Cjro&n kwartsffexeh in het harL, Amateursavond trok overvolle zaal AGENDA Huisvuil begraven bij Den Hoorn Muziek van licht tot zwaar Voorstel van B en W aan raad: Kampioenschap voor meisjes GVT Modeshows als intermezzo Voor kleding fonds Folklore f1500.- Rode Zee over Overnachtingen bij Recreatiestichting stegen met ruim zes procent jaar vol XTM DAG 28 OKTOBER 1969 83e JAARGANG No. 8414 Ijave N.V. v/h Langevcld De Roou tbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nedcrl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonnu prijs ƒ3,90 p. kw. 40 ct. incasso. Advert. 18 ct per mm. excl. 4<>/o BTW Zondagavond had op het haventre- rein van 't Horntje een kleine bloemen hulde plaats. Dit eerbewijs gold de groep meisjes van de gymvereniging Texel die in Zwolle hadden deelgeno men aan de Nederlandse turnkam- pioenschappen (verenigingswedstrijden voor kleine groepen) en daarbij het kampioenschap hadden veroverd. Ze moesten dit kampioenschap overigens delen met de vereniging Hercules uit Zwolle die toevallig hetzelfde hoge puntental (30.40) liet noteren. De meisjes hebben deze zege bepaald niet cadeau gekregen. Er is de afge lopen maanden hard en extra voor ge oefend. De meisjes blonken vooral uit bij het kastspringen. Dit ging niet al leen feilloos maar ook bijzonder snel. Het nummer lange mat meisjes le verde voor GVT een tiende plaats op. De jongens bezetten bij de lange mat de tweede plaats, maar vielen wegens een te laag aantal punten niet in de prijzen. Het paardspringen voor jon gens leverde voor SVT wèl een tweede prijs op. Aan het kampioenschap in Zwolle nam GVT met 10 meisjes en 7 jongens deel, onder leiding van de heren G. Praamstra en J. Me'ts. De twee me- dailes die ze mee terugnamen zullen een plaatsje krijgen op het verenigings vaandel. De amateursavond „Van tieners voor ieners" trok vrijdag zo veel belangstel- ing dat het aantal zitplaatsen in „Casi- i" ontoereikend was en tientallen met en staanplaatsje genoegen moesten nc- len. Het experiment van de organisa- oren J. van Gogh en H. Tjonk kan al- eszins geslaagd worden genoemd en derhalve voor herhaling vatbaar. Ge- oden werd een afwisselend muzikaal rogramma dat tweemaal onderbroken rerd door een korte modeshow. Voor over wij dat konden nagaan werd het ebodene door het jeugdige publick ver het algemeen zeer op prijs gesteld. Bepaalde onderdelen lokten van som- iigen echter afkeurende reacties uit. Iet optreden van Wim Boon uit De locksdorp die op zijn accordeon het liet makkelijk in het jeugdige gehoor iggende schertzo van Brucci ten ge- iore bracht, gevolgd door een gedeelte an de Toccata en Fuga in D-mineur an Bach, werd blijkbaar ervaren als en storend intermezzo. Het contrast net het beatlawaai dat het merendeel an 't programma beheerste was blijk bar te groot. Toch getuigde het spel an de „hippe pierenspitter" uit De )ocksdorp van grote muzikaliteit en angdurige studie. Oudere luisteraars want die waren er ook) toonden zich errast. Ze hadden zo'n Bachvertolking liet verwacht van deze jongeman met ijn zeer lange haar en bizarre kleding. Verstaanbaar Een andere voortreffelijke prestatie ferd geleverd werd geleverd door Ti- ieke Vlaming uit Oosterend. Zichzelf «geleidend op de gitaar zong ze enkele luisterliedjes". Dank zij een goede uit- praak, waaraan de overige vocalisten 'an de avond een voorbeeld kunnen «men, waren die liedjes ook werkelijk foord voor woord verstaanbaar. De ing was bovendien melodieus. Gastvrouw