Cjrocn <2warts J~exels in het harL, N.V.TEM BOUWT ELEKTRICITEITS- EN WATERFABRIEK BIJ OUDESCHILD Elektriciteitstarieven in vijfjaar omlaag naar PEN-niveau Installaties moeten 1 juni 1971 gereed zijn Totale kosten 19 miljoen Jonge vrouwelijke administratieve kracht Bakker's Ijzerhandel n.v. I ANTONIO GUL0TT0 SDAG 11 NOVEMBER 1969 83e JAARGANG No. 8418 gare N.V. v/h Langeveld De Rooij ilbus 11 - Den Burg, Texcl - Tel. 2741 Harry de Graaf, Kecsonilaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Ralf- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonou pr(js ƒ3,90 p. kw. -f 40 ct incasso. Advert. 18 ct. per mm. excl. 4% BTW )E N.V. Texelse Electriciteitsmaatschappij zal donderdag a.s. opdracht geven tot de bouw van een gecombineerde elektri- citeits- en waterfabriek ten noorden van de geprojecteerde lieuwe werkhaven te Oudeschild. Hierdoor kan worden voorzien in rowel het toekomstige gebrek aan elektrische energie als van het eeds gebleken tekort aan drinkwater op Texel. De nieuwe centrale lal worden uitgerust met twee stoomturbines met ieder een op rekkingscapaciteit van elk 7,5 MW, terwijl de dieselagregaten van de bestaande centrale naar de nieuwe centrale zullen worden over gebracht voor het zo efficiënt mogelijk aanwenden van het opge stelde machinevermogen. Bij het overleg tussen de N.V. TEM en iet Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland is gebleken dat de elektriciteit op de meest voordelige wijze kan worden opge rekt door het combineren met een ontziltingsinstallatie, die voor iet verdampingsproces gebruik maakt van de in de centrale ge produceerde stoom. Aldus wordt zowel bij de elektriciteits- als de raterproduktie het hoogste rendement verkregen. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben zich reeds akkoord verklaard met iet toekennen van zodanige bijdragen in de exploitatie-uitkomsten van de TEM-stroomlevering, dat deze maatschappij in staat wordt gesteld de tarieven in een periode van vijf jaar tijd op dezelfde ïoogte te brengen, als die van het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf van Noordholland. Dat betekent dus in het algemeen: goedkopere stroom voor Texel De gemeente Texel zal in het exploitatie- ekort van de drinkwatervoorziening bijdragen, echter beperkt tot tiaximaal ƒ50.000,De TEM zal in stand worden gehouden; directie en overige personeelsleden zullen in dienst blijven. De opdracht voor de bouw van de combineerde fabriek zal door de B.M. worden gegeven aan „TEBHIN lemical and Industrial Corporation V." te Haarlem (TEBHIN). De kosten Uen ƒ14.546.500,bedragen (inclusief TW ruim 16 miljoen) Bijna 5 miljoen »rdt geacht rechtstreeks de bouw van waterfabriek te betreffen. Met bij lende werken komt het hele project /18.800.000,—. Het project zal met spoed worden ^gepakt. De opdracht van de bouw als de gemeenteraad donderdag gen a.s. akkoord gaat direct daar- worden gegeven. Riskante kabel nen op 15 oktober 1966 toen de heer F. Standaart in de gemeenteraad (naar aanleiding van een tariefsverhoging van de N.V. TEM) vroeg of het mogelijk was goedkopere elektriciteit van het vasteland te betrekken of op een andere wijze de zeer hoge tarieven te verlagen. Gedeputeerde Staten bleken in prin cipe wel te voelen voor aansluiting op het provinciale net, maar de rentabili teit van de elektriciteitsvoorziening moest dan wel gunstig zijn te achten Er zou een 50 kV-kabelverbinding door het Marsdiep tot aan het Horntje moeten worden gelegd, waarmee volgens het P.E.N. een bedrag van ƒ4 miljoen zou zijn gemoeid. Omdat de Minister van Economische Zaken niet bereid bleek het onrendabele deel van deze investe ring (ƒ2.500 000,te helpen dragen, werd het alternatief bestudeerd om op de normale PENtarieven voor Texel 2 cent per kWh extra te berekenen gedu rende ongeveer tien jaar. Daarbij zou den de tarieven nog altijd beneden die van de huidige zijn gebleven. De TEM stelde inmiddels een uitvoerig onder zoek in om zo objectief mogelijk na te gaan hoe het met de veiligheid van de Texelse stroomvoorziening gesteld zou