Foldertje „Ceres" door NJN Texel geïnventariseerd Komt de grote mengwoele spoedig naar Texel? SMID JE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIS Scb apenfokdag Naturistenstrand (V) Resultaten in speciale uitgave :cs' Bouwvergunningen in afgelopen maand MONT BLANC (Vervolg van pagina 1) wordt gevormd door het storten van telkens ƒ1,als een schaap van Texel wordt geëxporteerd. De premie per dier bedroeg ƒ100,Omdat het er meer dan drie waren werd het tekort aangevuld uit de kas van de standsorganisaties. De beste vijf waren: 51 van C. M. Veeger, 68 van G. C Kikkert, 59 van P. Kikkert, 41 van K. Linnhose en 75 van C. J. Kik kert. Ook in rubriek IVa vielen bemerkin gen op de beenstand. De le prijs ging naar C. M. Veeger, De Westen. Ook bij de tweetallen ramlammeren moest herhaaldelijk een matige tot slechte beenstand worden geconsta teerd, terwijl het ook opviel dat veel beesten .blauwe koppen" hadden. Dat laatste is niet zo ernstig, sommigen ge ven er zelfs de voorkeur aan, maar ge streefd toch dient te worden naar blan ke koppen en hier mag niet worden toegegeven. Het was overigens een matige rubirek. De uniformiteit liet veel te wensen over. De 1 A-prijs ging naar 98, inzending van C. M. Veeger. Een goed ontwikkeld en uniform stel; de huiden hadden echter fijner gekund Nummer 100, inzending van P. Verber- ne, was wat dat laatste betreft beter, maar kreeg toch een lB-prijs omdat het stel iets minder van ontwikkeling was. Dat inzending 99 (van M. C. Veeger, Den Hoorn) op de derde plaats kwam, was te wijten aan de lange, minder vriendelijke koppen. In de rubriek schapen met 2 ram lammeren mankeerde het vaak aan uniformiteit. Veelal werd een fraai schaap met een goed ramlam getoond, maar was het broertje van de betrok ken ram veel minder. Het betrokken jurlid vroeg de fokkers hier voortaan rekening mee te houden; 't is anders moeilijk beoordelen. Aan rubriek VII (schapen met 2 ooi lammeren) had de jury veel genoegen goede inzendingen bij. Gevolg- vijf eer- beleefd, want er zaten meerdere zeer ste prijzen. In rubriek VI C (schapen met één ooi en één ramlam) kreeg inzending 210 van K. Mantje en Zn. de hoogste waar dering. Een ram met een beste huid en een goed achterstel. Inzending 210 (met jongere lammeren) kon daar niet te genop, maar het rammetje trok in zeer gunstige zin sterk de aandacht. De rubriek VIII, schapen met 1 ram lam, was betrekkelijk klein, maar er zaten enkele opvallende uitschieters in. De inzending 255 van P. Verberne ver schilde weinig van 251 van C. J. Com mandeur. Het ramlam in de inzending BrU.t» ..o Ui.r. Ull.i d. Verscheidene meningen zijn ten beste gegeven. We zullen ons aan de feiten houden. Naturisten, best! Maar waarom niet eerst op een meer centraal gelegen stuk Noordzeestrand? Nee, juist op het eiland Texel moet het gebeuren. Zo maakt men er ongetwijfeld een natu risteneiland van en dat is onjuist. De Texelaar durft wel riciso's te nemen, maar kan dat altijd? Deze zomer wer den de mensen in de bouwvakweek te ruggestuurd op een wijze die de-spui gaten uitliep; géén aanbeveling. Als men grote toeloop wil, zorg dan eerst voor het hoogseizoen; vooral ook de Texelse arbeider wil in die maanden zijn graantje meepikken en daarvoor hard werken. Ik woonde er enkele ja ren en kom er nog geregeld met ge noegen. Ons klimaat leent zich niet voor een naturistenstrand. Alleen bij mooie zomers, maar waar moet dat naartoe als men nu al uren voor de (dure) Texelse boot moet wachten? Na turistenstrand best, doch eerst de ca paciteit vergroten door verbetering van de watervoorziening, riolering en elek triciteit. We zijn nog niet toe aan een vaste aansluiting met Noordholland waardoor deze problemen veel makke lijker zouden kunnen worden opgelost; alles heeft dan zijn mogelijkheden. De