TEXEL IN 1969 Grepen uit het nieuws van het afgelopen jaar a m ItrM i pm m Juli Augustus mm TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT DINSDAG 30 DECEMBER 1969 Gewoontegetrouw geven wij U ook dit jaar weer een, zij het beknopt, overzicht van wat zich dit veelbewogen jaar allemaal op Texel heeft afgespeeld. Het is natuurlijk ondoenlijk om compleet te zijn; wij hebben een keus moeten maken uit de honderden artike len en berichtjes, die in 1969 in de Texelse Courant gestaan hebben. Januari Diverse Texelse archeologische mo numenten worden beschermd. .Dubbele Von Sion" voor Tevoko en Comité Oosterend Present Laakbare verkooppraktijken van N.V. „Schoon Schip". Beatgroup „Cure" ontbonden; Bestuur Jonge Ondernemers Orga nisatie richt open brief aan de ge meenteraad: „Sluitende begroting getuigenis van gebrekkige toekomst visie". „Eendracht" stelt leden voor per 28 april fusie aan te gaan met „West- Friesland" en „Aurora". Minister Roolvink opent centrale werkplaats „De Bolder" HBS-enquête: helft ondervraagden tevreden over gemeentebestuur. SVV-hotel „Koger Hoop" wordt drastisch uitgebreid. Dr. Meinsma sprak over de gevaren van het roken. Verkeerscursus Oudeschild start. Hoeve „Amalia" verbrand. De heer E. Noordijk schenkt boe kenbezit aan gemeente. Winkel op wielen van de heer N. Huisman in gebruik genomen. B en W zijn bang voor voortbestaan markt bij nóg hogere tarieven. Gemeente geeft goedkeuring voor Laboratoria voor Zee-onderzoek. Burgemeester in nieuwjaarstoe spraak: Woningsituatie op Texel blijft zeer verontrustend. Meerderheid van de raad tégen „proeftijd" avondvergaderingen. Februari Noordwesterstorm windkracht tien doet gemiddeld tien meter duin weg slaan. Succesvolle start jeugdsoos in Paardestal. Twijfel over nut voortbestaan VVV- afdelingen. Er wordt veel gestolen op Texel; waarschuwing in Texelse Courant. Werkeloosheid op Texel weer toe genomen. Tienjarig bestaan stichting Cultu reel Werk Texel. Enquête standsorganisaties: meeste Texelse agrariërs willen graag re- creatieboer worden. Enquête atheneum: verhouding bur ger-gemeente is zo slecht nog niet. Revuegroep „Tevlieteraschiero" oogst succes. VVV-informatrice mej. S. Witte naar Grüne Woche in Berijn. Texel krijgt filmclub Confessionele partijen op Texel gaan samenwerken. „Overkoepeling" wil schouders zet ten onder open bejaardenwerk. Texelse Courant neemt tweede zet machine uit gebruik. Stookolie-catastrofe: in het Wadden gebied minstens 20.000 slachtoffers; demonstratie op het Binnenhof wordt verboden. De heer B. Bakker wordt voorzitter van de Winkeliersvereniging Den Burg; de heer J. Agter ere-lid. VVV-contributie wordt 25°/o hoger. Brandweerlieden bezig met bet neerhalen van de laatste resten van hoeve „Amalia" die in een felle brand ten onder ging. „Excelsior" geeft geslaagd concert in Oosterender dorpshuis. Bar „J'Elleboog" in gebruik geno men. Tetak gedupeerd door het verdwij nen van voorzitter Van M. met op brengst verloting. Woning Warmoesstraat 38 wordt verblijf R.K. zusters. Schutting op de Groeneplaats ver dwijnt. Vogelliefhebbers van Kotex splitsen zich af en stichten „Op Eigen Wie ken". Sportgebruik Burg. De Koninghal wordt ƒ1,per uur duurder. Bakker's Ijzerhandel opent nieuwe supermarkt. De heer Jac. Witte van „De Hal" krijgt zilveren medaille voor 40- jarig dienstbetoon. Bouw uitwateringssluis van gemaal „De Schans" gaat ƒ676.000,kos ten. G.S. van Noordholland stellen ƒ50.000,beschikbaar voor zwem bad. Friese aannemer Schakel vestigt zich op Texel. M. Goënga neemt „super-super markt" in gebruik te Den Hoorn. Nieuw kantoor AMRO-bank wordt geopend. Gemeentebestuur heeft bezwaar te gen plan voor bejaardenwoningen te De Koog. Souwtje de Wijn overleden. Gecombineerde oefening