Cjroen ^wartrjexels in het harL, Afschuwelijk ongeluk eiste twee doden «ggSÊff r 3144 Kritische jury van belang voor schapenhouders AVRO-mannen en kasteleins aan elkaar gewaagd door Huurde elektrische Hoover shampoo-polisher ipoo-p voor fgg per dag uitse jongens door auto geschept Aanrijding op berucht punt Bromfietser maakte ongelukkige val ELECTR0HUIS Mini-brandje Mej. C. De Kouiug onthult plastiek Plaatsruimte beperkt eel belangstelling oaturistenavond 3 Terugblik op schapenfokdag Ontmoeting met Engelse correspondentievriendin Toeristenbelasting en de Texelse concurrentiepositie tapijtshampoo Drogisterij A. v.d. SLIKKE IAG 9 SEPTEMBER 1969 82e JAARGANG No. 8400 ve N.V. v/h Langeveld Dc RooU 11 Den Burg, Texel Tel. 2741 Verschijnt dinsdags en rrydags. Bank: Ncderl. Middenstandsbank; Coop. Ralr- fcisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. A boon prys ƒ3,90 p. kvr. 40 ct. incasso. Adverts 18 ct. per mm. excl. 4*/o BTW >n afschuwelijk verkeersongeluk ■ft zaterdagavond tweee doden geëist, istreeks elf uur reed een 23-jarige lomobilist uit Den Burg in op een ,epje langs de Postweg wandelende itse jongens. Van de drie, die werden schept, werd er één op slag gedood. andere jongen werd zeer zwaar ge ïnd naar het ziekenhuis Parkzicht gc- icht, waar hij enkele uren later be- eek. De derde jongeman werd licht rond. )e jongens waren leerlingen van een alschule uit Brühl (bij Keulen) en wa- een dag tevoren naar Texel geko- ;n om de vakantie door te brengen „Modestia". Zaterdagavond was een iepje van vijf jongens met een onder- jzer op gehuurde fietsen naar De cksdorp geweest, o.a. voor kerkbe- Op de terugweg naar het aan de stweg gelegen Modestia, kreeg een jongens een lekke band, waarna het oepje de rest van de tocht te voet 1de afleggen, met de fiets aan de nd Zij liepen achter elkaar, rechts n de weg, wat in deze situatie correct De eveneens uit De Cocksdorp ko- inde automobilist H. S. J. M. (die vol- ns eigen schatting 80 - 90 km. per r reed) dimde zijn lichten in verband ?t een in de verte naderende tegen een Daardoor kon hij slechts een perkt gedeelte van de weg overzien, lardoor hij het ter hoogte van de erdenj „Duinoord" wandelende oepje pas op het laatste moment op- irkte. Tegenover de politie verklaarde nog heftig te hebben geremd en een ging te hebben gedaan zijn Volkswa- n naar links te sturen. Toch schepte drie jongens met hun fietsen, met eerder genoemd verschrikkelijk gevolg. De 11-jarige Peter A. Elbert was op slag dood en bleef midden op de weg liggen. De dodelijk gewonde Albert Wieczorrek (12) werd weggeslingerd en kwam in de droge bermsloot terecht. Hij werd per ambulance naar het zie kenhuis „Parkzicht" te Den Helder ver voerd, waar hij om kwart voor vier zondagochtend overleed. Lichtgewond werd de 13-jarige Otto Weywl. Een onderzoek van de zwaar bescha digde Volkswagen toonde aan dat tech nische gebreken niet debet aan het ge beuren zijn geweest. Op het met knipperlichten en vele schrikhekken aangegeven beruchte kruispunt Westerweg-Pijpersdijk in Waalenburg deed zich zaterdagavond om half zeven een aanrijding voor. De op haar bromfiets over de Westerweg uit de richting Den Burg komende mej. V, Jaspers werd aangereden door een automobilist, die van de Pijpersdijk kwam en mej. Jaspers niet had opge merkt. Bij de botsing werd de brom fiets totaal vernield; mej. Jaspers liep kneuzingen op aan het linkerbeen. GESLAAGD De heer Bernhard Moor slaagde te Voorschoten voor het diploma Monteur Motorvoertuigen. De heer Moor is werkzaam bij garage Grisnigt te Den Burg. DE KOOG In de nacht van zater dag op zondag (1.15 uur) werd de 23- jarige bromfietser Robert J. de M in de Dorpsstraat te De Koog gewond. Hoewel hij niet snel reed, verloor hij ter hoogte van „Brinkzicht" de macht over het stuur en viel ongelukkig. Hij liep een hersenschudding op en een diepe hoofdwond, die door de dokter moest worden