t, Groen 2,'wartsjexelsin het hart^ Hearing werd demonstratie van naaktstrandvoorstanders IIpen 32e deel van Texels strand is niet teveel gevraagd Cultureel Werk berekende subsidies voor verenigingen De heer Praamstra in geweer tegen blote voeten-verbod VERONTRUSTE TEXELAARS BLEVEN THUIS.... eld Gontactlenzen Bericht voor onze abonnees op het vasteland Nog geen ideale verdeelsleutel gevonden Texel in „Brandpunt" Bakker's Ijzerhandel N.V. Advies DAG 2 DECEMBER 1969 83e JAARGANG No. 8324 gave N.V. v/h Langeveld De Rooü Ibus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middcnstandsbank; Coop. Rail- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ3,90 p. kw. 40 ct. incasso. Advert. 18 ct per mm. exd. 4®/0 BTW 196 198 198 421 7,90 7,: 6,90 4,90 idel Hllllll Hlü IT' as De hearing „Naaktstrand, ja of nee?" wel wat anders verlopen dan de or- anisatoren zich hadden voorgesteld, 'erwacht werd dat zich een groot aan- tegenstanders van het naaktstrand 196 ou laten horen en men koesterde zelfs angst dat daar tegenover zó weinig pro" zou klinken dat het een saaie lestand zou worden. Het pakte precies 196|ndersom uit. De ene voorstander na andere voerde het woord. Hearing- oorzitter G. Monen smeekte bijna om rndere geluiden maar dat kwam alleen de heren Haarsma, Bakker („As- rid") en Langeveld. Tot de niet-voor- tanders zouden ook nog Jos Bakker, r.evrouw Vlaming en pastoor Van chie gerekend kunnen worden, maar laarmee was het reservoir der oppo- anten uitgeput. Als men weet dat op lat moment al zo'n 2700 handtekenin- tegen het naaktstrand op Texel milling raren ingezameld, is het zeer verwon- jerlijk dat niet veel meer mensen van l i leze door de raadsfractie geboden ge- nOïfcgenheid hebben gebruik gemaakt om protesteren. Daarmee hadden de te enstanders hun zaak beter gediend lan met een handtekeningcmaktie. In iet recente verleden is immers geble- ;en dat de gemeenteraad (die beslist oiet de mening van de bevolking hoeft te vertegenwoordigen maar naar eer en geweten moet uitmaken welke beslis- voor Texel het beste is) aan hand tekeningen een zeer betrekkelijke waar- toekent. Overigens waren ook lang niet alle raadsleden present en dat gaf dan weer voedsel aan het door een te- genstander gelanceerde gerucht dat de hearing door voorstanders was georga- Disuerd. Alleen de PvdA-fractie en de eenmansfractie van de VVD waren, oor zever wij konden nagaan, volledig aanwezig. De heer G. Monen toonde zich voor de pauze een uiterst neutrale voorzit ter. Na de .pauze viel hij door de mand als voorstander toen hij op een bepaald moment wat tè verheugd lachte om po sitieve interruptiesen geneigd was af te hameren als een anti-geluid weer klonk. Hij volbracht zijnmoeilijke taak overigens uitstekend. Aan het begin van de avond zette hij in sobere be- woordigen de kwestie uiteen. Hij stelde dat door de naaktstrandaffaire de schijnwerpers der publiciteit op Texel gericht waren en dat mede daardoor de gemeenteraad voor een zeer moeilijke beslissing stond. Het unieke van het Texelse naaktstrand zou zijn dat het voor ieder vrij toegankelijk zou blijven. Het nudisme op zichzelf is helemaal geen nieuw verschijnsel; het wordt al jaren beoefend, echter op besloten ter reinen. De voorstanders van het naakt strand vinden het een reklame voor Texel,een stukje vanzelfsprekende vrijheid en een zaak met 'n economisch aantrekkelijke kant omdat het nu disme overwegend door goed gesitu eerd publiek wordt bedreven. De tegen standers, waarvan een deel hun stand punt op de Bijbel baseert, vrezen voor zedenverwildering, voor het lokken van voyeurs en voor de reputatie van Texel. Uitpraten De Nederlandse Federatie van