Geanimeerde discussie over voor en tegen van naturisme m SMID JE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST Stroom nieuwe leden geeft problemen „Excelsior" dreigt financieel aan de grond te raken DE MEEST VOORKOMENDE ZIEKTE IS TANDBEDERF VERVOLG VAN PAG. 1 rechts, maar links? „Oosterenders hebben al genoeg geofferd Keuring niet-geregistreerde aanhangwagens TEXELSE COURANT DINSDAG 16 SEPTEMBER 1969 69-04 Dokter R. Siebinga merkte op, dat iet roken, niet drinken, vegetarisch ten e.d. geen streven is dat door de ,aturisten kan worden geclaimd; juist iet naaktlopen is voor hen typerend, 'envijzende naar de opmerking van [FN-voorzitter Stolk (die had gezegd, lat de naturisten als gevolg van hun treven naar milieuhygiëne het strand lke dag uiterst schoon zullen achter aten) sprak hij de hoop uit, dat de na- uristen bij slecht weer gekleed over de ndere stranden van Texel zullen uit- wermen om daar het goede voorbeeld e geven. Forumlid mevrouw A. van Est zei, at vele principes die aanvankelijk al- m door naturisten werden aangehan- en, nu door een veel breder publiek orden gehuldigd. Tegenwoordig is b.v. rijwel ieder overtuigd van de waarde -an rauwkost; maar toen de naturisten lat propageerden was dat nog zeer on- ebruikelijk. Tegenwoordig praat ieder- en over de noodzaak van betere voe- ing, milieuhygiëne, leefbaarheid e.d. n vroeg of laat zal ook de functionele aaktheid als iets vanzelfsprekend wor- en beschouwd. Veelzeggend is het dat et nudisteneiland lie du Levant in tankrijk destijds is gesticht door een antal verontruste artsen. Van groot be ing is het sociaal aspect van het naakt- open. Wie naakt temidden van andere aakten op het strand is, voelt met die aideren direct een band. Naakt is ieder «lijk. Rang en stand staan het gemeen- ihapsgevoel niet in de weg. Dat er- gfc' aart ook de nieuwkomer op het natu- istenstrand, zelfs wanneer hij aanvan- elijke door nieuwsgierigheid werd ge reven De heer Stolk noemde enkele oorbeelden: iemand die in de oorlog en been had verloren viel op het natu- istenstrand nauwelijks op, een vrouw duidelijk zichtbare verwachting, die p het „textielstrand" zou worden nage- :ken accepteert men er als vanzelf- irekend, maar dat geldt ook voor een looi meisje, dat in haar bikini op een ewoon strand een uiterst prikkelende erschijning zou zijn, maar geheel naakt leen maar mooi is zonder meer. Kle- ing, juist de miniscule badkleding ac- intueert. Exhibitionisme Ds Visser uit Den Hoorn geloofde het iet zo erg. Hij zag in het naaktlopen )ch wel een vorm van exhibitionisme. Iet was hem opgevallen, dat op de lms en dia's alleen maar mooie licha- len werden getoond; hetzelfde gold oor de naturistentijdschriften, die hij ad gezien. Hij zei met gasten te hebben ïdCi «sproken, maar nooit iets van een ver dij ingen naar een naaktstrand te hebben ïspeurd. ,,De mensen peinzen er niet ver om aan het strand naakt te gaan tpen. U zult Texel misschien groot on echt aandoen als het 't etiket van nu- isteneiland krijgt opgeplakt, waardoor an de recreatieve ontwikkeling schade ordt toegebracht Forumlid mevrouw J. Évenhuis was it daar niet mee eens. „Op de film onden allerlei mensen, ook een vrouw verwachting en oudere mensen. De eeste mensen op de naturistenterrei- en zijn niet mooi. Je ziet veel slechte juren. Vrouwen, die een aantal kinde- n hebben gehad lijken niet meer op ranke meisjes, die ze vroeger waren, laar dat is niet belangrijk; er wordt l'l» Ditri bullen •oh.oCTrJrfJAdd ten dn Met grote beklemming las ik uw ver- ag betreffende het zo ernstige onge- k nabij De Cocksdorp. Zoals zo vaak ongelukken zouden de slachtoffers >g hebben geleefd als zij zich m het raeer juist hadden gedragen. Dat bij 'en de juiste interpretatie der ver sregels, zelfs de meest eenvoudige, et begrepen wordt, moge blijken uit v versleg waaruit ik citeer; „Zij lie- 'n achter elkaar, rechts van de weg at in deze situatie correct is". Mag ik u en met u al degenen die 'nken dat rechts lopen in deze situatie ist is, erop wijzen dat dit absoluut it is! Op donkere onverlichte wegen ader voetpad