Is het op Texel beter? Tien Sint Nicolaashits JTextielhuis Zegel Zeg Jan, rij jij ook al op 'n brommer van RAN? Bloot en naakt artima.... net even anders! pepermoppen TIMMER'S BAKKERIJ Ouderwets Slechte agrarische inkomens in provincie Zeeland Nu kan het nog! ramma uitvoering oortaan alleen persoonlijk afgeven van medicijnen Progi Dameskoor Den Burg Buurtvereniging houdt Sint Nicolaasfeest Bibliotheek zondagavond dansen. SINT KADO IDEE Voor Sint Nicolaas RIJWIELHANDEL ZEGEL goed opbergen is ook belangrijk AANKOOP CENTRALE TEXEL geïnspecteerd gerepareerd streng getest ♦gegarandeerd garantiecertificaat B0VAG Austin Seven Cooper 1. Stoeipak 2. Fantasie pantynylons 3. Gympakjes 4. Hollandia duster 5. Monogram baddoeken 6. Vistram bretelrokken 7. Hoofddoeken 8. Helanca meisjespantalons 9. Maillots 10. Sex-pullovers Onlangs lazen we in één van de aden van de Standsorganisaties een likel, waarin iets verteld werd over onderzoek naar de bedrijfsresulta- van 180 bedrijven in Zeeland. Het trol bedrijven met een grootte van 30 ha. Dit onderzoek was uitgevoerd aan hand van de fiscale boekhoudin- n van die bedrijven. Het zal de in- wijde lezer bekend zijndat men oi een goede beoordeling van het diijfsresultaat in feite een bedrijfs- onomische boekhouding nodig heeft, de fiscale boekhouding is nl. niet lidelijk te zien wat de werkelijke re- [fcrten zijn van het boerenbedrijf. willen daarvoor op het volgende jzen. Als in het bedrijf aan eigen vermo- bijv. een bedrag van ƒ50.000,zit, in moeten we redeneren, dat dit be- ag als het op de Bank werd gezet op it moment een bedrag aan rente zou ibrengen van ƒ3.500,—. Als op het be- ijf arbeid wordt gedaan door eigen zinsleden, dan moeten we vaststellen t wanneer deze arbeid elders werd rricht voor deze arbeid loon zou orden ontvangen. Om dus na te gaan wat de onderne er mét en in het bedrijf heeft ver end moeten we de rente voor eigen ld en de arbeid van gezinsleden van •t fiscale inkomen gaan aftrekken, t bedrag, dat men daarna over- iudt kan beschouwd worden als het beidsinkomen van de ondernemer. Hoe was het resultaat De uitkomsten van bovenbedoeld on- jrzoek zijn wel zeer teleurstellend, adat men nl. bovengenoemde correc- s op het fiscale inkomen had toege it bleek, dat twee derde deel van de idernemers op deze bedrijven niet ekwam aan het inkomen van een ndarbeider, die het loon van een vak- beider A ontvangt. Als we van loon reken, dan behoren daarbij ook de ciale lasten, die op dat loon komen, 'il een ondernemer nl. dezelfde sociale kerheid hebben als een werknemer, in zal hij immers verplicht zijn om larvoor zelf de nodige verzekeringen te sluiten. Zoals gezegd is dit resul- at wel erg teleurstellend. Uit dit onderzoek kwam verder naar iren, dat het gemiddelde inkomen op grotere bedrijven beter was dan op kleine bedrijven. We zeggen hier et nadruk het „gemiddelde inkomen". Dk uit deze gegevens bleek nl. weer it een ondernemer, die zijn vak ver- aat ook op een klein bedrijf nog tot in aanvaardbaar inkomen komt. Het aat echter vast, dat een goede onder- mer op een groter bedrijf in het al- meen een beter inkomen kan halen. Een opmerkelijk resultaat was ook, at op bedrijven met meewerkende mderen het arbeidsinkomen van de idernemer in het algemeen lager was an op bedrijven zonder meewerkende mderen. Dit wijst er op, dat het ge- ar van een te zware arbeidsbezetting ael gemakkelijk optreedt als dit eigen szinsleden betreft. Gaat men voor de- meewerkende kinderen een loon be- ikenen, dat buiten 't bedrijf zou kun- en worden verdiend, dan gaat dit ten »ste van het inkomen van de onderne- ler. Ook in ons gebied zijn we deze ge- ïllen wel tegen gekomen. Hoe bij ons Hoewel we er van overtuigd zijn, dat ok bij ons diverse ondernemers zouden hrikken van het resultaat als hun