Groen ^wartsjexelsin het tn 1970 f46.720,- overheidsgeld nodig voor busbedrijf TESO LIJST 6 s J' Elleboog j Honest Men ootdienst kan niet langer alle tekorten dekken Ton verlies in 1969 Meer „eigen" geld nodig voor kerkrestauratie Oosterend Dwarsgebaftken lekker? Komeode zomer weer tal van acties Drs.A. van der MARK VAT 69 Folklore verhoogt Burgerlijke stand „streefbedrag" sympatisanten Poppententoonstelling in „De Bijenkorf" De group Welzijnsbevordering en demokratisering VKIJDAL 13 MBRUAJW 19JU VRIJDAG 13 FEBRUARI 1970 N.V. v/b Langeveld Dc Roofj lis 11 - Den Burg, Tcxel - Tel. 2741 [airy de Graaf, Keesomlaan 43, Den I. (02220) 2741, 's aronds (02220) 2403 Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad voor het isbedrijf van de N.V. TESO te subsidiëren. Voor dit jaar zou de v. een bijdrage moeten krijgen van ƒ46.720,waarvan het rijk '3 17.376,voor zijn rekening zou moeten nemen. De gemeente- ad komt dinsdagmiddag bijeen om over het voorstel te beslissen. ,1 jaren lijdt het busbedrijf van Teso mg rijke verliezen. De tekorten wer- steeds gedekt uit de winsten van bootbedrijf. Het op deze wijze dek- van de tekorten is nu echter een rote aderlating geworden dat een mde financiële exploitatie van het bedrijf er door wordt bemoeilijkt, der hulp uit andere bronnen zou zich genoodzaakt zien de bus- isten stevig in te krimpen. Dat laat- achten B. en W. onaanvaardbaar en ijn dan ook van mening dat over- ssteun voor Teso alleszins gerccht- [rdigd is. verliezen van het busbedrijf stij- door het steeds kleiner wordende kagiersaanbod en de sterk stijgende ten In de zomer is het aantal passa- |s redelijk, maar in de winter is het van voldoende. De vermindering het passagiersaanbod is te verkla door de toenemende welvaart Erdoor steeds meer mensen over een auto beschikken. Over heel Texel |de gemiddelde jaarlijkse bezetting dc Teso-bussen 30°/o; in het noor- jlijk deel van Texel slechts 19°/o. De ïiescijfers werden over 1967, 1968 en K) verlaagd door belangrijke tariefp- Siogingen- en uitbreiding van het zg. Beregelde vervoer. Het verlies over E) zal ongeveer ƒ100.000,bedragen, (kostenstijgingen bij het busbedrijf enorm. In 1967 werd voor perso- n, motorrijtuigenbelasting, onder uit!, dieselolie e.d. nog ƒ20.000,be id, in 1968 al 33.000,—. |et totale verlies van het busbedrijf dit jaar werd geraamd op 720,Door een tariefsverhoging 15°/o kan dit echter worden terug dacht tot ƒ91.720,Verder verho- van de tarieven is kraohtens de (ans geldende prijsvoorschriften niet gestaan hoewel Teso daartoe wel fid zou zijn en B. en W. daartegen bezwaar zouden hebben. Stadsvervoer [Natuurlijk werd al eerder geconsta- rd dat de situatie in het busbedrijf den duur met houdbaar is. Gezien enorme stijging van kosten jaar- T 69 VAT 69 VAT 69 Met Bill Visser gesproken Weet U dat De Koog inderdaad het grootste pretcentrum van Texel is?? Nee?? Kom dan a.s. weekend eens kijken en dansen in die ge weldige disco-dancing lijks met 20 tot 25.000,probeerde Teso begin 1969 rijkssubsidie te verkrij gen uit de voor streekvervoerbedrijven voor dat jaar op de rijksbegroting uit getrokken post. Die aanvraag werd ech ter afgewezen omdat Teso het vervoer binnen één gemeente behartigt en daar door onder de categorie „stadsvervoer" valt. Ook daarvoor heeft het rijk geld uitgetrokken, maar tot dusver werden alleen gemeentelijke ^vervoerbedrijven van enkele grote gemeenten gesteund. Voor 1970 en de volgende jaren zullen de subsidiemogelijkheden echter worden vergroot. Op de begroting 1970 staat nu een post van één miljoen gulden voor particuliere stadsvervoerbedrijven (waartoe Teso dus hoort) die door een gemeente worden gesubsidieerd en waarbij de subsidiepost te zwaar drukt op het gemeentelijk budget. Het Teso-bestuur vindt het onaan vaardbaar dat het bootbedrijf zich steeds grotere offers moet getroosten om het busbedrijf in stand te houden. In de afgelopen vijf jaar werd door de bootdienst al een half miljoen gulden