(fro en TwarL-ffexeU in het hartL Den Burg heeft weer een dorp scommissie De lieer E. Noordijk overleden salaris naar een spaargiro- refcening Initiatief van Commissie 30 april Alle wijken zijn lertegenwoordigcl akker's Ijzerhandel N,V. Unieke gebeurtenis, boelhuis in twee etappes 'erschelling wil forensen belasting invoeren UW Goede opbrengst Gollards fancy-fair Drogisterij-parfumerie van der Slikke nu in fraaie en ruime winkel 2 ANTONIO GUL0TT0 I Hij komt morgen! Kleine scholengemeenschap in De Koog een vacature op ons kantoor. üDAG 14 NOVEMBER 1969 83e JAARGANG No. 8419 EXEI gave N.V. v/h Langcveld De Kooij tbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 l Harry de Graaf, Kcesomlaan 43, Den [tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Ainro-bank. Postgiro 652. Abonn, pr(js ƒ3,90 p. k\v. 40 ct. incasso. Advert. 18 ct per ram. excl. 4% BTW Den Burg heeft weer een dorpscom- lissie. Het initiatief is uitgegaan van 5 „Commissie 30 april" bestaande uit :n groepje mensen van de gymvereni- ing Texel en recreatieconsulcnt De nes die zich de afgelopen twee jaar ilastten met de organisatie van het oninginncfeest in Den Burg. Zoals rkend werden deze feesten een succes, lewel algemeen gold dat koninginne- igvieren in Den Burg tot de onmoge- jkheden behoorde. Onlangs werd in jtel ,.De Graaf" te Den Burg een ver wering gehouden waarbij vertcgen- (oordigers van de verschillende wijken in Den Burg aanwezig waren. Daar jerd besloten de „Commissie 30 april" n te smeden tot een echte dorpscom- dssie waarin alle wijken vertegen- raordigd zouden zijn. De commissie is nu als volgt samen- Bteld; G. Praamstra (voorzitter), J. pstijen (secretaris), mevrouw J. van Koster (penningmeesteresse), me- ouw E. Heerschap-Verstegen, me- jouw N. Uitgeest-Vos, W. Kalk en J. ets. Het bleek niet moeilijk voldoen- gegadigden te vinden. De heer J. M. Vries wilde van de commissie echter *n deel uitmaken omdat hij die niet n combineren met zijn functie, die or heel Texel is bedoeld. Uiteraard 1 hij wel meewerken aan de evene enten die door de dorpscommissie Hen worden georganiseerd. De dorps- mmissie zal een vertegenwoordiger ijgen in het centraal bestuur van de iohting Cultureel Werk. Waarschijn- wordt dat mevrouw Van Beek- »ster. Spontaan Voorzitter Praamstra verklaart het merkelijke enthousiasme van de nie- e dorpscommissie als volgt: „De com- issie is spontaan ontstaan, niet van ivenaf georganiseerd. In het verleden erden mensen aangezocht die het al iel te druk hadden met andere dingen zich daardoor niet volledig konden zetten en anderen inspireren". De dorpscommissie wil zich nog niet ST. NICOLAAS MAAK HAAR BLIJ MET 'N BLITZHACKER uien. wortelen, rode kool. peterselie.vlees, noten. een ZYLISS Blitzhacker snijdt alles fijn! Gocdgoksurd Mod Ver van Groot model 1 b 2b Den Burg Telefoon 2346 binden aan bepaalde plannen. Het eni ge dat op dit moment vrijwel vast staat is' de koninginnedagviering. Dat zal ongeveer op dezelfde wijze gebeu ren als de afgelopen twee jaar, tenzij wordt besloten aan koninginnedag 1970 niet veel te doen en de viering te com bineren met die van het 25-jarig be vrijdingsfeest. Daarbij wil men uiter aard niet de bestaande plannen van de Stichting Festival Texel doorkruisen, het liefst werkt men samen. In ieder geval moet ernaar worden gestreefd dat de viering van 25 jaar bevrijding een grootser feest is dan Koninginne dag. Een koninginnedag met nog geen week later een soort toegift zal bij het publiek weinig weerklank vinden, zo wordt verwacht. Speeltuinen Het is te verwachten dat de dorps commissie bestaande verenigingen ter zijde zal staan en stimuleren, vooral de speeltuinverenigingen. De twee speel tuinen die Den Burg nu heeft functio neren uitstekend. Dergelijke speelplaat sen moeten ook in andere wijken van Den Burg komen. Voor financiering van de' activiteiten denkt men aan het werven van dona teurs. Voor de eerste koninginnedag- of 5 mei-viering zal echter een liistcollec- te worden gehouden. Wat nog nimmer op Texel is voorge