Texelaar wil graag verdienen maar dan moet hij eerst orde op zaken stellen. Er zijn genoeg problemen die belangrijk of nog belangrijker zijn dan het vraag stuk Naturistenstrand. Mevrouw W. Zuidema-Steur, Huizen (NH) Waar bent u bang voor als het kli maat todh niet geschikt is? Komt u vrijdagavond maar eens luisteren in ho tel „De Lindeboom-Texel'' Red. De reserve-kampioen van de heer C. M. Veeger, De Westen. Het dier koorde vorig jaar tot de beste tien ramlamnteren en is ge fokt door de lieer I*. Verberne, Oostereud. van Commandeur was buitengewoon best, maar hij werd toch op de tweede plaats gezet omdat het lam nu al een steile beenstand vertoonde. Het was overigens een vrij goede rubriek. Rubriek IX (viertallen oudere fok schapen) viel enigszins tegen, vooral op het punt van de regelmatigheid. Dat inzending 261 van de fa. K Mantje en Zn. kampioen werd was te danken aan de ontwikkeling Het aanwijzen van het kampioensviertal was overigens een moeilijke kwestie. Een goede rubriek was de Viertallen 1-jarige ooien De 1 A-prijs, tevens het reserve-kampioenschap was voor het viertal, dat door P. Verberne, Ooster end, was ingezonden. WIJZIGINGEN EN AANVULLINGEN IN DE GIDS „WIE WAT WAAIt OP TEXEL" AANVULLINGEN Bladz. 7: Afdeling Sdhelpcultuur van 'het Rijksinstituut voor Visserij onder zoek. Polder 't Horntje post Oudesahild, tel. (02226) 343; Bladz. 31: Nederlands Bijbel Genootschap bibliothecaresse: mevr. A. v. d. Kooi-Koorn, Binnenburg 15, tel. (02220) 2295; Bladz. 33: Vest. MiddenstandSbank te De Koog, Ruys- laan 21, geopend woensdags van 10 - 12 uur, Bladz. 39: Vereniging voor fa cultatieve crematie; correspondente v. Texel mefvr. A. Tiessen-Spaans, Em- malaan 38, D enBurg, tel. (02220) 2539. Boodschappendienst voor ouden van dagen, contactadres N. Slijderink, Schil derend 66, Den Burg, tel. (02220) 2374; Bladz. 49: Buurtver. 't Groentje, voorz. G. Praamstra, Bernhardlaan 145, Den Burg, secr E. Moojen, Wagemakerstr. 6, Den Burg, tel. (02220) 3082; Bladz. 81' Actiecomité Eierland, voorz. R. R. Siebinga, Kikkerstraat 12, De Cooks- dorp, tel. (02222) 234, secr. B. v. d. Beek C 58, De Cocksdorp, tel. (02222) 384. WIJZIGINGEN Bladz. 9: dierenarts H. de Boer wordt L F. den Houter; Bladz. 13: Volkson derwijs Den Burg, Texel, wordt Ver eniging voor Openbaar Onderwijs; Bladz. 15: Vormingsinstituut voor meisjes wordt Vormingsinstituut voor Jong Volwassenen, hoofd mej. J. T. M. v. d. Knaap, Warmoesstraat 38, Den Burg; Bladz. 29 Pastor J. Granneman, Molenstraat 18, Den Burg; Bladz. 55: Doopsgezinde Zusterkring II voorz. A. v. d. Koot-Koorn, Binnenburg 15, tel. (02220) 2295, secr. G. Moojen-Waaier, Wagemakerstraat 6, tel. (02220) 3082, Doopsgezinde Zusterkring I, voorz. T v. d. Vlies-Koopman, De Zes 31, tel. (02220) 2757; Bladz. 77: Dorpshuis De Waal, voorz. M. A. Binsbergen, Lang- waal 2, De Waal; Bladz 37: R.K. Ge zinszorg, ad. Zr. Rood, Warmoesstraat 38, Den Burg. De afdeling Texel van de Neder landse jeugdbond voor Natuurstudie (N]N) geeft al sedert jaren een bijzon der aardig verzorgd mededelingenblad uit dat de naam „Scharrepiet" draagt. De gestencilde uitvoering is zeer so ber, maar de inhoud maakt doorgaans een voortreffelijke indruk, vooral als men in aanmerking neemt dat de schrijvers en illustrators geen vaklui zijn, doch kennelijk worden gedreven door een enthousiasme waar men ja loers op kan zijn. Dezer dagen kwam een bijzondere editie van Scharrepiet van de pers, 'n nummer dat geheel is geweid aan het veelbesproken poldertje Ceres. Het is geen verrassing dat de Texelse NJN-ers tot de felste tegenstanders van de voor genomen hotelbouw in het poldertje moeten worden gerekend. Voor hen be tekent het de vernietiging van een mooi studieobject. Het Ceres-nummer van Scharrepiet bevat geen