Gemeentelijke 10 hectare in erfpacht uitgeven aan Exploitatiemaatschappij De Krim i.o. B EN W STELLEN VOOR: Recreatiestichting wilde zich'terugtrekken Vogelwerkgroep vergaderde STALEN STELLING Bakker's Ijzerhandel NV miJriHRRDT'S nu ook op texel De Gezinsleesportefeuille Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad voor de gemeentelijke tien hectare van het recreatieplan De Krim in erfpacht uit te geven aan een groep particulieren die de N.V. Exploitatiemaatschappij De Krim zullen vor men. De Recreatiestichting Texel, die volgens de oorspronkelijke plannen een belangrijke vinger in de pap zou krijgen, heeft zich daarom teruggetrokken. Als de gemeente de formele opdrachtgever van de uit te voeren werken blijft, komen de subsidies (totaal voor ƒ67.500,voor het vijf hectare grote kampeer terrein van het project niet in gevaar. Wèl moet dan nog aan een vijftal andere voorwa.arden worden voldaan. Onze lezers zullen zich herinneren, dat de gemeenteraad in september j.l. met wilde ingaan op het voorstel van B. en W. om de gemeentelijke tien hectare te verkopen aan de Recreatie stichting, die dan de helft van de op pervlakte in erfpacht zou moeten uit geven aan Texelse particulieren. In plaats daarvan werd de beslissing aangehouden en gaf de raad opdracht nog eens in overleg te treden met de particulieren, die zich als gegadigden voor het plan hadden aangemeld. Op 29 september werd in De Cocks- dorp een algemene oriënterende verga dering gehouden, waarbij B. en W. na dere gegevens over de opzet van het recreatieplan en de samenhang van het plan met dat van de N.V. Newomij (Coördintiebouw) verstrekten. Als ge gadigden meldden zich toen aan de N.V. Exploitatiemaatschappij Texel, de heer J. Daalder Hzn. te De Cocksdorp, en een groep van 27 particulieren uit De Cocksdorp en Eierland. Gedurende de daarop volgende besprekingen trok de heer Daalder zich als zelfstandige ge gadigde terug. Ten behoeve van de groep gegadigden uit De Cocksdorp/ Eierland waren ook de Recreatiestich ting en de Exploitatiemaatschappij Texel bereid zich terug te trekken. Het idee voor toch nog een bepaalde samen- werkingvorm tussen RST, EMT en EMK sprak bij de EMK niet aan; zij Vorige week hield de Vogelwerkgroep NjH. Noorderkwartier een zeer geani meerde ledenvergadering in Alkmaar. De voorzitter de heer K. de Vet maak te in zijn openingswoord gewag van de voortschrijdende verstedelijking en ruilverkavelingen in Noordhollands noorden. In verband hiermee maakte hij mel ding van het verheugende feit dat de aktiviteit van de Werkgroep in het af gelopen jaar in sterkere mate naast het veldwerk ook de natuurbeschermings- gedachtc betrok. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dan ook duidelijk dat men doende is zich naast de vogelstudie in te zet ten voor de leefbaarheid van Noordhol land noord. Een standpunt overigens dat geheel door de leden geactiveerd wordt en o.a. tot uiting komt in het vele werk dat zij verrichten in de vorm van inventarisaties etc. In het natuurbeschermings- en jubi leumjaar '70 zullen twee belangrijke on derzoeken worden afgesloten en gecul mineerd in de uitgave van de „Avifau na van Noordholland" en een brochure over het Balgzandonderzoek. De Vogelwerkgroep verheugt zich in een groeiende belangstelling van buiten en hoopt dat in 1970 tal van geïnteres seerden zich zullen aanmelden als lid (ƒ7,50) of donateur (ƒ2,50). Inlichtingen kan men krijgen bij de onderstaande adressen in Bergen: Pinksterbloemweg 