w :d$ Nü 4 2%rente ophetAMRO- spaarboekje! rebus goed? gratis BOEK! Wilt u uw spaargeld zien groeien? Dat kan. AMRO BANK êg? Positieve kanttekeningen bij de plannen van de TEM Agenda raadsvergadering U kunt ook een AMRO-Spaarrekening nemen. Die geeft u - afhankelijk van de termijn - een rente van 4/2, 5, 5/2, 6 of zelfs 7 procent. U ziet het: sparen bij de AMRO Bank gaat sneller. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK 5 5' V SfCiL BAKKERS IJZERHANDEL NV Grondtransacties in komende raad Gemeente koopt Kamerweg te De Koog voor ƒ1, DERDE BLAD TEXELSE COURANT DINSDAG 25 NOVEMBER 1969 JC Brieven van lezers - buiten erantwoordelijkheid van de redaktie Mêew>/-j£ï Of B. en W. en de Texelse Raad in het verleden steeds de juiste beslissingen hebben genomen, wil ik niet beweren en kan er trouwens ook niet over oor delen. Ik meen Texel tamelijk goed te ken nen en ik vind het een prachtig eiland. Om nu meteen te zeggen, dat omwille van het landschapsschoon, doelmatige gebouwen (zeg moderne) moeten wor den geweerd, vooral als deze dienst moeten doen voor algemeen nut, is een tikkeltje kortzichtig. B. en W. en de Texelse Raad hebben ondanks de snelle beslissing, een moeilijke en naar ik meen, een juiste beslissing genomen. Deze mening wordt gebaseerd op de volgende punten 1. Texel heeft noodzakelijk behoefte aan uitbreiding van de elektrische ener gievoorziening. Dit nogmaals te doen met de opstelling van een diesel-aggre gaat is zeer zeker economisch niet ver antwoord, gezien de hoge kosten van energie-opwekking met diesel-agrega- ten. Daarbij komt natuurlijk dat de si- tuëring te Den Burg zou zijn en beteke nen dat er wederom een onmogelijke herrieschopper in de kom van de ge meente er bij zou komen. Als een extra bezwaar dient te worden aangemerkt, dat een dergelijk aggregaat veel koel water nodig heeft en dit uit de omge ving van de Hoge Berg moet worden gewonnen. Dit komt de drinkwater- positie van Texel niet ten goede. 2e. Met een kabelverbinding naar de vaste wal zouden eveneens enorme kos ten gemoeid zijn, immers 2x3 fasen, uitgevoerd in 6 éénfasekabels is een dure geschiedenis, temeer daar deze kabels op tamelijke onderlinge afstand van elkaar moeten worden gelegd en nogal vrij diep onder de zeebodem moe ten verdwijnen met het oog op anke rende grote schepen. Verder komt nog, dat met het berei ken van de vaste wal nog niet wil zeg gen, dat er meteen een geschikt koppel- punt aanwezig is dat eventueel ruimte biedt om de 15 mega-Watt belasting van Texel te kunnen voeden. Een punt dat eventueel voor koppelen in aanmerking zou kunnen komen, is het 50 kV station Ulkesluis, in de nabijheid van Wester- land op Wieringen. Ulkesluis is een verdeelstation in het 50 kV ringnet waarin opgenomen zijn de stations Den Helder-Vogelwijk, Den Helder-De Schooten, Schagen en Oter- leek. Of dit ringnet capaciteit voldoende SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend TEXEL B-HRC C 1—0 Het b-elftal zag kans HRC c de eer ste nederlaag toe te brengen. In het be gin waren de roodjakken wel was ster ker, maar echt gevaarlijk waren ze niet. Na rust maakte Jaap Slikker in samen werking met Rudie van Hoorn er 10 van en daarbij bleef het. Het is toch eigenlijk merkwaardig dat koplopers uit de diverse competities het op Texel erg moeilijk hebben. Zou de bootreis nog zo'n invloed op de benen van voetballers hebben? TEXELSE BOYS Het waren inderdaad moeilijke klusjes. Alleen Bays a behaalde, na een