van Staatsbosbeheer en de brandweer. April Woningbouwvereniging Texel wil zakelijker beleid voeren. Wordt dorpshuis te De Waal toch verbouwd Afd. Texel van de VARA bestaat 40 jaar. De heer H. v.d. Veen uit Zwolle neemt „De Buteriggel" over. Paasdrukte was niet overdonderend groot. WIKOR-paasfestival op Texel. Cabaret Rients Gratema brengt bezoek aan ons eiland. Wéér olie op Texel's kust: nu van de Liberiaanse tanker „Theomidor". NMB opent nieuw kantoor in Bin- nenburg. Kotter TX 33 raakt 's nachts los Nog steeds is de openbare bibliotheek een der meest gewaardeerde onderdelen van de jubi- lerende Stichting Cultureel Werk Texel. Het aantal boeken breidt zich snel uit en gelijke tred houdt daarmee het aantal lezers. De foto geeft een beeld van het wekelijkse voorlces- uurtje voor de jeugd. Maart De heer A. J. Huisman 40 jaar in dienst bij de PTT. Schoolmelkverbruik op Texel loopt flink terug. Texelse kwekers van de Dubbele Narcis Von Sion verenigen zich in een telersvereniging. N.H. Kerk te Oosterend heeft kwart miljoen nodig voor restauratie. De Waal ziet af van verbouw dorpshuis. B en W blijven gekant tegen belas ting op tweede woningen. Muziekkorps „D.E.K." komt crisis te boven. B en W houden vast aan rusthuis plan Oosterend. Mokbaai wordt tijdelijke basis voor twee Hoovercrafts. Minister Roolvink, derde van rechts, kwam naar Texel om de nieuwe centrale werkplaats De Bolder officieel in gebruik te stellen. In middels verkeert de werkplaats alweer in ruim tenood en heeft men enkele voormalige gara geboxen by bet complex moeten trekken. en maakt spooktocht over Wadden zee. Biertapwedstrijden: drie prijzen blijven op Texel. Jan Wolkers houdt lezing. De heer M. Bakker 50 jaar bij sme derij Dros, ontvangt zilveren ere medaille. Koe van de heer T. Commandeur te Den Hoorn werpt gezonde drieling. 33 Engelse plattelandsvrouwen brengen bezoek aan Texel. De heer A. Hemelrijk bouwde voor jachten in haven Oudeschild een kraan met hefvermogen tot 800 kilo. De heer S. Keijser benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nas sau. Redder Van Loo ontvangt ere medaille in zilver. B en W vinden A-vormige zomer woning onaanvaardbaar. Mei Nieuwe bar annex dancing in De Koog- Taverne Riche. De leden van het centraal bestuur van de stichting Cultureel Werk Texel kunnen zich verenigen met het voornemen om het dorpshuis van Den Burg geleidelijk te liquide ren. Dr. C. Baumann schenkt kostbare zeevaart-collectie aan gemeente. Raad besluit: J. C. Graaf mag A- vormig zomerhuis tóch bouwen. Duits jacht „Nani" strandt op Texel doch wordt weer snel vlotge- bracht. Mies Bouwman brengt bliksem bezoek in verband met de Bisschop Bekkers-aktie. Asser Mannenkoor en het Dames koor Den Burg geven concert in Den Burg. -T- TESO vindt a. bouw van nieuwe fuiken moet in fasen worden uitgevoerd; b. Hoovercrafts zijn voor verbinding met vasteland onaantrekkelijk; Leden LTS en CAV akkoord met samenwerkingsplan. Europese natuurbeschermers verga deren op Texel. „Foeilijke" appartementen van Onno Kikkert bijna gereed. Eerste Texelse lammerenmarkt: ge ringe aanvoer; hoge prijzen. Gele Gids blijkt onbruikbaar voor Texel. Logement „De Zeven Provinciën" herkrijgt oude bestemming. Karweitjes-aktie Luberti-school le vert ruim twaalfhonderd gulden op voor Bosland-sohool in Suriname. „Excelsior" met twee eerste prijzen terug uit Leeuwarden. Tientallen Texelaars lieten zich beetnemen door Europaclub. Lichte achteruitgang aantal ver voerde auto's met Pinksteren. Juni Raadhuis nadert voltooiing. Belgische kotter „Zeebrugge" zinkt bij De Cocksdorp. Hotelbouw poldertje Ceres krijgt steun van Gemeentewerken. Naderend bezoek Koningin Juliana zal 4000,kosten. B en W blijven gekant tegen woon- forensenbelasting. Gemeentebestuur acht omkeren ver keer in „binnenring" ongewenst. 