moet men links van de lopen. Het tegemoetkomende ver ft1 kan dan door de voetganger zelf >rden waargenomen en hij kan tijdig berm in gaan. tfag ik van de gelegenheid gebruik aken om de jongeren die dagelijks in ^epsverband op de fiets van en naar tooi rijden, verzoeken op onze smalle rkeerswegen achter elkaar te rijden. at nu vaak gebeurt (het als een kud- schapen gebruiken van de gehele ^breedte) is levensgevaarlijk en <be- gstigend voor de automobilist die gelijke groepen moet inhalen. Op n geclaxon wordt vaak zelfs geen ftdacht geschonken. Chir. Pastoor, Den Burg naschrift ^at betreft het eerste deel van uw Jkje moet de politie u helaas onge- geven. De regel waarop u wijst dt voor voetgangers, niet voor voet- agers die een rijwiel of kleine (kin- U^agen aan de hand meevoeren. &e dienen rechts te houden. Red. niet op gelet. Er wordt zelfs niet op gelet of je man of vrouw bent". Winstbejag De heer Stolk merkte op, dat ds. Visser met zijn naturistentijdschriften mogelijk de blaadjes bedoelt, die niet door naturistenorganisaties zijn uitge geven, maar door anderen, die uitslui tend winstbejag beogen onder de idea listische dekmantel. Daar staan inder daad alleen fraaie modellen met welige boezems in, uitdagend poserend. De echte naturistenbladen tonen op onge dwongen en daardoor volkomen on schuldige wijze mannen, vrouwen en kinderen, vooral kinderen. De heer Stolk liet er overigens geen twijfel over bestaan dat naturisten normale sexuele verlangens kennen; het naakt zijn ver groot de sexuele spanning echter niet, in tegendeel. Juist door de kleding wor den de accenten gelegd. Dat Texel scha de ondervindt als bekend wordt, dat het als eerste een naturistenstrand aanwijst, vond de heer Stolk wel zeer onwaar schijnlijk. Op Sylt en andere buiten landse eilanden, waar naturistenstran- den zijn, heeft men nooit nadeel onder vonden. Ander karakter Ds. Visser wees er echter op, dat het Nederlandse karakter wel eens anders zou kunnen reageren. Forumlid Van Est: „Vroeger wel, ja. Toen waren we viezerikken, maar nu worden we al geaccepteerd. De ontwikkeling op dat punt gaat zo snel De heer KI. Mantje zei wel blij te zijn met een naturistenstrand. „Nu al liggen 's zomers in de Texelse duinen veel naakte mensen, op allerlei plaatsen. Het is beter dat ze straks bij elkaar zijn". Dat er naar naturistenstranden vraag is in Nederland, stond voor de heer Stolk vast. De federatie wordt herhaaldelijk door VVV-kantoren opge beld, die namens buitenlandse toeristen naar vrije stranden informeren. Derge lijke toeristen kunnen tot dusver niet worden geholpen; ze kunnen als niet- georganiseerde naturisten ook niet op de besloten terreinen worden toegela ten. Tot dusver waren het steeds heren geweest, die met de vragen kwamen, reden voor de heer Sonneveld om ook de dames te verzoeken om met proble men op tafel te komen. Zijn oproep was vergeefs. Mevrouw Bakker-Zuidewind: „De dames hebben geen problemen; die vin den het allemaal heel gewoon". Hors gevaarlijk Een belangrijke opmerking maakte de heer L. J. Weijdt, technisch hoofd ambtenaar van Rijkswaterstaat. Hij zei de naturisten van harte hun Noordzee strand te gunnen, maar vond de Hors wel zeer ongunstig. Bij de uiterste punt staat een gevaarlijke stroming en het zand is er zo fijn, dat het er bij wind kracht 4 al ondragelijk stuift. „Probeer een ander stukje strand te krijgen", zo zei hij. De heer Stolk: Wij staan open voor een tegenbot. We zijn zo beschei den mogelijk geweest door dit eenzame eindstrand te vragen, maar als we op een gunstiger stukje mogen is dat ook best". Het raadslid J. J. Westdorp vroeg welke belemmeringen de Nederlandse wet biedt tegen een naturistenstrand. Een wijziging van de gemeentelijke politieverordening kan niet indruisen tegen bestaande wetten. De heer Stolk vertelde, dat iemand die aan naaktheid aanstoot neemt inderdaad een beroep kan doen op de wet. „Ik zou ongestraft naakt over de Coolsingel in Rotterdam kunnen wandelen als niemand aanstoot neemt". Wat Texel betreft, hoeft alleen de politieverordening te worden aange vuld met een