AGENDA ULO lste Texelse Nicolo Paganini stamvader van het virtuozendom wm m mmm ;."A KEIJSER. TEXEL Keyser Co exporteert veevoer naar Duitsland ZAKENNIEUWS musm „HILLMANNETTE" Vioolspel eu vrouwen waren zijn hartstochten Nogmaals gelegenheid voor doorlichten m. en ;eb( AG Mï DE WAAL De sinds twee jaar lunctionerende mengvoederfabriek van C. R. Keijser Co N.V. te De Waal vertoont een gestage groei van de pro- duktie. Veevoeder van Texels fabri kaat blijkt de vergelijking met produk- ten van het vasteland glansrijk te kun nen doorstaan en Keijser Co heeft dan ook al een behoorlijke klanten kring op het eiland opgebouwd. Er worden diverse voeders vervaardigd zoals rundveevoedersschapenkorrels en varkensvoer. Elk voedsel is volgens een vrij omvangrijk recept samenge steld waarbij het zaak is niet alleen tot een voldoende gehalte aan eiwit ten e.d. te komen maar ook de smaak moet goed zijn. Vooral schapen zijn in het voorjaar erg kieskeurig; een op zichzelf uiterst kleine wijziging in het ïecept kan de dieren al doen weigeren te eten. De schapenkorrels van Keijser d- Co worden nu ook naar Duitsland geëxporteerd; speciaal schapenvoer wordt daar niet gemaakt. Het wordt daar trouwens ook geconsumeerd door schapen die oorspronkelijk van Texel afkomstig zijn. HULMAN leesportefeuille Al deze volgende bladen kan ook U van ons iedere week ontvangen voor een prijs van ƒ1,05 (bezorging inbegrepen) Margriet - Eva Libelle - Pa norama - Donald Duck - Avondlectuur - Detective roman - T.V. 2000 - Pep - en één keer in de maand de Burda (grootste Europees modeblad). Meer inhoud - Beter - Goedkoper HILLMANNETTE, Postbus 45, Schoonhoven. veevoeder in bulk voorraad sterk doen toenemen. Om op de diverse bedrijven de voersilo's te kunnen vullen is een buik wagen aangeschaft die is voorzien van twee cellen a 2 ton. Door een op de wagen gemonteerde Volkswagenmotor mét compressor wordt de wagen zowel geladen als gelost. Op de foto ziet men hoe dat in zijn werk gaat. De perslucht wordt in een sluisje onder de grote fa- briekssilo gebracht waardoor het vee voer in de cellen op de wagen wordt geblazen. Het afleveren in de silo van de klant gebeurt ook pneumatisch. Het silogebruik staat op Texel nog in de kinderschoenen en de buikwagen heeft dan ook nog geen dagtaak. Om de auto voor andere doeleinden te gebruiken kan chauffeur F. Vonk de cellen er in enkele minuten afhalen waarna een ge wone vrachtwagen overblijft. Veevoer in buikopslag is vooral voor de grotere veehouders aantrekkelijk. De kosten van de papieren zakken worden uitge spaard en op de grote kwantums kun nen uiteraard makkelijker prijskortin gen worden verleend. Men dient wel minstens twee ton voer ineens af te ne men. Brltvt* lti»n - balUn .•r«nl»oecd*ÏJd»td d» r.d.ktl ALARM Hoe kom je van een vuilnisstortplaats op een verhoogde zeewering? Wel, dat wordt in de toekomst hopelijk maar één stap (zie mijn ingezonden stuk van 6 februari j.l.). Voor mij is het nu al een stap en wel mede naar aanleiding van het verslag van de laatstgehouden raadsvergadering. De heer C. Koorn wees in die vergadering op de trage voortgang van de dijkverhogingswer- ken en noemde de situatie gevaarlijk. B. en W. en de meeste andere raadsle den tilden er niet zo zwaar aan en wa ren ervan overtuigd dat aan de uitvoe ring van de plannen met de meeste spoed wordt gewerkt. Dat de heer Koorn wel degelijk gelijk heeft is mijn mening en in die mening werd ik nog gesterkt toen ik uit zeer betrouwbare bron hoorde dat een ontwerp voor een nieuwe buitendijkse haven bij Oude- schild al bestekklaar was. Direkt zou met de aanleg kunnen zijn begonnen (en direkt daarop ook met de verhoging van de zeewering) als dit plan niet was verworpen omdat de binnenhaven waarvoor nu is gekozen minder zou kosten '(voor Rijkswaterstaat dan). Of daarbij zijn overwogen de meerkosten voor de