was mej. Carla Schrama, !'e in haar openingswoord een lans Vak voor de jeugdsoos. Binnenkort jaat de soos weer draaien; op vrijdag november wordt in de paardenstal an de Hollewei een vergadering ge- öuden waarbij ieder welkom is. Het vijf jongens tellende beatbandje Straight for the gallows", o.l.v. Wil led Nauta, startte het programma. Iet waren enkele daverende nummers, ®els zelf geschreven. „Straight for the allows"' kan zich ontwikkelen tot een «waardeerd beatorkest, vooral als de TOgens erin slagen wat meer nuance in ■un voordracht te brengen. De zang ?as wat vlak; het klonk niet 'agressief' enoeg. We konden even op adem komen bij to zang met gitaarbegeleiding van het uo Trea de Wal en Geertje van Boven. Iet waren enkele volksliedjes die aar- ig werden gebracht. Trea de Wal won alangs in Zuidlaren een talentenjacht to heeft dus al enige bühne-ervaring. Niet gemakkelijk Nella Koorn had het zich niet mak- :elijk gemaakt. Op haar gitaar bracht Door dc rumoerige zaal had Wim Boon uit De Cocksdorp moeite om zich te coucentreren by het spelen van enkele „zware" klassieke stukken op zijn accordeon. Niettemin werd vooral het gedeelte uit Toccata en Fuga van Bacil zeer goed vertolkt ze enkele klassieke melodiën ten ge hore. Het publiek bracht echter niet de beleefdheid op om voldoende stilte in acht te nemen, waardoor van Nella's spel achterin de zaal weinig was te ho ren. De modeshow was uiteraard op het tiene'rpubliek afgestemd. De tieners ho ren tegenwoordig tot de meest koop krachtige groeperingen in onze maat schappij en zo'n modeshow is dan ook meestal geen vergeefse moeite. Mode huis Moebeek bleek over een veelzij dige collectie te beschikken, lakleren pakjes, tuniekpakken, broekpakken, ja ponnen, avondrokken enz. We zagen veel jersey en wat de kleuren betreft leken rood, zwart en wit te overheer sen. Ook aan de jongens was gedacht door aan de eerder genoemde vrouwe lijke mannequins een mannelijke toe te voegen: Henk van Wijk, die onder meer een „sexy" pullover showde. Schoen- handel Mantje had voor bijpassend schoeisel gezorgd en kapsalon Wilhel- minalaan (Prins) had gezorgd dat het ook met de (natuurlijke) hoofdbedek king goed zat. Al met al een aardige show, gepresenteerd door mevrouw I. Moerbeek-Savelkouls, die niet ver gat erop te attenderen dat men bij een bezoek aan de zaak nog véél meer zou zien. Protestzang Bart Heinen, zang en gitaar, bracht enkele liedjes in het Bob Dylan-genre. Het klonk aardig maar de kwaliteit zou nog aanzienlijker zijn gediend met een beter gearticuleerde uitspraak. De zang van Hans de Bloois en Ineke van Gogh met gitaarbegeleiding was Tineke Vlaming boekte succes met enkele uit stekend gezongen „luisterliedjes". Blijkens de cijfers over het afgelopen seizoen is het aantal overnachtingen op de door de Recreatiestichting geëxploi teerde campings gestegen van 368.505 naar 391.550, een groei van 6.22°/o. Op „Kogerstrand" stegen de overnachtin gen van 257.990 tot 268.825; op „Loods mansduin" van 89.760 tot 103.205 en op De Krim werd een vermindering gere gistreerd van 20.755 naar 19.520. Op alle terreinen was het aantal „Ne derlandse" overnachtingen belangrijk hoger dan het aantal buitenlandse. Op Kogerstrand werden bijvoorbeeld 95.202 (93.979) Duitse overnachtingen geboekt tegen 172.788 (162.932) Nederlandse Op Loodsmansduin werden 21.054 Duitse overnachtingen geboekt tegen 80.994 (73.064) Nederlandse. Het Duitse overnachtingenaandeel bedroeg hier dus een