span nende wedstrijd, de volle winst, 20 tegen Oosterend a De doelpunten kwa men van G. Legoerse en N. Zoetelief. Boys 2 kwam best weg tegen het aanvallend beter spelende Geel Zwart 3 Na 15 minuten spelen moest Geel Zwart met tien man, wegens blessure van een der spelers, de strijd voortzetten. Dit verhinderde ze niet om in diezelfde minuut de leiding te nemen, toen de Boys-achterhoede slecht wegwerkte, waarna een hard schot, waarbij de bal door een Boys^been van richting veran derd, doel trof. Na een kwartier spelen in de tweede helft werd M. Veeger in het strafschopgebied incorrect van de bal gezet, de scheidsrechter paste te recht de voordeelregel toe, waarna A. Boon, goed meegekomen, de gelijkma ker kon laten noteren 11. Aan Boys zijde werd spil Beerling, invaller in het eerste, wel gemist. Verder weer een sportieve wedstrijd. In een doelpuntrijke wedstrijd heeft Boys 1 de punten aan Kwadijk moeten laten. De achterhoede was door verhin dering van C. Timmer en H. Witte wel wat uit verband, wat echter niets af deed aan het goede spel van de vervan gers P. Schoo en P. Beerling. De Boys hadden na een 1=0 achterstand voor de rust twee maal de leiding 21 en 32, door doelpunten van C. Kuip (2x) en H. van Sambeek. De rust ging in met gelijke stand 33. In de tweede helft wist Kwadijk door te drukken naar een 53 overwinning. Er werd gespeeld op een erbarmelijk slecht veld. iDe junioren en adspiranten b, geza menlijk naar Geel Zwart moesten bei den de punten in 't Zand laten. Voor de adspiranten was het verlies met 40 na de thuisnederlaag van 71, een re delijk resultaat. De junioren troffen het weer zeer slecht met de leiding. Na een stand van 33 raakten de Boys door de vreemde beslissingen van de scheidsrechter, van slag, waarvan Geel Zwart profiteerde om een 53 over winning te behalen. heeft om in de nabije toekomst niet overbelast te geraken, meen ik te moe ten betwijfelen, daar er reeds plannen bestaan om vanaf Oterleek een 150 kV hoogspanningslijn te bouwen naar Anna Paulowna en aldus de energielevering voor de kop van Noord-Holland veilig te stellen. Deze stituatie zal bij de TEM en de gemeenteraad wel bekend zijn en ook ter sprake geweest zijn. Er dient nog te worden opgemerkt of men bij het maken van een eventuele koppelverbinding één- of tweemaal wil transformeren, hetgeen inhoudt, dat bij éénmaal transformeren er van een be langrijk zwaardere koppelkabel gebruik gemaakt moet worden. In het andere geval zouden er twee transformatoren moeten worden aange schaft, doch kan men met een minder zware kabel volstaan. Immers, de kern dikte van een geleider wordt bepaald door de lengte van de kabel en de stroomdoorgang. De stroomdoorgang wordt gevonden door het vermogen in Watts te delen door de spanning. Simpel voorgesteld, wordt de stroom in Ampères voor een 6,5 kV kabel wortel drie maal groter als voor een tien kV kabel. U ziet dat ook hier de zaken niet zo eenvoudig liggen. 3e. Gezien de moeilijke drinkwater positie op Texel, die door het PWN op geen enkele wijze te verbeteren valt, is de bouw van een thermische centrale met daaraan verbonden waterfabriek een welkome oplossing. Bij een thermi sche centrale worden grote hoeveelhe den stoom gemaakt voor het voeden van de turbines. Een gedeelte van deze stoom kan na het hoge drukdeel van de turbine gepasseerd te zijn, worden af getapt en gebruikt voor het verhitten en verdampen van zeewater, om aldus zoet water te verkrijgen. Dat het hier niet