&wat m mmm wou rj| ums^ms. Toeristenbelasting SPORTPROGRAMMA Bescherm Uw hoofdkraan IERDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 14 NOVEMBER 1969 sii- llil Brieven van lezers - buiten verantwoordelijkheid van de redaktie Gemeentelijke toeristenbelasting is >n dwaze zaak! Deze bewering zal ik achten u duidelijk te maken aan de and van gegevens over mijn eigen be vat rijf, t.w. Jeugdhotel De Zilvermeeuw, et ca 8000 overnachtingen van groe- m in voor- en naseizoen en „losse" isten in het hoogseizoen. En daarbij ik uit van 2 kwartjes per nacht lo- sbelasting (maar of dat nu 2, 3 of 4 orden, dat verscherpt alléén het voor meld). Goed, mijn prijs met 0,50 per nacht trhogen, verzwakt mijn concurrentie- »sitie tegenover jeugdhotels in ge- -% eenten, die niet aan die belasting >en en dét gaat mij dus gauw 1 a 2 eepen kosten, van zo'n 250 overnach- Bgen per stuk. Dus laat ik nu mijn js eens niet verhogen, dacht ik; wét dan het resultaat? Dan moet ik zélf m de gemeente 8000 x 0,50 1000,betalen! Maér dat is aftrek- lar van de topinkomsten en daérvan j'taald de Inkomstenbelasting dan 3000,en ik zelf ƒ1000,—! Als de jsten van inning van de toeristenbe- sting door de gemeente nu eens op van de opbrengst gesteld worden, in is alles totaal voor niets geweest, ant de gemeente ontvangt 3000,en Staat verkiest ƒ3000,Alleen ik ijg een hoop extra werk en verlies taal voor niets ƒ1000, Maar goed, daar voel ik niet voor, üs ik bereken die ƒ0,50 wél door, wat •ijgen we dan? Ik „in" die /"4000, geef ze door aan de gemeente en die ïudt na aftrek van registratie en con- olekosten ƒ3000,over. Maar door ïjn hogere prijs ten opzichte van con- Vrerende bedrijven in gemeenten die toeristenbelasting heffen, ver- »eel ik enkele groepen en wat „losse" isten, die wél op de kwartjes letten! 2 groepen van 250 overnachtingen nog eens 300 overnachtingen van osse" gasten, is zo'n 800 overnachtin- gemiddeld ƒ10,per dag is 1000,Hieraan zou ik ƒ1000,ver end hebben en de Staat ƒ3500, ant het is topinkomen, dus 't zwaarst ïlast voor inkomstenbelasting en de IW gaat óók verloren over dat be- het feit, dat ik afgelopen seizoen al be gonnen ben met het voor- en naseizoen wat te „beperken", door alléén nog maar grotere groepen, voor meerdere dagen en met een vermoedelijk goede leiding aan te nemen! Dit scheelde aan omzet ca ƒ10.000,aan te betalen be lastingen ca ƒ3500,en aan netto-in komen maar 1000,(ofwel maar ƒ500,voor mijn echtgenote en ƒ500, voor mij, terwijl onze zware seizoenar beid daardoor met een maand bekort werd). Aangezien wij géén pensioen krijgen (zoals alle zelfstandigen) moet je sparen, maar wie kan mij zeggen, wat over 20 jaar, als ik aan dat spaar geld toe ben, die ƒ1000,waard zal zijn? Véél meer dan een ƒ300,ver wacht ik niet, gezien de huidige, steeds versnelde geldontwaarding! Daarom heb ik persoonlijk maar heel weinig belastingverhogende „druppels" nodig, om ook de resterende 2 voor- en nasei- zoenmaanden te laten schieten, en om die paar honderd guldens over 20 jaar te ruilen voor een veel gezonder, ge zelliger en prettiger leven nu! Moge deze eerlijk gemeende ontboeze ming ertoe bijdragen, dat de gemeente en de Staats„fiscalen" zich matigen en nog eens met elkaar gaan praten, over de pot„verschuiven'' en de kippen, die „gouden eieren leggen" willen gaan ruilen voor vrije avonden en vrije» zon dagen, om van vrije zaterdagen en 43- urige werkweken nog maar piet te spreken. R. Kamstra, De