Cjroen ^mirL-Jexelsin het harL, ngeren zélf bepalen de gang van en in nieuw vormingscentrum Bejaardenomroep is populaire zender I orming is een proces dat een ander niet kan bewerken uitvoering' van al uw effecten orders Angst voor schooltje spelenis niet gerechtvaardigd „Wanted" Elke maaudag praatjes en plaatjes TELEFOON Oudeschild, (02220) 2800 2712 2372 Dansen Sportvissers in dichte mist verdwaald Wie helpt collectie platen vergroten? De heer Jac. Reuvers nam afscheid van polder Jeugddienst in Herv. kerk Electrohuis droogautomaat IANKER HERENKOSTUUMS Textielhuis Zegel mevr. G. Arensman-Reindcrs. JDAG 24 OKTOBER 1969 83e JAARGANG No. 8413 (gave N.V. v/h Lange veld De Rooij <jbiLs 11 - Den Burg. Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesonilaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschünl dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Rail* feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prjjs ƒ3,90 p. kw. -f 40 cL incasso. Advert. 18 et per mm. excl. 4°/o BTW kwamen in de Huishoudschool bijeen en meerdere docenten van deze school hielden zich ook met het vormingsinsti tuut bezig. Nu zijn alleen mej. T v.d Knaap en de heer G. Westerlaken als vaste docenten aangeworven. Verder doet men het met gast-docenten, inci dentele medewerkers voor informatie over een bepaald onderwerp of het bij brengen van een bepaalde vaardigheid Geen eigen home Een eigen onderkomen heeft men nog niet. De groepen zijn voorlopig te gast in de „Zwalkersburcht" aan de Beatrixlaan, maar er is binnenkort wel licht uitzicht op een eigen home. De dis cussiegroep komt gewoonlijk ten huize van een der deelnemers bijeen. Bij de discussie geldt beslist niet het gebod, dat men aan het eind van de avond tot een eensgezinde conclusie (Zie verder pagina 2). Twee sportvissers uit Haarlem, de 38-jarige A.M. en de 45-jarige H.Th. v.d.D. veroorzaakten dinsdagavond gro te ongerustheid toen zij niet terugkwa men van enkele uren vissen op het Wad. Het tweetal had 's morgens om negen uur een bootje gehuurd bij de heer C. Koning te Oost en deelden mee in ieder geval om half vijf 's middags terug te zullen zijn. Er hing toen een dichte mist en al gauw verloren de sportvissers alle gevoel voor richting. Bovendien kregen ze motorpech zo dat ze niets anders konden doen dan hulpeloos ronddrijven. Als gevolg van de nare situatie was het plezier in het vissen er al na tien minuten af Toen de hengelaars om zeven uur des avonds nog niet terug waren, waar schuwde de verhuurder de politie. Het alarm resulteerde onder meer in het uitvaren van de RP 4 uit de haven van Harlingen terwijl besloten werd de strandreddingboot wan De Cocksdorp uit te laten varen als de twee om half twee 's nachts nog niet terug zouden zjjn. De politieboot kreeg de onfortuin lijke sportvissers echter tegen half één op het radarscherm en pikte hen spoe dig op. In Oudeschild werden ze aan land gezet. top- en showorkest De bewoners van de drie Texelse bejaardentehuizen hebben hun eigen radio-omroep. De „Bejaardenomroep Texel" is met één zenduur per week geen ernstige concurrent van de Hilver- sumse zuilen of radio Veronica maar er wordt druk geluisterd. De „luister dichtheid" wordt door de heer P. Arensman geschat op zo'n 95%. Iedere bejaarde die geen andere dringende bezigheden heeft, stemt maandagavond om zeven uur op de eigen omroep af. De heren Arensman en J. Noorlan- der namen in maart van dit jaar het initiatief. Op 11 maart had de eerste proefuitzending plaats. Een tweede uit zending volgde en bij de derde keer werd de bejaardenomroep min of meer officieel geïntroduceerd door burge meester Sprenger en zijn vrouw. In de ze derde uitzending prezen zij 't initia tief en hoopten dat de bejaarden veel plezier van nun omroep zouden bele ven. De reacties lieten niet lang op zich wachten. Van de directies van de rusthuizen werd vernomen dat de be woners maandagavonds niet bij hun luidsprekers waren weg te slaan. Praatjes en