Groen 'wartsjexels in het harL, Nieuwbouw Groene kruis op 15 oktober eindelijk officieel open mmporal Inkrimping badhuistijden door Tarieven waterleiding moeten drastisch worden verhoogd FILMNIEUWS salaris naar een sp aargiro rekening' Huur de elektrische Hoover shampoo-polisher voor fgy per dag eter benutten van gebo uw nodig tapijtshampoo ogisterij A. v. d. SLIKKE 58 inzendingen op bloemschikwedstrijd Volksdansgroep start met cursus voor beginners Gemeenteraad was op Sylt Succes voor konijnenfokker Gevolg van talrijke investeringen Kotex hield jongdierendag 1969 UW Broadway kwartet Taverne „Riche" 83e JAARGANG No. 8405 AG 26 SEPTEMBER 1969 j?e N.V. v/h Langcveld Dc Rooij bus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry dc Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- fcisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ3,90 p. kw. 40 ct. incasso. Advert. 18 ct. per mm. excl. 4°/0 BTW [et nieuwe Groene Kruisgebouw te i Burg zal woensdagmiddag 15 ok er officieel worden geopend. Dat is 1 wat later dan men zich oorspronke- had voorgesteld. Aanvankelijk vor- de de bouw zo vlot, dat men dacht het voorjaar 1969 tot in gebruikne- te kunnen overgaan. Nadien deden h echter ernstige stagnaties voor, zo- het bestuur van het Groene Kruis h genoodzaakt zag een hartig woord met de aannemer te wisselen het iren overigens vooral de onderaanne- >rs die de afbouw in dc weg stonden, s sinds kort wordt in het gebouw er regelmatig gewerkt en is het eind zicht. Burgemeester Sprenger is ge- aagd de officiële opening te willen rrichten. Het bovenstaande werd aan het begin a de jaarvergadering van het Groene uis Texel meegedeeld door de voor ier, de heer P. Beemsterboer. Zoals ivoonlijk trok de bijeenkomst uiterst inig belangstelling, wat door de voor- Ier werd betreurd. In het door secretaris H C. Remmers gebrachte jaarverslag wordt uitvoe- melding gemaakt van de gebeurte- sen, die met de nieuwbouw samen- ngen. Er is een conflictje geweest met Algemeen Ziekenfonds Texel en wel er de door het ziekenfonds Texel af dragen bijdrage ten behoeve van hun len in het aanvullingsfonas. Het hete ngijzer was het in rekening brengen incassokosten, waarvan voordien oit sprake was geweest. In verband ït de contributieverhoging van het oene Kruis (van ƒ12,naar ƒ18,- jaar) meende het Groene Kruis-be- lur ƒ4,50 in plaats van ƒ3,per aan- llend fondslid te moeten ontvangen, bi t ziekenfonds had echter becijferd dat ƒ3,66 moest worden, afgerond 3,75. (t voorstel van het Groene Kruis om kwestie in vergadering van beide be id iren te bespreken werd door het zie- ui afonds afgewezen. Om de goede ver- mdhouding niet te verstoren, wat or het Groene Kruis een groot nadeel o zijn, werd besloten zich bij het mdpunt van het ziekenfonds neer te hl gen, temeer daar de toezegging werd ikregen dat het fonds bereid was met ?ang van 1 januaari 1969 het volle nd voor hun leden in het aanvullings- ïds te betalen. Problemen Grote problemen ontstonden door de "haaldelijke perioden van ziekte van iter Fortgens; zij werd in de wijkver- i« ïging vervangen door zuster Hol, ter- het extra bureauwerk en de week- r idien^ten door de drie andere zusters ird waargenomen. Onder meer de 0 (advertentie I.M.) Parkstraat 20 - telefoon 2371 vakanties raakten hierdoor in de knoei. Ondanks