uitzonderingsbepaling. Het naturistenstrand zal zodanig wor den aangegeven, dat het ondenkbaar is, dat iemand er buiten zijn wil terecht komt; het is dan wel moeilijk om er aanstoot aan te nemen. In dit verband merkte de heer Stolk op, dat hij en en kele mede-bestuursleden van de federa tie op audiëntie zijn geweest bij minis ter Klompé om daar het streven van de naturisten toe te lichten. De bewinds vrouwe bleek zeer positief over het na turisme te denken, zodat wordt ver wacht dat het niet lang zal duren al\*>- rens door wetswijzigingen meer reke ning met de naturistische belangen zal worden gehouden. Het zal dan eenvou dig worden om ook elders langs de kust naturistenstranden aan te wijzen, wat met het oog op het internationale toe risme van groot economisch belang is. Altijd bloot Het raadslid C. Timmer informeerde of de naturisten er naar streven dat op den duur iedereen overal bloot gaat lo pen. Nee, zei het forumlid Bert Even huis. We willen alleen naakt zijn als het zin heeft. Het is onzinnig om overal en in weer en wind bloot te lopen. Het naaktlopen is geen doel maar middel. Op de vraag of het verzoek om een naturistenstrand op Texel onder Duitse druk is geschied, kwam van de heer Stolk een ontkennend antwoord. „Maar we hebben wel gedacht dat we er veel Duitsers een dienst mee zouden bewij zen". Bezwaar Een andere vragensteller, de heer J. van Gogh, had bezwaren tegen het naturistenstrand. Hij vreesde dat veel gasten erom zullen wegblijven, maar verwachtte wel een toeloop van gluurders. De heer Jan Agter sr. toonde zich voorstander. Hij had nog nooit iets kwaads over naturisten vernomen en wilde ze graag ontvangen. „Als het scheepje moet stranden, laat het dan op Texel stranden". De heer S. Dros meende dat de ge toonde films toch nog veel verhulden. Hij vond dat de naakte mensen zich voor de camera niet erg vrij hadden bewogen; blijkbaar schaamden ze zich toch wel. Forumlid Evenhuis was het niet opgevallen. Mogelijk hebben de mensen zich wat schuchter gedragen, omdat zij wisten dat een camera op hen was gericht. Veel naturisten zijn daar huiverig voor, zolang het naturisme geen gemeengoed is. Je weet tenslotte nooit waar die opnamen worden afge draaid. De heer Stolk sloot de discussie met de wens, dat als het naturistenstrand er komt ook de Texelaars eens naakt 'n duik in de golven komen nemen en dat ze daarbij niet alleen hun lichaam, maak ook hun ziel zouden reinigen. Hij bedoelde het goed OOSTEREND Texels meest suc cesvolle muziekvereniging „Excelsior" te Oostcrend is in ernstige financiële moeilijkheden geraakt. Merkwaardig is, dat het op zichzelf gelukkige feit dat dit korps nog steeds groeit, hoofdoor zaak van de problemen is. Al die nieu we leden moeten worden voorzien van instrumenten en uniformen en daar voor heeft men eenvoudig het geld niet Verschillende nieuwelingen hebben zelf een instrument gekocht, maar daartoe is uiteraard niet iedereen in staat. Men wil echter ook de stroom van nieuwe leden niet afdammen. Het bestuur vindt een dergelijke maatregel niet ac ceptabel, juist omdat men zich als ide aal heeft gesteld zoveel mogelijk jeugd de gelegenheid te bieden om zich in de vrije tijd zinvol te vermaken. Evenals de andere muziekverenigin gen krijgt „Excelsior" gemeentelijke subsidie, maar wie ziet hoe groot de noodzakelijke uitgaven zijn waarvoor het korps zich gesteld ziet (10 leerlin gen moeten straks worden voorzien van instrumenten a ƒ650,geeft toe dat deze jaarlijkse bijdrage niet meel is dan een druppel op de gloeiende plaat. Het bestuur voelt er mets voor om de Oosterenders om een bijdrage te vragen. In het verleden is dat herhaal delijk met succes gebeurd, nu wil men niet wéér aankloppen. Meer subsidie De enige mogelijkheid om uit de mi- sere te komen is een aanzienlijke ver hoging van de gemeentelijke subsidie. Vorige week heeft dirigent A. Kuik die zidh de huidige problemen zeer aan trekt, e'en brief geschreven aan het be stuur van de Stichting Cultureel Werk en daarin de zorgelijke toestand van zijn korps uiteengezet. Hij schrijft dat „Excelsior" nu 42 werkende