Cjroen 'Twartsjexels in het karL, londje om Texel werd begunstigd door schitterend wandelweer 3144 Sehapenfokdag in teken van stamboekj ubil eum Haar het was peuleschilletje geen Fa. De Graaf nam nieuw winkelpand in gebruik Onschuldige „mijn" Volkswagen ramde TESO-bus Twee auto's vernield bij aanrijding »^mimaasiss«ssgasmfm<sm^ Naaimachines voor Kongo ELEGTR0HUIS ®AG 2 SEPTEMBER 1969 I'EXELSE 82e JAARGANG No. 8398 pre N.V. v/h Langcvcld Dc Rooi) 11 Den Borg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 COURANT Vcrsch$nt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. RaiG feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn prijs j'3,90 p. kw. -f 40 ct. incasso. Adverts 18 ct. per mua. excl. 4°/o BTW Voorafgegaan door het Koninklijk Texels Fan farecorps liepen de met bloemen beladen wan delaars naar hotel Kikkert waar ze hun me dailles in ontvangst namen. Het derde „Rondje om Texel" zit erop, 'achtig wandelaars hebben het erop ge raagd en slechts vier hunner moesten oortijdig in de bczemwagen stappen, iemand zai het hen kwalijk genomen ebben, want ondanks dc bijzonder nnstige weersomstandigheden was ook wandeltocht rond Texel geen sine- ore. Twaalf uur lang tippelen en in die ijd een afstand afleggen van meer dan tstig kilometer over vaak zeer zwaar irrein, dat is voor de hedendaagse ïens in zijn gemotoriseerde maatschap- ij een prestatie van betekenis. Natuurlijk werd vrijwel uitsluitend leelgenomen door mensen die uit erva- ing wisten dat ze een goede kans had- en een dergelijke wandeltocht te vol- rengen. Toch waren er heel wat die a afloop toegaven dat het hen hard ras tegengevallen. Bij een zo lange echt komt het niet alleen aan op licha- ielijke conditie, maar ook op het mo ed De inzinkingen kwamen toen drie- Tart van de tocht erop zat. Een van de andelaars: „Dan loop je over dat ein- eloze strand te strompelen met gezwol- En voeten vol blaren, met vlammende yn in je kuiten en je zegt voj haat tot ezelfeen gèk, die aan zoiets vrijwil- g begint. Als er een vriendelijke me- eer met een auto voorbij zou komen en In voormalige gasfabriek De voormalige Aerogeen Gasfabriek de Julianastraat (waarvan op 27 1907 de eerste steen werd gelegd wr het zoontje van Dokter Wagema- ;r) biedt sinds vrijdag onderdak aan et winkelpand van de fa. Jac. de Graaf Zoon. Al eerder werd achter in het ebouw de werkplaats van de firma De raaf gevestigd, maar zolang het huis in de straatzijde nog werd bewoond, on met de verbouw tot winkel niet orden begonnen. Dat was een nare «tand, want die een wasautomaat schel of koelkast kwamen kopen, oesten daarvoor naar een der zolder- ordiepingen van het zeskantige ge- ouw, waar eens de gasketel stond op hield. De halsbrekende toeren, die er- oor nodig waren, bevorderden het Tettig kijken en kopen niet bepaald, kar eindelijk was het dan zover (drie eken voor de bouwvakvakantie) dat *t de verbouw kon worden begonnen, et woonhuis met aangrenzend bijge- ouw werden tot één ruimte samenge- Ofcgd, waardoor een winkelpui van 18 «ter lengte ontstond. De inrichting erd sober, maar stijlvol uitgevoerd. Er ruimte genoeg om zoveel artikelen te ^eren, dat een goede afspiegeling ordt gegeven van het branchepakket, «t enige waarvan men in de etalage ts bespeurt, is het onderdeel Centrale «nvarming. De firma houdt zich bezig «t het installeren van cv-installaties, aar uitbreiding van deze activiteit uit nog op personeelsgebrek. Een goe- cv-monteur kan. direct bij de firma 1 de slag. een lift zou aanbieden, dan zou je mis schien bezwijken. Of niet, want het eergevoel ten opzichte van de andere wandelaars spreekt ook een woordje mee. Tegenover elkaar houden ze zich allemaal groot en zo slepen ze elkaar door de finish. Vijf minuten na aan komst ben je alle ellende vergeten en wil je volgend