Kritische geluiden in „Texel" IVi 3 =1 i 3' BW Bei Asfaltkultuur op Texel? Gesloten natuurgebied ontsloten Toeristen en natuurreservaten Gemeentebegroting Nadere mededelingen bevolkingsonderzoek mK&MMmïfMÊÉÊÊtBn Prachtige 10 liter PEDAALEMMER nu ƒ16,25 Parkeren is bij SSSSBAKKER "geen In het blad „Texel", het orgaan van de Vriendenkring Texel en de Texelse Museumvereniging schrijft de heer J. Tolner in kritische zin over recreatieve voorzieningen die door Staatsbosbeheer op Texel zijn getroffen. Wij nemen de ze artikelen hierbij volledig over, ge volgd door het commentaar van redak- teur A. J. Binsbergen. Staatsbosbeheer heeft dit jaar meer dere verrassingen in petto. Tot mijn ontzetting, en bepaald niet alleen de mijne moest ik konstateren, dat één van de mooiste boslanen, de Randweg, werd geasfalteerd. (Het doel lijkt me duidelijk; de men sen op komfortabele wijze in de natuur vlak achter de duinen brengen. Gezien de verharde parkeerplaatsen moeten ze de auto laten staan en ver der gaan wandelen. Letwel, op de paar paadjes die „open" zijn. Maar de parkeerplaatsen zijn derma te klein, dat men blijkbaar geen groot verbruik verwacht. Het lijkt dan ook waarschijnlijker, dat het een snelle weg zal worden, om van dat ene stuk strand naar het ande re te rennen. Wie echter werkelijk de natuur zoekt en de stilte, heeft er best een rustig maar hobbelig tochtje over een zand pad voor over om er te komen. Nu, na deze laatste operatie, is ech ter het organische verband tussen pad (of weg) en natuur volkomen vernield, waarbij we maar moeten zwijgen over het asfalt-fietspad, dat ook nog zo no dig door het hout moest worden gebro ken, terwijl het goede oude pad werd opgebroken en verder blijkbaar geen bestemming heeft. Heeft men dan bij SBB niet door dat velen juist het asfalt ontvluchten, en dan niet met de bedoeling het op Texel temidden van de natuur zelfs vlak ach ter de duinen weer terug te vmden? Moet nu de frisse lucht van bos, duin en zee ook al bezoedeld worden met de giftige looddampen van het moderne verkeer? (Het is toch ook wel op Texel bekend, dat 1/3 van de huidige lucht verontreiniging wordt veroorzaakt door het verkeer?) We zijn blij, wanneer we met de pont de moordende verkeers stroom van het westen achter ons laten, maar kijk nu eens wat er achter de Texelse duinen is gebeurd. Weer een brokje rust minder; weer een stukje Texels eigen bedorven, waar je niet meer kunt herademen en waar je in 't vervolg nog nauwelijks je leven zeker bent op drukke dagen. LAAT SBB TOCH STOPPEN MET DE ZAAK ZO OPEN TE BREKEN, DAT HET EIGENE EN HET ZUIVERE VER LOREN GAAT. En dit alles gebeurt zonder enige in- of tegenspraak, want het SBB is auto noom m deze terreinen, al is het dan ook op kosten van onze gezamenlijke belastinggelden, die we toch graag aan een beter doel zagen besteed. Wij gelo ven er nl. niet in, dat op deze wijze de recreatie wordt verbeterd, ook al zal men deze vlag op het schip zetten. Hoogstens kunnen we konstateren, dat de recreatie zich andermaal ont popt als de moderne, grote en machtige vijand van natuur en natuurbescher ming, en ditmaal nog wel door toedoen van mensen, die m.i. een andere ge dachte hebben, getuige ook o.a. het on volprezen RIVON, dat samen met het SBB zulk prachtig werk voor het na tuurbeheer verricht. Ik hoop, dat andere leden van de Vriendenkring ook hun visie willen ge ven, want dit is een symptoom van een meer algemeen verschijnsel, dat niet al- le*en gesignaleerd maar ook op werke lijke gronden moet worden bestreden Ook een loffelijk en goed bedoeld streven, om mensen tot en in de na tuur te brengen, kan afschrikwekkende gevolgen hebben. Ik geloof nog steeds niet, dat bevor dering van massa-ercreatie de mensen werkelijk tot de natuur brengt. En het kan toch ook niet de bedoe ling zijn, midden in een mooi brok na tuur een nieuw soort bermtoerisme tot ontwikkeling te brengen De massa gaat m.i. aan het werkelijk mooie en de stilte van de natuur