Groen cZwartsJ~exelin het og te veel onzekerheid om over erplaatsing te kunnen beslissen TELEFOON euwse mosselkwekers weten niet waar ze aan toe zijn l Meer vraag dan aanbod Trekkingsavond kan tocli doorgaan Niet ongunstig Opnieuw succes voor Kotex-leden AGENDA RAADSVERGADERING Van wie is de geit Plattelandsvrouwen leerden bloemschikken Geen badminton en gym in de Koning-hal Ontspannende inspanning Oudeschild, (02220) 2800 - 2712 2372 G 1 OKTOBER 1969 mo i a a KI tM i\t t 1NO. O' 83e JAARGANG No. 8408 N.V. v/h Lange veld De Ruoij 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 jt> de Graaf, Kcesonilaan 43, Den (Ó2220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- fcisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abono. prijs ƒ3,90 p. kw. 40 cL incasso. Advert. 18 ct. per mm. excl. 4*/q BTW iijdaqmiddaq is in „De Oranje- te Den Burq uitvoeriq qedis- rieerd over de moqelijkheid om de nk uivse mosselindustrie qeheel of ge- ltelijk naar Texel over te brenqen. II ils bekend was het qesprek qeorqa- ieid door de zq. mosselcommissie subcommissie van de qemeente- industriecommissie) en de Jonqe deinemers Orqanisatie. Mosselcom- ►sie en Jonqe Ondernemers zijn van ainq dat Texel enkele sterke troe- in handen heeft. Voor het verwa- ,UÏ|?n van de mosselen beschikt men Texel over zeewater van hoge aliteit, er is straks een haven die )ot genoeg is om aan de mossel- et liqplaats te kunnen bieden, de 'bindinq met het vasteland is qoed. 'endien worden in de Waddenzee veel mosselen qekweekt. De Wad- nzee is de „tuin" en in krinqen van \sselkwekers beschouwt men het als belanqrijk voordeel om „hef iuiïrtje bij het tuintje" te hebben. De Ksehndustrie biedt bovendien per- mente werkqeleqenheid, zodat iel er zeker bij qebaat zou zijn. tan de discussie over het voor en te- van Texel als vestigingsplaats werd jdag onder meer door twee mossel- rekers deelgenomen: de heren S. P. 'fweg uit Wieringen en de heer P. R. Rammelo uit het Zeeuwse Tilippine. Vooral laatstgenoemde ver bekte vele behartenswaardige inlich- Igen. Hij begon zelfs met het aan- 'ngen van enkele correcties in het- de Jonge Ondernemers over de Bselmdustrie hadden verteld. Een rlijkse opbrengst van ruim 100 mij- was overdreven; dat cijfer klopt :1 ongeveer voor de gehele Zeeuwse serij. De heer Rammelo wees erop door allerlei jomstandigheden de 'ers elk jaar sterk uiteenlopen maar eerste 4 De belangstelling voor Texelse „mossclparty" (vrijdagavond 4 j.l.) was veel groter dan de organisato- ren hadden verwacht. Het gevolg was dat het merendeel der bezoekers niet aan een portie kon worden geholpen. 4 Honderden Texelaars hebben een der- gelijke teleurstelling moeten verwerken. 4 Voor de heer A. G. van der Berg, de 4 bercider van de mosscllekkernij was het 4 een goede leer voor de volgende keer. De mosselparty's zullen elke eerste vrij- 4 dag van de maand worden gehouden. Natuurlijk werden ook de deelnemers X aan de mosscldiscussic 's middags in de gelegenheid gesteld het YVaddenzeeban- ket in diverse vormen te proeven. Mos- selsatc, mosselcocktails, zure en ge- 4 kookte mosselen met allerlei toespijs en 4 sausjes lieten zich uitstekend smaken. Op de foto burgemeester Sprengcr, Jonge Ondememersvoorzitter J. Zuide- wind en de heer A. G. van der Berg. OOSTEREND Het probleem waar- te het actiecommité (dat geld inza- dt ten bate van de restauratie van N.H. kerk te Oosterend) kampte is gelost. Zoals bekend was nauwelijks helft van het totaal aantal loten irkocht waardoor