komen, overkwam notaris Van Wij land j.l. dinsdag 11 november bij de grote veiling van machines op „Tienhoven", liet aantal „kopen" bedroeg ruim vier honderd en om vier uur in de middag was men gevorderd tot nummer 263, zodat er niets anders opzat dat de vei ling te stoppen en deze op een andere dag voort te zetten. De tweede veiling zal plaats hebben dinsdag 18 november vanaf 's morgens 10 uur. Er is nog gelegenheid tot be zichtiging vanaf 's morgens 8 uur tot aan de aanvang van de verkoop. Ook deze keer zullen weer diverse machines en gereedschappen worden aangeboden die voor de hoogstgeboden prijs worden verkocht. De veiling van dinsdag j.l. was zeer levendig; de belangstelling was groot; ongeveer 400 kopers en kijkers. De biedingen waren geanimeerd. Dit werd ook bevorderd door de comfortabele wijze waarop werd geveild. De meeste artikelen gingen voor 60 tot 80% van de nieuwwaarde van de hand. Dat gold niet voor de combines die resp. voor ƒ15.600,—, ƒ9.000,— en ƒ7.500,— in andere handen overgingen. In de grote schuur bij „Tienhoven" was zitplaats ingeruimd voor ongeveer 250 personen. Technische uitleg werd gegeven door de heer C. Dros. Luid- sprekerakkommodatie werd verzorgd door fa. Jan Agter. In de komende raadsvergadering van november moet de Terschellinger meenteraad beslissing nemen over ivoering van woonforenscnbelasting •r 1 januari a.s.. Deze zal geheven orden van de eigenaren van zomer- oningen en zogenaamde tweede wo ngen, die in de dorpen staan. De ge- tentc moet in de nabije toekomst gro- investcringen doen om allerlei plan- in op recreatief gebied en voor het al- tnecn voorzieningspcil van de ge- eentc te kunnen realiseren. Uit de ge- Mie pot kan dit niet allemaal gefi- ncierd worden, zodat de gemeente deze belasting wil overgaan. Zomer- tisjes en caravans, die van 1 oktober en met 1 april moeten verdwijnen Hen niet onder deze nieuwe belas- Woensdag is op 78-jarige leeftijd in het C. E. Gol- lards Rustoord oud-dieren arts E. Noordijk overleden. De heer Noordijk die voor al bekendheid kreeg door zijn succsvolle strijd tegen de rundertubcrculosc op Texel, was Ridder in de Or de van Oranje sNassau en drager van de gemeentelijke erepenning in goud wegens zijn grote verdiensten voor Texel. Eliza Noordijk werd ge boren op 24 september 1891. Per 1 januari 1923 werd hij benoemd tot gemeentelijk keuringsveearts. Van 1 mei 1946 tot 1 januari 1958 diende hij de volksgezond heid op Texel als directeur van de Veterinair Hygiëni sche Dienst. Onder zijn be wind kreeg Texel een ver werkingsinrichting (nood- slachtplaats) en in 1957 een wettelijk erkende destruc tor. De taak die hem het meest na aan het hart lag vervulde hij in zijn kwali teit als voorzitter van de Vereniging tot bestrijding van de rundertuberculose en andere veeziekten. Bij de aanvang van dit werk was de situatie op Texel zeer ernstig. Een kwart der die ren was besmet en er waren jaren dat meer dan dertig open vormen van run der-tbc werden ontdekt. Bij de bestrij ding kwam het nog meer aan op tact ten opzichte van de betrokken veehou ders dan op dierengeneeskundige kwa liteiten. De heer Noordijk wist de on ontbeerlijke medewerking te krijgen bij de vaak harde maatregelen die moes ten worden genomen om de tbc terug te dnngen. Zeer verdienstelijk maakte de heer Noordijk zich ook bij de be strijding van het besmettelijke verwer pen, de zg. Abortus bang. Het succes was volledig toen in 1951 kon worden gemeld dat Texel tbc-vrij was. De heer Noordijk vervulde nog tal van andere functies. Sommige taken hielden nauw verband met zijn beroep; uit andere activiteiten bleek zijn brede interesse voor andere Texelse belangen. i Dc heer Noordijk b(j microscopisch onderzoek van melk en vlees in het laboratorium aan de Hallerweg dat vooral door z(jn aandrang tot stand kwam en in maart 1952 in gebruik werd genomen. NUTSSPAAFIBANK veilige gezinsbank voor alle geldzaken Zo was hij adviserend lid van de Ver eniging voor Noodslachting, van de Vereniging voor K.I., adviserend be stuurslid