Natu ristenverenigingen, die heeft gevraagd de politieverordening zodanig aan te vullen dat naaktzwemmen op een be paald strandgedeelte mogelijk wordt, had in „De Lindeboom-Texel" een voorlichtingsbijeenkomst georganiseerd, maar daar was de zaak volgens de heer Monen nog niet geheel uitgepraat. Daartoe wilde deze hearing gelegenheid bieden zodat de gemeenteraad een in druk zou hebben van hetgeen omtrent het naaktstrand onder de bevolking leeft. Het ging dus om het aanhoren van meningen; niet om het geven van informatie. De naturistenfederatie was dan ook niet bij de organisatie betrok- (advertentie I.M.) HALEE - Opticiën contactlenzenspecialist Beatrixstraat 52, Den Helder, telefoon 14673. Alleen volgens afspraak. ken, maar in de zaal waren wel enkele NFN-vertegenwoordigers aanwezig om zonodig toch inlichtingen te kunnen verstrekken. De heer Monen begon met het voor lezen van een brief van |mej. Nans Joustra. Zij kon niet op de hearing aan wezig zijn, maar wilde op deze wijze toch haar zegje doen. Nans (de dochter van wethouder Joustra) bleek er een andere mening op na te houden dan haar vader want ze was vóór. Ze schreef begrip te hebben voor de be zwaren die tegen het naaktstrand wa ren ingebracht maar verwachtte dat 't in de praktijk allemaal enorm zou mee vallen, waarbij ze verwees naar Sylt v/aar zich ook nooit moeilijkheden heb ben voorgedaan. „Geef de naakten een kans", aldus mej. Joustra. Ramp voor Texel De heer Haarsma zei nog altijd ach ter het felle ingezonden stuk te staan dat hij enige tijd geleden in de Texel se Courant schreef. Hij noemde het naaktstrand daarin een ramp voor Texel. Zelf had hij enthousiast meege holpen aan .de handtekeningenactie. Bij het verzamelen van handtekeningen in De Koog was het hem opgevallen dat ook daar de meesten tekenden en het naaktstrand uit zakelijke overwe gingen afwezen. Hetzelfde had hij in Waalenburg ervaren. „80 a 85°/o staat achter mij", zo schatte hij. Ten prooi aan het misverstand dat de NFN het stuk strand voor zich alleen wilde heb ben noemde hij het verzoek absurd. „Straks kan een ander ook een stuk strand voor zich opeisen. Dat is fout, wapt strand is er voor iedereen. Nu al trekt Texel in verband met de naakt strandaffaire de aandacht van heel Ne derland. Als het strand er straks is zul len duizenden op sensatie beluste jon gens naar Texel komen", zo verwacht te hij. Opgedrongen Mej. Hilly Vlas vond dat .door de handtekeningenactie aan veel mensen een negatieve mening is opgedrongen. Dat het naaktlopen tegen de natuurwet is, geloofde zij niet. Evenmin had zij begrip voor de religieuze bezwaren. „Als Onze L.iéve Heer bezwaar £ou hebben tegen naaktheid, had-ie ons bij de geboorte wel veertjes gegeven". „Als het strand er voor ieder is, moe ten ook naturisten er terecht kunnen", zo haakte Andrew Albers in op een uit spraak van de heer Haarsma. In tegen stelling tot de heer Haarsma vond hij de naturisten zeer bescheiden; anders hadden ze in eerste instantie wel om een beter stuk strand gevraagd dan De Hors. De heer W. A. Visser, hotelier te De Koog, vond dat een mens de gelegen heid moest krijgen om te leven zoals hij wil. Het accepteren van mensen die willen zwemmen is een stukje ver draagzaamheid. „De ogen van de we reld zijn op ons gericht. De beslissing van de gemeenteraad zal een maatstaf voor anderen zijn". De heer Visser vond dat Texel in het verleden de boot al vaak heeft gemist. Hij noemde het een voorrecht dat de naturisten het oog het eerst op Texel hebben laten vallen, „Het is zaak dat men aan hun verlan gens tegemoet komt". Referendum De heer Duinker pleitte voor een re ferendum onder de Texelaars. Volgens