Cjroen Twartsjexeh in het harL „De Hors" geen geschikte plaats voor een naturisten strand? Shamporal r 31 44 Jacob Duinker (76) opende bijkantoor Raiffeisenbank eanimeerde oriënteringsavond in „De Lindeboom-Texel .KLEREN UIT, GOED VOOR U" taputen^*U™r door Huur de elektrische Hoover shampoo-polisher voor fgjj per dag ELECTR0HUIS X Gemeenteraad naar Sylt ^Sf^mssss^sssssisssiimiSBgBBm Dansen bij de muur Gebouwtje in stijl van 17e eeuw Texel een nacht zonder leidingwater tapijtshampoo Drogisterij A. v.d. SLIKKE «DAG 16 SEPTEMBER 1969 82e JAARGANG No. 8402 ire N.V. v/h Langcveld De Rooij bus 11 - Den Burg. Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ3,90 p. kw. -f 40 ct. incasso. Advert. 18 ct. per mm. excl. 4% BTW Heer dan de morele toelaatbaarheid problemen van praktische aard bij aanwijzen van een Texels naturis- istrand momenteel onderwerp van ipgaandc studie. Vooral de leden van college van B. en W. zijn niet van i over een nacht ijs te gaan alvorens aan de gemeenteraad advies uitbren- i. Zoals meestal zal het ook hier een ;estie van het afwegen van belangen irden. Als het naturistenstrand geen xelse primeur wordt, zal dat in ieder ral niet liggen aan gebrek aan infor- lie van de zijde van de georgani- >rde naturisten zelf. Om te voorko- dat de stemming zou worden be- loed door verkeerde denkbeelden er naturisme en nudisme, belegde de derlandse Federatie van Naturisten- enigingen vrijdagavond in „De Lin- ioom-Tcxel" een oriënteringsavond, werden films en dia's vertoond en uit naturisten bestaand forum be- twoordde talrijke vragen. De avond rd druk bezocht; de beschikbare 200 atsen waren alle bezet Ongeveer voor de helft bestond het bliek uit genodigden uit kringen van 7, kerken, politie, gemeentebestuur, neenteraad, rijkswaterstaat, politieke tijen en andere instanties, die direct indirect met het toerisme hebben te ken of over de toelaatbaarheid van oristische akkommodatie een gezag- ibend geluid zouden kunnen laten ren. )ebijeenkomst weid geopend door de ?r A. Stolk, voorzitter van de NFN. vertelde dat de federatie de over spelende organisatie is, waarbij de 17 derlandse naturistenverenigingen zijn igesloten. Deze verenigingen exploi- en alle besloten terreinen; op Texel x>gt men iets heel anders. Móet dat nou )e heer Stolk kon zich voorstellen, velen argwanend tegenover het iunsme staan. Helemaal bloot, is dat nodig? Moet die kleine bikini of «mbroek nu persé uit? Antwoord van oaturisten: ja. Wat onder dat zwem- «kje zit weet iedereen; het kramp- itig verbergen daarvan is een neiging ons door de beschaving is opgelegd, stukje onvrijheid. Juist de bedek- ;van dat ene plekje, vaak door een :rst klein stukje textiel, werkt een ïezonde nieuwsgierigheid in de hand daaruit komen onverkwikkelijke toe- iden voort. Eerlijkheid en vrijheid essentieel voor het naturistische be- sel; de mens heeft niets te verbergen, heer Stolk zei met nadruk, dat de •nd niet bedoeld was om de door de uristen ingediende aanvraag om een ïje strand te ondersteunen. De fede- ewil alleen dat de Texelaars weten het naturisme inhoudt. Buiten- aders vertellen over de naturisten knog de meest dolle nonsens; het jammer zijn als dat op Texel ook geval zou zijn. „Alles uit" •aarop werd de projector gestart en de aanwezigen een filmpje dat gemaakt door de heer P. Jager uit erdam en was getiteld „Alles uit, dvoor U". De opnamen waren ge- At op een Nederlands naturistenter en op naturistenstranden in het tenlanct. Begeleid door een mooi riekje zag men hoe naakte mensen 1 op hun camping vermaken, precies geklede recreanten het doen: met tomen, met volleybal, met het doen allerlei karweitjes. Ook de felste ®stand.ers zullen het er mee eens (advertentie I.M.) Ons telefoonnummer is gewijzigd. Draai niet 2000, maar zijn geweest, dat deze opnamen van volledig naakte mannen, vrouwen en kinderen bepaald niet prikkelend wa ren. Vervolgens werden dia's vertoond over hetzelfde