700 wandelaars deden mee aan avondvierdaagse. Alle raadsleden akkoord met Ceres- plan. Speeltuin 't Groentje feestelijk in bruik genomen. Protestcomité voert handtekenin- genaktie tegen het Ceres-plan. Koningin Juliana bezoekt Texel. Radioprogramma vanuit „Taverne Riche". 2879 handtekeningen tegen Ceres. Veteranentoernooi van S.V. Texel wordt eclatant succes. Seizoendrukte begint: tijdens het weekend 29 juni-1 juli vervoert de TESO 3607 auto's naar Texel. Sarasani start seizoen. TX 2: langste kotter van Texelse vloot (29,20 m.) loopt haven binnen. Folklore 1969 maakt geslaagde start Seven-Up organiseert weer strand feesten. Prinses Beatrix met gezin incognito op Texel. Enorme belangstelling voor „Taptoe Texel 1969". Diaramagebouw door storm ver nield. „Overkanter" P. van Muyen ging met de Grand Prix van de autocross naar huis. Politie gaat streng optreden tegen klandestiene kampeerders. Parachutisten oefenen op Vliegveld Storm: honderden kampeerders vluchten huiswaarts. B en W nemen maatregelen tegen de heer G. v.d. Star, die zijn bunga lows te groot bouwde. B en W zullen niet aandringen op goedkope particuliere bouw. Tsjechische pianist Drahomir Toman geeft concert in hotel „Prinses Juliana". 13 - 14 juli; enorm druk weekend: 2364 auto's naar Texel. Sjaak Koomen en Maarten Koorn winnen zeepkistenrace. Gemeentebestuur herziet plannen Oosterend: verzorgingstehuis en ne gen flats voor bejaarden. De raad gaat er schoorvoetend mee akkoord. De folklore kreeg nieuwe levenkracht. Een beeld van een der woensdagse manifestaties, het ondertrouwfeest van het (echte) bruidspaar Flier-Veldwisch. Folklore voorzitter F. de Jong overhandigt het bruidsgebak. De heer C. H. F. Duin laagste in schrijver van 69 WW-woningen aan de Burdetstraat. Concours-hippique weer zeer ge slaagd. Gasten „Henn Dunant" komen dag je naar Texel. Grasbaanrace blijkt geen kasmag neet. Controle op naleving gastenstatis- tiek wordt verscherpt. TESO legt extra vroege veerdien sten in om drukte te verspreiden. Texel kan stroom kampeerders niet officieel opvangen; terrein van de heer J. v.d. Berg wordt ontruimd. Watertekort dreigt. Sit-down demonstratie van (ille gale) kampeerders voor het raad huis, die Texel niet wensen te ver laten. PvdA verwijt gemeentebestuur ernstige beleidsfouten. Het gaat slecht met de garnalen visserij. Minder belangstelling voor spuit- voetbal. Gele Gids vindt de aanval in de Texelse Courant onrechtvaardig. MAB-cross trekt 6000 bezoekers. Recordaantal illegale kampeerders Elektriciteitstarief van Texel is het hoogste van Nederland. PWN brengt met auto's water naar Texel. Werkgedeelte raadhuis gereed. Pastor Boilerman vertrekt naar Haarlem. Eerste nieuws over het naaktstrand Ds. W. A. Soesan vertrekt naar Wijnjeterp-Duurswoude. Burgemeester Sprenger treedt op tegen hinderlijke cafémuziek. Ds. Koopmans verlaat Texel. Geslaagde boerenbruiloft van de Folklore. Situatie drinkwater wordt alarme rend. Actie-comité spreekbuis van de Eierlandse polder. Vormingsinstituut voor meisjes wordt opgeheven. B en W over kampeerprobleem in bouw vak weekend: „Wij hebben ver antwoord beleid voorbereid en uit gevoerd". Goedkeuring nodig voor plezier tochtjes met passagiers. B en W stelen voor: volgend jaar invoering toeristenbelasting. Raad gedwongen geld uit te trekken voor BB. (zie verder elders in dit nummer) De Texelse kasteleins voetbalden tegen radio- en tv-medewerkers van de AVRO o.a. ten bate van dc actie in Holland konit een huis. Hier het kastcleinselftal met (uiterst rechts) trainer J. M. de Vries. Texel liet zich by de actie van zün beste kant zien en offerde royaal.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 5