van fierljeppen begrijpen ze ook geenbal JE MILJOENENERFENIS Veeboeren staan er beter voor dan boutvboeren LANDBOUW en VEETEELT Vergelijkende cijfers ns Op Texel steeds meer bouwactiviteit 'n ronde, robuuste kruidendrank Boeren met nevenberoep Nadere mededelingen bevolkingsonderzoek WEEDE BLAD TEXELSE COURANT DINSDAG 25 NOVEMBER 1969 rubriek voor - l on.i.i-wrt»kiï,- Het is beslist geen „nieuwtje" als we beweren, dat de financiële uitkomsten •on het weidebedrijf de laatste jaren duidelijk beter zijn dan van het bouw land. Dat behoeft niet eens een verge lijking te zijn tussen bouwland mei granen of grasland met koeien. Ook als er in het bouwplan van een akkerbouw bedrijf nogal wat aardappelen en bie ten voorkomen en op het weidebedrijf llllll naast melkkoeien ook nog schapen wor den gehouden is toch in het algemeen iet bedrijfsresultaat op het weidebe- Idrijf beter dan op 't akkerbouwbedrijf. Ms het een gemengd bedrijf betreft kunnen we zeggen, dat over het alge neen de financiële resultaten van het •cehouderijgedeelte beter zijn dan van de akkerbouw. We zagen het bovenstaande nog weer eens duidelijk geïllustreerd door gege vens van een Texels gemengd bedrijf. Op dit bedrijf wordt de grond voor plm. 50°/o gebruikt voor de rundvee- P iiouderij en voor de rest voor akker bouw. Op het grasland wordt plm. llU melkkoe met daarnaast een ruime jong- estapel gehouden. Op het bouwland worden ruim 70% granen verbouwd en en kleine 30% bieten en aardappelen 'De productie van 't melkvee is goed, naar beslist niet buitengewoon. De> ge middelde productie ligt nl. tussen 800 en 4.900 kg. melk per koe. De op- rengsten van de granen zijn voor fexel gemiddeld, terwijl de opbrengst de aardappelen en bieten beslist ^oed is. We kunnen dus wel stellen, dat er wat de kg.-opbrengsten betreft op het ;rasland en het bouwland van gemid- ielde tot goede resultaten kan worden ;esproken. Geldelijke opbrengsten Er is echter een heel groot verschil lussen de bruto-opbrengsten in geld waarde tussen het grasland en het louwland. Gaan we nl. van de gras landsector de totale opbrengsten aan [eld delen door het aantal hectaren 'rasland, dan komen we tot een gelde lijke opbrengst van 3.350,per ha. Dit is dus het bedrag per bunder aan ifzet van melk, vlees en mogelijk nog at hooi. Gaan we hetzelfde doen bij het ak- ;erbouwgedeelte van het bedrijf, dan trijgen we het volgende. Als we het totaalbedrag, dat ontvangen is voor iraan, stro, bieten en aardappelen ook leien door het aantal hectaren, dan ko nen we tot een opbrengst van ƒ2.050, ier ha. Een verschil in bruto-opbrengst ler ha van ƒ1.300, Nu zegt een bruto-opbrengst per bun- Ier uiteraard nog maar heel weinig. Iet gaat er uiteindelijk om wat er na iftrek van alle kosten van deze bruto- jpbrengst overblijft. Iedereen, die ech- enigszins op de hoogte is met de imvang van de kosten bij rundveehou- lerij en akkerbouw weet zonder meer, lat in ieder geval het verschil in kos- en per bunder tussen rundveehouderij akkerbouw belangrijk beneden het lojuist genoemde bedrag van ƒ1.300, igt. Wat dus betekent, dat er voor de indernemer bij de rundveehouderij een ïelangrijk hoger bedrag per bunder "verblijft dan bij akkerbouw met een louwplan van 70% granen en 30% bie- en en aardappelen. Globale benadering We hebben geprobeerd om wat hier "oven is beweerd aan te tonen door de osten, die gemaakt zijn voor de gras- W landsector en de akkerbouw te splitsen. Voor een aantal posten is dit zeer ge makkelijk. Ze zijn nl. duidelijk toe te rekenen aan de veehouderij of de ak kerbouw. Zo behoort de post kracht voer duidelijk bij de veehouderij thuis en zaaizaad en pootgoed bij