fis cale boekhouding werd omgewerkt tot een bedrijfseconomische willen we er toch niet aan, dat het resultaat even slecht zou zijn als bij het onderzoek in Zeeland. Het resultaat van de bedrijven die een bedrijfseconomische boekhou ding laten verzorgen is in ieder geval minder verontrustend. Als we er ech ter van uitgaan, dat de bedrijven met een bedrijfseconomische boekhouding in ieder geval op gemiddeld niveau staan, dan moeten we vaststellen, dat ook in ons gebied op zeker één derde deel van de landbouwbedrijven het werkelijke inkomen uit het bedrijf niet of nauwelijks toekomt aan het bedrag dat een goede landarbeider kost aan loon en sociale lasten. Voor de bedrij ven, waar dit het geval is, is er alle re den om zich te bezinnen op de vraag wat hier moet gebeuren. Voor de chemische bestrijding van kweek op percelen, waar in het volgend seizoen een ander gewas dan bieten moet komen is het nu de hoogste tijd. We moeten met de veiligheidstermijn van drie maanden, die men wil aanhou den tussen het uitvoeren van de be strijding en het zaaien van een gewas beslist niet spelen. Vooral als het vol gende gewas graan zal zijn moet de termijn van drie maanden zeker wor den aangehouden. We willen speciaal de aandacht vra gen voor bestrijding van kweek langs slootkanten. U kunt er op rekenen, dat als er eenmaal kweek aan de kanten van de percelen aanwezig is, dat het dan een hele toer is om te voorkomen, dat de kweek niet verder het land in dringt. Houdt daarom de slootkanten goed in de gaten. We zijn er echter van overtuigd, dat er heel wat percelen zijn, waar men niet kan volstaan met het uitsluitend behandelen van de slootkanten. Welis waar kost een chemische bestrijding van kweek met het middel TCA een heel bedrag, maar neemt u van mij aan, dat het altijd minder kost dan het bedrag, dat u aan opbrengst ver liest op een perceel, waar de kweek de overhand krijgt. Intussen hebben we gehoord, dat er een goede kans is, dat de prijs van TCA aanmerkelijk zal worden verlaagd. Dat wordt dan een reden temeer om bij de bestrijding van kweek steeds meer de kant van de chemische bestrijding op te gaan. Wijziging medicamentenverstrekking Per advertentie werd in dit blad door huisartsen een wijziging in de medi- ijnenverstrekking aangekondigd. Door ömmigen al eerder, door anderen deze laand. Op grond van een bepaling in de Wet de Geneesmiddelenvoorziening is het >et ingang van 1 november verplicht ledicijnen e.d. „ter hand te stellen", at betekent dat het door of namens de atiënt van een plankje, tafeltje of uit en kastje meenemen na zelf uitzoeken iet meer is toegestaan. Dit alles dient vergissingen (foutief meenemen oor verkeerd lezen bijvoorbeeld) zo- eel mogelijk te voorkomen. Het is de huisartsen echter in het al- toieen onmogelijk om de hele dag ge- [enheid te geven tot het afhalen van 'edicamenten. Niet bij elke huisarts is ttiand in staat de gehele dag doorvoor «chikbaar te zijn; immers voor elk esje of doosje moet naar de deur gelo- *n worden. Het zal dan ook billijk ge- ht worden dat dit afhalen tot enkele ren per dag wordt beperkt. Dit lijkt *stig voor de patiënten maar het blijkt plaatsen waar dit systeem al eerder ingevoerd, bijzonder mee te vallen. Stuurlijk wordt voor werkelijke spoed ^strekkingen een uitzondering ge- aakt. De huisartsen rekenen op de mede- erking van hun patiënten bij de uit dring van deze niet door hen gewen de maatregel. Zaterdagavond concerteert het da meskoor Den Burg in de Ned. Herv. kerk voor donateurs en andere belang stellenden. De entree is gratis. Het volgende programma zal onder leiding van de heer J. Visser worden uitgevoerd. I. Koor en solo: Nobody knows (Negro Spiritual); 2. Solozang en orgel: Er weidet Seine Herde (G. F. Handel); 3. Koor: O, bone Jesu (G. da Palestri- na); 