bijgedragen. De bootdienst heeft een omzet van ongeveer 3,5 miljoen gulden maar Teso maakte in 1967 toch 'slechts een winst van ƒ137.000,en in 1968 van ƒ60.000,mede als gevolg van de verliezen op de busdienst. Teso ver wacht bovendien dat tegen 1975 nieu we investeringen in het bootbedrijf moeten worden gedaan zodat voor re serve moet worden gezorgd Tegen die tijd zal het jaarlijks tekort op de bus dienst kunnen zijn uitgelopen tot on geveer twee ton wat zou betekenen dat de bootdienst in de komende vijf jaar nog eens driekwart miljoen op de bus dienst toelegt. Dit vindt Teso onaan vaardbaar en als het jaarlijks tekort met voor een behoorlijk gedeelte door de overheid kan worden gedragen is reorganisatie (lees: inkrimping) onver mijdelijk. Gezien de relatie bootbedrijf-busbe- drijf wil Teso overigens wel een be hoorlijk busbednjfverlies zelf dragen. Naar het oordeel van de minister van verkeer en waterstaat moeten bootbe drijf en busbedrijf volstrekt geschei den worden beoordeeld. Dat het boot bedrijf wel winst maakt mag dus geen reden zijn om subsidie voor het busbe drijf te weigeren. Als er geen overheidssteun komt zou Teso op de volgende wijze gaan reorga niseren. Het buspersoneel wordt inge krompen met vier personen die bij de veerdienst aan het werk zouden kun nen en wel in een nieuw te formeren bootploeg. Na het komend voorjaar kan dat met meer en zou er een wachtgeld toekenning moeten komen. Verder zou den twee autobussen moeten worden afgestoten. Door deze maatregelen kan het verlies met ƒ40.000,worden ver minderd, maar de consequentie daarvan is dat op zaterdagen en zondagen de lijndienst Oudeschild - De Waal - Oos terend - De Cocksdorp zou moeten ver vallen. Er zou geen extra toeristisch vervoer meer kunnen worden verzorgd alsmede geen schoolvervoer, waar schijnlijk geen gymnastiekvervoer voor Zuid- en Midden-Eierland en in de toekomst geen vervoer van leerlingen naar het zwembad terwijl ook het toer- wagenvervoer naar de vaste wal zou moeten worden gestopt. |T 69 VAT 69 3. het busvervoer draagt bij tot het on derwijs (streekscholen, gymnastiek lessen, schoolreizen, schoolevenemen- ten, in de naaste toekomst ook zwem- instructie); 4. het busvervoer draagt bij tot het verenigingsleven (competities, mu ziekconcours); 5 het busvervoer draagt bij tot het toerisme (aanvoer van boot naar lo- giesadres, vervoer van buitendorpen naar Den Burg op maandag en woensdag, rondreizen op Texel, met name vervoer van diegenen die geen auto bezitten); en bevordert met na me dagtoerisme en spreiding van toerisme. Begrip Van de andere kant hebben B. en W. begrip voor het standpunt van Teso, die vindt dat het bootbedrijf wordt ge- schaadt als het belast blijft met alle verliezen van het busbedrijf. Uit socia le overwegingen zou het niet juist zijn de poottarieven te verhogen. Boven dien maakt slechts 14°/o van de boot- passagiers gebruik van het busbedrijf. Bij de besprekingen stelde Teso een re geling voor waarbij zijzelf de kosten van algemeen beheer ten laste van het busbedrijf neemt en de overheid 't dan nog resterende exploitatietekort. Dat zou voor 1970 neerkomen op ongeveer ƒ45.000,voor rekening van Teso en van ƒ46.720,voor rekening van de overheid waarbij de gemeente uitgaat van 'n zo hoog mogelijke rijksbijdrage. Dit bedrag komt ongeveer overeen met het geld dat bij inkrimping zou worden uitgespaard. Deze regeling vinden B. en W. redelijk. In latere jaren zal wel licht nog meer subsidiegeld op tafel VAT 69 moeten komen maar het is ook niet ondenkbaar dat de ontwikkeling van de recreatieplannen Everstekoog-Ger- ritsland en De Krim een gunstige in vloed zal hebben op de busdienstexploi tatie. Oude regeling De oude subsidieregeling met Teso dateert van 1 oktober 1954 toen beslo ten werd aan de n.v. gedurende de winterdienstregeling een bijdrage van ƒ100,per week te verstrekken o.a. met het oog op vervoer van schoolkin deren, een jaarlijkse last voor de ge meente van ƒ3500, Getracht zal worden 