hem mocht de gemeenteraad niet, zoals de kwestie Ceres, een beslissing nemen waar de meerderheid van de bevolking tegen is. Het werd niet duidelijk of de heer Duinker bezwaren had tegen het naaktstrand. Mevrouw Vlaming maakte wel de in druk want zij bracht naar voren dat de gemeenteraad eerst, eens een reisje naar Biafra moest maken om daar de naakten te kleden en pas daarna het eigen vijgeblad te laten vallen. De heer Jos Bakker verwachtte dat het verschijnsel naaktzwemmen zich als een inktvlek zou uitbreiden als het eenmaal werd toegestaan. Hij dacht dat de naaktzwemmrs al gauw de aange geven grenzen zouden overschrijden waardoor de zaak uit de hand zou lo pen. Hij voelde meer voor een (beslo ten) naturistenkamp. De heer W. van 't Noordende toonde zich fervent voorstander. Het inwilli gen van de N'FN-wensen was volgens hem het legaliseren van een bestaande toestand. Er wordt nu al op vrij grote schaal naakt gebaad aan het Texelse strand. Hij verwachtte geen moeilijk heden zoals de heer Bakker bedoelde. „Provocatie is deze mensen vreemd". De Algemene Politieverordening moet volgens hem in ieder geval op de hel- (Zie verder elders in dit nummer) Wij verzoeken onze abonnees van het vasteland, met hun be talingen voor het le kwartaal 1970 te wachten tot zij van ons een ac ceptgirokaart hebben ontvangen en niet nu reeds het geld op een andere wijze over te maken. Dit i.v.m. administratieve bijkomstig heden. De acceptgirokaarten zult u omstreeks half december van ons ontvangen. Bij voorbaat dank, Administratie Texelse Courant Fanfare 878,— (ƒ567,—); DEK 264,— (ƒ150,—); Drumband D.E.K. ƒ182,— (ƒ204,—); Excelsior ƒ788,— (ƒ432,—); Drumband Excelsior ƒ456,(ƒ357, Marg. Sinclair ƒ958,(ƒ846,Voor waarts Mars ƒ475,(ƒ444, De Stichting Overkoepeling Neder landse Muziek Organisaties had aange drongen op aanzienlijk hogere subsidies, variërend van ƒ1500,tot ƒ3500,per fanfarekorps en ƒ600,tot ƒ1200,per drumband. Dat is echter geen haalbare kaart en wordt door de commissie ook niet gewenst geacht. Er zijn nog steeds verenigingen met een contributie van ƒ0,15 tot ƒ0,25 per week, hoewel er ook verenigingen zijn die de contributie tot een redelijk peil (ƒ1,voor senioren en ƒ0,50 voor junioren) hebben opgetrok ken. De subsidiecommissie erkende dat de muziekverenigingen voor grote las ten staan; in het verleden is het subsi dieplafond dan ook aanmerkelijk ver- Het centraal bestuur van de Stichting Cultureel Werk heeft aan het gemeen tebestuur advies uitgebracht inzake de subsidiëring van de Texelse culturele verenigingen voor 1969. Nieuw bij de sportverenigingen is dat nu rekening wordt gehouden met de aanwezigheid van een betaalde leider. Deze factor werd ondergebracht in de berekenings formule. Voor de sportverenigingen is evenals in 1968 ƒ5000, beschikbaar. Een nieu we gegadigde was de volleybalclub Smash 69 te Oosterend; de judoclub Texel bestaat niet meer en deed der halve geen aanspraak. De subsidiecom missie, die zich met het delicate verde lingsprobleem heeft bezig gehouden, wil aan de betaalde krachten nog geen be- voegdheidseisen stellen, ervan uitgaan de dat de honorering wel afgestemd zal zijn op de capaciteiten van de betrokke ne. Op den duur zal de commissie wel met de bevoegdheidseisen rekening gaan houden en daarbij vooral het accent leggen op met jeugdleiding ver band houdende kosten. Volgens de nu toegepaste formule worden aan de volgende verenigingen de daarbij genoemde bedragen uitge keerd. Tussen haakjes het bedrag dat vorig jaar werd toegekend. GVT ƒ2140,(ƒ1840,Badmintonclub ƒ60,— (ƒ55,—); Tevoko ƒ255,— (ƒ380,—); S.V. De Koog ƒ90,—; (ƒ90,—); Texelse Boys ƒ160— 225,—); ZDH