22, telefoon (02208) 4713 secretariaat; P Boendermaker- weg 57, telefoon (02208) 4684 propagan da. Afmetingen legborden 90x30 cm. Draagvermogen 100 kg. p. legbord PRIJS: compleet verpakt in doos ƒ45, inclusief B.T.W. telefoon (02220) 2346 wilde als enige gegadigde aangemerkt worden. Subsidie B. en W. onderzochten daarop of bij inschakeling van de EMK de subsidie niet in gevaar zou komen, met gunstig resultaat. Afgezien van de bepaling, dat de gemeente als opdrachtgever voor de uit te voeren werken moet optreden, moet aan de volgende voorwaarden worden voldaan 1. Gedurende 20 jaren na de oplevering van de uit te voeren werken dient de begunstigde (is de gemeente Texel) het betrokken onroerend goed in eigendom of erfpacht te hebben. 2. Het toezicht op de uitvoering van de werken berust bij de Directie voor Aanvullende Werkgelegenheid en Vakopleiding. Voor alle maatregelen i.v.m. de voorbereiding en de uitvoe ring der werken is voorafgaande toe stemming van deze directie vereist. Daartoe moeten de volledige plannen worden ingediend. 3. Gedurende 20 jaren na oplevering van de uit te voeren werken mag aan het onroerend goed en de werken zonder de toestemming van de Mi nister van Economische Zaken geen andere bestemming worden gegeven dan die van kampeerterrein, noch de exploitatie worden gestaakt. 4. Gedurende 20 jaren na oplevering van de uit te voeren werken, dient de exploitatie van het onroerend goed en de werken en van de daar op te vestigen voorzieningen door de begunstigde of door derden te ge schieden op de voet van de op de subsidieaanvrage betrekking heb bende exploitatiebegroting 5. Indien aan één of meer van voren bedoelde voorwaarden niet of naar het oordeel van de Minister van Eco nomische Zaken niet behoorlijk wordt voldaan is de subsidie terug- vorderbaar. Het terugvorderbare be drag wordt, te rekenen van het ogenblik waaop de uit te voeren werken zullen zijn opgeleverd, voor elk vol jaar met 1/20 verminderd. B. en W.: ,,In principe leek het ons nu mogelijk u voor te stellen de gehele 10 ha. aan de EMK in erfpacht uit te ge ven. Theoretisch zouden de 5 ha. huisjesterrein ook verkocht kunnen worden, doch hieraan zijn o.i. een aan tal bezwaren verbonden, t.w.: a. de direct benodigde investering zou er voor de EMK in aanzienlijke mate door verhoogd worden; b. bij verkoop gaat de kans op subsidie voor het huisjesterrein verloren, bij erfpacht blijft wanneer de thans bestaande subsidieregeling ongewij zigd gehandhaafd wordt ook voor dit gedeelte in principe subsidie mo gelijk, c. bij verkoop ontstaat een verbrok keld geheel, bij erfpacht heeft het gehele complex een gelijke zakelijke basis, hetgeen èn in verband met de benodigde openbare voorzieningen (als riolering en wegen) èn in ver band met de samenwerking met de N.V. Newomij het eenvoudigst is. Een verschil in de eigendomssituatie zal al de hiermee samenhangende rege lingen compliceren, hetgeen in deze toch al moeilijke samenhang o.i. geen aanbe veling verdient". In bepaalde opzichten was dat toch al het geval. De gemeente zou al zorgen voor wegen, riolering en zuivering. Ook voor wat het kampeergedeelte betreft moet de gemeente opdrachtgever blij ven voor de in de subsidietoekenning begrepen werken. Deze werken omvat ten de bouw van drie toiletgebouwen, aanleg van wegen en parkeerstroken en beplanting, drainage, plaatsing veld- kranen e.d. Totale kosten daarvan: ƒ204 000,— Op dit punt zal een nader te detaille ren overeenkomst tussen gemeente