plaatjes De geboden programma's zijn simpel van opzet. Het zijn praatjes en vooral plaatjes, meest op verzoek. Verzoek platen kunnen worden aangevraagd door de bejaarden zelf maar ook door anderen. Iemand die jarig is of een ju bileum herdenkt kan van familie of kennissen een plaatje aangeboden krij gen, compleet met felicitaties en soms ondeugende opmerkingen De laatste tijd is er een nieuwsbulletin en belang rijke gebeurtenissen worden in repor- tagevorm ook aan de bejaarde luiste raars doorgegeven. Zo'n reportage werd bijvoorbeeld gemaakt van de ope ning van het medisch centrum van het Groene Kruis. De wetgever staat niet toe dat met een echte radiozender wordt gewerkt. De programma's worden op de band opgenomen en op het uitzenduur in de rusthuizen hoorbaar gemaakt; er ko men dus geen aetergolven aan tepas. Studio in huis Dat opnemen is een inspannend en vaak tijdrovend werk. Eens per week wordt de huiskamer Van de familie Arensman of Noorlander overhoop ge haald en komen platenspeler, bandre corder, microfoons, koptelefoons en mengpanelen op tafel. Dankbaar wordt gebruik gemaakt van de technische knobbel van de heer E. Combé en van de welluidende stemmen van mej. G. E. v, d. Berg en J. H. L. Winter die het eigenlijke omroepwerk doen. Mevrouw Arensman-Reinders haalt een grote envelop met ingekomen verzoekjes op tafel en na een proefopname begint mej. v. d. Berg te spreken. „Zuster Haasnoot luistert u? Hier komt speciaal voor u een plaatje van.Een greep uit de discotheek levert de gevraagde muziek op. Zelden wordt beat- of an dere moderne muziek gevraagd, des te meer meezingertjes van Louis Davids en tijdgenoten. Gewijde muziek is zeer in trek maar ook Heintje, Gert Tim mermans, de Shepherds en de Selve- ra's. De platencollectie van de Bejaarden omroep biedt nog niet bijzonder veel keus. Op verzoeken om afgedankte grammafoonplaten voor dit doel af te staan is tot dusver nog weinig gerea geerd, maar dat kan veranderen. Het staat vast dat tal van Texelse families over grammafoonplaten beschikken die ze nooit meer draaien. Er zitten vaak opnamen bij waarvan men zou kunnen zeggen dat die oudjes het bij de oudjes nog heel best doen Een telefoontje aan de heer P. Arensman (02220) 2253 (zie vervolg pagina 2) Topactivitcit in dc geïmproviseerde studio van de Bejaardenomroep Texel. Van links naar rechts: E. Combé, mej. G. E. v. d. Berg, P. Arensman, J. H. L. Winter, J. Noorlander en Bar-dancing „De Toekomst" 0IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII lllllllllllj||||l!lllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||||||||||||||||||illlll||f|||||||||||||||||||||||||||inil Onze telefoonnummers staan in detelefoongids vermeld onder Oudeschild. Ze zijn echter als volgt J. C. RAB in Brandstoffen en Bouwmaterialen N.V. *|talllll!lllllllllllllllllllllllllllllllll der „doe-groepen" aan het werk in de „Zwalkersburcht" aan de Beatrixlaan. Jongens meisjes bekwamen zich in de techniek van het emailleren. „Het moet vooral geen schooltje spe en worden", zegt mejuffrouw T. van Ier Knaap, stafdocente aan het onlangs an dc grond gekomen „Vormingscen trum voor jonge volwassenen". Ze pro- leert daarmee tot uitdrukking te bren- ;en dat ht vormingscentrum niet werkt rolgens strakke, van bovenaf opgelegde lormen en programma's, maar dat het J of niet functioneren voor het groot- Ie deel van de deelnemers zelf afhangt. Ian het centrum zijn slechts twee vaste irachten verbonden; de overige „vor- ning" moet komen van genodigden, lie op een bepaald gebied als deskun- ligen kunnen worden beschouwd. De leelnemers hebben daarbij meer dan ién vinger in de pap; zij streven ernaar lat de „experts" zich beperken tot het [even van informatie, de eigenlijke vor- ning gaat uit van elkaar. Zelfs de onderwerpen waarin de aan- eslotenen zich verdiepen, worden niet oor de stafdocenten vastgesteld; ook laarover beslissen de „leerlingen" zelf. Jen buitengewoon revolutionaire vorm an onderwijs