Cjrom TwartsJ'exels in het harL, Middenstanders fel gekant tegen toeristenbelasting Sint Jan" opende seizoen met vlot gespeeld blijspel Terugkeer bepleit naar oude verkeerssituatie in Den Burg Toch fusie met RK-vereniging m Aquariumvereniging schreef 100ste lid in Eerste tentoonstelling van „op eigen wieken" Reizende bibliotheek Oudeschild Blikschade Ds. Kuitse deed intrede Bijna tweehonderd wandelaars deden mee Gymnastieklokaal nadert voltooiing Kamerlid Mr. H. E, Koning spreekt op openbare vergadering WD afd. Texel Hotelier (26) met auto tegen boom gebotst Goede prestaties van debutanten Fop-weelde Buurtvereniging heeft nieuwe revue op stapel [USDAG 4 NOVEMBER 1969 Uitgave N.V. v/h Langcvcld De Rooü postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 j,; Harry de Graaf, Keesoinlaan 43, Den U, tel. (02226) 2741, 's avonds (02220) 2403 83e JAARGANG No. 8416 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Rail* feiscnbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ3,90 p. kw. -+• 40 ct. incasso. Advert. 18 ct per mm. excl. 4»/o BTW De Algemene Middenstandsvereniging Texel is fel gekant tegen de invoering van de toeristenbelasting, waartoe de gemeenteraad inmiddels al besloten heeft. Op de donderdagavond j.l. ge houden najaarsvergadering in De J'El- leboog werd uitvoerig over deze zaak gesproken. Unaniem was men van me ning det de toeristenbelasting in de voorgestelde vorm afkeurenswaardig was; sommigen zouden nog wel iets voelen voor een doelheffing. Dat de toe risten moeten betalen om de gewone begroting te helpen dekken, werd een kwalijke zaak gevonden. iDe heer B. Bakker zei dat de belas- iing hem tegen de borst stuitte omdat geen garantie wordt gegeven dat het aldus vergaarde geld ook werkelijk aan toeristische objecten wordt besteed, maar ook omdat de belasting eenzijdig is. Alleen de gasten in de officiële be drijven betalen. De huurders op de lo- en-ontbijtadressen zullen er meest al wel onderuit komen want zijn vaak niet geregistreerd. Wil men zodanig controleren dat niemand ontsnapt, dan is het gemeentehuis te klein voor alle ambtenaren die zich daarmee bezig moeten houden en zijn de kosten van controle en inning zo hoog dat in de praktijk weinig overblijft. Bij de poort Als de belasting onontkoombaar blijkt dan is het 't beste om van ieder bij de boot in Den Helder een bedrag incasseren ook van de dagjesmensen Cl en Texelaars. Een ander alternatief is s dat de opbrengst van de toeristenbe lasting in een aparte pot gaat en dat een commissie waarin niet alleen over heid maar ook middenstand e.d. zijn vertegenwoordigd telkens uitmaakt waaraan het geld zal worden besteed Ook de heer J. Zuidewind had weinig >ede woorden voor de invoering van de toeristenbelasting. Hij vond dat er -te weinig informatie is geweest waar door de mensen er blind zijn ingelo pen Overigens voelde hij ook wel voor een doelheffing die bij „de poort van Texel" wordt geincasseerd. Op de kwi- lb tantie zou moeten worden vermeld wat met het geld wordt gedaan en een jaar later zou erop moeten staan wat van die plannen is terchtgekomen. Een Ontwikkelingsfonds voor de recreatie zou zich met de besteding van de gel den moeten bezighouden. hp verguningen worden verhoogd, zal be lasting op tweede woningen worden ge heven en zal logeerbelasting betaald moeten worden in hotels en pensions (na een verblijf van zeven dagen) tot een totale opbrengst van ƒ450.000, De raad heeft zich daarop vastgelegd. De heer J. van der Meer noemde toe ristenbelasting uit den boze, zelfs als bestemmingsheffing. De heer E. Breeu- wer: We zijn bezig ons uit de markt te prijzen. Voorzitter C. de Wit: We be lasten ons belangrijkste middel van be staan, dat is zeer ingrijpend en gevaar