Groen Vwartr Texel s L. Raadsvergadering was niet erg schokkend doorlichting hygiëne van het milieu leuwe taaklvoor Groene Kruis uitvoering van al uw effecten orders ZANKER HERENKOSTUUMS Textielhuis Zegel Mytylaktie bracht al ƒ8757,- op Hengelen voor goed doel DANSEN „Prevent" Suggestie van burgemeester J'Elleboog DANSEN Electrohuis droogautomaat Deze week speciale aanbieding in vrijwel alle matene 20 pet. korting op de normale prijzen. Weverstraat, tel. 2728 'exelseScourmt Verschijnt dinsdags en vrijdags Hank- Nederl. Mlddcnstandsbank; Coop. Raif- N.V. v/h Langevcld De Rooij /"""y* tl' 1 M-g- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. (0222O) 2741, 's avonds (02220) 2403 NUTSSPAARBANK „passend" in elk huis veilige gezinsbank voor alle geldzaken 17 OKTOBER 1969 83e JAARGANG No. 8411 Burgemeester Sprenger ontliuldc de ooor ivia- rijeke Visser uit Bergen gemaakte wandplas tiek, voorstellende Mozes in het biezen mand je in de Nijl. Een kleinere, eveneens herken bare voorstelling (de barmhartige Samara- taan) is aangebracht in een ander vertrek van liet gebouw. De verwachting van het plaatselijk actiecomité dat het eiland Texel ten be hoeve van de bouw van een internaat bij de te Bergen te bouwen Mytylschool ƒ7000,bijeen zou kunnen brengen, is verrassend juist gebleken. De dinsdag avond gehouden lijstcollecte bracht een bedrag van ƒ6927,in het laatje. Met de opbrengst van andere inzamelingen voor hetzelfde goede doel heeft Texel tot dusver ƒ8757,02 gegeven. Bij de lijstcollecte werd dus gemid deld bijna een rijksdaalder per gezin gegeven en dat is niet slecht. Het is be langrijk hoger dan het gemiddelde in overig Noordholland. Gespecificeerd waren de resultaten van de lijstcollecte als volgt: Den Burg ƒ3269,23; Den Hoorn ƒ541,—; De Waal ƒ120,—; Ooster end met buitenwijk ƒ1500,32; De Koog met buitenwijk ƒ947,— en Oudeschild 550,—. Een inzameling op De Mok bracht bo vendien 30,op; de avond van de gymvereniging ƒ50,de puzzelrit van de MAB-club ƒ150,—; de eerder gehouden artiestenvoetbalwedstrijd van Henny Kok 350,—, de viswedstrijd voor de schooljeugd ƒ53,Van andere zijden kwam nog ƒ120,binnen.. De aktie is nog niet afgesloten. Alle initiatieven, die de Texelse totaalop brengst nog kunnen vergroten, zijn der halve welkom. Wie tijdens de collecte niet thuis was kon z'n bijdrage storten op de Amro-bank te Den Burg, t.n.v. „In Holland komt een huis". Dc jeugd van de lagere scholen verdrong zich woensdagmiddag rond de vijver in plan Zuid om daarin levende vorentjes te verschalken. Jammer was het dat het aantal jeugdige toe schouwers enorm veel groter was dan het aantal hcngclaartjes. Er waren bovendien nog al wat „clandestiene" sportvissertjes die dus deelnamen zonder het inschrijfgeld van ƒ1, tc hebben betaald. Officieel lietcu zich 53 deelnemers inschrijven en dc opbrengst ten ba te van het Mytylintemaat bedroeg derhalve ƒ53,De organisatie berustte bij dc sport vissersclub Texel, die ook voor de prjjzen had gezorgd. De eerste prijs werd behaald door Paul van Hecrwaarden die 24 voorntjes ving en daarvoor een beker kreeg. Andre Kejjser bezette met 18 vissen dc tweede plaats, hij kreeg een visnet. Bartjc Evclcens en Marien v. d. Slikkc vingen ieder 10 visjes en kregen elk een vismes. Alle deelnemers kregen een versnapering. Mogelijk zal volgende week een viswedstrijd worden gehouden voor de laagste klassen van het voortgezet onderwijs. Aan de raadsvergadering van dins dagmiddag ontbrak een hoofdschotel. Die zou er wel zijn geweest als het ge meentebestuur tijdig gereed was geko men met de studie inzake het naturis- tenstrand, maar de nodige gegevens waren nog niet binnen zodat ook nog geen pre-advies kon worden aangebo den. De agenda was daardoor niet erg schokkend. De 6 mavo-leerlingen die met hun onderwijzer dc heer J. Wieten op de publieke tribune zaten, hadden een heel wat interessanter vergadering kunnen treffen. Veertien raadsleden tekenden de presentielijst. De heer L. Zijm was verhinderd maar wethouder J. Daalder was na een langdurige ziek te weer in goede gezondheid aanwezig. De heer J. Pielage uit Haarlem had in een brief aan de gemeenteraad aan merkingen gemaakt op de verkeerssi tuatie in het recreatiegebied. Volgens hem was de daar geldende maximum snelheid van 50 km te hoog, evenals de maximum snelheid van 80 km op de andere wegen. De raad ging