uiteenzetting van de Ceres- kwestie. Inplaats daarvan wordt ver slag gedaan van een uitvoerige studie van hetgeen in het poldertje leeft en groeit. Het resultaat van deze onge twijfeld zeer tijdrovende en moeizame onderzoekingen vormt een indrukwek kend document dat de leek zich ver bijsterd doet afvragen hoe in een zo jong en zo klein gebied zóveel soorten kunnen voorkomen. In het voorwoord van Adriaan Dijksen wordt opgemerkt dat door veel mensen die aan de re cente Ceres-discussie hebben deelgeno men dingen zijn gezegd die zij niet kunnen waarmaken. Waarbij wordt be doeld op het vogelleven en de natuur lijke rijkdom van het poldertje. Een rijtje vraagtekens wordt gezet achter de uit de Texelse Courant afkomstige bewering dat er waarschijnlijk niet eer der een kwestie is geweest waaraan zo veel voorbereidend onderzoek is voor afgegaan waardoor de behandeling in de gemeenteraad kort kon zijn. Wij ci teren ,,In de argumenten die B. en W. geuit hebben tegen de bezwaren lezen we o.a. als gezegd wordt dat het poldertje een vogelreservaat (wij zouden liever van natuurreservaat spreken) zou moeten worden omdat het door een peil van 40 cm hoger dan de omgeving niet be- invloedbaar voor verontreiniging door rioolwater en landbouwvergif is, dat het vogelleven in het poldertje van be perkte aard is, dat meeuwen en eenden er nogal domineren, dat die overlast zouden aanbrengen en dat de veront reiniging door rioolwater in de overige reservaten wel mee zou vallen doordat de gemeente enkele pasveerinstallaties heeft laten bouwen. Menende dat wij wel enigszins ter zake kundig zijn, hebben wij een on derzoek ingesteld naar het natuurlijke leven in Ceres. De resultaten kunt u lezen in (het volgende verslag. U kunt dan zelf oordelen over de „rijkdom" van het poldertje. Naar aanleiding van de resultaten van het onderzoek zouden we willen vragen: heeft B. en W. een onderzoek ingesteld of laten instellen naar het vogelleven? Kennelijk niet, hoe kan zij anders spreken van een arm vogelleven? (Dit geldt ook voor de heer Stoepker, Texelse Courant 6 juni 1969, en de heer J. G. Timmerman en anderen Texelse Courant 24 juni 1969 die beweren dat er weinig of nauwelijks 'vogels zouden voorkomen en dus kennelijk oordelen over zaken waar ze geen verstand van hebben). Het voorbereidend onderzoek van B. en W. is dus blijkbaar niet zo uitgebreid geweest als zij zegt, of erg eenzijdig Vervolgens zouden wij, ook naar aan leiding van ons onderzoekje willen op merken: dat meeuwen en eenden niet zoveel domineren als gesuggereerd wordt. Het terrein is te klein om voor verblijfplaats van werkelijk grote aan tallen eenden te dienen, bovendien kan eventuele schade door eenden altijd vergoed worden. Overlast door meeu wen lijkt ons op z'n minst twijfelach tig. We zouden zo niet weten welke overlast die dieren moeten veroorza ken. Meeuwen kunnen zelfs veel ïnsek- ten eten en zouden dan dus eerder nut tig dan schadelijk voor de „landbou wende ingelanden" van de P.H. Polder zijn dat de natuur misschien niet veront reinigd wordt door de pasveerinstalla ties en vloeiweide, maar dat het na tuurlijke evenwicht wel verstoord wordt (en dat is even erg!) doordat on natuurlijk zuiver water op natuurlijke waterlopen geloosd wordt. dat B. en W., kennelijk wijselijk, maar met meer gesproken hebben over verontreiniging door pesticiden. Want die valt nergens mee! Zeker ook niet op Texel. Daarom lijkt het argument dat het 40 cm hogere peil verontreini ging tegenhoudt een zeer sterk argu ment. Het poldertje zou, zeker als het als zodanig beheerd wordt, een uitste kend natuurreservaatje zijn. Bovendien zou het dan enigszins een compensatie zijn voor de terreintjes die verloren gaan bij de dijkverhoging tussen Oude- sühild en Oosterend." De overige tien bladzijden