behandeld. (advertentie I.M.) Ons telefoonnummer is gewijzigd. Draai niet 2000, maar DEN HOORN Zondagmiddag werd de brandweer geallarmeerd voor een brand aan de Mok weg bij Den Hoorn. De vuuPbestrijders waren zeer snel ter plaatse. Het doven van de vlammen was een karweitje van enkele seconden want er stond alleen een stukje tuin- wal in brand, waarschijnlijk aangesto ken door kinderen. Zaterdagmiddag 13 september zal mej. Christien De Koning, dochter van wijlen burgemeester C. de Koning de wandplastiek onthullen, die ter nage dachtenis aan haar vader is aange bracht in de burgemeester De Koning hal. De plastiek is ontworpen door de heer H. Hierck te Wassenaar en ge maakt door leerlingen van de LTS Texel. Voor het bijwonen van de ont hullingsplechtigheid zijn diverse verte genwoordigers uit het verenigings leven uitgenodigd. liet aantal personen dat is uitgeno- ;d om de voorlichtingsavond (vrijdag van de Ned. Federatie van Natu- itenverenigingen bij te wonen, is zo oot dat het aantal plaatsen dat voor idere belangstellenden beschikbaar ijft zeer beperkt is. Het ziet er naar dat ongeveer honderd personen ge- wr zullen geven aan de uitnodiging, at betekent dat voor niet-genodigde (hoorders nauwelijks 90 plaatsen over In verband daarmee blijven de aelen voor de genodigden tot acht uur ireserveerd; men dient dus op tijd mwezig te zijn. Niet-genodigden zullen tevoren bij dc ceptie van „De Lindeboom-Texel" 'n ratis) toegangsbewijs moeten afhalen, eze kaarten zullen uitsluitend worden iretrekt aan personen van 18 jaar en Kier, niet omdat de getoonde dia's en bis voor kinderogen ongeschikt wor- :Q geacht, maar in verhand met de perkte plaatsruimte en omdat wordt 'rwacht dat men alleen op deze ma- er op een serieus geinteresseerd pu- ïek kan rekenen. De avond zal worden geopend met toespraakje door de voorzitter van Federatie, de heer A. Stolk. Volgt honing van een ca 20 minuten du- ftde film over naturisme in vereni- ngsveihand waarin ook beelden zijn genomen van naturistenstranden. intig minuten is ook gemoeid met ;n diavertoning over hetzelfde onder- eip. Na de panze zal gelegenheid worden ÜJeven voor vragenstellen en discu- eren. De vragen zullen worden be- ttwoord door een uit naturisten be- aand forum. Voor de toekomst van de Texelse schapenhouderij is het van het grootste belang, dat bij de keuringen steeds scherper wordt gelet op die kwaliteiten waar ook het buitenland oog voor heeft. Dat hebben de juryleden, die actief wa ren op de Texelse schapenfokdag van vorige week, zich terdege gereali seerd. Ze hebben er bijvoorbeeld meer dan in vorige jaren, rekening mee ge houden dat de laatste tijd bij buiten landse beoordelingen veel bemerkingen zyn gemaakt op de benen. Ook uit de juryrapporten van vorige week bleek, dat het daaraan in diverse rubrieken mankeerde. Zelfs bij de ram, die tot kampioen werd uitgeroepen, werd een verdikking aan een der benen gecon stateerd; overigens maakte dit dier zo'n beste indruk, dat het kampioenschap geen punt van discussie was. De rubriek „oudere rammen", beoor deeld door de heren Donker, Reyne en Roeper, werd over het geheel als „ma tig" gekwalificeerd, juist door de vele bemerkingen op de benen. Er zaten bo vendien enkele „onsmakelijke" dieren tussen. Nummer 16, een inzending van P Bakker Bzn., werd eerste: een typi sche brede ram. In de rubriek 2-jarige rammen was nummer 38, inzending van G. Eelman, Oosterend, een ram met de mooiste vacht. De rubriek als geheel maakte een betere indruk dan de vorige Er waren opvallend beste koppen. Kampioen werd 31, van P. Verberne te Oosterend. Niet veel minder was 29, van Jn. Huis man te De Koog. Mooie wol, beste be nen, goede kop. Hij had misschien wat fijner gekund Dit dier is afkomstig van De kanipioensrani van de heer P. Verberne, Oosterend. Het is een 2-jarice ram, gefokt door de fa. Wageinaker, De Wcere. 