Standaart (Tex. belang) wil van Recreatiestichting N.V. maken Gemeentebestuur was niet op de hoogte van m ijnenveegoefening Dampo Uit genotuleerd spiekbriefje blijkt: rS akkoord met bouw van 69 woningen in Den Burg Z.-O. Belangrijke wijziging van sociale wetten op komst VERVOLG VAN PAG. 1 c DERDE blad TEXELSE COURANT VRIJDAG 17 OKTOBER 1969 OU II!'1 De notulen van de vorige vergade- mg waren deze keer geen hamerstuk bt hilariteit merkte de heer Standaart dat hij volgens de notulen een ver edeling had gegeven over het karak- I =r van de Recreatiestichting terwijl ij er in werkelijkheid helemaal niets 271 ver heeft gezegd. Hij had het aanvan- elijk wel willen doen maar hij zag vanaf.; het „spiekb roefje" kwam ter toch bij de notulist terecht, lijkens de betreffende passage in de 4ulen is de heer Standaart van me- jig dat door de inschakeling van de' ècreatiestichting bij de exploitatie an het Knmplan deze stichting tot groot explotatie- en ontwikkelings- lednjf wordt gebombardeerd. Een ichting mag niet naar winst streven de Stichting Sociaal Toerisme (oude aam voor de stichting) deed dat ook iet maar dat is inmiddels door de fei- •n achterhaald. De recreatiestichting jaakt flinke winsten en het is daarom wenst dat de gehele structuur van de lichting wordt bezien; eventueel dient e stichting in een N.V. te worden om- ezet. Feitelijk zal er dan weinig ver aderen maar een N.V. past beter in e huidige juridische vormgeving van dergelijk bedrijf. Bovendien zal au het zwaard van Damocles in de orm van een aanzegging of beschik- van de rechtbank om een andere whtsvorm te kiezen omdat de stich- jig winst maakt of nastreeft, dan zijn felde er niet aan dat de zaak in orde was gezien de goedkeuring van het ve- rificatidbureau. Zowel de heer Stan daart als mej. Luijsterburg vonden dat het niet zoveel zin heeft dat een uit leken bestaande commissie dergelijke stukken beoordeelt in vergadering. Be ter is het een vergadering te houden als een der leden daartoe de wens te kennen geeft. Daarmee was de voorzit ter het niet eens want eventuele later beschikbaar komende stukken ontsnap pen dan aan de aandacht van de com missieleden. De heer Standaart: ,,Als ik zoiets niet vraag hoef ik hier niet langer te zitten". De voorzitter wees erop dat het ging om zuiver boekhoud kundige kanten waarover niet te dis cussiëren valt; anders is het als het gaat om een bepaald beleid. In de stukken werd gesproken over het „renteverlies" dat was geleden als gevolg van het feit dat de grote per celen dure bouwgrond die oorspronke lijk aan de goudkust'te Den Burg waren geprojecteerd onverkoopbaar bleken en lange tijd bleven liggen. De heer Standaart wilde graag weten waarop dat verlies was verhaald. Uit het antwoord bleek dat de rentekosten over het desbetreffend complex grom zijn omgeslagen. Open deur intrappen Gedeputeerde Staten gaan ermee ak koord dat met toepassing van artikel 20 van de Wederopbouwwet 69 wonin gen te Den Burg worden gebouwd in reggenomen. De heer J. Witte (KVP) zei het met eze niet uitgesproken passage eens te ijn, hoewel hij ook en misschien wel :;eer voelde voor een coöperatie in- laats van een N.V. Duurtetoeslag De raad ging ermee akkoord dat aan iet gemeentepersoneel van 21 jaar en jdei een duurtetoeslag wordt uitge- eerd van ƒ140,en aan minderjari- en l°/o van het jaarsalaris. Dezelfde egeling zal voor burgemeester, secre- ans en ontvanger worden toegepast. De raad is niet bevoegd de salarissen an deze functionarissen te regelen), en en ander gebeurde in overeenstem ming met de adviezen van het Centraal iureau inzake gemeenschappelijke be- landelingen van gemeentelijke perso- :<elsaangelegenheden. Er zou nog een ets billijker regeling mogelijk zijn door iq de uitkering rekening te houden iet de gezinssamenstelling