4. Viool en orgel; Largo (G. F. Handel); 5. Koor: Kinderkruistocht (O. van Hemel); 6. Blokfluiten: Muziek uit de Jonge Blokfluiter (J. Arden); 7. So lozang en orgel: Kleen gedichtjes (C. van Rennes); 8. Koperensemble en dub- belduo: Cumbaya (Negerliedje); 9. Koor: Ave Maria (G. da Palestrina); 10. iFluit en orgel: Sonate V (G. F. Handel); II. Koor: Innocentes (G. da Palestrina); 12. Koperensemble en dubbeltno: As I go (Negro Spiritual); 13. Blokfluiten: Muziek uit de Jonge Blokfluiter (J. Ar den); 14. Koor; Heer Jezus heeft een Hofken (Oud-Nederlands lied, bew. C. Steentjes); 15. Koor: In dulci Jubilo (M. Praetorius). De buurtvereniging ,,'t Groentje" houdt zaterdagochtend 29 november Sint Nicolaasfeest in Garage Grisnigt aan de Bernhardlaan. Sint Nicolaas zal persoonlijk komen en (hopelijk) ge schenk en meebrengen. Het feest begint om 10 uur en is toegankelijk voor alle kinderen uit de buurt. DE COCKSDORP De bibliotheek is weer iedere zaterdagmiddag geopend tussen 15.30 uur en 16.00 uur in de kerkekamer van de Ned. Herv. kerk te De Cocksdorp. Er is een keur van nieu we boeken aanwezig. PLATTELANDSVROUWEN VIEREN TWEEDE LUSTRUM DE COCKSDORP Dinsdagavond 25 november houden de Plattelands vrouwen van De Cocksdorp-Eierland een feestelijke avond in verband met het 10-jarig bestaan van de afdeling. De leden hebben reden voor een fees telijke herdenking want in de afgelo pen jaren is het overduidelijke bewijs geleverd dat een zelfstandige afdeling van de Plattelandsvrouwen op Noorde lijk Texel levensvatbaar is. Voor de avond, die in hotel „De Hoop" wordt gehouden en om acht uur begint, is 'n bijzondere gast uitgenodigd. „The Rockets", Vliegveld Een schrijfmachine is een fijn bezit voor jong en oud. Geen goedkoop, wel een goed KADO IDEE. vanaf 186,excl. B.T.W. Fijn veel keus heeft U bij n.v. v. langeveld de rooij een adres met service Deelnemer aktie Win Uw Vakantiereis „Is koud" aldus de Sint, die gerust wel betere dingen vindt, welke in je mensenleven warmte kunnen geven. Dit is dan ook zijn geheim Om blij met Artima te zijn. (En Piet Die z'n mening staat hier niet) slaagt U ook dit jaar weer bij Goed gereedschap is het halve werk, maar GEREEDSCHAPPENKISTEN; stalen uitvoering. 1-delig 43 cm. 9,45 3-delig 53 cm. ƒ16,50 5-delig 53 cm. ƒ18,25 2-delig 35 cm. ƒ11,70 M.K. PLASTIC OPBERGKASTJES met grotere en kleinere laden voor alle kleine gereedschappen, onder delen etc. PLASTIC OPBERGDOZEN voor overzichtelijke berging van spijkers, schroefjes, moertjes etc. 1,85 met tussenschotjes. GEREEDSCHAPPENHANGERS voor het ophangen van drie of zes stuks gereedschappen. Diverse ophangstrippen, klemmen etc. Tevens geschikt als St. Nicolaascadeau. Showroom WAALDERSTR. 53. DEN BURG. TEL. (02220) 2265 Tussen nieuwe en 2e hands auto's bestaan nu ook G-AUTO'S, d.w.z. een 2e hands auto voorzien van een B.L.M.C machtigde ons als een der weinigen in Nederland de G-aanduiding te gebruiken en de wagens te voorzien van dit wettelijk beschermd symbool. Wij hebben thans zo'n auto voor U te koop, n.l. een Bouwjaar eind '66. FA. K. KIKKERT ZN Badweg 1, De Koog, telefoon (02228) 215 Veel gevraagde geschenken in bedrukte brushed nylon. van Setter Set. voor dames van 4 tot 50 jaar. een prachtig kado. rose en bleu. rood en marine. zeer mooie sortering in uni en gebloemd. deze week ontvingen wij een nieuwe serie. zeer grote keus in uni en stretch. ook in het veel gevraagde oud rose. m Dit zijn slechts de toppers. U vindt echter nog een keur aan geschenken bij Dat zijn onze Gemaakt van een zeer oud recept. Wij brengen ze nog op smaak met de fijnste Havanna honing en Muntok peper. Echt een pepermop om niet alleen mee te gooien, maar om hem lekker op te knabbe len. Ook deze lekkernij komt uit

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 7