Cjroen 'ThwartsJexeh in het harL, AGENDA Al een idee voor Ouwe Sunderklaas Veilig Verkeerscursus in De Waal en Eierland J. M. de Vries in jaarverslag Ook bij goed weer vraag naar georganiseerde recreatie Voor bredere opzet meer krachten nodig Ook les voor scholieren en bejaarden Start in januari Ouwe Sunderklaas Taverne Riche Greep uit actualiteiten van afgelopen jaar SDAG 9 DECEMBER 1969 83e JAARGANG No. 8426 itgave N.V. v/h Langeveld De Rooy tftbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den g, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschynt dinsdags en vrqdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Rail- fc-Lsenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. pr(js ƒ3,90 p. kw. -j- 40 ct incasso. Advert 18 ct per mm. excl. 4% BTW In de afgelopen zomer is gebleken dat de animo voor georganiseerde acti viteiten voor de jeugd niet vermindert door mooi weer, in tegendeel, het lijkt erop dat de vraag naar georganiseerd ■ermaak dan nog groter wordt. Aldus concludeert jeugd- en recreatieconsu lent J. M. de Vries in zijn „Verslag zonierwerk 1969" dat hij onder meer ter kennis heeft gebracht van de Advies commissie voor het zomerrecreatiewerk. Dat kinderen zich bij mooi weer zelf kunnen vermaken, wordt niet ontkend, maar de meesten slagen daarin slechts een korte periode. De recreatieconsulent heeft nauwkeurig de aantallen deelne mende kinderen geregistreerd. Totaal deden 3922 jongens en meisjes mee, wat neerkomt op een gemiddelde van 143 per georganiseerde activiteit. De wens is naar voren gekomen om de spelen niet langer op enkele betrek kelijk centraal gelegen terreinen te or ganiseren, maar in meerdere recrea tiecentra zélf. Voldoen aan dit verzoek vergt een geheel andere aanpak; er zul len veel meer assistenten bij het werk moeten worden betrokken en er zijn ook andere organisatorische moeilijkheden. Ondanks de steun van de assistenten van de recreatiestichting en van „De Schuilhut' 'wordt gekampt met een te kort aan capabele leiding. De tijd ont breekt nl. om de leiding voldoende te instrueren. Het instructiewerk had in het afgelopen seizoen alleen op maan dagochtend plaats, bij het bespreken van het weekprogramma. Strandgymnastiek De heer De Vries doet de suggestie om het geven van gymnastiek op het strand mogelijk te maken. Dit in na volging van de Duitse stranden, waar men graag wil betalen voor gymlessen onder deskundige leiding. Voor de kinderspelen is een schoon strand noodzakelijk. Voordat met schat graven, zandfiguren maken e.d. kon worden begonnen, moesten derhalve eerst alle kapotte flessen en andere rommel van het betrokken strandge- deelte worden verwijderd. Mogelijk kan hier de aktie navolging vinden, die op Terschelling werd gevoerd en waarbij tijdens een zg. scherven tocht het groot ste deel van het strand werd schoonge maakt, in nauwe samenwerking met de gemeente, die voor het rijdend mate rieel zorgde. De Oranjevereniging De Koog heeft laten weten dat het niet langer mogelijk is het noodzakelijke aantal krachten aan te werven dat nodig is bij het strand feest. Toch wil men het strandfeest handhaven en zelfs meerdere malen per seizoen houden. Overname van het strandfeest door de commissie acht de recreatieconsulent niet juist. „Mijn op dracht was alleen op die plaatsen waar niets gedaan werd het werk ter hand te nemen en verder zoveel mogelijk dien sten te verlenen opdat de anderen hun werk zo goed mogelijk kunnen doen". Onder dak In Oudeschild mocht bij minder mooi weer gebruik worden gemaakt van het dorpshuis. Daar deden o.m. 44 kinderen mee aan een teken- en kleurwedstrijd. Ook in Den Hoorn kon men in het dorpshuis terecht voor een soortgelijke wedstrijd, waaraan 58 kinderen deel namen. De geluidsinstallatie heeft zijn nut overduidelijk bewezen. Massale bijeen komsten konden via de microfoon wor den geleid. Daardoor werd het mogelijk om met meer dan 200 jongeren te volks dansen op het voetbalveld. Een rondje met de geluidswagen vooraf deed de