ƒ140,— (ƒ215,Judoclub Oosterend ƒ270, (ƒ190,Gymvereniging Oosterend ƒ525,— (ƒ405,—); Tetak ƒ65,— (ƒ40,—; S.V.C. ƒ330,(ƒ285,Gymver. Oude- schild 285,— (ƒ320,—); S.V. Oosterend ƒ135,— (ƒ165,—); S.V.T. ƒ340,— (ƒ415,—) Waddenruiters ƒ100,(ƒ205,Smash '68 ƒ105,— De subsidiecommissie was overigens van mening, dat het voor de sportver enigingen ter beschikknig staande be drag relatief aanzienlijk te laag is, vooral met het oog op het sterk toege nomen aantal jeugdleden. Derhalve stelt de subsidiecommissie voor in 1970 aan de sportverenigingen ƒ10.000,uit te keren. Jeugdverenigingen Voor de jeugdverenigingen was ƒ2000.beschikbaar, evenals vorig jaar Nieuwe gegadigden waren de jeugdsoos en De Witte Burcht, de buurt vereniging 't Groentje, de aktiegroep 2000, de N.H. gespreksgroep Zd. Eier- land, de Geref. jongensclub en de Geref. meisjesclub te Den Burg. De subsidie commissie was van mening, dat het niet de taak van de overheid is politiek of kerkelijk geëngageerde groepen te steunen, mede gezien de betrekkelijk geringe kosten, waarvoor deze groepe ringen staan. De jeugdsoos en De Witte Burcht krijgen ieder een instuifsubsidie van ƒ250,De speeltuinvereniging De Driehoek krijgt een exploitatiesubsidie van ƒ100,De speeltuinvereniging 't Groentje krijgt nog geen exploitatie subsidie, maar zal wel profiteren van de kermisopbrengst. Aldus blijft voor de overige verenigingen ƒ1400,beschik baar. Volgens de ook vorig jaar toege paste formule levert dat de volgende uitkeringen op. De Zwalkers ƒ203,— (ƒ178,60); Je- roengroep ƒ259,70 (ƒ260,30); Marg. Sin clair 377,30 (ƒ665,Folkloredans- groep ƒ74,90 (ƒ55,10); Jong Leven ƒ28, ƒ26,60); Duinroosjes ƒ41,30 NJN ƒ30,10 (ƒ53,20), Geref. Oosterend ƒ168, (ƒ220,40), Hobby De Waal ƒ41,30 (ƒ60,80) Athena ƒ114,80 ƒ167,20); Geref. meisjes club Den Burg ƒ39,90 Geref. jongensclub ƒ21,70 Op een uur met hoge kijkdichtheid (zaterdagavond om kwart voor tien) kwam Texel voor de TV. KRO's actua liteitenrubriek Brandpunt besteedde aandacht aan de Naaktstrandkwestie. De kijkers zagen hoe burgemeester Sprenger zijn welwillende houding toe lichtte en ook wethouder Daalder, staande voor de Oosterender kerk, mocht zeggen wat hij ervan vond. Voor de camera ging hem dat veel minder goed af dan voor de NCRV-radio-op- name, die vrijdagavond werd uitgezon den Dominee Visser wilde niet op de beeldbuis om zijn afwijzende houding te vertolken. In plaats daarvan hoorde men hoe het kerkeraadslid mevrouw Bruin de door hem opgestelde brief voorlas, waarin het nudisme als deca dent verschijnsel werd veroordeeld, ter wijl beelden werden getoond van het strand, waar de naaktzwemmers straks misschien terecht kunnen Opnamen van de hearing van vrijdagavond ontbraken niet. Ook zag men meisjes bezig met hun handtekeningenaktie en waren de tv-kijkers getuige van de bekering van Kees Swarthof ,die eerst niet wilde te kenen, maar dat tenslotte toch deed om de goede naam van Texel te helpen red den. hoogd. Overigens wordt voorgesteld het plafond nog eens te verhogen, voor 1970 tot minstens ƒ5000,Rekening houden met betaalde leiding zoals bij de sportverenigingen achtte de commis sie nog niet mogelijk omdat hieruit te grote verschuivingen zouden voort komen. Bejaardensocieteiten Aan de Texelse bejaardensociëteiten werden de volgende subsidies toege kend. Den Burg ƒ309,Oudeschild ƒ150,Den Hoorn ƒ154,De Cocks- dorp ƒ161,Oosterend ƒ138,De Waal 88,—. De tot dusver in dit artikel genoemde subsidiebedragen gelden als advies aan het gemeentebestuur. De volgende be dragen konden door de Stichting echter rechtstreeks en derhalve definitief wor den toegezegd. Texelse Sportraad ƒ600,CJOT ƒ250,Contactorgaan voor zang