kwart. Voorstel Gedeputeerde Staten Gedeputeerde Staten van Noordhol land hebben Provinciale Staten voorge steld aan het kledingfonds van de Fol- klorestichting Texel een bedrag van ƒ1500,uit te keren. Het is de eerste keer dat een dergelijke kledingsubsidie aan Texel wordt verleend. Eerder wer den subsidies toegekend aan Schagen en Hoorn. Desgevraagd verklaarde mevrouw D. van Sambeek-Schrama, beheerster van het kledingfonds, bijzonder blij te zijn met dit (waarschijnlijke) extraatje. Vorig jaar werd uit de folklorekas ƒ1000,in het fonds gestort maar dit bedrag bleek niet toereikend om de vele kosten op gebied van aanvulling en vernieuwing van costuums te be strijden. Nu krijgt men wat meer arm slag. Donderdag 30 oktober Den Burg, Openbare Bibliotheek, 16.00 uur, voorleeswedstrijd voor kinderen van de hoogste klassen van de lagere school. Vrijdag 31 oktober De Waal, dorpshuis, vergadering alle kerkeraden Herv. gemeente ap Texel. Oudeschild, bazar zuster kringen. Zaterdag 1 november Den Burg, „De Oranjeboom", 20.00 uur toneelver. „St. Jan" met het stuk „Laat mij maar begaan". Oudeschild, bazar zusterkringen. waarschijnlijk goed, maar viel nauwe lijks te beoordelen omdat het door de geluidsinstallatie te hard en vervormd overkwam. Na de pauze maakten we kennis met het luidruchtige beatgroepje „Rush" Hoewel bestaande uit 2 man en 1 vrouw (resp. Hans de Bloois, Jan Pansier en Ineke van Gogh) kwamen de verschil lende nummers er gaaf uit. Het was snelle harde beat, begeleid door rit misch lichtgeknipper met sterk ophit send effekt. De zich Kontroversky noe mende Piet Backer kan zich tot een goed zanger ontwikkelen als hij wat vaker in publiek optreedt en daarnaast ijverig studeert. Piet maakte een wat geremde' indruk waardoor hij er niet in slaagde voldoende gevoel in zijn zang te brengen. Het geanonceerde optreden van Wil- fried Nauta en Jaap Dros ging niet door. Ook Nel Bruin en Frits Bonne (zang/gitaar) lieten het afweten. Nel had het op het laatste moment niet aangedurfd. De schrik als gevolg van een vorige minder goede krantenrecen sie zit er nog altijd in. Jammer, want ook als Nel Bruin niet in topvorm is, zingt zij zeer verdienstelijk en ze had zich zonder vrees kunnen meten met de vocalisten van vrijdag. De avond werd besloten door vaklui: de Haagse band „Incrowd". Na uitvoerige studie hebben Burge meester en Wethouders een oplossing gekozen voor het huisvuilprobleem, dat over ongeveer anderhalf jaar voor Texel acuut wordt. Het huisvuil zal niet langer op een belt worden gegooid, maar worden begraven volgens het En gelse „controlcd tipping-system". De begraafmethode wordt reeds in tal van andere plaatsen in het land en ook in het buitenland met succes toegepast. Stank, rook en ratten krijgen geen kans en de methode is betrekkelijk goedkoop. Het gemeentebestuur denkt het huisvuil te gaan begraven op een 3 ha. groot duinterrein bij Den Hoorn, gelegen ten oosten van het licht van Troost en di- rekt grenzend aan het zg. Molwerk (dijk tussen Mokbaai en duinen). Hierover heeft het gemeentebestuur met Rijks waterstaat reeds in principe overeen stemming bereikt. Om het terrein als zodanig in gebruik te mogen nemen is echter een Hinder wetvergunning nodig, die B. en W. met het oog op de geboden spoed reeds bij Gedeputeerde Staten hebben aange vraagd. GS zullen echter verschillende instanties moeten horen om over het verlenen van de vergunning te kunnen beslissen; hiermee zal geruime tijd zijn