleine groep zullen vormen om alle vakante posten te bezetten. Mr. A. Bronsbergen Vergadering van de raad der gemeen te Texel op dinsdag, 2 september 1969, n.m. 2.30 uur, in de tot onderdeel van het raadhuis aangewezen vergaderzaal in het polderhuis te Den Burg. Texel, 22 augustus 1969. De burgemeester van Texel, W. H. Sprenger. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Beantwoording vragen van de heer J. J. Westdorp inzake het kamperen. 4 Verhoging presentiegeld leden stem bureaus. 5. Vaststelling van de 38e wijziging van de Algemene Politieverordening der ge meente Texel (berijden van enkele strandgedeelten met motorrijtuigen en paarden alsmede het gebruik van lucht bedden e.d. in zee). 6. Vaststelling van de 39e wijziging van de Algemene Politieverordening der ge meente Texel (veiligheidsmaatregelen bij toeristische vaartochtjes). 7. Vaststelling van de 40e wijziging van de Algemene Politieverordening der ge meente Texel (sluitingsuur tapperijen). 8. Vaststelling van de 2e wijziging van de verordening op de seizoenwoonver blijven. 9. Behandeling van een nota inzake de bouw van recreatieverblijven op het terrein van de heer G. van der Star. 10. Behandeling van een nota inzake het z.g. Krimplan. 11. Aankoop van grond te De Waal van de heer C. R. Keijser, wonende aldaar. 12. Ruiling van grond nabij de Wage- makerstraat/Witte Kruislaan met de vereniging „Koninklijk Texels Fanfare korps". 13. Verkoop van grond nabij de Tromp straat te Oudeschild aan de heer C. H. F. Duin, wonende te Den Burg. 14. Verkoop van een perceel industrie terrein te Den Burg aan de Fa. A. v d Vis en Zn., aldaar. 15. Sloping van diverse opstallen. 16. Verstrekking van een aanvullend hypothecair crediet aan de heer P. Arensman te Den Burg. 17. Wijziging van de gemeentebegroting voor 1968. 18. Wijziging van de begroting van het grondbedrijf voor 1969. 19. Wijziging van de gemeentebegroting voor 1969. DE EERSTE FOTO'S van Mars wij zen er op, dat er geen enkele vorm van leven op die „rode planeet" zou be staan. Geen Marsmannetjes hebben er de roemruehte „marskanalen,, gegraven die nog bij de eeuwwisseling zoveel verhalen deden ontstaan over de be staande beschaving ginds in het heelal. De kanalen bleken in betere telescopen te bestaan uit rijen vlekjes. Op de pas genomen marsfoto's bleef er van die rijen vlekjes zelfs geen vruchtbare cul tuur meer over. De sterrekundigen houden het nu op kraterranden in een dorre, onvruchtbare stofbodem. En de dampkring van Mars zou niet eens ge noeg water bevatten. Het sprookje van de Marskanalen en de bewoners is ten einde. NU BLIJFT alleen Venus over als mogelijke bewoonbare planeet. Men heeft dr. Patrick Moore, de grote ken ner van Venus, gevraagd: „Is er leven op Venus?" en hij moest bekennen dat hij het niet wist, maar dat 't erg on waarschijnlijk was. In ieder geval zou er volgens hem geen hoger leven in de vorm naar aardse trant mogelijk zijn. Wie zich wel eens bij gunstige stand van deze planeet de moeite heeft ge troost om haar in al haar stralende pracht te bekijken, heeft met het blote oog een heldere ster gezien en met een kijker een fijngesneden sikkel. Wie daarbij nog het geluk had, heeft mis- sahien een flauw schijnsel kunnen waarnemen op het onverlichte gedeelte van de bol, dat bekend staat als het „asgrauwe" lidht. Bij de maan, die dat ook heeft, kan het worden verklaard als het effekt van door de aarde terug gekaatst