lijk. Geen vuiltje De heer Westdorp vertelde dat er geen vuiltje aan de lucht zou zijn als het rijk zou inzien dat de uitkering uit het gemeentefonds niet moet zijn af gestemd op de 11.000 Texelaars maar ook op de tijdelijke extra bewoners in het seizoen wat in een gemiddeld be volkingscijfer van 18.000 zou resulte ren. Dit zou een extra uitkering ople veren van 7 tot 8 ton per jaar, vol doende om al het noodzakelijke te kun- zie vervolg bijblad De nog piepjonge Texelse aquarium- vereniging heeft een dezer dagen het honderdste lid ingeschreven. De naam van de honderdste wordt vrijdagavond a.s. tijdens de ledenvergadering in de LTS-kantine bekend gemaakt. Op die avond wordt ook de uitslag bekend ge maakt van de onlangs gehouden huis keuring. Aan de daarvoor in aanmerking ko mende leden zal het bondsdiploma wor den uitgereikt. Tijdens de keuring zijn van alle aquaria dia's gemaakt. Deze zullen vrijdag worden geprojecteerd, zodat het eenvoudig is de beoordeling toe te lichten en zonodig aanwijzingen te geven voor verbetering. De aquaria werden deze keer gekeurd door de heer Kok, keurmeester van de Nederlandse Bond ,,Aqua Terra". De bijeenkomst van vrijdag is ook voor niet-leden toe gankelijk. De jonge Texelse vereniging van vogelliefhebbers „Op eigen wieken" houdt op vrijdag 14, zaterdag 15 en zondag 16 november in „Casino" haar eerste tentoonstelling. Zoals bekend waren de vogelliefhebbers aanvanke lijk aangesloten bij de vogelafdeling van Kotex, maar eind februari achtte een deel hunner de tijd rijp om een eigen vereniging te beginnen. Sinds het begin van de onafhankelijkheid kwamen er nog vijf nieuwe leden bij zodat er nu totaal 45 zijn. Voor de tentoonstelling zijn 180 in zendingen opgegeven, waaronder jl'22 tropische vogels en parkieten. Verder worden kleurkanaries geshowd. Er is vrij veel eigen kweek bij, bijvoor beeld rijstvogels die voor zover bekend nog niet eerder op Texel werden ge kweekt. De vogels zijn naar soort on dergebracht in tentoonstellingskooien; centraal in de zaal staat echter een vo lière met gemengde bevolking. Donderdag zijn alle vogels al in de zaal om te worden gekeurd. Voor dit karwei zijn drie bondskeurmeesters aangetrokken. Er is een veertigtal prij zen te verdelen waaronder één van het gemeentebestuur. De vereniging hoopt op veel belang stelling van de zijde van het publiek. Om de kijkers wegwijs te maken in de soortenrijkdom zijn steeds leden van het tentoonstellingsbestuur aanwezig, herkenbaar aan een rozetje, om de no dige toelichting te geven. Vrijdag is de show geopend van 20.00 - 22.00 uur en zaterdag en zondag van 10.00 - 22.00 uur. OUDESCHILD Ook de reizende bibliotheek opent weer haar deuren. Met ingang van woensdag (morgen) kan men van 19.00 tot 19.45 uur weer in de school terecht om een keus te maken uit de collectie. Voor de jeugd is er een speciale gelegenheid: elke woensdag middag van half vier tot vier uur. Op de kruising Keesomlaan-Molen- straat gaf de Fiat-bestuurder G. J. Z. uit De Waal geen voorrang aan de op de Keesomlaan rijdende E. A. Sweep uit Nieuwe Niedorp met zijn Opel. De Opel werd in de flank geramd. Beide wagens liepen blikschade op; niemand werd ge wond. Niet erin gelopen 'De heer J. J. Westdorp bestreed dat men er is irigelopen. De raadsleden 'aren volledig op de hoogte. De raad heeft besloten de belasting per 1 janu ari a.s. te zullen invoeren als de wijzi ging van de gemeentewet dat intussen mogelijk heeft gemaakt. Is dat niet het geval dan zullen met ingang van die zelfde datum de leges voor kampeer- Ds. R. S. Kuitse heeft zondagochtend om half elf intrede gedaan als predikant van de Doopsgezinde gemeente Texel. Een tot en met de laatste plaats bezette kerk was er getuige van