gegadigden snel toestromen. De geluids wagen maakt andere propaganda echter niet overbodig In dit verband noemt de heer De Vries de toeristenkrant TEXELtoerist, die zijn nut overtuigend heeft bewezen. Door dit blad kon op veel grotere schaal bekendheid aan al lerlei evenementen worden gegeven. De reacties op de krant waren zeer gunstig. Duitsers zouden echter een nog groter deel in- hun landstaal afgedrukt willen zien. Daaraan zal volgend jaar worden voldaan. Verder was de jeugd- en re creatieconsulent nauw betrokken bij de folkloreactiviteiten in Den Burg en bij de autocrosses en grasbaanrace. Voor de grasbaanrace toonde de jeugd weinig belangstelling; ook de publieke belang stelling viel niet mee. De sportviswedstrijden trokken veel belangstelling, hoewel de vangsten over het algemeen slecht waren. Vooral voor het informeren van deze categorie re creanten was men afhankelijk van TEXELtoerist. Ook voor de strandlopen was veel animo, waarschijnlijk mede dank zij de propaganda, die in den lan de voor het trimmen wordt gemaakt. Vrijdag ongeschikt Wat beslist niet als zeer geslaagd kan worden aangemerkt is de Wandel-op- drachtentocht. Omdat het op een andere dag niet kon, werden deze tochten op vrijdagavond gehouden. Ondanks het vele organisatiewerk dat er voor ver richt moest worden (o.a. door de heer G. J. de Haan) was de belangstelling niet groot. De eerse keer waren er onge veer 100 deelnemers, de tweede keer nog maar 35 en de derde keer werd de tocht afgelast in verband met het te lage aantal deelnemers. Men vond de vrijdag niet geschikt in verband met in- pakwerkzaamheden e.d. Speciaal werd erop gelet voor welke activiteiten de gasten de meeste waar dering hadden. Zeer positief liet men zich uit over de Paardensportdag, het „strijden" in Den Hoorn, het optreden van de marinierskapel, de rommeltjes- markten in Oosterend en de taptoe van de gezamenlijke Texelse korpsen. De heer De Vries besluit zijn verslag met het uiten van enkele wensen. Voor het werk op het strand heeft hij een megafoon op batterijen nodig, het sport- materiaal moet worden aangevuld en er moet, vooral in De Koog een overdekte spelgelegenheid komen. NAAKTSTRAND: PUNT ERACHTER Hoewel de gemeenteraad inzake het naturistenstrand beslissende woorden heeft gesproken, blijft de stroom van ingezonden sukken pro en contra aan houden. De meeste zijn afkomstig van niet-abonnees van het vasteland, die kennelijk niet weten dat het naakt strand van de hand is gewezen. Blijk baar hebben de artikelen in de dagbla den dat het strand er misschien zou ko men, méér indruk gemaakt dan het be richt van de afwijzing. De afzenders zullen het ons niet kwalijk nemen dat wij deze stukken niet publiceren; het zou zinloos zijn en voor de lezers boven dien niet interessant. In dit nummer vindt U nog enkele brieven van beter geïnformeerde afzenders, maar omdat de naaktstrandkwestie nu toch echt niet actueel meer is, zullen dergelijke reac ties niet meer worden opgenomen. Ook maken we geen gebruik van de vele krantenknipsels, die we de laatste we ken hebben toegestuurd gekregen. Uit de enorme hoeveelheid artikelen over de Texelse naaktstrandkwestie blijkt overigens onmiskenbaar hoeveel aan dacht ons eiland met deze zaak heeft ge trokken. Zelfs kranten in het buitenland bleven niet achter, zoals onder meer bleek uit een artikel in het Zuidafri- kaanse blad „Dagbreek en Landstem", dat ons werd toegezonden door oud- Texelaar Piet Hillen en waarin het Texelse naaktstrand praktisch als een voldongen feit wordt voorgesteld: „Op Van Riebeeck se eiland gaan mense hul klere uittrek" (Jan van Riebeeck begon op de rede van Texel zijn gedenkwaar dige tocht naar de Kaap). Om de reeds gebleken misverstanden zoveel mogelijk te bestrijden heeft de Nederlandse Fe deratie van Naturistenverenigingen via de landelijke en internationale naturis tenpers direct bekend gemaakt dat Texel (nog) geen naaktstrand krijgt. Omdat de ca. 8 miljoen naaktbaders in Duitsland merendeels niet zijn georga