en EMK moeten worden afgesloten. De N.V. Newomij wilde ook wel met de nieuwe partner in zee gaan als deze maar voldoende waarborgen kon bie den qua solvabiliteit en liquiditeit voor de investeringen die van de bewuste exploitant zullen worden gevergd. Newomij is bereid de kostenverhou- ding 81 19 toe te passen op voorwaar de dat deze verhouding ook zal gelden bij aanleg en onderhoudskosten van die algemene voorzieningen die naast de wegaanleg en rioolzuivering zouden worden geëist, alsook voor die voor zieningen (b.v. speelterreinen, zwem bad e.d voor zover daarvan gebruik gemaakt wordt door kampeerders/gas ten van de gemeentelijke tien hectare. Onzekerheid B. en W. schrijven dat over de solva biliteit van de EMK nog niet veel vast staat. De EMK liet weten dat 20 perso nen zich bereid hebben verklaard aan deelhouder te worden en totaal een be drag van ƒ94.000,toezegden. „Het voorgenomen aandelenkapitaal van ƒ500.000,zegt natuurlijk in dit ver band nog niets zolang niet bekend is welk gedeelte daarvan wordt volge stort". B. en W. achten het gewenst de EMK te verplichten haar aandeel in de ont- sluitingskosten (19% van de geraamde ƒ652.000— is rond ƒ125.000,—) vooraf tegen een nader te bepalen rentever goeding in de gemeentekas te doen storten. De raming dateert overigens van 1968 en zal moeten worden aange past. Een voorafgaande storting zal ook moeten geschieden ten aanzien van de investering van ƒ204.000,verminderd met het voor wegaanleg benodigde ge deelte van de genoemde ƒ70 000,om dat dit ook al in de raming van ƒ652.000,is begrepen. De EMK heeft zich met een en an der akkoord verklaard. De tien hectare kan dus aan de EMK worden uitgege ven, maar B. en W. willen hierbij wel nadrukkelijk stellen dat de EMK een duidelijke samenwerkingseenheid van de bewoners van De Cocksdorp en Eier land blijft. „Weliswaar hebben wij er geen bezwaar tegen dat een zeker deel van de aandelen ook aan andere Texe laars wordt uitgegeven maar het ac cent zal toch duidelijk op De Cocksdorp Eierland moeten blijven vallen". B. en W. zeggen er zich van bewust te zijn dat uitvoering van het boven staande meer onzekerheid geeft dan bij de verkoop aan de Recreatiestichting het geval geweest zou zijn. „Ook zal deze vorm wellicht minder snel, dan bij een inschakeling van de RST het geval zou zijn, tot praktische effectuering van de plannen kunnen leiden. Immers de RST heeft een adequaat apparaat en zelf de nodige ervaring opgedaan. De EMK zal zich nog als rechtspersoon moeten formeren. De statuten worden thans door notaris J. R. van Wijland geredigeerd. In verband met het conci piëren van de statuten werd ons door de notaris namens de EMK de vraag voorgelegd of de gemeente bereid zou zijn in het aandelenkapitaal deel te ne men, waaraan dan tevens het recht zou zijn verbonden één commissaris te be noemen en waardoor de EMK ook ge houden zou zijn rekening en verant woording van haar beleid aan de ge meente te doen. Een dergelijke deelna me achten wij in de huidige situatie minder wenselijk, waar zulks ook kon- sekwenties t.a.v. andere exploitatie maatschappijen zou kunnen hebben. Een dergelijke deelname menen wij slechts dan in overweging te kunnen nemen, wanneer het zou gaan om een duidelijk t.b.v. de gehele Texelse ge meenschap functionerende exploitatie maatschappij, met ook een duidelijk hierop gerichte structuur. Wij menen u dan ook thans geen voorstel te moe ten doen in de EMK deel te nemen". Streefdatum „Ook zal de EMK nog