4/5 deel van het door de gemeente te verstrekken sub sidiebedrag door het rijk vergoed te krijgen waardoor de gemeentelijke bij drage op 9.344,zou komen. Samen met de subsidie volgens de oude rege ling legt de gemeente dan jaarlijks ƒ12.844,op het busbedrijf van Teso toe. De raad wordt voorgesteld een en ander in de gemeentebegroting 1970 te wijzigen. Vijf redenen B. en W. vinden het wegvallen van de lijndienst via De Cocksdorp het ern stigst omdat de eigen ingezetenen en de toeristen erdoor worden gedupeerd. De inkrimping wordt dan ook in strijd met het algemeen belang geacht waar bij B. en W. de volgende vijf redenen noemen: 1. Het busvervoer biedt vervoersmoge lijkheden (wellicht de enige betaal bare vervoersmogelijkheden) voor de minder draagkrachtigen (ziekenbe zoek, markt en winkelbezoek, sport, en cultureel leven, consultatiebureau, bezoek bejaardentehuizen); 2. het busvervoer beperkt het isolement van de buitendorpen; Verschijnt dinsdags en vrijdags Rank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Rati* feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonfiu prijs ƒ3,90 p. kw. -f 40 et incasso. Advert. 19 ct. per mm. excl. 4°/o BTW Geboren: Pietje Alida, dv. Ar is Eel- man en Jannetje Dogger; Ronald, zv. Cornells Kaczor en Lies den Braven; Annie, dv. Jacob Dijkshoorn en Reinou- tje J. Lap; Harm Jan, zv. Kornelius J. Mulder en Sjuttje Zwaan. Ondertrouwd: Cornelis W. Smit en Maria A. Witte. Overleden: Lourens D. Kalf, oud 83 jaar, wonende te Den Burg; Jan Lam pers, oud 86 jaar, wonende te De Cocks dorp. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt op 15 februari op om 7.56 uur en gaat onder om 17.53 uur; 18 februari op om 7.50 uur en onder om 17.59 uur. Maan: 13 febr. E.K.; 21 febr. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild 13 febr. 0.37 en 12.48; 14 febr. 1.08 en 13.33; 15 febr. 2.06 en 14 48; 16 febr. 3.28 en 16.14; 17 febr. 4.56 en 17.36; 18 febr. 6.14 en 18.45; 19 febr. 7.17 en 19.41; 20 febr. 8.09 en 20.26; 21 febr. 8.54 en 21.07. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Dc Folklorestichting heeft ƒ19.000, nodig gehad om het programma 1969 te kunnen uitvoeren. Met moeite slaagde men erin financieel rond te komen; voor het komende jaar zal in ieder ge val meer geld nodig zijn. De laatste tijd zijn nl. aanschaffingen noodzakelijk ge bleken van artikelen die men tot dus ver „even" leende, de prijzen stijgen en men wil ervoor zorgen dat de kwali teit van het woensdagse programma weer wat beter is dan in het afgelopen seizoen. De financiële basis van de Folklore stichting wordt gevormd door de bij dragen van sympatisanten, voorname lijk winkeliers en andere zakenlieden. Die bijdrage was geheel vrijwillig maar men streefde toch naar een gemiddelde van zo'n ƒ150,Het Folklorebestuur geeft de sympatisanten nu in overwe ging nog wat royaler over de brug te komen, gezien het bovenstaande. Ge streefd wordt nu naar 200,Inmid dels is met het incasseren gestart. Naast deze grote bijdragen zijn de kleinere steunbedragen van donateurs natuurlijk even welkom als voorheen. Op 7, 14, 21 en 28 april en 12 mei zul len weer de zg. stickertjestoohten wor den gehouden. Wie een sticker koopt is voor een jaar donateur. Ook autoplak plaatjes zullen weer aan de man wor den gebracht. In grote trekken is het Folklorepro- gramma voor 1970 gelijk aan dat van vorig jaar. Men streeft naar perfectie van de bekende attracties. OOSTEREND De restauratiewerk zaamheden aan de N.H. kerk te Ooster end vorderen naar wens maar voor de N.H. gemeente wordt het een kostbaar der affaire dan oorspronkelijk was voorzien. Zoals dat zo vaak gaat bij restauraties kwam men bij het werk voor problemen te staan die een kost bare oplossing vragen. Deze extra kos ten zijn niet of slechts gedeeltelijk te subsidiëren, zodat de gemeente deze moet dragen. Zo is het bij het verwij deren van de houten vloer noodzakelijk gebleken een nieuwe betonnen vloer te leggen met ingebouwde verwarming. Verder