Cjroen 'wain het hart-, Dubbele Von Sion voor „Excelsior" en revuegroep buurtvereniging k Uitreiking tijdens bonte avond in Bur go De Koning-hal Deelvissers willen in andere sociale verzekering ►>AAA44 Veertien scheidsrechters (waaronder 4 vrouwen) geslaagd voor diploma Brief aan minister Roolvink Weer muziekcursus voor ouderen NSDAG 6 JANUARI 1970 83e JAARGANG No. 8432 litgave N.V. v/h Laugeveld De Rooü 'ostbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 L: Harry de Graaf, Kccsomlaan 43, Den •g, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Neder!. Middcnstandsbank; Coop. Rail* feiscnbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ3,90 p. kw. 40 ct. incasso. Advert. 18 ct. per mm. excl. 4«/« BTW De strandscène uit de nieuwe revue „De klok terug" van de buurtvereniging Kogcrstraat - Wittekruisïaan - Schoonoordsingel. Op dat moment wist de groep nog niet dat zij even later zou worden gehuldigd met de Dubbele Von Sion. De revuegroep van de buurtvcreni- ;ing Schoonoordsingel-Witte Kruis- aan-Kogerstraat en de muziekvereni- ing/drumband Excelsior hebben zater- lagavond de Dubbele Von Sion ge- iregen. Dat gebeurde traditiegetrouw ijdens een bonte avond in de Burge- neester De Koning-hal, verzorgd door liverse Texelse verenigingen. Zowel Excelsior" als de revuegroep danken le onderscheiding aan de bijzondere >restaties die zij in het afgelopen jaar lebben geleverd. De voorzitter van de Stichting Cultu- eel Werk, mr. W. H. Sprenger, die de wee verenigingstrofeeën uitreikte, ver- elde dat Excelsior vorig jaar ook al nstig candidaat was geweest voor de inderscheiding. Van toekenning werd ;oen evenwel afgezien omdat de ver- niging al een landelijke onderscheiding ïad gekregen, nl. de Koninklijke Ere- >enning. Ook nadien heeft Excelsior le reeks successen voortgezet. Op het conkoers werden in de afdeling Uit- nuntendheid twee eerste prijzen ver- tverd, waardoor de vereniging promo- eerde naar de ere-afdeling. Mr. Iprenger wees erop dat Excelsior zich oortdurend verjongt. Er zijn tal van eelbelovende jeugdleden, die allen hun ipleiding hebben genoten aan de Texel- Muziekschool, zodat het succes van Ixcelsior ook propaganda is voor de nuziekschool. Het aantal leden van Ixcelsior is groot; allen bezoeken rouw de repetities en studeren met eel animo. Met waardering noemde Ir. Sprenger dirigent A. Kuik die lijkbaar alles uit zijn muzikanten aalt wat erin zit maar het hen beslist iet makkelijk maakt. Hij componeerde oor „Excelsior" de „Texelsuite", een mg niet makkelijk werk dat onlangs iet veel succes voor de eerste keer erd uitgevoerd. Door een en ander oldeed „Excelsior" ruimschoots aan e voorwaarden, die voor het verkrij- en van de Dubbele Von Sion zijn ge teld. Het ere-blijk werd in ontvangst enomen door een der bestuursleden an „Excelsior", de heer P. Bakker, et publiek dat de avond bijwoonde, oornamelijk afgevaardigden van 'exelse verenigingen, kreeg „Excel- jor" evenwel niet te zien of te horen, re gelederen van het korps waren amelijk tijdelijk sterk gedund als evolg van de griep waardoor een ver- ntwoorde uitvoering door de dirigent iet mogelijk werd geacht. Eenzelfde >t had het koor Soli Deo Gloria uit osterend getroffen. Er waren dus en- ele gaten in het programma gevallen, haar het was geen probleem om die te achten: de revuegroep van de buurt- ereniging kreeg wat extra tijd toege beten, waardoor het toch tegen mid- DWARSGEBAKKEN NATUURWITBOERENBRUIN KRENTEN-ROZIJNENBROOD KRENTENBOLLEN BOERENROG PUNTJES EN BOLLEN dernacht liep toen de avond werd ge sloten. Mr. Sprenger slaagde erin de span ning tot het uiterste op te voeren door pas op het laatste moment, na een reeks toespelingen, bekend te maken wie dit jaar voor de metalen Sions in aanmerking waren gekomen. Stormachtig Sprekende over de revuegroep van de buurtvereniging gewaagde hij