jaar weer meedoen. Lint Zaterdagochtend om half zes werd gestart bij het watergemaal van De Cocksdorp. Ook wethouder C. Joustra was er extra vroeg zijn bed voor uitge komen; hij knipte als startsignaal het lint door. Het eerste deel van de tocht over de bochtige waddendijk werd met vrij hoge snelheid genomen. Tegen acht uur arriveerde het wandellegertje in Oudeschild, waar een prettige verras sing wachtte. De heer A. van Liere voorzag iedere tippelaar (gratis) van een flesje limonade. Dank zij medewerking van de Ko ninklijke Marine werd de door de Mok- baai gevormde barriere vlot overwon nen. Met een landingsboot, die daarvoor een aantal keren heen en weer moest varen, werden de deelnemers naar de Stuifdijk gebracht. Daar begon direct het, qua terreingesteldheid, zwaarste deel van de tocht: de Hors. De zand plaat had juist onder water gestaan en in het daardoor nat en papperig gewor den zand zakten de voeten van de wan delaars tien centimeter weg. Prikken en plakken Dat was niet alleen bijzonder afmat tend lopen, maar omdat de voeten nat werden, werd ook de kans op blaren veel groter Dat bleek toen de „hors kilometers" erop zaten en in het pavil joen bij paal 9 werd gerust. De mannen en vrouwen van de Rode Kruiscolonne hadden druk werk met prikken en plak ken. Op dat moment was echter nog niemand uitgevallen. De eerste meldde zich kort daarop bij de mannen van de bezemwagen, de anderen gaven het op in de buurt van De Koog. De overigen passeerden zonder veel moeite de op dat moment niet diepe Slufterkreek en spraken elkaar moed in door er voortdurend op de wijzen dat het ergste erop zat. Bij de vuurtoren werd de uit elkaar getrokken groep verzameld om onge veer gelijktijdig in De Cocksdorp te kunnen aankomen. Daar stonden in middels de inhalers en afhalers met grote bossen bloemen gereed. Voorafge gaan door het Koninklijk Texels Fan- farekorsp trokken de zegevierende wandelaars door de Kikkertstraat naar de zaal van hotel Kikkert waar de me dailles zouden worden uitgereikt. Dat gebeurde door dokter R. R. Siebinga, die zijn bewondering voor de geleverde prestaties niet onder stoelen of banken stak. „Er wordt tegenwoordig veel pu bliciteit geweid aan sportlui, die erin slagen een bepaald record te boeken, maar het zou goed zijn als meer aan dacht zou worden besteed aan evene menten als deze die voor de gezondheid van veel meer betekenis zijn" De heer Siebinga hoopte dat de wandeltocht rond Texel ook volgend jaar weer zou worden gehouden, al zou de aanwezig heid van een naturistenstrand dan mo gelijk roet in het eten gooien. Blarenprijs Enkele deelnemers werden extra in de bloemetjes gezet. Daar was bijvoor beeld mevrouw A. L. Wassenborg- Maeshart uit Giessen (N.Br.), die van het hele gezelschap de meeste blaren had opgelopen en daardoor in aanmer king kwam voor de ere-titel „Miss Blaar" en een door schoenhandel A. Mantje beschikbaar gestelde waarde bon. Extra schouderklopjes waren er ook voor de jongste deelnemer, de 14- jarige Herke v.d. Berg uit Eierland en de oudste deelnemer, de 56-jarige Herr De Lange uit München. De oudste Texelse deelneemster, de 56-jarige me vrouw G. Roeper-Eelman, was maar een paar maanden jonger. Organisator Rij kers bedankte zijn wandelaars voor de voorbeeldige wijze waarop zij gevolg hadden gegeven aan de in hun eigen belang gegeven, maar niet altijd pret tige aanwijzingen gedurende de tocht. DE KOOG Strandbezoekers sloe gen zaterdag alarm, omdat zij bij het strand ten noorden van De Koog een mijn meenden te zien. De politie waar schuwde het amfibisch oefenkamp met het verzoek het ding zonodig onscha delijk te maken. Onderzoek door de mijnendienst wees evenwel uit dat het geen mijn was, maar een onschuldige drijver van een haringnet. Toen de Duitse bestuurder van een Volkswagen