GEMEENTEBEGROTING 1970: TEKORT VAN f361.828,- Groen ^wartsjexels in het harL, The Blue Birds leen verhoging van plaatselijke belastingen Toeristenbelasting toch nog voor komend seizoen? Hwmik mmmwout/M salaris naar een spaargiro- refcening ƒ99,50 x Li akker's Ijzerhandel N.V. Als grootmoeder al automatisch koffie zet, X 1 kunt U ZOEK ONS IN OUDESCHILD! (02220) 2800 - 2712 - 2372 Uil! ELECTR0HUIS Vandaag begint Kotex-tentoonstelling Wij weten. UW 83e JAARGANG No. 8421 AG 21 NOVEMBER 1969 ive N.V. v/h Lange veld De Rooü tas 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 larry de Graaf, Keesomlaan 43, Den el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandskank; Coop. Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prüs ƒ3,90 p. kw. 40 ct. incasso. Advert. 18 ct per mm. excl. 4<>/o BTW Tot onze spijt ziCn wij ons genood- kt u dc gemeentebegroting aan te den met een tekort van ƒ361.828, Burgemeester en wethouders in aanbiedingsbrief bij de ontwerp- iccntebegroting 1970. Ze voegen er ter direkt aan toe dat dit bedrag helemaal reëel is. Ten tijde van het lenstellen van de begroting gold nl. zeer hoge kasgeldrente, later is rente belangrijk gedaald, nl. met 1lo wat uitkomt op een voordeel van .782,Verder zal het nadelig saldo aanmerkelijk kunnen dalen als dc lecnteraad akkoord gaat met het ;.m met nog 14 gemeenten in de tan Noordholland een gemeen- appelijke regeling aan te gaan tot oering van de Vleeskcuringswet en Destructiewet, met andere woorden: opnemen van de Texelse Veterinair [iënische Dienst in de nieuwe vlees- ingskring. Omdat dc voor de kring Worpen begroting sluitend is zal irschijnlijk door geen der betrokken nten behoeven te worden bijge- gen. Dat betekent dat te zijner tijd de begroting alle inkomsten en uit ren van de VHD zullen kunnen wor- geschrapt. Per saldo levert dit een rlijkse bate op van ƒ83.702,een rag dat op het nadelig begrotings- lo in rekening zal kunnen worden racht. Door genoemde twee oorza- zou het begrotingstekort nader men worden bepaald op ƒ213.344, neemt uiteraard niet weg dat de leentelijke bcgrotingspositie aan- rkclijk is verslechterd. B. en W. wij- h iervoor verschillende oorzaken groot aantal uitgaven, afgezien de normale verhogingen ten gevol- -an loon- en prijsstijgingen, zijn nog angrijk hoger geworden wegens de en van de per 1 januari j.l. inge- rrde btw. Bij het samenstellen van [roling 1969 was met die belasting geen rekening gehouden omdat de1 'olgen daarvan destijds nog niet wa- te overzien. m iij het ramen van de kapitaalslasten i diverse investeringen is zoals ge- Bkelijk rekening gehouden met de r-gl ticii (advertenties I.M.) DWARSGEBAKKEN NATUURWIT-BOERENBRÜIH KRENTEN-ROZIJNENBROOD KRENTENBOLLEN BOERENROG PUNTJES EN BOLLEN ST. NICOLAAS MAAK HAAR BLIJ MET 'N BLITZHACKER uien, wortelen, rode kool, peterselie, vlees, noten. een ZYLISS Blitzhacker snijdt alles fijn! GccdooEcurd door dc Nod. Ver van HunvrouWen. Groot model 15.25 cn 14.50 Den Burg Telefoon 2346 door G S. goedgekeurde objecten en die waarvoor door het college beginsel machtigingen zijn afgegeven. Dat houdt in dat met de uitvoering van deze wer ken pas mag worden begonnen als de minister van Binnenlandse Zaken daar voor de nodige geldleningen vrijgeeft. De niet goedgekeurde kapitaalsuitgaven (de hierboven genoemde dus niet inbe grepen) omvatten totaal 45 objecten die in de begrotingen van 1963 tot 1969 voor het eerst werden geraamd en een totale investering omvatten van ƒ6.700.199,met een netto ten laste van de gemeente blijvend bedrag aan kapitaalslasten van ƒ162.349,Met laatstgenoemd bedrag dient het begro tingstekort in feite te worden verhoogd waardoor dit uitkomt op 375.693, Uitkering te klein De uitkering uit het gemeentefonds (in 1969 ƒ3.185.497,zal in 1970 hoger zijn, nl. 3.604.823—, dus 419.326 méér. Dat lijkt aanzienlijk maar de di verse stijgingen kunnen er toch niet door worden goedgemaakt. Logisch, als