Wat de Texelse landbouw in 1969 bracht Bollenkwekers tevreden over 1969 SONNEHA BERENBURG SPORTPROGRAMMA Goede verwachting voor nieuwe jaar DERDE BLAD TEXELSE COURANT DINSDAG 30 DECEMBER 1969 Als we ons aan het begin van dit artikel afvragen welke zaken in het af gelopen jaar voor de landbouw in het algemeen van belang zijn geweest, dan meen ik te mogen zeggen, dat 1969 het jaar is geweest waarin in aller lei kringen nagedacht is over de draagwijdte van het zgn. Plan Mansholt. Weliswaar werd dit plan al in 1968 in de openbaarheid gebracht, maar de discussies er over zijn vooral in het nu verstreken jaar gevoerd. We kunnen beslist niet zeggen, dat dit plan overal met enthousiame is ontvangen. Heel veel boeren hebben er zich door in hun bestaan bedreigd gevoeld. En ook in de kringen van overheid en landbouworganisaties is men zeker niet bereid om alle facetten van dit plan te aanvaarden. Intussen zijn velen er tegelijk van overtuigd, dat het gewild of ongewild in grote lijnen de richting uitgaat, die in het Plan Mansholt naar voren wordt gebracht. De bewijzen daarvan zijn ook op ons eiland aanwezig. Het aantal bedrijven wordt ieder jaar kleiner en het opheffen van vooral kleine bedrijven zal zoals het zich laat aanzien in versneld tempo doorgaan. Persoonlijk zijn we er ook wel van overtuigd, dat het op den duur zeer moeilijk zal zijn voor echte kleine bedrijven om aan de boer van zo'n be drijf een inkomen te verschaffen, dat gelijkwaardig is aan dat van andere bevolkingsgroepen. Toch moet het ons van het hart, dat we telkens weer ervaren, dat een werkelijk goede ondernemer het op een bedrijf van 15 1 18 ha nog vrij ver brengt. In de eerste plaats een verlaging van de kostprijs, waardoor de marge in ie der geval gelijk blijft. De algemene ge dachte is echter, dat we er niet zijn met handhaving van een zelfde inkomen als we in dezelfde positie willen blijven verkeren als werkers in andere beroe pen. Daarom zal de verlaging van de kostprijs in de meeste gevallen gepaard moeten gaan met een opvoering van de hoeveelheid produkt per man. Het zal in de komende jaren tot de taak van de landbouworganisaties en de landbouwvoorlichters behoren om er in deze ontwikkeling voor te zorgen, dat een zeer belangrijke zaak als de leefbaarheid van het boerenbedrijf min stens behouden blijft, maar zo moge lijk belangrijk wordt verbeterd. Wij ho pen daar op bescheiden wijze ook aan mee te kunnen werken. ZONDAG 4 JANUARI 1970 4de klasse A KNVB Texel-Flevo, 14.30 uur Afdeling Noordholland Spartanen-Tex. Boys, 14.00 uur Knollendam-ZDH, 14.30 uur Koedijk-Cocksdorp, 14.30 uur Zuidermeer-Oosterend, 14 00 uur DWOW-De Koog, 14.00 uur Texel 3-Kaagvogels 2, 14.30 uur Samen reizen De Koog, Tex. Boys en Oosterend. Cocksdorp en ZDH. MEDEDELINGEN TOTO S.V. TEXEL Denken de toto-leden er om dat toto 22 hedenavond (dinsdagavond) wordt opgehaald. De weersomstandigheden Wat het weer betreft vallen vooral op het koude voorjaar en de droge zo mer en nazomer. Ik meen te mogen zeggen, dat het koude voorjaar, zowel voor de veehouders als de akkerbou wers schadelijker is geweest dan de droogte. Voor de veehouders betekende het een laat einde van de staltijd en een te geringe opbrengst van de eerste snede gras. Zowel de opbrengst van de per celen, die ingekuild werden als de hooi- percelen was duidelijk minder dan nor maal. Het gevolg is geweest, dat de ruwvoedervoorraden op diverse bedrij ven aan de krappe kant zijn. Weliswaar is ook de droogte hieraan nog wel enigszins debet, maar aan de andere kant hebben we ook dit jaar weer er varen dat een droge periode ook veel voordelen heeft. De melkproduktie was vooral in de maanden september en ok tober in vergelijking met vorig jaar goed. Wat de akkerbouw betreft moeten we vaststellen, dat het late voorjaar vooral nadelig is geweest