gemeente (het telkens moeten uitbaggeren van de oude haventoegang) de grotere ondoelmatigheid vooral bij grotere schepen en de mogelijke nood zaak om later tóch tot de aanleg van een buitendijkse haven te moeten be sluiten, weet ik met. Wel heeft blijk baar een wellicht jaren langer durend risico dat het grootste deel van Texel met een stormvloed onder water loopt geen grote rol gespeeld. Aan de bouw van de binnenhaven is nog steeds niet begonnen want men heeft de grond nog niet in handen.dus is er ook nog geen kijk op dat met de dijkverhoging kan worden begonnen. Als weer eens een wat langdurige storm, van west tot noord, het water in de Noordzee zou opstuwen tegen onze kust vlak voor een springtij (een kans die zich elke 14 dagen voordoet!) dan zou de zee nog hoger kunnen stijgen dan in februari 1953 Geen paniek hoor, want alles is Laatste kans Tot voor kort werd het mengvoeder uitsluitend afgeleverd in papieren zak ken. De mechanisatie in de veehouderij heeft evenwel de belangstelling voor Vrijdag 13 februari Den Burg, LTS-kantme, 20.00 uur, fo toclub De Kiekendief, clubavond. Den Burg, ,,J'elleboog", 20.00 uur, dan sen m.m.v. Honest Men. Den Burg, aula Thijsseschool, 20.00 uur, Plattelandsvrouwen, cursus over litera tuur. Den Burg, hotel „De Oranjeboom" 20.00 uur, grote landbouwavond, spre ker drs. De Heer over landbouw en EEG. De Cocksdorp, hotel „Kikkert", 20.00 uur, jaarvergadering SVC. Zaterdag 14 februari Den Burg, „J'elleboog", 20.00 uur, dan sen m.m.v. Honest Men. Oudeschild, ,,'t Skiltje", 20.00 uur, to neelvereniging „Nieuw Leven" met „Telefoon voor meneer". Zondag 15 februari Den Burg, „J'elleboog", 20.00 uur, dan sen m.m.v. Honest Men. Woensdag 18 februari De Koog, „De Toekomst", 14.30 uur, cursus Overkoepeling „Gasten ontvan gen". De Cocksdorp, hotel „Kikkert", 17.30 uur, cursus Overkoepeling „Gasten ont vangen". De Koog, 20.00 uur D.G. Zusterkring. Vrijdag 20 februari De Cocksdorp, hotel „De Hoop", 20.00 uur, Plattelandsvrouwen met lezing over conflict Israël en Arab, landen door H. J. Smeding. Oosterend, O.L. school, 20.00 uur, soos org. bingo-avond. Den Burg, Eben Haëzer, 20.00 uur, D.G. gemeenteavond. HET GEESTELIJK LEVEN in onze tijd kenmerkt zich door talloze culturele processies, die bijna dagelijks langs het een of andere doorluchtige stand beeld trekken, dat wij een ietwat stof fige ereplaats in het pantheon der ver gane grootheden hebben ingeruimd. Maar rondom het standbeeld van Ni colo Paganini is het reeds jarenlang stil, al wordt één van zijn vioolconcer ten nog at en toe gespeeld door een viohst die wil aantonen dat hij de techniek van zijn instrument beheerst. Verder heeft men de duivelskunste naar uit Genua als scheppend kunste naar vergeten, al vormen zijn verbij sterend optreden en zijn gepassioneer de persoonlijkheid nog immer een le gende van onuitputtelijke levens kracht. PAGANINI (1782 - 1840) is aan zijn tijdgenoten verschenen als iemand uit een ver sprookjesland, waar de grote tovenaars wonen, die ons muziek niet als openbaring van hogere waarden doen ervaren, maar als een triomf van menselijk vernuft en menselijke wils kracht over de materie. Hij heeft ons doen beseffen, dat ook de pure tech niek tenslotte een geestelijke factor is, en dat demonie en virtuositeit elkaar geenszins uitsluiten. Deze Italiaanse meester was onge twijfeld de machtigste tovenaar uit dit land der fabelachtige instrumentale be heersing. Alle wonderen der violisti- sche magie heeft deze bleke man met de donkere, wilde haartooi tentoonge spreid. Kon Paganini vioolspelen als geen ander, ook in het verleiden van jonge, mooie, bij voorkeur adellijke vrouwen kende hij zijns gelijke niet, en dit as pect speelde natuurlijk bijzonder op de verbeelding van de massa. Paganini werd aldus een held voor de operette, en Franz Léhar heeft die later ook in derdaad