Cjroen <2warL-Jexels in het harL, Gemeenteraad (met rug tegen muur) akkoord met invoering toeristenbelasting B 3144 Helaas de enige billijke methode om uit impasse te komen Angst voor aantasting van concurrentiepositie Texel Bijzondere vergadering Folklore met veertig man naar Berlijn Hoornder jeugd organiseert fietscross llitleenpost Oosterend voortaan woensdags geopend ELECTR0HUIS Ze komen weer! „The Red Hot Peppers" „Taverne Riche" SEPTEMEBER 1969 82e JAARGANG No. 8399 itgare N.V. v/b Langeveld De RooU njtbus 11 Deo Burg, Texel Tel. 2741 Verschijnt dmedrtgi en vrydags. Bank: Nederl. Middens Luidsbank; Coop. Ralf- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn prijs ƒ3,90 p. kw. -f 40 ct. incasso. Advert/ 18 ct. per mm. excl. 4»/# BTW MET de stemmen van vier leden tegen heeft de gemeente raad dinsdagavond in principe besloten tot invoering van toeristenbelasting. Het ging niet van harte, maar evenals B en W zageq de raadsleden geen andere weg om uit de financiële impasse te raken. Of in 1970 kan worden overgegaan tot heffing van de belasting, is nog niet geheel zeker. Het wetsontwerp dat de heffing mogelijk maakt, is nog in behandeling. Mocht het niet tijdig worden goedgekeurd, dan zullen in 1970 de leges van kam- peerexploitatievergunningen worden verhoogd en zal een woon- forensenbelasting en een logeergastenbelasting van de momenteel toeglaten categoriën worden ingvoerd. In beide gevallen zal de jaaropbrengst ca. ƒ475.000,bedragen, maar dat is niet eens vol doende om de kapitaalslasten van de normale voorzieningen in de komende jaren te dekken. Over vier jaar zal het bedrag aan kapi taalslasten zelfs anderhalf miljoen per jaar bedragen, zodat het belastingtarief wel hoger zal worden dan het kwartje dat B en W hebben voorgesteld. Heel veel hoger is echter niet verantwoord met het oog op de concurrentiepositie van Texel als vakantiegebied, zodat toch nog een aanzienlijk gat in de gemeentebegroting open blijft. Andere belastingen zullen nauwelijks omhoog kunnen, zodat het rijk toch zal moeten bijspringen. Het besluit om nu alvast te besluiten tot invoering van toeristenbelasting was volgens B en W nodig om GS te verleiden enkele zeer belangrijke kapitaalsuitgaven (nauw verband houdend met de recreatie) goed te keuren. Van PvdA-zijde werd een tegenvoor stel ingediend. Volgens de socialisten was het onjuist een principebesluit te nemen over een belastingvorm waar over de Kamer zich nog niet heeft uit gesproken. Daarom werd voorgesteld te besluiten tot heffing van forensenbelas- logeergastenbelasting en verho ging van kampeerleges met de bepaling deze verhoging en heffingen ongedaan te maken zodra de Kamer zijn fiat aan :.et wetsontwerp heeft gegeven en dus lot heffing van toeristenbelasting kan norden overgegaan. In feite dus de om gekeerde volgorde van het voorstel van B en W en daardoor essentieel ver schillend. Onbillijk De voorzitter, Mr. Sprenger, legde uit dat de behandeling van het wetsont werp intussen zover is gevorderd, dat heffing van toeristenbelasting wel zeer spoedig mogelijk zal zijn. B en W geven de voorkeur aan toeristenbelasting, om dat genoemde andere belastingen een Heine categorie treft en derhalve on billijk is. De logeergastenbelasting kan alleen maar worden geheven van hotel- en pensiongasten en dan nog als deze iJngere tijd verblijf houden. Ook de woonforensenbelasting kan worden ge- beven van een kleine groep tweede wo ningbezitters. Gezien de kleinere groep, waarvan het geld moet worden geïncas seerd, moeten de verhogingen en hef fingen vrij rigoureus zijn om tot de lfde jaarlijkse opbrengst te komen sis toeristenbelasting. Burgemeester Sprenger wilde deze belastingen dan tok beschouwen als een noodsprong, die alleen mag worden gemaakt zolang tenstenbelasting niet mag worden ge- beven en dan ook onmiddellijk onge daan moet worden gemaakt. Mr. Spren- fer verwachtte dat de toeristenbelas- *-ng in de Kamer weinig weerstand zal •pwekken. Tot dusver is over verschil lende onderdelen van het wetsontwerp Jt verruiming van het gemeentelijke tolastinggebied gediscussieerd; de toe- jstenbelasting is daarbij