leden en tien leerlingen telt. Drie muzikanten hebben zelf een instrument moeten ko pen omdat de vereniging daartoe niet meer in staat was. Men durft geen ak- ties meer te voeren om leden aan te trekken want elk nieuw lid brengt zijn financiële konsekwenties mee. Dit jaar kan niet meer de muziek worden aan geschaft die nodig is om tot een be hoorlijk repertoire te komen. De heer Kuik deelt mee dat een behoorlijk or kestwerk vijftig tot zeventig gulden kost. Teruggrijpen naar oude muziek zou een uitweg zijn, maar de animo voor deze muziek is niet groot; men wil wat nieuws en bij de tijd blijven. Suggestie De dirigent verwijst naar de sugges ties die de gezamenlijke muzieklbonden hebben gedaan voor een ruimere en meer uniforme subsidieregeling in Ne derland. Hij veronderstelt dat deze sug gesties ook bij de gemeente Texel be kend zijn. In meerdere gemeenten wordt reeds volgens de voorgestelde normen gesubsidieerd. „Daar, in tegenstelling tot „Excel sior", de algemene tendens in Neder land ten aanzien van de amateuristi sche muziekbeoefening helaas wijst in een steeds meer afnemende belang stelling, lijkt het mij een zaak van het Ongeveer tachtig eigenaars van zg. niet-geregistreerde voertuigen (cara vans, aanhangwagens e.d.) hebben ge bruik gemaakt van de gelegenheid om hun wagen te Den Burg door de dou ane te laten keuren. Dit in verband met de wettelijke plicht om per 1 ok tober a.s. over een indentiteitskaart voor dergelijke voertuigen te beschik ken. Er zijn echter achteraf nog be richten gekomen van mensen die ver hinderd waren van deze mogelijkheid gebruik te maken en dus naar Den Hel der zullen moeten. Dat laatste zal wel licht niet nodig zijn als zich nog meer dere personen melden die niet naar de keuring zijn geweest. De douane is nl. bereid gebleken nog een keer naar Den Burg te komen voor een controle. Ge gadigden dienen zich uiterlijk vrijdag 19 september te hebben opgegeven bij de heer J. van Hoorn te Den Burg, Haffelderweg 15, telefoon 2797. Tevo ren dient ervoor gezorgd te worden dat het chassisnummer van 'het te keuren voertuig in de trekhaak is ingeslagen. Verder dient een bewijs van aankoop (faktuur) of invoer te worden getoond. grootste belang om deze vorm van cul tuur, vrijetijdsbesteding en traditie in alle opzichten te steunen, niet alleen door het verlenen van een ruime jaar lijkse subsidie, doch ook door middel van morele steun en 't tonen van wer kelijke belangstelling. De beoefenaar, doch ook de luisteraar, vaart hier wel bij. Alles wijst er op, dat het korps binnen afzienbare tijd ongeveer vijftig werkende leden zal tellen. Het zeer ak- tieve bestuur en uniformenkomité ziet echter met bezorgdheid de dag naderen dat de ijverige leerlingen van vandaag klaar zijn om de gelederen te verster ken, want dit houdt in, dat er nieuwe zeer dure instrumenten en uniformen dienen te worden aangeschaft en hier toe ontbreken ten enen male de midde len. Ook kan er niet telkens een beroep worden gedaan op de sterk meeleven de bevolking. De laatste jaren is al zeer veel gegeven tijdens de diverse akties. Toch zal er echter raad moeten worden geschaft om te kunnen komen tot aan schaf van muziekwerken, uniformen en instrumenten. Dit alles heb ik onder uw aandacht willen brengen, ondat het, daaht ik, jammer zou zijn om de bloei van deze goed lopende vereniging af te remmen om redenen van financiële aard. Ik moge u bij deze dringend verzoe ken stappen te willen ondernemen bij de instanties van Gemeente (en wellicht middenstand) teneinde te komen tot meer steun van geldelijke aard". DE MEEST voorkomende ziekte is niet, zoals wellicht velen denken, de verkoudheid, maar het tandbederf. Slechts minder dan twee procent van de bevolking blijft er vrij van. Het is een z.g. „beschavingsziekte". De Euro pese mens van een paar eeuwen ge leden, die nota bene veel minder hy giënisch leefde dan wij, had er geen last van. En de z.g. ongeciviliseerde volkeren kennen de ziekte nog niet. De Eskimo's van Oost-Groenland bleven er vrij van tot het ogenblik dat ze met de Europese beschaving in aan raking