niseerd, is het zaak dat ook de WV bekendheid geeft aan het afwijzen van het naaktstrand. Daarmee kan veel pijnlijk misverstand worden voorko men. Red. De afdeling Texel van het Verbond voor Veilig Verkeer zal begin januari starten met verkeerscursussen in De Waal en Eierland. De twee cursussen zullen elk acht lessen tellen, die telkens op donderdag in De Waal en vrijdag in Eierland (of omgekeerd) worden ge houden. Over plaats en data volgen nog nadere berichten. De kosten zullen ƒ8, per deelnemer bedragen, als er tenmin ste voldoende belangstelling is. Er zul len nog meer activiteiten op het gebied van verkeersvoorlichting worden ont plooid Zo is reeds medewerking toege zegd bij het houden van een cursus voor bejaarden. De lessen zullen in de diver se bejaardencentra worden gegeven. Er is een speciale dia-serie voor aange schaft. Verder wordt gedacht aan een „verkeersdiscussie" op scholen voor voortgezet onderwijs. Van de zijde van een der scholen is hiervoor al belang stelling getoond. Een en ander kwam ter sprake tijdens de een dezer dagen gehouden bestuurs vergadering van de afdeling Texel. Tij dens die bijeenkomst werd de samen stelling van het dagelijks bestuur in grijpend veranderd. Het hele dagelijks bestuur, t.w. voorzitter W. Peeters, se cretaris J. Gulmans en penningmeester C. van Es had nl. de wens te kennen gegeven om af te treden. Verklaard werd dat, boze tongen ten spijt, onder linge geschillen of iets dergelijks geen Advertentie I.M. Voor 't eerst in de geschiedenis in m.m.v. het Broadway-kwartet VRIJDAG- en ZATERDAGAVOND Ook voor halve kippen, bitter ballen, slaatjes enz. kunt U bij ons terecht. KERSTSTUKJES MAKEN Onder auspiciën van het Overkoepe lend Orgaan van Vrouwenorganisaties zal een uit één les bestaande cursus „kerststukjes maken" worden gehou den. De bijeenkomst wordt te Oosterend gehouden op woensdag 17 december van 14.00-16.00 uur in De Bijenkorf en te Den Burg van 18.15-20.30 uur in het Rode Kruisgebouw. Opgave (met spoed) voor Den Burg bij mevr. Van der Knaap, Witte Kruislaan 22, tel. 2536, en voor Oosterend bij mevrouw Zegers, Achtertune 23, tel. 458. Aan de cursus kan alleen worden deelgenomen door dames, die ook aan de bloemschikcursus hebben meegedaan. VIER WEKEN GEËIST ALKMAAR Tegen de 23-jarige Texelaar H. M. werd voor de Alkmaarse rechtbank vier weken geëist, waarvan drie voorwaardelijk en ontzegging van de rijbevoegdheid voor één jaar. M. reed op de Postweg twee Duitse jongens aan, die als gevolg daarvan beiden overle den. Zaterdag 13 december Den Burg, 19.30 uur, Burgemeester De Koning-hal, openbare avond Muziek school. Den Burg, „J'elleboog", 20 00 uur dis cotheek m.m.v. bekende disk-jokeys. oorzaak of aanleiding van het aftreden zijn geweest. Krachtens de bestaande afspraak droeg ieder aftredend be stuurslid een opvolger voor. Jaar uitstel Voorzitter Peeters liet echter weten, dat het niet wenselijk is dat het hele bestuur aftreedt omdat de nieuwko mers dan niet van de ervaring van het oude bestuur kunnen profiteren. De heer Peeters was daarom bereid nog één jaar de voorzittershamer te hanteren, maar hij droeg alvast de heer M. L. Kempenaar voor als zijn opvolger; tot zolang zal de heer Kempenaar tweede voorzitter zijn. De nieuwe secretaris werd de heer J. Bark, plaatsvervangend groepscommandant van de groep Texel van de Rijkspolitie en beroepshalve dus al verbonden met vele aspecten van het verkeersvraagstuk. Penningmeester werd de heer Pierik, die al jaren achter de schermen voor Veilig Verkeer heeft gewerkt, o.a. bij het organiseren van de verkeersexamens op de lagere scholen. (Hij is werkzaam bij de afdeling Onder wijs van de gemeente). De afspraak werd gemaakt om een geleidelijke bestuurswisseling te rege len. In november van elk jaar zal voor taan een bestuurslid aftreden, te begin nen met de voorzitter in 1970. Voorzitter Peeters bracht uitvoerig dank aan de heer Van Es die se dert het bestaan van de afdeling Texel als penningmeester op zeer accurate wijze