Tinoccfuo AGENDA DE MILJOENENERFENIS ÏMaandageuda van de Stichting Cultureel Werk SMIDJE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST Voorlees wedstrijd gewonnen door Karin Daalder Winnaars tekenwedstrijd Bazaar in De Koog Reizende bibliotheek Hervormde vrouwen houden bazaar Mej. Fijn sprak voor Plattelandsvrouwen Héél hun leven gezonde voeten door KINDERSCHOENEN metvoetvorm interieur en leder zolen. MANTJE SCHOENEN Reakties op verzoek om grammofoonplaten Aanrijding in het Horntje: veel schade Trekking verloting Sin 1 Agenda van de Stichting Cultureel (Verk Texel voor de maanden novcm- ier, december, januari en februari November Donderdag 6 november )en Burg, jaarvergadering Watersport vereniging Texel. Vrijdag 7 november )en Hoorn, Gemeente-avond Ned. Herv. remeente. )en Burg, clubavond In Aqua Vita. Zaterdag 8 november Pe Waal, Amateurtje, uitvoering. )en Burg, feestavond MAB-club. Dinsdag 11 november Jverkoepeling, Diverse cursussen Den jurg, Den Hoorn, De Cocksdorp en Judeschild. Woensdag 12 november )en Burg, bijeenkomst Plattelands vrouwen. )en Burg, clubavond Fotoclub „De Ciekcndief". Zaterdag 15 november ,andelijke intocht St. Nicolaas in Enk- iuizen. Intocht St. Nicoaas op Texel. )en Burg, lezing 't Nut. )e Koog, uitvoering De Duinkanters )e Waal, uitvoering 't Amateurtje Dinsdag 18 november )en Burg, De Waddenruiters, 40-jarig «staan. Vrijdag 21 november )en Burg, uitvoering UDI. )en Burg, Kotex tentoonstelling Zaterdag 22 november )en Burg, uitvoering UDI. Den Burg, Kotex tentoonstelling Oosterend, uitvoering Excelsior. Zondag 25 november Plattelandsvrouwen De Cocksdorp- Eierland 10-jarig bestaan. Donderdag 27 november Den Burg, Postzegelruilbeurs. Vrijdag 28 november Den Burg, clubavond Fotoclub „De Kiekendief". Den Hoorn, uitvoering Vriendenkring Den Burg, lezing 't Nut. Zaterdag 29 november Den Hoorn, uitvoering Vriendenkring Zondag 30 november terklaasrit MAB-club December Zaterdag 13 december Openbare avond muziekschool. Maandag 15 december Den Burg, Adventsavond Plattelands vrouwen. De Cocksdorp-Eierland, Adventsavond Plattelandsvrouwen. Woensdag 17 december Den Burg, gezamenlijk kerstfeest NKV en R.K. Gilde. Vrijdag 19 december Den Burg, clubavond Fotoclub „De Kiekendief". Zaterdag 27 december Den Burg, MAB-club, Santa Claus-rit Januari Donderdag 8 januari 1970 Den Burg, Postzegelruilbeurs. Vrijdag 9 januari Den Burg, Jaarvergadering Fotoclub De Kiekendief. Zaterdag 10 januari Den Burg, Feestavond Ver. Vrienden van het paard. Donderdag 15 januari Den Burg, jaarvergadering R.K. Gilde. Dinsdag 20 januari Den Burg, jaarvergadering Plattelands vrouwen. Vrijdag 23 januari Den Burg, clubavond Fotoclub „De Kiekendief". Maandag 26 januari Jaarvergadering Plattelandsvrouwen De Cocksdorp-Eierland. Februari Donderdag 12 februari Den Burg, Postzegelruilbeurs. Vrijdag 13 februari Den Burg, clubavond Fotoclub „De Kiekendief". Vrijdag 20 februari Bijeenkomst Plattelandsvrouwen De Cocksdorp-Eierland. Woensdag 25 februari Den Burg, bijeenkomst R.K. Gilde. Donderdag 26 februari Den Burg, bijeenkomst Plattelandsvrou wen. Vrijdag 27 februari Den Burg, clubavond Fotoclub „De Kiekendief". Bovenstaand treft U een opgave aan van de tot op heden bekende data van uitvoeringen etc. voor de komende