onderwerp, gemaakt door de heer Bert Evenhuis, die ook voor mondelinge toelichting zorgde. Bert Evenhuis is de schrijver van de bestseller „Het naakte bestaan" waarin het streven van de naturisten uitvoerig wordt uiteengezet. Het boek is inmid dels uitverkocht, een volgende druk is in voorbereiding. In zijn toelichting ging de heer Even huis uiteraard uitvoerig in op de idea listische kant van het naaktlopen. Het is onderdeel van een levensfilosofie, die veel meer beoogd dan alleen maar het uittrekken van alle kleren als dat zinvol is. Naturisten zijn mensen, die idealen huldigen als vrijheid, respect voor het leven van mens en dier, verdraagzaam heid en eerlijkheid. De naturist wil niet terug naar de natuur, zoals Rousseau propageerde, maar wil de mens temid den van zijn steeds onnatuurlijker mi lieu zoveel mogelijk tot zijn recht laten komen, al was het maar om het gevoel van geestelijk evenwicht dat daarmee wordt bereikt. Belangstelling voor naturistenstrand Het jaarlijkse reisje van de ge- 4 4 meenteraad wordt gehouden op 23, 24 en 25 september en voert 4 4 deze keer naar het Duitse Wad- deneiland Sylt, nabij de Deense 4 4 grens. De keuze van juist dit (ver- re) reisdoel hangt samen met de 4 4 aanvraag van een naturisten- strand op Texel. Op Sylt is sedert 4 4 jaren een groot deel van het be- schikbare strand voor naturisten 4 4 ingeruimd. Het is dus begrijpelijk dat de raadsleden belangstelling 4 4 hebben voor de wijze waarop een en ander daar is georganiseerd en 4 4 welke ervaringen men met de FKK-akkommodatie heeft opge- 4 4 daan. 4 Hogere doeleinden De idealistische kant van de zaak kwam nog enkele malen ter sprake toen na de pauze het forum begon met het beantwoorden van vragen Het forum bestond uit het echtpaar Bert en Joke Evenhuis, Teun en Afke van Est, NFN- voorzitter Bob Stolk en als discussie leider, de heer Jan Sonneveld. De heer W. van 't Noordende, de eer ste vragensteller, had zo zijn eigen ge dachten omtrent de „hogere doelein den" van de naturisten. Voor hem was het blootlopen iets pretttigs zonder meer; de idealistische motiveringen spraken hem nauwelijks a§m. Hij infor meerde wat de'aanvraag van de natu risten op Texel nu precies behelsde. Gaat het om een stuk strand dat voor anderen wordt afgesloten? Wat het laatste betreft, antwoordde de heer Stolk, dat alleen maar is verzocht het naakt verblijven op een stukje strand toe te staan. Dit strand blijft dus ook voor anderen vrij toegankelijk, tenzij B. en W. of de raad daar anders over den ken. De Hors vindt men zeer geschikt omdat het een eindstrand is. Nooit zul len hier strandbezoekers ongewild met de nudisten worden geconfronteerd. De enige toegangsweg zal met borden wor den gemarkeerd „U nadert het naturis tenstrand". In het buitenland kent men dergelijke vrije stranden ook; soms geldt daar de bepaling dat men er on gekleed móet zijn. Omgekeerd In de praktijk is overigens gebleken, dat de geklede strandbezoekers zich te midden van de naakten niet happy voe len en al gauw ook hun zwembroekje uittrekken. Op deze wijze is menige „textielzwemmer" voor het naturisme gewonnen. Wat de „hogere doeleinden" betreft, zei de heer Evenhuis, dat men die beslist niet bewust hoeft te huldigen om in naaktzwemmen genoegen te scheppen. Ieder, die alleen maar bloot wil zijn, mag zijn gang gaan, maar een feit is, dat het naaktlopen voor een be langrijke groepering van naturisten slechts een onderdeel van de levens filosofie is. Deze idealisten roken niet, doen aan voedingsreform, zijn vaak te gen vivisectie, fel gekant tegen aantas ting van milieuhygiëne etc. Bij zijn stre ven naar herintegratie van de mens in de natuur, kan iedere naturist zover gaan als hij wil. Feit is evenwel dat het overgrote merendeel der naturisten al leen genoegen schept in het naakt zijn als kleding niet functioneel is. Bij zon nebaden, zwemmen en veel vormen van sport en spel is kleding zinloos; wie dan toch gekleed is, gaat