de geldmiddelen verzorgde. Hogere contributie De contributie zal worden verhoogd van ƒ2,50 tot ƒ3,per jaar. Op voorstel van de penningmeester zal de contri butie in de naaste toekomst niet langer lokaal worden geïnd, maar centraal door het hoofdbestuur. Woensdag 17 december BADMINTONWEDSTRIJD TEGEN A.O.K. Woensdagavond 17 december speelt de Texelse badmintonclub in de Burg. De Koning-hal invitatiewedstrijden te gen het Amfibisch Oefenkamp De Mok. Begonnen wordt om half acht 's avonds. De ontmoeting is gratis toegankelijk voor publiek. Leden-deelnemers dienen zich tijdig, dus minstens één dag voor de wedstrijden, op te geven bij de heer M .Warnaar, p/a Langeveld De Rooij. In verband met de eilandcompetitie volleybal trainen de dames- en heren- ploegen van de badmintonclub zondags van 12-1 uur in de Burg. de Koning hal. Daarna wordt er badminton ge speeld tot 2 uur. Vrijdag viert Texel weer Ouwe Sun derklaas. Al menigmaal hebben wij in deze kolommen mogen vaststellen, dat dit uit oeroude heidense tijden stam mende feest nog springlevend is. Een jaar of tien geleden zag het er naar uit dat dit folkloristische gebeuren geruis loos zou sterven, een lot dat ook het vroeger alijd heel enthousiast gevierde nieuwe Sunderklaas onderging. Het nieuwe Sunderklaas heeft de concur rentie met de moderne Sint Nicolaas- viering niet kunnen volhouden. Het Ouwe Sunderklaasfeest echter wel, zij het in een vorm die belangrijk ver schilt met die van vroeger. Was het feest vroeger nog duidelijk herkenbaar als een demonièche, oudgermaanse ma nifestatie, tegenwoordig is het meer een gelegenheid om allerlei actuele plaatse lijke en andere toestanden op de hak te nemen. In die vorm heeft het feest on getwijfeld culturele waarde. De rasechte speulers willen geen jaar verstek laten gaan. Velen echter zouden best eens mee willen doen, maar laten het er op het laatste moment toch bij zitten. Uit gemakzucht maar ook wel omdat hen geen bruikbaar idee te bin nen schiet. Misschien kunnen we hen helpen door een greep te doen uit het plaatselijke nieuws van het afgelopen jaar. Mogelijk is er iets bij dat zich voor een satirische benadering leent. Plaatselijke uitbeel dingen hebben bij de diverse jury's een streepje voor. Wie als Pipo verkeed gaat of als een der dieren uit de fabeltjes krant, wordt natuurlijk zeer gewaar deerd (want méédoen is het allerbe langrijkste) maar origineel is het be paald niet. Bij de kinderen ligt dat wat anders, omdat men van hen niet mag verwachten, dat zij zich kritisch verdie pen in plaatselijke toestanden. Het is ook zaak om duidelijk te zijn. Neem geen borden met ellenlange teksten mee. Het voor ^zo'n bord samendrin gende publiek gunt zich toch de tijd niet om alles te lezen. De voorstelling moet zoveel mogelijk voor zichzelf spre ken. Bladerend in de jaargang 1969 kwa men wij het volgende tegen, dat moge lijk de fantasie opgang helpt. Archeologische momumenten worden beschermd; „Santa Claus" op Texel; cursus „Beter Bewegen"; beatgroep Cure ontbonden; Jonge Ondernemers uiten kritiek op sluitende gemeente begroting; Zuivelfabriek fuseert met twee andere zuivelfabrieken; Pieren- spitter Wim Boon niet goed genoeg voor Dubbele Von Sion?; uit Atheneum enquête blijkt: helft van ondervraag den tevreden over gemeentebestuur; be volking Texel groeit langzaam: 11.302 inwoners, nog geen avondraadsvergade ringen, 7% overnachtingen minder dan in 1968; Dr. Meinsma waarschuwt tegen roken; markttarieven omhoog; woning situatie op Texel blijft verontrustend; jeugdsoos gestart in paardestal; 10 me ter duin weggeslagen door NW-storm; VVV-afdeling niet langer zinvol?; De Cocksdorp zoekt aanspreker; Staats bosbeheer sticht terrein voor dagrecrea tie bij De Koog; De Koog krijgt „boule vard"; meeste Texelse agrariërs willen graag recreatieboer worden; Berlijners tonen belangstelling voor Texel op Grüne Woche-tentoonstelling; Confes sionele partijen gaan samenwerken; 20 000 zeevogels slachtoffer stookolie; VVV-contributie 25°/o