maanden. Verenigingsbesturen en orga nisatoren worden verzocht bij het be leggen van nieuwe data met de reeds vaststaande uitvoeringen zo veel moge lijk rekening te houden. Het is van groot belang dat ieder die bepaalde uit voeringen etc. in het winterseizoen wil organiseren, de vastgelegde data zo spoedig mogelijk doorgeeft aan het bu reau Culturele Zaken, p/a Raadhuis, tel. (02220) 3041. De teken- en affichewedstrijd die in het kader van de 'kinderboekenweek werd gehouden trok een flink aantal deelnemers; 178. Hieronder noemen wij de winnaars die hun prijzen inmiddels al via de scholen hebben ontvangen. Affiches, klassen 4-5-6 1. Lia Witte, Molenstraat 22, Den Burg ƒ10,2. Sjef Witte, Schoonoordsin gel 23, Den Burg ƒ5,3. Machiel van Wolferen, Naalrand 21, Den Hoorn ƒ4,4. Rob Vinke, Schilderend 26, Den Burg ƒ3,'5. Mona Coutinho, Schilderend 40, Den Burg ƒ3,6. Du- wie Witte, Zuidhaffel B85 ƒ3,7. Piet Langeveld, Hogerstraat 15, Den Burg ƒ3,8. Marian Bakker, Jan Drijverschool (klas 6) ƒ3, Tekeningen klassen 1-2-3 1. Robby Bakker, Duinweg B148 ƒ10,2. Sjoerd Witte, Schilderend 24, Den Burg ƒ5,3. Erik Bakker, Jan Drij verschool (klas 2) ƒ4,4. Margriet Boogaard, Kogerstraat 85 ƒ3,5. Ly- dia Bakker, Jan Drijverschool ƒ3, 6 Richard Rijk, Gerritsland K 92 ƒ3, 7. Hans van Etten, Kogerstraat 6, Den Burg ƒ3,8. Pieter Jan Prins, Post weg E92A ƒ3, DE KOOG Op 13 en 14 november wordt in „De Schuilhut" te De Koog een bazaar gehouden, georganiseerd door de Hervormde Zusterkringen. De komende dagen zullen de dames van de Zusterkringen in De Koog bij u langs komen en vragen naar artikelen die in deze bazaar kunnen worden ge bruikt. Wie dit goede doel wil steunen wordt verzocht alvast iets klaar te zet ten. DEN HOORN Iedere vrijdag tus sen vijf en zes uur wordt in „De Wald hoorn" weer gelegenheid gegeven voor het ruilen van boeken bij de Reizende Bibliotheek. eb?,# 16. „Dan zijn er tóch mensen in het kasteel", mompelde smidje Verholen. „Spoken doen geen luiken dicht. En spoken leggen geen modern alarmsys teem om het Knekelwoud aan. Maar die zogenaamde spoken jagen wel de men sen uit de streek de schrik op het lijf. Het schijnt dus nog al belangrijk te zijn de buurtbewoners uit de omgeving van het slot te houden. Daar steekt wat achter, ouwe jongen, of jouw naam is geen Johan Jacob Frans!" Zo sprekend was smidje Verholen het oude kasteel dicht genaderd. „Precies hier bij het begin van de brug kreeg ik die klap", mompelde hij. „Hier ergen moet dus mijn pijp liggen". Maar hoe hij ook rondspeurde, nergens zag hij die pijp. Toen kreeg hij een goed idéé „Misschien is mijn pijp tussen de planken van het brugdek door naar be neden gerold", zei hij nadenkend. „De slotgracht staat helemaal droog en ik kan dus gemakkelijk even gaan kijken". Hij daalde nu in de droogstaande slot gracht af en begon onder de brug te zoeken. „Zie je wel!" riep hij blij. „Daar ligt-ie, mijn ouwe, trouwe pijp!" En net wilde hij er de brand weer in steken, toen hij plotseling een liedje hoorde zingen. Hij hoorde voetstappen klinken en takken kraken en het geluid kwam hoe langer hoe dichter bij. „En dat we toffe jongens zijn, dat willen we wee-heeten!" zong die stem. Nu koes terde smidje Verholen eerst nog even de gedachte, dat het misschien een van de spoken was, die