van het Ceres-nummer geven een opsomming van 122 plantensoorten die de NJN-ers in het poldertje hebben gevonden: een Enige tijd geleden vertelden we in deze rubriek iets over de mogelijkheden voor diepgrondbewerking. Daarbij vroe gen we bijzondere aandacht voor de nieuwe mengwoeler van de Ned. Hcide- mij. Met deze mengwoeler kan de grond tot een diepte van maximaal 1.20 meter intensief worden gemengd. Vorige week is een „deputatie" be langstellende landbouwers en voorlich ters het werk van de grote mengwoeler wezen bekijken. De indruk, die men hierbij van het werk heeft opgedaan is zeer gunstig. Algemeen was men van oordeel, dat een bewerking met deze mengwoeler de droogtcgevocligheid van veel Texelse gronden zou opheffen. In de bespreking met de Ned. Hcide- mij. is gebleken, dat men bereid is met de grote mengwoeler naar Texel te ko men als een oppervlakte van minimaal 10 ha voor een bewerking wordt aan geboden. Indien de weersomstandighe den gunstig blijven zou op 22 september met het werk begonnen kunnen worden. Daar een provinciale instantie zich bereid heeft verklaard om de transport kosten voor haar rekening te nemen zullen de kosten gesteld kunnen worden op het voor dit werk normale tarief van 1.500,per ha. We kunnen ons voorstellen, dat men door dit bedrag nog wel even wordt af geschrikt. Daarbij moet o.i. het volgende in aanmerking worden genomen De grond ligt er na de bewerking zo bij, dat er geen verdere hoge kosten nodig zijn om de grond weer klaar te maken voor gebruik. Het nawerk blijft beperkt tot een lichte egalisatie op de wendak kers. Afhankelijk van de rijrichting heeft men nl. op het eind van de werk- gang een kuil of een „berg" grond. Kui len en bergen kunnen met elkaar wor den weggewerkt. Verder willen we nog het volgende opmerken. Het zal o.i. goed mogelijk zijn om op gedraineerde grond drainage te sparen. Het moet nl. mogelijk zijn om als de afstand tussen de drainreeks en de bewerkingsgrens op 50 cm wordt gehouden de drains ongestoord te hand haven. Liefhebbers voor Wij zouden het zeer toejuichen als binnenkort de gevraagde 10 ha werd aangeboden. Liefst in oppervlakten van niet minder dan 2 ha per bedrijf. Probeer uzelf niet wijs te maken, dat de gevolgen van de droogte, die en kele weken geleden zo duidelijk zicht baar waren na de regen van de laatste rijke variatie van ganzenoetaohtigen, muuraohtigen, wolfsmelkaohtigen, roos- acihtigen, vlinderbloemmigen, vetplan- ten, samengesteldbloemigen, gras enz. Het plantonderzoek werd in een weekend uitgevoerd; bij inventarisatie in andere jaargetijden zou het aantal soorten nog groter zijn geweest. Inte ressant is dat het plantennestand in het poldertje zich wijzigt naarmate het ver der verzoet Zoutminnende planten verdwijnen (Ihoewel uit het onderzoek bleek dat er uitzonderingen zijn, zoals de zeekraal die in een extreem zout milieu DhurShoort maar in het nagenoeg zoete poldertje nog aardig gedijdt). Voorts wordt een systematische lijst gegeven van vogels die in het poldertje zijn waargenomen; totaal 69 soorten. De meesten kwamen in het poldertje fourageren; het aantal broedvogels is niet groot. Ook wordt verslag gedaan van een onderzoek naar de aanwezig heid van Mollscen (weekdieren) en een hydrobiologisch onderzoek. iren )ost« liran kick weken weer verdwenen zijn. Weli. is de aanblik van percelen biete? aardappelen in polder Eierland en Noorden op het moment weer veelt len dan tijdens de droge periode, may schade zal naar we vrezen bij het sten heel goed merkbaar zijn. Speel ook niet met de gedachte, droge jaren maar heel weinig voq men. Weliswaar is dit de laatste jaar het geval geweest. We kunnen!ing ter ook best weer een reeks vanji fex krijgen, waarin schade door dro vrijwel ieder jaar voorkomt. Laat de kans om een