zijn als men afhankelijk zou worden van een zeekabel. Dit tijdrovende on derzoek leidde tot de conclusie dat een enkelvoudige kabelverbinding absoluut onverantwoord was De kans op breuk was te groot. Wat een kabelbreuk (waarvan de reparatie weken zou kun nen duren) voor Texel zou betekenen, kan men zich wel voorstellen. Het meest veilig zou het zijn als twee maal drie éénfasekabels zouden worden gelegd, maar zelfs dan zouden er nog risico's zijn. De kosten van meerdere kabels zouden uiteraard ook veel hoger zijn en minstens 6,5 miljoen belopen. Drinkwater Inmiddels deed zich een geheel an der probleem op Texel voor: dat van het drinkwatertekort. De hoeveelheden wa ter die jaarlijks ten behoeve van het waterleidingbedrijf aan het gebied rond de Moksloot worden onttrokken, konden niet verder worden verhoogd. Dat heeft vooral in het afgelopen seizoen een pe nibele situatie veroorzaakt. Met spoed moesten andere winningsmogelijkheden worden gevonden. Op 13 maart 1969 was het PWN al met de N.V. TEM in contact geweest over de vraag of het mogelijk was in geval van nood water te onttrekken aan de voorraad die zich onder de keileemlaag van de Hogeberg bevindt. Door TEM en Zuivelfabriek wordt dit water als bedrijfwater ge bruikt Het PWN wilde bij plotseling gestegen vraag dit water aan de Hoge berg onttrekken en later voor aanvul ling zorgen door water aan te voeren via een zinker van Wieringen. Tevoren was het PWN al tot de conclusie geko men dat waterwinning door middel van een ontziltingsinstallatie of aanvoer via tankschepen te duur zou worden. Bij dit gesprek kwamen dus zowel de proble men van TEM als die van het waterlei dingbedrijf ter tafel en stelde de TEM- directie voor samen te werken. Door het koppelen van de uitbreiding van de TEMcentrale aan een waterfabriek zou zowel voor PWN als TEM een hoger rendement kunnen worden gekregen. Oplossing Dat was het ei van Columbus. In de gesprekken die volgden, kwam men tot de conclusie dat een en ander technisch zeer goed viel te verwezenlijken. In de gedachte opzet zal de elektriciteit- en Zo gaat de elektriciteitscentrale annex water fabriek er ongeveer uitzien. Het nieuwe be drijf zal de naam „Texelstroom" krijgen, in drie opzichten zeer toepasselijk. Het hoge gebouw met de schoorstenen is de elektrici teitscentrale. Deze is met een loopbrug ver bonden met kantoren cn magazijnen. Rechts daarvan de ontziltingsinstallatie. en daarnaast de mengapparatuur (de smaakmaker"), die het gedistilleerde water geschikt maakt voor consumptie. De capaciteit van de waterfabriek is toereikend voor heel Texel, ook in de zo mermaanden. Van het bestaande winningsge- bied is men dus niet meer afhankelijk. Op de achtergrond het scbakeLstation met daarnaast drie olieopslagtanks, twee voor zware olie en één voor dieselolie. Uiterst links, naast het opslagterrein voor kabels, een overstorttank voor het [ozen van afgewerkt koelwater in de Waddenzee. Op de voorgrond links de gara ges voor het rijdend materieel. De twee meer tjes zjjn bestaand cn zullen dus blijven gehand haafd. De boomsingcls moeten het complex in bet landschap zoveel mogelijk camoufleren. De weg op de voorgrond is de bestaande dijk weg. Het terrein ligt ten noorden van de toe komstige werkhaven en komt door een grond ruil met Rijkswaterstaat in het bezit van de T.E.M. watervoorziening op Texel, na uitbrei ding in 1982 met een tweede waterfa briek tot 1990 zijn gewaarborgd. Uit breiding van het complex is eenvoudig en derhalve betrekkelijk weinig kost baar. .TEBHIN Chemical and Industrial Corporation N.V." had in oorsprong voor het PWN al een ontwerp gemaakt en offerte uitgebracht voor de bouw van een waterfabriek zonder elektriciteits centrale. Daarom werd onlangs ook offerte gemaakt voor het gecombineer de plan waarbij de 15 MW elektrische centrale wordt gecombineerd met een ontziltingsinstallatie met een capaciteit van 3000 ton per dag. De totale kosten bedragen ƒ18.800.000,inclusief btw, waarvan een belangrijk deel van het rijk kan worden terugontvangen. Werkwijze De