de akker bouw. Wat de werktuigen betreft is het niet zo eenvoudig. We hebben deze voor een gelijk deed laten drukken op het grasland en 't bouwland. Het loon werk was voor het grootste gedeelte gemakkelijk toe te wijzen aan óf het grasland, óf het bouwland. Ook met de kosten voor bemesting^» gaf dit weinig moeilijkheden. Wat de J pacht van grond en gebouwen, betreft 1 hebben we de kosten voor de gebouwen vrijwel geheel laten drukken op de vee houderij. Voor het bouwplan, dat op dit bedrijf wordt toegepast is voor de akkerbouw weinig gebouwenruimte no dig. De algemene kosten, die zo'n ƒ70, per bunder waren hebben we gelijk over de veehouderij en de akkerbouw verdeeld. Bij toepassing van bovenstaande be rekening blijkt, dat de kosten per bun der, met uitzondering van de arbeids kosten, voor het bouwland ƒ1.250, per bunder zijn. Voor het grasland is dit ongeveer 2.050,per bunder. Bij de berekening van de bruto-op brengst per bunder kwamen we voor de akkerbouw tot een bedrag van ƒ2.050,en voor het grasland tot 3.350,per ha. Dat betekent dus, dat in dit geval voor de arbeid in de ak kerbouwsector ƒ800,per bunder overblijft, terwijl dit op het veehoude rijgedeelte ƒ1.300,per bunder is. Een verschil van arbeidsinkomen van ƒ500,- per ha. Vooral van belang voor „kleinere" bedrijven Bij de hiervoor gegeven berekening moeten we niet vergeten, dat het be drag van ƒ800,bij de akerbouw en het bedrag van ƒ1.300,bij het gras land vergoeding voor alle arbeid is. Als op het bedrijf dus naast de ondernemer nog andere arbeidskrachten werken, dan moet ook dit uit de ƒ800,en de ƒ1.300,worden betaald. In ons gebied hebben we echter heel wat bedrijven met een oppervlakte van 15 - 20 ha. In dat geval wordt het werk grotendeels door de ondernemer zelf gedaan. Vooral als de oppervlakte in de buurt van 15 ha ligt is de vraag bij welk bedrijfsplan het arbeidsinkomen per bunder het hoogst is van veel be lang. Op bedrijven, waar naast de on dernemer nog een eigen zoon op het bedrijf werkzaam is, is het ook voor bedrijven, die groter dan 20 ha zijn van belang om te weten bij welke in deling van het bedrijf het grootste ar beidsinkomen per bunder kan worden verkregen. Uit het bovenstaande blijkt duidelijk, dat in deze gevallen grasland met melkkoeien de voorkeur verdienen bo ven de akkerbouw. Waarbij we niet on vermeld willen laten, dat met een iets andere verhouding tussen de opper vlakte granen en hakvruchten (bieten en aardappelen) het arbeidsinkomen op het bouwland mogelijk nog wel iets kan worden verhoogd. Mogelijk zal door deze of gene de op merking worden gemaakt, dat ik ver zuimd heb om rekening te houden met het overschot aan zuivelproducten. We hebben dat inderdaad niet gedaan. We zijn nl. van mening, dat we bij onze voorlichting vooral moeten rekenen met het belang van het individuele bedrijf. Dat is in het voorgaande gebeurd. Bij de Commissie Den Helder en Texel van de Stichting Noordhollandse Welstandscommissie werden in 1968 voor wat betreft Texel 208 bouwplan nen ingediend. Deze waren als volgt onderverdeeld: openbare en bijzondere gebouwen 1; woon- en winkelhuizen 35; gebouwen voor handel en nijver heid 22; boerderijen 7, schuren, ver bouwingen e.d. 143. Ten opzichte van voorgaande jaren geeft 1968 een aanzienlijke stijging te zien: 1965 180; 1966 127; 1967 150 en 1968 208. Van het beknopte verslag is slechts de volgende uitspraak het vermelden waard: „Vooral op Texel zijn verbou wingen van oude boerderijen tot pen- sionbedrijven in ontwikkeling. Er zijn realisaties waar dit probleem op aan vaardbare manier is opgelost. De samenstelling van de Commissie in 1968 was: P. S van der