Groen Zwartsfféxels in het harL> \Boze vissers negeren verbod van marine Onderwijscontact heeft nut al bewezen [lijnenveegoefening bij Texel Een jaar na de oprichting Risico terwille van Ibroodwinning Ifoensdag voorntjes vissen in de vijver iuto over de kop de sloot in; chauffeur ongedeerd Bronzen medaille voor de heer A. Ellen Czn. Bromfietser aan hoofd gewond Cenoegelijke stemming op openbare avond GVT Groothandel Kooijman door fa. J. de Wit overgenomen Puzzelrit leverde ƒ150,op voor Mytylinternaat Ilerv. Gemeente Oosterend naar ander gebouw „De Duinkanters" met oud successtuk „Amateurtje" brengt blijspel Visverbod opgeheven Motorrijder gewond Leerlingen spreken nog niet mee J'Elleboog Magie Tour IpAG 14 OKTOBER 1969 83e JAARGANG No. 8410 ^rc N.V. v/h Langevcld De RooU j 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 IHarry de Graaf, Kecsomlaan 43, Den ld. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feiscnbank; Ainro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ3,90 p. kw. -f- 40 ct. incasso. Advert. 18 ct per mm. excl. 4% BTW I Onder de vissers is grote verontwaar- fcing ontstaan over het verbod van de lirine om van 7 tot 22 oktober te vis- i rond de Haaksgronden, het Schul- KDgat, Molengat en op Texelstroom. let verbod, dat pas op 9 oktober werd |ekend gemaakt, houdt verband met i mijnenveegoefening in NATO-ver- Lnd. In de genoemde zeegebieden zijn |lrijke oefenmijnen gelegd. Deze oefcn- tijncn zijn gevaarlijk, want bij even- tel aan boord halen kunnen ze brand Jeroorzaken. De garnalenvissers, die pen machtiging hebben om op de loordzee te vissen, voelen zich echter |ter gedupeerd omdat zij op het ge- oemde gebied zijn aangewezen. Zij |ebben het verbod daarom genegeerd azijn gisteren toch uitgevaren.. I Het gaat om een vijftigtal vaartuigen, (raaronder zeven van Texel. Juist de irnalenvissers hebben het de laatste |;d bijzonder moeilijk en kunnen zich femogehjk permitteren hun schip voor >ee weken aan de kant te leggen. Ze Kilden daartoe wel bereid zijn als de fearine de bedrijfsschade zou vergoe- ften, maar daarover is niet gesproken. Jat de toch uitgevaren vissers een vrij Kroot risico lopen is de afgelopen week Jebleken toen een Helderse en een Vo- |endamse kotter een oefenmijn in de letten kregen. De mijnen zakten door Ie netten, waarbij de netten en waar- pijnlijk ook de mijnen werden be schadigd. Erg laat I Het wekt bevreemding dat het mari- leverbod kwam toen de oefening al pee dagen bezig was. Op Texel werd p schriftelijke kennisgeving van de IChef van het duikbednjf van de Kon. TEN BATE VAN MYTYLAKTIE Het bestuur van de Sportvissersclub Texel heeft een hengelwedstrijd uitge- Ischreven voor de jeugd van de lagere scholen. Ze zullen woensdagmiddag mo- ?en proberen zoveel mogelijk vis te vangen uit de vijver bij de Elemert te Den Burg. Deze vijver bevat veel vis, [maar er geldt een visverbod, dat voor [deze ene keer echter niet van kracht is. De wedstrijd wordt nl. gehouden in het kader van de aktie „In Holland komt een huis" en de deelnemers beta len per persoon ƒ1,(of meer) voor het goede doel. Omdat de prijzen door de club beschikbaar worden gesteld, kan de hele som aan het aktiecomité worden afgedragen. De wedstrijd wordt woens dag (morgen) gehouden en begint om twee uur 's middags. Er wordt gevist in groepen op tevoren vastgestelde plaat sen, waar niet van mag worden afgewe ken. Aangeraden wordt gebruik te ma ken van een hengel met dobber met brood of worm als aas. De 23-jarige P. K. uit De Koog ver loor zondagmiddag omstreeks half zes op de Pontweg de macht over het stuur van zijn Fiat 1300. Hij schoot van de weg, sloeg over de kop en kwam in de bermsloot terecht. De onfortuinlijke be stuurder bleef vrijwel ongedeerd; door