Cjroen c/warL-Jexels in het 3 Woningen naar maat in Den Burg-Oost tim3.tr Vrijdag in Casino gevarieerd amusement voor jongeren Amusante Westfriese avond voor drie vrouwenverenigingen Polders per 1 jan. samen l|Ij .H A&& - ;r; Walkie Talkies voor dijkleger Van jong tot oud met sparen vertrouwd RaiffeisenSpaarweek 27 t/m 31 oktober Lot als entreebewijs Vriendschap en saamhorigheid Nieuwe directie voor bejaardenhuis Irene Cursus EHBO voor heg inners in Den Burg „Wat is er nou eigenlijk met die dijk aan de hand?" 83e JAARGANG No. 8412 AG 21 OKTOBER 1969 Ce N.V. v/h Langevcld Dc Rooü s 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry dc Graaf, Keesonilaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middcnstandsbank; Coop. Raif» feiscnbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ3,90 p. kw. -|- 40 ct. incasso. Advert. 18 ct per mm. cxcl. 4°/o BTW Tüiijfir: _i ijl» i opelijk binnen een maand of vier de fa. Drijver beginnen met de uw van een 14-tal woningen in bun- a low vorm op een terrein gelegen tus- Bernhardlaan en Thijsselaan te Den Tg. Het worden koopwoningen, die lar wordt verwacht zo'n ƒ50.000,— eeten kosten, inclusief grond en een ile verwarming. De woningen zijn q een voor Texel nieuw type. De ar- itecten (Visser Van Heeringen te d Burg) spreken van „een synthese o mobiele architectuur en patiowo- igen". Het opmerkelijke van het plan is de ixibiliteit. Wie geen halve ton wil uit- ven, kan een onderdeel van de wo- schrappen, bijvoorbeeld twee lapkamers of de garage, waardoor thuis aanmerkelijk goedkoper wordt, rwijl de weggelaten onderdelen er la- zonder bezwaar alsnog aan kunnen irden toegevoegd. Derhalve kunnen kopers kiezen tussen 2, 3 of 4 slaap- mers, afhankelijk van de gezins- >tte. De bungalows worden met twee drie stuks aan elkaar gebouwd om de Dnd zo effektief mogelijk te benutten. )e huizen beslaan op zichzelf een vrij ute oppervlakte omdat ze in één iiwlaag worden uitgevoerd; de ver- ande aanpassing aan behoefte zou an- rs niet mogelijk zijn geweest. Per ingalow is gemiddeld 400 m2 grond schikbaar, de grootte van de percelen •pt sterk uiteen ook al om aan uiteen- ende wensen tegemoet te kunnen men. Wie van tuinieren houdt, kiest or een groot stuk (of laat garage of apkamers weg). De „kern" van elke ining is gelijk en bestaat uit een wnvertrek van 5x5 m., keuken, let, badruimte, cv-ruimte. De slaap- mers (van 2,70 x 5 mtr, en 3,50 x 2,50 De mannen die bij storm en hoog iter worden belast met het bewaken de dijk van de gemeenschappelijke lders, krijgen binnenkort de beschik- ig over walkie talkies. Door deze 'ine zendontvangers met beperkt be lt is op de dijkgedeelten die niet in nabijheid van een telefoontoestel |en (bijvoorbeeld het traject Nieu- child-Krassekeet) een sneller con ti met de centrale post mogelijk. Het Fenstaande werd vrijdagavond mee- leeld tijdens een bijeenkomst van 38 man tellende dijkleger in 'Jatry' Oosterend. Het was de tweede keer een dergelijke contactavond werd (ouden. Er is vorig jaar mee begon- om de onderlinge banden en die het Dolderbestuur te verstevigen, orts is het een gelegenheid gebleken irbij grieven, wensen en aanbeve len ter tafel kunnen worden ge- cht. mtr.) komen uit op een ruime speelgang, die via een deur rechtstreeks in verbin ding staat met de tuin. Overigens geldt voor alle kamers dat zij via tuindeuren toegankelijk zijn. Premie De woningen voldoen aan de premie- voorwaarden, wat voor de eigenaars een voordeel van ca. ƒ5000,betekent. Voor het merendeel der woningen hebben zich reeds gegadigden gemeld. Ze kun nen echter alleen gebouwd worden met toepassing van artikel 20 van de Weder- opbouwwet. Oorspronkelijk zou op het bedoelde bouwterrein het hoogbouw project van de woningbouwvereniging worden verwezenlijkt. De geprojec