zonlicht, maai bij Venus moet het een andere oorzaak hebben. Er zijn aanwijzingen, dat het een elektrische oorzaak heeft en dat het verwant is aan het verschijnsel, dat wij noorderlicht noemen. Een vermoeden dat versterkt wordt door de wetenschap dat Venus een vrij sterk magnetisch veld heeft, in tegen stelling tot de maan, die dat niet bezit. Korte of lange dag? OP EEN merkwaardigheid schijnt Venus te kunnen bogen en dat is dat zij de grootste broeikas vormt uit ons zonnestelsel. Zij heeft een dampkring van voor namelijk koolzuurgas, die haar als een deken omsluit en die ons belet haar op pervlak te zien. Zo dik is die laag, dat het onbekend is hoe lang de Venusdag duurt, want het vaste punt ontbreekt om er de snelheid aan te ontlenen waarmee zij om haar as draait. Wel is bekend dat het Venusjaar gelijk is aan 225 aardse dagen. Ze is als bol iets kleiner dan de aar de, maar wat de afmetingen betreft zeer wel met haar vergelijkbaar. Haar gemiddelde afstand tot de Aar de is ongeveer 100 maal groter dan de afstand Aarde - Maan, zodat zij onge veer 35 miljoen kilometer ver wög staat. Dat is toch nog een 16 mliljoen kilometer dichter bij dan Mars. Venusmensen IDE TEGENWERPING die altijd ge- maakt wordt, wanneer men de moge- In de krant van dinsdag gaven wij een opsomming van diverse meningen over het naturistenstrand dat Texel wellicht volgend jaar rijk zal zijn. Van KVP-zijde had men ons verteld dat bij het innemen van een standpunt mening zal worden gevraagd van de pastores. In de krant hadden wij daarvan ge maakt: „In het bestuur van de plaatse lijke KVP zal worden gevraagd naar het oordeel van de geestelijke advi seur", daarmee de indruk wekkend dat aan het KVP-bestuur een geestelijke raadsman is verbonden. Het bestuur maakte ons erop attent dat dit al jaren niet meer het geval is. GEVOLGEN BLIKSEMINSU, SNEL BEZWOREN Gisterochtend omstreeks half sloeg de bliksem in de woning v; familie A. v.d. Vis aan de Wilhelg laan. Het hemelvuur trof de telei antenne met het gevolg dat het toestel explodeerde. Er ontstond begin van brand. De familie van di was niet thuis. Het vuur werd van* Achterom ontdekt door melkhandj H. Boon en zijn assistent J. y Laatstgenoemde liet bij overbum rtJ| Veenema de brandweer waarscho Intussen werd een raam ingesli waarna de brandende voorwerpet de kamer naar buiten werden gebn 111 Het brandende tv-toestel werd mn emmer water geblust. SRA1 strak isjes cafe* tafel de iat ikte kind* 1 ;eld jonge tracl al toroo op hte rbij icm ianie bc an' lijkheid van leven op Venus betwijfeld, is: „Als mensen van aardse structuur niet op Venus kunnen leven, wil dat toch nog niet zeggen, dat er geen we zens kunnen leven die volgens een an dere blauwdrulk van de natuur zijn ge maakt. Waarom zouden die niet in een koolzuurgasatmosfeer kunnen ademen; als ze al ademen!" Niemanid weet nog een volkomen uit puttend antwoord te geven op de vraag wat leven eigenlijk is, maar we weten toch wel wat van de structuur van le vende moleculen, waaruit de levende organismen zijn opgebouwd. Het funda ment er van is het koolstofatoom, dat de unieke eigenschap bezit, als basis te kunnen dienen voor de ingewikkelde bouwsels van de moleculen der levende stof. Alleen silicon kan enigszins in de schaduw van het koolstofatoom als ba siselement staan, doch er is geen enke le aanwijzing van op stliconbaSis steu nend leven op Aarde. Moet de koolstof grondslag worden beschouwd