ermee akkoord dat B. en W. de zaak zullen afhandelen hoewel het college al had aangekondigd (na overleg met de poli tie) dat het niet voornemens was op de brief in te gaan. Mej. A. G. Luijsterburg bleek niet zo afkerig te zijn van een nog lagere ma ximum snelheid in het recreatiegebied. Als B. en W. er toe zouden besluiten, zouden meerdere borden moeten wor den geplaatst zodat men in etappes snelheid moet terugnemen, bijvoor beeld van 80 via 50 naar 30. Mr. Spren ger wilde er in de verkeersbespreking aandacht aan schenken maar waar schuwde dat de kans op inwilliging van een dergelijk verzoek vrijwel nihil is. Snelheidsbeperkingen op de open bare weg beneden de 50 km worden in het algemeen door het ministerie niet toegestaan. De heer C. Timmer vroeg zich af waarom B en W. moeten beslissen over de brief van de familie Van der Berg inzake de vestiging van een tweetal kampeerterreinen. Het gaat hier toch om de toepassing van vaste, door de gemeenteraad goedgekeurde regelin gen? In het kader van de bestaande regelingen zal toch een beslissing moe ten worden genomen, antwoordde Mr. Sprenger. De gemeenteraad zal daar van op de hoogte worden gesteld. De heer Standaart vroeg welke regelingen hier van toepassing zijn. Antwoord voorzitter; de kampeerverordening en de geldende bestemmingsregelingen. Grensregeling Binnenkort zullen de provinciale en gemeentelijke grenzen in het Wadden gebied nader worden vastgesteld. Voor wat betreft de grens tussen het tot Noordholland behorende Texel en Friesland betreft, was door de provin cie Friesland voorgesteld om bij het grenspunt op de Afsluitdijk een lood lijn neer te laten; deze lijn loopt juist tussen Texel en Vlieland door en zou dus de meest simpele afscheiding zijn. Staatsbosbeheer zou de grens liever via het wat meer in noord-oostelijke richting gelegen wantijbaken laten lo pen. B. en W. van Texel waren het met het voorstel van Friesland niet eens omdat de lijn zo dicht langs de noord punt van Texel loopt dat het droogval lende wad tot Friesland zou behoren wat bij de uitvoering van de algemene politieverordening, bescherming van 't natuurgebied en de aanwezigheid van mosselbanken tot moeilijkheden zou kunnen leiden. Beter werd de grens van staatsbosbeheer geacht, echter als deze ca 100 meter zuidelijker wordt ge projecteerd, om te voorkomen dat de uiterste zuidpunt van de Vliehors tot Noordholland gaan behoren. Met be hulp van een kaartje werd een en an der voor de raadsleden verduidelijkt. Volgens de oude regeling wordt de laagwaterlijn als grens aangenomen. Drie scheepsregisters In de concept-voorwaarden bij de vergunning tot het ondernemen van pleziertochten op de Waddenzee wordt gesproken over „het scheepsregister In de vorige raadsvergadering had de heer F. Standaart gevraagd wat hier onder wordt verstaan. Schriftelijk had den B. en W. dat uitgelegd: het is een soort kadaster voor de scheepvaart waarin gegevens over eigendom, ge bruik en hypotheek worden vermeld. Schepen met een waterverplaatsing van meer dan 20 m3 moeten er in in geschreven zijn en schepen met een verplaatsing van tenminste 10 m3 kunnen ingeschreven zijn. Het register ontleent zijn bestaansrecht aan artikel 749 e.v. van het Wetboek van Koop handel. De heer Standaart was met dit antwoord echter niet tevreden. Hij had het Wetboek van Koophandel erbij ge nomen en had gezien dat het daarin uitsluitend over binnenvaartschepen gaat. „Er is niet één scheepsregister maar er zijn er bij Koninklijk Besluit van 28 december 1925 drie ingesteld t.w. een scheepsregister voor zeesche pen, voor visserij schepen en voor bin nenvaartschepen. Je kunt dus niet spreken van „het" scheepsregister. In- sohrijving van binnenvaartschepen is verplicht, maar voor zee- en visserij schepen is er geen verplichting. Het gaat mij te ver om van de pleziervaar- ders te verlangen dat zij zich laten in schrijven. Vele Texelse schepen zijn niet ingeschreven", aldus de heer F. Standaart. Het gaat erom, antwoordde Mr. Sprenger, dat geen misverstanden bunnen bestaan over het eigendom van het schip, over wie verantwoordelijk is voor de veiligheidsmaatregelen aan boord. De voorzitter wilde de kwestie nog wel eens bekijken. Mr. Sprenger deelde mee dat B. en W. een garantie hebben verstrekt op tijdige betaling van rente en aflossing van geldleningen ten behoeve van de bouw van eigen woningen