nauwelijks in «t geding geweest. (advertentie I.M.) HET NATIONALE KWALITEITSMERK VAN WARME BAKKERS De heer J. J. Westdorp (PvdA) stelde met voldoening vast, dat B en W voor wat betreft het financiële beleid nu het standpunt innemen dat de PvdA-fractie al jaren lang bij iedere begrotingsbe handeling naar voren heeft gebracht. In de stukken, waarin zij tot de conclusie kwamen dat invoering van toeristen belasting een onafwendbare zaak is, zeiden B en W dat de begroting 1969 uit eindelijk toch een nadelig saldo te zien zal geven, het bewijs dat het onverant woord was met een dergelijke begroting te gaan werken. De heer Westdorp her innerde aan ,,het gejuich" van enkele raadsleden toen destijds de sluitende begroting 1969 werd aangeboden. De raad had die begroting nooit moeten accepteren omdat deze alleen sloot als gevolg van het afzien van urgente voor zieningen. „De raad had U nooit mogen toestaan met zo'n begroting te werken". Nu nog niet Toch vond de heer Westdorp het on juist, dat nu tot invoering van toeristen belasting moest worden besloten. Eerst moet worden afgewacht of de Kamer met het wetsontwerp akkoord gaat en zelfs al zou dat al vaststaan, dan kent men nog de voorwaarden niet waaron der deze toeristenbelasting geheven zal kunnen worden. Bovendien moet men zich realiseren dat een toeristenbelas ting de concurrentiepositie van Texel als recreatiegemeente kan aantasten. De toeristenbelasting wordt aan de orde ge steld in een periode dat het aantal toe ristische overnachtingen op Texel eer der een dalende dan een stijgende lijn vertoont Toeristenbelasting zal het ver blijf op het eiland (nog) duurder maken en derhalve wordt het toch al goedkope buitenland er nog aantrekkelijker door. Maar ook de PvdA-woordvoeder zag wel in dat aan deze belasting niet is te ontkomen, maar het voorstel moet pas komen als over de mogelijkheden en de voorwaarden tot invoering zekerheid bestaat. Thans dienen de dekkings middelen op andere wijze te worden ge zocht en wel door het heffen van woonforensenbelasting, logeergasten- belasting en verhoging van de kam peerleges met de bepaling dat deze ref- fingen ongedaan worden gemaakt als de toeristenbelasting er komt. Een en an der heeft de PvdA al sinds 1967 voor gesteld. De heer Westdorp: „Waarom zijn deze heffingen vorig jaar al niet ingesteld; dan hadden we nu al een stukje van het tekort weggewerkt en een verantwoorde sluitende begroting gehad". De heer Westdorp deed daarop zijn tegenvoorstel. Huiverig De heer F. Standaart toonde zich hui verig bij het in principe accepteren van toeristenbelasting. Hij zou er wel voor voelen als de belasting een bestem mingsheffing zou zijn, dus zou worden besteed aan typisch toeristische projec ten en niet voor he helpen dekken van de kapitaalslasten die zijn veroorzaakt door alle gemeentelijke voorzieningen. „De mensen moeten zien waarvoor het geld wordt gebruikt". Op Standaarts vraag of de eventueel te verhogen kampeerleges e.d. weer omlaag kunnen worden gebracht als de toeristenbelas ting komt, antwoordde Mr. Sprenger bevestigend. Juist door het verband dat B en W leggen tussen het voorstel tot invoering van toeristenbelasting en de „noodsprong" voor de periode dat die belasting nog niet kan worden geheven, is zo'n verlaging van heffingen heel goed te verdedigen tegenover GS en Rijk. „We staan met onze rug tegen de muur", verzuchtte mevrouw J. Koning- Bruin (PvdA). „Je krijgt allerlei dingen opgedrongen die je niet wil. Het is een benauwende zaak om een gemeente als deze te besturen. Texel brengt door zijn inkomsten uit het toerisme massa's geld in de schatkist, maar het rijk vertikt het om daaruit wat terug te geven voor hoognodige voorzieningen ten bate van datzelfde toerisme; die centen moeten de gemeente maar van de gasten zien te krijgen". Mevrouw Koning wilde zich daar toch niet zomaar bij neerleggen. Ongelovig De heer Westdorp, ongelovig, tot de voorzitter: „Bent u ervan overtuigd dat bij het aanvaarden van toeristenbelas ting de al geraamde kapitaalsuitgaven worden goedgekeurd?" Dat leek West dorp onwaarsdhijnlijk want GS zullen niet vooruitlopen op wat in de