Vaart, Den Helder, voorzitter; P. H. van Rhijn, ge delegeerde der Commissie, secretaris; M. Bosma, technisch hoofdambtenaar bij gemeentewerken van Texel; H. Sie- ders, hoofd dienst bouw- en woning toezicht van Den Helder en J. Veldstra, oud-directeur van gemeentewerken van Texel. W&"-SS Jammer voor de Hollanders, maar wij Friezen zijn duidelijk een uitverkoren volkje. Met uitnemende bezigheden. Fierljeppen* en Skütsjesilen* bijvoorbeeld. Gezonde gewoontes, die je vitaal en vrolijk houden. Net als het minzaam innemen van kleine glaasjes Sonnema Berenburg.Ook al iets waar polsstokverspringen en schuitjevaren zoals een enkele bereisde hollander u vertellen kan. Hollanders zichvan onthouden en dat is helemóal onbegrij pelijk. Sonnema Berenburg is namelijk al sinds 1860 voor ons montere Friezen hèt middel om warm en opgewekt te blijven. Het lijkt ons dat daar in de rest van ons land af en toe toch ook wel behoefte aan zal zijn. Naar de mate waarin de bedrijfshoof- den in de landbouw een nevenberoep uitoefenen is door het CBS een onder zoek ingesteld voor de toestand in mei 1968. De uitkomsten zijn onlangs be kend geworden voor de onderscheidene landbouwgebieden. Texel en Wieringen vormen in deze statistiek één gebied. De cijfers voor deze gemeenten, die als weidegebied getypeerd worden, zullen wij stellen naast de cijfers van een uitgesproken akkerbouwgebied als de Wieringer- meer. Op Texel en Wieringen heeft 18,4% van de bedrijfshoofden in de landbouw een nevenberoep, in de Wieringermeer 11,4%. Een nevenberoep komt met na me voor in de jonge leeftijdsgroepen tot 30 jaar. In de Wieringermeer weer sterker dan op Texel en Wieringen. Daarentegen komt op Texel en Wierin gen het verschijnsel van nevenberoep onder de ouderen meer voor dan in de Wieringermeer. Voor de 50 - 64-jarigen zijn de percentages 16,4 resp. 4,5 en voor de 65-jarigen en ouder 17,3 resp. 6,1. Leeftijdsopbouw De cijfers omtrent de bedrijfshoofden al dan niet met nevenberoep stellen ons tevens in staat enig inzicht te verkrij gen in de leeftijdsopbouw. Voor de 658 bedrijfshoofden op Texel en Wieringen resp. 577 in Wieringer meer was deze als volgt. Tex.-Wier. Wierm. tot 25 jaar 25 - 29 30 - 39 40 - 49 50 - 64 65 1,1% 5,0% 16,5% 23,1% 40,9% 13,4% 1,7 9,9% 21,7% 19,8% 38,4% 8,5% totaal 100,0% 100,0% Er blijken duidelijke verschillen in leeftijdsopbouw te bestaan. In Wierin germeer zijn de jongere leeftijdsgroe pen en op Texel en Wieringen de oude re leeftijdsgroepen sterker bezet. tot en met 1 december Nadere mededelingen 1 Oproepkaart meenemen. 2. De kosten bedragen 2,50 per per soon en dienen in de auto te worden voldaan. Per minuut worden 3 personen ge fotografeerd. Betaalt u, om opont houd te voorkomen, met gepast geld. 3. Ontkleden is niet nodig. Wel wordt verzocht er op toe te zien dat kno pen in de kleding alleen voorkomen over het midden van borst en rug. 4. Alleen in bijzondere gevallen (ziek te, verhuizing, vakantie, beroeps werkzaamheden b.v.) mag men op een andere tijd of plaats dan de op roepkaart aangeeft, worden onder zocht. 5. Het personeel van de P.T.T. ont vangt 2 oproepkaarten, Verzochi wordt, beide oproepkaarten naar de onderzoekauto mee te nemen. woensdag 26 november 14.00 - 14.30 uur, Spang, bij hoeve „Va ria". 15.30 - 16.30 uur, Oost bij oude school. 19.00 - 20.15 uur, Zuid Eierland, bij vliegveldpaviljoen. donderdag 27 november 14.00 - 15.15 uur, Gerritsland, bij Jac. Verseput. 16.00 - 17.00 uur, De Westen, bij D. W. Keijser. 