om kleine of onbelangrijke hoe veelheden gaat laat zich denken, als men weet hoe een thermisch energiebe drijf werkt. Moderne ketels met een groot vermogen hebben een zeer hoge stoomdruk, soms wel 18 kg./cm. Ook de stoom temperatuur is zeer hoog, n.l. ca. 525 graden Celsius. Dat er met deze materie meer dan één doel verwezen lijkt kan worden, laat zich gemakkelijk voorstellen en dient te worden benut. De veiligheid van dergelijke installaties behoeft geen probleem te zijn, daar de veiligheidsmarges ruim genomen wor den en het Stoomwezen alles degelijk onder haar controle houdt. Met het fabriceren van materialen voor dergelijke installaties heeft men zeer ruime ervaring en men staat borg voor optimale veiligheid. 4e. Dat een thermische centrale met twee eenheden van 7,5 mW elk een kwestbaar bedrijf zou zijn, is beslist niet waar. Er is n.l. een mogelijkheid om een ongestoorde energielevering te waarborgen, door b.v. de oude diesel centrale niet geheel af te breken. Met niet al te dure voorzieningen van tech nische aard kunnen enkele diesel-aggre gaten in noodgevallen automatisch in bedrijf worden genomen door b.v. toe passing van een frekwentiebewaking. Mocht door een bepaalde oorzaak de netfrekwentie dalen tot b.v. 48 of 47,5 Hz, dan kan op deze waarde een kom- mando aangebracht om een dieselaggre gaat automatisch te starten en meteen enerige leveren, waardoor de frekwen- tie weer op 50 Hz gebracht wordt en overbelasting uitblijft .Een volgende ze kerheid zou zijn bij toepassing van unit systeem, d.w.z. één ketel één machine, een zogenaamde overcrossverbinding te maken. Hiermee wordt de mogelijkheid geschapen om, wanneer van de ene unit de ketel en van de andere unit de tur bine niet beschikbaar zou zijn, toch met én machine in bedrijf te blijven en de helft van het vermogen te leveren. Het resterende energietekort kan dan nog aangevuld worden met enkele over gebleven dieselaggregaten. 5e. Een vergelijking trekken met cen trale bedrijven in Nederland is niet juist. Eerstens moet men dergelijke ge bouwen op de juiste plaats in het land schap situeren, doch altijd in een omge ving waar voldoende koelwater voor handen is. Daarnaast kan men enigs zins een concessie doen aan de vorm geving van het geheel. Ook met de aan plant van bomen en hoge heesters kan men nog veel bereiken. In mijn gedach ten zou een plaats tussen Oudeschild en Dijkmanshuizen zeer geschikt zijn. Of vindt men het gemaal „Dijkmanshui zen" tegen en op de dijk zo pittoresk ge legen? Ten aanzien van thermische cen trales op de vaste wal verkeert Texel nog in een bevoorrechte positie, immers gezien de 6,5 kV voeding behoeft de TEM geen gebruik te maken van boven grondse hoogspanningnetten, die het landschap kunnen ontsieren. Limburg heeft het indertijd met het kiezen van de plaats voor het provin ciale bedrijf heel moeilijk gehad, maar tenslotte is de keus gevallen op de liefe lijke Maasvallei bij Buggenum 5 km. van Roermond. Na 15 jaar is dit bedrijf nog flink wat groter geworden en uitgebouwd tot een centrale met een vermogen van bijna 750 mW (750.000 kW). Nu in deze tijd is dit bedrijf niet meer uit het landschap, uitsluitend agrarisch gebied en bos, weg te denken. Eerlijkheidshalve moet ik er bij zeg gen dat de afgaande 150 kV. hoogspan ningslijnen beslist niet mooi zijn in te genstelling tot de energiefabriek zelf met zijn 6 schoorstenen, waarvan er 2 zijn die tot 140 meter hoog in de lucht priemen. Dit alles wilde ik de