daar liep te zingen. Maar aangezien hij zich niet goed kon voorstellen, dat de toffe jongens een bij spoken geliefd liedje vormden, liet hij dat denkbeeld gauw los. Het was dus een gewoon mens van vlees en bloed, die daar liep en die zich van de Zwarte Kludde ook al weinig aantrok. „Gompie", mompelde de smid. „Die snaak komt recht op het kasteel af. Kijk, daar davert hij over de planken van de brug heen. Ik kan zijn schoenzolen dui delijk zien! Wel heb ik van mijn leven! Wat is dat voor iemand, die wil weten, dat hij een toffe jongen is?" Voorzichtig gluurde smidje Verholen om het randje van het brugdek heen, maar jammer genoeg was hij net te laat. Hij zag alleen nog maar een glimmende lakschoen, een witte kous en de slip van een vreemde jas. Toen sloeg de deur van het oude slot met een daverende klap dicht. (Wordt vervolgd) De voorleeswedstrijd die donderdag middag in de openbare bibliotheek werd gehouden in het kader van de kinder boekenweek, is zeer geanimeerd verlo pen. De 12-jarige Karin Daalder van de openbare lagere school van De Cocksdorp won de eerste prijs. De tweede prijs was voor Margriet Vermue van de Sint Jozefschool en de derde prijs ging naar Marijke van Agteren van de CVO-school Den Burg. De deelnemers waren winnaars voor de voorselecties die eerder in de ver schillende scholen werden gehouden. Ook de Beatrixschool zal nog bij het evenement worden betrokken, hier wordt dinsdagmiddag om half twee een „eigen" wedstrijd gehouden. De jury bestond uit de jeugdassisten- te mej. v. d. Veer, de heer Derlage van het Rijksatheneum en de heer A. Wei- boren. DE WAAL Dat de dames van de Hervormde Vrouwenvereniging te De Waal ook het afgelopen jaar in hun vrije tijd weer ijverig aan het handwer ken zijn geweest,, kunt u gaan zien op woensdag 5 en donderdag 6 november in „De Wielewaal". Er is weer veel vervaardigd op het gebied van hand werken, terwijl er ook op andere ge bieden nog enige attracties zullen zijn. De bazaar is geopend 's middags van 3 tot 5 uur en 's avonds van half 8 tot 10 uur. DE COCKSDORP In een vlotte en boeiende verteltrant zette mejuffrouw A. ,Fijn, instructrice bij de KLM sinds 1961, een zeer veelzijdig betoog op over het werk van de stewardess. Zij deed dit vrijdagavond in hotel „De Hoop" voor de Plattelandsvrouwen van „De Cocksdorp-Eierland". Via de pionierstijd van de vliegerij en de intrede van de stewardess in 1935, leidde het verhaal naar 1954, het jaar waarin mejuffrouw Fijn bij de KLM in dienst trad. Toen kreeg voor haar het romantische begrip „stewar- ress" zijn juiste inhoud, namelijk: een beroep, waarvoor snel denken en han delen, een uitermate goede geestelijke en lichamelijke conditie eerste vereis ten zijn. Daarnaast blijken vindingrijk heid, e«en goed humeur en een voortdu rend „je instellen op de ander" net zo belangrijk te zijn. Een stewardess is gastvrouw, alleen, of in samenwerking met twee of drie collega's, naar gelang de grootte van de vliegtuigen en de af te leggen afstan den. Uit „zeven jaar vliegen" en wat daar bij komt, het rondneuzen in de vele steden, die worden aangedaan, selec teerde mej. Fijn een aantal onderwer- .pen zoals grappige ervaringen, verlof perioden, vliegtijden enz. Aan de hand van dia's werden de toeschouwers via het nieuwe Schiphol