elektriciteitsopwekking zal ge schieden met twee stoomturbines. Een deel van de stoom zal worden afgetapt en worden gebruikt voor een ontzil tingsinstallatie. Daarin zal zeewater, dat door een pijpleiding vanuit de Wadden zee wordt aangevoerd, worden omgezet in drinkwater. De stoomketels worden verhit met de zeer goedkope zware olie, wat een zeer gunstige invloed op de ex ploitatie heeft. De in de huidige TEM centrale staande dieselaggregaten kun nen alleen op dieselolie lopen. Deze is duur en bovendien met 2 ton per jaar aan accijns belast. Afgezien nu van het feit dat in dit de meest ruime zin voor Texel de best denkbare voorziening ten aanzien van elektriciteit en water blijkt te zijn, is hij volgens de opgemaakte kostprijsberekeningen tevens het goed koopst", aldus B. en W. in hun brief aan de gemeenteraad. Kostbaar De produktie van water is een kost bare zaak. Verwacht wordt dat daarop bij de huidige provinciale waterleiding tarieven jaarlijks een tekort zal ont staan van ƒ600.000,Bij een zinker- verbinding zou het jaarlijks tekort echter nog aanmerkelijk hoger zijn: ƒ900.000,Omdat voor wat betreft de tekorten van het PWN op de exploita tie van de watervoorziening op Texel een in 1957 tussen dat bedrijf en de ge meente gesloten overeenkomst geldt, zal de gemeente van dat tekort jaarlijks de helft voor zijn rekening moeten nemen. Gezien de situatie van de gemeente- financiën is dat natuurlijk zeer be- bezwaarlijk. B. en W.: ,,De aan de stichting van de hiervoor omschreven combinatie ver bonden problemen zijn er vele, zowel in bestuurlijke, technische, als in financië le zin. Daardoor is er in de laatste maanden een zeer uitvoerig overleg tus sen Gedeputeerde Staten, de directies van het PWN. van het PEN, van de TEM en ons college geweest. Hierbij diende met grote voortvarendheid te worden gewerkt, omdat de TEBHIN zijn offerte oorspronkelijk tot 1 november jl. gestand wilde doen Deze datum is in laatste instantie nader bepaald op 15 november 1969. Aangezien de laatste afrondende bespreking met Gedeputeer de Staten pas op vrijdag 7 november j.l. kon worden gehouden, waren wij niet in staat U dit voorstel in een vroe ger stadium aan te bieden. Tijdens het overleg bleek wel, dat in feite de TEM de enige was, die tijdig voor 15 november 1969 in de gelegen heid zou kunnen zijn de opdracht voor de bouw van de gecombineerde instal latie te verstrekken Mede hierdoor werd van provinciale zijde in het begin wel gevoeld voor het door Texel gelan ceerde denkbeeld om de TEM de instal latie te laten bouwen en exploiteren Op basis van een contract zou het PWN dan de volledige exploitiekosten van de waterfabriek aan de TEM terugbetalen. De TEM zou dan als zelfstandige N.V. in de huidige vorm blijven bestaan. Dit bood grote voordelen voor het gehele bedrijf". Provinciaal meerderheidsbelang Op 7 november j.l. lieten Gedepu teerde Staten weten dat zij de verant woordelijkheid van het provinciaal be stuur voor de waterwinning op Texel zo groot vonden, dat het niet juist zou zijn die verantwoording alleen aan de TEM over te laten. Door de provincie werd een zeer belangrijke inspraak in het gehele produktieproces noodzakelijk geacht. Bij een contractuele benadering van de materie werden moeilijkheden bij de verdeling van de verantwoorde lijkheden gevreesd, temeer omdat de outillages van beide onderdelen van de combinatie zeer afhankelijk van elkaar zijn. B. en W. hebben van G.S. ver langd, dat de voor het hele leverings- gebied van de PWN geldende tarieven voor Texel gehandhaafd zouden wor- (Zie verder pagina 2). (advertenties I.M.) Wij vragen een jonge vrouwelijke administratieve kracht. Salariëring afhankelijk van oplei ding, ervaring en leeftijd, ƒ400, tot ƒ750,per maand. Op aankopen in ons bedrijf wordt een belangrijke korting verleend. J'elleboog sfeer J'elleboog s CD CD <D 4) CuO O O -O O) De Italiaanse groep O ffQ O) O) vrijdag, zaterdag zondag CD CD 'i s Sooq3||3,f J93js Sooqana.r VV.,-r- 7vi-:— V"; '$4; V -s t--r TNhv Pp!-.^^11

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1