dus. Onze stafdocente leeft toe dat alles nog in een experi- nenteel stadium verkeert. Het zou best ainnen dat op den duur blijkt, dat het in de praktijk zó vrij allemaal niet ian. Momenteel ziet 't daar echter niet iaar uit. Het vormingscentrum heeft ndanks sommige argwanende ouderen, lie het allemaal eerst nog eens moeten Zaterdag 8 uur zien, een verheugend goede start ge maakt. De tot dusver gehouden avonden zijn zeer geanimeerd verlopen, ook naar de smaak van de deelnemers, waaron der er aanvankelijk meerderen waren, die zeer gereserveerd reageerden en vermoedden dat het om niets anders ging dan een voortzetting van het Vor mingsinstituut voor Meisjes met geen ander verschil dan dat er nu ook jon gens bij „moesten". Iets heel anders Dat vormingsinstituut voor meisjes werd nl. opgeheven om met dit nieuwe werk te kunnen beginnen zodat 'n soort gelijke opzet in de verwachting lag. De argwaan werd nog vergroot door de niet bepaald gelukkig gekozen naam. „Vor mingscentrum voor Jonge Volwasse nen" is een mond vol en wekt associa ties met scholen en cursussen. Er wordt nog gezocht naar een goed in het ge hoor liggende korte naam. Een soort gelijk instituut in Heerlen heet „In poet", in Sittard „Rotonde", en Venray „Samsam" en in Utrecht „Pass'age". Het nieuwe instituut is gestart met drie groepen van ieder ongeveer 12 per sonen, ongeveer evenveel jongens als meisjes. Deelname staat open voor jon geren van 17 tot 25 jaar van alle gezind ten. Onderscheid wordt gemaakt tussen specifieke discussiegroepen, die zich met allerlei, vaak zeer actuele onderwerpen bezig houden en de zg. doegroepen, die zich bewegen op het gebied van allerlei vormen van handvaardigheid. Er zijn nu twee doe-groepen en één discussiegroep. Het vorige instituut had binding met het nijverheidsonderwijs. De meisjes DWARS6EBAKKEN NATUURV/1T* BOERENBRUIH KRENTEN-ROZIJNENBROOO KRENTENBOLLEN BOERENROG PUNTJES EN BOLLEN m.m.v. het Italiaanse Tijdens de vergadering van Hoofdin gelanden van de polder Eierland nam de heer Jac. Reuvers Mzn. afscheid als bestuurslid. In totaal 30 jaar maakte hij deel uit van dit bestuur. Vijftien jaar als Hoofdingeland en 15 jaar als Heem raad, waarvan 13 jaar als vice-voor- zitter. Uit de woorden van voorzitter Leber bleek duidelijk, dat de heer Reuvers altijd hogelijk is gewaardeerd als be stuurslid door zijn rustig en doordacht optreden. Vooral kwamen deze kwali teiten tot uiting in moeilijke tijden, zo als bij de stormrampen in 1953 en 1954. De voorzitter overhandigde de heer Reuvers een aandenken als herinnering aan de vele jaren van trouwe dienst aan de poldergemeenschap. In dezelfde vergadering werd ge stemd over de vijf Hoofdingelanden, die per 1 januari a.s. zitting zullen nemen in het bestuur van het nieuwe water schap Texel. Aangewezen werden de heren H. Fleens, H. W Stark, N. J. de Wit, L- J. Garritsen en G. J. Schraag. In een eerder gehouden vergadering van dagelijks bestuur waren de twee Heemraden aangewezen voor het nieu we voorlopige dagelijks bestuur van het nieuwe waterschap. Gestemd werden de heren H. J. Leber en R Barendregt. Zondagochtend, aanvang 10.00 uur wordt in de N.K. kerk te Den Burg eeri jeugddienst gehouden met als voorgan ger ds. D. J. Froentjes. De oudste klas van de zondagsschool verleent mede werking met zang en blokf luitspel; Joop Hillen speelt trompet. Als organist is de heer J. Kramer uit Hilversum, actief. Onderwerp van de toespraak is „Heb je de bijbel nodig om te kunnen gelo ven?". De zondagsschoolklas wordt verzocht reeds om kwart over negen aanwezig te zijn. Verrassend (kaslklaar) droognieuws bij: U krijgt 25 ct. per knijper (tot 25,bij aankoop van een En U mag dat gerust eerst eens 14 dagen proberen. „passend" in elk huis Deze week speciale aanbieding in vrijwel alle maten 20 pet. korting op de normale prijzen. Weverstraat, tel. 2728. NUTSSPAARBANK veilige gezinsbank voor alle geldzaken

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1