Ons eiland mag niet achterblijven a m Aktie internaat mytylschool m s, Mytyl help de kleuter^ fnunfrfRftsrrs Ook verenigingen aktief voor het goede doel land pa sla Bezwaren tegen verkeerssituatie Scheidsrechters nodig Volièrekeuring op Dierendag Aanvullende raadsagenda Grondverkopen in de volgende raadsvergadering Gym voor meisjes lagere school SPORTPROGRAMMA Waa] befc slole md, itter m keu ellei Het is te hopen dat Texel zich dinsdagavond 14 oktober van zijn beste kant ,at zien. Van 6-8 uur zal dan een inzameling worden gehouden ten bate van ebouw van een internaat bij de binnenkort te bouwen zg. mytylschool te lergen. Voor dat internaat is een half miljoen nodig, bijeen te brengen door e bevolking van Noordholland. Het plaatselijk comité op Texel, onder voor- itterschap van mevrouw Sprenger-Pool, rekent erop dat de Texelaars .000,op tafel zullen leggen. Wij durven erop te rekenen dat dit bedrag og aanmerkelijk wordt overschreden want een beter doel waaraan men kan [feren is nauwelijks denkbaar. Niet alleen door het geven van geld op dins- jaga\ond maar ook op andere manieren kan men de bouw van het internaat elpen mogelijk maken. Verschillende verenigingen hebben het goede voor meld al gegeven. {DE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 10 OKTOBER 1969 De'bridgeclub „Groot Slem" houdt op oktober een open drive. Ook de kla- rjasclub heeft toegezegd een drive te ganiseren. De M.A.B. heeft voor a.s. üdag een puzzelrit op 't programma jan De gymvereniging houdt zater- gavond in de Koninghal een open- vaslre les, waar iedereen van harte wei- ra is. Zaterdagmiddag geeft de pad- inderij een demonstratie op de Groene aats De heer De Vries zal voor de hooljeugd een viswedstrijd organise- d. De kerken zullen a.s. zondag in dienst aandacht aan de actie be tden. Het Amfibisch Oefenkamp audt onder de militairen een inzame- ag. Er komt eind vande maand een Og nsavond in de J'elleboog. Spastische en andere lichamelijk ge- radicapte kinderen kunnen meestal onderwijs aan normale scholen niet ilgen. De scholen zijn daarop niet ge- auwd, het leertempo ligt meestal te oog en de methodiek past niet op deze raderen. Aan een zg. mytylschool lordt aangepast onderwijs gegeven, leurig is dat in Noordholland boven et Noordzeekanaal zo'n school niet is. en klasje bij de BLO-school in Hoorn "ormt, afgezien van de centrum-school ij Heliomare te Wijk aan Zee, de eni- voorziening. Al jaren wordt op particulier initia- geijverd voor zo'n echte mytyl- 1 I* chool groot genoeg voor 60 kinderen, traks is het zover: de bouw van zo'n chool te Bergen begint binnenkort, ge- mancierd door het Ministerie van On- de aan i'er won at 28 I wfef erwijs. Een mytylschool in deze streek kan chter niet functioneren zonder een in- ;rnaat voor ongeveer 40 kinderen en rader voor gehandicapten aangepast reüvoer. Internaat en vervoer vallen liet onder de financieringsregeling, andaar de noodzaak van de actie „In lolland komt een huis". Zó wordt het Het te bouwen kinderhuis bij de My- 'lschool moet de leerlingen die te ver eg wonen de mogelijkheid bieden om ier keer per week te overnachten en «ns ook het weekend door te brengen. Natuurlijk moet dit meer zijn dan al- ra maar een rij slaapzalen, het moet 'oor dat grootste gedeelte van elke 'eek ook zijn een vervanging voor het aderlijk