Raad verkoopt gemeentelijke tien ha liever aan particulieren dan aan de Recreatiestichting Horntje in vogelvlucht Beslissing uitgesteld wegens gebrek aan gegevens Douane koml naar Texel zaterdag Brandje snel geblust DERDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 5 SEPTEMBER 19G9 De gemeenteraad is dinsdagavond niet akkoord gegaan met het voornemen van B en W om de gemeentelijke tien hectare van het Recreatieplan De Krim te verkopen aan de Recreatiestichting Texel. Men was eensgezind van mening, dat het gezien de gebrekkige gegevens, die B en W hadden verstrekt, onmogelijk was de conse quenties van een dergelijke stap te overzien. De zorg gold de kansen, die aan particulieren zullen worden geboden om de ge meentelijke tien hectare te pachten of te kopen en te exploiteren. B en W hadden aan dit verlangen tegemoet willen komen door de Recreatiestichting te verplichten tenminste de helft van de tien hectare in erfpacht aan particulieren uit te geven. Welke kosten daarmee gepaard zouden gaan, was onbekend en de raad wilde een en ander eerst wel eens nader uiteengezet zien, alvorens te besluiten. Dat zou misschien een maand of twee vertraging geven, maar het Krimplan sleept al tien jaar, zodat die paar maanden er ook nog wel bij kunnen. Zonder veel commentaar gaf het college gevolg aan dit verzoek. De heer S. Keijser (VVD) opende de discussie met eraan te herinneren, dat zich onlangs 27 inwoners van Eierland hebben aangemeld met het verzoek de gemeentelijke 10 hectare van het Krim plan te kopen en te exploiteren. Met deze groep is nog geen onderhoud ge weest en dat dient in ieder geval eerst te gebeuren, alvorens een besluit wordt genomen De heer Keijser zei liever met de bedoelde groep gegadigden in zee te willen gaan dan met de Recreatiestich ting. Ander uitgangspunt De heer F. Standaart (Texels Belang) betreurde het dat B en W het uitgangs punt van het Krimplan hadden willen aantasten door het plan aan de Recrea tiestichting te verkopen wordt het plan onttrokken aan de macht van de ge meenteraad. Directe invloed door raad of B en W op Recreatiestichting of Coördinatiebouw is niet mogelijk; be hartiging van de belangen van de ge- interesseerde particulieren is derhalve zeer onzeker. Werkelijk overtuigende argumenten voor deze stap worden niet aangevoerd De kop in de Texelse Cou rant .Particulieren moeten met Recrea tiestichting gaan praten" vond hij zeer treffend. De particulier wordt afhanke lijk van het beleid van de Recreatie stichting. In welke verhouding komen zij ten opzichte van de stichting te staan. Aan welke voorwaarden zullen zij moeten voldoen om voor pacht en exploitatie van de helft van het stuk in aanmerking te komen? Onder welke voorwaarden wordt de stichting eigena resse van de tien hectare? Op al deze vragen geven B en W geen antwoord, zodat het niet mogelijk is er een be slissing over te nemen. Zou de gemeen te, als de raad toch met verkoop aan de recreatiestichting akkoord zou gaan, nog enige invloed op de verkaveling hebben? Hoe groot denkt men de erf pachtscanon te maken en hoe lang loopt de erfpacht? Waarom geeft de ge meente eigenlijk de voorkeur aan de stichting als koper boven bijvoorbeeld de combinatie van particulieren, die zich nu heeft aangemeld of de Ex ploitatiemaatschappij Texel, die zich al veel eerder als gegadigde heeft opgege ven? Is er met de EMT contact ge weest? Protectionisme Het leek de heer Standaart niet juist met de Recreatiestichting te onderhan delen met uitsluiting van andere gega digden, Dat riekt naar discriminatie