een der kapotte ramen van de auto kon brj zich naar buiten werken, waarna hij naar huis liftte. Tegenover de politie verklaarde K. dat hij, komende uit de richting Den Burg even voorbij de krui sing met de Duinweg merkte dat een der achterportieren niet goed was ge sloten. Toen hij het dichttrok, kwam de wagen op de linkerweghelft; bijsturen gebeurde te heftig met genoemd gevolg. Het feit, dat de chauffeur niet bij zijn verongelukte wagen bleef, deed het ver moeden rijzen, dat hij onder invloed had gereden en was gevlucht. Dat bleek echter niet het geval te zijn. Marine overhandigd aan de heer J. Th. Boom, voorzitter van de vissersvereni ging. In de kennisgeving wordt de vis serij in de genoemde gebieden zonder meer verboden en wordt erop gewezen dat reeds twee vissers mijnen hebben „gevangen". „Het is dus in Uw eigen be lang dat U de komende twee weken niet in de genoemde gebieden vist". Niet op de hoogte De heer Boom heeft nog getracht de burgemeester te bereiken en hem te verzoeken het verbod ongedaan te ma ken. Het weekend was inmiddels be gonnen en burgemeester noch plaats vervanger was bereikbaar. Het hoofd bestuur van de visserbond was niet op de hoogte. De vissersverenigingen van Wieringen en Den Helder zijn ook pas op het laatste moment verwittigd, zo vertelden ons de resp. voorzitters. De secretaris van de kustvissersbond heeft zich in verbinding gesteld met de marineautoritciten en kreeg daarbij te horen, dat het gemeentebestuur van Texel al twee weken tevoren was inge licht. Van gemeentelijke zijde werd dat ontkend. De heet A. Ellen Czn. (65) uit Oude- schild werd vrijdagmiddag onderschei den met de ere-medaille in brons ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. Het ereblijk was bedoeld als waarde ring voor de 45-jarige trouwe dienst, die de heer Ellen aan het waterschap De Gemeenschappelijke Polder op Texel heeft bewezen. De plechtigheid was onderdeel van een bijeenkomst in besloten sfeer in hotel „De Lindeboom-Texel". Aanwezig waren de leden van het Waterschapsbe stuur en het personeel met hun dames. Dijkgraaf M. Roeper memoreerde in zijn welkomsttoespraakje de verdiensten van de heer Ellen, die op 17 december 1924 op arbeidscontract in dienst kwam bij de toenmalige Dertig Polders. Met ingang van mei 1936 kwam hij in vaste dienst als dijkwerker en machinist steenzetter. In die functie droeg hij een grote verantwoordelijkheid voor het dijkonderhoud en het machinepark. Omdat burgemeester Sprenger afwezig was voerde wethouder J. Daalder het woord namens de gemeente Texel. Ook hij schetste de verdiensten van de heer Ellen, die nu in verband met het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid neemt en speldde hem de bron zen eremedaille op. Het gezelschap bleef daarop nog geruime tijd in gezellige sfeer bijeen. Vrijdagochtend omstreeks zeven uur maakte de 61-jarige los-arbeider Van H. uit Den Burg met zijn bromfiets een ongelukkige val op het fietspad van de Pontweg nabij het benzinestation Kie vit. Van H. was in zeer dichte mist op weg naar zijn werk. Waarschijnlijk heeft hij het schnkhek dat langs een bocht in het fietspad is aangebracht, op het laatste moment opgemerkt, waardoor hij abrupt moest afremmen, wat een slippartij tot gevolg had. Van H liep enkele vrij ernstige verwondin gen op aan het hoofd. Hij werd per ambulance naar het Lidwina-ziekenhuis in Den Helder vervoerd. Op de openbare les- en demonstratie avond, die de Gymnastiekvereniging Texel zaterdagavond hield in het kader van de aktie „In Holland komt een huis" heerste een bijzonder genoegelijke stemming. Het programma omvatte kastspringen door meisjes, een openbare les voor dames, een turndemonstratie, een brug-balkoefening, vrije oefening, openbare les heren