als alge meen geldend in het heelal voor het ontstaan van leven, dan ontkomen we niet aan het aanwezig zijn van drie voorwaarden: een redelijke tempera tuur, een dampkring en een behoorlijke hoeveelheid water. De Venusatmosfeer die wij kunnen waarnemen, is bepaald vijandig aan het leven in welke vorm ook. Hoewel het hoogstwaarschijnlijk is, dat de lagere gedeelten van die atmosfeer aan het leven even vijandig zullen zijn ails dcJ bovenste, die in spectroscopisch onder zoek zijn geanalyseerd, met zekerheid weten we het niet. Richting raadsel ER ZIJN plannen om na de verken ning van Mars onbemande raketten naar Venus te dirigeren, die foto's zul- 1 emmalken van die planeet en ter plaat se allerlei metingen zullen verrichten, maar voor het ogenblik zit er niets an ders op dan toe te geven, dat Venus nog in allerlei opzicht een volkomen raadsel voor ons is. Zeker is het wel dat het op Venus die immers zoveel dichter bij de zon is dan de Aarde, aanzienlijk warmer moet zijn dan bij ons. Op Aarde werkt de zuurstof ^stikstof dampkring die doorzichtig is nog als een giganti sche thermostaat, die de temperatuur binnen draaglijke grenzen weet te hou den. Maar de Venus atmosfeer met haar koolzuurgas werk in omgekeerde zin. Als een wollen deken bewaart zij de zonnewarmte ook nog, zodat het er in de ware zin smooiheet is en blijft. Zo heet, dat zelfs het metaal van de aardse koelkast er zou smelten ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt op 24 augustus op om 5.38 uur en gaat onder om 19.46 uur; 27 augustus op om 5.43 uur en onder om 19.39 uur. Maan: 27 augustus V.M.; 3 september L.K Hoog water ter rede van Oudeschild 22 aug. 1.32 en 13.57; 23 aug. 2 41 en 15.27; 24 aug. 4.23 en 17.09; 25 aug. 6.07 en 18.44; 26 aug. 7.34 en 20.00; 27 aug. 8.42 en 21.00; 28 aug, 9.37 en 21.48; 29 aug. 10.21 en 22.24; 30 aug. 10.56 en 22.57. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de periode 23 augustus t/m 29 augustus, telefoon 2182, b.g.g. tel. 2406. HET WERKEN met mensen die hulp, vorming of begeleiding nodig hebben, heeft zich in deze eeuw ontwikkeld tot een beroep, nl. dat van maatschappelijk werker. Er zijn nu 15 sociale academies in ons land, waar men voor dit beroep kan worden opgeleid. De opleiding valt onder de categorie hoger beroepsonder wijs en duurt vier jaar, met dien ver stande dat men één jaar stage loopt bij een instelling voor maatschappelijk werk. Men kan kiezen tussen verschil lende studierichtingen (cultureel werk, personeelswerk, algemeen maatschap pelijk werk). Wel zijn er nuancever schillen in de studieprogramma's van de 15 sociale academies, die ten dele voortvloeien uit de levensbeschouwelij ke gezichtshoek, van waaruit men de problematiek van het werken met men sen beziet. De vaktijdschriften op het gebied van kinderbescherming en maatschappelijk werk zijn royaal gevuld met personeels advertenties. Wie het diploma van een sociale academie in zijn zak heeft, be hoeft geen dag zonder werk te zitten. Er is zowel bij particuliere als bij over heidsinstellingen een ruime vraag naar maatschappelijk werkenden. In onze steeds ingewikkelder worden de samenleving worden talloze mensen geplaatst voor sociale problemen, die ze vaak zelf niet meer kunnen oplossen. Ook zijn er mensen die niet meer mee kunnen komen. Zij zijn uitgerangeerd, op door spoor geraakt. Dat geldt voor vele jongeren en ouderen, voor talrijke gezinnen en