van de be rokkenen. Volgens die regeling zou ten personen beneden 21 jaar 50, rijgen, ongehuwden boven 21 en ge- uwden zonder kinderen ƒ105,ge- uwden met 1, 2 of 3 kinderen ƒ125, n gehuwden met 4 of meer kinderen f145,Of een regeling als de laatst- cnot-mde door G.S. zou worden goed- lekeurd is echter zeer de vraag en ooral daarom werd door B. en W. oor de eerstgenoemde regeling geko- en. Het personeel kan dan zo snel mo- ;elijk in het genot van de duurtetoe- lag worden gesteld. Voordeliger? De heer Westdorp had de indruk dat te andere regeling voor de betrokkenen och voordeliger uitkwam; daar gaat iet om netto-uitkeringen, terwijl het ledrag van ƒ140,voor allen bruto s, zodat er nog zo'n 25%> afgaat. Hij >ond dat geprobeerd moest wordpn ieze gunstiger regeling goedgekeurd te ïijgen. Als dat niet lukt kan altijd op ie door B. en W. voorgestelde regeling forden teruggevallen. Vertraging kan W een voorschot worden opgevan- 1 icn. Dat vond ook de heer P. Smit. De oorzitter wees erop dat dat nogal wat IU ïoeten in aarde zou hebben want als een afwijkt van de tot stand gekomen egeling die door het Centraal Orgaan geadviseerd moet alsnog overleg ïorden gevoerd met de organisaties, de iemeenteraad zou dan geen beslissing unnen nemen. De raad besloot daar na het bij de voorgestelde regeling te ouden. „Om der snelheidswille", zei te heer Smit. Uit ervaring wist hij dat «n vergadering van het georganiseerd •verleg niet zo maar eventjes kan wor- ten gehouden. Het zou veel te lang du- en en de duurtetoeslag is nu bitter •oodzakelijk. Vaktaal De heer F. Standaart wijdde een cri- ische beschouwing aan de boekhoud kundige aspecten van de rekeningen ver 1967 van gemeentewerken, sociale ■ienst, grondbedrijf, gemeente en alge- neen weeshuis die hij als lid van de aadscommissie had onderzocht en die te raad nu ter vaststelling werden aan boden. Het was vaktaal waartegen ver B. en W. nauwelijks tegenspel °nden leveren. Wethouder C. Joustra erzocht dan ook de discussie niet °ort te zetten en vroeg de heer Stan- teart dergelijke vragen te stellen aan m te mensen die de stukken hadden op- Sesteld. Burgemeester Sprenger twij- In de rondvraag van de dinsdagmid dag gehouden raadsvergadering ging de heer F. Standaart (Texels Belang) in op de recente moeilijkheden die het ge volg waren van het verbod van de ma rine om tot 22 oktober te vissen in Schulpengat, Molengat, op de Texel- stroom en bij de Noorderhaaks. Van de zijde van hert ministerie van Landbouw en Visserij was aan de vissers meege deeld dat de gemeentebesturen van Den Helder en Texel 14 dagen tevoren op de hoogte waren gesteld van de oefe ning. De heer Standaart had een ge sprek gehad met marine-autoriteiten in Den Helder en had daarbij vernomen dat de oefening alleen is aangekondigd in Berichten voor Zeevarenden, een blad dat in de praktijk door weinigen wordt gelezen. Van de marinczijde was dus geen bericht aan de gemeentebe sturen uitgegaan. Op 9 oktober (2 dagen na het begin van de oefeningen) kregen de vissers een briefje waarin van de oefening melding werd gemaakt en waarbij het vissen in genoemd zeegebied werd ver boden. Er stond niet bij dat slechts 5% van de Texelstroom voor de oefening werd gebruikt en het gevolg was dan ook een rel. De heer Standaart stelde het gemeentebestuur voor het ministe rie van Defensie te verzoeken om voor taan tijdig op de hoogte te worden ge steld als oefeningen op zee worden ge houden waarbij vissers in de uitoefe ning van hun beroep worden gehin derd. Ais de marine dan naar het oor deel van B. en W. te ver gaat, kan er tegen worden geprotesteerd. De heer Westdorp voegde eraan toe dat in zo'n geval ook voor een vergoeding van de bedrijfsschade van de vissers wordt ge zorgd. Verzorgingsflats Op Texel is behoefte aan verzor