herhaaldelijke aandrang van het bestuur heeft het provinciale bureau van het Groene Kruis te Haarlem geen kans gezien het rheumabureau Texel (dat moest worden gesloten in verband met het overlijden van dr. v.d. Berg) weer open te stellen door het benoemen van een rheumatoloog. Mej. Dr. Siebers van het rheumabureau Den Helder wil de niet naar Texel komen. Andere spe cialisten op dit gebied zijn blijkbaar niet beschikbaar. Van het sturen van patiën ten naar Den Helder komt in de prak tijk weinig terecht. Het is daarom de vraag of het rheumabureau op Texel ooit nog eens wordt heropend. Ook met de leiding van het zuigelin genbureau ontstonden in 1968 moeilijk heden. Daarin werd voorzien toen de Texelse artsen bereid werden gevonden bij toerbeurt het zuigelingenbureau waar te nemen. Gehoopt wordt ooit nog eens een speciale kinderarts voor dit doel aan te trekken. Badhuis De behoefte om van het badhuis ge bruik te maken blijft verminderen. In 1968 werden 4161 douches en 301 kuip baden verstrekt. In 1967 bedroegen de ze aantallen resp. 4809 en 266. Het aan tal kuipbaden nam dus met 35 toe; het aantal douches verminderde met 648. Nu de belangstelling voor het badhuis zo gering is geworden, zal moeten wor den nagegaan in hoeverre het aantal openingsuren moet worden ingekrom pen alvorens tot definitieve sluiting over te gaan. Binnen afzienbare tijd zal secretaris H. C. Remmers zijn functie neerleggen. Het is de bedoeling te zijner tijd in zijn plaats een administrateur aan te trek ken, die aan het werk een halve dag taak zal hebben. De rest van de tijd kan deze functionaris aktief zijn voor een andere organisatie op maatschappelijk- sociaal gebied. Daarom zal met derge lijke organisaties contact worden ge zocht. Op de begroting van 1970 is al vast een salarispost van ƒ11.000,ge raamd. Te groot gebouw Op dit moment is het nieuwe gebouw voor het Groene Kruis eigenlijk te groot. Er zouden veel meer activiteiten Wisselbeker voor mevr. Hogewoning OOSTEREND De onder auspiciën van de „Overkoepeling" georganiseerde bloemschikwedstrijd te Oosterend, heeft 58 inzendingen getrokken, ver deeld over vier categoriën. In de groep „arrangementen" werd de eerste prijs tevens wisselbeker, toegekend aan me vrouw Hogefwoning-Gupido. Tweede werd mevrouw Drijver-Eelman en der de de heer M. L. Scheffer. Bij de vaasjes werd mevrouw Slik- Stark nummer één, mevrouw Drijver- Eelman werd winnares van de tweede en derde prijs. Mevrouw Slik-Stark veroverde ook de eerste prijs in de categorie Bakjes. Mevrouw T. Vlaming werd tweede en mevrouw Sohaag-Witte derde. Mevrouw Schraag won de eerste' prijs in de categorie Droogbloemen, tweede werd mevrouw Sytsema-Zuidema en derde mevrouw T. Vlaming. Mevrouw Meindertsma verwelkomde 's avonds een volle zaal belangstellen den. Daarop we'rd het woord gevoerd door de heer De Lange, rijkstuinbouw- consulent die een uiteenzetting gaf over het toepassen van materialen en kleuren bij het bloemschikken. Na de pauze vertoonde de heer v. d. Kooij dia's over Texel. Hij bleek o.m. zeer fraaie opnamen te hebben gemaakt van in het wild groeiende orchissen. Advertentie I.M. DWARSGEBAKKEN NATUURWIPBOERENBRUIN KREHTEN-ROZIJNEHBROOO KRENTENBOLLEN BOERENROG PUNTJES EN BOLLEN dan de bestaande in kunnen worden bedreven. Dit is onder meer het gevolg van het vervallen