proef te ne |jng met deze vorm van grondverbete rex niet voorbij gaan. "u !DH ling 'ock ZDH 'ex. Spoi fext VZV Geel Jost ZD1 Oost In de afgelopen maanden verlees B. en W. aan de volgende personen,i dernemingen en stichtingen de dai «en omsdhreven bouwvergunning: De heer C. Bremer te Oosterend de bouw van een garage aan de derstraat; de heer F. Blanken te 'el Burg voor de bouw van een woon: 7,p| aan rif» RavtvViarrllaar«rlo hoor R P aan de Bernhardlaan; de heer B. C Veen te Den Burg voor de bouw een dakkapel aan het pand Ja; Thijsselaan 29; de heer P. R. Boots Den Burg voor de bouw van een kapel aan het pand Jac. P. Thijsset 27; de heer J. Nauta te Den Burg de verandering van een winkelpan de hoeken Weverstraat - Parkst^aj Burgwal, de heer C. Zutphen te Koog voor de bouw van een wos aan de Bosweg; de heer A. Manfy Den Burg voor de verbouw van winkelpand aan de Hogerstraat; D Magazijnen n.v. te Den Burg voor verandering van het winkelpand nenplaats 6, de Verkenners van Jeroen" voor de bouw van een gebouwtje aan de Hollewalsweg; heer W. L. Hoebers te Amsterdam de verandering van een schuur aan Houtmanstraat te Oudesöhild; de W. Maas te Den Burg voor de verte van zijn pand Wilhelminalaan 3a; vrouw A. Blom-Eelman te Oudesd voor de verandering van het woonb wr« De Ruyterstraat 116; de heer J. Sóhoo te Den Burg voor de veran ring van een sóhuur aan de Molcnstn Boy: tot garage. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de zijn, worden op het bureau verws op de tijden dat hun eigen huis a d zitting heeft. Deze tijden zijn als vo) )B, dokter Siebinga, dinsdag 9 septemi om 15.00 uur. dokter Van Loon, donderdag 11 sepkjent ber om 13.00 uur. dokter Coutinho, woensdag 10 septa r de ber om 15.00 uur cht I l Het Persoonlijke Geschenk LANGEVEL0 DE R00IJ TeX' ;ai niai Wat Tex lin§ De Oos Tex Tex ;lin{ ZDI Soys peti ha< err SI ng éér !e v me' mg. b?Jer 1 Vc Boy SVl Dl 4. „Waarvan is die stadse tekenaar dan zo geschrokken?" vroeg smidje Verholen nieuwsgierig. „Ja, heur 'es! Dat weet ik niet", ant woordde Krelis. „Hij is het me niet ko men vertellen. Misschien heeft-ie de Zwarte Kludde wel gezien. Of spoken van een andere soort. Dat kun je met spoken immers nooit precies an de weet komen. Zeg nou zelf". „Hahahaha!" weerklonk er toen plot seling een welluidend en beschaafd lachje. „Praat de goede Krelis weer over zijn geliefde spoken van het Kne* kelwoud? En speelt het oude slot van Balderik de Woeste ook weer zijn rol in het malle verhaal? Het schijnt toch wer kelijk erg moeilijk te zijn het geloof aan spoken en dergelijke ten plattelande" uit te roeien. Ach, ach, ach, wat zijn de mensen in deze streken toch nog dom!" „Achter de muziek an mét een grote trom!" grapte Krelis giftig. „Ik zal je 'es wat vertellen, meneer de professort! Ik heb de Zwarte Kludde met mijn ei genste ogen zeivers gezien en hij heeft een gouden uurwerk betoverd in een dikke pad! En daar kunt u met al uw geleerdheid niks aan veranderen!" Smidje Verholen keek de met „pro fessor" betitelde heer eens goed aan en deze merkte dat natuurlijk wel. Zijn diamanten dasspeld schitterde, terwijl hij zich tot de smid wendde en lachend zei: „Wel, wel! Wat zie ik daar? Eö nieuwe gast in onze contreien? Welki mijn waarde! Even voorstellen? MS naam is Nosco, professor Nosco. Ik b: historicus en oudheidkundige. Ik altijd een beetje lachen om al deze etf voudige plattelanders hier, die nog alt? geloof schijnen te hechten aan spotó en dat soort fratsen. Hahaha! Ik hoort juist wat de brave Krelis u allemaal de mouw spelde over de Zwarte Kb de! Maar kom aan, ik zet mij even b «r. u aan tafel. Dan kunnen wij de kenni: making voortzetten onder het genot vf een kopje koffie". (wordt vervolgd) i ld ie'

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 2