13 JAAR NA FLESSENPOST De heer Cor Ellen uit Oosterend vond eind september 1965 op het strand een fles met een briefje. Het schrijven bleek afkomstig van mej. June Good win die de fles op 9 augustus 1956 van af de veerboot naar Yersey in zee had gegooid. Dc heer Ellen schreef een briefje terug en dat was het begin van een jarenlange correspondentie. Ellen en zijn vrouw gingen onlangs in op de uitnodiging van de intussen getrouwde Miss Goodwin om voor tien dagen naar Engeland te komen. Ze kregen er een bijzonder hartelijke ontvangst en zijn dagenlang gezamelijk opgetrokken om tal van bezienswaardigheden te bezich tigen. Het programma vermeldde o.m. een dagje Londen en een 'bezoek aan Shakespeaxes geboorteplaats. De komst van de Texelaars trok de aandacht van de pers. De „Leicester Mercury" bracht het verhaal over het Engels-Nederland se contact onder een driekoloms kop Na de mooie geschiedenis over de fles senpost te hebben verteld, schreef he't blad; In het begin hadden Mr. Ellen en Mrs. Goodwin moeite om eikaars brie ven te lezen. Nu spreekt Mr. Ellen heel goed Engels, geleerd via de BBC. Mrs. Goodwin: „We hadden in het (begin wel moeilijkheden. De eerste brief die ik als antwoord op het briefje in de fles kreeg, was in het Nederlands. We begonnen onze correspondentie met be hulp van woordenboeken. De heer Ellen heeft de Engelsen altijd al graag willen ontmoeten. „Als jongen van veertien al, in de oorlog, toen de Engelse vliegtuigen telkens overkwa men om Duitsland te bombarderen". HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 9 sept. 6.47 en 19.29; 10 sept. 7.43 cn 20.21; 11 sept. 8.28 en 21.04; 12 sept. 9.09 en 21.41; 13 sept. 9.44 en 22.14. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Naar aanleiding van het besluit van de gemeenteraad om zodra dat moge lijk is, toeristenbelasting te gaan hef fen, schrijft de Harlinger Courant Het Texelse gemeentebestuur rekent er kennelijk op dat de andere Wadden eilanden wel met het heffen van toe ristenbelasting zullen volgen want zelfs met dat kwartje komt Texel al in een ongunstige concurrentiepositie te staan. In het kampeerterreinboekje van de ANWB zagen we, dat de kampeer- tarieven cp Texel vrijwel allemaal ƒ1,40 a ƒ1,50 per persoon bedragen, in een enkel geval zelfs al ƒ2,Vermoe delijk komt hier dc 12 pet. BTW nog bovenop. Met het kwartje erbij ligt het gemiddelde kampcertarief dus al om en bij de twee gulden per persoon, wat betekent, dat een gezin met 2 kinderen auto plus tent of caravan alleen al aan kampecrgcld een bedrag van 80,a 85,per week gaat betalen. Mis schien valt de concurrentiepositie met andere campings langs dc Noordzee kust nog wel iets mee, maar in verge lijking met het buitenland zijn ze nu al ongunstig. Op Texel betaalt men straks driemaal zoveel als bijvoorbeeld in België en Luxemburg, waar de ge middelde kampeertaricven voor le klas campings vrijwel nergens hoger liggen dan 10 fr., nog geen 70 cent, met nog het voordeel, dat men dc kinderen er voor half geld rekent. En het huishou delijke leven is in België cn Luxem burg beslist niet duurder meer dan in onze eigen Nederlandse toeristenoor den. Ook in de meeste andere landen is het leven niet meer duurder dan in Ne derland, in Spanje en de toeristisch in opkomst zijnde landen achter het ijze ren gordijn als Joegoslavië, Roemenië enz. zelfs aanzienlijk goedkoper. We zullen met een toeristenbelasting dc trek vanuit het buitenland naar Neder land nog verder verminderen en de trek van Nederlanders naar het bui tenland ongetwijfeld nog verder bevor deren. de „rammenproef". Het kampioensdier muntte uit door zijn geweldige korpus, fraaie huid en beste kop Het dier had zijn kwaliteiten bovendien bewezen door zijn hoog gewaardeerde afstamme lingen. De rammen kregen daarvoor punten toegekend. Een afstammeling met een eerste prijs betekende 3 punten, een afstammeling met een tweede prijs 2 punten en een afstammeling met