alleenstaanden. Maatschap pelijk werk is een methodische hulp om samen met de mensen (cliënten ge noemd) tot oplossingen te komen, zodat zij nieuwe mogelijkheden in het leven vinden en op die manier hun plaats in de maatschappij hervinden. Maatschappelijk werk is een beroep met vele gezichten: men kan gaan wer ken in de kinderbescherming, maar ook bij een bureau voor levens- en gezins moeilijkheden, bij de reclassering, bij instellingen voor de ongehuwde moe ders, bij een consultatiebureau voor al coholisme, bij een kerkelijke stichting voor maatschappelijk werk enz. enz. Men kan ook de studierichting cultu reel werk kiezen. Deze studierichting opent goede perspectieven voor een werkkring in het club- en buurthuis werk, in een vormingscentrum of een volkshogeschool. Op sommige academies kan men zich specialiseren in het personeelswerk. Personeelswerk richt zich op de mens in zijn arbeid. Waar mensen samenwerken, zijn goede menselijke verhoudingen een eerste vereiste. Sociologische onderzoe kingen hebben aangetoond dat arbeids vreugde niet alleen samenhang.' met de aard van het te verrichten werk, maar meer nog met de menselijke verhoudin gen in het bedrijf. Vooral op grote be drijven, waar een ingewikkeld patroon van menselijke betrekkingen bestaat, is daarom behoefte aan deskundigen, die op methodische wijze leiding geven om deze verhoudingen zo goed mogelijk te doen functioneren. Wie de studierichting personeelswerk heeft gevolgd, maakt een goede kans om als personeelschef of assistentperso neelschef in een bedrijf te worden aan gesteld, of als personeelsfunctionaris bij een ziekenhuis of een overheidsinstel ling. Steeds meer komt ook het maatschap pelijk opbouwwerk van de grond, die tot nu toe meestal is ondergebracht bij de afdeling „cultureel werk". Specia lisatie in opbouwwerk opent perspec tieven op een functie bij een provinciaal opbouworgaan, een jeugdraad of een welzijnsstichting. Voorts is een nieuwe studierichting, te weten inrichtings werk, in opbouw. Een heel belangrijke studierichting, want het werken in een inrichting, meestal als groepsleider, is bepaald geen sinecure, maar het is wel buitengewoon dankbaar werk waarvoor een goede opleiding onmisbaar is. Toelating Er zijn vijftien sociale academies in Nederland, waaronder vijf neutrale (Rotterdam, Amsterdam, Groningen, Hengelo en Den Haag), één gerefor meerde (Baarn), zeven katholieke (Am sterdam, Breda, Den Haag, Sittard, En schede en zelfs twee in Eindhoven) en twee protestants-christelijke (Amster dam en Driebergen). De duur van de opleiding is vier jaar, waarvan één jaar stage. Alleen zij worden toegelaten die beschikken over een diploma havo of voorbereidend wetenschappelijk onder wijs (gymnasium, h.b.s., m.m.s.). In uitzonderingsgevallen is een toela tingsexamen mogelijk. Ook de akte van bekwaamheid als onderwijzer geeft toe gang tot de sociale academie. Tot de toelatingseisen behoort ook een psycho logisch onderzoek. Aan de sociale aca demie wordt een groot aantal vakken onderwezen, zoals psychologie, pe« gie, sociologie, recht, maatschappij economie, wetskennis, medische kej3)11, sociale geschiedenis. Ook de muzische vakken als dr<| tische en muzikale expressie en drachtskunst hebben een plaats 0 gen in dit uitgebreide studiepakket 300 de kenc Ook ma :ling mam Tot voor kort gold maatschapp ,acl werk als een typisch vrouwelijk be m Het aantal vrouwelijke studenten de sociale academies