of protectionisme. Hij informeerde verder waarom de raad niet eerder is ingelicht over de afspraken, die blijkens de nu verstrekte stukken zijn gemaakt tussen Coördinatiebouw en de Recreatiestich ting? De destijds in het leven geroepen adviescommissie, die zich zou bezig hou den met het bestuderen van de Krim- problematiek heeft haar bevindingen nooit aan de raad kenbaar gemaakt. Het is zaak dat de raad zo spoedig mogelijk het ontwerp bestemmingsplan voor De Krim ter inzage krijgt. De heer Stan daart vond het verder opvallend dat in eerder genoemde adviescommissie Ge meente, Coördinatiebouw en Recreatie- stichting zijn vertegenwoordigd; in spraak van particulieren of raadsfrac ties is er niet. Opvallend vond de heer Standaart het ook dat in de nu aange boden nota steeds over „uitgifte in erf pacht" wordt gesproken, terwijl men het oorspronkelijk had over verkoop aan particulieren. B en W hebben de zaak in de nota verkeerd voorgesteld door te suggereren dat het altijd de be doeling is geweest het gemeentelijke stuk in erfpacht aan Texelse gegadig den uit te geven. De heer Standaart voorzag ingewikkelde juridische pro blemen bij een eventuele erfpachtsuit- gave met zoveel belanghebbenden en vond het opnemen van juristen in de commissie gewenst. Resumerend stelde de heer Standaart dat de nota wel in structief was, maar veel uitputtender had moeten zijn. Nu wordt nog te veel nodige informatie ontbeerd. Er moet een uitgewerkt bestemmingsplan ter tafel komen met de te volgen gedrags lijn ten aanzien van de exploitatie, al vorens een beslissing kan worden ge nomen. Onmogelijk Ook de heer Westdorp was er niet in geslaagd uit de nota voldoende infor matie te putten. Men weet zelfs niet eens hoe de situatie met het Krimplan momenteel precies ligt. Het is onmoge lijk, dat de raad een principeuitspraak doet, omdat men zich dan zou vastleg gen op voorwaarden, die bij de raad niet bekend zijn. Aan de particuliere gegadigden zullen de voorwaarden voor deelname aan het plan bekend moeten worden gemaakt. Ze kunnen dan vast stellen of het voor hen een haalbare kaart is om de grond te kopen. Op dit moment kan geen uitspraak worden ge daan. Mej. Luijsterburg veronderstelde, dat het voor Coördinatiebouw weinig ver schil zou maken of met de Recreatie stichting dan wel met particulieren (verenigd in een rechtslichaam) wordt gewerkt In dat geval heeft men niets anders te doen dan de voorwaarden, waaraan de Recreatiestichting zou moe ten voldoen en die ongetwijfeld bekend zijn, ter kennis te brengen van de par ticuliere gegadigden. De heer Baren- dregt meende dat de particulieren het beste een NV zouden kunnen vormen om op gelijke voet met de N.V Coördi natiebouw te komen; ook al omdat een stichting geen winst mag maken. Texels Belang De heer J. Witte (KVP) kwam met een ondeugende opmerking. Het had hem verwonderd dat de Krimnota on dertekend was door Burgemeester en wethouders, terwijl hij meende dat een der wethouders eens heeft gepleit: „het recreatiegebied in particuliere Texelse handen". Een nadeel voor het geval particu lieren de Krimgrond zouden kopen is, dat in dat geval wellicht geen aan spraak op subsidies kan worden ge daan. Het was mevrouw Koning-Bruin die deze veronderstelling uitsprak en dat ze gelijk had bleek uit de toelich ting, die op verzoek van B en W werd gegeven door de heer G. A. Oskam. Het ligt bij particulieren inderdaad niet zo makkelijk. De minister is wel voorne mens maatregelen te nemen om ook subsidieverstrekking aan particulieren mogelijk te maken, maar tot dusver