gebukt onder het misverstand dat naaktheid onbehoorlijk en zedekwetsend is. Waarom Texel De heer C. Dros uit Eierland vroeg waarom de naturistenfederatie nu juist het oog op Texel heeft laten vallen. Na met klem te hebben verzekerd dat hij zijn toehoorders geen stroop om de mond wilde smeren, antwoordde de heer Stolk, dat het nuchtere, eerlijke en ver draagzame karakter van de Texelaars als belangrijke positieve factor een rol heeft gespeeld. Ook Texelaars, die nooit van hun leven naakt zouden gaan zwemmen, kunnen er zich best mee verenigen dat anderen dat wel willen en hij zal hen die mogelijkheid bieden, uitvloeisel van de spreekwoordelijke Texelse gastvrijheid. Van zeker even veel belang was de technische omstan digheid dat alleen op eilanden over een „eindstrand" als De Hors kan worden beschikt, terwijl naturisten ook worden geboeid door de schitterende natuur van het industrieloze eiland en het zeer hoge aantal zonuren dat er wordt geregi streerd. Het raadslid F. Standaart vroeg of de naturisten ook streven naar een eigen kampeerterrein op Texel of dat men on derdak zal zoeken in de bestaande Ho recabedrijven. Voorts voorzag hij dat bij het strand parkeerruimte zal moeten worden geschapen; wie moet dat beta len? Forumlid T. van Est zei zover nog niet te hebben gedacht, omdat het al of niet acceptabel zijn van een naturis tenstrand nu nog de belangrijkste vraag is, maar hij vond dat ten aanzien van het naturistenstrand niet anders gehan deld behoorde te worden dan de overige stranden van Texel, m.a.w. de plaatse lijke overheid zal voor een parkeer- strook moeten zorgen. Brede stenen aan- en afvoerwegen worden niet op prijs gesteld, de naturisten zouden het landschap liefst helemaal niet aangetast zien en hebben daar best een moeizaam stukje lopen over een minder begaan baar pad voor over, De heer Van Est was overigens vóór het heffen van een toeristenbelasting, maar niet alleen voor naturisten. Geen kleedhokjes Wat de akkommodatie op het strand betreft: kleedhokjes zijn overbodig; een eenvoudige garderobe is wél gewenst. Misschien zijn er particuliere exploitan ten die op dit nieuwe strand dergelijke akkommodatie willen bieden in combi natie met een strandpaviljoen. De Fede ratie wil eventueel mensen beschikbaar stellen om als badmeesters of toezicht houders te functioneren. Aan een eigen camping heeft men nog niet gedacht. Het zou in de toekomst wel gewenst zijn, maar voorlopig gebruikt men graag de huidige en mede als gevolg van de te verwachten stroom naturis ten uitgebreide akkommodatie. 'r>~-0rUv«n ,«r> bolUn vcr*nl<row4«i£M4 ct ttdttllt jTSTC.'- Met belangstelling nam ik kennis van het uitvoerige verslag van het werk bezoek van de folkloredansgroepen aan Berlijn. De inleiding is eerlijk en Ver duidelijkend. Een mooie gelegenheid om al dansende reklame voor Texel te maken en de zaak der „Heimatvertrie- benen" politiek, juist in Berlijn, te die nen. Tot voor enkele jaren was het al tijd minister Seebohm (verkeer!) die de arme verdrevenen, slachtoffers van Hitiers drang naar alle windstreken, in Groot-Duitse geest placht toe te spre ken. Een dergelijk optreden, evenals de Bondsdagvergaderingen in Berlijn voeden het revanchisme. De borden „Dreigeteilt niemals" langs de wegen in West Duitsland getuigen mede van deze politieke onwerkelijkheid die zo wel bij Duitslands westelijke als oos telijke buren onbehagen schept, span ning brengt en wel eens van indirekte invloed kan zijn op de geestelijke on- onvrijheid in Oost Duitsland. Zo is het na politiekapellen ook voor dansers op passen geblazen! Michel Bmsbergen, De Waal Oude nieuwbouw of nieuwe oudbouw DEN HOORN Met ccn reusachtige sleutel ontsloot de 76-jarige lieer Jacob Duinker zaterdagmiddag de hoofdin gang van het nieuwe bijkantoor van de Coöp. Raiffeisenbank te Den Hoorn. Het gebouwtje was daarmee officieel geopend, hoewel het al sinds medio juli in gebruik is. Wie niet anders weet, zou