tot de opbouw van een eigen apparaat moeten komen, hetgeen tijd zal kosten. Wij zouden er wel naar willen streven thans zo spoe dig mogelijk tot de ontwikkeling van het rekreatieplan De Krim te komen en stellen ons voor na uw principeuit spraak de definitieve besluiten zo spoe dig mogelijk te doen uitwerken, waar bij wij als streefdatum uiterlijk 1 mei 1970 zouden willen aanhouden. Op deze datum zullen de ontwerp-overeenkom- sten door uw raad moeten kunnen zijn behandeld en de bestemmingsplanpro cedure gemeentelijk afgehandeld kun nen zijn. Intussen zal ook de EMK een definitieve vorm moeten hebben kun nen bereiken. Alvorens definitieve be sluiten te kunnen voorstellen achten wij het gewenst de statuten van de EMK te kunnen beoordelen. Ook zal het over leg tussen de EMK en de NV Newomij moeten zijn afgerond. De gemeente zou o.i. voor de EMK bij de NV Newomij dezelfde plaats aan de onderhandelingstafel moeten verlangen als tot dusver voor de RST het geval was". Straffer „Het valt wel op in de brief van de NV Newomij dat zij zich t.a.v. verschil lende zaken thans straffer opstelt dan tot nu toe het geval was. Wij noemen in dit verband a. de voorwaarde dat de verdeelsleu tel ook toepassing zal vinden bij de aanleg- en de onderhoudskosten van die algemene voorzieningen, welke naast de wegaanleg en de rioolzuive ring worden geëist; b. de voorwaarde, dat deze sleutelv ook wordt toegepast voor die voorzienin gen b.v. speelterreinen, zwembad e.d. voorzover althans ook van deze laatste voorzieningen gebruik wordt gemaakt door kampeerders/gasten van de 10 ha; c. de eis van verrekening van de waar de van de ondergrond t.a.v. andere al of niet geëiste openbare voorzie ningen. Op deze punten gaat de NV Newomij duidelijk verder dan tot dusver was overeengekomen. In eerste instantie lijkt ons dit een zaak voor het nadere overleg, dat na uw principe-beslissing rechtstreeks tussen de EMK en de NV Newomij op gang zal moeten komen en waarbij de gemeentelijke vertegenwoor digers dezelfde diensten kunnen blijven geven t.b.v. de EMK als in het verleden ook t.a.v. de1 RST geschiedde. In elk geval is ook daarom al een volledig meespelen van de gemeente bij deze onderhandelingen gewenst, omdat de gemeente in de af te sluiten over eenkomst met de NV Newomij en de EMK te allen tijde partij blijft. Resumerende1 geven wij u in overwe ging met inachtneming van het voren staande in principe te besluiten tot de uitgifte in erfpacht aan de NV Exploi- tatiemaatschappij De Krim i.o. van de gemeentelijke 10 ha nabij De Krim. Voor de berekening van de erfpachts canon zouden wij willen blijven uitgaan van de u op 20 augustus voorgestelde verkoopsom van ƒ265.000, HOOFDPIJN poeders B en W: Beroepsschrift ongegrond verklaren BOUWPLAN J. BUIS STRIJDIG MET BESTEMMINGSPLAN De heer J. Buis te Den Burg is bij de gemeenteraad in beroep gegaan tegen weigering door B en W van een door hem aangevraagde bouwvergunning. De heer Buis wilde een aan de Gasthuis straat staande schuur tot woning ver bouwen, maar B en W achtten dat in strijd met de voorschriften in het be stemmingsplan. Daarin is bepaald dat de minimumbreedte van de voorgevel 6 meter moet zijn en de schuur is 5,74 meter breed. Verder dient de afstand tot de zijdelingse perceelgrens 3 m. te bedragen; ook aan deze eis voldoet het bouwplan niet. De bestaande schuur is vrijwel op de erfscheiding gebouwd. De bouwvergunning werd dus geweigerd, waarop de heer Buis gebruik maakte van het recht om tegen