Koog In beide gevallen dus is het resultaat dijk; de Staat verliest, wat de ge- eente wint! En verder zit ik, de ex- loitant, in beide gevallen niet alleen ,et de administratieve narigheid, maar pk met een verlies van netto 1000, (Is exploitant kies ik dus voor het 2e kal, want dat is wél doorberekenen; [ant die ƒ1000,ben ik tóch kwijt, e administratie heb ik tóch, maar ik eb in het 2e geval tenminste niet het jerk aan die 800 overnachtingen, die i minder krijg! En dan krijg je de eindconclusie nog !ns helemaal van de logiesbelasting; de Staat verliest wat de gemeente wint. de exploitant verliest ca ƒ1000,en hij krijgt extra werk en zorgen i de Texelse middenstanders verliezen de omzet die die 800 overnachters die ik verlies, dus ook niet meer op Texel uitgeven en dat loopt gauw in de ƒ10,gemiddeld per dag per persoon; dus ƒ8000,omzetverlies voor de middenstanders op Texel, plus nog mijn zaakdnkopen bij hen die ik anders voor die 800 zou doen! _j|Alle narigheid, alle prijsverhogingen, K aar óók de Staat zo tegen is (geld- ïtwaarding) enz. zouden voorkomen ]n, als de Staat rechtstreeks het be- rag dat ze toch verliest, aan de ge- eente geeft, die dat toch wint. In dit betoog zit m.i. maar één factor e niet helemaal zeker is, dat is het frliezen van die 800 overnachtingen, 't innen er ook 400 zijn maar óók 1600. ochvergist u zich met, met dit te laag taxeren, want de trek naar het bui- nland is nog steeds toenemend, ook x>r scholen, en zo'n totaal overbodige dwaze prijsverhoging kan voor meer Jensen dan wij beseffen, net de duw A jn die ze nodig hadden om te beslui- M a naar het buitenland te gaan in- 53 aats van naar Texel, dat toch al voor 2ÏÏ te „jonge" mensen het voorportaal $1 m het buitenland is. Die 800 lijkt mij 'J is wel redelijk getaxeerd. Verder zit er aan deze logiesbelas- wat mij persoonlijk betreft nóg groot gevaar, nl. dat het óók voor i] net de druppel is, die de emmer iet overlopen! En die mij er definitief e doet besluiten, om het gehele voor- naseizoen te sluiten! Want de situa- is zo aan het worden, dat dit voor- naseizoemverk mijn seizoen wel 2x lang maakt 100%) doch mijn net- •inkomen maar met 10°/o verhoogt! «wijl je gezondheid, je gezinsleven, •t plezier in je werk én je uithou- agsvermogen om dit werk nog jaren et plezier te kunnen volhouden met ig meer dan 100% achteruit gaat! Zo'n besluit van mij kost mij en de xelse middenstanders tezamen gauw a omzetverlies van ƒ80.000,per ar. En er zouden toch heus wel eens eer Texelse hotel- en pensionhouders aan het denken en rekenen kun- n slaan en dit zou hen (min of meer perkt) tot eenzelfde besluit kunnen •en komen! En wat dat dan aan Va- rtje Staat zal gaan kosten, aan BTW aan topinkomstenbelasting, dat zou wel eens met geen ƒ3,logiesbe- 'ting, op te brengen zijn! En dat zo'n besluit nu toch echt niet denkbeeldig is, moge u blijken uit TEXEL a-OOSTEREND a 3—1 De adspiranten van Texel behaalden zaterdagmiddag een niet verwachte overwinning op Oosterend. Voor rust had Texel de harde wind in de rug en wist twee maal te scoren uit de vele kansen die ontstonden. De keeper van Oosterend was echter zeer goed, al had hij een paar keer het geluk op zijn hand. Met de stand 20 werd dus ge draaid en de algemene verwachting was dat Texel het niet zou redden. Oos terend maakte al gauw 21 uit een scrimmage. Texel werkte -zich echter onder de druk uit en zette goede aan vallen tegen de inmiddels tot een storm