vermoeden dat het bijkantoor is onder gebracht in een gerestaureerde 17e eeuwse loodswoning. Een feit is echter dat het geheel nieuw is ontworpen cn gebouwd. Dat het exterieur nauwkeu rig in overeenstemming werd gebracht met de oude huisjes van Den Hoorn, gebeurde min of meer gedwongen om dat Den Hoorn tot beschermd dorpsge zicht is verklaard, waardoor moderne bouw er taboe is. Architect C. R. Alkema heeft er be paald geen slag naar geslagen. Bepaal de onderdelen van het gebouw, zoals de ramen met de vele ruitjes werden nauwkeurig gecopicerd naar ramen in echte oude huisjes. Het interieur, be staande uit hal, wachtruimte, spreek kamer, kantoor, keuken, toilet en cv- ruimte, ademt echter de sfeer van de 20e eeuw. Het kantoor is voorlopig op twee dagen per week geopend: dinsdag en donderdags, van half drie tot half vijf 's middags. Behalve voor de gebruike lijke geldzaken kan men er ook terecht voor het in bewaring geven van kost- Van woensdag op donderdag a.s. In verband met werkzaamheden aan de pijpleidingen bij het pompstation Den Burg zal geheel Texel van woens dagavond 11 uur tot donderdagochtend 6 uur van leidingwater zijn verstoken. Om precies 11 uur 's avonds gaat de kraan dicht en de bevolking wordt ge adviseerd voor die tijd een voorraadje water klaar te zetten voor het door spoelen van het toilet e.d. Aangeraden wordt de kranen van wasautomaten en boilers af te sluiten. Wie in de loop van de nacht niet meer aan het bovenstaan de denkt en toch de kraan opendraait, wordt in het eigen belang geadviseerd deze direct weer te sluiten om de vol gende ochtend niet met „watersnood" te worden geconfronteerd. De werkzaamheden bij het pompsta tion hangen samen met de bouw van een nieuwe reinwaterkelder. Op de plaats waar de kelder komt, moet een pomplei- ding worden verlegd. Dan kan voor de kelder het grondwerk gebeuren, waar na direct met het bouwen van de 2000 m3 grote kelder wordt begonnen. De nieuwe kelder moet voor het seizoen 1970 in gebruik worden genomen. De opslagcapaciteit van drinkwater wordt daarmee aanmerkelijk vergroot (de be staande kelder is 800 m3) waardoor de dagelijkse verbruikspieken beter kun nen worden opgevangen. baarheden, door het huren van een der safeloketten. Hoornder gebeurtenis De genodigden bezichtigden het bankgebouwtje waarna ze zidh naar „Loodsmanswelvaren" begaven om de gebruikelijke toespraken te beluisteren. De heer H. de Lugt, voorzitter van de Raiffeisenbank Texel voerde het woord namens bestuur, raad van toezicht en direktie. Hij zei dat de bank van de opening een echt-Hoornder aangelegen heid wilde maken. Tenslotte hangt het in de eerste plaats van de Hoornders zelf af of deze vrij hoge nieuwe inves tering de moeite waard zal blijken te zijn geweest. Ook direkteur Th Graaf sprak van een grote dag voor Den Hoorn en om geving. Men heeft nu een eigen échte bank, wat gezien het toenemend beta lingsverkeer geen overbodige luxe is. Of veel gebruik zal worden gemaakt van de safe-loketten was voor de heer Graaf nog een open vraag. „Misschien moet er eerst weer eens een Hoornder dief komen voordat de mensen het be lang daarvan inzien". In ieder geval kunnen de Hoornders nu onder heel wat betere omstandigheden hun geldza ken afdoen dan vroeger het geval was. Tot dusver werden de zittingen gehou den in „Loodsmanswelvaren" en toen dat tijdelijk wegens verbouwing niet mogelijk was, kreeg men onderdak in het dorpshuis. Geschiedenis Destijds hingen de zittingsuren nauw samen met de aankomst en vertrek van de bus. Dat betekende dat een klant die te laat kwam ook beslist niet meer kon worden geholpen omdat de betrok ken employé de bus niet mocht missen om weer naar Den Burg te gaan. De heer Graaf vertelde dat het oude ge bouw dat door de bank werd gekocht, en dat werd gesloopt om er dit nieuwe (vervolg naar pagina 2) (advertentie I.M.) Parkstraat 20 - telefoon 2371

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1