geschreven. Viool verspeeld NICOLO WERD reeds op 6-jarige leeftijd door zijn vader hardhandig ge dwongen viool te spelen. Deze Spar taanse opvoeding had tweeërlei gevolg. In de eerste plaats dat hij het vioolspel vlug onder de knie kreeg. Ten tweede, dat de ambivalente verhouding tot zijn vader in zijn later leven doorwerkte en hij zich met zijn kwetsbare sensibili teit alleen maar veilig voelde bij vrou wen Muziek en vrouwen hebben het leven van deze kunstenaar beheerst. Hij was nog maar 16 jaar oud, toen hij de ge baande wegen van oude vioolmeesters als Tartini en Viotti verliet en zich een eigen techniek schiep, mei. ongekende, moeilijkheden én mogelijkheden. In 1798 ontvluchtte hij de strengheid van zijn vader en ging zwerven. Zijn hartstocht voor het schone geslaéht en het hazardspel brachten hem toen reeds in moeilijkheden. In Livomo verspeelde hij zelfs zijn viool! Een rijke bewonde raar schonk hem toen een prachtig in strument van Giuseppe Guarheri dat hij tot zijn dood bespeelde. Vorstin verschalkt HIJ WERKTE een tijdje als dirigent aan het hof te Lucca, waar hij het aafh Het bevolkingsonderzoek op tubercu lose, dat onlangs op Texel werd gehou den, heeft tot resultaat gehad dat enke le personen voor een nader onderzoek zijn opgeroepen. Gelukkig ging het in niet alle gevallen om een afwijking maar was heronderzoek noodzakelijk om technische redenen. Geruststellend is het, dat geen explosie van tbc aan het licht is gekomen, zoals onlangs op Vlieland en in de Noordoostpolder wel is gebeurd. Hoewel het aantal men sen dat gehoor heeft gepeven aan de oproep om zich in de onderzoekwagen te melden, verheugend groot is geweest, waren toch velen tientallen Texelaars die het zeer grote belang van dit borst onderzoek kennelijk niet hebben inge zien. In de hoop dat zij nog tot andere gedachten komen, is besloten de onder zoekwagen weer naar Texel te laten ko men. Dit zal gebeuren op dinsdag 3 en woensdag 4 maart, waarbij alle plaat sen waar de wagen de vorige keer stond weer bezocht zullen worden, met uit zondering van Spang. Nadere informaties omtrent doorlich tingstijden etc. publiceren wij de vol gende week. in Gods trouwe Vaderhanden en Hij is Goed en Genadig! Maar onnodig uitstel van deze dijk verhoging is de duivel verzoeken Zullen we weer eens aktie voeren? En heus niet voor Texel alleen. De ramp in Zeeland zullen we ook nooit vergeten en het Deltaplan mag niet worden vertraagd alleen om nu de be groting wat lager te kunnen houden. Bijna zou ik de nieuwe elektrische cen trale met waterfabriek, die immers ook op het nieuwe havenplan moeten wach ten, vergeten. U ziet het, reden te over om er vaart achter te zetten. J. Kikkert, Ramplaan 70, Overveen WEEKENDDIENSTEN ARTSEN van zaterdagochtend 8 uur tc maandagochtend 8 uur Dokter BARNARD, Oosterend, (02223) 234. DIERENARTSEN J. BEEKMAN, De Waal, telefoon GROENE KRUIS ingaande vrijdag 24 uur tot ei maandag 13.00 uur Zr. FORTGEN$, Oosterend, tel 250. CONSULTATIEBUREAU VOA^, ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de zijn, worden op het bureau ven op de tijden dat hun eigen hu zitting heeft. Deze tijden zijn als dokter Siebinga, dinsdag 17 feb om 14.00 uur. dokter Barnard, woensdag 18 feb om 13.00 uur. dokter Elias, woensdag 4 feb om 15.00 uur. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de p- 14 februari t/m 20 februari, te! 2182, b.g.g. telefoon 2069. •med nnis, ns is j'eve Vade ;root' an I rhtge M. oren icksc iruar rou uis n op i, ur, 'enis Beg cksd PROTESTANTSE KERKDIENS1 Zondag 15 februari 1970 HERVORMDE GEMEENTE! Den Burg 11.00 uur ds. Froentjes De Cocksdorp 9.30 uur ds. Froent Den Hoorn 10.00 uur ds. Visser n eei >rtag De Koog 19.30 uur ds. Waardenbu yj De Waal 10 00 uur ds. Waardenbu Oosterend 9.45 uur ds. Rozemond collecte voor de kerkeraadska a(jer Oudeschild 11.00 uur ds. Rozemon GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 uur ds R van der B< van Den Helder, H. Avondm; 16.30 uur ds. R. van der Berg H. Avondmaal Oosterend 10.00 uur ds. Kruitho 15.00 uur ds. Kruithof GEREFORMEERDE GEMEEN" Oosterend 10.00 en 16.00 uur Dii ës*r in het Gebouw voor Chr Bel; }Po1 DOOPSGEZINDE GEMEENTfon Den Burg 10.00 uur ds. Kuitse legde met de regerende vorstin, maar na 1808 aanvaardde hij geen vaste aan stelling meer. Zijn benoeming tot ka mervirtuoos van de Oostenrijkse keizer was immers slechts een eretitel. Met zijn concerten door geheel Euro pa verwierf hij zich een enorm vermo gen. Eén van zijn natuurlijke zoons, vrucht van een verhouding met de zan geres Antonia Bianchi, erfde 1 miljoen gulden. Paganini's wonderlijk uiterlijk en zijn verbluffende techniek, die effectbejag niet schuwde, schiepen tal van legen den, onder andere dat hij met de dui vel zou heulenNiettemin werd hij door vooraanstaande musici als Chopin, Liszt en Schumann verafgood. Moderne virtuoos NOCH LISZT, noch het excentrieke genie Hector Berlioz hebben in zo'n grote mate tot de verbeelding van ve len gesproken als deze tovenaar op de vier snaren. Zijn nog steeds in een mys terieuze waas gehulde avonturen, zijn triomfen in Europa, zijn wonlderlijke persoonlijkheid, die alle scherpzinnige geesten o.a. Heine en Grillparzer naar de pen deed grijpen, vormen een legen de van onuitputtelijke levenskracht. Maar de avonturen, de triomfen, de sinistere spookachtigheid van Pagani ni's verschijning op het podium, beho ren tot het verleden. Zijn betekenis reikt echter verder. Deze meesterviolist heeft immers óók een vérstrekkende in vloed op de ontwikkeling van de toon kunst tijdens de vorige eeuw uitgeoe fend. Hij is de stamvader van het virtuo zendom. Hij is de voorloper van alle la tere grote sterren, die alle middelen van reklame en propaganda aangrijpen om succes en hoge honoraria te be machtigen. Hij had een eigen impressa- rio (George Harris), hij speculeerde op de behoefte aan sensatie bij een groot publiek, kortom in al deze opzichten is hij nog immer een actuele verschij ning. Creatief begaafd MAAR OOK op zuiver muzikaal ter rein heeft de virtuoos een vèrreikende invloed uitgeoefend. Deze man, die het vioolspel revolutioneerde, inspireerde tevens een kunstenaar als Liszt, die eenzelfde daad op het gebied der piano muziek zou volbrengen. Ook Chopin, die in Warschau een concert van Paganini bijwoonde, voelde zich door de idealen van de Italianen gegrepen. De magische kracht, die van diens optreden uitstraalde, verschafte trouwens nog veel meer vooraanstaan de instrumentalisten klaarheid omtrent hun eigen artistieke doelstellingen. Als componist is de Genuees vrijwel vergeten, al getuigen sommige van zijn composities van een meer dan gewone creatieve begaafdheid. Zijn caprices voor soloviool bevatten soms geniale muziek en in zijn ook nu nog gespeelde vioolconcert in D, alsook in zijn sonates treft fnen prachtige ingdvingen aan. Als scheppend kunstenaar belangrijk, is en blijft Paganini echter in de eerste plaats een verschijning van symbolische betekenis. TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,60; elke regel méér ƒ0,50. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 uur in de Boekh.) en onder nummer ƒ0,50 meer. Alles inclusief 4% B.T.W. Alle soorten vogel kooien en -zaden, goud vissen en aquariums. Uw keus - bij Geus Voor oud ijzer, lompen, metalen en bruikbaar ijzer. J. W. Schagen, Wagemakerstraat 28, Den Burg, tel. (02220) 2470 Voor Uw verhuizingen van Koningsbruggcn, Nieuweweg 13, Den Hel der, tel. (02235) 587. Wij verzorgen Uw declaratie. Alle verzek. en financ. J. Dekker, Kogerstr. 