een derde prijs 1 punt. De kampioensram kwam zo op maar liefst 28 punten. Nummer 34 (van K. Mantje en Zn.) was naar de laatste tentoonstelling in Den Bosch geweest als onderdeel van „schaap met beste ooi- en ramlam". Nu kreeg deze ram de waardering 2 b; een massaal dier maar wat grof. De 1C- waardering voor nummer 38 van G Eelman, was mede te danken aan de mooie vacht. Bij de eenjarige rammen kreeg num mer 41 van K. Linnhose te Oosterend, de bemerking „centebakkie" wat bete kent dat het dier geneigd was de onder kaak voor de bovenkaak uit te steken. Toegekend werd IC. De IA (nummer 51 van C. M. Veeger) werd kampioen. Dictator Beoordelen is vaak een ondankbaar werk. Al gauw worden de beoordelaars verdacht van vriendjespolitiek of wordt vermoed dat een der juryleden zijn oordeel aan de anderen opdringt. Dat laatste vermoedde een der fokkers voor de rubriek III B (éénjarige rammen) en deze maakte van zijn hart geen moord kuil door het jurylid Roeper een dicta tor te noemen. Nummer 68, die IA ge worden zou zijn als zijn rechtervoorpoot niet verkeerd zou zijn geweest en de achterpoten niet te stijl, kreeg nu 1B. Texel-pot De vijf beste 1-jarige rammen kregen een premie uit de zg. Texel-pot. Die pot (vervolg naar pagina 2) DE KOOG Onder sdhitterende weersomstandigheden hébben de Texel se kasteleins zondagmiddag te De Koog gevoetbald tegen het elftal van de AVRO. De publieke belangstelling was niet daverend: ca driehonderd perso nen. Gelukkig waren tevoren veel meer kaarten verkocht, nl. ongeveer duizend Zoals bekend was de opbrengst be stemd voor het Texelse bejaardenwerk en het werk voor gehandicapte kinde ren. Men was dus graag bereid hiér- voor iets te offeren, zonder de wed strijd te gaan zien. De wegblijvers héb ben geen beste voetbalwedstrijd gemist, want de kwaliteiten van de spelers liggen beslist op een heel ander vlak. Beide elftallen waren, aan elkaar ge waagd. Als scheidsrechter fungeerde de schrijver Jan Wolkers die zich al gauw genoodzaakt zag een der spelers, René van Vooren, uit het veld te sturen we gens een ernstige overtreding. Dat was tevoren echter afgesproken, een feit dat het niet zo serieuze karakter van de ontmoeting tekent. Het tekent ech ter ook het enthousiasme van deze AVRO-medewerker, want de heer Van Vooren moest met spoed terug naar het vasteland, maar was voor dat ene kwartiertje voetballen graag bereid naar Texel gekomen. Van een minder prettige mentaliteit gaf de beroemde trompetist Willy Schobben blijk. Hij bleef weg zonder afberiaht. Wethouder C. Joustra werkte mee door de officiële aftrap te verrichten. De wedstrijd eindigde met 44 maar omdat men beslist een winnaar wilde hebben werd een groot aantal penalty's genomen. Deze brachten de stand ech ter niet uit evenwicht. Toen het ten slotte 11<11 was, vond men het wel letjes. De opbrengst van ca ƒ1000,werd nog vermeerderd met een bedrag van 24,dat was gecollecteerd door or gelman J. Zwan, die met zijn „De Tiet" luister bijzette aan het evenement en met 25,van de omzet van patates- bakker A. van Liere. Hotel „Bos en Duin" verstrekte te gen sterk gekort tarief na afloop een diner aan en voor zover ze 's avonds niet huiswaarts keerden, genoten de AVRO-mensen gratis onderdak in hotel „Juliana". Niet onvermeld mag ook de medewerking van de heer C. de Wit blijven. Hij stelde voor de dorstige spe lerskelen 2 kratten pils en 2 kratten frisdrank ter beschikking. Momenteel worden de mogelijkheden nagegaan voor een tegenbezoek van de kasteleins aan Hilversum. Advertentie I.M. TEXELSE MARKT Op de markt werden gisteren 30 schapen aangevoerd, die ƒ100,tot 175,opbrachten. Voorts 70 ramlam- meren (ivoor de fokkerij) ƒ150,tot ƒ300,25 weidelammeren ƒ100,tot ƒ125,16 oude rammen 175,— tot ƒ450,diverse soorten rundvee ƒ500,- tot ƒ1300,paard met veulen geen no tering. Parkstraat 20 - telefoon 2371

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1