overtrof het ai manlijke verre. Maar reeds geruime bestaat het inzicht, dat het onaU® om dit beroep als „typisch vrouwe te bestempelen. Het aantal mi studenten aan de sociale acau_ groeit gestadig en deze ontwikkei zal zich de komende jaren ongetwj voortzetten. tach' rev< :aat de Degenen, die geen dagschool kui bezoeken, kunnen eventueel een ur* tieopleiding volgen, die ook vier j duurt. Men zal dan echter in een soc beroep werkzaam moeten zijn. Voor genen, die het einddiploma van eet ciale academie hebben behaald, be er gelegenheid om de voortgezette leiding te volgen, die twee jaar duur een leidende positie en een diencs eenkomstig salaris in uitzicht stelt. met DINSDAG 2 SEPTEMBER STAJpd TRAINING VOLLEYBAL IN OOSTEREND OOSTEREND Dinsdag 2 sepijfra ber begint in dorpshuis „De Bijeriko te Oosterend de training van de OoS ender volleybalclub Smash 68 De den: jongeren van 14 - 18 jaar 19.30-20.30 uur; dames van 19 jaaifizei ouder 20.30-21.03 uur Heren van 19 en ouder 21.30-22.30 uur. Nieuwe kunnen zich nog voor 26 augustus geven bij P. Daalder, tel. (02223) 61! am Krotje, Kerkstraat 19, of J. Broui k Koetebuurt 6. mia. 878 oor Smash 68 houdt woensdagavond augustus in „De Bijenkorf" een alge n ne ledenvergadering, waarbij nies ni bestuursleden moeten worden (Vervolg van pagina 1) ken en waaraan men veel heeft te ken. Mevrouw v.d. Kooij had haar spraak, een levensschets van mevn Koopmans, op rijm gesteld. Als scheidscadeau hadden de zusterkrii een fraaie staande schemerlamp schonken. De heer J Bakker (83) sprak als ste gemeentelid namens de hele meente. Hij vertelde dat hij het best met ds. Koopmans had kunnen den, hoewel hij politiek bepaald schillend dacht. Dat Bakker een tere snanr had trillen bleek uit de reactie van Koopmans. „We verschilden van ning als het ging om het trekken consequenties uit het evangelie. Staal n op de preekstoel heb ik menigmaal ten blgken welke consequenties volgi mij uit dat evangelie getrokken moes eti worden. Ik zag dan hoe de naast zittende heren Bakker en Van der de koppen bij elkaar staken en iets den. Wat ze zeiden wist ik dan preo|de hoewel ik het niet kon horen". Het schil van opvatting had echter verwijdering gegeven, in tegendi wij Men heeft de vrijheid om de consequ oe ties te trekken, die het geweten schrijft. Ds. Koopmans zei de heer ker te beschouwen als een der mannen in de gemeente, waarvan veel had geleerd. Mede dank zij verliet hij Texel wat meer gevormd hij er gekomen was. Hartelijke woorden werden gesproken door mevrouw A. Heersch Berkenbosch namens de zondagsscte Ter herinnering aan de prettige san* werking bood zij èen leeslampje Mevrouw De Boer tenslotte had cadeautje meegebracht voor de doch van ds. Koopmans, Joke, die zich dienstelijk heeft gemaakt als assists van de zondagsschool. Uit elkaar gegroi K» ds. oecumti In zijn slotwoord pleitte mans hartstochtelijk voor voor samenwerking tussen de versd lende kerken. Hij zei het gevoel te ben, dat de kerken de laatste tijd oecumenisch gebied weer uit elkaar gegroeid. Hij vond dat triest en noem het een pijnlijke zaak, dat de werking van kerken afhankelijk blfl te zijn van bepaalde persoonlijke houdingen. Hjj zei te hopen, dat zijn meente de weg naar andere kerken zou weten te vinden al was het om geloofwaardig te zijn in de van de buitenwereld. Ei is: Eesti aal Ma; SC nke ev. ait jr ■he kas leti e:

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 2