is het daar niet van gekomen. Wethouder Joustra zei het te zullen toejuichen als particulieren het Krim- terrein kopen en exploiteren, maar hij was van mening dat zij spoedig tot de conclusie zullen komen dat het voor hen geen eenvoudige zaak is. De heer Joustra ging er overigens mee akkoord dat de Krimnota werd aangehouden. Dat deed ook de voorzitter. Hij beloofde zodanige maatregelen te treffen dat het Krimplan over ca. zes weken wederom ter sprake kan worden gebracht. Intus sen zullen de gegadigden de nodige in lichtingen krijgen. Sinds 1966 wordt het bedoelde Krim- gebied gebruikt als noodcamping. Met de exploitatie daarvan belast zich de Recreatiestichting. De exploitatie heeft echter telkens verlies opgeleverd en die verliezen wil men in de grondprijs door berekenen. De heer Standaart vond dat niet juist. Als ik van iemand een win kelpand koop, koop ik alleen het ge bouw en ik heb niets te maken met de eventuele verliezen, die hij er heeft ge leden". Grote bungalows Niet alle raadsleden bleken vrede te hebben met de manier waarop B. en W. de knoop hebben doorgehakt inzake de bouw van te grote bungalows op het terrein van G. v. d. Star. Zoals bekend zullen de overtreders in de gelegenheid worden gesteld alsnog een vergunning voor de bouw aan te vragen. Deze ver gunning zal dan worden getoetst naar de nieuwe verordening die wel bunga lows tot 70 m2 toestaat. Degenen die tijdens de bouw van hun te grote bun galow werden betrapt, gewaarschuwd en geverbaliseerd zullen echter worden vervolgd. De heer C. Timmer vond dat de overtreders er zo te gemakkelijk af kwamen. Ook de heer P. Smit en mej. A. G. Luijsterburg waren die mening toegedaan. Afbreken hoefde niet, maar zullen wel flinke boetes moeten beta len. De iheer F. Standaart vond het over dreven dat nu een derde ambtenaar aan bouw- en woningtoezicht is toege voegd. De overtredingen op het terrein van Van der Star ontstonden door laksheid; niet door gebrek aan perso neel. Hij wees erop dat nog geen vier honderd bouwvergunningen per jaar worden afgegeven; meer dan de helft daarvan betreft kleine verbouwingen zoals het aanbrengen van dakkapellen, ihet veranderen van gevels e.d. Inten sieve controle daarop is niet nodig. Blijven dus een goede honderd projec ten over waarop regelmatig toezicht moet worden uitgeoefend. Ook de heer S. Keijser (VVD) was van mening dat drie mannen dat „op hun sloffen" af kunnen. Ook de heren Smit, Baren- dregt en Westdorp twijfelden aan de noodzaak van een derde man. De heer Smit vond het bovendien on bevredigend dat de verordening is „aangepast" aan de fouten die op het terrein van Van der Star zijn gemaakt, ook al is de wijziging daarom niet voorgesteld. Mevrouw Koning-Bruin zei dat veel meer van dergelijke overtredingen zijn gemaakt op Texel. Zij wilde er een punt achter zetten en ervoor zorgen dat zoiets niet meer kan gebeuren. De heer C. Timmer: „Als er zoveel overtredin gen zijn voorgekomen is Bouw- en wo ningtoezicht zeker al jaren-op non-ac tief!" De heer Witte zei het als een gevoe lige boete te beschouwen dat in enkele gevallen de bouw is stilgelegd. Onbe vredigend is dat de anderen, die op het moment van de controle, al klaar wa ren, niet zijn getroffen maar hun rui me bungalow heb'ben kunnen verhuren. Heus nodig Mr. Sprenger betoogde dat de extra ambtenaar echt nodig was. Niet alleen in verband met de nu veel intensievere controle, maar ook in verband met werkzaamheden op planologisch ter rein, waarmee bouw- en woningtoezicht ook is belast. Vervolging van de andere overtreders zou