gemoeid. Overigens zal ook de gemeen teraad het plan moeten goedkeuren; in de eerstvolgende vergadering komt het voorstel aan de orde Sleuf Bij de begraafmethode wordt voor het bergen van het huisvuil een één meter diepe sleuf gegraven met een breedte van tien en een lengte van twintig tot dertig meter. Telkens als in de sleuf vuil wordt gestort, wordt dit met een laagje aarde afgedekt. Later kan desgewenst een tweede „etage" op deze laag huisvuil worden gezet. Op deze wijze ontstaat tenslotte een ver hoogd terrein dat weer voor allerlei doeleinden kan worden gebruikt. Uiter aard is de begraafmethode minder goedkoop dan het zonder meer storten op een open belt. Er is voortdurend een graafmachine en tenminste één werk kracht bij nodig. De gemeente hoopt het terrein van Rijkswaterstaat te kunnen pachten. Bodemvervuiling Tegen de begraafmethode is (ook van uit de gemeenteraad) wel eens het be zwaar aangevoerd, dat hierdoor bodem watervervuiling zou kunnen ontstaan. De praktijk van de afgelopen jaren heeft inmiddels geleerd, dat het grond water in de buurt van een dergelijke afgedekte vuilnisbelt niet is verontrei nigd, mits een redelijke afstand in acht wordt genomen. Voor de Texelse water winning levert het systeem beslist geen gevaar op. (Het wingebied ligt vijf km. verder). De nu 25 jaar in gebruik zijnde vuil nisbelt de Rode Zee zal niet worden afgegraven. De ca. acht meter hoge bult zal met een dikke laag aarde worden af gedekt en derhalve een kunstmatige heuvel in het overigens vlakke land schap gaan vormen. SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend UITSLAGEN Adspiranten De Koog a-Oosterend b Texel a-Cocksdorp a ZDH a-Oosterend a WGW c-Texel b Pupillen Afdeling A Tex Boys b-Tex. Boys a ZDH a-De Koog a Cocksdorp a-Texel c Afdeling B Oosterend b-Tex. Boys c 4—1 5—0 24 0—4 0—6 3—0 0—1 2—1 Programma pupillen a.s. zaterdag Afdeling A ZDH a-Cocksdorp a, 15.00 uur Texel a-Tex. Boys a, 15.00 uur Texel c-Oosterend a, 14.15 uur De Koog a-Tex. Boys b, 15.00 uur Afdeling B Oosterend b-ZDH b, 14 15 uur Tex. Boys c-Texel d, 14.15 uur 4de klasse A NKVB LSW-Texel 2—0 Afdeling Noordholland Tex. Boys-Jisp 13 ZDH-Callantsoog - 42 Cocksdorp-Apollo '68 34 De Koog-Flamingo's 45 Texel 2-Watervogels 2 30 Vesdo 3-Texel 3 0—3 Zeemacht 3-Tex. Boys 2 74 Helder 8-ZDH 2 8—2 Texel 4-Watervogels 6 11 Wiron 3^De Koog 2 90 Junioren Tex. Boys-ZAP 2 40 Cocksdorp-Wieringerwaard 33 De Koog-Helder 3 14 ZDH-Helder 4 9—0 Adspiranten Succes d-Tex. Boys b 00 TEX. BOYS-JISP 1—3 Het is een fel spelend Jisp gelukt de wat laconiek spelende Boys een 31 ne derlaag toe te brengen. De 10 voor sprong bij de rust voor Jisp was echter geheel tegen de verhouding. De beste kansen in die periode waren voor de Boys geweest, doch tot scoren konden zij niet komen. De eerste aanvallen wa ren voor Jisp, doch de Boys kwamen toch al binnen vijf min. bijna tot sco ren. Hank Witte werd echter vlak voor doel van de bal gezet. Dezelfde speler kopte even later de bal buiten bereik van de Jisp-keeper precies langs de ver keerde kant van de paal, terwijl o.a. een best schot van H. v. Sambeek een beter lot verdiend had dan eveneens rakelings zijn doel te missen. Een klein misverstand in de achterhoede werd de Boys na een half uur noodlottig. A. Westen maakt hiervan direct gebruik om Jisp 'n 10 voorsprong te bezorgen. Vlak voor het rustsignaal ontkwam het Jisp-doel wonderbaarlijk aan een door- (zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1