een vliegtuig binnengeleid en beleefden een luchtreis boven de wolken, met landing in Cairo. Na een populair ver haal over de Egyptische cultuur, volgde nog steeds ondersteund door dia's, een interessante lezing over de Japanse cultuur en samenleving. De dames van De Cocksdorp-Eier land hebben genoten van deze bijzon der fijne avond. SAMENKOMST VOLLE EVANGELIE Vrijdagavond 7 november, aanvang acht uur, wordt in het Rodekruisge- bouw een Volle Evangelie-samenkomst gehouden. Spreker is de heer R. Hoek stra. Maten 19-28 Voor bejaardenomroep De oproep in ons artikel over de be jaardenomroep Texel om voor dit doel afgedankte gramofoonplaten beschik baar te stellen is niet zonder reacties gebleven. De familie Reijerse bezorgde er acht tien, de familie Bugel 17, de familie Smidt 29, de familie Bruin 45 en Jan Agter bood 24 nieuwe platen aan voor de bejaardenomroep. Een onbekende bezorgde bij de heer Arensman vijf pla ten en telefonisch werden drie platen in bruikleen (zodat ze op de band kun nen worden overgezet) aangeboden. Gehoopt wordt dat nog veel meer mensen zich geroepen zullen voelen platen voor de bejaardenomroep af te staan of uit te lenen. In de polder Het Horntje deed zich donderdagmiddag om half vier een aanrijding voor waarbij twee auto's vrij ernstig werden beschadigd. Van de inrit naar het NlOZ-complex kwam H.S. met zijn VW-stationcar. Hij verzuimde voorrang te geven aan de van links komende H. A. Beumkes in zijn Opel Commodore. Bij de botsing bleven de chauffeurs ongedeerd maar een vrouwelijke inzittende in de wagen van S. liep een lichte hersenschudding op. Vrijdagavond om half negen wordt in de voorzaal van hotel „De Lindeboom- Texel" ten overstaan van notaris J. R. van Wijland de trekking gehouden van de verloting van de paardensportver eniging. Vrijwel alle nog resterende loten zijn de afgelopen dagen door huis-aan-huis verkoop aan de man ge bracht. Wie graag direkt wil weten of hij een pony of een der andere prijzen heeft gewonnen, is vrijdag welkom. Donderdag 6 november Den Burg, „De Lindeboom-Texel" 20.00 uur, jaarvergadering Watersport vereniging, lezing door de heer Harting;- Vrijdag 7 november Den Hoorn, N.H. kerk, gespreksavond N.H. gemeente met als thema „revolu tie en gerechtigheid". Den Burg, kantine LTS, clubavond „In aqua vita". Zaterdag 8 november De Waal, toneelvereniging 't Amateur tje met „Oom Albert op huwelijksreis". Den Burg, „De Oranjeboom", 20.30 uur, feestavond MAB-club. 7. Boesmans gaf een verhandeling weg over het bankwezen, dat vooral door de Euromarkt zo veelomvattend was ge worden, op internationaal peil. Hij had het over de Boerenleenbanken die zo ver uitgegroeid waren dat ze met de grootste consortiums konden concurre ren en over de internationale mogelijk heden. „Vooral de leiding", zei Simon, „heeft een zware taak momenteel. Met name de besturen". Geurt knikte toestemmend. Hij zat in het bestuur. Ziezo, dacht Simon, de wurm is geslikt, nou de vis op de kant halen. Van de taak der besturen gleed hij, naar hij dacht ongemerkt, naar de taak van de directie, die in nauwe samen werking met het bestuur én volgens de richtlijnen van het bestuur smeer het er maar dik op, Grootveld was ten slotte bestuurslid deze hele omwente ling moest opvangen, in deze nieuwe constellatie