voor de ontwikke ling van de aardappelen. Op de droogtegevoelige gronden is de stagnatie in de groei in de maanden juli en het begin van augustus en ook in september er de schuld van, dat de opbrengst van de suikerbieten enkele tonnen per hectare lager is dan vorig jaar. Dit wordt gedeeltelijk goed ge maakt door een wat hoger suikerge halte. Toch menen we wel te mogen zeggen, dat speciaal wat de zomermaanden be treft het jaar 1969 de landbouwers wel heeft gesmaakt. Nog te vaak wordt ver geten, dat het voordeel van lagere kos ten in een droog jaar een mogelijk iets lagere opbrengst ruimschoots vergoed. Intussen is men er niet blind voor, dat het voordeel van een droge zomer er vooral uitkomt als men er in slaagt normale opbrengsten te behalen. Van daar ook de weer toegenomen belang stelling voor diepgrondbewerking, waarmee men hoopt oogstdepressies door droogte te voorkomen. De prijzen van de landbouwprodukten De vleesprijzen waren vooral in de eerste helft van dit jaar zeer goed. Dit illustreerde zich in hoge prijzen voor het mestvee. Op de bedrijven, waar men zich nu al een aantal jaren toe legt op het mesten van rundvee wer den in het seizoen 1968/69 voor het eerst goede resultaten verkregen. We zijn er van overtuigd, dat wanneer dit zo gebleven was de animo om over te gaan van de melkveehouderij op het mesten van rundvee flink zou toene men. Na een periode met veel lagere prijzen lijkt de prijs nu weer wat aan te trekken, maar we zitten nog lang niet op het niveau van dit voorjaar. Ook de lammerenprijzen stonden in het teken |van de hoge vleesprijzen. Vooral de eerste lammerenmarkten lie ten ons prijzen zien, die nog weer be langrijk hoger waren dan vorig jaar. Deze periode is gevolgd door een aan tal maanden met veel lagere prijzen, zodat een flink aantal schapenhouders, die aangelokt door het succes van vo rig jaar met het aanhouden van de lam meren tot de herfst van dit jaar van een koude kermis kwamen. De laatste maanden is de prijs weer iets aange trokken. In de akkerbouw geven de prijzen van de granen geen reden tot juichen. Bij de suikerbieten moet gerekend wor den op een flinke korting op de prijs als gevolg van een te grote hoeveel heid suiker. Deskundigen menen, dat dit zal resulteren in een korting op de garantieprijs van ƒ8,tot ƒ9,per ton. Een flinke tegenvaller voor de bie tentelers Wat de prijzen van de aardappelen betreft kan een groot en gunstig ver schil worden geconstateerd ten opzich te van de twee laatste jaren. Na twee slechte jaren voor de pootgoedtelersj kunnen ze dit jaar hun produkt voor goede prijzen afzetten. Als gevolg van de grote vraag is er ook voor afwij kende partijen nog een goede markt. Hetzelfde geldt voor de telers van con sumptieaardappelen. Ruilverkavelnig nog niet tot een eind Bij het begin van dit jaar stond de Plaatselijke Commissie voor Ruilverka veling voor de taak om zo'n kleine 300 bezwaarschriften tegen de Lijst van Geldelijke Regelingen af te werken. Het heeft 'n aantal vergaderingen ge- - vraagd, dat zo groot is als in de 16 jaar waarin de Commissie gewerkt heeft nog niet is voorgekomen. Van de zijde van de Cultuurtechni sche Dienst was er de aandrang het werk zo spoedig mogelijk af te werken, zodat het mogelijk zou zijn om in 1970 met de afbetaling van de kosten te be ginnen. Daarvoor was het nodig dat de bezwaren in de maand november volle dig afgewerkt zouden zijn. De Commissie heeft voor het streven van de Cultuurtechnische Dienst be grip en heeft er alles op gezet om de behandeling tijdig klaar te hebben. In de loop van de tijd bleek echter, dat een flink aantal bezwaarschriften voor behandeling door rechter-commis- saris en Rechtbank moest worden door gegeven. Aanvankelijk leek het er op, dat de laatste gevallen in 1969 door de Rechtbank afgewerkt zouden worden. Ook dit is niet