de weigering in beroep te gaan bij de gemeenteraad. In het namens hem door het archi tectenbureau Visser Van Heeringen opgestelde schrijven werd erop gewe zen, dat het hier een verbouwing van een bestaande toestand betreft, zodat men reeds gebonden is aan bestaande afstanden tot naastgelegen percelen. Aan de terreinbreedte is niets te ver anderen, wat ook geldt voor de voor gevelbreedte. Het verbouwplan voor ziet in een verfraaiing ter plaatse, wat ook blijkt uit de reeds verkregen goed keuring van de welstandscommissie. Door het uitvoeren van het plan lost de heer Buis zijn eigen woningnood op. Deze argumenten brengen B en W evenwel niet tot andere gedachten en zij adviseren de gemeenteraad dan ook het beroepsschrift ongegrond te verkla ren. „Inderdaad is hier sprake van een bestaande toestand, die het bouwplan grotendeels bepaalt en wijziging be moeilijkt. Gedacht zou kunnen worden aan toepassing van de overgangsbepa lingen om deze bouw toch mogelijk te maken. Hier is echter bepaald, dat een in strijd met de voorschriften aanwe zige bebouwing in beperkte mate mag worden uitgebreid of gewijzigd, mits de bestaande afwijking niet verder wordt vergroot. Wanneer op de schuur nog een woonhuis wordt geplaatst, betekent dit ons inziens een vergroting van de afwijking". B en W zijn verder van mening dat de goedkeuring van de wel standscommissie daaraan niets afdoet en dat de oplossing van woningnood zwaar weegt, maar niet bij voorbaat zwaarder dan het belang van een juiste stedebouwkundige opzet. Met deze op zet is het bouwplan ook afgezien van de gebezigde maten in strijd". GROND VOOR RIOOLZUIVERINGSINSTALLATIE Dinsdag zal de gemeenteraad beslis sen over een tweetal grondaankopen. Van de gebroeders K. en J. Uitgeest te De Koog zal een stuk grond worden ge kocht van 3.32.96 ha. De verkoopwaar de van ƒ60.553,zal worden vermeer derd met een vergoeding wegens om- rijschade en verzwaring van lasten van ƒ7.472,De grond wordt derhalve voor totaal ƒ68.025,gemeente-eigen- dom. Het stuk is nodig voor de aanleg van de grote rioolzuiveringsinstallatie met bijkomende werken, bestemd voor De Koog en het omringende recreatie gebied. Het bedoelde terrein ligt aan de Pontweg, schuin tegenover de Califor- niëweg, direct aan een sloot waarop het gezuiverde rioolwater kan worden ge loosd. Van de heer J. Vlaming te De Koog koopt de gemeente een strookje grond aan de Boodtlaan. Het is 12 m2 groot en nodig teneinde door de aanleg van enkele meters trottoir de verkeersvei ligheid van de voetgangers op dit punt van de Boodtlaan te kunnen verhogen. De overeengekomen aankoopsom is 120,—. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de periode 24 januari t/m 30 januari, telefoon 2182, b.g.g. telefoon 2406. SCHAATSWEDSTRIJDEN IN DEN BURG Zaterdagochtend zal op de ijsb van Den Burg worden geschaatst het kampioenschap van Den Burg. organisatie berust bij de ijsclub. inschrijfgeld bedraagt voor leden f]^ en voor niet-leden ƒ2,50. Deelnem moeten zich uiterlijk half tien op baan hebben aangemeld; de wedst den beginnen om tien uur, over t\ afstanden. De eerste prijs: ƒ25,— p beker; tweede prijs ƒ10,plus med le en derde prijs ƒ5,plus medaille Gecostumeerd Voor zondagmiddag, aanvang tv uur, staat gecostumeerd schaatsen het programma van de IJsclub Burg. Deelgenomen kan worden d kinderen tot 12 jaar, die door de jt zullen worden beoordeeld als enke! gen, paren en groepen. De prijzen >c taal voor 50,—) gaan naar de me ,a originele uitbeeldingen. Bovend