gingsflats voor bejaarden, zo conclu deerde de heer Standaart uit het feit dat meerdere Texelaars op wachtlijsten staan van dergelijke flats elders in het land. Hij pleitte voor een commissie die nagaat welke de mogelijkheden zijn voor het stichten van verzorgingsflats, eventueel in combinatie met een rust huis of verpleeghuis. In kleine gemeen ten (Wolvega, Julianadorp, Heeren veen) staan vaak zeer grote verzor- gingsgëbouwen. Dat moet op Texel ook kunnen. Ais er voor een zeer groot ge bouw onvoldoende gegadigden van Texel zijn moet men maar bewoners van het vasteland aanwerven, vond de heer Standaart. Krimplan De particuliere gegadigden voor het Krimplan moeten zich voor 1 november hebben aangemeld. De heer Standaart vond dat wel erg snel. Niet ieder kan zo vlug bekijken of het voor hem een haalbare kaart is om mee te doen. Hij vroeg daarom opschuiving van de aan meldingsdatum. Wethouder C. Joustra vreesde dat het niet mogelijk is de ter mijn aanzienlijk te verleggen want dan zou de rijkssubsidie die de gemeente voor de verwezelijking van het Krim- project in de wacht wil slepen, in ge- het plan Zuid-Oost. In verband daar mee stemde de raad in met een begro tingswijziging van het grondbedrijf waardoor ƒ320.000,wordt uitgetrok ken voor het bouwrijpmaken van de betreffende gronden. De raad was blij met de op handen zijnde uitvoering van dit grote aantal woningen, maar de heer Westdorp hoopte dat nu ook eens flinke com plexen in de buitendorpen worden ge realiseerd. De leefbaarheid van die dorpen is daarmee ten zeerste gediend. Wethouder J. Daalder noemde deze op merking het intrappen van een open deur. Het gemeentebestuur is nl. die zelfde menng toegedaan en doet er zijn uiterste best voor om ook in de buiten- dorpen te bouwen. Hij wees erop dat recentelijk 20 woningen tot stand zijn gekomen in Oudeschild, dat er 12 zijn gebouwd in De Cocksdorp en acht in Oosterend. In Den Hoorn is ook gepro beerd te bouwen maar dat is voor dit jaar nog niet gelukt, maar het eerstvol gende contingent woningen dat be schikbaar komt zal stellig daar worden gebouwd. Westdorp: Het hele contin gent? Daalder: Dat hangt af van de grootte van het contingent. De heer Westdorp zei dat hij alleen nog eens op de situatie had willen attenderen. Mr. Sprenger zei dat de heer Daalder het standpunt van het college had vertolkt, een standpunt dat het college ook ter kennis heeft gebracht van desbetref fende hogere organen. Dwangvestiging De heer Westdorp had gezegd dat de huizen in de buitendorpen tot dusver altijd bewoond zijn geraakt zodat er geen reden hoeft te zijn om uitsluitend in Den Burg te bouwen. Dat was voor de heer C. Timmer aanleiding om een vaar komen. Dat werd bevestigd door Mr. Sprenger. B. en W. zullen voor 1 november hun standpunt moeten bepa len. De heer Joustra vond dat ieder in staat moet zijn om te bepalen of hij kan meedoen Alle gegevens zijn ver krijgbaar. De heer J. Barendregt klaagde over de schroothopen die hier en daar langs de wegen liggen. Er wordt iets gedaan, zei Mr. Sprenger. „We hebben de afge lopen maand weer een stuk of zeven aanschrijvingen weggestuurd". De heer Barendregt vertelde dat een schroot hoop te De Waal door de gemeente is opgeruimd, maar de situatie is nu weer precies hetzelfde. Ook aan de Bern- hardlaan ligt nu een hoop ijzer, tot op het trottoir zelfs. De burgemeester zei zich aanbevolen te houden voor meer van dergelijke tips; er zal dan direkt worden opgetreden. Bezwaar De heer Th. A. van Lamoen uit La ren had de gemeenteraad een brief ge stuurd, waarin hij bezwaren uit tegen beslissingen van B. en W. inzake de beplanting van zijn bungalowterrein bij De Slufter. De heer Van Lamoen had in de brief aangedrongen op behande ling m deze raadsvergadering maar daar konden B. en W. niet mee