teerde huizen passen qua stijl (plat dak) redelijk goed bij de naburige bejaarden woningen, die momenteel worden ge bouwd. Hetzelfde complex gezien in perspectief. De liuizcn z(jn zodanig ontworpen dat de bewo ners niet bij elkaar dc kamer kunnen inkjjken. Het is een experiment", zegt de heer J. van Goqh (Bernhardlaan 1 te Den Burg) als hij praat over de avond „Van tieners; voor tieners" die vrijdag in Casinowordt gehouden. De heer Van Gogh, die zich allang geen tiener meer kan noemen, is van me ning dat het „heng houden" van de jongeren door ouderen uit de tijd is. De jongeren van vandaag willen dat niet meer en beschikken bovendien zelf over voldoende capaciteiten om elkaar te amuseren. Als oudere kun je hoogstens iets van de grond bren gen, een eerste stoot geven. Dat heeft de heer Van Goqh (pro deo) gedaan, samen met de wèl tot de jonge cate gorie behorende Henk Tjonk uit Den Burg. De afgelopen maanden zijn ze op talentenjacht geweest en dat bleek langs Texels dreven in ruime mate aanwezig. Er waren zelfs diverse ar tiesten bij die hun licht tot dusver on der de korenmaat hielden en hun op treden in het openbaar beperkten tot zeer klein gezelschap. Vrijdag wordt dat anders want dan zal „Casino" ho pelijk tot de laatste plaats zijn bezet. Niet alleen zouden de kosten dan zijn gedekt; er zou ook een batig saldo overblijven voor de jeugdsoos. Het programma is klaar. De avond staat onder „gastvrouwschap'van mej. Carla Schrama die om kwart voor acht zal openen waarna het bandje van Wilfried Nauta, „Straight for the gal- lo's" het spits zal afbijten. Dan komt het zangduo Trea de Wal en Geertje van Boven op de planken; het zal on der meer enkele volksliedjes zingen. Het is niet alles populair wat de klok slaat. Nella Koorn bijvoorbeeld, zal aan haar gitaar klassieke klanken ontlok ken. Belangrijk onderdeel van de avond is een modeshow waaraan kapper Prins, Modehuis Moerbeek, schoenhan- del Mantje en parfumerie van der Slik- ke meewerken. De op de jonge genera tie afgestemde kleding en schoeisel zul len worden geshowd door Nicolien van Egmond, Willy Hillen, Ina Witsiers en De Vereniging voor Vrienden van het Paard gaat zich extra inspannen om de nog resterende loten van de grote ver loting aan de man te brengen. De loten zullen in de komende week huis aan huis worden aangeboden en om de af zet te stimuleren heeft het bestuur be paald dat elk gekocht lot mag worden gebruikt als toegangsbewijs voor het wagenmuseum te De Waal. Het komt erop neer dat iedere Texelaar, die een lot koopt in 1970 een keer gratis het wagenmuseum mag bezoeken. Hoofd prijs van de verloting is een pony met een waarde van ongeveer ƒ750,An dere prijzen zijn onder meer een koel kast en een stamboekooilam. Plattegrond van een drietal „complete" wo ningen zoals die mogclük binnenkort zullen worden gebouwd in Den Burg-oost. Desge wenst kunnen slaapkamers of garage worden weggelaten. Bij Koninklijk Besluit van 15 septem ber 1969 is het besluit van Provinciale Staten van Noordholland goedgekeurd om alle Texelse waterschappen tot één nieuw waterschap te verenigen met in gang van 1 januari 1970. Inmiddels is een voorlopig college van dagelijks bestuur gevormd, bestaande uit zeven heemraden uit de verschillen de betrokken waterschappen. Zij zullen uit hun midden een voorzitter kiezen. Op een in januari te houden vergade ring van heemraden en 18 hoofdinge landen (ook afkomstig uit de oude pol derbesturen) zal een voordracht voor het definitieve polderbestuur worden opgemaakt, bestaande uit dijkgraaf, zes heemraden en hoofdingelanden. Het gezelschap „Drie plus één" heeft vrijdagavond veel succes geoogst met de Westfriese voordrachts- en zang avond die werd gegeven voor drie vrouwenverenigingen uit Den Burg: de Plattelandsvrouwen, de vrouwenbond