het niet was toege- ten alle beschikbaar gestelde prijzen trekken. Dat laatste is nu toch mo- üjk omdat de opbrengst van de rom- ïltjesmarkt tot dezelfde actie mag orden berekend waardoor de verhou- ag tussen verkochte loten en uitge- tfde prijzen acceptabel werd. Alle ijzen mogen dus worden getrokken een prettige gedachte voor de ko- Ts van loten is dat hun kans op een ijs tweemaal zo groot is dan wan- ter alle loten zouden zijn verkocht, datum van de trekkingsavond is nog et vastgesteld maar valt in ieder ge- d vóór 1 november a.s. Het is nu nog mogelijk loten telefo- fte bestellen bij de heer C. de de totale opbrengst blijft altijd bene den de 15 miljoen. Bij het zoeken van een nieuwe verwaterplaats is ook wat minder spoed geboden dan was gesug gereerd. Niet in 1974 maar in 1978 wordt de Oosterschelde afgesloten, het geen door de ook bij het gesprek be trokken heer C. P. Harting van Rijks waterstaat werd bevestigd. Een en an der deed aan het belang van het over brengen van de Zeeuwse mosselindu strie naar Texel echter weinig af. Ongunstige factor De Waddenzee is niet in alle opzich ten gunstig voor de mosselkwekerij. De risico's zijn er belangrijk groter dan in de Zeeuwse stromen. De opbrengst per m2 gezaaid mosselperceel is in Zeeland dan ook hoger. Dat hangt samen met het feit dat de Waddenpercelen (waar van de meeste nabij Terschelling lig gen) vrij droog zijn waardoor storm en ijs er van veel schadelijker invloed zijn. Als Zeeland straks voor de mos selindustrie wegvalt is het zeer de vraag of alle 130 mosselbedrijven zich in het noorden zullen willen vestigen. Met een kwekerij in de Waddenzee al leen is te verwachten dat niet allen hun bedrijf rendabel kunnen krijgen. Bij percelen die over Zeeland en de Waddenzee zijn verdeeld, is het be drijfsrisico veel kleiner. Als de Wad denzeekwekerij eens tegenvalt, wordt hetverlies vaak weer goedgemaakt door de Zeeuwse kwekerij en omge keerd. De Deltawet voorziet in een liquidatiemogelijkheid voor mosselbe- dnjven. Het streven is erop gericht dat zo'n vijftig Zeeuwse bedrijven daarvan gebruik maken waardoor de dan vrij komende percelen aan de oveiiblijven- den kunnen worden toegewezen, schaalvergroting dus. Over het verloop van die liquidatie actie is nog weinig te zeggen. Op dit moment nemen de kwekers nog een af wachtende houding aan. Belangrijke beslissingen moeten voor 1972 genomen zijn, want dan is de Grevelingendam klaar en valt een productiegebied van gemiddeld 150.000 ton per jaar weg, (een mosselton is 100 kg.) de helft van de totale Zeeuwse productie. Onzekerheid Misschien gaan de betrokken kwe kers naar het Noorden maar of ze er zich willen vestigen is de vraag. Op kleinere schaal worden de Wadden mosselen nu toch ook naar Yierseke vervoerd; de schepen zijn in verband daarmee langer gemaakt en voorzien van sterkere motoren. De kwekers zul len mogelijk zeer lang van Zeeland als thuishaven gebruik blijven maken te meer daar zij sterk aan dit gebied zijn gehecht. De onzekrheid wordt nog ver groot door de actie die momenteel in Zeeland werd gevoerd om de mossel- industrie daar te behouden, inclusief de verwaterplaatsen. De burgemeester van Yerseke pleit voor aanleg van een pijpleiding naar de Noordzee om in de Oosterschelde te kunnen blijven ver wateren. Een andere vraag is of het kunstmatig verwateren (dat bij vesti ging in het Waddengebied wellicht no dig zou zijn omdat dan mosselen kunnen worden geproduceerd die de extra lange reis naar het marktgebied