en paardspringen voor jongens en heren. Er heerste een feestelijke sfeer, niet in de laatste plaats door toedoen van de Boerenkapel van het Kon, Texels Fanfare en de drum band. Het aantal bezoekers viel wat te gen: 50 personen. Derhalve bleef van de avond ƒ50,over ten bate van het goede doel. Ingaand gisteren is de drankengroot handel van de heer C. Kooijman over genomen door de firma J. de Wit te Den Burg. Het initiatief tot overname ging uit van de firma De Wit en de heer Kooijman, die geen opvolgers heeft en het graag wat kalmer aan wil doen, ging zonder lange bedenktijd op het aanbod in Hij zal nog in dienst blijven bij de firma De Wit, maar dit zal niet van langdurige aard zijn. De heer Kooij man blijft wel zijn slijterij aan de Witte Kruislaan exploiteren. Het door De Wit overgenomen bedrijfsgebouw van de heer Kooijman aan de Wilhelmina- laan zal worden verkocht. De daar ge stationeerde voorraad zal naar het ge bouw van De Wit aan het Wezenland worden overgebracht. Enkele jaren ge leden zou deze overname nog moeilijk heden hebben kunnen geven, omdat Kooijman vertegenwoordiger was voor Amstel op Texel en De Wit voor Heine- ken. Sinds Heineken en Amstel zijn ge fuseerd kon dat geen problemen meer opleveren. In het kader van de aktie „In Hol land komt een huis" hield de MAB-club zondagmiddag een puzzeltocht, die een redelijk aantal (35) deelnemers trok. De tocht leverde een batig saldo op van ƒ100,Het bestuur van de MAB-club heeft daar nog ƒ50,bijgedaan. Alle deelnemers waren automobilisten. Win naar van de eerste prijs werd de heer T. Bergstra. Ondanks het feit, dat hij nog niet eerder puzzelervaring had opge daan, liet hij slechts twee strafpunten noteren. Tweede werd P. Witte met 4 strafpunten; derde C. Swarthof met eveneens vier strafpunten. OOSTEREND Zondag is voorlopig voor de laatste keer dienst gehouden in de N.H. kerk te Oosterend. De aanne mer begint met de restauratie van het interieur en in verband daarmee moet de gemeente tijdelijk ander onderdak zoeken Zondag a s. zal worden gekerkt in de N.H. kerk van Oudeschild samen met de Hervormden van Oudeschild; daarna zullen de gemeenteleden zelf mogen bepalen waar de diensten de vol gende zondagen worden gehouden. Dat gebeurt door een stemming waarbij ge kozen kan worden tussen de Doopsge zinde kerk te Oosterend, de N.H kerk te Oudeschild of een wisselend gebruik van beide genoemde gebouwen. Voor laatstgenoemde mogelijkheid voelt de predikant, Ds. Rozemond, het meest. De Hervormden van Oosterend en Oude schild zijn reeds in een gemeente combinatie georganiseerd, zodat het niet zo'n gek idee is om af en toe eens samen te komen. Het fraai gerestaureerde kerkje te Oudeschild voldoet ruim schoots aan de eisen. De dienst, die sa men met de Oudeschilders om half elf wordt gehouden is een doopdienst. De doopzitting, die er zoals gebruikelijk aan vooraf gaat, is voor de Oosteren- ders verplaatst van vrijdag 24 naar vrij dag 17 oktober om 9 uur 's avonds in het Hervormd Centrum te Oosterend. De doopzitting voor Oudeschild blijft ongewijzigd. Voor het transport van de gemeente leden wordt zondag een TESO-bus (52 zitplaatsen) gebruikt. De bus vertrekt van Oost om 9.50 uur en van Oosterend (Kerkplein) om 10.00 uur. Wie over eigen vervoer beschikt en nog niet „vol geboekt" is, wordt verzocht even langs het Kerkplein te rijden om de daar wachtende passagiers te laten instap pen. Er is overwogen de N.H. kerkdien sten in het dorpshuis De Bijenkorf te houden, maar daar is vanaf gezien, om dat niet over een orgel kan worden be schikt. DE KOOG „De Duinkanters" zijn onlangs begonnen met de repetities voor het toneelspel in drie bedrijven „Het meisje met de rode strik", geschreven door Koos Beswino. Destijds werd met dit