van een groepering, die in het verleden al tal van aardige initiatieven had geno men, maar de laatste jaren op storm achtige wijze grote populariteit had verworven. Met het brengen van re vueuitvoeringen, zowel op als buiten Texel, bezorgde men velen een genoeg- gelijke avond. Mr. Sprenger zei vooral waardering te hebben voor de vele uitvoeringen die voor bejaarden wer den gebracht. De heer G. Visser zou als bestuurder de trofee hebben moe ten ontvangen, maar hij liet weten dat alle eer toekomt aan mevrouw J. Craanen-Hemelrijk. Dus kwam mevr. Craanen naar voren om het huldeblijk in ontvangst te nemen. De heer G. A. Oskam voegde er nog een aantal bosjes narcissen (helaas geen Sions) aan toe. De revuegroep kwam zaterdag twee maal voor het voetlicht. Voor de pauze werd een selectie gegeven uit de revue Tevlieteraschiero, die naast Texel ook betrekking heeft op de andere Wadden eilanden. De revue werd vorig jaar tal rijke keren opgevoerd, vaak voor Texel se bejaarden. In liedjes en voordracht- jes viel het woord Texel herhaaldelijk in zeer lovende zin, maar men kan mevrouw Craanen en de heer Visser toch geen chauvinisten noemen, want Vlieland en Terschelling werden min stens zo hartstochtelijk bezongen Van Terschelling werd zelfs een complete beschrijving gegeven, zodat het leek alsof een welbespraakte VVV-jnforma- trice aan het woord was. Een potpourri van door mevrouw Craanen zelf ge maakte liedjes („Eiland in de mei", „De diek van Oosterend", de Bomediek' enz.) deed het goed, evenals de door de hele revuegroep met veel plezier ge brachte Ouwe Sunderklaasvertolking. Klok terug Na de pauze kregen we een voor proefje te zien van de nieuwe revue, die de buurtvereniging op stapel heeft staan onder de naam „De klok terug". Liedjes en voordrachten" hebben be trekking op Texel in de oude tijd. Het dcor, gemaakt door de heer Van Neer rijnen, toont de „delie" van Jan Kalis en de Groene Plaats oude stijl met hotel „De Lindeboom". Ook deze revue is weer geschreven door mevrouw Craanen en zij speelt er, in Texels costuum, ook een der hoofdrollen in. Wat zaterdag ten gehore werd gebracht was van een nog aanmerkelijk beter gehalte dan Tevlieteraschiero Het liedje „'t Is een malle, dwaze, dolle, vreemde wereld" deed weinig onder voor vakwerk Het samenspraakje tus sen een Texelse en een Texelaar rond de eeuwwisseling was vooral aardig om de vele originele Texelse uitdrukkingen die erin verwerkt waren. Een heel goede indruk maakte ook het gezongen „Zoek een plaatsje bij Jan Kalis in de deli". Aardig en met een actueel ac centje was het lied over het strandver- maak, waarbij de medewerkenden in ouderwetse zeer degelijke badpakken waren gestoken. Moeder en Kind „Waarin een kléin dorp groot kan zijn", zo werd aan het begin van de avond de demonstratie van een groep moeder-en-kind-gymnastiek uit De Waal aangekondigd. Voor het publiek was het interessant om eens te zien hoe dat in zijn werk gaat. Door het meenemen van de (jonge) kinderen naar de gymles vervalt het oppaspro- bleem en het betrekken van het kind bij de oefeningen heeft een effekt van opvoedkundige waarde. De oefening was door zijn spontane karakter zeer vermakelijk om te zien. De kinderen gedroegen zich niet bepaald gediscipli neerd (één informeerde telkens luid keels waar papa was) en dat gaf het geheel een blij en pretttig karakter De moeder en kind-gymnastiek in De Waal staat onder leiding van de heer G. Praamstra. De heer J. M. de Vries, die de verschillende onderdelen van de uitreikingsavond aan elkaar praatte, vertelde dat er plannen zijn voor soort gelijke cursussen in andere dorpen. Gelaarsde, langharige Bart Heijnen („via de jeugdsoos ontdekt", zei de heer De Vries) zong enkele liedjes, zichzelf op de gitaar begeleidend. Het publiek toonde zich niet bekoord. Bart zong onverstaanbaar, deed blijkbaar