kunnen doorstaan) mogelijk is. Een fa milielid van de heer Rammelo had daar jaren geleden proeven mee gedaan. Zijn kunstmatige verwaterplaatsen functioneerden goed maar in de zo mermaanden gingen alle mosselen om onverklaarbare redenen dood. De proe ven in 't Horntje geven wellicht ophel dering. De heer Rammelo was persoonlijk van mening dat Texel niet ongunstig ligt als vestigingsplaats in het Wadden- (Zie verder pagina 2). Voor deelname aan de „Noord-Ne derland show" voor hoenders, sierdui- ven en konijnen, die van 1 tot en met 4 oktober te Bolsward werd gehouden, hebben drie fokkers van Kotex konij nen en sierduiven ingeschreven, met opnieuw uitzonderlijke resultaten. De heer S. Tjepkema, 't Horntje, zond 4 konijnen in die allen het predi kaat ZZG behaalden. Zijn Witte Rex, voedster, behaalde in een klasse van 24 dieren, de eerste prijs met ZGG, ter wijl ditzelfde dier aangewezen werd tot beste voedster aller konijnenrassen en tevens op 1 na beste konijn van de tentoonstelling, in een concurrentie van ongeveer 400 dieren. Voorts behaalde zijn konijn, Grijze Vlaamse Reus, ram, een eerste prijs met ZZG, zijn Witte Vlaamse Reus, voedster, derde met ZZG, terwijl een andere Witte Vlaamse Reus, voedster, die wegens haar jeug dige leeftijd in de C-klasse was inge schreven, de eerste prijs met ZZG ver wierf. De heer P. Nat te De Koog nam ook deel met 4 Witte Wener konijnen en behaalde met een jonge voedster het predikaat ZZG, een andere jonge voed ster kreeg GG, terwijl twee zijner ram men het predikaat ZG verwierven. Voor de afdeling sierduiven hadden de heer S. Tjepkema en de heer D. Wijngaarden, Den Hoorn, ingeschreven, respectievelijk met 5 en 8 dieren. De heer S. Tjepkema triomfeerde wederom zijn Engelse Dwerg-kropper, wit, be haalde de eerste prijs met ZZG en werd tevens aangewezen tot beste doffer der tentoonstelling. Voorts behaalde hij met zijn Brünner-kropper, zwart, een eerste prijs met ZZG, een andere Brün ner-kropper, zwart, kreeg GG, terwijl zijn Brünner-kropper, wit, het predi kaat ZG en zijn Engelse Dwerg-krop per, bont, GG verwierven. De heer D. Wijngaarden behaalde met zijn vier Gentse-kroppers, wit, tweemaal het predikaat ZZG en twee maal ZG, zijn twee Hollandse kroppers, blauw, behaalden de predikaten ZG en GG, terwijl zijn twee Modena's 'be kroond werden met een ZZG en een ZG predikaat. Voegen wij hier aan toe de suc cessen die de laatste weken door Ko tex-leden te Utrecht en Veenendaal werden behaald, dan kan met recht de conclusie worden getrokken dat de Texelaars over uitzonderlijk fraaie dieren beschikken. Vergadering van de raad der ge meente Texel op dinsdag 14 oktober 1969, n.m. 2.30 uur in de vergaderzaal van het polderhuis te Den Burg. 1. Notulen 2. Ingekomen stukken en mededelingen 3. Benoeming van leden van de woon ruimtecommissie. De aanbeveling luidt: voor de heer A. Dros: 1. de heer A. Dros, 2. de heer J. J. Westdorp. voor de heer J. J. van der Berg: 1. de heer J. J. van den Berg, 2. de heer M. Vlaming. voor de heer C. Koorn: 1. de heer C. Koorn, 2. de heer C. J. van der Kooi. voor de heer B. Oostra: 1. de heer B. Oostra, 2 de heer C. P. Karsman. voor mevrouw S M. Keesom-Karsten: I. mevrouw S. M. Keesom-Karsten. 2. mevrouw M. D. Boom-Zijm. 4 Benoeming van een vijfde lid in het centraal bestuur van de Stichting Cul tureel Werk Texel. 5. Toekenning duurtetoeslag aan het gemeente-personeel. 6. Voorlopige vaststelling van de reke ning over 1967 van de dienst van ge in eentewerken. 