huis, de kinderen moeten er .en wonen, en dat houdt in eten, spelen, huiswerk maken, en nog zoveel dingen meer. Bij ervaringen in bestaande interna ten voor gehandicapte knderen is ge bleken dat juist deze kinderen behoefte |d hebben om zich te kunnen terugtrek- 'ken op een eigen plekje, en dat 't goed is hiervoor de mogelijkheid te schep- pen. Vandaar dat het nieuwe kinderhuis is opgezet vanuit een bed met een hoekje er omheen als eigen plek. Af hankelijk van leeftijd en ontwikkeling van het kind wordt het al of niet afge schermd door een wand zodat een ei gen kamertje ontstaat. Het is zeker niet de bedoeling de hinderen te isoleren, daarom worden de „eigen plekjes" steeds met vier ge combineerd en rondom een gemeen schappelijke ruimte gelegd, waaraan ook een ibadcel grenst. Drie van deze eenheden van vier vormen samen een paviljoen van twaalf kinderen, een aantal dat uit een verzorgings-oogpunt goed bewijst te zijn. maaltijden worden elders klaarge- Zo'n paviljoen voor 12 kinderen is alsvolgt opgezet. Men komt binnen in een hal, waaraan een gemeenschappe lijke woon- en eetruimte is gelegen. Hierin is een klein keukentje waar broodmaaltijden worden klaargemaakt, en het warme eten gegarneerd (de maakt); ook zal hier het televisietoestel staan. Een eenheid voor kleuters be staat dit vier nissen rondom een ruime kruip- /en speelgelegenheid. Voor de jonge kinderen zijn de nissen afgescnei- den en blijft een gemeenschappelijke speelruimte, terwijl de eenheid voor grotere kinderen bestaat uit vier wer kelijke eenpersoons kamers rondom een halletje. Daar de bouwwijze van de tussen wanden zodanis is dat deze eenvoudig weggelaten of later bijgemaakt kunnen worden is de keuze van de typen van eenheden zeer flexibel, men kan zich aan de behoefte aanpassen. Per paviljoen is er een badkamer, een linnenkamer met bescheiden was- mogelijkheid, 'n kamer voor de hoofd- venzorgster en verder alle sanitaire en andere nevenvertrekken, die een goede verzorging van gehandicapte kinderen eist. Voor de paviljoens gezamenlijk zal een knutselruimte worden geprojec teerd. Voor het hoofd van het kinder huis wordt een flat aan het complex toegevoegd, en voor die kinderverzorg sters die daar prijs op stellen, zullen zit-slaapkamers worden gebouwd. Van zelfsprekend wordt hieibij de privacy gewaarborgd. Voorlopig zal het Bergense kinder huis uit twee paviljoens bestaan, maar deze capaciteit van 24 kinderen kan door toevoeging van meer paviljoens tot maximaal 60 kinderen worden uit gebreid. Behoud van Uwtanden De heer J. P. C. C. Pielage uit Haar lem heeft bezwaren tegen de verkeers situatie in het recreatiegebied op Texel. De heer Pielage was dit jaar betrokken lij een aanrijding in de Dennen en weet de oorzaak daarvan mede aan de verkeerssituatie ter plaatse. Hij uitte tijn gramschap hierover in een zeer uitvoerig ingezonden stuk in onze krant; een volgend ingezonden stuk dat geen nieuwe gezichtspunten opleverde werd door de redaktie geweigerd. De heer Pielage heeft nu een brief aan de gemeenteraad gezonden, waarin hij on der meer zegt dat de toegestane maxi mum snelheid in het recreatiegebied van 50 km en 80 km op de overige we gen te hoog is. Voorgesteld wordt het schrijven ter afdoening in handen van B. en W. te stellen, maar reeds wordt meegedeeld dat (na overleg met