aangewakkerde wind op. Een vrije trap was voor de keeper van Oosterend wat hoog, hij liet de bal vallen en Texel was er als de kippen bij om 31 aan te tekenen. Oosterend legde zich toen bij de nederlaag neer. Vooral na rust vonden wij Texel goed spelen. JUN. SUCCES 2-ZDH 2—3 Voor het eerst in deze competitie heeft ZDH in moeilijkheden gezeten. Succes was zelfs beter dan ZDH, en een gelijk spel had de verhouding beter weergeven. Met de rust was de stand 11. Na de rust kwam Succes op 21 waarna de ZDH-verdediging onzeker begon te spelen. Maar Succes drong te ver op, waarvan de ZDH-voorhoede dankbaar gebruik maakte en zodoende met twee doelpunten 'n moeizame 23 overwinning behaalde1. DWOW 4-DE KOOG 2 5—1 De Koog 2 ging op bezoek bij DWiOW 4, waarin de thuiswedstrijd met 51 van verloren was. DWOW verkoos eerst tegen wind te spelen en dat is de zwakke kant van De Koog 2. Want hoe wel De Koog voor de rust door het windvoordeel iets in de aantval was konden ze tot weinig gevaarlijke aan vallen komen. Alleen Fedde Otten kreeg een goede kans, maar schoot naast het lege doel. De Koger-achter- hoede (anders dan gewoonlijk) had moeite de goed opgezette aanvallen van DWOW af te slaan vooral ook met een vreemde keeper in doel. De DWOW- voorhoede had enige snelle spelers, die profiteerden van de kansen, die hun geboden werden. De linksbuiten maakte na een kawrtier 10, toen de spek gladde bal doorschoot en in de hoek verdween. Vrij spoedig hierna werd het 20. De buitenspelval van De Koog werkte echter prima. Het derde doel punt ontstond, doordat Bonne niet bij de bal kon komen door de scheidsrech ter, die in de weg stond. De DWOW- rechtsbuiten profiteerde hiervan en maakte de stand op 30. Na de rust had De Koog de achterhoede iets ge wijzigd. Tegen wind in spelend kwam De Koog prima voor de dag en DWOW kreeg heel weinig kansen. De Koog had het initiatief en Jan Veldman bracht met een juweel van een doelpunt de stand op 31. Meer doelpunten zaten er in, want Jan en Fedde weerden zich geducht, terwijl Paul Verhagen prima achter de voorhoede opereerde. Het doelpunt kwam echter aan de andere kant, uit een onoverzichtelijke situatie na een verre bal over de Koog-achter hoede, waarop iedereen liep, en de bal bij een DWOW-speler belandde, die in schoot. De Koog bleef nog wel door gaan, maar toen een heel ver en hoog schot door de Koger keeper verkeerd werd beoordeeld, ontstond toch het 5e doelpunt. Hoewel De Koog nog een maal loor het oog van de naald kroop, waarbij de bal via een Koog-back te gen de paal ketste bleef de stand 51 voor DWOW. ADS. DE KOOG A-TEX. BOYS A De Boys wonnen deze wedstrijd met 4—0. ZDH-JEUGD Zowel de adspiranten als de pupillen van ZDH hebben zaterdag de punten thuis gehouden. De pupillen wonnen met 20 van Oosterend aZDH was voortdurend aan de bal en combineerde goed. De adspiranten begonnen voor de wind. Er werd slecht gespeeld, maar er werd toch één keer gescoord. Na de rust was het samenspel veel beter ver zorgd wat dan ook twee doelpunten op leverde. PUP. DE KOOG A-TEX. BOYS B In deze letterlijk stormachtige wed strijd nam De Koog de zege mee naar huis; zij hadden gewonnen met 30, welke doelpunten gemaakt waren door Kikkert en Van Beek. WIRON 2-TEX. BOYS 2 2—0 Tex. Boys 2 kon het zondag tegen Wiron 2 niet tot winst brengen. Wel veel m de aanval doch de doelpunten wilden niet komen, wel aan de andere kant en het werd, na een 00 rust stand, 20 voor Wiron. Wel deden ze