van het Nederlands Katholiek Vakver bond en het R.K. Vrouwengilde. Het feit dat genoemde drie verenigingen voor de eerste maal gezamenlijk een bijeenkomst hadden was voor mevrouw A. v. d. Eijk-Bierens aanleiding om in haar openingswoord te spreken van een bijzondere avond die hopelijk voor her haling vatbaar zou blijken. Mevrouw v. d. Eijk (voorzitster van de Plattelandsvrouwen) bood als sym bolisch blijk van vriendschap en saam horigheid een fraaie doek aan, een ge schenk dat door mevrouw Bakker-Go- mes (voorzitster NKV-vrouwen) en mevrouw Bakker-van Leeuwen (voor zitster Gilde) graag werd aanvaard. Nadere informatie leerde ons dat men bij de plattelandsvrouwen bepaald geen fusie van genoemde verenigingen na streeft, zolang de verenigingen zelf daartoe niet de behoefte voelen. De voordelen van een samenwerkingsver band liggen overigens voor de hand. Het wordt mogelijk meer avonden van goed gehalte te geven want een grotere vereniging is veel beter in staat de financiële lasten daarvan te dragen. De sociale en godsdienstige verschillen tussen de groeperingen behoren tegen woordig geen belemmering meer te zijn om elkaar wat meer op te zoeken, in tegendeel: ontmoetingen van mensen Mej. N. E. J. Roosen (49) uit Emmel- oord is per 16 november benoemd tot directrice van het algemeen bejaarden huis „Irene". Mej. Roosen was in Em- meloord hoofd van de chirurgische af deling van het ziekenhuis aldaar, maar voelde zich reeds geruime tijd tot het bejaardenwerk aangetrokken. Haar pa pieren lagen zo gunstig, dat zij door hel bestuur van de Sociale Dienst vrijwel direct uit de totaal 33 sollicitanten werd gekozen. Mej. Roosen volgt directeui Hoeksma op, die per 1 oktober is ver trokken naar Wolvega. In het Rodekruisgebouw zal een EHBO-cursus voor beginners worden geegven. De leerstof is vereenvoudigd en de duur van de cursus bekort. Het wachten is op de leerboekjes waarna de data kunnen worden vastgesteld. Be langstellenden voor deze cursus worden geadviseerd de advertentie in deze krant af te wachten. Vera Jaspers; Carla Schrama zorgt weer voor de nodige toelichting. Bart Heinen (zang) vervolgt het programma en het laatste onderdeel voor de pauze wordt verzorgd door de beatgroep „Rush", bestaande uit Ineke van Gogh, Hans de Bloois en Jan Pansier. Kontroverskie Het tweede deel van de avond wordt geopend door „Kontroverskie", alias Piet Backer met zang en gitaar. Dan komt een man op de planken die al eens eerder in het felle licht van de publiciteit heeft gestaan: de accordeon spelende pierensteker Wim Boon uit De Cocksdorp. Zijn optreden wordt ge volgd door het tweede deel van de mo deshow waarna Wilfried Nauta weer voor het voetlicht komt als lid van een muzikaal duo of trio. Dan zingt Tineke Vlaming, zichzelf begeleidend op de gi taar. Zang en gitaar zijn ook de be standdelen van het optreden van Nel Bruin en Frits Bonne. De avond wordt besloten met dansen op muziek van het vasteland: de beat- band „Invrowd". De gemeente verleen de vergunning tot twee uur. Wie zich van en plaatsje wil verze keren wordt aangeraden tevoren kaar ten (a 2,50) te kopen. Dat kan bij de heer J. van Gogh, Bernhardlaan 1; Henk Tjonk, Warmoesstraat 54 en J. Koning, De Ruyterstraat, Oudeschild. Als de avond een succes wordt zal „Van tieners; voor tieners" tot een re gelmatig weerkerend evenement wor den gemaakt. Mogelijk zal ook voor de bejaarden worden opgetreden. met verschillende levensvisie kunnen tot zeer nuttige dialoog aanleiding ge ven. Succes Het optreden van het Westfriese ge zelschap was een succes. „Drie plus één" bestaat uit de heer Anton Scher mer uit Hoogwoud (piano), het echt paar Jan en Greet Krul en mevrouw Nel van Laren (voordracht). Liedjes rijmpjes, conference en voordracht wisselden elkaai in vlot tempo