men weet dat de minister van Binnen landse Zaken bij 't bepalen van de groot te van de uitkeringen aan de gemeen ten heeft rekening gehouden met 3°/o algemene prijsstijgingen. Dat percenta ge is ontoereikend en derhalve kan de gemeente de kostenstijgingen niet op vangen zonder extra bronnen van in komsten. Wat het opvoeren van de gemeente lijke inkomsten betreft wordt opge merkt dat Texel wat betreft dc hoogte van de plaatselijke belastingen nage noeg voldoet aan de wensen van de mi nisters van Binnenlandse Zaken en Fi nanciën om in aanmerking te komen voor een extra uitkering uit het ge meentefonds. De belastingen waarvoor die normen gelden (straatbelasting, rioolgelden, reinigingsrechten en de op centen op de personele belasting) zijn op Texel dus al hoog en B. en W. zijn dan ook niet voornemens deze nog ver der te verhogen, met uitzondering van de reinigingsrechten die in geringe ma te zullen worden opgetrokken. Toeristenbelasting Maar omdat voor het begrotingste kort toch dekking zal moeten worden gevonden (willen de begroting en inves teringen door G.S. worden goedge keurd) zien B. en W. zich gedwongen terug te grijpen op het principe-besluit dat de raad onlangs deed: invoering van toeristenbelasting en zolang dat niet kan verhoging van kampeerleges, in voering woonforensenbelasting en lo geergastenbelasting. „Zoals U bekend is zal de integrale toeristenbelasting kunnen worden geheven ter zake van het houden van nachtverblijf binnen de gemeente door personen die niet in het bevolkingsregister van de gemeente zijn opgenomen. Deze belasting maakt deel uit van het bij de Tweede Kamer in behandeling zijnde wetsontwerp tot o.a. verruiming van het gemeentelijke belastinggebied. Ofschoon de tijd dringt, hopen wij nog steeds dat de re gering danige maatregelen zal treffen dat bedoelde heffing nog tijdig voor het zomerseizoen 1970 zal kunnen wor den geeffektueerd. Is dit laatste niet het geval dan zullen wij u de nodige voorstellen doen met betrekking tot 'n dienovereenkomstige verhoging van de leges voor kampeerexploitatievergun- mngen, de invoering van een woonfo rensenbelasting en logeergastenbelas ting. B. en W. hebben de bruto opbrengst van de toeristenbelasting becijferd op ƒ475.000,gemiddeld per jaar over 1970 tot en met 1974, uitgaande van een gemiddeld aantal overnachtingen van 1,9 miljoen en een kwartje belas ting per nacht. Voor 1970 wordt het aantal toeristische overnachtingen ge schat op 1,7 miljoen en de opbrengst aan toeristenbelasting derhalve op ƒ425.000,De kosten van inning, con trole e.d. zullen vrij aanzienlijk zijn, zo geven B. cn W. toe. Deze zg. perceptie kosten worden geraamd op ƒ25.000, zodat de netto-opbrengst van de toeris tenbelasting ongeveer 4 ton zal belo pen. Het begrotingstekort wordt hier door méér dan teniet gedaan, er ont staat dan zelfs een overschot van ƒ24.307,—. Wat de „bestemming" van de toe ristenbelasting betreft, merken B. en W. op: „Bij deze belastingen wordt de indruk gevestigd dat de opbrengst zal worden gebruikt ter dekking van het gemeentelijk be grotingstekort zonder dat daar te genover door de gemeente bepaal de toeristische investeringen wor den gesteld. Hierbij moet echter worden opgemerkt dat het toeris me op het eiland de gemeentebe groting in 1965 reeds belastte met een netto bedrag aan extra kosten van 432.936,voor 1970 zullen die kosten uiteraard belangrijk ho ger uitvallen". •De hoogte van de uitkeringen aan de gemeenten ontmoet kritiek. Toen de minister de verhogingen aankondigde reageerde de Vereniging van Neder landse Gemeenten hierop onmiddellijk met de verklaring dat de uitkeringen nog veel te laag waren. De gemeenten zullen het in 1970 moeilijk krijgen, zo werd verwacht. B. en W. van Texel zijn van mening dat met het oog op het bovenstaande in 1970 e'en toegenomen aantal gemeenten met een niet sluiten de begroting zal kampen. Vijfjarenplan Al eerder publiceerden