19.00 - 21.00 uur, Den Hoorn, bij o.l. school. vrijdag 28 november 8.30 - 10.00 uur, St. Jan rusthuis, Den Burg. 10.45 - 12.15 uur, huize Irene, Den Burg 13.30 - 16.30 uur, Den Burg, achter postkantoor. maandag 1 december 14.00 - 15.00 uur, P.H. Polder, bij H. G. Timmer 15.15 - 16.15 uur, Zuid Haffel, K.I. sta tion. 18.00 - 20.00 uur, Den Burg, achter postkantoor. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIHUIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll FEUILLETON door TOM LODEWIJK lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliilllllllllHllllllllillllllllUlillllllllUUIIIlllllUIIIIIIIIIB'lllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliir 13. De schat! Ze gaf hem de uitnodi- ig in de mond! Haastig berekende hij f hij genoeg geld bij zich had. „Mag ik zullen we samen?" „Welja waarom niet? Een alleen is ïaar verdrietig". Frits liep weer op rozen. Nu zou hij e kans krijgen met haar te praten on er vier ogen. „Laten we naar Le Couturier gaan. •aar is muziek". „Best", zei Frits, een beetje uit de oets gevallen. Le Coururier zat om eze tijd altijd vol. Met moeite vonden ze een tafeltje in iet restaurant. Rechts zaten twee cor- ulente dames hun taille nog te ver roten met overdadige porties veelkleu- ig ijs, links zat een heer op leeftijd een ime te bestuderen, die zeer hooghar- ig voor zich uit zat te kijken, maar ich van de studiën blijkbaar goed be fast was en een zeer voordelige pose ad aangenomen. Een violist liep het afé door, stond bij diverse tafeltjes 51, speelde bij het oor van de dames ie dit zich óf met een lieve glimlach eten welgevallen, of van verlegenheid iet wisten hoe zich een houding te ge en. Het was Hongaarse muziek en die aspte Frits op zijn gespannen zenu- <"en. „Gezellige tent hier de enige in eel de stad", vond Jeanne die met een ewend gebaar ging zitten op de stoel die een gedienstige kelner voor haar aanschoof. Fnts wist wel gezelliger plaatsen om eens vertrouwelijk te pra ten met het meisje van je dromen, de mensen zaten hier zowat bij elkaar op schoot. De ober stond in afwachting. „Mevrouw, meneer?*' Mevrouw, zei die vent. „Sherry maar", zei Jeanne achteloos. „Extra dry". „Sherry extra dry. En meneer?" „Mij ook maar van 't zelfde", zei hij haastig. Hij had liever een goeie kop koffie gehad, maar hij durfde het niet te bestellen. Hij loerde terluiks naar de wijnkaart. Sherry 2,50. Alsjeblieft. Zaten ze daar even voor twee knaken op te drinken. Extra duur vanwege de muziek natuurlijk. Nu, die muziek kon hem gestolen worden. Hoge sprongen kon hij anders niet maken nu, met die twaalf en een halve piek in zijn zak, als het zo doorging. Hij had voor zichzelf uitgekiend dat ze daar wel twintig koppen koffie voor zouden kunnen drinken, maar vergeet het maar. De ober bracht de glazen. „Proost", zei Frits als man van de wereld. Ze hief haar glas en terwijl ze de eerste dronk nam, keek ze hem aan over de rand. Hij kwam er van in de war. Pracht ogen had ze, en zoals ze nu keek wist hij, dat dit samenzijn ook voor haar een diepere betekenis had. „Heb je sigaretten?" vroeg ze. Nerveus tastte hij in zijn zak. Lompe boer, om daar niet uit mezelf aan te denken, schold hij zich uit. Hij offreer de haar het doosje, met spitse vingers koos ze er een uit, wachtte tot hij haar vuur gaf. Zijn hand trilde. „Rook je zelf niet?" vroeg ze. Hij rookte meestal een pijp, maar daar was het hier de omgeving niet naar. „O ja", zei hij, en toen galant, „maar eerst jij". „Hier", zei ze, „neem deze, en ze stak hem haar eigen sigaret tuss ende lip pen. Het bracht hem in verwarring, hij proefde lipstick, en he"t gebaar bracht hem door z'n intimiteit van z'n stuk. Het was warempel of ze hem een zoen gegeven had, maar ze had het op een keurig-geraffineerde manier gedaan. Snel bood hij haar een andere aan. „Sherry