geen moeite om wat beter te articule ren. Bovendien stond de microfoon te veel op de gitaar gericht, zodat het effekt werd bereikt van een matig ge slaagde gitaarsolo met gemompel op de achtergrond. Als Bart Heijnen bij een groot publiek succes wil hebben, zal hij hard moeten studeren. Als hij daar niet op uit is, kan hij zich beter blijven richten op de jongeren die hem hebben ontdekt. Zangeres Dat het anders kan bewees Tineke Vlaming, die in het programma dan ook als „zangeres" werd aangekondigd. Zij bracht enkele „luisterliedjes" van Jaap Fischer en „Het antwoord waait verder met de wind". Weer viel het op hoe uiterst duidelijk zij haar tekst uitspreekt, 't was haast te erg. Hier en daar zou het best wat minder scherp mogen klinken. Jammer was het overi- (Zie verder achterpagina) Alle veertien deelnemers van de scheidsrechter cursus zijn geslaagd. Vrijdagavond werd in „De Kletskeet van S.V. Texel het examen afgeno men Grote voldoening gat het dat zich onder de geslaagden ook vier da mes bevonden, zodat het vrouwelijke element nu rijkelijk is vertegenwoor digd in het Texelse scheidsrechters- corps. Men kon schriftelijk en monde ling examen doen voor het A-diploma; voor het B-diploma alleen mondeling. De houders van het A-diploma moeten elke zondag beschikbaar zijn voor het leiden van een wedstrijd. Het examen werd afgenomen door de scheidsrech tercommissie uit Den Helder die 9 per sonen sterk het Marsdiep was over gestoken. Onder hen was de vrouwe lijke scheidsrechter mevrouw Van An- del-Schong. De volgende Texelaars slaagden voor het diploma A: mevrouw N. Koning- Alta, mej M. v. d. Meer, mej. H. Vlas, allen uit Oudeschild en mej. A. Keij- ser uit De Waal. Vocrts de heren H. J. Arnout uit Den Hocrn en I. Daalder en P. v. d. Gracht uit Oosterend. Voor het B-diploma slaagden de he ren P. van Sambeek en H. Ploeger uit Den Burg; H. Hin, W. de Porto en H. de Ruyter en F. Zwanenburg uit Den Hoorn en G. Terwindt uit Oosterend. De heer Van der Veen, voorzitter van de scheidsrechtercommissie Den Helder overhandigde aan alle geslaag den het diploma en een spelregelboek je. Aanwezig was ook dè grote man van de afdeling Noordholland, de heer T. Bakker uit Alkmaar. Hij heette alle geslaagden hartelijk welkom in het scheidsrechtercorps en spoorde ieder aan om goed te trainen en daardoor in conditie te blijven. Unicum Spreker noemde Noordholland een unicum wat betreft het aantal vrouwe lijke scheidsrechters; er zijn er totaal 75 in de afdeling. De vier Texelse vrou wen zullen zich uitsluitend bezig hou den met het leiden van jeugdwedstrij den (dames kunnen alleen voor het a-diploma examen doen). De heer Bak ker herinnerde aan het feit dat men op Ameland, wegens de ongunstige verbin ding, niet mee mag doen met de com petitie. Noordholland wil ten aanzien van Texel echter gaarne meewerken. De heer J. de Jager, hoofd OOVS hoopte op veel toekomstig contact met de nieuwe scheidsrechters. Zelf een ou de rot in het scheidsre"chtervak had hij ervaren dat scheidsrechters veel cri- tiek te verduren krijgen en met veel problemen te maken hebben. Zoals on langs nog bleek toen scheidsrechter Schalks het terrein van Go Ahead af keurde omdat er ijs op stond. Hij werd becritiseerd omdat hij deed wat zijn gevoel voor verantwoordelijkheid hem ingaf! De heer Bakker uit Den Helder wees op het nut van de verbreding van de spelregelkennis en de jaarlijkse con- ditietesten van de COVS. De heer J. L. Borgman die belast was geweest met het geven van de zes theorieavonden kreeg van de nieuw bakken collega's een platenbon voor de prettige wijze waarop hij zijn taak had verricht. Texel telde reeds vier A-scheidsrech ters, nl. de heren J. L. Borgman, G. v. d. Meer, J. L. v. d. Brink en G. Douma. De heer P. Bakker van „Excelsior" neemt de verenigingstrofee met de felicitaties in ont vangst