aan de heren J. Sikkens en J. Gulmans te Den Burg en de heer M. Warnaar te De Koog. Met algemene stemmen werden de heren A. Dros, J. J. van der Berg, C. Koorn en mevrouw Keesom-Karsten herbenoemd in de woonruimtecommis sie. Akkoord ging men ook met het voor stel om de heer F. Beijert te benoemen in het centraal bestuur van de Stich ting Cultureel Werk. (Zie vervolg derde blad) Zaterdagavond 8 uur m.m.v. de nieuwe formatie Bar-Dancing „De Toekomst" HET NATIONALE KWALITEITSMERK mm y/oidt het geen tijd dat het Groene Kruis zich ook gaat bezig houden voorlichting over milieuhygiëne?" Die vraag stelde burgemeester H. Sprenger woensdagmiddag in hotel „De Lindeboom-Texel"nadat hij r het onthullen van een metaalplastiek het nieuwe medisch centrum van Groene Kruis Texel officieel in gebruik had gesteld. De burgemeester I op zijn vraag direkt 'n antwoord in bevestigende zin. De zuiverheid van Iter, lucht en bodem wordt meer dan ooit bedreigd. Er dient actie te wor- n gevoerd en er moet worden voorgelicht en gewaarschuwdOnnodige rast over de op zichzelt vaak alarmerende wijze waarop de milieuveront- 'mging zich presenteert moet worden voorkomen, maar onverantwoorde rgeloosheid óók. Met nadruk wees Mr. Sprenger erop daf de verontreini- Dgsverschijnselen zich ook op Texel voordoen. „De klok staat op vijf mi- ten voor twaalt". iiet om deze verontrustende opmer- te onderschrijven, maar als blijk waardering van de gemeente voor bestuur en medewerkers van het oene Kruis overhandigde hij daarop voorzitter P. Beemsterboer een bestemd voor de dokterskamer in nieuwe gebouw. Veel genodigden Honderd genodigden waren van de Idële ingebruikstelling getuige. Het iren o.m. leden van de gemeenteraad, bestuur van het Groene Kruis, art- vertegenwoordigers van de Rode uisafdeling, andere Groene Kruis- temgingen uit het district Den Hei omstreken, de provinciale en de Jdelijke organisatie. Onder leiding van de wijkzusters het gebouw bezichtigd, zodat men zich van kon overtuigen dat Texel ierdaad een bijzonder fraai medisch ttrum rijk is geworden. Het uit 1953 daterende „oude" ge- elte van het vernieuwde complex iarin het kleuter- en babybureau is 'estigd, omvat een dokterskamer, Jlatiekamer, kleedruimte, wachtruim- kantoor en badhuis. De wachtruimte het badhuis werd vertoonden met nieuwbouw waar onder meer de ak- pmodatie voor de tbc^bestnjding is Advertentie I.M. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN Bar-Dancing ondergebracht. Dit deel van het com plex bestaat uit een wachtruimte, kleedruimte, kleedhokjes, röntgenka- mer, donkere kamer, laboratorium, trachearuimte en dokterskamers. Tot deze vleugel hoort ook het magazijn waar uit te lenen artikelen staan op gesteld en een spoelruimte waar deze artikelen na gebruik worden gereinigd. Een uit vier garages en een gang be staand tussenstuk vormt de verbinding met het aan de Wittekruislaan gelegen gebouw waarin zich vier woningen voor de zusters bevinden. Het complex is bijzonder royaal opgezet volgens sommigen zelfs te royaal. Het is in ie der geval mogelijk dat het gebouw in tensiever benut wordt en het bestuur zal pogingen in die richting doen. De genodigden gingen naar hotel „De Lindeboom-Texel'waar diverse spre kers van hun blijdschap over dit be langrijke gebeuren getuigden. Groenzwart De burgemeester was zijn toespraak begonnen me op te merken dat dege nen onder de aanwezigen die nog geen lid waren van het Groene Kruis blijk gaven van een overmaat aan vrijmoe- digheidEen vergelijking met de Texelse kleuren makend zag de burge meester he groene kruis tegen het zwart van de lichamelijke en geestelij ke nood. „Wie zou dit groen-zwart niet in het hart willen dragen?" zo vroeg hij zich af. Heel realistisch vroeg hij zich ook af of velen wellicht alleen lid zijn omdat het makkelijk is in geval van ziekte, maar hij twijfelde er toch niet aan dat veel Texelaars zich in de ze door idealistische motieven laten leiden al spreken zij zich daarover zel den uit. (Voor vervolg zie pagina 2) vrijdag, zaterdag, zondag disc-jockey Theo Witte j Verrassend (kastklaar) I droognieuws bij: U krijgt 25 ct. per knijper (tot 25,bij aankoop van een En U mag dat gerust eerst eens 14 dagen proberen. BlIllllllllllllllllllllllllllllHlllllllimiHIIIIIIHIIIlllllllllllllHllllllllllHlllllllllllllllll

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1