is niet best", zei ze misprij zend. „Kon anders wel voor 't geld", liet hij zich ontvallen. Hij wist meteen dat hij dit niet had moeten zeggen. „De muziek is er ook in gecalcu leerd", zei ze terechtwijzend. „En die is ook niet best", rechtvaar digde hij zich. „Vind je? Ik houd wel van zigeuner- muziek. Lekker opwindend. Jammer dat je hier niet kunt dansen". Haar grote donkere ogen speurden de zaal rond, de primas had haar al gezien, kwam hij hun tafeltje staan, speelde z'n zoetgevooisde wijs aan haar admirabele oorschelp. Ze luisterde met een glim lachje, als was het een haar toekomen de hulde. Frits voelde zich hopeloos opgelaten, aller aandacht was op hun tafel gericht, hij zag de blikken naar Jeanne gaan. Gek, hij zou er trots op moeten zijn dat juist hij hier met haar zat, zij, zonder twijfel een van de knap ste, zo niet de knapste hier. Maar hij vergat zijn geïrriteerdheid, want toen de violist een ander tafeltje opzocht waren Jeanne's donkere ogen alleen voor hem en informeerde? ze naar zijn werk, naar zijn plannen. Zo was hij in het gesprek verdiept, dat hij niet merkte dat haar glas leeg was, maar de ober zag het wel. Ze knikte alleen. Dat was genoeg. „En meneer?" Meneer had zijn glas nog niet eens leeg. Schuldig nam hij een grote slok. „Voor mij maar een koffie", zei hij. Jeanne trok de wenkbrauwen op, hij merkte het niet. In ieder geval scheelde het driekwart op een sherry. Tegelijk haatte hij zichzelf, haatte hij zijn hele bestaan. Dat je hier moest zitten met het liefste meisje van de wereld en re kening moest houden met het feit, dat je maar zo weinig geld in je zak had. Een felle jaloersheid brak bij hem aan op al die anderen, met name op Henri Hermans, die niet op een tientje hoef den te kijken, die in auto's konden rij den. Stel je voor, dat hij straks Jeanne in zijn wagen kon laten stappen, naast haar zitten in de veilige beslotenheid van de auto' haar mee kon voeren naar een mooie stille plek al wist hij niet zeker of Jeanne daar zo veel van hield als hij. Zij was het die met een snelle blik op haar polshorloge het sein gaf tot op breken. „Ik eet bij familie in de stad", zei ze. Die avond was Frits thuis rusteloos. „Wat scheelt je toch?" vroeg zijn moeder. Hij was zwijgzaam aan het eten, gaf narrige antwoorden, zijn ge dachten waren ergens anders. „Lede- vede", spotte Mieke zonder het te we ten de roos rakend, en de bezitter van het liefdesverdriet gaf haar zo'n „vui- le"blik dat ze na een waarschuwende knipoog van haar moeder er maar het zwijgen toe deed. „Ik ben vanavond bij Wim", zei hij kortaf. Ze hoorden hoe hij de deur achter zich dichtsloeg. „Wat die jongen mankeert tegen woordig", zuchtte Suus. „Anders heb ben we nooit last met hem. Hij zal toch geen moeilijkheden hebben aan de zaak?" ,;Moeder", zei Mieke wereldwijs, „ge loof me nou, het is dat kind van De Hoogh, daar loopt hij achteraan. Op de eten of andere manier houdt die hem aan het lijntje, en het is niks voor hem, maar hij heeft het nou eenmaal te pak ken". „Laten we hopen", zei Jaap Heyblom rustig, „dat het een louterende beproe ving voor hem is". Ze lachten allemaal. „Nu ja", voegde hij er aan toe, „ik meen het ook nog. Hij zal schijn van wezen dienen te onderscheiden, en dat gebeurt nu eenmaal vaak langs de weg van bittere ondervinding". Frits was inderdaad even bij Wim aangegaan, dan behoefde hij straks niet te liegen, maar daarna wachte hij op de bus naar de stad. Jeanne was op de balletschool in de Carnegielaan, dat wist hij, en hij wist ook hoe laat die uitging. Een schijnbaar terloopse vraag had hem dat opgehelderd.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 5