Cjrocn 2tmrL- Jéxels in het harL, BOUW VAN ZWEMBAD KAN POEDIG BEGINNEN ijk stekle ƒ400.000,- subsidie beschikbaar ZÜNUSSI m .E.K.-uitvoering werd een gezellig latertje Ook niet-genodigden welkom op eerste onderwij savond Electrohuis 9 rouwe leden met goud en zilver gehuldigd Discussie over het afwijkende kind JDAG 27 JANUARI 1970 83e JAARGANG No. 8438 COURANT fcave N.V. v/b Langevcld De Rooq ■bus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 J Harry de Graaf, Kcesonilaan 43, Den ai tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Ncdcrl. Middenstandsbank; Coop. Ratf* felsen bank: Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ3,90 p. kw. 40 et incasso. Advert. 19 ct. per mm. excl. 4°/o BTW ,0. De Staatssecretaris van Economische Zaken heeft f400.000, subsidie beschikbaar gesteld voor de bouw van een verwarmd openluchtzwembad in Den Burg. Met dit besluit is de laatste finan- ële belemmering van betekenis uit de weg geruimd, zodat het jdstip waarop met de uitvoering van de plannen kan worden be- onnen alleen nog afhangt van het verloop van de onderhandelin- en met de aannemers. De besprekingen zijn momenteel druk aande. 't Ziet er naar uit dat nog dit jaar met de bouw kan worden agonnen. Er wordt zelfs ernstig naar gestreefd om het bad voor at begin van de a.s. bouwvakvakanties gereed te hebben. Oor- ironkelijk was een Rijksbijdrage van ƒ300.000,gevraagd, maar ;t plan dateert van 1966 en de bouwprijzen zijn inmiddels zo erk gestegen, dat om een hoger bedrag moest worden verzocht, it aangename verrassing van allen, die bij de plannen zijn betrok- n heeft Economische Zaken deze hogere bijdrage nu toch nog tij vlot verstrekt. Een deel van het ter rein aan de Slingerweg waarop waarschijnlijk nog dit jaar het Texel se zwembad zal wor den aangelegd. Men ziet het ondiepe en halfdiepe bad (1) dat omgeven wordt door tegelperrons en strui ken. Voorts het kleu- tcrbad (2) van 100 m2, de wisselcabines (3), garderobe (4), wc's en douches (5), machine hal (6) waarin filter en verwarmingsinstalla ties staan opgesteld en het restaurant met ter ras (7). In vage contou ren staan de volgende fasen van het plan aangegeven: een diep bad van 16 x 25 meter (8) en een overdekt bad van 12 x 35 meter (9). De kosten van het zwembad met bij behorende akkommodatie belopen ƒ783.000,Voor dit bedrag kan de eerste fase van het plan (ontworpen door gemeente-architect G. v.d. Struys) worden uitgevoerd. Latere fasen om vatten de bouw van een kleiner diep bassin van 16 x 25 meter en een over dekt bad van 12 x 25 meter. Het nu te bouwen bad is L-vormig met een on diep gedeelte van 16 x 30 meter en een halfdiep gedeelte van 16 x 25 meter; de delen zijn gescheiden door een brug. Het bassin zal mogelijk in kunststof worden uitgevoerd Het bad wordt om geven door brede tegelperrons en boomsingels.- In een lang en laag ge bouw wordt de kleedakkommodatie ondergebracht. Financiering De financiering is nagenoeg rond. De Recreatiestichting Texel, de exploi tant van het bad en opdrachtgeefster voor de bouw, draagt ƒ150.000,— bij; de grondkosten (ƒ153.000,neemt de gemeente voor zijn rekening; de pro vincie stelde al ƒ50.000,beschikbaar en de bijdrage van de bevolking zal EN HOORN Het is vrijdag- en rdagavond gezellig toegegaan in Waldhoorn" waar de muziekver- ing D.E.K. en het Koninklijk Texels farekorps een gezamenlijke uitvoe- V gaven, gevolgd door een optreden tt de drumband van D.E.K. en de o^jjyegrcicp van de buurtvereniging ;LEi^Jö£erstraat-Witte Kruislaan-Schoon- ■DOOWjM^ ■pingel". Het liep tegen middernacht jj|l dit „officiële" gedeelte van de ad achter de rug was en het bal >n. Het werd dus laat, maar het was bijzonder gezellig latertje, zo werd later verzekerd. e avond werd geopend door D.E.K.- rzitter B. Bruijn, die er vrijdag aan nnerde, dat het precies 45 jaar ge- n was dat D.E.K. werd opgericht. jubileum wordt echter niet groots vierd, want op dit ogenblik verkeert Hkorps niet in een onafhankelijke ltie. Noodgedwongen is men voor- samengegaan met het Koninklijk ils Fanfarekorps en deze uitvoering dan ook niet een echte D.E.K.