gistermiddag om vijf uur op de Pontweg linksaf wilde slaan om het terrein van het tankstation Wit vliet op te rijden, werd hij juist inge haald door de eveneens van de haven komende TESO-bus. De VW ramde de bus aan de rechtervoorzijde en werd daarbij zwaar beschadigd. Ook de bus liep flinke deuken op. Niemand werd gewond. Dokter Siebinga feliciteert de jongste deelne mer aan het Rondje om Texel, de 14-jarige Herke van der Berg, die ook vorig jaar mee deed. De verbouw werd uitgevoerd door de Y. Schakel. Verder werkten mee tttrohuis, schildersbedrijf Z. Graaf en terieurverzorger Arké. De fa. Smit uit En Helder maakte de fraaie spiltrap, e wel een speels element vormt in het wigens nogal strakke winkelinte- JT»r. EIERLAND Bij de kruising Post- vveg-Wageningsewcg nabij De Cocks dorp, deed zich woensdagmiddag om streeks vier uur een aanrijding voor, waarbij twee auto's zo zwaar werden beschadigd, dat ze naar dc schroothoop konden worden gesleept. De inzittenden liepen verwondingen op. De uit De Cocksdorp komende PTT- auto, bestuurd door J. Eelman sloeg linksaf de Wageningseweg in. Van de Wageningseweg kwam op dat moment de heer v.d Meer uit Den Burg, die met zijn DAF linksaf de Postweg wilde op rijden, richting Den Burg. Mede als gevolg van de bomenhaag bij de krui sing, waardoor de chauffeurs elkaar te laat opmerkten, botsten de wagen op el kaar en werden daarbij onherstelbaar beschadigd. De kantoorhouder G. Troost, die naast de chauffeur in de postauto zat, werd eruit geslingerd en liep een vrij ernstige hoofdwond op. Hij moest per ambulance naar zijn woning worden gebracht. Ook de reeds invalide bestuurder van de Daf liep kwetsuren op. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt zijn, worden op het bureau verwacht op de tijden dat hun eigen huisarts zitting heeft. Deze tijden zijn als volgt: dokter Barnard, woensdag 3 september om 13.00 uur. dokter Elias, woensdag 3 september, om 15.00 uur. 6rl«»en Ie,«ra bullen «cremaoceéeSjUaid de redebtle'^rC.'- Steeds meer krijgt geloofsverdieping en sociale ontwikkeling in het missie werk de nadruk. De vorming van men sen, die geestelijke en sociale leiding kunnen geven aan een dorpsgemeen schap is daarom noodzakelijk. Ook in het bisdom Basankusu (Kon go) wordt over enkele maanden een pastoraal en sociaal opleidingscentrum voor gehuwde katechisten geopend. De mannen krijgen er naast hun bijbel en katechese kursus ook les in landbouw, veeteelt en ontwikkelingstechnieken. De vrouwen zullen er door een maat schappelijk werkster onderwezen wor den in alle huishoudelijke aangelegen heden waaronder naaien. Misschien staan er hier of daar nog "handnaaimachinés, die in onbruik zijn geraakt vanwege de elektrische „zig- zaggers" maar die nog goede diensten kunnen bewijzen in de opleiding van onze katechisantenvrouwen. Als U pastoor Persoon, Beatrixlaan 23, Den Burg (tel. 2129) belt, komt hij de machine bij U thuis afhalen. Pater G. v.d. Arend, Kongo-missionaris HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 2 sept. 12.10 en 3 sept 0.13 en 12.32; 4 sepL 0 41 cn 13.06; 5 sept 1.27 en 14.04; 6 sept. 2.43 en 15.28. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. In augustus bestond „Het Texels Schapenstamboek in Noordholland" 60 jaar. Het bestuur heeft er geen feest dag van gemaakt, maar aan het ge denkwaardige feit aandacht geschonken door voor de Sehapenfokdag te Den Burg extra prijzen beschikbaar te stel len. De voorzitter van het Stamboek, de heer P. Donker uit Twisk, deelde dit gisterochtend in hotel „De Lindeboom- Texel" mee toen hij de jaarlijkse hoog tijdag van de Texelse schapenfokkerij opende. De opening werd bijgewoond door diverse autoriteiten, die met de seha penfokdag bemoeienis hebben, waar onder B en W, Ir. Herweijer, dierenarts Beekman (die met