een geheel nieuwe taak ver vullen. Hij schetste de figuur van zulk een bankleider voor alles representa tief - staande midden in de gemeen schap in ieder potje een vinger een brede visie, een figuur, die, naar Si mon achtte, zich even makkelijk moest bewegen in de werkkamer van de Mi nister van Financiën als aan de tafel van het kleinste keuterboertje. Hij te kende in feite het portret van Simon Boesman, zoals die zichzelf zag. En hij hoopte dat Grootveld niet te slaperig 2ou zijn om het ook zo te zien. Geurt Grootveld luisterde en zijn ge- FEUILLETON door TOM LODEWIJK dachten dwaalden al naar die ouwe kletsmeier, Jaap Lepelaar, die hem van morgen bij een kopje koffie in het Wa pen van Drechtermond zulke rare ver halen verteld had over een miljoenen erfenis. Die Boesmans was wel een ge schikt mannetje, een echte duizendpo ter, drong zich overal in, sloofde zich voor iedereen uit. Kijk maar naar de verlichting van de Bethanielaan. Of hij zich ook zo druk zou maken als Groot veld daar niet woonde? De Noorderlaan was minstens zo beroerd, daar hoorde je hem niet over. Maar daar woonde geen bestuurslid van de bank. Heyblom was een droge, ja. Maar moest een kassier van de boerenleen bank zich met alle geweld overal mee bemoeien? Móest hij langs het lijntje staan bij DVC en móest hij op iedere vergadering van de kiesvereniging het woord voeren en ingezonden stukken schrijven in de krant? Grootveld had nooit bijzondere aandacht besteed aan Heyblom, daar was hij de man niet naar, maar hij wist wel dat hij een man als Heyblom in het donker vertrouwde, en daar ging het om bij de bank. En Boesmans mocht nu zitten doorzagen over de internationale aspecten van het bankwezen, maar als Heyblom zich niet een bemoeid had met de belastingaangelegenheden van Geurt Grootveld, zou hij ieder jaar te veel aan de Minister van Financiën cadeau heb ben gedaan en hoe goed vaderlander hij ook was, aan belastingbetalen had hij een broertje dood. „Jaja", zei hij, toen Simon, naar adem happend, zijn laatste slok koud gewor den koffie nam, „er komt heel wat voor kijken, zoals u zegt. We kunnen daar de eerste de beste niet voor nemen". Hij trok nog eens bedachtzaam aan zijn sigaar. „Maar ik vind wel dat het minstens zo nodig is dat we iemand hebben die in onze eigen gemeenschap, zoals u zegt, geen vreemdeling is". „Je moet de mensen hier kénnen", stemde Boesmans ijverig toe. Grootveld had kennelijk toch wel goed geluisterd. Géén buitenstaander. Een van de éigen mensen. Een man die grote perspectie ven zag en in de eigen gemeenschap een plaats veroverd had: Simon Boesman. Hij keek es naar de klok, kende de onveranderlijke avondgewoonten van Grootveld. Over vijf minuten zou hij het hele huis rondgaan, alle deuren nazien, de koeien langs, vuur, licht en pijpjes uit en dan onder de wol. Het goede werk was volbracht. „Nou meneer Grootveld", zei hij, „ik stap maar es op". „Bedankt", zei Grootveld, „en ik zal er nog es rijpelijk over nadenken, wat je vanavond allemaal hebt gezegd". Tenslotte moest Boesmans eerst die verlichtingsaffaire nog in orde maken, nietwaar? En hoop doet leven en werken. HOOFDSTUK V. De benoeming In de degelijke, met donker eiken be schoten bestuurskamer van de bank, de koppen van overleden bestuurders hen aanstarend