33, Den Burg, (02220) 2833 Nu volop hand- en moesappelen. M. Huis man, „De Veen", tel. 2203 Judo zaterdagsmorgens in Oosterend. Inl. tel. (02223)'227 55+ en 65 De be- jaardenbond telt 150.000 leden Is U al lid? Zie vlg. Texelaartje Reuze feest met U.D.I. ^Voor al uw aquarium benodigdheden (ook le vend voer zoals tubifex, rode muggelarven): Vis- beurs In Aqua Vita, We verstraat 16 (ingang Burgwal). Uitsluitend open op zaterdagmidda- gen van 2-6 uur. Jonge vrouw zoekt werk in een winkel of hulp in de huishouding Omgeving Oosterend. Al len 's morgens. Brieven onder no. 309 aan bur. van dit blad WIJ LATEN HET ZIEN. Kwastreyli dicht ramen, goten, muren, balcons, daken direct en jaren lang. Voor doehetzelvers proefbus 5 kg. v. 5 m2 dak ƒ14,95 eob. of gratis folder. DEJOBO, Sloten NH - 020-128427 Hotel-Rest. „Tubantia" Voor Uw recepties, diners, vergaderingen Te koop prima con sumptie-aardappelen Bakker, „De Instuif" Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13252. Theorieles met films en kleurendia's vrijdags in pension Visser, Schoon oordsingel 17, Den Burg. Schoonmaakbedrijf Harm Spigt, tel. (02228) 311 Voor gebruikte en on geregelde meubelen J. Jongedijk, Schilderend 60 tel. (02220) 2777 Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier- land, telefoon (02225) 297 Maakt U een probleem van uw vuilniszakken? Bel even Bruining, De Koog, tel. 482, of Ooster end, tel. 683. Nu een geheel nieuw verplaats baar staand model zak- kenhouder. Ook indien u geen vuilnisemmer bezit. Denk ook aan uw zomer gasten. Vuil bij uw koeien Neem „Osmond Osvac", is prima. S. Daalder, Oos terend Verloren dinsdag 27 januari paarlen hals snoer. Beloning voor te rugbezorging. Mevr. Veenema, Wilhelmina laan 62, Den Burg, tel. 2283 Te koop een z.g.a.n. Interno olieradiator 14.000 calorieën. Type drietrapsbrander. Compl met 200 ltr. muurtarik. Scheldestraat 24, Den Helder, tel (02230) 14349 Te koop bruine slacht- kippen D. Wuis, 't Noor- den O 171, tel. (02223) 339 Hij stelde mijn voeten op een rots. Beschadigde Fiat 600 te koop; mooi object v. knutselaar. Tel. (02228) 452, na 7 uur. Te koop bromfiets Zündapp. 2 jaar oud. C. Wonder, Witte Kruislaan 11 Te koop een 3-zits bankstel met losse, goed- verende kussens. Room, Schilderend 47 Te koop aangeb. in pri ma staat verkerende VW 1200 de luxe H. Maas, Holle wal B 119 Te koop goed onderh. bromfiets, merk Sparta; korte lederen jas; motor kap en wanten. Mevr. E. Schraag-Smit, Kogerstr. 114, Den Burg Visitekaartjes? drukkerij met vat schap: N.V. v.h. L veld de Rooij Met grote blijd geven wij U kenm de geboorte van zoontje Ronald ■eik >ror Wij noemen hem E jfjg L Kaczor-den B K. Kaczor U k ierd kie; deu: t oi heel 'O I NZC pal Texel, 8 februari 1! e Kaapstraat, De KoActie Dankbaar geven kennis van de gel van Harm Jan K. J. Mulder S. Mulder-Zi Geeske Christa Oranjestraat 25, Oosterend, Texel, 9 februari 1970. (0 Met blijdschap wij U kennis van boorte van onze d| Anita Z. van der Sta P. van der Star 12 februari 1970, Buurtje 6a, Oudes Uw oprechte m ven tijdens de ziek deelneming bij het lijden van mijn man en onze zorj vader JOHANNES HENDRIKUS SEGERINK was voor ons een steun. Daarvoor wij U allen har dank. H. A. Segerink Sn en kinderen. Den Burg, Texel, februari 1970. Hiermede vervullen wij de droeve pik U kennis te geven, dat na een geduldig t dragen lijden, in het St. Lidwina-ziekenhi te Den Helder, tijdig gesterkt door het Sakrament der Zieken, van ons is heelt gaan, mijn lieve vrouw, onze zorgza moeder en lieve oma Antje Hin, echtgenote van R. N. Smit, in de leeftijd van 61 jaar. Uit aller naam R. N. Smit Texel, 10 februari 1970, Den Burg, Schoonoordsingel 33. De H. Eucharistie-viering zal plaats fr ben op vrijdag 13 februari óhi 10.30 uur in Parochiekerk van de H. Joannes de Dol waarna de begrafenis op het R.K. Kerkt aldaar. Gelegenheid tot condoleren donderdag februari van 20.00-21.00 uur in Huize Jan", alwaar onze dierbare overledene opgebaard.

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2