in stem men omdat zij zelf nog niet de kans hadden gehad van de inhoud kennis te nemen en hun standpunt te bepalen. Uitstel derhalve tot de volgende raads vergadering. Het planten van bomen is ook later in het jaar nog mogelijk. Scholengemeenschap De gang van zaken rond de scholen gemeenschap is nog niet bevredigend zo zei de heer C. Koorn. Sinds de ge meente de Mavo aan het Rijk had over gedragen was o.a. het „gat" tussen scholengemeenschap en LTS groter ge worden en verder had de heer Koorn gehoord dat de hoofden van de lagere scholen geen medewerking geven aan de scholengemeenschap. Dit alles werd door Mr. Sprenger ten stelligste ont kend. Medewerking aan toelating tot de scholengemeenschap geven alle hoofden zonder uitzondering, maar wellicht wordt bedoeld dat een aantal hoofden niet gelukkig is met de schoolvorderin gentest als middel om na te gaan of toelating mogelijk is. Mr. Sprenger achtte het onwaar dat de afstand tussen verschillende groepen scholen groter wordt, volgens hem was het tegendeel het geval, mede dank zij het Onder- wijscontact Texel. Op de vraag van mej. Luijsterburg of binnenkort kan worden verwacht dat ook de landbouwschool, LTS en huishoudschool met de scholengemeen schap een eenheid zullen vormen, ant woordde Mr. Sprenger: Als u 't woord „binnenkort'' niet al te krap neemt en het woord „eenheid" niet al te letter lijk dan wel. Eén scholengemeenschap zal niet zo gauw van de grond gebracht kunnen worden maar een vergaande samenwerkingsvorm waarbij alle scho len zijn betrokken is het streven van B. en W. De heer Westdorp wees in dit verband op de noodzaak van één ge- interessante vraag te stellen. Wat is eigenlijk het algemene beleid in de woningbouw? Gaat men eerst na waai de mensen willen wonen voordat wordt bepaald waar men gaat bouwen of zet men in buitendorpen woningen neer en rekent erop dat de woningnood zo groot is dat ze toch wel worden bezet, ook door mensen die hun werk in Den Burg hebben en dus eigenlijk veel lie ver daar hadden willen wonen? De heer Timmer zei eibij dat hij dit als een algemene opmerking bedoelde en dat hij geen tegenstander was van bouwen in de buitendorpen. Aan de hand van enkele voorbeelden schetste de heer Smit dat mensen door de woningnood gedreven inderdaad be reid zijn zich overal op Texel te ves tigen. Ze worden ertoe gedwongen maar zelfs dat neemt niet weg dat de leefbaarheid van de buitendorpen wordt vergroot. Op deze en andere fa cetten van de woningbouw op Texel zal worden teruggekomen bij de be grotingsbehandeling. Straatnamen Blijkens enkele begrotingswijzigin gen wordt ƒ3.500,uitgetrokken voor huisnummering en straatnaamborden. Dat was voor mej. Luijsterburg aanlei ding om op te merken dat het in De Koog met de aanduiding van straatna men zeer slecht is gesteld; vrijwel geen DE TWEEDE KAMER zal zich binnen korte tijd buigen over een wetsont werp, dat enkele wijzigingen van de a.o.w., de ziekenfondswet en de kin derbijslagwet voor kleine zelfstandi- beoogt. Deze wijzigingen hebben tot doel op korte termijn verbetering te brengen in de positie van een aantal groepen, die tot de minder draag- krachtigen gerekend moeten worden. Het gaat hier in hoofdzaak om be jaarden en kleine zelfstandigen. O.a. zal de toelatingsgrens van die zieken fondsverzekering voor bejaarden aan zienlijk worden verhoogd, zodat een groot aantal bejaarden dat nu een (dure) vrijwillige verzekering moet ne men, tot de ziekenfondsverzekering voor bejaarden kan toetreden. Voorts wordt een premiereductie als uitzicht gesteld aan minder draagkrachtige echtparen ten behoeve van vrijwillige ziekenfondsverzekering en tenslotte wordt nog een uitbreiding van de kin derbijslagwet voor kleine zelfstandi gen voorgesteld. DE WIJZIGING in de ziekenfonds verzekering voor