stuk veel succes geoogst en men vertrouwt er dan ook op met een her opvoering velen een genoegen te doen. De uitvoering wordt gehouden op 15 november in „De Toekomst". DE WAAL De Waalder toneelver eniging 't Amateurtje voert op de zater dagavonden 8 en 15 november in het dorpshuis het drie bedrijven tellende blijspel „Oom Albert op huwelijksreis" op. Het stuk is geschreven door Gerard van Dijk en staat onder regie van de heer W. A. Sweere. Laatste nieuws: i 1 Juist voor het ter perse gaan van deze krant werd bekend, dat de Kon. Marine het visverbod voor Texelstroom, Schul- pengat, Molengat en de Wateren rond de Noorderhaaks heeft opgeheven. Dit naar aanleiding van de beroering, die in visserij kringen over dit verbod was ont staan. De marineautoriteiten te Den Haag hebben de voorzitter van de vis sersvereniging, de heer J. Th. Boom, te lefonisch laten weten dat de reeds op de Texelstroom gelegde mijnen zo spoedig mogelijk zullen worden geveegd, binnen enkele dagen. Bovendien zullen de po sities worden opgegeven van alle geleg de mijnen, zodat de vissers er rekening mee kunnen houden. De garnalenvissers zijn zeer tevreden over deze afloop van de affaire. De 19-jarige P. M. P. uit Eierland liep zondag een vrij ernstige beenwoond op toen hij bij een mislukte inhaalma noeuvre op de Kogerweg (bij de hoek Meiertboonsbosweg) botste op de vrachtauto van J. W. S. uit Den Burg. Beide betrokkenen kwamen uit de rich ting Den Burg. De toedracht van het ongeluk is nog niet geheel duidelijk. P. moest per ambulance naar het zieken huis worden vervoerd. TEXELSE MARKT Gisteren aangevoerd: 5 melkkoeien ƒ1000,tot ƒ1300,en 14 ramlamme- ren ƒ150,— tot ƒ210,—. Het „Onderwijscontact Texel'' waar voor op 26 september 1968 de basis werd gelegd, heeft in het eerste jaar van zijn bestaan bepaald niet stilgeze ten. De organisatie die vooral bedoeld is om eeen zo groot mogelijke samen werking te onderhouden tussen de Texelse onderwijsvormen van kleuter school tot en met atheneum, is tot dus ver in zijn totaliteit vier keer bijeen geweest. Het dagelijks bestuur (be staande uit Mr. W. H. Sprenger (voorz.), P. Th. Luijckx (sccr.) R. Siebin- ga, W. Steenhuizen en J. Beumkes) vergaderde tien maal. In het 49 leden tellende Onderwijscontact Texel, waar schijnlijk een unieke instelling in den lande, zijn alle schoolbesturen, direc ties, hoofden, onderwijzend personeel en ouders op een of andere manier ver tegenwoordigd. De leerlingen zelf (nog) niet, want daarvoor acht men het de mocratiseringsproces te weinig gevor derd. Het doen en laten van het Onder wijscontact werd tot dusver vrijwel ge heel buiten de publiciteit gehouden. Mr. W. H. Sprenger vertelde ons vorige week echter dat het Onderwijscontact binnenkort waarschijnlijk in het volle licht der openbaarheid zal kunnen tre den. De pers zal dan bij de vergaderin gen worden toegelaten. Vele problemen Er waren tal van problemen die zich leenden om binnen het kader van het Onderwijscontact te worden bestudeerd en opgelost. Het was bijv. nodig dat er een vakantieregeling kwam die zoveel mogelijk voor de verschillende scholen gelijk zou liggen, waardoor kon worden voorkomen dat meerdere kinderen uit één gezin op verschillende tijden va kantie kregen. Verder diende de moge lijkheid tot invoering van nieuwe vor men van onderwijs te worden nage gaan en moest worden bezien of een zg. tropenrooster op de Texelse scho len kon worden ingevoerd. Nagegaan moest worden of een bevredigender manier kon worden gevonden om de overblijvende scholieren rond het mid daguur bezig te houden, of het vervoer van de scholieren per autobus beter zou kunnen worden geregeld, of kon wor den overgegaan tot het instellen van een jaarlijkse onderwijsdag enz. Voor de verschillende