af. Vooral Nel van Laren maakte met haar voordracht grote indruk. Veel ging over „vroeger" en mevrouw Van Laren slaagde er in allerlei situaties zo le vensecht te schetsen dat het publiek de indruk kreeg alles zelf te hebben be leefd. Het was een feest van herken ning met allerlei zaken uit de goede oude tijd. Politiek, harde satyre en sex kwamen er niet aan te pas en menig een vond het gebodene vooral daarom zo goed. Het programma werd afgeslo ten met een serie welbekende liedjes. Aan het slot van de avond sprak mevrouw Bakker-Gomes namens de 150 aanwezige dames een dankdoord. Het gezelschap „Drie plus één" bereidt momenteel een nieuw programma voor en de kans is groot dat dit volgend jaar op Texel zal worden gebracht. Het is de bedoeling deze avond dan weer met meerdere vrouwenverenigingen mee te maken. De laatste tijd doen hardnekkige geruchten de ronde dat de zeedijk tus sen Oudschild en Oost bijzonder slecht zou zijn. Aanleiding daartoe zijn herhaaldelijke herstelwerkzaam heden die de laatste tijd hebben plaatsgevonden. Volgens de verhalen zou het bestuur van de Gemeenschap pelijke Polders, belast met beheer en onderhoud van de zeeweringen, in ge breke zijn gebleven door deze herstel werkzaamheden niet direkt uit te voe ren. Dijkgraaf M. Roeper betreurt de ver ontrusting. Niemand hoeft zich achter de dijk onveilig te voelen. Inderdaad is in het afgelopen voorjaar vrij veel schade aan de dijkglooiing en de teen ontdekt, met name ter hoogte van Dijkmanshuizen. Het waren de gevol gen van harde wind en ijs in de afge lopen winter. De situatie was niet bij zonder ernstig. De „gaatjes" werden gedicht onder gunstige werkomstandig heden (laag tij) in de loop van de zo mer. Het is waar dat in een geval re paratie langer dan normaal heeft ge wacht. Het polderbestuur slaagde er nl. niet in een schipper te vinden die het benodigde stenenmateriaal bij de dijk kon afzetten. Daarom werd besloten de stenen zelf over land aan te voeren. Een en ander kostte tijd waardoor de reparatie niet in juni maar in septem ber gereed kwam. Het weer heeft ge lukkig meegewerkt; najaarsstormen rebben zich nog niet voorgedaan. Verhoging nodig Overigens is de dijkgraaf ervan over tuigd dat de dijk de komende winter weer goed zal kunnen doorstaan, waar mee hij niet wil zeggen dat de verho ging van de Dijk tot Delta-niveau geen urgente zaak is. Dat die verhoging nog uitblijft kan men het polderbestuur moeilijk verwijten. Het polderbestuur is met beheer en onderhoud van de bestaande dijk be iast en kan de autoriteiten hoogstens wijzen op de noodzaak van verhoging. Het ziet er naar uit dat deze verhoging nog ongeveer twee jaar op zich zal la ten wachten, ervan uitgaande dat eerst de werkhaven in Oudeschild gereed moet zijn en dat het gemaal Dijkmans huizen een nieuwe uitwatering moet krijgen. Aan de nieuwe uitwatering van het Schans-gemaal wordt reeds ge ruime tijd gewerkt. Wat het onderhoud van de bestaande dijk betreft worden kosten noch moeite gespaard, zegt de heer Roeper. „We doen zelfs meer dan we verplicht zijn te doen". Overigens kan een polderbestuur zich niet per mitteren in gebreke te blijven want re gelmatig komt de Provinciale Water staat naar Texel om de toestand van de dijk te controleren; onlangs is dat nog gebeurd. Met enige ergernis moet het polder bestuur af en toe wel constateren dat sport- en beroepsvissers gevaarlijke situaties in de hand werken door aan de dijkglooiing te peuteren. Sportvis sers verwijderen soms de kleine stenen „stoppers" waarmee de grotere zijn vastgeklemd om hun hengel te kun nen vastzetten. Men is overigens niet tegen recreatief gebruik van de dijk en hoopt dat daartoe aan de nieuwe dijk behoorlijke voorzieningen zullen wor den getroffen.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1