bejaarden zal onge twijfeld door talloze boven-de-65'ers met applaus worden begroet. Deze zie kenfondsverzekering kent een inko mensgrens. Komt een bejaarde met zijn inkomen boven die grens, dan is er voor hem alleen plaats in de vrijwillige ziekenfondsverzekering. Dit komt voor de bejaarde neer op een aanzienlijke premie-verhoging. In het wetsontwerp wordt voorge steld de toelatingsgrens van de zieken fondsverzekering van bejaarden te ver hogen. Deze grens zal gebracht worden op 70°/o van de inkomensgrens van de verplichte en de vrijwillige verzeke ring (dat is momenteel 9.660,Ge volg: een groter aantal bejaarden komt weer in het ziekenfonds. Het is te hopen dat deze wetswijzi ging er door komt, want vele bejaarden moeten nu een wel zeer groot deel van hun inkomen besteden aan de premie betaling voor een vrijwillige verzeke ring. Resultaat van deze wijziging zal zijn dat komend jaar circa 890.000 be jaarden kunnen profiteren van de zie kenfondsverzekering (nu ongeveer 750.000). bouw voor de scholengemeenschap. De huidige situatie, twee gebouwen, ver oorzaakt veel problemen. De oude ULO school beschikt bijvoorbeeld niet over een overblijflokaal, zodat het gebeurt dat de kinderen twee of drie uren op straat doorbrengen. Alleen in één groot scholencomplex kan behoorlijke over- blijfakkommodatie worden geschapen waar de kinderen ook terecht kunnen als het lesrooster door één of meer vrije uren wordt onderbroken. De heer C. Koorn wees op enkele zeer bouwvallige schuren in de War moesstraat die vrijelijk door de jeugd betreden kunnen worden. Een gevaar lijke situatie, want de gebouwen staan op instorten. Raadhuisbouw Mej. Luijsterburg maakte zich zor gen over de voortgang van de bouw van het representatieve gedeelte van het raadhuis. Volgens haar zijn buiten de schuld van de aannemer ernstige vertragingen ontstaan die mogelijk fi nanciële gevolgen zullen hebben. Bur gemeester Sprenger bevestigde dat zich vertragingen hebben voorgedaan om dat bepaalde beslissingen moesten wor den genomen waardoor de voortgang van het werk werd belemerd. De pro blemen zijn inmiddels opgelost en het werk gaat weer gewoon door. De opge lopen vertragingen zijn niet van ern stige aard. De bestemming van de raadskelder is echter nog steeds onze ker; op korte termijn zullen echter be slissingen kunnen worden genomen. De heer P. Smit had de indruk dat de gemeente vrijwel geen grond meer te verdelen heeft ten behoeve van par ticuliere bouw aan de Epelaan en om geving te De Koog. Moeten eventuele gegadigden nu wachten op het beschik baar komen van bouwgrond in het nieuwe uitbreidingsplan aan de Oost zijde van De Koog? Wethouder Joustra vertelde dat in het genoemde geval nog niet alles is uitverkocht. Er komen nog diverse percelen beschikbaar aan de Ruijslaan. enkele straat voert een bordje. De Pamassiastraat heeft daarom de aan duiding „straatje zonder naam" gekre gen. Vooral voor de gasten is het lastig èn voor de Texelaars die het telkens weer omstandig moeten uitleggen. De heer Westdorp wees erop dat ook af wezigheid van aangegeven namen bij de buitenwegen een onhoudbare situa tie is, evenals de vaak zeer onlogische huisnummering in Eierland. Als het waar is dat de PTT overweegt in het kader van een reorganisatie de post voor Texel al in Den Helder te gaan sorteren, kunnen er nog veel moeilijk heden ontstaan. Het uittrekken van ƒ15.500,voor onderhoud van wandelplaatsen plantsoenen was voor mevrouw Koning-J3ruin aanleiding om te vertellen dat zij in Oudeschild een gemeentwerkman bezig had gezien grote heggen en bomen te knippen met een snoeischaar. Ze hoopte dat een elektrische schaar zou kunnen worden aangeschaft; dat zou veel tijdwinst opleveren. BIJ VERKOUDHEDEN Voorts kan uit de algemene middelen 14 miljoen beschikbaar worden