van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, bestuurslid van de landbouw- en landbouwhuis- houdschool, bestuurslid van het Texels Museum en commissaris van de N.V. Teso. De Fancy Fair die vorige week in het C. E. Gollards Rustoord werd gehouden ten bate van de reiskas van de bewo ners is een succes geworden. De bruto opbrengst bedroeg ƒ2178,28. Uiteinde lijk zal hiervan ruim ƒ1000,overblij ven, ruim voldoende om het geplande reisje te kunnen maken. Van de grote witte loten die tijdens de fancy fair werden verkocht, zijn op de volgende nummers prijzen geval len: 57, 135, 161, 163, 181, 562, 567, 681, 713, 725, 744, 799, 1093, 1250, 1526, 1545, 1617, 1699, 1867, 1920, 2081, 2082, 2343, 2354, 2453, 2488. De kleine (rose of blauwe) loten le verden de volgende winnende nummers op: 262, 390, 414, 426, 432, 438, 503, 549, 761 en 940. 'De „reisclub" van de Gollard ver zocht ons degenen die de fancy fair hebben helpen mogelijk maken, harte lijk te danken. Sinds zaterdag is de drogisterij-par fumerie Van der Slikke te Den Burg ondergebracht in een twee maal zo gro te winkel. Het pand aan de Parkstraat werd nl. ingrijpend verbouwd en ver groot. De klanten hebben weinig van het omvangrijke karwei gemerkt want er werd bijna voortdurend achter de schermen gewerkt. Pas toen de ver bouw zijn voltooiing naderde moest de benedenverdieping worden ontruimd en verhuisde het bedrijf voor korte tijd naar een grote verkoopwagen die voor dat deel was gehuurd en een plaatsje had gekregen op de parkeerstrook te genover de winkel. De aan de achterzijde van het pand gelegen vertrekken werden bij de win kel getrokken, waardoor deze een op pervlakte kreeg van 80 m2. Aan de achterzijde werd zes meter bijgebouwd en in dit nieuwe stuk vindt men de schoonheidssalon, in- en uitpakruimte en kantoor. De schoonheidssalon is een rustiek vertrek geworden. De heer A. van der Slikke vertelde ons dat veel dames (en ook heren) dat de afgelopen dagen heb ben ervaren. Het aantal „schoonheids klanten" vertoont vooral de laatste tijd een stijgende lijn. De drempelvrees voor een dergelijk instituut lijkt te zijn overwonnen. Bouwen op de oude Burgwal brengt het voordeel mee dat een souterrain ontstaat. Deze benedenruimte is door de zes meter die het totale pand dieper is geworden uiteraard ook aanmerke lijk vergroot. Hier liggen de voorra den onder gunstige condities vwb. war me en vochtigheid opgeslagen. Een prettige bevoorradingsmogelijkheid biedt de steeg naast het pand die nu is overdekt en breed genoeg is om er ook nog artikelen op te slaan die men graag direkt bij de hand heeft. Royale opzet Al met al is een zaak ontstaan die voor een drogisterij bijzonder royaal is opgezet. De winkelinrichting is er dui delijk op vooruit gegaan. Meer ruimte maakte beter etaleren mogelijk waar door de klant, mede door de groeps gewijze opstelling, een uitstekend over zicht heeft. Vooral de cosmetische arti kelen springen nu veel meer in het oog Bewust is er naar gestreefd geen al te zakelijk, onvriendelijk geheel te krijgen door het hier en daar aanbrengen van enkele hoekjes waardoor de eentonig heid wordt gebroken. Een huiselijk ef- fekt gaat uit van het rood geschilderde plafond waarbij de groene Heugafelt vloerbedekking het uitstekend doet. Men is niet bang geweest bij het toe passen van sprekende kleuren. Aanne mer v/h J. Koorn Mzn. leverde goed werk naar een ontwerp van architec tenbureau C. R. Alkema te De Koog. Verder waren bij de verbouw betrok ken; de verenigde schilders, cv-instal- lateur J. Schoo, woninginrichter Moer beek, Electrohuis Bakker, loodgieter Veltkamp en de fa. Benschop uit Loos duinen. Laatstgenoemde onderneming bracht de winkelbetimmering aan. Prijsvraag Ter gelegenheid van de opening, ver spreidde drogisterij-parfumerie Van der Slikke een speciale krant waarin een prijsvraagje was opgenomen. Op de vraag hoelang drogisterij Van der Slik ke al bestond was het juiste antwoord: 29 jaar en één maand. De Texelaars die er het dichtst bij waren, waren me vrouw