kamer moet worden beslist. In het verleden heeft men de raad ook zo trachten te paaien, maar de goedkeuringen bleven uit. Ook ibij invoering van toeristenbe lasting zal de gemeente met een tekort blijven zitten. Hoewel B. en W. het niet denkbaar vinden dat de bestaande plaatselijke beslissingen worden ver hoogd, zal het daar tooh wel op neer- draaien, zo verwachtte de Iheer West- dorp. Burgemeester Sprenger kon met me vrouw Koning meevoelen. Ook hij vond dat de gemeente met de rug tegen de muur stond, maar daar kan men niet over zitten kniezen. „We moeten ver der, anders gaat Texel ten onder. De weg om uit de impasse te komen is door GS zelf aangegeven; zie ons voor stel''. iMr. Sprenger zei ervan Over tuigd te zijn dat GS de genoemde ka pitaalsuitgaven zullen goedkeuren als de raad besluit toeristenbelasting in te voeren. Een poging van de heer Westdorp om zijn tegenvoorstel het eerst in stem ming te brengen mislukte. Het voorstel van B. en W. kreeg de stemmen tegen van de heer F Standaart (Texels Be lang), de heer Alb. Dros (PvdA), de heer J. Westdorp (PvdA) en mevrouw J. Koning-Bruin (PvdA). Het verzoek van de Naturistenfede ratie werd door pré-advies in handen van B. en W. gesteld. Mevrouw Ko ning-Bruin drong erop aan in ieder ge val de volgende raadsvergadering met dit pré-advies te komen, gezien het gro te belang van deze zaak. De heer Standaart drong erop aan dat de gemeente het pad naar de re creatieterreinen bij Slufteroord elk jaar provisorisoh verhardt, zolang geen mid delen beschikbaar komen om een be hoorlijke weg aan te leggen. Verheugend was de mededeling van Mr. Sprenger dat door het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk enkele belangrijke aanvra gen om subsidie zijn ingewilligd. Zo zal 50°/o worden bijgedragen in de kos ten van het voor recreatie geschikt ma ken van het aan Everstekoog grenzen de bosgebied, 75°/o wordt bijgedragen in de kosten van aanleg van 'n strand- slag met parkeerterrein bij het Mien- terglop te De Koog Cn 75°/o zal worden bijgedragen in de kosten van grondver werving en aanleg van parkeerterrei nen. Het verzoek om bijdrage in de kosten van aanleg van een fietspad bij Brakestein werd afgewezen maar Mr. Sprenger wilde daarover nog wel eens met het ministerie praten. De heer Westdorp zei te hopen dat ook de res terende gelden spoedig ter beschikking zullen worden gesteld. De heer Westdorp was geschrokken van het overzicht dat B. en W. hadden gegeven over de nog beschikbare bouw grond in de diverse dorpen. Vooral die 800 m2 in Den Burg (nauwelijks plaats voor twee huizen) is verontrustend. Mr. Sprenger zei dat het uiterste wordt ge daan om meer grond direkt beschikbaar te krijgen. Van GS moet men nog ver gunning krijgen om het stuk grond waar 69 woningen moeten komen te be bouwen; het gaat hier om een wijziging van het uitbreidingsplan. Oorspronke lijk zou daar de nieuwe ULO-school zijn gebouwd. Na gereed komen van dit woningcomplex blijft nog grond voor ca 30 woningen over. (vervolg naar pagina 2) VEEL MEDEWERKING BIJ ORGANISATIE ARTIESTENVOETBAL Organisator Henny Kok uit De Cocks- dorp heeft met te klagen over gebrek aan medewerking bij de organisatie van de zondagmiddag om twee uur te hou den voetbalwedstrijd tussen Texelse kasteleins en een elftal van AVRO- grootheden. In verband met het goede doel (de baten komen ten goede aan het bejaardenwerk en de zorg voor het ge handicapte kind) vervoert TESO de ar tiesten tegen gereduceerd tarief. Leer lingen van Atheneum en Huishoud school zijn gisteren begonnen met het verkopen van toegangskaarten en de AVRO-voetballers krijgen van de heer W. Visser, Het Witte Huis, een lunch aangeboden tegen een geringe vergoe ding. IJ de raadsvergadering van dinsdag werden waarschijnlijk twee re cords gebroken. Nooit duurde een raadsvergadering zó lang en nooit was daarbij zoveel publiek aanwezig. Wat het eerste record betreft om half drie werd begonnen en pas om tien uur 's avonds waren de besprekingen ten einde. Van die 7xk uur ging slechts een half uurtje af om de raad de gelegenheid te geven de inwendige mens te versterken. Wat het tweede record