gelukt. Het zou ons niet verwonderen als de uitspraak van de Rechtbank over het laatste bezwaar schrift pas in juni afkomt. Dit zal bete kenen, dat het leven van de Commissie nog een aantal maanden gerekt wordt, al zal er in deze laatste maanden geen groot beroep op de tijd van de leden worden gedaan. Nieuwe ontwikkelingen Nog denkend aan de ruilverkaveling willen we vermelden, dat meermalen de gedachte naar voren wordt gbracht, dat de toestand, die de ruilverkaveling ge schapen heeft voor een deel al weer achterhaald is door nieuwe ontwikke lingen. Men denkt dan speciaal aan de grootte van de bedrijven en de inrich ting van bedrijfsgebouwen. 'Het staat inderdaad wel vast, dat wanneer de ruilverkaveling op dit mo ment nog moest beginnen er geen mo gelijkheid zou zijn om, zoals het in het begin van de ruilverkaveling op Texel is gebeurd boerderijen te1 bouwen op bedrijven van 10 ha. Ook de latere grens van 15 ha zou op dit moment zeker te klein worden bevonden. Maar zeer zeker zou de inrichting van de bedrijfsgebouwen anders zijn als op dit moment nog met de bouw moest worden begonnen. Op dit mo ment zou een veehouder, die op een be- wrijf van ruim 20 ha een stal bouwde voor 25 koeien zeker niet meer te ho ren krijgen wat hij toch met zo'n grote stal wilde doen. We stellen ons voor, dat ook het aan tal eenrijïge Hollandse stallen niet meer zou zijn als nu nog met de bouw moest worden begonnen. En we menen, dat zelfs ook de dubbele Hollandse laagbouwstal, zoals die vooral de la tere jaren is gebouwd veel minder zou worden gebouwd. Als we zien hoe het landelijk de- richting opgaat van de ligboxenloopstal] staat het voor ons vast, dat als op dit moment nog moest worden gebouwd de loopstal een flink aandeel zou krij gen. Op ons eiland zijn dit jaar drie nieu we loopstallen gebouwd, terwijl men op één bedrijf er toe overgegaan is het melkvee onder te brengen in een met weinige kosten tot loopstal omgebouw de hangar. Het is vooral de mogelijk heid tot arbeidsbesparing, die de vee houders deze kant opdringt. Met minder mensen evenveel of meer produceren Het kernpunt van de nieuwe ontwik kelingen is het opvoeren van de pro- duktie per man. Het ziet er niet naar uit, dat de marge tussen de opbrengst van de produkten en de kosten van die produkten groter zal worden. Er zijn duidelijke aanwijzingen dat men streeft naar het tegendeel, nl. een verkleining van die marge. Of waarschijnlijk is het juister om te beggen, dat er een streven is de opbrengstprijs van een aantal pro dukten te verlagen. Wil men in die om standigheden eenzelfde inkomen behou den, dat zijn hiervoor twee mogelijk heden. Bracht het afgelopen jaar voor de vakantiegangers een uitzonderlijk mooie zomer waardoor ze volop van zon, zee en strand konden genieten, voor de bollenkwekers betekende het mooie weer een gunstige rooitijd waardoor bollen van prima kwaliteit konden worden afgeleverd. De bollen bleken goed gegroeid te zijn. Maar de opbrengst was, tengevolge van de minder gunstige weersomstandighe den in de groeiperiode, toch niet zo best als in de twee voorgaande jaren toen er uitzonderlijk beste bollen wer den gerooid. Het voorjaar was te koud. De maan den februari en maart brachten gum- en schraal weer waardoor de ontwik keling geremd werd. April bracht het er beter af maar de meimaand was weer veel te koud. Begin juni werd het weer beter maar in de tweede week van deze maand werden temperaturen van 25 - 30 graden gemeten. Hier wa ren veel gewassen niet tegen bestand en er trad hier en daar vroegtijdig ver- Ival in. Gevolg was dat de handel, die r het gehele voorjaar stug was geweest, over de gehele linie levendiger werd. En gedurende het gehele veilingseizoen zagen we een vlotte markt met voor de meeste soorten oplopende prijzen. Narcissenoogst De narcissenoogst was goed