T. Saalmink-Eelman, de heer A, A. Smidt en de heer D. Dapper. Allen wonnen daarmee een personenweeg schaal. HET NATIONALE KWALITEITSMERK VAN WARME BAKKERS J'elleboog sfeer J'elleboog s I fl> De Italiaanse a> <D I groep Q) "5J O) 0) vrijdag, zaterdag zondag <D er O O QTQ <D Aan het door de organiserende win keliersvereniging opgestelde schema voor de feestelijke intocht van Sint Ni- colaas, ontlenen wij het volgende. De Sint hoopt om 2.05 uur voet op Texels bodem te zetten, traditiegetrouw de ha ven van Oudeschild waar de goedgeefse bisschop met een der kotters van J. Th. Boom aankomt. Na de plichtplegingen van het welkom, het spelen door de fanfare en het zingen van de opgestel de kleuters gaat het naar Den Burg waar de stoet bij het bollenbedrijf van H. W. Bakker op de volgende wijze wordt geformeerd: Margaretha Sin- clairband, ruiters van drie rijverenigin- gen, Sint Nicolaas op zijn schimmel, 4 ruiters, landauer met het bestuur van de winkeliersvereniging, huifkar met folklore-dames, A-ford met voor raad pepernoten en Texels Fanfare korps. De schoolkinderen zullen direkt naar de Burgerhoutstraat (hoek Kogerstraai.) worden vervoerd; zij voegen later in. Op de Groeneplaats worden inmid dels via luidsprekers Sinterklaaslied jes ten gehore gebracht, met de orde- bewaking zijn o.m. de padvinders be last. Om 2.30 uur begint de rondgang door Den Burg. Route: Schilderend, Wever straat, Stenenplaats, Kogerstraat, De Zes (hier voegen de kleuters zich in), Lijnbaan, Hollewal, Weststraat, Molen straat (van hier gaan de kleuters en fan fare via de kortste weg alvast naar de Groeneplaats), Keesomlaan, Elemert, Warmoesstraat, Gravenstraat, Hoger- straat, Binnenburg, Groeneplaats. De aankomst op de Groeneplaats is ge pland om drie uur. Hier spreekt de burgemeester een welkomstwoord, ge volgd door een toespraakje van de Sint, zingen door de kleuters en een dank woord van de voorzitter van de win keliersvereniging. Oosterend Na de plechtigheid in Den Burg ver trekt Sint Nicolaas naar Oosterend waar hij omstreeks vier uur aankomt. Hier zal een rondgang worden gemaakt en zal voor een passend welkom wor den gezorgd in „De Bijenkorf". DE KOOG Dc kleuterschool en de lagere school van De Koog zullen in de naaste toekomst nauw samenwerken. Het contact wordt zo innig en de schei ding tussen beide schooltypen zo vaag dat men spreekt van een scholenge meenschap in het klein. Kleuters die er aan toe zijn mogen straks alvast eens de „grote" school bezoeken, maar leer lingen uit de eerste klas van dc lagere school mogen soms weer eens bij de klcutcrjuf uitblazen van hun moeilijke sommen. Leermateriaal zal worden uit gewisseld. Het plan werd naar voren gebracht tijdens dc laatstgehouden ou deravond van de Lubertischool. Het is de bedoeling op deze manier het begrip „schoolnjpheid" wat te doen vervagen. Ook de geleidelijke toepas sing van het speel-leerklas-principe zal daar in gunstige zin aan bijdragen. Om het zitten blijven zoveel mogelijk tegen le gaan zal een volledig takensysteem worden ingevoerd, doorlopend in alle leerjaren. Verder zal worden deelgenomen aan de school-tv-lessen, die nu een zeer verzorgde indruk maken en bij de jeugd ook in de smaak vallen. Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature van de heer v. d. Ploeg, die naar elders is vertrokken, voorzien door het benoemen van de heer H. Veldman. Bij de rondvraag werd het probleem van de vrijetijdsbesteding door de jeugd aangesneden. Men was het er unaniem over eens dat ieder er voor behoort te zorgen dat de vrijheid die de jeugd tegenwoordig heeft, niet ontaard in ongebondenheid of zelfs los bandigheid. De avond werd besloten met de ver toning van een dia-serie over de 'grote' schoolreis en een filmimpressie van de Rotterdamse haven. I.v.m. huwelijk van één onzer kantoormeisjes hebben wij Voor vervoer van en naar huis wordt gezorgd. J. C. RAB in Brandstoffen en Bouwmaterialen N.V., telefoon (02220) 2800. s 3ooqa||a,r -laajs 3ooqa||a,f

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1