gesteld ten behoeve van de vrijwillige zieken fondsverzekering. Het zijn hoofdzake lijk zelfstandigen, die krachtens deze vrijwillige ziekenfondsverzekering zich legen het risico ven ziekte dekken. Uitbreiding EEN DERDE maatregel betreft een uitbreiding van kinderbijslagwet voor kleine zelfstandigen. Voorgesteld is de maximum inkomensgrens voor het recht op kinderbijslag voor het tweede kind op te trekken tot het minimum loon, vermeerderd met 6°/o vakantiebij slag. Ook zou de maximumgrens voor het recht op kinderbijslag voor het eerste en tweede kind overeenkomstig verhoogd dienen te worden. Wederom wil de minister dus een bevolkingsgroep tegemoet komen door verandering aan te brengen in de kin derbijslagwet. In dit geval moeten de kleine zelfstandigen een beetje tevre den worden gesteld, die immers al ja ren klagen dat zij in dit opzicht bij de werknemers worden achtergesteld. Het is spijtig dat de regering hiervoor is gezwicht. Het is beter een bevolkings groep, die achter blijft bij de wel vaartsvermeerdering, soelaas in de fis cale sfeer te bieden dan weer met kin derbij slaggelden te gaan strooien. Het is misschien onredelijk dat zelfstandi gen geen bijslag krijgen voor hun eer ste twee kinderen, tenzij hun inkomen beneden de minimumgrens valt. Maar missschien zit er ook niets onre delijks in. Misschien is het juist onre delijk dat werknemers wel bijslag ont vangen voor hun eerste twee kinderen. Het ware verstandiger wanneer wij in Nederland eens afstapten van net sy steem van kinderbijslag en in elk geval van de vervelende gewoonte om ach tergebleven bevolkingsgroepen voort durend een kinderbij slag verhoging als een snoepje in het uitzicht te stellen. Volksverzekering HOEWEL HET totaal aan premies voor de volksverzekeringen dit jaar reeds 13,9% bedraagt van het inkomen tot ƒ16.200,overweegt minister Rool- vink nota bene ook nog een uitbreiding van de kinderbijslagwet tot het tweede kind. Die voorziening moet natuurlijk ook weer gefinancierd worden. Hope lijk zal de S.E.R., die over doze kwestie moet adviseren, de minister nog van dit plan kunnen afhouden. Voorts wordt op het departement van sociale zaken en volksgezondheid nog steeds gespeeld met de gedachte om een volksverzekering tegen ar beidsongeschiktheid in te voeren. Voor de werknemers is per 1 juli 1967 een moderne, nieuwe voorziening van kracht geworden, nl. de wet op de ar beidsongeschiktheidsverzekering (wao) De S.E.R. heeft indertijd reeds een ad vies uitgebracht inzake een verplichte verzekering voor anderen dan loon- trekkenden. De S.E.R. was van mening dat het het beste was een afzonderlijke verze kering tot stand te brengen voor zelf standigen, welke dan het karakter van een bodemvoorziening zou moeten heb ben. Maar tegen zulk een afzonderlijke rt'geling zijn ernstige bedenkingen aan te voeren. Zo ontbreekt een overgangs regeling in de gedachtengang van de S.EjR.. Dat zou betekenen, dat bij in voering van een dergelijke regeling een groot aantal zelfstandigen, nl. zij die op dat tijdstip reeds invalide zijn, geen rechten zouden hebben. Daarom valt er veel te zeggen voor een volksverzekering tegen arbeidson geschiktheid, waardoor ook zelfstandi gen die door ziekte en/of invaliditeit niet langer in staat zijn door middel van arbeid in hun bestaan te voorzien, een vaste uitkering is gewaarborgd. Een voorziening als deze heeft uiter aard financiële konsekwenties, maar het is te hopen dat het ministerie van sociale zaken aan deze regeling een ho ge prioriteit toekent. Als men nou ein delijk eens de kinderbijslag voor het eerste kind over de gehele linie zou afschaffen, zou voor een volksverzeke ring tegen arbeidsongeschiktheid ge makkelijk financiële ruimte gemaakt kunnen worden.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 9