een prettige ervaring met de scheids rechter op. Deze kwam ze complimen teren met de sportieve wedstrijd. Toch een punt dus. JUN. HELDER 2-TEX. BOYS 5—0 De junioren gingen gehavend en aan gevuld met 2 adspiranten naar Hel der 2. Het werd 50 voor Helder 2. Verliezen onder deze omstandigheden is geen ramp, doch als de leiding niet deugt, zoals hier, dan gaat de lol er ook nog af. De adspiranten deden het dit week end goed. Adspiranten a versloeg De Koog, na een 00 ruststand, met 40, terwijl adspiranten b zondag in de stro mende regen Watervogels d, ook na 'n 00 ruststand, een 30 nederlaag toe bracht. De pupillen a boekten weer eens een overwinning, 31 tegen Texel c,* doch b moest het ook nu weer afleggen tegen De Koog (04). DAMCLUB TEXEL Damclub Texel behaalde tegen Be verwijk een onverwacht grote overwin ning (146). Reeds na een goed half uur spelen stonden zij aan het 7e en 8e bord een schijf achter en zag het er beden kelijk uit. Toen J. van Heerwaarden twee stukken won, leek het weer iets gunstiger. In het verdere verloop ble ven de verrassingen niet uit. C. Meeden- dorp stond moeilijk, maar kwam toch tot een gunstig eindspel, terwijl J. van Heerwaarden zijn voordeel volledig prijs gaf. P. Jansen daarentegen kwam met een schijf minder tot een bewonnen stelling. Inmiddels was er door P. Kooiman, J. Vinke en J. Schoo een ruime voorsprong opgebouwd, hoewel W. Bakker in die tijd zijn tegenstander had moeten feliciteren. Met de remises van C. Dijker en J. Hooijberg was de zege veilig, waarna de overwinningen van P. Bakelaar en P. Jansen voor ruime afstand zorgden. Texel-BDC C. Meedendorp-J. Graanstra 11 P. Bakelaar-A. Diemer 20 C. Dijker-B. Beentjes 11 P. Kooiman-J. Speerstra 20 J. Hooijberg-A. van Son 11 J. v. Heerwaarden-W. Hoogeboom 11 W. Bakker-N. Adelaar 02 P. Jansen-A. Roemeling 20 J. Schoo-R. Adelaar 20 J. Vinke-S. Toxopeus 20 14—6 Texel blijft hierdoor goed meedraaien in de top van de ranglijst, waarvan de stand op dit moment luidt Schagen 5 5 0 0 10 Texel 6 6 0 1 10 Den Helder 4 4 0 0 8 Heemstede 2 5 4 0 1 8 Met de wedstrijden tegen Schagen en Den Helder 1 nog voor de boeg is er nog van alles mogelijk. Nu ook C. Dijker weer op de club avond verscheen, draait de clubcompe titie pas op volle toeren. Voor P. Kooi man bleef dat niet onopgemerkt, want het kostte hem prompt 2 punten. P. Ba kelaar combineerde knap, maar met het beste tegenspel had J. van Heerwaarden toch nog remise kunnen bereiken. W. Bakker en J. Schoo waren goed tegen elkaar opgewassen, terwijl P. W. Kooi een stukje teruggewezen werd. Van C. Vinke hebben we wel beter spel gezien. C. Groenhof liet een duidelijke winst zitten. De uitslagen P. Kooiman-C. Dijker 02 P. Bakelaar-J. v. Heerwaarden 20 W. Bakker-J. Schoo 11 P. W. Kooi-C. Meedendorp 02 C. Groenhof-J. Stam 1l C. Vinke-C. v.d. Werf 02 H. Bruining-D. v.d. Werf 11 ZATERDAG 15 NOVEMBER 1969 Junioren Tex. Boys^Wieringermeer, 14.15 u. Oudesluis-Oosterend, 14.45 uur Adspiranten Cocksdorp a-Tex. Boys a, 14.30 uur De Koog a-Texel a, 14.30 uur Oosterend b-ZDH a, 14.30 uur Deze week geen pupillcnwedstrijden in verband met de intocht van Sint Nico- laas. ZONDAG 16 NOVEMBER 1969 4de klasse A KNVB Texel-Succes, 14.30 uur Afdeling Noordholland Wiron-ZDH, 14.30 uur (vertrek boot 12.00 uur) Meerv. Z-Cocksdorp, 14.30 uur (vertrek boot 12.00 uur) WBSV-Oosterend, 14.30 uur (vertrek boot 12.00 uur) DESC^De Koog, 14.30 uur (vertrek boot 12.00 uur) Geel Zwart 2-Texel 2, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) Texel 2-Succes 4, 10.15 uur Tex. Boys 2-Zeemacht 3, 14.30 uur Oosterend 2-Oudesluis 3, 14.30 uur ZDH 2-Oudesluis 4, 14.30 uur ZAP 8-Oosterend 3, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) Winkel 5-Texel 4, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) De Koog 2-Flevo 4, 14.30 uur Junioren ZAP 2-Texel, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) Cocksdorp-Petten, 12.15 uur Helder 3-De Koog, 14.30 uur ZDH-Zeemacht 2, 12.15 uur Adspiranten Texel b-Succes b, 10.15 uur Tex. Boys b-BKC c, 12.15 uur Samen reizen Cocksdorp en Oosterend. ZDH en De Koog Texel 2, Texel 4, Oosterend 3 en Texel (junioren). MEDEDELINGEN S.V. Texel Zondag een belangrijke dag voor Texel 1. Succes komt op bezoek en wordt deze momentele bezetter van de laatste plaats verslagen, dan betekent dat in feite 4 punten. Jammer dat Gert Pansier juist deze week is opgeroepen zijn plichten voor het vaderland te ver vullen. Hopelijk heeft hij zich de vol gende week zo bekwaamd m het groe ten van de korporaal, dat hij dan weer present is. Texel 2 speelt uit tegen Geel Zwart, ze moesten eigenlijk winnen, maar dat zal een hele dobber zijn. Ons derde ontvangt Succes 4 in de morgen, als het niet te licht wordt opgevat2 punten. Het vierde gaat naar Winkel 5, als er ooit gewonnen kan worden, dan is het zondag. De junioren en adspiranten b- heb ben op papier eenvoudige wedstrijden tegen resp. ZAP 2 en Succes b. Ook a moet weer kunnen winnen van De Koog. Als er met dezelfde inzet wordt gestreden als vorige week, zijn we er niet bang voor. Willen de aanvoerders eens zorgen voor verslagen van uitwedstrijden. De ze kunnen gelijktijdig ingeleverd wor den met de ruilformulieren. In ieder elftal loopt wel een jonrnalist in de dop rond! s. Tex. Boys Het eerste is vrij en kan dus even bijkomen. Volgende week wacht weer een zware taak: uit tegen Kwadijk. Het tweede speelt thuis en zal in een zo sterk mogelijke opstelling revanche trachten te nemen op Zeemacht 3. Terreindienst (voor 12 uur s.v.p.) H. Hin en M. Veeger. Om 12.15 uur spelen de adspiranten b tegen BKC c. Goed samenspelend, moet daarvan gewonnen kunnen worden. Zaterdag spelen de junioren om 2.15 uur thuis tegen Wieringermeer. Een sterke tegenstander dus laat je beste spel zien. Terreindienst: A. Keesom en R. Bak ker. De adspiranten a gaan naar Cocks dorp. Voor aanvangstijden zie het kast je. W. Z.D.H. Het eerste speelt zondag uit tegen Wiron. Wiron staat momenteel op de 3e plaats (12 uit 8), terwijl ZDH op de 6e plaats (8 uit 8) staat. Het belooft dus een zware wedstrijd te worden voor ZDH. Wiron heeft zondag in Zaandam een 62 nederlaag moeten incasseren en zal er dus op gebrand zijn zich voor eigen publiek te revancheren. Doe dus je uiterste best. Geef je niet zomaar gewonnen, maar doe het wel op een sportieve manier. Scheidsrechter is J. Burger. ZDH 2 speelt om 14.30 uur thuis te gen Oudesluis 4. Dit wordt een wed strijd van 2 elftallen uit de onderste regionen van 4C. Het 2e zal zich er van bewust moeten zijn dat deze wedstrijd gewonnen dient te worden wil het geen rode lantaarndrager worden. Scheids rechter is H. Visser. Om 12.15 uur wordt onder leiding van de heer A. W. van Iren de wed strijd ZDH-Zeemacht 2 jun. gespeeld. Wederom een zware wedstrijd voor ZDH. Druk nu meteen door jongens, want het moet anders dan afgelopen zondag bij Succes. Zaterdag spelen de adspiranten om 3 uur