een onderzoek noodza ken om na te gaan wie te goeder trouw waren. De zaak is zo ingewikkeld, dat men daaraan liever niet begint. Wel zullen degenen worden aangepakt, die ondanks waarschuwingen hebben door gebouwd. Overigens: een streep eron der. Wethouder Joustra: uithuilen en opnieuw beginnen. NIET uithuilen, zei de heer Smit, die vond dat het rechtsgevoel door deze gang van zaken zou worden aangetast. Ook de heer Koorn wilde het er niet bij laten zitten. Hij herinnerde eraan, dat in het geval van Van der Star uitgere kend mensen van de rechterlijke macht de zaak hebben bedonderd. De heer Standaart daarentegen vond, dat als in het genoemde geval toch zou worden opgetreden, dat over heel Texel moest gebeuren. Er zijn veel meer over tredingen van de bouwverordening ge weest. Voor optreden voelde hij echter niets en hij wilde zelfs zover gaan dat de overtreders hun vergunning niet alsnog hoeven aan te vragen Dan pas, zo zei hij, begin je werkelijk met een schone lei Hij wilde dat voorstel in stemming brengen, wat niet lukte om dat niemand het steunde. De voorgestelde wijziging van de bouwverordening waardoor bungalows voortaan 70 m2 groot mogen worden, had weliswaar niets met de affaire Van der Star uit te staan, maar de meeste raadsleden legden toch wel een ver band tussen het een en het ander. De heer Smit vond 70 m2 aan de royale kant. Hij ging er alleen mee akkoord, als B en W er zich strikt aan zouden houden, dus geen „marge" van zoveel procent zouden gedogen, anders was 60 m2 meer dan genoeg. B en W wilden 70 m2 wel als het uiterste maximum hanteren en de wijziging van de ver ordening werd derhalve met algemene stemmen aangenomen. Het was intussen tien over zes. De burgemeester realiseerde zich dat het eind van de besprekingen nog niet in zicht was en stelde de raad voor een half uur te pauseren en in die tijd in het raadhuis wat broodjes te eten. Zo zaten de vroede vaderen even later achter de rijke lijk belegde kadetjes, die ijverig door bode A. Poel werden aange dragen. Politieke vriend en politie ke vijand zaten broederlijk naast elkaar en stelden met kennelijke voldoening vast dat het toch wel een opmerkelijke gebeurtenis is, dat een wethouder dreigt zijn ontslag aan te bieden. Weliswaar onder dwang van de omstandigheden kregen de voor standers van een avondraadsverga dering hun zin. De besprekingen werden om kwart voor zeven in de zaal van het polderhuis voortgezet. Ook de belangstellenden uit Eier land waren weer present, want „hun" agendapunt, de discussie over het Krimplan, kwam toen pas aan de orde. Keuring caravans Gaarne herinneren wij belanghebben den er nog even aan, dat vanaf zater dagochtend negen uur op het parkeer terrein aan de Emmalaan gelegenheid wordt gegeven caravans, aanhangwa gens, kampeerwagens en andere niet geregistreerde voertuigen door de douane te laten keuren. Er wordt dan een identiteitsbewijs afgegeven, dat per 1 oktober verplicht is. Naar schatting zullen ongeveer 80 eigenaars op Texel een dergelijk identiteitsbewijs nodig hebben. Tot dusver hebben nog maar slechts enkelen zich voor de douane keuring gemeld. Als de anderen de op Texel geboden gelegenheid voorbij la ten gaan, zullen ze naar Den Helder moeten en daarmee is uiteraard aan zienlijk veel meer tijd en geld gemoeid. Wie voor zijn wagen een identiteits bewijs wil hebben, dient zo spoedig mo gelijk bij de heer J. van Hoorn, Haffel- derweg 15, een formulier af te halen. Men dient voorts te zorgen voor een bewijs van aankoop (factuur), of als de wagen uit het buitenland is