heeft een deskundige vastge steld dat alleen pijpwerk en frontver siering van het orgel 18e eeuws zijn. Volgens de regeling resulteert dit in slechts een gedeeltelijke subsidie van de orgelrestauratie. Deze en andere tegenvallertjes ma ken het voor de N.H. gemeente extra noodzakelijk weer akties te gaan voe ren om het benodigde geld bijeen te krijgen. Vorig jaar waren de activitei ten van het aktiecomité een groot suc ces, met uitzondering van de verloting. Ontdekkingen De hele vloer van de kerk is nu uit gebroken. Onder de vloer zijn enkele interessante vondsten gedaan. Aange troffen werden enkele middeleeuwse stenen voorwerpen die nog niet met ze kerheid zijn geidentificeerd. Waar schijnlijk is een der voorwerpen een godslamp geweest. Verder waren er en kele grafstenen. Bij het verwijderen van het schilderwerk boven de kansel kwam een houten plank met een bijbel tekst tevoorschijn „Zij en zullen niet allen ingaan in het koninkrijk der He melen die daar zeggen Here Here, maar die daar doen de wille mijns vaders die Vrijdag, zaterdag zondag in den Hemelen is". Momenteel is de restauratieploeg doende met het afbik- ken van de binnenmuren. Het is niet uitgesloten dat daarbij schilderingen worden ontdekt. Akties Inmiddels is besloten in de komende zomer vijf rommeltjesmarkten te gaan houden van 20 juni tot 15 augustus. Vorig jaar leverden deze markten een groot deel van het geld op dat nu bij een is. Gehoopt wordt dat de mensen weer genoeg „waardevolle rommel" zullen afstaan voor dit doel. Het is m ieder geval zaak om bij de aanstaande grote schoonmaak even aan deze Oos- terender aktie te denken. Favoriet zijn spullen uit grootmoeders tijd, maar ook stukken handenarbeid zijn welkom. Merkwaardig genoeg waren het vaak de artikelen waaraan de oorspronkelij ke bezitters geen waarde meer hecht ten, die op de rommeltjesmarkt interes sante bedragen opbrachten. Een andere bron van inkomsten waarbij men de steun van de Texelaars niet kan ontberen is de verkoop van vodden. Al onze lezers worden derhalve verzocht afgedankte kleding en ander textiel niet in de vuilniszak te doen maar te bewaren tot het wordt afge haald. Op 28 maart wordt nl. een „vod den- en ronvmeltjesophaaldienst" over heel Texel gehouden. Wie zorgt dat er tegen die tijd wat klaar staat maakt het zichzelf en dc ijverige ophalers gemak kelijk. Al op 6 juni start een visbakaktie. Op die dag en tijdens de rommeltjes- markten kan men in Oosterend terecht voor gebakken vis die waarschijnlijk en publiek in een soort marktkraam zal worden bereid. Koninklijke poppen Van 15 juli tot 15 augustus wordt een groot gedeelte van de Poppenverzame- ling uit het archief van het Koninklijk Huis in „De Bijenkorf" tentoongesteld. Dit is de uitvoering van de belofte die Koningin Juliana persoonlijk deed toen zij vorig jaar in Oosterend was. Er zul len 80 poppen worden geshowd in alle mogelijke, ook Nederlandse, kleder dracht. De koningin heeft de poppen cadeau gehad op haar binnen- en bui tenlandse reizen. Zoals bekend bevindt zich sinds vorig jaar ook een pop in Texelse klederdracht in de kollektie. Rest nog te vermelden dat een nieu we partij handdoeken met de afbeel ding van de Oosterender kerk wordt aangemaakt, zodat ook deze weer uit voorraad leverbaar zullen zijn. AR RAADSVERGADERING Agenda voor de vergadering van de raad der gemeente Texel van dinsdtg 17 februari 1970, n.m. 2.30 uur in de vergaderzaal van het Polderhuis te Den Burg. 1. Toekenning van een subsidie aan de N.V. T.E.S.O. in de exploitatiekos ten van het busbedrijf. 2. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1970. 3. Vestiging van een erfdienstbaar heid ten behoeve van rioleringsaanleg ten laste van enige percelen langs de Pelikaansweg. 4. Bespreking seizoenwoonverblijven- verordening naar aanleiding van het besluit van gedeputeerde staten tot ge deeltelijke onthouding van goedkeuring aan deze verordening.

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 1