en muziek ƒ500,en de Overkoepeling van Vrouwenorganisa ties ƒ250, Het verzoek van het gemeentebestuur aan de schooldirekties e.d. om erop toe te zien dat in de gymnastiekzalen voor taan op gymschoenen wordt gegymd heeft protesten uitgelokt van de heer G. Praamstra, gymnastiekleider. Het gemeentebestuur nam het besluit in verband met het gebleken gevaar voor voetwratten en voetschimmel. In een brief aan het bestuur van de Stichting Cultureel Werk noemt de heer Praam stra de opmerking van de schoolartsen- dienst dat het gymmen op blote voeten geen enkel voordeel heeft, onjuist. De gymnastiekschoen belemmert de functie van de voet. Het periodiek trainen van de voet is van groot be lang; slecht ontwikkelde voeten hebben al tot veel klachten aanleiding gegeven. De gymschoenen belemmeren boven dien de 'bewegingsvrijheid waardoor struikelen, verdraaiing in voet- en kniegewricht en het niet kunnen be nutten van het natuurlijke grijpvermo- gen wordt veroorzaakt. Door de gym schoen, die de omtrek van de voet ver groot heeft men minder controle op beweging en plaatsing van de voeten. Ook betwijfelt de heer Praamstra of het dragen van gymnastiekschoen in fecties als voetwratten en voetschim mel ^an voorkomen. Ook de kleed ruimte, waar de schoen wordt aange- Advertentie I.M. ST. NICOLAAS MAAK HAAR BLIJ MET 'N BLITZHACKER uien. wortelen, rode kool. peterselie, vlees, noten. een ZYLISS Blitzhacker snijdt alles fijn! Gotdgokourd door do Ncd. Ver. vtn Huit Groot modol 15.2S on 14 50 Muziekverenigingen Voor de muziekverenigingen is ƒ4000,beschikbaar. De volgende be dragen werden vastgesteld. Kon. Texels Den Burg Telefoon 2346 trokken zal meestal besmet zijn. De gymschoen is een ideale kweekplaats voor bacillen. Bovendien krijgen de gymnasten er zweetvoeten door. Aan trekken van gymschoenen buiten het lokaal brengt straatvuil naar de gym zaal waardoor de vloer wordt bescha digd of vuil wordt. De gymnastiekleider is van mening dat men op hygiënisch gebied nalatig is geweest in de gymzaal en daarvan de gevolgen wil ontlopen. Hij vraagt zich af waarom men zoveel geld uit geeft voor kostbare splintervrije vloeren als men er toch alleen maar met gymschoenen gebruik van mag maken. Hij hoopt dan ook dat andere voorzieningen zullen worden getroffen om de genoemde besmettingen te voorkomen. Het gemeentebestuur heeft de brief van de heer Praamstra voor advies doorgezonden naar de schoolartsen- dienst. De heer Praamstra heeft gewei gerd aan het gemeentelijk blote voeten verbod mee te werken bij zijn gymles sen. Tijdens de vergadering van het cen traal bestuur van de Stichting Cultu reel Werk kwam deze kwestie aan de orde. De heer N. Slijderink merkte op dat het wel pijnlijk is dat veel kinde ren al opdracht hebben gekregen om gymschoenen te kopen. Op de vergadering vertoonden zich enkele nieuwe gezichten. Zo was me vrouw Van Beek-Koster er als verte genwoordigster van de nieuwe dorps- commissie Den Burg, verder de heer A. van Hoorn uit De Cocksdorp en de heer F. Beijert namens de gereformeer de groepering. Niet tevreden Het dorpshuisbestuur van De Waal had laten blijken niet tevreden te zijn met de wijze waarop de Waalder afge vaardigde in het centraal bestuur is vertegenwoordigd. Omdat de oorspron kelijke vertegenwoordiger van 't dorps huis, de heer W. Albers, in het bestuur zitting blijft houden heeft de heer M. Binsbergen alleen 'n adviserende stem. Gepleit werd voor wijziging van de statuten waardoor de dorpshuisverte genwoordiger gewoon stemrecht krijgt. In de studiecommissie sporthal/over dekt instructiebad neemt de heer A. (Zie verder pagina 2)

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1