van de wand, zaten de be stuursleden. In de voorzitterszetel me neer De Grauw, groot-grondeigenaar, min of meer hereboer, maar ook met aandelen in diverse industrieën, onge twijfeld de man die in Drechtermond de meeste duiten in de meeste zakjes deed. Niet alleen déarom was hij voor zitter geworden. Hij had een paar jaar economie gestudeerd vóór hij zijn va ders bezittingen, door diens vroegtijdig overlijden, moest gaan beheren. Hij had relaties, vooral in Den Haag. Dat de positie van de bank in Drechtermond steeds sterker werd, was voor een niet gering deel aan hem te danken. Hij was niet alleen maar voorzitter voor 't mooi. Aan zijn rechterhand zat Grooten- dorst, de vice-voorzitter, links meneer Wieringa, het grijze hoofd gebogen over het notulenboek. De kassier hield de no tulen bij, dat was hier zo de gewoonte, en was dus op iedere vergadering aan wezig. Verder om de tafel zaten Geurt Grootveld, de ogen als steeds half gelo ken, schijnbaar slapend in zijn stoel, al leen het dunne spiraaltje rook van de bestuurssigaar verradend dat hij was als een stilliggend schip, maar onder stoom. Wethouder Tijnje, die een grote manu facturenzaak had opgebouwd en begon nen was „met het pak" en later met de hondekar. Net als Grootendorst" het kaasboertje". Die twee waren het meestal eens. Dan zat daar de kweker en exporteur Hermans, met zijn mooie pak, hij liet ze altijd in Engeland ma ken. Henri Vermoolen, de rijkgeworden juwelier die stil leefde op een aardig villaatje en wiens zoon de grote winkel in de Hoofdstraat dreef, en Steven De Loor van de fabriek van landbouw werktuigen Agritech. Alle lopende za ken waren afgehandeld. De voorzitter keek juffrouw Kloos na, de vrouw van de concierge, die met het blad ver dween, proefde de koffie en zei hum- hum. Het belangrijkste agendapunt moest nog komen. Meneer Wieringa keek aandachtig naar zij notulenboek. „Dan, mijne heren, hebben we hier eh.het verzoek van de heer Wierin ga, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd ons gaat verlaten. Meneer Wieringa, het is zo ver nog niet en daarom zal ik hier niet gaan uitweiden. Te zijner tijd hoop ik u, namens alle heren, te bedanken voor alles wat u voor de bank gedaan hebt en dat is niet weinig". De heer Wieringa keek niet op, hij werd altijd verlegen wanneer hij woor den van lof moest incasseren. Nóg altijd. „Zelfs al zouden we de heer Wieringa hebben kunnen bewegen nog een jaar tje aan te blijven, wat helaas! wegens zijn gezondheidstoestand uitgesloten is we zouden dan toch voor dezelfde be slissing staan als nu, namelijk: wie zal hem moeten opvolgen?" Er was een gekuch en geschuif van stoelen. Geurt Grootveld deed zijn ogen open. Alles keek naar de voorzitter. Nie mand had enig idee wat meneer De Grauw in het hoofd had. Half en half verwachtten ze dat hij zou aankomen met een of andere relatie, een jonge jurist of econoom. En als hij er voor in stond, zouden ze het goedvinden ook. Hij zou er geen vriendje instoppen, als hij niet wist dat die betrouwbaar was Meneer De Grauw glimlachte. Hij las hun gedachten. Hij wist dat ze hem zou den volgen, wat hij ook voorstelde. Niet omdat ze zo stom waren, maar omdat ze vertrouwen in hem hadden. Hij had an dere plannen. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 7