wij in deze krant het omvangrijke vijfjarenplan van gemeentelijke investeringen. Dit plan zal gelijk met de begroting door de raad worden behandeld. Er zijn inmid dels enkele wijzigingen ingekomen. Als de raad akkoord gaat met het begraven van huisvuil bij Den Hoorn zal het af graven van de Rode Zee niet meer nodig zijn. Ook voorzieningen aan het beruchte kruispunt Pijpersdijk-Wester- weg in Waalenburg worden niet direkt nodig geaaht. Eerst willen B. en W. eens zien welk effect de" nu geplaatste knipperlichten en andere beveiligingen hebben. Voorts zal de ƒ600.000,voor de reconstructie van de riolering onder de oude burgwal niet ineens uitgetrok ken hoeven worden; het bedrag zal nu over drie jaar worden uitgesmeerd. Wat de bouw van een sporthal in Den Burg betreft wordt opgemerkt dat deze alleen zal zijn te realiseren in combi natie met een gebouw voor de scholen gemeenschap. •De bouw van de kleuter- en lagere school te De Cocksdorp zou aanvanke lijk worden opgezet zoals de combina tie te Den Hoorn, dus met een gymlo kaal. Maar nu voor 1973 een sportzaal- dorpshuis voor De Cocksdorp op het investeringsplan staat zal dat nog eens worden bekeken; sportzaal èn gymzaal zou nl. irreëel zijn. Noodcampings Het investeringsplan voor 1970 ver meldt het inrichten van noodkampeer- terreinen. B. en W. zeggen nu dat daar mee niet is gezegd dat dergelijke ter reinen ook werkelijk zullen worden in gericht. 'De aanleg van het parkeerterrein De Zes (5200 m2) voor 1971 zal misschien al in 1970 als Incoret-project kunnen worden aangemerkt. 90°/o van de kos ten zal dan worden gesubsidieerd. Naar 90°/o subsidie zal ook moeten worden gestreefd m.b.t. de jachthaven van Oudeschild. Hiervoor zal ƒ600.000,- nodig zijn. Het is niet uitgesloten, aldus B. en W., dat reeds in 1971 bepaalde maatregelen t.a.v. de haven zullen wor den getroffen. Verder wordt voorgesteld de strand- reinigingsmachine die voor 1972 was gepland, over te brengen naar 1971. Het totaal der investeringen voor 1970 beloopt ƒ5.788.116,met een be drag 304.590,aan kapitaalslasten. Wat de overige jaren betreft zijn nog diverse verschuivingen mogelijk. Als het investeringsplan 1970 door de raad wordt geaccepteerd dan zal het genoemde bedrag aan kapitaalslasten er de oorzaak van zijn dat het door de toeristenbelasting ontstane overschot op de begroting weer zal ontstaan in een tekort van ƒ280.583,Dit bedrag is niet te dekken. Een hogere toeristen belasting achten B. en W. gezien 't be ginstadium van deze belasting ondenk baar. Het is daarom best mogelijk dat in vesteringen voor 1970 naar volgende ja ren moeten worden opgeschoven. Dat zou dan consequenties hebben voor het hele vijfjarenplan, tenzij de uitkeringen uit het gemeentefonds achteraf nog aanzienlijker zouden worden verhoogd. Dit wordt voor 1970 niet uitgesloten geacht. Zo laat het zich aanzien dat de algemeen als te laag beschouwde zg. vermenigvuldigheidsfactor voor socia le zorg nog zal worden vergroot. Ver der staat de zg. verdeelsleutel die wor'dt gehanteerd bij het toekennen van uitkeringen nog ter discussie bij de Staten Generaal; mogelijk komen ook hieruit voor Texel positieve financiële ontwikkelingen voort. Bij het herzien van de verdeelsleutel zullen ook de verfijningsuitkeringen in beschouwing worden genomen. Door de gemeentebe sturen van de Waddeneilanden is er onlangs met klem bij de minister op aangedrongen de verfijningsuitkeringen voor de eilanden in ieder geval niet aan te tasten. Als gevolg van uitzon derlijke situaties die voor de eilanden gelden, zouden de uitkeringen zelfs om hoog meten. Belangrijk is ook dat het gemeente bestuur er reeds in december 1966 bij dc minister op heeft aangedrongen de financiële verhoudingswet zodanig te wijzigen dat de jaarlijkse aantallen toe ristische overnachtingen in de gemeente zouden worden meegerekend bij de vaststelling van de rijksvergocding op basis van het inwonertal. Op 10 