meege nomen een bewijs van invoer. Zelf bouwers kunnen dergelijke documenten uiteraard niet tonen; voor hen heeft de heer Van Hoorn een speciaal formulier. In ieder geval moet er voor gezorgd worden dat het chassisnummer van de wagen in de dissel (trekhaak) is inge slagen; een los labeltje of vernageld nummerplaatje wordt niet geaccep teerd. Woensdagmiddag omstreeks twee uur ontstond brand op het terrein van het slopersbedrijf C. Spigt, „Lentevreugd", Eierland. De heer Spigt was beziig met een snijbrander een oude vrachtwagen te slopen De wegspattende vonkenre gen deed de benzineresten in de tank van de wagen ontsteken. Er volgde een kleine explosie *en het motorgedeelte van de wagen stond in lichterlaaie. Bluspogingen met zand leverden geen resultaat op. De brandweer had het vuurtje met de nevelblusser echter snel onder controle. Een goed overzicht van de bouwacti viteiten in de polder 't Horntje geeft deze luchtfoto van Aero-camcra Rotter dam. Het zg. provisorium (1) van het Nederlands Instituut voor onderzoek der Zee (NIOZ) is vrijwel gereed. Het is een laag, maar zeer uitgestrekt niet- permanent-gebouw, dat binnen vijf jaar weer zal moeten worden afgebroken. Zoals gebekend zag het NIOZ zich ge dwongen deze noodvoorziening te tref fen, omdat het oorspronkelijk geplande gebouw in verband met zijn hoogte werd afgekeurd, terwijl betere huisves ting van het laboratorium een dringen de zaak was. Men heeft nu alle tijd om een nieuw gebouw te ontwerpen, terwijl de onderzoekers in het provisorium hun gang kunnen gaan. Dank zij deze nood voorziening kan het NIOZ binnenkort het oude gebouw in Den Helder verla ten en kunnen ook de nettenschuren op de dijk (4) die als noodlaboratorium in gebruik zijn, worden ontruimd. Deze week wordt de begane grond- vloer gestort van het aquariumgebouw (2). Dit wordt een der grootste onder delen van het complex. Het aquarium gebouw is in grootte vergelijkbaar met het raadhuis in Den Burg, maar wordt nog aanmerkelijk hoger. Bij 3 ziet men het zeskantige bassin voor het afvalwa ter. Hier wordt het zee- en ander water, dat bij de experimenten is gebruikt, verzameld en later over de dijk in zee gepompt. De NlOZ-haven (6) wordt ook gebruikt door schepen van de fa. Wij- nands, die bij 't Horntje en de Stuifdijk zinkwerken uitvoert. Hier ziet men ook de steiger met het buitengemaal ten behoeve van de kunstmatige experri- mentele mosselverwaterplaats van het RIVO. 5 het buitenveldje. De twee laboratoriumgebouwen van de mossel verwaterplaats (7) zijn gereed. Ze wer den maanden geleden officieel in ge bruik genomen. Mosselverwaterproeven op grote schaal (met scheepsladingen tegelijk) zullen worden gehouden in de eigenlijke verwaterplaats (8) die nog niet gereed is. De zandvang, de beton nen goot, die evenwijdig aan de dijk loopt, is wel klaar en hierin wordt 200 m3 zeewater in voorraad gehouden voor de laboratoriumproeven. Tot het RIVO-complex horen ook de woning van de technisch opzichter en garages (9). Linkonder achter de dijk van de P.H. polder (10) ziet men het noodverblijf voor enkele tientallen bui tenlandse gastarbeiders (Marokkanen en Spanjaarden) die bij de Bataafse Aannemingmaatschappij in dienst zijn. 11 Romney-loods voor opslag van bouwmaterialen en rechts daarvan de directiekeet. Het RIVO-project nadert zijn voltooiing; in oktober moet de ver waterplaats gebruiksgereed zijn en ok tober volgend jaar zal het werk worden opgeleverd. Het eind van de NlOZ-bouwactivitei- ten is nog niet in zicht.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 6