van burgemeester Sprenger. OOSTEREND In het Gebouw voor Christelijke Belangen te Oosterend kwamen zaterdagmiddag de Texelse vissers bijeen om te praten over actie tegen de sociale werknemersverzeke ringswetten, waarop de opvarenden van de vaartuigen sinds 1 juli 1967 verplicht zijn gebracht. De deelvissers beschouwen zich echter niet als werk nemers maar als zelfstandige onder nemers en willen daarom ook niet on der de voor hen ongunstige premiere geling vallen. De Nederlandse Vissers bond heeft de bezwaren tegen de hui dige regeling neergelegd in een brief aan Minister Roolvink. Deze brief werd aan alle afdelingen van de Vis sersbond ter ondertekening aangebo den. Zaterdag hebben ook de Texelaars hun handtekening gezet. De vissers zijn van mening, dat zij met een eigen onderlinge verzekering of een combinatie van onderlinge ver zekeringen belangrijk voordeliger uit zijn en toch voldoende tegen risico zijn gedekt. De vissers hebben vooral het land aan de wachtgeld- en werkeloos heidsregeling die volgens hen de be langrijkste oorzaak is van een mentali teitsverslechtering onder de maat schapvissers. Hoewel dit verschijnsel zich op Texel nog niet in ernstige mate heeft voorgedaan komt het toch steeds meer voor dat meningsverschillen ont staan over al of niet uitvaren in pe rioden van slechte besomming. De vis sers schrijven Een groot deel van de opvarenden uit een bepaalde plaats, in de verwach ting dat bovengenoemde zaken stonden te gebeuren, maakte in een vergade ring op 11 februari 1967 ernstig be zwaar tegen het verplicht brengen onder de sociale werknemersverzeke ringswetten, en eisten daarbij dat maatregelen zouden worden genomen waarbij de sociale werknemersverze keringswetten niet op hun van toepas sing waren. De enige maatregel op dat ogenblik bestond om een zodanig nieuw maat schapscontract te ontwerpen waarbij men zou voldoen aan de wettelijke eis van exploitant-mede-exploitant van het vaartuig. Een drietal contracten, welke men meende aan dit criterium te kunnen voldoen werden opgesteld. In een uitspraak voor de Centrale Raad van Beroep te Utrecht over één dezer contracten is gebleken, dat ex- ploitant-mede-exploitant van het vaar tuig, door de rechters gelezen wordt als eigenaar-mede-eigenaar van het vaartuig. Uit deze uitspraak is duidelijk de conclusie te trekken dat bij het voort bestaan van de huidige wetstekst, de maatschap in de Visserij als een af lopende zaak zal moeten worden ge zien. (Zie vervolg achterpagina) Evenals vorig jaar zal de muziek school binnenkort een tweetal cursus sen voor ouderen houden. De twee cur sussen zijn resp. gericht op beginners en gevorderden. De begincursus zal vooral praktisch zijn en zich o.m. bezighouden met: ken nis van het notenschrift; toonhoogte en toonduur; gehoor en muziekbeluisteren; improvisatie. Bij de gevorderdencursus kordt ken nis van het notenschrift als bekend verondersteld; hier gaat het om ver dieping van de stof. De cursussen zullen eenmaal per week worden gegeven, waarschijnlijk van 8-10 uur in Den Burg in de maan den januari, februari en maart. De deelnemerskosten zijn gesteld op ƒ25,- Zij, die interesse hebben, worden ver zocht zich aan te melden bij de admini stratie van de muziekschool, p.a. raad huis. De cursussen gaan alleen door bij voldoende belangstelling. DEKEN GEKOCHT; ƒ250,— GEWONNEN Je moet maar geluk hebben. Mej. J. E. Grisnigt uit De Hal kocht enige tijd geleden bij de Fa. ArKé te Den Burg een Hatema-deken en was daardoor ge rechtigd deel te nemen aan een door Hatema uitgeschreven quiz. Een aan tal vragen op gebied van dekens moest worden beantwoord en een slagzin van hoogstens tien woorden moest worden ontwonpen. Mej. Grisnigt deed mee en kreeg vorige week te horen dat zij een derde prijs van ƒ250,had gewonnen.

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 1