febru ari antwoordde de bewindsman dat het verzoek niet voor inwilliging vatbaar was. Wel zou worden aangegaan in hoe verre een verfijningsrcgeling voor dc zg. recreatiegemeenten wenselijk en mogelijk zijn. Blijkbaar was dit onder zoek negatief, zo concluderen B. en W., want bedoelde verfijningsregeling is er nooit gekomen. „Inmiddels zou de situ atie zich wel eens zo hebben kunnen ontwikkelen dat een omslag van de toe ristische overnachtingen op jaarbasis zeer belangrijk aan betekenis heeft in geboet. Zelfs zodanig dat een dergelijke omrekening dc gemeente Texel toch geen voldoende mogelijkheid zou schep pen tot het treffen van dc voorzienin gen die nodig zijn voor de 46.000 a (Zie verder pagina 2). Advertentie I.M. pilllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllilllllllllllM Het blijkt nog niet algemeen bekend te zijn, dat ons bedrijf tegenwoordig is gevestigd te OUDESCHILD. Velen, die ons willen opbellen, zoeken daarom ons telefoonnummer in de gids onder Den Burg. Daar staan wèl enkele privé-nummers van de familie Rab, met het gevolg dat deze mensen herhaaldelijk worden lastig gevallen. Wij verzoeken U daarom vriendelijk voortaan in de gids te kijken onder OUDESCHILD. Daar staan de enig juiste nummers J. C. RAB in Brandstoffen en Bouwmaterialen N.V. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllilllililllllllllllllilllllllllllllll c> Vanmiddag begint in „Casino" de Kotex-tentoonstelling van konijnen, hoenders, sierduiven, fazanten en kleine vogels. Totaal zullen ongeveer 350 die ren worden geëxposeerd, bijeengebracht door 85 Kotex-leden. Omdat zovele groepen kleindieren zijn vertegenwoor digd, moesten 4 keurmeesters en 2 ad- spirant-kcurmeesters worden inge schakeld. Zij hebben gisteravond hun werk gedaan, zodat de prijzen bij de aanvang van de tentoonstelling bekend zullen zijn. Te zien zullen zijn: 123 vogels, 40 hoenders, 108 sierduiven, 50 konijnen en 9 fazanten. Tot de kleine vogels horen kleur- kanaries, grasparkieten, grote parkieten en papegaaiachtigen, tropische vogels, tropische duiven en kwartels en bas taarden. De kleinere vogels zijn in een zeshoekige volière te zien; de overige zitten apart in kooien. Bij de hoenders ziet men onder meer de grote Wyan dotte, Silver Duckwing en diverse soor ten dwerghoenders. Bij de afdeling fa zanten ziet men o.a. het kruisings- produkt Pictafazant en diverse goud fazanten. Bij de duiven diverse krop- perrassen, meeuwen, hamburgers, tui melaar-rassen, modena's en Nederland se schoonheidspostduiven. Bij de konijnen is deze keer wat meer de nadruk gelegd op de grotere rassen, zoals Vlaamse reuzen, Weners, gele van Bourgondië, Alaska's, Havanna's, Rexen en Angora's. Verder zijn vertegenwoor digers van kleine en dwergrassen te zien. Het ere-comité voor de tentoonstel ling bestaat uit de dierenartsen Den Houter (tevens belast met het vétérinair toezicht), Beekman, de wethouders Daalder en Joustra en recreatie-consu lent De Vries De entreeprijs bedraagt ƒ1,jeugd tot 15 jaar betaalt de helft. Bejaarden hebben gratis toegang. De Kotex-show is vrijdag geopend van 20.00-22.00 uur, zaterdag van 10.00- 22.00 uur en zondag van 10.00-18.00 uur. 20 november, Dag van het Kind Wij weten, dat er heel erg geleden wordt in Biafra. Wij weten, dat er een schreeuwend tekort aan voedsel en aan medicamen ten is. Wij weten, dat vooral kinderen het slachtoffer zijn. Wij weten, dat ontelbare kinderen de hongerdood sterven. Wij weten, dat er nu slechts één van de vier kinderen gered kan worden. Wij weten, dat hulp dus letterlijk broodnodig is. Wij weten, dat bijdragen tot hulp ge stort kunnen worden op postgiro rekening 400, Biafrahulp, Utrecht. N. Drijver-Agter (advertenties I.M.) NUTSSPAARBANK veilige gezinsbank vooralle geldzaken Zaterdag 8 uur het daverende sukses van vorige keer ,,de" muziek voor jong enoud Bar-dancing „De Toekomst"

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1