de politie) men uiet voornemens is op de brief in te gaan. Maeterlinck vertelt in z'n sprook je „De Blauwe Vogel": Mytyl gaat met haar broertje Tyltyl op zoek naar de blauwe vogel van het geluk. Zij willen die aan hun ernstig zieke buurmeisje geven. Ze zoeken echter tevergeefs. Om niet met lege handen terug te komen besluiten zij om hun kostbaarste bezit, hun tortelduif, af te staan. Als ze de duit aan het zieke meisje overhandigen, verandert die in de blauwe vogel van het geluk". Moraal alleen door het beste van jezelf te geven kun je anderen wezen lijk gelukkig maken. Aan Mytyl uit het sprookje dan ken de scholen voor gehandicap te kinderen hun naam. Er is nog steeds een groot tekort aan scheidsrechters, vooral bij de adspiran- ten. Nu heeft de afdeling Noord-Hol land sinds enige jaren vrouwelijke scheidsrechters opgeleid en deze doen het uitstekend. Zijn er op Texel dames die hier iets voor voelen? Bij voldoende deelname is het wellicht mogelijk op Texel een cursus te geven. Opgave bij J. L. Borgman, Brink 5, De Koog. Het gaat dus alleen om het leiden van ad- spirantenwedstrijden. Voor de eerste maal werd op zater dag, 4 oktober, (dierendag) een voliere- keuring op Texel gehouden, georgani seerd door de vogelgroep van „Kotex". Voor deze keuring waren drie vogel deskundigen van de vaste wal aange zocht, waaronder een keurmeester van tropische vogels en parkieten, benevens een adspirant keurmeester van kleur- kanaries. De keuring was vooral ge richt op de doelmatigheid der voliere en de plaatsing hiervan, voorts de in richting zowel van binnen als van bui ten, de plaatsing en dikte der zitstok- ken, bodembedekking, voer-, drink-, bad- en nestgelegenheid, terwijl in ogenschouw werd genomen of de vo liere was aangepast aan de verschillen de soorten vogels, die hierin bij elkaar gehouden werden. Een keuring betref fende de tentoonstellingskwaliteit der vogels bleef hierbij buiten beschouwing wel echter of de vogels in een goede conditie verkeerden en of zij naar ge lang hun ras of soort kunnen beschik ken over de bij hun soort pas sende voedingsstoffen. Ook werd aan dacht besteed aan de beplanting van de voliere. Tevens werden kamervolieres ge keurd. Er werd gekeurd op een schema van 8 vragen, voor iedere vraag kon ten hoogste 10 punten worden toege kend, zodat elke keurmeester maximaal 80 punten kon geven, hieruit volgt dat het hoogst aantal punten dat aan een deelnemer kon worden verstrekt, 240 bedroeg. Tevens werden op de betref fende keurkaarten, zonodig bemerkin gen aangetekend. Voor deze volierekeu- ring, die alleen open stond voor de le den van „Kotex" hadden zich 18 deel nemers gemeld. De uitslag van deze keuring was; 1 en winnaar der volierekeuring de heer J. J. Keijzer, Beatrixlaan, Den Burg, met 190 punten; 2. de heer S. Feenstra te De Waal met 183 punten; 3. de heer J. Dijker te Den Hoorn met 169% pun ten. Winnaar der kamervolieres werd de heer P. Kok te Den Burg met 172% punten. Aanvullende raadsagenda voor de vergadering van de raad der gemeente Texel, te houden op dinsdag, 14 okto ber 1969, n.m. 2.30 uur in de tot onder deel van het raadhuis aangewezen ver gaderzaal in het polderhuis te Den Burg. 14. Verkoop van grond te De Koog aan de heer C. J. de Lugt te Amstel veen. 15. Verkoop van grond te De Koog aan de heer P. Eelman, wonende aldaar. 