heer J. W. de Blok en de mensen, die het met hem eens zijn, onder de aandacht brengen, ter overweging wat voor Texel en zijn bewoners tot nut en heil kan strekken. Ik ben er dan ook van overtuigd, dat, wanneer door de veel goedkopere ma nier van energie opwekken de tarieven kunnen en zullen verlaagd worden. Het gevolg zal zijn, dat de Texelaars hun be drijf en huishouding verder zullen elek- trificeren. De mogelijkheid is dat het opgestelde vermogen van 15 mW. dan spoedig te weinig zal zijn en tot bouw van een 3e unit zal leiden. H. de Ruyter, Haelen (Limb.) GESLAAGD Mevrouw M. H. Bakker-van Lange- laan te Den Burg slaagde te Rotterdam voor het diploma Voet- en schoenkun- dig Pedicure S.V.O. SAMENKOMST VOLLE EVANGELIE Vrijdagavond 28 november, aanvang 8 uur, wordt in het Rode Kruisgebouw een Volle Evangeliesamenkomst gehou den met als spreker de heer R. Hoek stra. Vergadering van de raad der ge meente Texel op dinsdag 2 december 1969, n.m. 2.30 uur in de vergaderzaal van het polderhuis te Den Burg. Texel, 19 november 1969. De burgemeester van Texel, W. H. Sprenger 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Benoeming van een afgevaardigde en een plaatsvervangend afgevaardigde naar de algemene vergadering van aan deelhouders van de N.V. Texelse Elec- triciteitsmaatschappij (T.E.M.) in 1970. Aanbevolen worden: Als afgevaardigde; 1 mevr. J. Koning-Bruin; 2. de heer J J. Westdorp. Als plaatsvervangend afgevaardigde: 1. de heer C. Timmer; 2. de heer F. Standaart. 4. Opdracht aan de afgevaardigde van de gemeente naar de algemene verga dering van aandeelhouders van de N.V. Texelse Elektriciteitsmaatschappij (T.E.M.) tot benoeming van een direc teur per 1 januari 1970. Aanbevolen wordt voor herbenoeming de heer B. Kleinhuis. 5. Benoeming van een bestuurslid van de Woningbouwvereniging Texel. Aan bevolen worden: Als bestuurslid: voor de heer J. Daalder: de heer J. Daalder; Als plaatsvervangend bestuurslid: voor de heerC. Joustra: de heer C. Joustra. 6. Benoeming van bestuursleden van 't Prof. Dr. W H. Keesomstudiefonds wegens periodieke aftreding per 1 ja- P "OTHlTÏElf SICIL bij ons koopt kaneen We nu 7ELF OMNIBUS in me, handige - en los even de tebus bo" «9.-or u klaar» 1435B 1401H VTS 'OW1R1TOOL9 Tel. 02220-2346 nuari 1970. De aanbeveling zal nader worden medegedeeld. 7 Benoeming van de leden der com missie, belast met het doen van de schattingen, bedoeld bij de Beheersver- ordening grondbedrijf Texel. Aanbevo len worden: voor de heer S. Keijser: 1. de heer S. Keijser; 2. de heer A. Dros Bzn.; voor de heer N. Eelman; 1. de heer N. Eelman, 2. de heer S Lap Bzn.; voor de heer J. Smit: 1. de heer J. Smit 2 de heer Th. M. Graaf. 8. Benoeming van een lid van het da gelijks bestuur van de Stichting Cul tureel Werk Texel. De aanbeveling zal nader worden bekend gemaakt. 9 Verlening van eervol ontslag per 1 december 1969 aan de heer C Groen als ambtenaar van de burgelijke stand. 10. Benoeming van een ambtenaar van de burgelijke stand. Aanbevolen wordt de heer A. Lemstra, ambtenaar ter se cretarie. 11. Behandeling van het bezwaarschrift van de heer Th. A. van Lamoen tegen een hem opgelegde voorwaarde inzake plantplicht. 12. Beslissing inzake het recreatieplan „De Krim". 13. Vaststelling van een Archiefveror dening. 14. Behandeling van het verzoek van de Nederlandse Federatie van Naturis- tenvereni gingen 15. Wijziging reinigingsdienst: a. ge bruik plastic-zakken in plaats van em mers; b. aanpassing verordening op de heffing van reinigingsrechten. 