en de meeste soorten konden tegen lonende prijzen worden afgezet. Het Texelse areaal nam toe van 120 ha in 1968 tot 125 ha in 1969. Lande lijk van 1420 naar 1445 ha. Vooral de Texelse narcis Van Sion bracht beste prijzen op o.a. als gevolg van minder aanbod doordat het areaal met 2 ha van 21 naar 19 was inge krompen en doordat de oogst minder was dan verleden jaar. Sion-telersvereniging Begin dit jaar werd, in samenwer king met de veilingen de Sion-telers- vereniging opgericht met als doel: be vorderen van een doelmatige produktie ten aanzien van kwaliteit en hoeveel heden, beïnvloeding en stimulering van de binnenlandse handel, behartiging van exportbelangen, beïnvloeding van het prijsniveau in binnen- en buiten- Sions deden het best De echte Dockumer Berenburg. Anno 1860. land, marktonderzoek en economische voorlichting. Bijna alle kwekers traden toe als lid. Als eerste succes werd be reikt dat er in de voorverkoop niet be neden de vastgestelde minimum prijzen werd verkocht. Gedurende het veiling seizoen was prijsregeling niet meer no dig daar de sions toen aanzienlijk bo ven de gestelde maximum prijzen wer den verhandeld. Van overschotten was dit jaar geen sprake. Proefverkoop G&zien de goede resultaten die de spruithyacinten te zien gaven heeft de telersvereniging het produktschap ge vraagd ook met sions een proefverkoop te mogen beginnen. Er werden daartoe 20.000 bollen voorgetrokken, deels in potjes met één, deels met twee stuks. Ze zullen deze winter in het binnenland te koop worden aangeboden. Slaagt de ze proef dan weten de siontelers waar ze volgend jaar met eventuele over schotten naar toe moeten. Gele krokussen De gele krokussen deden het weer best. In geen jaren, om precies te zijn sinds 1954, zijn ze zo duur geweest, vooral naar de kleine maten (7 en 8 cm omtrek), die zich woor verpakking in doosjes beter lenen dan de grotere ma ten, was veel vraag met weinig aanbod waardoor de prijzen gedurende het sei zoen sterk zijn opgelopen. Ofschoon het areaal iets was inge krompen nl. van 74 tot 70 ha (op Texel bleef de oppervlakte van 34 ha gelijk), was deze prijsstijging toch wel in hoofdzaak het gevolg van de, vooral aan de vaste wal, matige oogst, als ge volg van de hoge temperaturen in de tweede week van juni. Hoewel niet zo duur als de gele wa ren ook de blauwe, witte en bonte kro kussen goed aan de prijs. Het areaal bedroeg 330 ha waarvan 3 ha op Texel. Tulpen Ofschoon er behoorlijke bollen wer den gerooid was er van een topoogst, zoals in de twee voorgaande jaren, geen sprake. Gevolg van deze mindere oogst was dat vele soorten tijdens het seizoen hoog in prijs zijn opgelopen. Maar dit was later in de tijd en daar door hebben niet zo heel veel kwekers hiervan ten volle kunnen profiteren. Een tegenvaller was bovendien de 8°/o heffing die evenwel vooral gediend heeft voor de opkoop van plantgoed. Dit bedroeg 2V2 miljoen kilogram en het uit de markt nemen van deze aan zienlijke hoeveelheid zal ongetwijfeld zijn uitwerking op de tulpenmerkt in het komende seizoen niet missen. Het areaal bleef ongeveer gelijk met 5000 ha waarvan ongeveer 20 ha op Texel wordt geteeld. 7 Hyacinthen Voor het eerst sedert jaren hadden de hyacinthenkwekers deze zomer geen reden tot klagen. Er werd weliswaar geen topoogst verkregen zoals voor gaande jaren, maar waarschijnlijk juist daardoor en doordat het areaal met 5°/ol" TEX. BOYS Voor het eerste zijn de volgende wed strijden vastgesteld: 4 januari: Sparta nen uit, aanvang 2 uur; 11 januari VZV thuis, om half drie. Toto De totoformulieren worden deze week vrijdagavond opgehaald. Allemaal een prettige jaarwisseling en naast het algemeen welzijn, veel sportgenoegens in 1970 A.W. ZDH-NIEUWS A.s. zondag speelt het eerste uit te gen koploper Knollendam. Dit belooft een zware wedstrijd te worden voor