16. Verkoop van grond te Den Burg aan de heer W. J. M. Koorn, wo nende aldaar. 17. Verkoop van grond te Oost aan mej. W. J. Wolfers, wonende te Arnhem. 18. Wijziging van de begroting van de dierist gemeentewerken voor 1969. 19. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1969. De gemeente heeft met de heer C. J. de Lugt uit Amstelveen overeenstem ming bereikt over de verkoop van een stuk bouwterrein van 630 m2, gelegen aan de Epelaan te De Koog. De heer De Lugt, die voornemens is hier een woning te bouwen, betaalt voor 't ter rein 26.775,wat neerkomt op 42,50 per m2. Een naast genoemd stuk grond ge legen bouwterrein van gelijke grootte wordt voor dezelfde prijs verkocht aan de heer P. Eelman te De Koog. Ook de heer Eelman wil hier een woning voor zichzelf bouwen. Een stuk grond aan de Waalderstraat te Den Burg zal worden verkocht aan de heer W. J. M. Koorn te Den Burg. Het terrein, gelegen tegenover het ge bouw van de Aankoopcentrale is 798 m2 groot en moet ƒ27.531,op brengen, dus ƒ34,50 per m2. Met mej. W. J. Wolfers te Arnhem werd overeenstemming bereikt over verkoop van een perceel bouwterrein aan de Vierhuizerweg te Oost. Het 645 m2 grote stuk moet ƒ12.900,op brengen, dus ƒ20,per m2. Bovenstaande transacties zullen in de raadsvergadering van dinsdag wor den behandeld. WWUVtfWDWWW DEN HOORN ZDH is gestart met een afdeling gymnastiek voor meisjes van de lagere school. Op de vrijdag middag geeft mej. Kempenaar de meis jes van 6 tot en met 8 jaar les en de meisjes van 9 tot en met 12 krijgen dinsdagmiddags les van mevr. Schil- lmg-Lagerveld. Alle lessen worden ge houden in het gymlokaal van de o.l. school. Er is nog steeds te weinig animo voor gymnastiek voor de oudere meisjes. Zij die er belangstel ling voor hebben kunnen zich opgeven bij het bestuur of bij R. Wilner, He renstraat 15. De gym o.l.v. mevr. Drijver-Agter (voor oudere dames) draait prima en wordt steeds woensdagavonds gehou den. BURGERLUKE STAND VAN TEXEL van 1 tot en met 7 oktober 1969 Geboren: Jacqueline Margriet, dv. Johannes S. Jimmink en Dieuwertje M. Keijser. Ondertrouwd Pieter Kikkert en Dineke A. Verseput; Robin van der Kooi en Aaltje J. Jellema; Pieter Speets en Maria T. Commandeur. Overleden: Jacoba Jonker, wv. Kieft, oud 73 jaar, wonende te Den Burg; Pieter J. Uitgeest, oud 70 jaar, wonen de te Den Burg. GESLAAGD Voor het diploma Aannemer B en U (Burgerlijke en Utiliteitsbouw) slaag den de heren J. A. de Porto, Den Burg, J. Drijver, Den Burg en D. C. Drijver, Den Hoorn. Zij volgden de Aannemerscursus te Schagen, die werd gehouden onder auspiciën van de Stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf. ZATERDAG 11 OKTOBER Junioren Oosterend-Breezand Boys, 15.15 u. Adspiranten Cocksdorp a^e Koog a, 15.00 uur Oosterend a-Texel a, 14.00 uur ZDH a-Oosterend b, 15.00 uur Pupillen Afdeling A De Koog a-ZDH a, 15.00 uur Texel a-Oosterend a, 15.00 uur Cocksdorp a-Tex. Boys b, 15.00 uur Tex. Boys a-Texel b, 15.00 uur Afdeling B Texel d-Tex. Boys c, 14.00 uur ZDH b-Oosterend b, 14.00 uur ZONDAG 1'2 OKTOBER 4de klasse A KNVB Texel-Grasshoppers, 14.30 uur Afdeling Noordholland HOC-Tex. Boys, 14.00 uur (vertrek boot 12.00 uur) Hugo Boys-ZDH, 14.30 uur (vertrek boot 12.00 uur) Dirkshorn-Cocksdorp, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) DWOW-Oosterend, 