toch voorbij, en gebruikt de „opening" voor eigen doelen, met als resultaat: Vervui ling, vernieling en ontluistering van "t vele schone. Texelaars, wees wijs met uw natuur; breek gerust de stranden open voor de recreatie, maar laat de natuur met „rust"; de vele werkelijke natuurlief hebbers, die ook naar Texel komen, ne men graag een mooi maar hobbelig zandpad voor (lief; asfalt hebben ze thuis meer dan genoeg. Laat niet de asfaltcultuur gaan over heersen, want dan is over enkele jaren Texel Texel niet meer; en daarmee zou iets onvervangbaars voor altijd verlo ren zijn. J. Tolner Ing. Een paar jaar geleden werd eep van de laatste „vrije" duingebieden van Texel, de Bleekersvallei, gesloten voor het publiek, behalve op een paar paden. De zin daarvan is ons ontgaan, want het is wel een interessant maar be paald geen „rijk" gebied. Dit voorjaar bereidde Staatsbosbe heer ons een geheel andere verrassing, die echter wel de zelfde uitwerking heeft, nl. het open stellen van de Bolle- kamer via een uitgezet pad, waar je heel gedwee langs mag wandelen als in een stadspark. Tegelijkertijd werd de „Vogeltocht" voor dit gebied afgeschaft. „Vrij op de paden'' is hier wel een ruime vertaling van de werkelijkheid, want er is maar één pad en je moet precies daar lopen waar de „autoriteiten" dat willen. „Ontsloten" is ook al 'n groot woord want je wordt precies om de mooie ge bieden heen geleid; ik zou bijna zeggen: „om de tuin geleid". Voor mij en vele andere natuurver- kenners en -zwervers betekent dit, dat het mooie terrein in wezen afgesloten is, echter.dan zonder dat de vogels algehele rust krijgen. Dan liever een tocht onder goed ge leide van een vogelwacht, waarbij je ook nog waardevolle botanische waar nemingen kunt doen en je hart ophalen aan de vele ervaringen van de altijd in het terrein vertoevende vogelwachter. Een eventueel doel, om meer mensen in vrijheid tot en in de natuur te bren gen wordt voorbij gesohoten, want daarvoor is er langs het pad veel te weinig boeiends van het planten- en dierenleven te zien, en elke vorm van voorlichting ontbreekt. Mijn conclusie is, dat op deze wijze zowel de natuurliefhebber als de even tuele nieuweling te kort wordt gedaan, en dat de geboden vrijheid slechts een schijnvrijheid is, die een gevoel van teleurstelling bij de bezoeker achter laat. Een gebied als de Bollekamer is niet te vergelijken met de Hoge Veluwe of het Deelenvoud en vraagt dus ook an dere begeleiding of volledige openstel ling (die we voor de Bollekamer niet voorstaan). Op deze wijze heeft SBB een teleur stellende stap gedaan, en ik hoop, dat men niet op deze wijze zal doorgaan, doch op zijn schreden zal terugkeren. Het doel van deze regel is tevens, enige discussie uit te lokken. Ik hoop dat meerdere leden hun licht over deze kwestie zullen laten schijnen, waaruit SBB dan wellicht ook waarde volle conclusies kan trekken. J. Tolner Ing. COMMENTAAR Graag wil ik over het door de heer Tolner aangeroerde probleem ook even kort mijn zegje zeggen. Tot op zekere hoogte ben ik het met de kommentator eens, maar overigens verdient het stre ven van SBB de natuurreservaten in be perkte mate open te stellen, niets dan lof. Sommige terreinen lenen zich niet voor bezoek langs paden Een dergelijk gebied is m.i. de Geul De uitkijkpost, die SBB hier heeft gebouwd, vind ik daarom ideaal. Zonder de vogels te ver storen en het tere duin te vertrappen kan men hier van redelijk geringe af stand van de vogels genieten. Dergelijke terreinen zijn óók de Mokbaai, typisch een gebied waar je de vogels vanaf het omringende duin observeert, de Petten, ideaal gelegen vlak aan de weg, en ook de Bollekamer. Het oude pad, lopend langs de grens van vlak en duin. was m.i. al voldoende. Misschien zouden alleen op enkele plaatsen uitkijkposten als bij de Geul gebouwd kunnen worden. Er bestonden ook reeds jaren paden meer zuid-oost- waarts in dit duingebied, waarlangs je van het Jan Ayeslag in het gebied