- ering. Of de samenwerking ook na finteruitvoering wordt voortgezet, is nog een open vraag. De besturen van beide verenigingen hebben er gister avond in De Zwaan uitvoerig over ge sproken. Voor de repetities komen de leden beurtelings naar Den Hoorn en Den Burg; dit wordt toch wel als een bezwaar gevoeld. Van de andere kant is er het ledengebrek dat de samen werking noodzakelijk maakt, wil men althans voorkomen dat de korpsen op den duur ten gronde gaan. De perspec tieven voor de toekomst zijn overigens minder ongunstig dan enige tijd gele den. Het fanfare heeft op de muziek school meerdere leerlingen, die te zijner tijd de gelederen komen versterken. Vrijdagavond werd een drietal D.E.K.-leden voor het voetlicht geroe pen in verband met hun langdurig trouw lidmaatschap. De heren J. Koop man en J. Kiljan hebben veertig jaar musiceren in D.E.K.-verband achter de rug en de heer D. Pool 25 jaar. Eerstgcnoemden werden door de heer Bruijn gehuldigd met de gouden me daille; de heer Pool kreeg een zilveren medaille. Burgemeester Sprenger kwapi het 45-jarige D.E.K. namens de burgerij feliciteren. Het eerste gezamenlijke optreden van D.E.K en het Kon. Texels Fanfare on der leiding van de heer P. Heertjes maakte op het publiek geen slechte indruk. Natuurlijk dient in aanmerking ƒ30.000,moeten belopen. De Texe laars hebben in de afgelopen jaren met allerlei akties al ƒ25.000,be schikbaar gesteld en er hoeft niet aan getwijfeld te worden dat die laatste ƒ5000,er ook wel zal komen. Het zwembadcomplex zal zoals be kend aan de Slingerweg, tegenover Graaf's Spuiterij. Het stuk grenst aan de noordzijde aan het sportterrein van S.V. Texel. Het terrein werd als in 1965 van beplanting voorzien. Trekpleister Om tot een zo gunstig mogelijke ex ploitatie te komen, ifel het zwembad méér worden dan alleen een gelegen heid voor de schooljeugd om zwemmen te leren. Het moet een toeristische trekpleister zijn. Daarom is ook een speelvijver geprojecteerd, een zonne weide e.d. Kinderen zullen zich kun nen vermaken met speelwerktuigen en ook een restaurant met terrasje zal het verblijf veraangenamen, vooral op da gen waarop het geen ideaal strandweer te worden genomen, dat de samenwer king nog maar een half jaar oud is, waardoor de dirigent de combinatie nog niet zo vast onder controle heeft als op den duur vereist is. Een recensie van het zeven nummers tellende concert la ten wij achterwege. Zaterdag wordt nagenoeg hetzelfde programma ge bracht in „Casino" te Den Burg en de beoordeling daarvan kan men in de krant van dinsdag d.a.v. tegemoet zien. Overigens is al gebleken, dat uitvoe ringen in het openbaar een goede oefe ning zijn, want bepaalde foutjes, die de eerste avond (zenuwen?) werden ge maakt, bleven de tweede avond achter wege. Goede drumbandshow Een zeer goede indruk maakte de DEK-drumband onder leiding van de heer S. Zijm. De eerste vijf nummers, waaronder de D.E.K.-mars, werden uit gevoerd door de geoefende kern. In het nummer Leerlingentamboers deden ook de leerlingen mee en besloten werd met een gezamenlijk optreden, de polka, waarbij de majorettes (in fraai nieuw uniform) dansten. In vergelij king met de vorige uitvoering was de kwaliteit van het gebodene aanmerke lijk vooruitgegaan. Het is nu zaak op deze weg te blijven volgen. Verder ver hogen van het peil is alleen mogelijk door zeer serieuze studie en trouw re- petitiebezoek. Het was vrijdag opval lend dat de dynamische tekens ook werkelijk in acht werden genomen; de accenten waren te horen. Het gehele optreden maakte een beschaafde in druk, niet in de laatste plaats omdat zo zacht mogelijk werd geslagen. In het verleden ramde men er veel te hard op los, waardoor het publiek na afloop (Zie verder pagina 2) Voor de onderwijsavond die vrijdag a.s. in de Burgemeester De Koning-hal wordt gehouden zijn enkele honderden personen uitgenodigd. Het zijn leer krachten, schoolbesturen, oudercom missies, gemeentebestuur, inspecteurs, geestelijkheid enz., dus allen mensen die met het onderwijs bepaalde bin dingen hebben. Ouders en andere be langstellenden die de avond graag zouden willen meemaken, kunnen echter een gratis uitnodiging afhalen bij de afdeling Onderwijs op het raad huis. De onderwijsavond, die op den duur moet uitgroeien tot een onderwijsdag, is bedoeld als een contactgelegenheid voor allen die met het onderwijs te ma ken hebben. Het plan is elk jaar zo'n dag te houden. Voor elke onderwijsdag zal een centraal thema worden gekozen, waarover de betrokkenen discussiëren. Voor de eerste