14.00 uur (vertrek boot 12.00 uur) Graftdijk-De Koog, 14.30 uur (vertrek boot 12.00 uur) Wieringerwaard 2-Texel 2, 14.30 u. (vertrek boot 13.00 uur) Kaagvogels 2-Texel 3, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) Tex. Boys 2-St. Boys 2, 14.30 uur Oosterend 2-WGW 4, 14.30 uur ZDH 2^Petten 3, 14.30 uur Schagen 5-Texel 4, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) Oosterend 3-ZAP 8, 12.15 uur De Koog 2-Kaagvogels 4, 14.30 uur Junioren Texel-ZAP 2, 12.15 uur Cocksdonp-JVC, 14.30 uur De Koog-Petten, 12.15 uur Schagen 2-ZDH, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) Adspiranten Texel b-JVC a, 12.15 uur Tex. Boys b-Petten b, 12.15 uur ZAP a-Tex. Boys a, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) Samen reizen Tex. Boys en Oosterend, vertrek boot 12.00 uur. ZDH en De Koog, vertrek boot 12.00 uur. Cocksdorp, Texel 4 en ZDH jun. vertrek boot 13.00 uur. Texel 2, Texel 3 en Tex. Boys adsp. vertrek boot 13.00 uur. MEDEDELINGEN S.V. Texel De jaarvergadering een week uitgesteld De jaarvergadering, die vanavond zou worden gehouden in „De Klets- keet", is een week uitgesteld. Deze wordt nu gehouden op vrijdag 17 okto ber. Nadat het afgelopen weekend door alle elftallen gezamenlijk zegge en schrijven één punt was verzameld, gaan ze deze keer hopelijk uit een an der vaatje tappen. Het eerste speelt thuis tegen Grass hoppers, dat jl. zondag zijn eerste over winning behaalde. Om niet verder ach terop te raken, zal er nu toch eens ge wonnen moeten worden. Texel 2 gaat op bezoek bij het zeer GROTE MENGROTOR VAN NED. HEI DEMI J OP TEXEL In aansluiting op een eerder bericht, waarin we vertelden, dat de grote mengrotor van de Ned. Heidemij op ons eiland aan het werk zou gaan kunnen we thans mededelen, dat dit werktuig voor diepgrondbewerking donderdag 9 oktober op Texel is gearriveerd. Er wordt op dit moment gewerkt op het bedrijf van de heer G. C. Bakker, „Avanti'' in het Noorden. Op dit bedrijf zal een oppervlakte van ruim twee hec taren worden bewerkt. Als alles volgens plan verloopt wordt in het begin van de volgende week be gonnen op een perceel van de heer R. Barendregt, boerderij „Wageningen" in polder Eierland. In overleg met de Ned. Heidemij wordt op woensdag 15 okto ber gelegenheid gegeven om het werk te bezichtigen. Op die dag zal ook de heer K. Borst, specialist van Bodem en Bemesting aanwezig zijn. Na beëindiging van het werk op boerderij „Wageningen'* zal vrij zeker nog op twee bedrijven worden gewerkt. Verder is er nog steeds gelegenheid om zich als gegadigde op te geven. Uiter aard is er ook gelegenheid om op woensdag 15 oktober hierover te spre ken met ambtenaren van de Ned. Hei demij. In de Texelse Courant van disdag 14 oktober volgen nog nadere berichten. sterke Wieringerwaard 2, dat nog geen enkel verliespunt opliep. Maar toch: een bal blijft rond, wie weet. Eveneens om half drie speelt het derde uit tegen Kaagvogels 2, dat ge zien vroegere ervaringen thuis altijd zeer sterk voor de dag komt. Oppassen is de boodschap. Texel 4 speelt ook al uit en wel te gen Schagen 5, dat wisselende uitslagen heeft. Misschien een puntje. De junioren moeten zich herstellen van de zware nederlaag van afgelopen zaterdag en dat zit er ook wel in. ZAP heeft nog geen enkel punt. Texel b speelt waarschijnlijk op dezelfde