16. Besluit tot het invoeren van een sy steem voor het begraven van huisvuil. 17. Aangaan van een gemeenschappelij ke regeling met een aantal gemeenten in de kop van Noordholland tot vor ming van een rechtspersoonlijkheid be zittend lichaam, genaamd „Vleeskeu ringskring Den Helder"; ter uitvoering van de Vleeskeuringswet en de Des- tructiewet, c.a. 18. Machtiging tot het aangaan van kasgeldleningen ten behoeve van de dienst 1970. 19. Bepaling van het maximaal toelaat bare crediet voor 1970 op grond van de met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten aangegane rekendng-cou- rant-overeenkomst. 20. Aangaan van een rekening-courant overeenkomst met de Coöperatieve Raiffeisenbank Texel voor het jaar 1970. 21. Aangaan van een rekening-courant overeenkomst met het kantoor Den Burg van de Amsterdam-Rotterdam Bank N.V. voor het jaar 1970, 22. Verlenging van de verhoging van het maximaal toelaatbare crediet voor 1970 op grond van de met de N.V. Texelse Electriciteitsmaatschappij (T.E.M.) aangegane rekening-courant overeenkomst. 23. Overname van de Kamerweg te De Koog in eigendom, beheer en onder houd van de Gemeenschappelijke Pol ders op Texel. 24 Uitgifte in erfpacht van een per ceel grond te Oudeschild aan de heer J. J. Sleutel, wonende aldaar. 25. Aankoop van grond te Den Hoorn van mevrouw E. Duinker-Keijser, wo nende te Alkmaar. 26. Verkoop van een perceel industrie terrein te Den Burg aan de Fa. A. van der Vis Zoon. 27. Uitgifte in erfpacht van enige strookjes grond te Oost aan de heer J. Betsema, wonende aldaar. 28. Aangaan van een overeenkomst tot pachtontbinding inzake grond te Den Hoorn met de heer P. D. Drijver, wo nende aldaar. 29. Vervallen. 30. Wijziging van de begroting van de sociale dienst voor 1969. 31. Wijziging van de begroting van het grondbedrijf voor 1969. 32. Wijziging van de gemeentebegroting voor 1969. In de raadsvergadering van 2 decem ber zullen twee grondtransacties wor den behandeld. De gemeente heeft met mevrouw E. Duinker-Keijser te Alkmaar overeen stemming bereikt omtrent aankoop van een stuk grond van 0.71.40 ha, gelegen op de hoek Naalrand-Kuilderweg te Den Hoorn. De grond is blijkens het be stemmingsplan nodig voor woningbouw en openbaar groen. De gemeente koopt het stuk voor ƒ26.780,Het betref fende stuk wordt momenteel nog ge pacht door de heer P. D. Drijver te Den Hoorn. De raad wordt voorgesteld de pachtovereenkomst te beëindigen. De gemeente zal de heer Drijver 4.284,schadeloosstelling betalen. De firma A. van der Vis Zoon te Den Burg koopt van de gemeente een stukje grond, achter het reeds bij de firma in eigendom zijnde perceel aan de Maricoweg. Voor het 206 m2 grote stuk moet 3.296,betaald worden. Door de gemeente Texel is in het ka der van de openluchtrecreatie en het toerisme een rijksbijdrage gevraagd voor de uitvoering van een aantal pro jecten, waaronder verbreding van de Bosrandweg en verharding van de Ka merweg en het gedeelte van de Kamer straat tussen deze weg en de Epelaan. Het is de bedoeling het werk zo enigs zins mogelijk nog déze herfst ter hand te nemen. De Kamerweg is eigendom van De Gemeenschappelijke Polders. Dit wa terschap is bereid eigendom, beheer en onderhoud aan de gemeente over te dragen tegen het symbolische bedrag van ƒ1,De in de weg gelegen dui ker van betonnen buizen blijft echter eigendom van het waterschap.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 10