de keuring van de dieren was belast), de heer C, P. Laan van de landbouwschool, vertegenwoor digers van de O F. Fonds (die gratis voor de geluidsinstallatie zorgden) en de juryleden. Geschiedenis Ter gelegenheid van het jubileum overzag de heer Donker in vogelvlucht de geschiedenis van de Texelse schapen fokkerij. Tussen 1820 en 1900 werden verschillende schapenrassen uit Enge land naar het vasteland geïmporteerd. Tot 1846 had op Texel geen import plaatsgevonden; daar fokte men tot op dat moment het oude Texelse schaap, de pijlstaart, zuiver. Toen werden En gelse rammen en kruisingsprodukten van het vasteland geïmporteerd. De daaruit voorkomende kruisingen met de „pielsteerten" leverden gunstige resul taten op, maar toch bleek dat het dóór fokken met de import niet tot verbete ring leidde. Als gevolg daarvan stond' van 1860-1880 de invoer nagenoeg stil. Iedere fokker had door meerdere krui singen min of meer zijn eigen type ge kregen. De een hield van blauwkoppen, de ander streefde naar grove wol en hoog gewicht en weer anderen streef den naar fijne bouw en veel melk. Uniformiteit was dus ver te zoeken. Uniformiteit Totdat in 1909 de Vereniging tot ver betering van de Schapenfokkerij in Noordholland, het huidige Stamboek, omschrijving en men begon met het werd opgericht. Er kwam een type- fokken van deze „voorgeschreven" zg. verbeterde Texelaar. Een grote mate van uniformiteit werd bereikt. Dit schaap werd in de loop der jaren naar tal van landen geëxporteerd, tot grote tevredenheid van de buitenlandse eige naars, want de verbeterde Texelaar bleek een groot aanpassingsvermogen te hebben. En wat vooral tegenwoordig zeer belangrijk is: de vleeskwaliteit kon concurreren met die van de andere ras sen. De laatste tijd heeft de export van levend fokmateriaal bovendien een grote vlucht genomen, hoewel deze het afgelopen jaar wat is achtergebleven. De slachtlammeren zijn orr\ hun kwali teit enorm gevraagd, voornamelijk door Frankrijk De vooruitzichten zijn bo vendien goed, maar het is dan wel zaak dat de fokkers blijven streven naar vleeskwaliteit. De concurrerende lan den zitten nl. niet stil Waardering Met waardering herdacht ,de heer Donker de voormalige inspecteur Zijp, die veel heeft bijgedragen aan de bloei van het Schapenstamboek. Hij was de leermeester van de tegenwoordige in specteur C. Roeper, die intussen ook al weer 36 jaar lang de belangen van het Schapenstamboek op voortreffelijke wijze dient, De heer Donker deelde ten slotte mee, dat de schapenstapel per 1 mei 500.000 stuks telde, waarvan 200.000 in Noord-Holland. In vergelijking met vorig jaar een teruggang van een half procent. Dat is weinig als men de enor me verliezen in aanmerking neemt, ver oorzaakt door de leverbot. Bestrijding van de leverbot blijft uiteraard een uiterst belangrijke zaak. Boeten. Burgemeester Sprenger vertelde dat de gemeente Texel weer graag aan de Sehapenfokdag had meegewerkt. De schapenhouderij is tenslotte een der be langrijkste bestaansbronnen van Texel Prettig was het dat nu een vergrote Groeneplaats kon worden aangeboden voor de expositie, hoewel het om alle categorien te kunnen ontvangen, eigen lijk nóg wat groter zou moeten zijn. Niet alleen een zo goed mogelijk gefokt Texels schaap maakt propaganda voor het ras, maar alles wat met de schapen fokkerij verband houdt, aldus Mr. Sprenger. Hij doelde daarmee op de tuunwallen en schapenboeten, die welis waar op de bedrijven niet meer van di- I? reet belang zijn, maar de fraaie entou rage die zij voeren, is stellig toch van betekenis. De burgemeester verbond daaraan een pleidooi voor behoud van een en ander. (Zie verder elders in dit nummer) (advertentie I.M.) Ons telefoonnummer is gewijzigd. Draai niet 2000, maar C J

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1