tijd tegen JVC a, waarvan gewonnen moet kunnen worden. A tenslotte speelt za terdagmiddag uit tegen Oosterend a. Om ZDH a te kunnen achtervolgen, zal er gewonnen moeten worden. S. Tex. Boys Het eerste vertrekt zondag a.s. per boot van 12.00 uur naar Midwoud. De aanvangstijd is vastgesteld op 14.00 uur Houdt het goede ritme vast, we ver trouwen weer op een goed resultaat. Boys 2 ontvangt om 14.30 uur Sint Boys 2. Met een beetje overleg moeten er toch een paar punten inzitten. Terreindienst: P. Beer ling en F. Hop man i(voor 12 uur s.v.p.) De adspiranten a gaan met de boot van 13.00 uur naar ZAP a. Het zal wel weer 'n „zware" zijn, doch blijf er voor vechten. Vertrek 12.30 uur vanaf „De Zwaan". Adspiranten b ontvangt om 12.15 uur Petten b. Zie de punten op Texel te houden. De junioren zijn weer vrij, helaas. Het volgende weekend zijn le, 2e en de junioren vrij, reden te meer om wel de training te bezoeken. W. HOOFDPIJN POEDERS Z.DJI.-nieuws Zondag speelt ZDH tegen het als nummer twee geplaatste Hugo-Boys in Heerhugowaard. Hugo-Boys is nog on geslagen; het heeft 8 punten uit 5 wed strijden (3 gewonnen, 2 gelijk). Het zal dus wel een zware opgave voor het le worden. Doe in ieder geval je best en probeer door hard werken de technisoh betere tegenstander goed partij te ge ven en een puntje mee te nemen. Scheidsrechter is de heer C. Zwaan. Het 2e speelt om 14.30 uur thuis te gen Petten 3. Een niet zo'n hoog ge plaatste tegenstander, neem het met te gemakkelijk op want ook het 2e heeft de punten hard nodig. Welpen a gaat naar De Koog en speelt daar om 15.00 uur tegen De Koog a. Dit zal wel 'n zware wedstrijd worden, maar we hebben gezien dat jullie het kunnen, maak het daarom ook waar en tracht de punten mee te nemen. ZDH b speelt om 14.00 uur thuis te gen Oosterend b. Oosterend heeft zijn eerste en enige wedstrijd met 50 ver loren. Misschien zit er een puntje in. Kijk goed in het kastje voor de opstel ling en spéél ook op die plaats zodat we niet steeds zoveel ZDH-spelers voor het ZDH-doel zien staan. Met dat ver dedigen maak je geen doelpunten. Ho pelijk wordt het voor alle elftallen een sportief en succesvol weekend. DAMCLUB TEXEL Texel behaalde te Santpoort een zeer ruime overwinning op Santpoort. Aan enkele borden kreeg Texel wel een punt meer dan aan de stand waar schijnlijk was. O.a. C. Meedendorp en C. Dijker profiteerden daarvan. Santpoort-Texel A. Douma-C. Meedendorp 02 G. Post-P. Bakelaar 11 J. Bakihuys-C. Dijker 02 T. Hoek-J. Hooijberg 02 H. de Groot-J. v. Heerwaarden 02 P. Douma-W. Bakker 02 W. Wonmk-C. Vinke 02 J. Mensen-J. Sdhoo 20 J. Heynen^H. Bruining 02 G. Zuiderduyn-G. Dros 11 4—16 Uitslagen clubcompetitie P. Kooiman-J. Vinke 20 C. Meedendorp-J. v. Heerwaarden 20 P. Jansen-Jb. Koorn 20 J. Hooijberg-C. v. d. Werf 20 P. W. Kooi-D. v. d. Werf 0^2 J. Stam-G. Dros 11 W. Bakker-H. Bruining 20 C. Vinke-C. Groenhof 02 Ook op de clubavond werd weer fel gestreden. J. Vinke raakte na het mid denspel, het spoor bijster. Dertien ste nen raakten er wel van het bord bij de damslag uitgevoerd tegen C. v. d. Werf terwijl P. Kooi wel een schijf won maar er later inliep. W. Bakker herstelde zich na twee nederlagen. C. Vinke zat te knoeien. C. Meedendorp buitte een betere centrumbezetting goed uit.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 9