van de Bollekamer kon komen. Daar is niet veel volgbaars van over gebleven. Het nieuwe pad, dat al meanderend (je wordt er draaierig van) door het duin loopt van de vallei naar de Witte- weg, vind ik een mislukking. Toen ik het dit voorjaar met vrouw en kinderen we kenden het nog niet volgden, hadden we er tenminste gauw genoeg van. Het kronkelt te veel en leidt ner gens heen, zodat we op een gegeven ogenblik maar langs ongebaande, maar voor mij bekender wegen zijn doorge gaan. Daarom, het streven om wandelpaden in het duin aan te leggen is zonder meer te loven, maar paden moeten ergens heen leiden, ze moeten bovendien deel zijn van een systeem, zodat je bijv. van de Witteweg naar het Jan Ayeslag kunt wandelen en van het Jan Ayeslag naar het Westerslag enz., waarbij er boven dien nog duidelijker mogelijkheden zijn om in een botanisch interessant gebied als de Bollekamer wat dichter bij de Moksloot en de vegetatie te komen en er óók nog dwarsverbindingen bestaan. Als alles dan nog duidelijk staat beweg- wijzerd, met (lage) degelijke houten borden (zoals we van SBB gewend zijn) en bovendien alle paden én fietspaden staan aangegeven op een werkelijke Voetspoorkaart, is iedereen tevreden. 't Valt niet mee om het de natuur- minnende wandelaars naar de zin te maken Hoewel ik zelf liever op eigen houtje op stap ga, geloof ik dat de geleide excursies in een grote behoefte aan na dere kennismaking met de natuur voor zien en als zodanig ook niet gemist kun nen worden in een gebied als de Bolle kamer, waar een buitengewoon inte ressante ontwikkeling (regeneratie) van flora en fauna te zien is. A. J. Binsbergen BESCHERM UW WATERLEIDING REEDS IN DE HERFST Hebt u een koud huis? Controleer NU hoofdkraan en aftapkraan. Meld defecten voor het gaat winteren. Tocht is de grootste vijand van uw huis. Maak daarom kieren en tocht- naden dicht. Houd de hoofdkraan goed bereikbaar GESLAAGD De heer Peter Ran te Den Burg deed dinsdag in Amsterdam met gunstig ge volg examen voor het diploma vakbe kwaamheid bromfietsbedrijf. De heer Ran is werkzaam bij Rijwiel- en Brom- fietshandel C. Ran. (Vervolg van pagina 1) 51.000 personen die in het hoogseizoen op het eiland tegelijk overnachten". Een effektieve verhoging van het uit keringspercentage op de algemene uit kering uit het gemeentefonds voor 1970 mag niet worden verwacht omdat de mmister al bij voorbaat heeft gesteld dat het in de bedoeling ligt slechts tot wijziging van het percentage over te gaan bij algemene loon- en salarismaat regelen. Onderwijs In principe worden alle door de ge meente gemaakte kosten voor het lager onderwijs door het rijk vergoed. Het rijk werkt echter met normbedragen en deze waren de afgelopen jaren niet toereikend. Volgens de begroting 1970 moet de gemeente voor ƒ47.000,uit eigen middelen bijpassen. De minister van Financiën heeft evenwel laten we ten dat over de jaren 1963 tot en met 1970 nog ongeveer ƒ190 miljoen aan de gemeenten zal worden uitbetaald. Uit deze nabetaling zullen ook op Texel wellicht de tekorten worden gesaneerd. Ook voor de Beatrixschool kan nog op een nabetaling uit het gemeentefonds worden gerekend. De gemeentelijke sociale dienst heeft in 1970 een subsidie nodig van ƒ1.127.302,— tegen ƒ912.125,— in 1969. Van dit bedrag wordt in principe 80°/o door het rijk vergoed. Het hoofdstuk „bijstand" geeft in de begroting van de sociale dienst de hoogste stijgingen te zien, als gevolg van de stijgmg van de kosten van het levensonderhoud en van de verzorging in tehuizen. Het staat nog niet vast welke bestemming het ge bouw in de opgeheven sociale werk- tuin zal krijgen. Gedacht wordt aan het stichten van een dagverblijf voor gees telijk gehandicapten. Het nadelig saldo van de centrale werkplaats 'De Bolder' is belangrijk minder toegenomen, voor al als gevolg van de stijging van de personeelslasten van leiding en admini stratie en van de loonkosten van de WSW-werknemers. De exploitatie van het bejaardenhuis