van het rheumabu reau en het feit, dat bepaalde activitei ten op het gebied van volksgezondheid in andere gebouwen plaatsvinden. Het bestuur heeft al bepaalde ideeën over het beter benutten van het gebouw, maar voorzitter Beemsterboer wilde daarover nog niets meedelen. Aannemer B. Gieze die destijds het Groene Kruisgebouw bereid was te bou wen voor ƒ244.800,heeft enig on voorzien meerwerk in rekening moeten brengen, voor 'n bedrag van ƒ21.000, Bij de bestuursverkiezing werden mevr. G. Bakker-Zuidewind, mevr. D. Bakker-Witte, de heren B. Paagman, M. L. Kempenaar en P. Beemsterboer met zeer ruime meerderheid van stem men herkozen. Wachten.. In de rondvraag wees de heer Beuke- ma op het feit, dat de belangstelling voor het badhuis nu zo gering is gewor den, dat hij als badmeester vaak uren lang vergeefs zit te wachten op klanten. Vooral op vrijdag is het zeer stil ge worden. Het totale aantal baders zou best op één dag kunnen worden afge werkt. Het bestuur was wel bereid het aantal openingsuren in te krimpen, maar wilde de service voor het publiek toch wel zo groot mogelijk houden. Er zal waarschijnlijk een regeling worden getroffen, waarbij het badhuis op vrij dag van 2-6 uur 's middags open is en zaterdag de geheel dag tot vijf of zes uur. De Volksdansgroep Texel zal trach ten de gelederen uit te breiden door 't organiseren van een speciale danseur- sus voor beginners. Het „beginnersuur" wordt gehouden elke dinsdagavond van 7.30 - 8.30 uur. De gevorderden dansen van 8.30 - 9.30 uur. Dinsdagavond 30 september komen de volksdansers voor het eerst in dit seizoen bijeen, in de gymnastieklokaal van het Rijksatheneum. Het program ma omvat naast een aantal Hollandse dansen veel dansen uit Israël, Joego slavië, Roemenië en andere landen. De leiding berust bij de heer G. Smeenk uit De Cocksdorp. Voor nadere inlich tingen kan men zioh wenden tot de heer W. Loning, Boogerd 14 te Den Burg, telefoon 3078. Onder een 4-koloms kop „Texel vraagt Sylt hemd van het lijf' maakt het Algemeen Dagblad van donderdag melding van het bezoek van B. en W. en gemeenteraad aan het Duitse eiland Sylt. „SYLT Burgemeester, wethouders en de bijna voltallige raad van Texel hebben zich gisteren op het Duitse Waddeneiland Sylt uitvoerig laten in lichten over de mogelijke voor- en na delen van het naakt baden. Sylt, vlakbij de Deense grens, heeft op dat gebied sinds 1948 een naam op gebouwd. De zes Freikörperkultur (F.K.K.)-stranden trekken er ieder jaar honderdduizenden mensen, onder wie veel Nederlanders. B. en W. van Texel ontvingen enige tijd geleden een brief van de Neder landse Federatie van Naturisten met 't verzoek een stuk strand te mogen af huren voor het naaktbaden. Een ver zoek, waarop Texels vroede vaderen (en twee moederen) niet direkt ja of nee durfden zeggen. Daarom werd be sloten het jaarlijkse uitstapje, dat het college deels op eigen, deels op ge- meentekosten maakt, ditmaal naar Sylt te maken. Het gezelschap vroeg de burgemees ter Schilling van Sylt het hemd van het lijf. Tot aller geruststelling bleek zich op de stranden van Sylt nog nooit een ze- densohandeal te hebben afgespeeld. De bevolking van het eiland en de wel geklede vakantiegangers ergeren zich geen seconde aan de blote badgasten, die zich dan ook volkomen natuurlijk gedragen. Het is nog niet bekend