hoger; omstreden J'Elleboog in gebruik genomen; School- melkverbruik teruggelopen als gevolg van prijsverhoging; Tetak gedupeerd na vlucht voorzitter; De Waal stemt verbouw dorpshuis af, voorzitter Albers stapt uit het bestuur; B. en W. gekant tegen belasting op tweede woningen; rusthuisplannen voor Oosterend wor den herzien; zwembad bovenaan urgen- tielijst; Hovercrafts komen naar Texel; vogelliefhebbers stichten eigen vereni ging; schutting op Groeneplaats ver dwijnt; sportgebruik Burg. De Koning hal ƒ1,per uur duurder; Friese aan nemer Schakel vestigt zich op Texel; GVT organiseert Koninginnedag; Fan farekritiek in Texelse Courant doet veel stof opwaaien; woningbouwvereniging gaat zakelijker beleid voeren; nationale biertapwedstrijd in Den Burg; Wikor paasfestival spruitjeskuituur?; Aange spoelde stookolie snel opgeruimd; Re- vuegroep „Schoonoord" kreeg op Vlie land groots onthaal; J. C. Graaf voert succesvolle strijd om A-vormige zomer woning; vruchtbaar huis in Oosterend; CAV en LTB gaan samen; wéér een bar-dancing in De Koog: Taverne Riche; verpachting raadskelder stuit op moei lijkheden ,;Foeilelijke appartementen" van Onno Kikkert; Zeven Provinciën herkrijgt oude bestemming; Texelaars beetgenomen door „Europaclub"; Gele Gids munt uit door onvolledigheid; strijd om bouw „Cereshotel"; Koningin komt naar Texel; Texel krijgt toeristen- krant; Swarthof breidt onroerend goed (nog) verder uit: snoepwinkeltje; aktie tegen Cereshotel levert 2870 handteke ningen op; vogelsterfte door chemische bestrijdingsmiddelen; seizoendruke be gint: 3670 auto's naar Texel; „over- kantse" rijder ging met grand prix auto cross strijken; grasbaanrace bleek geen kasmagneet; hasjiesj-rokers met weg gelopen meisjes op stap; Texel kon stroom kampeerders niet verwerken velen teruggestuurd, terrein v.d. Berg ontruimd; watertekort protest PvdA; record aantal illegale kampeer ders; Texels elektriciteitstarief hoogste van Nederland; werkgedeelte raadhuis gereed; geen ambtenaren genoeg voor bouw- en woningtoezicht (affaire v.d. Star); Naturistenfederatie vraagt strook naaktstrand; burgemeester treedt op tegen hinderlijke café-muziek; Eierland richt aktie-comité op; tijdig varen extra boot door nieuw alarmsysteem; B. en W. stellen invoering toeristenbelasting voor gemeenteraad (noodgedwongen?) ak koord; particulieren strijden voor ge meentelijke 10 ha. Krimplan; aanleg werkhaven kan beginnen; Folklore dan ste in Berlijn; gemeenteraad naar Sylt; zweef vliegclub noteerde 2000e start; Texelse mosselen?; D.E.K. en Fanfare gaan samenwerken; Oosterend tegen buurtwerk; Texelaars trimmen in de Dennen; vissers in conflict met marine; nieuw vormingscentrum met vergaande zeggenschap jongeren; be- jaardenomroep is populaire „zender"; plan voor begraven huisvuil bij Den Hoorn; middenstanders fel tegen toeris tenbelasting; Open bejaardenwerk op Texel mogelijk?; TEM bouwt elektrici- teits- en waterfabriek; Den Burg heeft weer een dorpscommissie; tekort op ge meentebegroting; Excelsior speelt Texel-suite; reinigingsdienst schakelt over op plastic zakken; bezwaren tegen blote voetenverbod. Oudeschild Ook Oudeschild maakt zich weer op voor het Ouwe Sunderklaasfeest. De wisselbekers zijn te verdienen voor groepen, paren, enkelingen en voor de meest originele voorstelling /van \het jaar. In het dorpshuis 't Skiltje zal voor goede dansmuziek worden gezorgd, waarbij het repertoire voor deze gele genheid is aangepast aan alle danslus- tigen en feestvierders dus ook voor ouderen zodat het evenals vorig jaa* weer „hartstikke" gezellig kan zijn. Wij raden ieder van Texel aan om dit jaar ook eens een kijkje in Oudeschild te komen nemen. De muziek, 's avonds in 't Skiltje, wordt verzorgd door de bekende gezel ligheidsband „The Rocking Four". 'De feestcommissie deelt mee, dat ook voor de „ouwe beppies" weer prijzen beschikbaar zijn en wel voor groepen, paren en enkelingen. De jeugd kan (Zie verder pagina 2)

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1