ZDH. Bereid je goed voor, zo dat je goed tegenstand kunt bieden en met opgeheven hoofd het veld kunt verlaten We rekenen op jullie. Toto Denken de toto-leden er om dat toto 22 hedenavond (dinsdagavond) wordt opgehaald. Klaverjasdrive Vrijdag 9 januari organiseert ZDH een open klaverjasdrive in „Loods manswelvaren". Er wordt met vaste maat gespeeld. SVO-NIEUWS Ondanks de ingetreden vorstperiode wil het bestuur van SVO de leden er op wijzen, dat de training weer volop gaat draaien. De feestdagen zijn nu achter de rug, zodat dit geen excuus meer vormt. Zorg er daarom voor de vrijdagavond vrij te houden en bezoek dan de training opdat een ieder met de juiste conditie het nieuwe jaar in stapt. Aanvang half acht. Tevens wenst het bestuur alle leden en donateurs een heel voorspoedig 1970. Het programma voor zondag 4 janu ari betreft alleen een wedstrijd voor het eerste. Dit gaat dan uit naar Zui- dermeer en zal daar trachten revanche te nemen voor de thuis geleden neder laag. JUDO OCHTEND-CURSUS Er wordt op geattendeerd dat de za terdagse judo-ochtendcursus weer op 3 januari begint, in tegenstelling tot de gymnastiek, die pas weer samen met de scholen zal beginnen. GESLAAGD De heer Guus Zegel slaagde te Am sterdam voor het patroonsdiploma rij wielen. was ingekrompen, bleven de prijzen tot het laatst toe op een zeer bevredigend niveau, terwijl het overschot was te verwaarlozen. Het areaal bedraagt thans 800 ha waarvan ruim 1 ha op Texel. De hya- cinthencultuur is de nog enig overgeble vene die door middel van teeltvergun ningen aan produktiebeheersing onder hevig is. En dit zal waarschijnlijk voor lopig wel zo kunnen blijven daar de EEG hier niets in de weg legt omdat Holland door zijn ligging en klimaat het enige land is waar hyacinthen met succes geteelt kunnen worden. Lelies Door de minder gunstige weersom standigheden viel de gemiddelde oogst der lelies tegen. Bovendien moesten door de controleurs van de bloembol lenkeuringsdienst veel partijen worden afgekeurd. Het wordt steeds moeilijker om goede partijen Tigrinum en Enchantement te telen. Voor gezonde partijen waren hierdoor beste prijzen te maken. De oppervlakte van de op Texel be kende Tigrinum Splendens bleef gelijk (10 ha). Die van Enchantement nam toe van 10 tot 20 ha. Irissen De grote uitbreiding die 't areaal in 1968 heeft ondergaan nl. 19°/o en de daaropvolgende inkrimp van 3°/o brengt de teelt weer meer in evenwicht met de exportbehoeften. De marktprijzen lagen daardoor gunstiger dan in 1968. Het areaal bedraagt 800 ha waarvan ruim 2 ha op Texel. Keizerskronen De keizerskronen hebben nog te lij den van overproduktie. De prijzen wa ren aan de lage kant. Sneeuwklokjes De sneeuwklokjes tenslotte, zowel de enkele als de dubbele, waren vooral aan het einde van het seizoen duurder dan ooit. Als eerste bloeiende voor jaarsode is dit bolgewasje steeds weer zeer gevraagd. Het nieuwe jaar Intussen zijn de bollen weer geplant en van een beschuttend winterdek voorzien. De natuur is in ruste. Maar deze rust is niet van lange duur. Over twee maanden immers kondigen bloei ende krokussen de lente alweer aan Inmiddels zijn de exporteurs op pad gegaan om de komende oogst in het buitenland te verkopen.. Men heeft hierover goede verwachtingen hetgeen blijkt uit de vlotte binnenlandse han del. De hyacintenhandel is goed gestemd. Narcissen doen we"er een goede prijs en de krokussen liggen weer best in de markt. Ook de handel in tulpen gaat goed hoewel de doorsneeprijs hiervan wel iets hoger zou mogen liggen. Maar wat niet is kan komen. De laatste maand is er een duidelijke verbetering merkbaar. Al met al optimistische ge luiden. Dat tenslotte 1970 inderdaad een goed jaar voor de bollenkwekers moge zijn is de nieuwjaarswens van i H. Bruijn

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 9