of de gemeen teraad van Texel het verzoek van de Naturistenfederatie al op de vergade ring van 14 oktober in behandeling zal nemen." De heer P Nat te De Koog, konij nenfokker der kleindierensportvereni- ging Kotex nam met 7 dieren deel aan de Cluibmatch van de Landelijke Wener Club die te Veenendaal werd gehou den. Er namen aan deze keuring 150 Wener-konijnen deel waarbij in totaal slechts 6 maal het predikaat ZZG werd toegekend. Van deze 6 predikaten wer den er 2 door de heer P. Nat behaald, terwijl hij beslag wist te leggen op de derde en vierde plaats, een wel zeer bijzonder succes gerekend de enorme concurrentie aldaar. De predikaten welke hij met zijn 7 Witte Weners behaalde, waren: 2x ZZG 3x ZG en 2x GG. Bij het Provinciaal Waterleidingbe drijf Noordholland heeft vorig jaar een verlies geboekt van ƒ2 miljoen. Als ge volg daarvan wordt een tariefsverho ging noodzakelijk geacht. Deze verho ging had men per 1 januari j.l. willen doen ingaan maar als gevolg van de door de minister van Economische za ken afgekondigde prijsstop moest tot uitstel word besloten. Een nog sterkere verhoging wordt daarom nodig, niet alleen om het verlies over 1968 en over het eerste half jaar van 1969 te dekken maar ook om te zorgen voor een sluitende exploitatie in 1970. Ten gevolge van allerlei investeringen zal het totale beeld er in de komende jaren niet rooskleuriger op worden; ta riefsverhogingen zullen elkaar in snel tempo blijven opvolgen. Een der noodzakelijke investeringen is de aanleg van een zinker onder de Waddenzee om het tekort aan drink water op Texel aan te vullen. Een de finitieve beslissing is hierover nog niet genomen, mogelijk wordt het geen zin ker maar een waterfabriek waar drink water uit zeewater wordt gedistilleerd. Dat er op korte termijn iets moet ge beuren, is de afgelopen zomer bewezen toen het drinkwater als gevolg van de grote toeristenstroom bijna opraakte. Als op de een of andere manier voor aanvulling wordt gezorgd, zal ook de kwaliteit van het Texelse leidingwater veel verbeteren. Een en ander blijkt uit het dezer da gen verschenen jaarverslag van het PWN. Wat betreft Texel wordt daarin vermeld dat 636.703 m-3 water werd ge leverd, tegen 624.048 m3 vorig jaar. In het wingebied moesten enkele bronnen worden afgekoppeld omdat de kwali teit van het ruwwater te slecht was. In het jaarverslag lezen wij verder dat: ondanks onderbrekingen met totaal 37 dagen toch nog 19.737.000 m3 rivierwa ter van de Watertransportmaatschappij Rijn-Kennemerland WRK) werd be trokken en geïnfiltreerd; bovendien 6 miljoen m3 aan het IJssel- meer werd onttrokken, in totaal in het gehele voorzieningsge- bied bijna 47% miljoen m3 werd ge leverd; de totale lengte van het hoofdleiding net weer met 2%°/o toenam en nu op rond 4783 km kwam; in totaal 1127 lekkages in het hoofdlei dingnet optraden; het aantal aansluitingen 229.004 be droeg tegen 219.502 in 1967; op Texel nog 17 woningen en in het gehele voorzieningsgebied nog 226 per celen niet aangesloten zijn; het aantal geplaatste meters 147.128 be droeg tegen 111.382 in 1967. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt op 28 september op om 6.36 uur en gaat onder om 18.25 uur; 1 oktober op om 6.40 uur en onder om 18.18 uur. Maan: 3 oktober L.K.; 11 oktober N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild 26 sept. 9.19 en 21.22; 27 sept. 9.55 en 21.58; 28 sept. 10.27 en 22,28; 29 sept 10.51 en 22.56; 30 sept. 11.15 en 23.22; 1 okt. 11.38 en 23 46; 2 okt. 12.04 en 3 okt. 0.14 en 12.41; 4 okt. 0.54 en 13.34. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Zaterdag werd te Den Burg door Kotex de jaarlijkse Jongdierendag ge houden voor de diergroepen konijnen en sierduiven. De konijnen werden gekeurd door de keurmeester G. J. H. VI. Bosch uit Katwijk aan de Rijn, die aan 5 dieren het begeerde predikaat Z.Z.G. kon toe kennen. Winnaar bij de" diergroep konijnen werd de heer P. Nat te De Koog met een Witte Wener ram. De uitslag der eerste 5 geplaatste ko nijnen was als volgt: 1 met ZZG, Witte Wener, ram, eigenaar P. Nat; 2 met ZZG, konijn Grijze Vlaamse Reus, ram, eigenaar S. Tjepkema; 3 met ZZG, Wit te Rex, ram, eigenaar S. Tjepkema; 4 met ZZG, Witte Vlaamse Reus, voed ster, eigenaar S. Tjepkema; 5 met ZZG, Witte Wener, ram, eigenaar P. Nat. De sierduiven werden gekeurd door de heer L. Petrus uit Den Helder, die na een strenge keuring, slechts 1 maal het predikaat ZZG verleende. Winnaar der diergriep Sierduiven werd de heer W. Kalk te Den Burg met een zwarte Brünner Kropper, duivin. De uitslag der eerste 5 geplaatste sierduiven was als volgt: 1 met ZZG, Brünner Kropper, zwart, duivin, eige naar W. Kalk; 2 met ZG, Ned. Schoon heids Postduif, blauw kras, doffer, ei genaar K. v. d. Veen; 3 met ZG, Mo dena Gazzi, zwart, duivin, eigenaar D. Wijngaarden; 4 met ZG, Brünner Krop per, rood, doffer, eigenaar W. Kalk; 5 met ZG, Saksische Ekster Kropper, zwart, doffer, eigenaar S. Tjepkema. De film met een actueel onderwerp is „De groene baretten" die zaterdag-, zondag- en maandagavond draaid. Het verhaal gaat over de opleiding van Amerikaanse militairen voor het voe ren van een guerilla-jungle oorlog. We zien de Groene Baretten niet in een documentaire, maar in een speelfilm met als plaats van handeling Vietnam. Het verhaal: Kolonel Mike Kirby, de hoofdfiguur, (gespeeld door John Wayne) krijgt na een theoretische op leiding in Amerika het commando van een kamp dat nog in opbouw is. Op welke gruwzame wijze tegen de Viet- cong wordt gestreden en met welke middelen de guerilla-strijders de vijand vanuit hun holen belagen, wordt be angstigend duidelijk getoond. (In kleu ren - toegang boven 14 jaar). Zondagmiddag (3 uur) kan de jeugd zich vermaken met „Sjors, Sjimmie cn de gorilla", een film van Nederlandse makelij. Oom Barend heeft bij testa ment bepaald dat zijn neef Sjors de enige erfgenaam is van zijn aanzienlijk kapitaal. Hij moet echter aan een aan tal voorwaarden voldoen; anders ver valt het geld aan neef Toon. Toon heeft niet stilgezeten en tracht de opdrachten van Sjors te laten mislukken; hij wordt geholpen door de schurken Boris en Pedro. Tot in Amerika krijgen Sjors, geholpen door zijn zwarte vriend Sjim mie, de schurken achter zich aan. Het ziet er tenslotte niet zo best uit voor de jongens. Hun redding danken ze aan een gorilla die uitstekende diensten be wijst. (Zwart-wit, alle leeftijden). (advertenties I.M.) NUTSSPAARBANK veilige gezinsbank vooralle geldzaken Op veler verzoek het bekende met de bekende drummer BEN HOEKMEIJER a.s. zaterdag, aanvang 8.00 uur in solo- X t

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1