hoe president kerkvoogd J. de Beurs de nieuwe pre dikant de bekende vragen stelde en na een bevestigend antwoord de intrede met een handdruk bezegelde. Voor zijn predikatie had Ds. Kuitse de brief van Paulus aan de» gemeente te Efeze als onderwerp gekozen. Paulus gewaagt hierin over „het uitrusten der heiligen tot dienstbetoon aan en de op houw van het Lichaam van Christus", daarmee de taak van sommigen der mensen om het Evangelie te ver kondigen was aangegeven. De pre dikant herinnerde zich dat de Doopsge zinde gemeente hem had gevraagd het Evangelie vrijmoedig te verkondigen, maar hij liet er geen twijfel over be staan dat dit nooit zou kunnen inhouden dat de mensen zelf passief zouden kun nen blijven. „Bij de opbouw van het hchaam van Christus gaat het om Uw Werk, mijn werk, óns werk". Na afloop van de dienst maakten ve len van de gelegenheid gebruik om in de vergaderzaal met mevrouw en ds. Kuitse kennis te maken. Aan de wandeltocht, die zaterdag middag werd gehouden ten bate van het te bouwen Mytylinternaat te Bergen hebben 190 personen deelgenomen. Het waren merendeels jongeren, die de voorkeur gaven aan de kortste afstand: 5 km. Een dertigtal wandelaars liet de keus vallen op het traject van 15 km. liet weer was gunstig. Er stond een harde wind, maar in de bossen merkte men daar weinig van. Gewoonlijk organiseerde Het Gouden Boltje dergelijke wandeltochten op zon dag, wat voor sommige wandelaars van prot-christelijke zijde een belemmering was om deel te nemen. Dat nu op een andere dag werd gelopen, had tot ge volg dat zich onder meer 29 leerlingen van de Christelijke school in Oosterend lieten inschrijven. Gestart en gefinished werd op de camping Dennenoord. In de kantine werden na afloop de speciaal voor deze gelegenheid vervaardigde me dailles uitgereikt. Omdat men de be stelling had gebaseerd op het (geringe) aantal vóórinschrijvers waren er tekort. Degenen, die zaterdag geen medaille kregen, zullen hem binnenkort uitge reikt krijgen. Bericht daarover kan men in deze krant tegemoet zien. Eind december zal het nieuwe gym nastieklokaal aan de Beatrixlaan in ge bruik genomen kunnen worden. Oor spronkelijk had men gehoopt de ope ning op 1 november te kunnen stellen, maar dat is niet gelukt. De betonnen vloer in de grote zaal moet n.l. vier we ken drogen alvorens de hardhouten strokcnvloer erop kan worden aange bracht en met deze tijdrovende factor had men niet voldoende rekening ge houden. De bouw, is overigens naar wens ver lopen. Aannemer B. Gieze, Eierland, verwacht het project over ongeveer drie weken te kunnen verlaten. De in richting van de zaal met bijbehorende akkommodatie is sober doch praktisch. Het plafond bestaat uit ruwe schroten, in navolging van het dorpshuis te Oosterend en het raadhuis te Den Burg. De vensters in de zaal zijn nog niet dicht; het wachten is het op bestelde (onbreekbare) securit-glas. De foto toont de aan de Beatrixlaan gelegen gevels van het gebouw; op de voorgrond de was- en kleedruimte. Hoewel het nieu we lokaal een belangrijke verlichting van het gymnastiekakkommodatiepro- bleem betekent, kijkt men nu al reik halzend uit naar de „echte" sporthal, die mogelijk deel zal uitmaken van het complex van de scholengemeenschap. Mr. H. E. Koning, voor de VVD lid van de Tweede Kamer spreekt vrijdag avond 7 november in hotel „De Linde- boom-Texel" op een vergadering van de VVD Texel. De vergadering is open baar en derhalve ook toegankelijk voor niet-leden. De heer Koning zal onder meer spreken over de Rijks- en ge meentelijke belastingen, waarbij uitvoe rig aandacht zal worden besteed aan het voor Texel zeer actuele probleem van de toeristenbelasting. Er is gelegenheid tot vragen stellen. De bijeenkomst begint om