vraagstukken werden commissies benoemd en aan het werk gezet. Onderwijsdag Verschillende rapporten werden in middels uitgebracht. De Onderwijsdag komt, waarschijnlijk zal de eerste in januari 1970 worden gehouden. Het wordt een contactdag voor allen die bij het onderwijs zijn betrokken. Het tro penrooster werd geen haalbare kaart geacht. Volgens dit systeem dat in war me landen algemeen wordt toegepast, bezoeken de leerlingen alleen 's mor gens de school, bijvoorbeeld van 8.00 - 14.00 uur. Voordelen zijn dat veel tijd beschikbaar komt voor het huiswerk en ontspanning en ook het overblijf probleem zou dan zijn opgelost. De in voering van het tropenrooster is niet mogelijk omdat de leerlingen nog een te groot aantal lesuren per week moe ten maken terwijl er daarnaast een te kort aan lokalen is. Wel is een bevredigende vakantiere geling ontworpen. Deze is aan alle scholen toegesctuurd met verzoek er zich zoveel mogelijk aan te houden. De herfstvakantie ligt Voor alle scholen gelijk, de paas- en pinkstervakantie, af gezien van een klein verschil, óók. Bij de grote vakanties die voor de ver schillende scholen van uiteenlopende lengte zijn, was deze „synchronisatie" uiteraard niet mogelijk maar wel is be reikt dat deze vakantie voor allen ge lijk eindigt, (het komend jaar op 19 augustus). De regeling zal elk jaar op nieuw worden vastgesteld. Het overblijf-, busvervoer- en huis werkprobleem bleken nauw verband met elkaar te houden. Gestreefd wordt naar middagpauzes die voor alle scho len op dezelfde tijd worden gehouden. Overleg met TESO resulteerde in een wijziging van d^ aankomst- en vertrek tijden van de bussen met ingang van de winterdienstregeling. Dat was een belangrijke verbetering hoewel de pro blemen nog niet geheel zijn opgelost. Overblijven Nog niet opgelost is het overblijfpro bleem. Men is niet gelukkig met het feit dat grote groepen overblijvers tij dens de middagpauze aan de straat zijn overgeleverd. Ze moeten worden opge vangen en verwacht wordt dat dat in een of andere samenwerkingsverband wel zal lukken. Deze kwestie zal gron dig worden aangepakt: onder ouders en leerlingen zal een enquête worden gehouden. Het reglement van het Onderwijs contact is ook door een commissie sa mengesteld. Uit twee ontwerpen werd er één gekozen. Blijkens artikel 1 van dit reglement is de taak van het Con tact de behartiging van de belangen van het Texelse onderwijs in de meest ruime zin, o.a. door samenwerking in breed verband tussen alle Texelse scho len te bevorderen; te streven naar een zo uitgebreid mogelijk stelsel van on derwijsvoorzieningen in de gemeente; de gemeenschappelijke belangen van de plaatselijke scholen te bevoegder plaat se' voor te staan. Nieuwe schoolvormen Wat het streven naar een uitgebrei der stelsel van onderwijsvoorzieningen betreft, zijn er nog wel wensen. Zo is reeds gebleken dat een categorie leer lingen het onderwijs aan de Mavo niet kan volgen. Voor hen zou een vorm van voortgezet lager onderwijs gewenst zijn (overigens een idee dat de gemeente raad jaren geleden heeft verworpen). Door een enquête zal worden vastge steld hoe vaak het voorkomt dat een kind in een onjuiste vorm van voort gezet onderwijs terecht komt. Opbouw Het reglement geeft het volgende overzicht van de samenstelling en op bouw van het Onderwijscontact. Het Onderwijscontact bestaat uit 49 leden, t.w. a. 2 leden als vertegenwoordigers van de scholengemeenschap; (Voor vervolg zie pagina 2) Advertentie I.M. |lillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllltllllllllllllllll!l!l!llllllllll!llllllllllllf Bar-Dancing vrijdag, zaterdag, zondag de groep liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiii

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1