Irene is zodanig dat herziening van de verzorgingsprijs tot 1 juni 1970 achterwege kan blijven. Raadhuis Het nieuwe raadhuis dat nu vrijwel gereed is, kost aan exploitatielasten (rente, afschrijving, onderhoud, schoon houden, verlichting, verwarming, wa terverbruik, telefoon, belastingen, ver zekeringen enz.) in 1970 ƒ231.061, Men is nog doende een plan op te stellen voor huisnummering, straat naamborden en verkeersborden. Het - onderzoek zal binnenkort worden afge rond. In het 5-jarenplan is elk jaal 20.000,geraamd voor herziening van straatnaamgeving en huisnumme ring.. Veel geld moet worden uitgetrokken voor herstel van meestal door de jeugd veroorzaakte vernielingen B. en W.: „Reeds tweemaal is via de plaatselijke pers, schoolhoofden en politie de Texel se jeugd gewezen op de gevolgen van beschadiging en vernieling van ver- keers- en straatnaamborden. Blijkbaar hebben die oproepen nog maar bitter weinig resultaat opgeleverd. Mede door dit laatste dient o.a. de post plaatsing en onderhoud van verkeersborden voor 1970 tot ƒ27.300,te worden verhoogd; de raming in de begroting voor 1969 bedroeg J 20.500, Van het bedrag ad ƒ27.300,kan ze ker ƒ8.000,aan baldadigheid en ver nielzucht worden toegeschreven. Dit verschijnsel doet zich op meerdere ter reinen voor. Als voorbeeld kan worden genoemd, het nieuwe raadhuis.. Dit ge bouw, dat nog niet officieel is geopend draagt toch hier en door al duidelijke sporen van baldadigheid. Ook in de plantsoenen wordt veel schade onder vonden. Wij betreuren het deze ver schijnselen te moeten constateren". jat 3 :oc roe v< toe van 17 november t/m 1 december Nadere mededelingen 1. Oproepkaart meenemen. 2. De kosten bedragen ƒ2,50 per pfcei soon en dienen in de auto te won r, voldaan. Per minuut worden 3 personen fotografeerd. Betaalt U, om opo houd te voorkomen, met gepast ge 3. Ontkleden is niet nodig. Wel wo verzocht er op toe te zien dat k: pen in de kleding alleen voorkon over het midden van borst en rug 4. Alleen in bijzondere gevallen (zie te, verhuizing, vakantie, beroe ko werkzaamheden b.v.) mag men een andere tijd of plaats dan de roepkaart aangeeft, worden ond k, zocht. 5. Het personeel van de P.T.T. oi 17 vangt 2 oproepkaarten. Verzo wordt, beide oproepkaarten naar onderzoekauto mee te nemen. vrijdag 21 november 9.00 - 12.00 uur, Den Burg, achter po kantoor. 13.30 - 15.30 uur, Den Burg, ach postkantoor. maandag 24 november 14.30 - 17.00 uur, De Koog bij R.K. kJed 18.30 - 19.30 uur, De Koog bij R.K. k|ar dinsdag 25 november 9.00 - 12.00 uur, Den Burg achter pejeu kantoor. 14.00 - 17.00 uur, Oudeschild, ach dorpshuis. 18.30 - 19.30 uur, Oudeschild, ach dorpshuis. woensdag 26 november 14.00 - 14.30 uur, Spang, bij hoeve ria". 15.30 - 16.30 uur, Oost bij oude scha 19.00 - 20.15 uur, Zuid Eierland, vliegveldpaviljoen. R.K. KERKDIENSTEN weekend 22 en 23 november 1969 Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag: 8.30 en 10.30 uur De Koog: zondag 10.00 uur De Cocksdorp: zondag 10.00 en 19.00 u Oosterend: zaterdag 19.30 uur, zondag 8.30 uur Oudeschild: zaterdag 19.00 uur zondag 10.30 uur Den Hoorn: zondag 9.00 en 19.00 uuid be op Dl PROTESTANTSE KERKDIENSTElJtoi Zondag 23 november 1969 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur ds. Froentjes De Cocksdorp 9.30 uur ds. Waardenbi Viering H. Avondmaal Den Hoorn 10 uur ds. Rozemond Oogstcollecte De Koog 19.30 uur ds. Waardenburg collecte „Kerk en Israël" 10.30 uur jeugdkapel De Waal 11.00 uur ds. Waardenburg Oosterend 9.45 uur ds. Visser Oudeschild 11.00 uur ds. Visser GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 uur Evang. D J. de Lai van Kolht 15.00 uur Evang. D. J. de Lange Oosterend, 9.30 uur, ds. Kruithof 15.00 uur ds. Kruithof GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur Diens: in het Gebouw voor Chr. Belang DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds. Kuitse ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt op 23 november op om uur en gaat onder om 16.39 uur; 26 now ber op om 8.18 uur en onder om 16.36 ut Maan: 24 nov. V.M.; 2 dec. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild 21 nov. 6.22 en 18 36; 22 nov. 7.15 en 19. 23 nov. 7.57 en 20.12; 23 nov. 8.33 en 20: 25 nov. 9.08 en 21.27; 26 nov. 9.44 en 27 nov. 10.19 en 22.32; 28 nov. 10.57 en 23J 29 nov. 11.32 en 23.35. Aan het strand ongeveer een uur eer hoog water. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de period 22 november t/m 28 november, 2182, b.g.g. telefoon 2069. WEEKENDDIENSTEN ARTSEN: van zaterdagochtend 8 uur tot maandagochtend 8 uur Dokter COUTINHO, Den Burg, tel. (02220) 2023. DIERENARTSEN van vrijdag 18.00 uur tot maandag 8.00 uur J. BEEKMAN, De Waal, telefoon 2936. (02220) 2527. GROENE KRUIS ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13.00 uur Zr. RIETVELD, Den Burg, telefoon (02220) 2414. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt zijn, worden op het bureau verwacht op de tijden dat hun eigen huisarts zitting heeft. Deze tijden zijn als volgt: dokter Barnard, woensdag 26 november om 13.00 uur. dokter Elias, woensdag 26 november om 15.00 uur. TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,60; elke regel méér ƒ0,50. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 uur in de Boekh.) en onder nummer ƒ0,50 meer. Alles inclusief 4% B.T.W. Schoonmaakbedrijf Harm Spigt, tel. (02228) 311 Alle soorten vogel kooien en -zaden, goud vissen en aquariums. Uw keus - bij Geus Voor oud ijzer, lompen, metalen en bruikbaar ijzer. J. W. Schagen, Wagemakerstraat 28, Den Burg, tel. (02220) 2470 Rekeningen? Uw druk kerij met vakmanschap N.V. v.h Langeveld de Rooij, tel. 2741 Alle verzek. en financ. J. Dekker, Kogerstr. 33, Den Burg, (02220) 2833 Voor Uw verhuizingen van Koningsbruggen, Nieuweweg 13, Den Hel der, tel. (02235) 587. Wij verzorgen Uw declaratie. Ze zijn er weer! De al lerbeste aardappelen Irene. P. Eelman, Nieuw Leven, Den Burg, tel. (02220) 3038 Nu volop hand- en moesappelen en handpe ren. M. Huisman, „De Veen", tel. 2203 Te koop „Irene" con sumptieaardappelen, pri ma kwaliteit. B. Dros, Kadijksweg, Den Burg, tel. 2979 Direkt te aanvaarden: thuiswerk. Folders vou wen, adressen schrijven, enz. Inl. (postzegel in sluiten) „Unitex", Post- box 184, 's-Hertogenbosch Visitekaartjes? Uw drukkerij met vakman schap: N.V. v.h. Lange- veld de Rooij Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon. Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13252. Theorieles met films en kleurendia's vrijdags in pension Visser, Schoon- oordsingel 17, Den Burg. Voor gebruikte en on geregelde meubelen J. Jongedijk, Schilderend 60 tel. (02220) 2777 Te koop 1 Fiat 124 sta tioncar 1968; 1 Fiat 850 1965; 1 Fiat 1100 1964; 1 Fiat 600 1962. Garage Schoorl, Waalderstraat Voor al uw tegel-, mo zaïek- en natuursteen- werk. Fred Veul, Schil- derend 94, tel. 2331 Wij slijpen ze weer de mesjes van uw veeschaar enz. Witvliet, Pontweg. Vanavond en morgenavond U.D.I. Te koop z.g.a.n 2 rot stoelen en tafel. P. Kuiter, Heemskercks 16. Oudeschild Geh dame b.z.a. vifrt halve dagen of 3 p.w. voor hulp in de v,' kei bij de Sinterkla^er drukte. Adres te bevr. burau van dit blad Lompen- en metal! handel Cobus Spigt, Eii land, telefoon (02225) j Te koop i.g.st.z. ee Inlichtingen Thijssela 0 70 >P 01 Te koop aang. kinds led. en matras en te ko gevr. witte kunstscha sen, maat 38 - 39. Zwas straat 10a Wegens overcompli te koop aangeboden f es orgel, een wasmachi een wasketel, gasstel, tl II dressoir, gehoorappar: en ringleiding, tel. (022 "l 497 Te koop prima ol haard (Interno), 2-pi Molenstraat 75, tel. 273J1 Biedt zich aan jonj je man in bezit van rijbefl B.C.DE voor werkzaa heden alleen op de zat< dag. Brieven onder nu mer 282 aan bur. van blad ;tr; U Ji geheel roestvrij staal met plastic binnenemmer en 10 pedaalemmerzak ken. I Jzcrhandel/supcrmarkt Tel. 2346

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 2