kwamen. De kennismaking be zorgde hun behalve onze zachte meel spijzen, die ze bepaald lekker vonden, de nodige kiespijn. Ja, volkomen geruï neerde gebitten. Deze feiten zijn de wetenschapsmen sen uiteraard niet ontgaan. Men heeft ontdekt dat etensresten en speciaal de koolhydraten uit onze meelspijzen en suikerprodukten onder inwerking van Ei 6. Boer Krelis en de andere herberg bezoekers waren intussen ook wegge gaan en smidje Verholen was nu alleen met de herbergier. „Wat is dat voor een snaak, die professor Nosco?" vroeg hij. „Weet ik veel", antwoordde de waard. „Hij woont een eindje verder aan de rand van het Knekelwoud in een groot buitenhuis. Hij is erg geleerd, geloof ik. Je kunt hem tenminste vaak aan zijn bureau bezig zien met oude perkamen ten en dikke boeken. En hij plaagt de boeren altijd, als ze het over de Zwarte Kludde of over Balderik de Woeste hebben. Ik kan me best voorstellen, dat Krelis kwaad werd, want die zal heus wel iets vreemds gezien hebben. Krelis is namelijk een nuchtere kerel, die een frisse kijk op het rauwe leven heeft en hard werkt voor de kost". „Da's mooi gezegd, waard", zei smidje Verholen. „Zo zo...., Krelis heeft dus iets gezien". „Dat zou ik ook denken", meende de herbergier. „Krelis is er de man niet naar om dat hele verhaal uit zijn duim te zuigen". „Waarom zei die professor Nosco dan, dat Krelis bekend stond als een fan tast?" informeerde de smid. Minachtend haalde de waard zijn schouders op. „Och", zei hij. „Wij laten die Nosco maar kletsen. Volgens hem is ie» iereen hier uit de buurt van Lotje getikt. Al leen hij zelf is verstandig. Maar jar hij is een goeie klant van de zaak". Nu kreeg smidje Verholen een idee. „Zeg, herbergier, kan ik hier overnach ten?" vroeg hij. „Natuurlijk, meneer", antwoordde deze. „Ik heb een fijne kamer voor U. Gaat U maar mee". Hij liep voor smidje Verholen de trap op en wees hem de kamer. „Goed zo", mompelde de smid tevre den. „Ik kan van hieruit precies op het Knekelwoud kijken. Beter kaï het niet!" in onze mond huizende bacterieën gaan gisten. Bij dat gistingsproces ontstaat een zuur, dat het bijna onverslijtbaar harde glazuur van onze tanden en kie zen aantast. Ons suiker per dag MET DEZE wetenschap is de propa ganda voor de mondhygiëne begonnen. Een vruchtdragende propaganda voor mond- en tandverzorging. Al is zeker nog geen ideale toestand geschapen, de doorsnee Nederlander weet nu langzamerhand wel hoe be langrijk gebitsverzorging is, mede om dat de schooltandverzorging in tal van streken de generatie van dit ogenblik in de jonge jaren de betekenis ervan heeft bijgebracht. Maar er wordt ook zo enorm ge snoept. De Nederlandse suikerconsump tie is zeker honderd gram per persoon per dag, waarvan dan weer twintig gram voor koekjes, snoepjes en derge lijke zaken wordt gebruikt. En daar deze artikelen gemiddeld niet meer dan vijftig procent suiker bevatten, kunnen we zeggen dat de Nederlander zeker veertig a vijftig gram versnape ringen per dag gebruikt. Gisting WE MOGEN daarbij veilig aannemen dat het rantsoen van de kinderen rela tief hoger ligt, mede omdat de zoete broodbeleggingen in de eerste plaats door hen geconsumeerd worden. De schadelijkheid van deze lekker nijen neemt toe, naarmate ze langer in de mond blijven. Ook nadat het snoepje verdwenen is, blijft er tussen de tan den nog voldoende suiker achter om het gistingsproces te laten voortgaan. 'Een belangrijk wapen in de strijd te gen 'het tandbederf is en blijft de tan denborstel. Op mondreiniging na de maaltijd en voor het naar bed gaan, waarbij voedselresten tussen de tanden en kiezen goed weggeborsteld worden, kan niet genoeg de aandacht worden gevestigd. Als we nu maar na élke maaltijd die tandenborstel in actie kregen, was ook het geharrewer voor en tegen de toe voeging van fluor aan ons drinkwater ter bestrijding van het tandbederf niet nodig Maar wie van onze kinderen holt er na het eten spoorslags naar de badka mer om zijn tandenborstel te grijpen Ennepoetst u zelf uw tanden wel na elke maaltijd

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 5