uit tegen Oosterend b. Zo te zien niet zo'n moeilijke opgaaf voor de ZDH adspiranten, maar onderschat je tegenstander niet. Doordat Oosterend a met 31 van Texel a heeft verloren staan jullie weer 'bovenaan. De P. LEDENVERGADERING Z.D.H. Zoals reeds in -de krant van dinsdag -vermeld stond zal de uitgestelde leden vergadering nu op vrijdag 14 novem ber worden gehouden. Het is de bedoe ling om in deze vergadering een nau wer contact te brengen tussen leden en bestuur, zodat er nagegaan kan worden wat er zoal leeft. Er staan nóg enkele belangrijke punten op de agenda. Komt dus vrijdag om 20.00 uur naar „Loods- mansweHvaren". Ook ondersteunende leden zijn welkom. Zolang er nog altijd zo'n 3 miljoen woningen in ons land geen centrale verwarming hebben, moet gewaar schuwd worden voor bevriezing van de waterleiding bij strenge vorst. De bin nenleidingen in onze woningen zijn im mers meestal zodanig geïnstalleerd dat de (dunne) buitenmuren niet voldoende bescherming bieden tegen strenge vorst met wind, zodat men wel voorzorgen moet treffen in een onverwarmd huis. Nu, in de herfst Om te voorkomen dat uw kraan straks als het écht gaat winteren, vorstverlet neemt, doet u er goed aan nu vast te controleren of de hoofdkraan niet lekt, of hij goed sluit. U vindt 'm in een meterput onder de voordeurmat of onder de mat voor de achterdeur, in de kelder of in een meterkast. Mis schien wel in een meterput buiten. Hoe ziet u nu of de hoofdkraan goed afsluit? Als u de kraan dichtdraait en het aftapkraantje opent, mag er uit het aftapkraantje dat vlak bij de hoofd kraan zit, geen water spuiten. Kraan tje na de proef goed sluiten! Ook is het goed, nu na te gaan of het tocht in de ruimte waar die hoofd kraan zich bevindt. Tocht is de groot ste vijand van waterkranen en water meters, van uw hele huis trouwens, en wanneer u die hebt goed bereikbaar den dichtmaakt, behoeft u dat straks als het bar koud is niet meer te doen! De roosters en ventilatievoegen moeten ook tijdig worden gesloten, maar na de vorst natuurlijk weer worden geopend. Vanzelfsprekend zorgt u er voor dat uw hoofdkraan en uw watermeter, wanneer u lie hebt goed bereikbaar blijven. U kunt ze het beste met dro ge wollen lappen omwikkelen tegen de koude. Ligt de meterput buiten, dan kunt u het beste tussen bovendeksel en tussendeksel een plastic zak gevuld met kranten aanbrengen. Bij heel strenge vorst moet die hoofdkraan bo vendien nog extra worden toegedekt om bevriezing te voorkomen. In twij felgevallen kunt u beter even contact opnemen met het waterleidingbedrijf. BESCHERM UW WATERLEIDING REEDS IN DE HERFST Hebt u eon koud huis? Controleer NU hoofdkraan en aftapkraan. Meld defecten voor het gaat winteren. Tocht is de grootste vijand van uw huis. Maak daarom kieren en tocht- naden dicht. Houd de hoofdkraan goed bereikbaar. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL Geboren; Johannes Cornells, zv. Ja cob Witte en Christina J. M. Bastiaans; Rachel Susanna,dv. Leo Barnard en Aagje A. van der Nat; Hendrika Johan na, dv. Berend Amsing en Hendrika Mosk; Martin Paul, zv. Gerardus Ma- rinus en Johanna Overgaauw; Sabina Maria, dv. Willy de Feijter en Maria A. de Jong. Ondertrouwd Cornelis Vlaming en Josina van Beelen; Willem van Duijn en Lamberta A. E. Rodenburg. OverledenMaarten Dijker, oud 68 jaar, wonende te Oosterend; Frouwtje Thomassen, oud 77 jaar, wonende te De Koog.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 13