onderwijsavond is geko zen „Het kind dat onze bijzondere zorg vraagt". „Domme" kinderen Met deze benaming wordt gedoeld op het afwijkende kind in de meest ruime zin. In een tijd waarin men ernaar streeft het onderwijs zodanig te reorga niseren dat uit elk kind wordt gehaald wat er in zit" is het van groot be lang bepaalde afwijkingen tijdig te onderkennen en zo mogelijk „bij te werken". In veel gevallen blijkt name lijk dat wat vroeger zonder meer als „achterlijk" of „dom" werd bestempeld, zijn oorzaak vindt in een bepaalde sto ring. Vaak is het moogelijk door een specialistische aanpak deze storing te verhelpen waardoor het kind weer nor maal kan meedoen. Het publiek denkt bij het woord BLO-school vrijwel al tijd aan een school voor debielen, maar er zijn tal van andere BLO-scholen, nd. voor doven, slechthorenden, blinden, spraakgebrekkigen, slechtzienden, li chamelijk gebrekkigen, ziekelijken, moeilijk opvoedbaren, zeer moeilijk op voedbaren, kinderen met leer- en op voedingsmoeilijkheden enz. Afwijkingen Op de onderwijsdag zal o.a. aan de orde worden gesteld dat een kind schijnbaar dom kan zijn als gevolg van afwijkingen die de leek meestal niet zelf kan constateren. Kinderen kunnen op school bijvoorbeeld een achterlijke indruk maken en blijven zitten door woordblindheid. Slechthorendheid is een veel voorkomende afwijking waar door kinderen de gedoceerde stof niet goed kunnen opnemen en verwerken. Voordat de afwijking aan het licht komt is het kind vaak al ontmoedigd met alle gevolgen van dien. Ook emo tionele storingen kunnen „goed leren" in de weg staan bij kinderen die de capaciteiten toch wel hebben. Het stichten van speciale scholen voor afwijkende kinderen is geen een voudige zaak, zeker niet op Texel. Maar er zijn andere mogelijkheden om de betrokken leerlingen op de juiste wijze op te vangen. Een logopedist kan veel goed werk doen als het gaat om spraak- en stemgebreken maar ook bij gehoorgestoordheid. De logopedist be handelt de kinderen individueel. Het zelfde geldt voor de zg. remedial teacher, een onderwijzer die speciale studie heeft gemaakt van didactische en leerproblemen en i(nog) beter dan de gewone onderwijzer in staat is bepaal de afwijkingen te onderkennen en te behandelen. De remedial teacher geeft een tijdelijke behandeling, waarna de betrokken leerlingen het normale on derwijs weer kunnen volgen. In het bestek van dit artikel is het uiteraard onmogelijk om hierop uitvoerig in te gaan. Wie meer over dit belangwek kende" onderwerp wil weten doet er goed aan op het raadhuis een uitnodi ging af te halen voor de onderwijs avond. Gespreksgroepen Het is de bedoeling dat aan het be gin van de avond een inleiding zal wor den gehouden door de heer D. Strelit- skie, remedial teacher uit Stolwijk. Dan is er gelegenheid voor koffie drinken waarna gespreksgroepen worden ge vormd die zich over de verschillende lokalen van de LTS zullen verdelen. Zij zullen onder leiding van een zelfgeko zen discussieleider een aantal van te voren gemaakte vragen bespreken. Daarna gaat het terug naar de grote zaal waar een forum dezelfde vragen gaat beantwoorden. Het is de bedoe ling dat dan een discussie op gang komt tussen zaal en forum. In het forum heb ben zitting: Mr. W. H. Sprenger (voor zitter), D. Strelitske (remedial teacher mevrouw A. J. Sikkens-Westerhof (lo gopediste), Dr. Nijenhuis (direkteur di strict Den Helder der Schoolartsen- dienst), de heer De Vries (psycholoog), de heer Gilijamse (hoofd Beatrixschool Den Burg) en dokter R. R. Siebinga uit De Cocksdorp. De organisatie van de avond berust bij de Commissie Onderwijsdag onder voorzitterschap van de heer J. Beum- kes. iDe commissie is een uitvloeisel van het vorig jaar opgang gekomen Onderwijscontact Texel. FOLKLORE IN DE WAAL DE WAAL Woensdagavond 4 fe bruari verzorgt de Folklorestichting in „De Wielewaal" een gezellige avond. Vertoond zullen worden dia's en een film over het afgelopen folkloreseizoen waarna de dansgroep een viertal oude dansen zal uitvoeren Met muziek en zang door mevrouw Craanen wordt het programma besloten. Voor de avond in De Waal zijn niet alleen de bejaarden welkom maar ook andere belangstellen den. Er wordt begonnen om 20.00 uur. Advertentie I.M. r»r=y-r- ƒ300,prijsvoordeel o

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 1