betreft: 25 personen waren gekomen om te zien hoe de vroe de vaderen het er af brachten. Het merendeel der belangstellenden was af komstig uit Eierland; voor hen was de bespreking van het Krimplan hoofd schotel. Maar ook de beslissing over invoering van toeristenbelasting was een uiterst belangrijke zaak. Actuele kwesties zoals de moeilijkheden bij het opvangen van kampeerders in het bouwvakweekend en de overtreding op grote schaal van de gemeentelijke seizoenwoonverblijvenverordening op het bungalowterrein van de heer G. v. d. Star stonden ook op de agenda. Alle belangrijke punten hielden nauw verband met de recreatie en dat verklaar de de aanwezigheid van VVV-direkteur J. W. Dekker op de publieke tribu ne. Het trof ongelukkig dat de raad het weer met de beperkte ruimte van de polderhuiszaal moest doen in afwachting van het gereed komen van de raadzaal in het nieuwe raadhuis, want er was te weinig plaats om alle extra luisteraars te bergen. Ze konden niet allemaal naar binnende laatkomers moesten genoegen nemen met een plaatsje op de noodtribune in de aan grenzende hal voor de geopende deur. Deze noodvoorziening was niet ideaal maar in ieder geval verantwoord want de centrale voorzieningen (gemeente bode Poel had genoeg koffie, thee en koek om ieder van 't nodige te voor zien) waren ruimschoots toereikend. Wat de sanitaire voorzieningen van het polderhuis betreft werd de bij het kamperen gehanteerde norm van 30 perso nen per toilet verre overschreden, een situatie waarvoor in het nieuwe raad huis (23 toilettenniet gevreesd zal hoeven te worden. Overigens hebben B. en W. dinsdag na afloop geen vervuiling geconstateerd. Een gezelschap van veertig personen, allen verbonden met de Stichting Texels Folklore, is vanmorgen met de eerste boot vertrokken voor een reis naar Berlijn. Ze gaan erheen op uitno diging van het Berliner Landersver- band der Vertriebenen (een organisatie waarin vluchtelingen uit de Oostzone zijn verenigd) dat in de voormalige rijkshoofdstad een grote manifestatie organiseert. Vanavond omstreeks negen uur hoopt het gezelschap in West-Berlijn aan te komen, na een (langdurige) tocht per Teso-bus. In Berlijn zullen de Texe laars worden ondergebracht in een Ju- gendgastehaus en zaterdagochtend om tien uur zullen de volksdansgroep en de groep Oude Dansen een optreden in de open lucht verzorgen. Bij die gelegen heid zal reklame voor Texel worden gemaakt door het uitreiken van folder tjes Voor zaterdagmiddag staat een rondrit op het programma en 's avonds wordt door de dansgroepen aan een massale show in de „Waldbühne", een openluchttheater dat plaats biedt aan tienduizenden toeschouwers. De Texe laars zullen 8 minuten van het pro gramma voor hun rekening nemen. De avond wordt gehouden onder het motto Heimat Europa. De groep hoopt maandagavond met de laatste boot terug te keren. DEN HOORN Scholieren van de Jan Drijverschool organiseren op zater dag 6 september (morgen) een fiets cross, waaraan kan worden deelgeno men door jeugd tot 12 jaar. Om half tien wordt gestart bij Klif 37. De route voert onder meer door een stuk duinen. Het inschrijfgeld bedraagt 15 cent. Tot nu toe was de uitleenpost Oos terend van de Stichting Openbare Bi bliotheek Texel op donderdag geopend Op 11 september is dit voor de laatste maal geweest. Met ingang van de vol gende week is deze uitleenpost voor taan op woensdag geopend. De ope ningstijd is iets gewijzigd, en wel des middags van 3.00 tot 5.00 uur en des avonds van 7.00 tot 9.00 uur. Van 3.00 tot 3.30 uur: speciaal voor bejaarden. DE HEER J. DUINKER OPENT BANKKANTOOR Zaterdagmiddag 13 september zal het nieuwe kantoor van de Coöp. Raiffei- senbank te Den Hoorn officieel in ge bruik worden genomen. De openings plechtigheid zal worden verricht door de heer J. Duinker. (advertenties I.M.) Ons telefoonnummer is gewijzigd. Draai niet 2000, maar Op veler verzoek het bekende trio zaterdag en zondag in De Koog. Stemming en gezelligheid P.S. Zondagavond zal naar aan leiding van het voetballen, Sjakie Schram enkele van zijn bekende nummers ten gehore brengen.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1