acht uur. De 26-jarige Joh. H., exploitant van hotel „Bos en Duin", is zondagavond tegen half acht met zijn Volkswagen tegen een boom gebotst op het vlak bij zijn hotel liggende kruispunt Rozendijk- Bakkenweg. De oorzaak is nog een raadsel. H. moet juist van huis zijn ver trokken. Bij de botsing sloeg hij met het hoofd door de voorruit en kreeg het stuur in de maag gedrukt. De boot van acht uur werd opgehouden om hem naar het ziekenhuis Parkzicht te kun nen vervoeren. De toneelvereniging „Sint Jan" heeft geen gebrek aan vers bloed. Aan het blijspel dat zaterdagavond in „De Oranjeboomwerd opgevoerd werk ten maar liefst drie nieuwelingen mee; één ervan had men zelfs de hoofdrol gegeven. Wie niet anders wist zal gedacht hebben dat mevrouw N. Verweij-Koene al heel wat toneel ervaring had opgedaan want zij speel de bijzonder goed, zonder een spoor van plankenkoorts. Als het vrouwtje met teveel fantasie dat de grootst mo gelijke misverstanden veroorzaakt deed zij het voortreffelijk. Hoogstens zou aangemerkt kunnen worden dat het met de mimiek nog wat beter kan. Daar mankeerde het bepaald niet aan bij een andere debutante, mevrouw H. de Boer-Smit die zich ook al over het toneel bewoog alsof ze nooit an ders had gedaan. Mevrouw De Boer bleek geknipt voor de rol van de behulpzame vriendin van Marga. Juist dat tikje overdrijving in expressie en bewegingen deed haar spel goed overkomen. Mevrouw De Boer bleek bovendien te kunnen bogen op een helder, vérdragend stemgeluid wat erg prettig is voor toeschouwers die het voetlichtgebeuren achterin de zaal moeten volgen. Nu zou men kunnen veronderstellen dat er blijkbaar een bijzonder ervaren regisseur aan het werk is geweest, want ook de andere spelers maakten een goede opening van het Texelse to- niet het geval: regisseuse mej. E. van Westen was als zodanig voor het eerst voor „Sint Jan" actief; zij heeft kenne lijk talent en er kan geen twijfel over bestaan dat zij haar taak serieus heeft opgevat. Matig stuk iDoor het een en ander werd de op voering van „Laat mij maar begaan" een goede opening van het Texese to neelseizoen. De belangstelling voor de ze „premiere" bleef wat achter bij wat „Sint Jan" gewoonlijk aan publiek trek; er waren nog wat stoelen onbe zet. De keuze van dit blijspel (geschre ven door Luuk van Wijk) konden we niet erg bewonderen. De eerste bedrij ven waren bijzonder genoeglijk en spannend, maar het vervolg en slot vormden geen erg verrassende climax. Marga Copaan is een vrouwtje dat dank zij haar hardwerkende en volg zame echtgenoot een redelijk goed be staan leidt. Om haar elders wonende vriendin te kunnen overtroeven doet zij het echter voorkomen alsof het ge zin in grote weelde leeft. Ook tante Gerda krijgt die indruk uit de brieven van Marga. Bijzonder vervelend is het daarom dat tante de inval krijgt om eens bij het gezin Copaan op bezoek te gaan. De fantasierijke Marga schaft raad. De goedkope stoelen en tafeltjes worden vervangen door geleend duur meubilair. Er wordt een dienstmeisje aangenomen en zelfs een butler. Die butler is niemand minder dan echtge noot Michel die met veel tegenzin het spel meespeelt. Voor tante wil men 't doen voorkomen dat de echte meneer Copaan op zakenreis is. Als tante arri veert doen zich veel moeilijkheden voor, vooral door de „butler" die 't niet makkelijk heeft met de uitvoering van zijn taak. Een pijnlijke situatie ontstaat als tante (die in het verleden ongenoe gen met Michel heeft gehad) spijt heeft over haar houding van destijds en nu al haar bezittingen aan Michels pasge boren zoon wil vermaken. De schen- kingsacte wil ze persoonlijk aan Michel overhandigen. Dat dwingt Marga voor een nieuwe echtgenoot te zorgen en die wordt gevonden in de persoon