7. Voorlopige vaststelling van de reke ning over 1967 van de sociale dienst. 8. Voorlopige vaststelling van de reke ning over 1967 van het grondbedrijf. 9. Voorlopige vaststelling van de ge meenterekening over 1967. 10. Goedkeuring van de rekening van het Algemeen Weeshuis Texel over 1967. II. Voorlopige vaststelling van het be drag der uitgaven voor het openbaar gewoon lager en uitgebreid lager on derwijs over 1968, als bedoeld in arti kel 55 der Lager-onderwijswet 1920. 12. Voorlopige vaststelling van het be drag der uitgaven voor het openbaar buitengewoon lager onderwijs over 1968 als bedoeld in artikel 187 van het Be sluit buitengewoon onderwijs 1967. 13. Vaststelling over 1968 van de be dragen der gemeentelijke vergoeding voor het bijzonder gewoon lager on derwijs, als bedoeld in artikel 103 der Lager-onderwijswet 1920. Vorige week kreeg het Texels Mu seum een opmerkelijke bezoeker: een 1-jarige geitebok. De herkomst van het dier is onbekend. De bok is naar de noodslaohtplaats gebracht, niet om te worden geslacht, maar om de eigenaar af te wachten die zich daar hopelijk spoedig komt mel den. De eerste bijeenkomst van de platte landsvrouwen afd. De Cocksdorp-Eier- land stond in het teken van de bloem schikkunst. In verband daarmee maak ten twee bloemisten de avond mee, de heren Stiensma uit Den Helder en F. Kortenhoeven uit Den Burg. De heer Stiensma had zich belast met de beoor deling van de door de dames gemaakte bloemstukjes en kende aan mevrouw Van Heerwaarden en mej. Frederiks prijsjes toe in de vorm van vaasjes. Na de pauze gingen de aanwezige dames aan de slag. Van beschikbaar gestelde anjers en chrysanten werden allerlei composities gemaakt, uiteraard met deskundige adviezen van de twee vaklui. De eerstvolgende bijeenkomst wordt gehouden op 31 oktober en wel in hotel „De Hoop" te De Cocksdorp. Deze avond zal worden verzorgd door mej. Fijn, oud-stewardesse. Op 9 oktober wordt in „Het Wapen van Heemskerk" te Alkmaar de alge mene najaarsvergadering gehouden. Op 7 oktober start ten huize van me vrouw Dijkshoorn-van Els de cursus „Woord en wederwoord" (spreken in het openbaar). Woensdagavond houden de scholen voor het lager beroepsonderwijs hun jaarlijks etentje in de Burgemeester De Koning-hal. In verband daarmee kun nen de gymvereniging Texel en de badmintonclub woensdagavond niet in de hal terecht. De gym in de Thijssesohool gaat ge woon door. Zaterdagmiddag heeft een 20-tal Texelaars van uiteenlopende leeftijd naar hartelust „ge trimd" in de Dennen onder leiding van de heer J. M. de Vries. Er waren zowel nieuw komers als oud-gedienden. De nieuwelingen deden de ervaring op dat trimmen een bij zonder ontpannendc manier van inspannen is. De groep kwam bijeen op het terrein „Den nenoord"; vandaar ging het afwisselend wan delend en hardlopend naar het fraai gelegen „Martel veld je" nabü „Bos en Duin" waar een aantal oefeningen werden uitgevoerd (foto). Er werden twee groepen geformeerd om zowel de beginners als de gevorderden een passend programma te laten afwerken. Gehoopt wordt dat het aantal deelnemers zaterdag a.s. nog groter zal zijn. Deelnemers melden zich om vier uur bjj „Dennenoord". ÉBfli (advertentie I.M.) IJlllllllllllllllllllllllllllllllllllim IlllllllllllllllllllllllIIIIIIUIIIIIHUW Onze telefoonnummers staan in de telefoongids vermeld onder Oudeschild. Ze zijn echter als g volgt 1 J. C. RAB in Brandstoffen en Bouwmaterialen N.V. |iIII.inmini1111111111liman

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1