vl krijgen alle deelnemers een versna )e ring. Kleuters B met de volgende tijdschriften Panorama, Nieuwe Revu, Post, Margriet, Avondlectuur, Mimosa, Hostes, Jerry Cotton, Pep en De Lach. Bovendien iedere maand een Pocket cadeau. Als U zich nu opgeeft, krijgt U nog eens VIER pockets extra. Deze leesportefeuille reeds vanaf ƒ1,10 per week bij U thuisbezorgd. Beleefd aanbevelend, De Gezinsleesportefeuille J. J. Reijne, v.d. Vijzellaan 12. St. Pancras, telefoon (02267) 2910 Vrijdagmiddag (heden), aanvang streeks half vier, kunnen de allerjo ste schaatsertjes (tot en met 6 jaar)1 krachten meten. Dit „kleuterschaatj belooft een genoeglijk feest te won. ook voor de oudere gezinsleden die supporters meekomen. VORMINGSCENTRUM HOUDT OPENBARE AVOND Het Vormingscentrum voor jo 25 volwassenen houdt dinsdagavond 27 0 nuari in de LTS-kantine een ave 01 waarbij alle deelnemers, eventuele komstige deelnemers, bestuursleden andere belangstellenden welkom i Het is de bedoeling terug te blikken het experimentele begin van het 1 mingscentrum, verdere mogelijkhe te bespreken en drie deelnemers in bestuur te kiezen. WEEKENDDIENSTEN ARTSEN van zaterdagochtend 8 uur tot maandagochtend 8 uur Dokter ELIAS, Den Burg, tel. (02! 2039. DIERENARTSEN L. F. DEN HOUTER, Den Burg, (02220) 2527. GROENE KRUIS ingaande vrijdag 24 uur tot en ,ie maandag 13.00 uur Zr. MANNESSEN, Den Burg, (02220) 2414. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de zijn, worden op het bureau verw; op de tijden dat hun eigen huis; zitting heeft. Deze tijden zijn als vo dokter Van Loon, woensdag 28 jam om 13.00 uur. dokter Coutinho, woensdag 28 jan om 15.00 uur. PROTESTANTSE KERKDIENST^ e] V< (0 c; 'ei Zondag 25 januari 1970 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur ds. Froentjes Heilig Avondmaal 19.30 uur ds. W. H den Ouden jeugddienst De Cocksdorp 9 30 uur ds. Rozemo^ü Den Hoorn 10 uur ds. Visser De Koog 10 uur ds. Waardenburg De Waal 19.30 uur ds. WaardenbuJPi Oosterend 11.15 uur ds. Kuitse gemeenschappelijke dienst mé Doopsgezinden in de Doopsgez kerk. Oudeschild 11.00 uur ds. Rozemond GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10.00 uur ds. J O. C. Bogftn van Heerhugowaard 16.30 uur ds. J. O. C. Bouma Oosterend 10.00 uur ds. Kruithof 15 00 uur ds. Kruithof GEREFORMEERDE GEMEENTT - Oosterend 10.00 en 16.00 uur Dierf in het Gebouw voor Chr. Bela: DOOPSGEZINDE GEMEENTI Den Burg 10.00 uur ds. Kuitse kerkbusje Den Hoorn. ÏT Oosterend 11.15 uur ds. Kuitse gezamenlijke dienst met de j vormden cl kt is k d va SSol dï 'ie TEXELA ARTJE?' 3 regels /l,60; elke méér ƒ0,50. Onder te bevr. (niet eerder#" 11 uur in de Boekhl*&e onder nummer meer. Alles inclusief*?! B.T.W. k; De grootste collft bromfietsen, o.a. V» ciao, Berini van Gaii|— Puch Maxi, ZündappS k< mathi en Puch. G^ich Dros, voor al uw 2- rwa wieiers. Eierland C— tel. (02225) 233 Alle soorten kooien en -zaden, vissen en aquarium keus - bij Geus Voor oud ijzer, metalen ijzer. en ijzer. j. w. ock Wagemakerstraat 28. Burg, tel. (02220) 24L Voor Uw verhuir van Koningsbrult Nieuweweg 13, Den|'. der, tel. (02235) 587®^ verzorgen Uw declajjIlP0 Alle verzek. en fi J. Dekker, Kogerstf Den Burg, (02220) 2f Nu volop handjj moesappelen. M. §f man, „De Veen", ffl 2203 WIJ LATEN HET ZIJ Kwastreyli dicht goten, muren, ba] daken direct en lang. Voor doehetz^ proefbus 5 kg. v. dak ƒ14,95 eob. of j folder. DEJOBO, NH - 020-128427 nt

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2