van Kees Mante. Tot welke een dwaze co- medie dat aanleiding geeft kan men zich voorstellen. Het wordt helemaal een gekkenhuis als het dienstmeisje Petra verliefd wordt op de butler en als Michel wordt aangezien voor de misdadiger Linke Loetje. Het loopt na tuurlijk allemaal goed af. Tante blijkt het spel vanaf de eerste minuut te heb ben doorzien en toont zich zeer barm hartig. Dankbare rol Een moeilijke maar dankbare rol in het stuk had de heer Henk Smit als echtgenoot Michel die op dringend ver zoek van zijn dominerende echtgenote als butler gaat optreden. Hij deed het vlot en zeer tot tevredenheid van de zaal die aan zijn grollen veel genoegen beleefde. Dat mevrouw N. Keesom- Logman, een oude-vertrouwde kracht in „Sint Jan", het best deed als tante Gerda was geen verrassing. Ze was er het goede type voor en acteerde vlot. Aardig spel leverde ook mej. Juulcke Swarthof als Petra Massee, het dienst meisje. Een betere vertolker dan de heer H. Strick voor de pseudo-echtge- noot Kees Mante zou nauwelijks denk baar zijn. De heer Strick is een speler van klasse en voelt zich op het toneel blijkbaar als een vis in het water. De heer W. Witte zagen we (weer) in een schurkenrol. Als Linke Loetje steelt hij het geleende tafelzilver, een euveldaad waarvan de goedige Michel dan wordt verdacht. De heer Kees Witte, ervaren vertol ker van dolkomische rollen, zagen we deze keer in een rol van ondergeschikte betekenis, nl. als de politieman Logger die Michel komt arresteren maar dan met hem de kroeg induikt. De daaruit voorkomende dronkenmansscene had men beter kunnen weglaten; het is in een dergelijk stuk een wat te geforceer de en banale methode om de mensen te laten lachen. Een kleinere rol, die van het nichtje Fientje Merbis, werd leuk gebracht door Marianne Buijsman, de derde debutante van zaterdagavond. De decors werden verzorgd door de heer N. van Heerwaarden. Met de grime was de heer Ad. Groothuizen uit Alkmaar belast en souffleuse was me vrouw N. Zijm-van Sambeek. Het revuegroepje van de buurtver eniging Kogerstraat - Wittekruislaan - Schoonoordsingel begint binnenkort met het instuderen van een nieuwe (derde) revue. Mevrouw J. Craanen- Hemelrijk heeft zich met het leeuwen deel van het werk belast en is al druk aan het dichten en componeren. Waar schijnlijk krijgt de revue een actueel plaatselijk karakter, waarbij tal van toestanden op de hak zullen worden genomen. De revuegroep zal gebruik mogen maken van de decors die enkele jaren geleden zijn gebruikt bij het klank- en lichtspel van „Texel 550 jaar stad". Ze zullen voor het nieuwe doel worden aangepast door de heer C. F. van Neerijnen. Naar de waddenrevue „Tevlietera- schiero" blijft vraag bestaan. Op ver zoek van de plattelandsvrouwen van Oostvoorne zal de revue daar in maart worden opgevoerd en mogelijk ook voor de bejaarden van Sint Annaparochie. Vrijwel vast staat een tegenbezoek van de Vlielandse plattelandsvrouwen aan Texel. De revuegroep voerde Tevlieter- aschiero daar o.m. voor de bejaarden op, hetgeen zeer op prijs werd gesteld zoals uit vele reacties bleek. Een der Vlielandse bejaarden had zijn dank baarheid zelfs tot uitdrukking gebracht in een drie bladen tellend gedicht dat als volgt werd besloten: „Gasten, heel, heel, hartelijk dank, want wij genieten bijzonder, van jullie feestelijke klank, het deed voor het beste niet onder". Het contact met Oostvoorne is ont staan door mevrouw Sprenger die in juni van dit jaar nog eens haar vorige woonplaats bezocht om voor de plat telandsvrouwen (waarvan zij presidente was) te vertellen en dia's te vertonen over Texel. Mevrouw Craanen was meegekomen om over hetzelfde onder werp te zingen.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1